Cjrom "ZwartsJexels in het L, Geen gesleep met bedden over eiland" I Precedent door hotel bij Calluna? F Oude schoenmakerij deels naar museum Bont beestenspul op Kotex-tentoonstelling EUREKA WM MJM krijgt materiaal uit sloop UUimfTlets iaad stemt in met erkoop zwembad Dokbeurt voor Schulpengat |-J orszel Actie 65+ pas: gemeente wacht rechter af Strengere regels 2e bedrijfswoning Raad akkoord met extra's Boodtlaan B VERDER TVT IN DIT INIummer Samuel Eddy staat voor grote doorbraak 2 Vijf mille voor schilderij De Haas 3 Sex, drank en drugs in jeugdcaravans? 5 Juridische strijd om vijver in polder 5 Dokter J.B. Seegers schrijft memoires 7 Nieuwe rubriek: Van alle kanten 7 Recreatieterreinen aan banden gelegd Vrouw gewond bij aanrijding Politie houdt lichtcontrole Permanent wonen in vakantiehuisjes wordt toegestaan Redactie via winkel L en R TEXELSE^COURANT drogisterij TUINCENTRUM PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11234 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS 480NNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie, tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) verplaatsing van toeristische slaapplaatsen van de jger Hoop naar Calluna mag niet leiden tot gesleep met idden over het eiland. Alleen onder die voorwaarde gaat gemeenteraad akkoord met de bouw van een hotel bij it zwemparadijs. Burgemeester Van Rappard verze- irde dat de wijze waarop de overeenkomst tussen de oge Raedt Groep (HRG), de RMT en de gemeente tot and is gekomen, elke precendentwerking uitsluit. B en kregen van de raad het advies de noodzakelijke artikel I-procedure te starten. i afwikkeling van de verkoop Calluna aan de HRG stond iteravond hoog op de agenda de gecombineerde raads- mmissie FET en ROH. De aan- ligheid van wethouders hilling (ruimtelijke ordening), ster (financiën) en burgemees- Van Rappard (juridische za- i, benadrukte het belang van miljoenentransactie. Ze vroe de fracties akkoord te gaan tde principe-overeenkomsten, iat de zaak kan worden afge- keld. Het drietal schetste de schillende voordelen. Deal irde gemeente is dat de ƒ4.5 mil- die aan de RMT is uitgeleend HRG er 2.5 miljoen overneemt resterende twee miljoen wordt sschreven en gedekt door een hoging van de toeristenbelasting I vijf cent Voordeel voor de aan- Ihouders is dat de korting de eer tien jaar is gewaarborgd en het imbad blijft bestaan De open- Schulpengat van Teso wordt za- overgebracht naar Schiedam ir een dokbeurt. In drie weken itdt routine-onderhoud gepleegd een speciaal meetapparaat van INioz op de scheepshuid aange- icht. Voor de kerstdrukte is de hulpengat weer in de vaart. Molengat is deze hele week al nstboot ,,We zijn aan de wal al- it begonnen met wat onderhoud nde Schulpengat. Wat wil je, die 5 maand onafgebroken in de ut geweest. Daar moet heel wat gebeuren", aldus Jan Bloem Teso illen we even in een euwsdipje en is er niets om je Mstochtelijk over op te winden if zelts maar een flauw stekelig stukje over te schrijven? Dat is "aar schijn, want er is de afge- ipen tijd meer dan genoeg ge- éurd Ouwe Sunderklaas loopt 'ich al warm Zover is het nog »et, want het is eerst.. Maar het s wel de hoogste tijd vóór actie 'én van de weinige plekken op 'exel. waar je het hele jaar rust 'n ruimte vindt, wordt opnieuw idreigd. De overlast van mili- iire oefeningen aan onze vordpunt is blijkbaar niet ge- heg We kunnen nog wel wat lebben. Defensie, nota bene lierbij gesteund door de provin ce, wenst uitbreiding van haar letengebied bij De Hors. tot tekbij paal 9. Zijn ze nou hele- "aa/ bedonderdI De posters 'lebben we nog: ..Handen af van VeHors". Kom in actie steun het terzet van Horszei baarheid van het bad is in het belang van heel Texel en de werkgelegen- heid voor het personeel Ook de HRG is ermee gebaat. Vooral dankzij de bouw van een ho tel met 75 slaapkamers, een ontbin dende voorwaarde in de dealzoals wethouder Schilling het uitdrukte. Precedent De verplaatsing van slaapplaatsen die er onlosmakelijke mee is verbon den, gebeurt eens maar nooit weer, eisten alle fracties unaniem „Maar denk eraan, als je dit nu toestaat, schep je een precedent voor de toe komst" verwees Pieter de Groot (D66) naar plannen met de gelijkna mige discotheek. Die staan op losse schroeven, omdat initiatiefnemer Tijs Blom tekort bedden heeft „Geen quotering van betaalde slaapplaatsen met het recht van de rijkste", aldus De Groot. „De over eenkomst moet juridisch voor 101 procent worden dichtgetimmerd". Texel zal voorlopig geen 65+ passen verstrekken aan 60-jarige alleen staanden De gemeente wacht de uitspraak van de rechter af. De Anbo heeft een zaak aangespannen we gens vermeende rechtsongelijkheid. Binnen een huwelijk waarvan één van de partners 65 of ouder is kan de ander vanaf 60 jaar óók een 65+ pas krijgen. Alleenstaanden van 60 krijgen 'm echter met en dat vindt de Anbo scheef. Vooruitlopend op de rechtzaak heeft de Anbo haar leden geadviseerd om op 60-jarige leeftijd alvast een pas aan te vragen bij de gemeente. De VNG heeft gemeen ten echter aangeraden te wachten en daar houdt Texel zich aan. De commissie voor welzijnsbeleid legde zich daarbij neer Alleen Kees Hin van het CDA reageerde terughou dend. „Ik leg me er met moeite bij neer, want ik vind het naar alleen staanden toe eigenlijk onredelijk." De bouw van een tweede dienst woning bij agrarische bedrijven wordt aan strengere regels ge bonden. Vergunning wordt alleen verleend als de noodzaak tot per manent toezicht door twee perso nen kan worden aangetoond. Permanent toezicht is op akker- bouwbedrijven doorgaans minder hard nodig dan op vee- en bloem- bollenbedrijven, redeneert het col lege. De provincie heeft bij een tweede bedrijfswoning echter altijd het laatste woord, zo staat in de her ziening van het bestemmingsplan buitengebied. De vergunning wordt niet verleend als er al een tweede bedrijfswoning aanwezig is, maar deze apart is verkocht. Deze blijft meetellen als bedrijfswoning. Woonbestemming Pas als is aangetoond dat het bedrijf van een boer die stopt, niet meer door een collega kan worden voort gezet, komt de boerderij in aanmer king voor een woonbestemming. Deze bepaling is opgenomen om een kans te bieden aan startende agrariërs of landbouwers die hun be drijf moeten verplaatsen. In overleg met de stichting Agrarisch Texel en door middel van publicatie in de Texelse Courant wordt nagegaan of er binnen de landbouw belangstel ling bestaat voor het bedrijf. Zo niet, komt het voor een woonbestemming in aanmerking. pleitte Hans Roeper (PvdA) ervoor dat de gemeente het contract door een gespecialiseerde jurist van bui tenaf laat screenen Zijn eis kreeg bijval van alle raadsfracties. „Het is met onze gewoonte om met slaapplaatsen te slepen", aldus Schilling. Maar dit geeft wat ons be treft geen rechten voor anderen Dat zullen we goed op papier zetten Dick Drijver (Texels Belang) nam geen genoegen met de uitleg van zijn partijgenoot. Het moet juridisch goed afgegrendeld zijn, anders we ten we niet waar we belanden Juristen „Wie verkoopt er nu ondergrond voor een bouwlokatie voor openbaar groen en neemt ook nog eens de sloopkosten voor lief7", sloot de bur gemeester herhaling uit „Ik ken er zo twee", bestreed De Groot Van Rappard had nog verschillende juridische argumenten achter de hand die een precedent zouden uit sluiten. Wethouder Poster wees er ten overvloede op dat de gemeente zelf drie meesters in de rechten in huis heeft. Uitgewrongen Het zijn niet de enige juristen die Lees verder pagina 3 Medewerkers van De Vries van der Wie! zijn Inmiddels bezig met het opknappen van de Boon. Walter Bremer en Lieuwe de Vries een nieuw trottoir. Boodtlaan Op de foto leggen v.l.n.r. Herke (Foto Frans Hopman) Doordat ondernemers uit de Boodtlaan hebben meebetaald aan de reconstructie van de Dorpsstraat, krijgen ze nu ook zelf een mooier uit zicht Wethouder Poster (financiën) verdedigde met dit argument de extra ƒ112 000,- die nodig is voor de herinrichting van de Boodtlaan, waarmee De Vries en Van de Wiel onlangs is gestart. Ruim de helft van het bedrag is bestemd voor vernieu wing van de openbare verlichting. Een aderlating waarover Gerard Weijers (Texels Belang) tijdens de raadscommissie FET gisteravond een hartig woordje wisselde met de wethouder. ..De verlichting was niet mooi genoegaldus Poster. Voir gens de gemeente wordt het oude asfalt niet in de ondergrond ver werkt. De complete voorgevel van schoenmakerij Van Osch verhuist naar het Maritiem en Jutters- museum (MJM) in Oudeschild. Ook krijgt het museum de be schikking over stenen, dakpan nen en andere materialen die vrij komen bij de sloop. Het MJM wil de spullen gebruiken bij de bouw van historische pandjes op het ei gen terrein. De firma Westerlaken is vanmorgen met de sloop begonnen. De materialen worden gratis aan het museum geschonken door Jook Nauta, eigenaar van de schoen makerij en de naastgelegen woning aan de Weverstraat in Den Burg. Nauta herinnerde zich dat het MJM de komende jaren een aantal histori sche gebouwtjes wil neerzetten. Het museum reageerde meteen enthou siast en ook Westerlaken verleende grif medewerking. Gehoopt wordt dat dit initiatief navol ging krijgt. MJM-medewerker Gilles van Mil: „Oude spullen en bouwma terialen zijn altijd welkom Niet alleen stenen en dakpannen, maar ook deuren, kozijnen en dergelijke." Cafetaria Het eerste pand. een smederij, is in middels in gebruik genomen Op de planning staan nog een cafetaria, twee vissershuisjes en een school gebouw. Het eethuisje, dat als eer ste aan de beurt komt, vervangt het huidige verkooppunt, waar bezoe kers koffie, fris en kleine hapjes kun nen verkrijgen Mogelijk zal de pui van de schoen makerij het front van het cafetaria vormen. Dat staat nog niet vast, want een architect buigt zich nog over het ontwerp. De slopers probe ren de voorgevel in z'n geheel te Konijnen, kippen, cavia's, alle soorten kleindieren en pluimvee dit weekend te zien bij Kotex. ..Onlangs was-ie nog eerste en nu was hij bijna laatste." Lichtelijk te leurgesteld staat het jeugdige Kotex- lid Simon Witte bij één van zijn kip pen. Hij verheugt zich echter op de tentoonstelling, die vanavond be gint. Na de keurmeesters krijgt het publiek drie dagen de kans een blik te werpen op bijzonder pluimvee en konijnenrassen. Kotexleden staan klaar om uitleg te geven. Ondanks dat er opmerkelijk veel meer beesten zijn dan andere jaren, waren de keurmeesters dinsdag snel klaar. D. Deelen uit Gouda en J. Abma uit Joure bogen zich over de konijnen en cavia's. N Akkerman uit Tollebeek bekeek de duiven, terwijl H Hoving zich bezighield met water vogels en kippen B. Vingerhoed uit Uitgeest beoordeelde ook kippen. Hoewel zij enkele goede predikaten konden uitdelen, waren er geen echte uitschieters. Het opvallendst is eigenlijk het grote aantal inzendingen Er staan 242 beesten in de Kotex-hal, terwijl het aantal andere jaren meestal rond de 185 bleef steken De groei van de jeugdafdeling heeft hier alles mee te maken Er zijn dit jaar voorat veel eenden (55 stuks), waaronder en kele bijzondere soorten. Voor de kleintjes is er een kuikenbak. boor devol pasgeboren gele dons beestjes. Bij de broedmachine kan worden gezien hoe het uitbroeden van een ei in z'n werking gaat Kees Maas verzorgt een vlinder tentoonstelling en de Weikoop heeft ook een stand. Daarnaast kunnen bezoekers kennis maken met oude groenten en granen waarover Jaap Vlaming uitleg zal geven. De tombola is bedoeld om de clubkas te spekken. De Kotextentoonstelling is geopend op. vrijdag 21 00-22.00 uur. zater dag 10.00-22 00 uur en zondag 10.00-17.00 uur. Kleinschalige recreatieterreinen mo gen hun bestaande erfgrenzen niet verder uitbreiden. De beperking is opgenomen om het landschap te ontzien. Op de kaart zijn de be staande. natuurlijke erfgrenzen vast gelegd Uitbreiding daarbuiten is met mogelijk. Kleinschalige logies- verstrekkers houden, net als grotere collega's, wél de mogelijkheid hun verblijfscapaciteit met 25 procent uit te breiden Voorwaarde daarbij is dat ze voldoen aan de criteria in het bestemmingsplan. Zo mag het pla fond aan slaapplaatsen van 47.000 bijvoorbeeld nog niet zijn bereikt demonteren Mensen van het MJM brengen hem zelf met tractor en platte wagen naar Oudeschild. Stoepsteentjes Blij toont Van Mil zich met de oud- Hollandse dakpannen „Die kunnen we verschrikkelijk goed gebruiken." Verder heeft het MJM het oog laten vallen op de gele steentjes in de zij muren en in de stoep voor de schoenmakerij. Mogelijk worden deze ook gebruikt in de bestrating op het terrein. Nu is het op de wan delpaden hier en daar nogal drassig. Het MJM krijgt voorts de CV-kachel die bij de sloop vrijkomt. Vóór Sinterklaas zal het kavel aan de Weverstraat er kaal bij liggen. Aannemersbedrijf Daalder uit De Cocksdorp begint daarna met de bouw, die op 1 april volgend jaar moet zijn voltooid Een 73-jarige vrouw uit Den Burg liep enkele gebroken ribben op toen zij met haar fiets op de krui sing Beatrixlaan-Keesomlaan door een auto werd aangereden. De vrouw werd overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis. Het ongeval gebeurde dinsdag avond rond kwart voor acht. De vrouw fietste op de Beatrixlaan in zuidelijke richting Toen zij op het kruispunt linksaf wilde slaan, ver leende ze geen voorrang aan een tegemoetkomende auto, bestuurd door een 25-jarige plaatsgenote De fiets werd vermeld, de auto liep deu ken op aan de voorzijde en schade aan de voorruit. De Texelse politie gaat komende tijd extra controle uitoefenen op deug delijke verlichting van fietsers, brom fietsers en ruiters. Werden vorige maand nog slechts waarschuwingen uitgedeeld, nu wordt met zwaarder geschut gedreigd, ledereen heeft de kans gehad om zo nodig repara ties uit te voeren, we gaan nu bekeu ringen uitdelen Ook mensen die met een paard in het donker op pad gaan dienen aan de voorzijde wit- en aan de achterzijde tood licht te dra gen", aldus politiewoordvoerder Rob Konmgstein. Het permanent bewonen van re creatieve opstallen raakt uit de il legaliteit. Mits de woningmarkt daartoe aanleiding geeft, mogen b en w vrijstelling verlenen om per manent in zomerhuisjes te wonen. De vrijstelling is tijdelijk en per soonsgebonden. Zodra de bewo ner verhuist, vervalt de vrijstel ling. De wijziging staat in de herziening van het bestemmingsplan buiten gebied. De vrijstelling sluit aan op datgene dat in de praktijk al regel matig voorkomt: het permanent be wonen van recreatieve opstallen De vrijstelling geeft volgens het college geen recht op een wijziging van de recreatieve- naar een woon bestemming. Dit ter voorkoming van ongewenste uitbreiding hiervan in het buitengebied. Het karakter en de bruikbaarheid voor recreatieve ver huur mag met worden aangetast. Vaste bezoekers hebben het al gemerkt: de redac tie is momenteel alleen bereikbaar via de winkel van L en R in de Park straat. De verbouwing van onze nieuwe kan toorruimte vordert ge staag. Momenteel wor den de vloeren geëga liseerd, waardoor het niet mogelijk is om via de Warmoesstraat onze burelen te bereiken. De werkzaamheden duren nog tot eind volgende week. Post kan wel ge woon in de brievenbus aan de Warmoesstraat zijde. Onze excuses voor de overlast. De redactie van de TC (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ISSTALLA TMBEnfUjr DB GRAAF NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1