Opruimen caravans jeugd geen oplossing" Strijd om vijver |in nieuwe fase sa College streeft naar legalisering Toekomst binnendijken onderwerp discussie föTOOTOSÏ Jongerenwerkster fel tegen voorstel VVD: TEXELSE^" CouRANT \DIE FRIKADEL LOKT r sA WEI ZOOLLEER smrrktuet FRED FRITUUR ulw u.OSCH Schoenmaker blijf bij je leest Hulp parkjeugd: uggesties welkom KNRM vergeten... Jongerenraad in december bijeen Begrip zomerwoning uit bestemmingsplan E- Mensen Tekenpakket „AAftA van Bruynzeel Bij VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 - i. LiV, et verwijderen van hun caravans iedt geen oplossing voor drank drugsgebruik onder jongeren, olang bekend is waar ze zich ver- imelen, kun je ze opzoeken, met praten en aan een oplossing erken. Dat zegt jongerenwerk- Ier Carla Schrama in reactie op et pleidooi van raadslid Erna elman (VVD) om de speciale ont- loetingsplaatsen niet langer te ilereren. Ik heb de laatste tijd veel klachten ihad over de caravans voor de igd. Volgens ouders valt met geen en te beschrijven wat daar gebeurl et is de wortel van veel kwaad", iloogde Eelman in de dinsdag ge- luden commissievergadering voor gemeen en organisatorisch beleid, caravans worden als „alterna- jeugdhonk door de gemeente idoogd, in samenspraak met het igerenwerk. jrgemeester Van Rappard, voor set van de commissie, reageerde lorzichtig. „De muziek zal er wel ms te hard staan. Jongeren luiste- n nu eenmaal niet naar klassieke uziek en ze zullen er elkaar ook en gedichten voordragen. Maar deze manier blijft het beheers er Haal je de caravans weg, dan eken jongeren elkaar ergens an- rsop. op plaatsen die wij niet ken- t." burgemeester voegde er aan toe bij de gemeente nog geen klach- zijn binnengekomen. Ook bij de litre, die „af en toe wel eens gaat ken", zijn nog geen verontrus te signalen opgevangen, verze ilde de toevallig aanwezige umt- ief Rob Out. Volgens Eelman wil dat echter niet zeggen dat er mets aan de hand is Ze suggereerde dat de vrees voor represailles voor sommigen wellicht een reden voor het zwijgen vormt En richting Van Rappard. Ik raad ze ook aan met hun verhalen naar uw spreekuur toe te gaan Maar dat gebeurt met, niemand durft er ken nelijk mee naar buiten te komen." Het VVD-raadslid liet aanvankelijk in het midden op welk wangedrag de klachten betrekking hebben, maar na afloop gaf ze desgevraagd toe dat geen enkel begrip uit het rijtje „seks, drank en drugs" kan worden uitgesloten. „Inderdaad, alles ge beurt daar Corvee Ti|dens de vergadering kreeg Eelman weinig steun. Corry Heijne (Texels Belang) vertelde dat ze wel eens onaangekondigd een jeugd- caravan in De Cocksdorp had be zocht. „Het was allemaal prima in orde. Ze hadden zelfs een lijst met corveediensten opgesteld. Je kunt met alle jeugd over één kam sche ren Jan Koolhof (CDA) viel Heijne bij: „Je moet ze vertrouwen geven. Niet alleen maar wijzen, wijzen, wij zen Eelman bleef echter aandringen op het opruimen van de caravans „Er is geen controle En je weet hoe jeugd is: die gaat op onderzoek uit, kijken hoever ze kunnen gaan Die laatste opmerking kwam haar op een ironische reactie van Peter Bak ker (GroenLinks) te staan „En dat zouden ze niet doen als die caravan er met stond Jongerenwerkster Carla Schrama reageert een dag later op soortge lijke wijze Ze is niet van problemen op de hoogte, maar zegt ze evenmin uit te sluiten „Vierennegentig pro cent van de jongeren heeft wel eens gedronken en veel van hen gaan daarin soms te ver. Dat gebeurt overal, zeker in het Texelse uitgaansleven wordt flink gedron ken We vinden dat meer aan pre ventie moet worden gedaan, maar dat is een ander verhaal Over seks hoorde je tien jaar geleden al en twintig jaar geleden en déarvoor. Vrijen moet je leren, zo werkt dat nu eenmaal." En over (soft)drugs „Het wordt gebruikt voor de pret, dat kan Maar als jongeren gebruiken voor de troost, dan wordt het tijd voor een gesprek en hebben ze misschien hulp nodig Tijdgebrek Voor zover Schrama weet, fungeren vijf caravans nog als ontmoetings centrum: drie in Oudeschild, één in De Waal en één in Den Burg Die in Oosterend is afgebrand, de caravan in De Cocksdorp wordt met meer ge bruikt. Op 't Horntje wordt er binnen kort - onder begeleiding van het jon gerenwerk - juist één in gebruik genomen. Wegens tijdgebrek is Schrama met in de gelegenheid ze regelmatig af te lopen „We willen er heel graag een straathoekwerker bij. Nu hebben we met z'n tweeën maar één baan en komen we lang niet overal aan toe Maar dat het in de meeste caravans rustig is, weet Schrama zeker. On der meer omdat ze worden bevolkt door wat oudere jongeren, die hun wilde haren al kwi|t zijn. Mogelijk dat het in één van de drie caravans in Oudeschild soms wat minder netjes aan toe gaat „Ik was al langer van plan daar samen met Bruno (Reitsma, van de politie, red.) een bezoekje te brengen. Dat zullen we nu zeker doen." Ook wanneer mocht blijken dat de omstandigheden er veel te wensen over laten, is opruimen met aan de orde, meent Schrama. „Een goed gesprek wil wel eens helpen. Maar dat kan alleen als je weet waar ze zitten." 'W, Z moet iets gebeuren voor de iroeneplaatsjeugd". D66 wees ilangs op een provinciale geld- it, maar die blijkt niet voor die oep bedoeld. Wel komt er geld in het rijk en daarvan zullen vier ojecten worden betaald. Alle adsleden zijn blij dat steeds eer spijkers met koppen worden slagen, provincie heeft een fonds inge- eld. maar dat is gericht op basis- :hool- en tienerjeugd met ilwikkelingsproblemen Bovendien irdt maximaal éénderde in de kos- n bijgedragen en dient de ge- eente zelf tweederde voor haar re ining te nemen ixel heeft al een toezegging van il ministerie van Binnenlandse Za- in. Dat gaat om een ton voor dit waar zelf ook een bedrag van e orde bij moet. Daarmee kunnen projecten worden bekostigd, laronder een huiswerk-plus-klas lor schooljeugd met problemen en in project voor de stoepzitters Hoewel de provinciale pot dus niet van toepassing is. vonden de leden van de commissie voor welzijns beleid de suggestie van D66 loffelijk. „leder idee is welkom", verwoordde Dirk Terpstra van de PvdA, die blij is dat er voortvarend wordt gewerkt aan de problemen. Corrie Heijne van Texels Belang heeft met des kundigen gesproken, die waar schuwden dat doelen niet te hoog moeten worden gesteld. „Zo'n groep als de stoepzitters laat zich niet makkelijk sturen." Kees Hm (CDA) had geluiden gehoord over het inrichten van een opvanghuis, maar twijfelde of dat wel is waar de jeugd behoefte aan heeft „Straks zitten wij met een duur onderkomen en willen ze er niet heen Dat zitten op de Groeneplaats is toch ook om zich te laten zien?" Dat deskundigen nodig zijn, hoefde wethouder Eelman met te benadruk ken. „Er is een plan van aanpak in wording We moeten niet proberen een voorschot op de inhoud te ne men. Allerlei instanties worden erbij betrokken." Welke functie hebben de oude binnendijken nog? Een vraag waarover eigenaar waterschap Hollands Kroon zich momenteel buigt. De vraag is actueel nu het Hoogheemraadschap Uit- waterende Sluizen de primaire dij ken langs de Waddenzee en de tweede waterkering over het mid den van het eiland heeft overge nomen. Van meerdere zijden be staat belangstelling voor de oude waterkeringen. Een aantal plasjes aan de oostkant van het eiland wordt zo goed als zeker wèl afge stoten. Of alle oude dijken in de verkoop gaan. staat nog niet vast Ze liggen verspreid over het hele eiland. Alvo rens het waterschap ze eventueel afstoot, wil het bestuur duidelijkheid hebben over de functie die de dijken nog hebben en van welk belang ze zijn voor het waterschap. De discus sie is nog prematuur en in het amb telijke stadium, verzekert Henk Vonk van de technische dienst. „Het is voor ons nog de vraag of be paalde oude binnendijken nu wel of geen waterkerende functie hebben. Ze zijn in ieder geval wel van belang voor de peilscheiding. Neem bijvoor beeld de binnendijk van Eierland. Aan de ene kant ervan staat het wa ter op een ander niveau dan aan de andere kant Helemaal zonder func tie zijn ze dus met. Daarnaast heb ben ze cultuurhistorische waarde. Je mag ze dus niet zomaar afgraven Het zijn allemaal zaken die van be lang zijn in de discussie." Pachters De kosten voor het beheer en onder houd van de dijken spelen volgens Vonk geen doorslaggevende rol „Als je daarvan de pacht aftrekt, stelt dat met zoveel meer voor Pachters van de dijken hebben vol gens Vonk niet automatisch het recht van eerste koop Dit houdt ver band met de veranderde functie van de di|ken. De belangen van de pach ters worden echter wèl mee gewogen in de discussie „Pas als we hebben vastgesteld dat de dijken worden afgestoten, gaan we kijken wie er voor in aanmerking komen." Volgens opzichter Kees Boot heeft Natuurmonumenten belangstelling getoond voor de dijk van De Kuil bij Den Hoorn. Deze oude kering ligt echter op dat deel van Texel waar van is afgesproken dat Staatsbos beheer er alleen terrein koopt SBB heeft wel interesse, wegens de na- tuur-, landschappelijke- en recrea tieve waarden Maar ook van agrari sche zijde is er belangstelling Elders op Texel heeft SBB het Waalenburgerdijkje al in eigendom De stukjes oude zeedijk langs het Waagejot en bij Nieuweschild gaan waarschijnlijk wel naar Natuur monumenten, omdat die aansluiten op hun gebieden. Natuurmonumenten wordt wellicht ook eigenaar van verschillende plas sen aan de oostkant van het eiland die nu nog eigendom zijn van het waterschap Bijvoorbeeld de oude dijkdoorbraak bij Oost, de afgraving bij Dijkmanshuizen en de boezem van polder Het Noorden. „Deze ge bieden hebben voor het waterschap feitelijk geen functie meer Verkoop (Foto Gerard Timmerman) De dijk van De Kuil is eén van de oude waterkeringen die mogelijk in andere handen overgaan. aan Natuurmonumenten past in de |ls het aan J.G.W. (Wim) Sieger Amstelveen ligt, wordt de vij- ir achter zijn woning Hoofdweg 12 zo spoedig mogelijk gedempt, 'ant deze is illegaal aangelegd n strijdig met zowel het oude als it nieuwe bestemmingsplan. Het 'liege van b en w denkt daar an- ers over en streeft naar oedkeuring achteraf door het eren van een artikel 19-proce- - ure. Bij voorbaat staat vast dat leger in het kader van de deze 'ocedure bezwaar zal indienen in hoop Gedeputeerde Staten het laatste woord hebben) tot en afwijzend oordeel te bewe en. Hij vindt dat het terrein ach- ei zijn huis een zuiver agrarisch erakter moet houden en meent Her nu een soort tuin van is ge laakt. jan van Sieger had verworven liet Kmjnenburg op een natte plek een vijver graven met een oppervlakte van ongeveer 1500 m2. Op een aangrezend, ook agrarisch terrein zette hij een paar tuinhuisjes, lichtpalen en andere ornamenten neer. Buurman Sieger vond dat sto rend en strijdig met de agrarische bestemming van deze grond. De vij ver was bovendien gemaakt zonder aanlegvergunning en ook zonder de provinciale ontgrondingsver gunning. Sieger diende bezwaar in bij b en w Dat werd ongegrond ver klaard. omdat b en w tegen de vijver geen bezwaar hadden De bergen grond rond de vijver moesten wèl weg en dat is ook gebeurd. Gelijk Sieger nam geen genoegen met het gedogen van de vijver en stapte naar de Alkmaarse rechter. Die stelde hem in het gelijk. De vijver werd strijdig geacht met het bestemmingsplan en Siegers' be roep werd alsnog gegrond ver klaard B en w moesten zich daarbij in een nieuw besluit neerleggen, wat niet inhield dat zij vonden dat de vij ver weg moest. Getracht zou wor den de aanlegvergunning alsnog te geven via een artikel 19 procedure Het college tilt met zo zwaar aan de vijver en meent dat deze voor Sieger best acceptabel is als de dijkjes er omheen enigszins worden afgevlakt zodat het uitzicht weer onbelem merd is. Ze gaan er ook vanuit dat Knijnenburg te goeder trouw heeft gehandeld „Hij maakte de vijver na dat hij van gemeenteambtenaren de indruk had gekregen dat dit geen probleem was", aldus werd gister middag op de afdeling ruimtelijke or dening van de gemeente meege deeld. 'eger heeft 22 jaar lang in deze hgeving een akkerbouwbedrijf lêxploiteerd. Eind 1994 verkocht bijna al zijn grond (31 hectare) ai agrariër Piet Jongejan, die op 'jn beurt een klein deel van het ter- tin doorverkocht aan Theo Knijnen- urg, woonachtig op hoeve „Bern" foofdweg 130) en dus de buurman m Sieger. Laatstgenoemde hield 'in woning met een halve hectare 'end aan om deze als tweede wo- 'ig te kunnen blijven gebruiken 'if betreft een voormalig landarbei- nshuisje met monumentale status 'de begintijd van de polder. 'P bet stuk grond dat hij via Jonge- De omstreden vijver. Op de achtergrond rechts de hveede woning van Wlm Sieger: links de gebouwen van zijn buurman Theo Knij- nenburg. (Foto Harry do Graal) Er is inmiddels overleg met de pro vincie geweest. Mogelijk kan de vij ver worden aangemerkt als drink plaats voor de paarden van Knijnenburg. waardoor deze water partij als „agrarisch" en als be stemde „waterloop" door de beugel kan. Maar dan moet wel eerst de ar tikel 19-procedure worden gevoerd. De gemeenteraad zal binnenkort worden gevraagd het daarvoor be nodigde voorbereidingsbesluit te ne men Als de provincie uiteindelijk ac- coord zou gaan, kan ook de tevens benodigde ontgrondingsvergunning worden afgegeven Agrarisch' Sieger vindt deze aanpak principieel fout en spreekt van een onwaar achtige constructie. Hij acht de rechtszekerheid in gevaar en herin nert eraan dat de gemeente hem destijds heeft verzekerd dat de door hem verkochte grond uitsluitend agrarisch zou mogen worden ge bruikt De vijver heeft volgens hem in geen enkel opzicht een agrarische functie. Zijn buurman Knijnenburg laat desgevraagd echter graag zien dat zijn paarden de vijver inderdaad als drinkplaats gebruiken De dieren geven aan het vijverwater zelfs de voorkeur boven het leidingwater dat ze uit een tevens aanwezige auto matische drinkbak kunnen halen Hij begrijpt niet waar Sieger zich druk om maakt Van de vijver heeft hij geen enkele last. Sieger, die zich inmiddels van juridische bijstand heeft voorzien, zal in het kader van de procedure zeker bezwaar indie nen en verlangen dat de vijver wordt gedempt. Hij wil graag vermeld zien dat zijn actie is gericht tegen het volgens hem veel te tolerante gedrag van het gemeentebestuur en niet tegen zijn buurman Dat neemt niet weg dat de ooit hartelijke verhouding tussen de buren door de affaire zeer is be koeld afspraken die zijn gemaakt in het convenant", aldus Vonk. Een buffer- functie hebben deze plassen vol gens hem niet omdat het water een hoger peil heeft. „Daarom kun je er geen water op lozen." Grond Het waterschap wil ook stukjes grond afstoten die aansluiten op deze gebieden. Ook hierover is overleg gaande met Natuur monumenten. Volgens Vonk is met eventuele pachters overleg ge weest, al bestaat met met iedereen overeenstemming Tijdens de grootscheepse rampen oefening rond de Teso-boot Molen gat is vergeten de KNRM in te zet ten Dat erkende burgemeester Van Rappard dinsdag in de commissie vergadering voor algemeen en or ganisatorisch beleid De Beursplein 5 lag op de bewuste dag (dinsdag 4 november) bij Den Helder te wach ten op aanwijzingen om assistentie te verlenen. Toen de oefening ge ruime tijd aan de gang was en de andere instanties al lang en breed waren ingezet, werd vanaf de Beurs plein 5 voorzichtig geïnformeerd wanneer zij aan de beurt waren Tot schrik van de leiding van de oefen ing - gevormd door de gezamenlijke brandweerkorpsen van Texel en Den Helder -. waarna uit arren moede maar besloten werd de red dingboot rondjes om de Molengat te laten varen Saillant detail is dat de redders zich op uitdrukkelijk verzoek in Den Hel der hadden gemeld ..Om de actie zo echt mogelijk te doen lijken, had den de mannen van de KNRM zélf bedacht dat ze het beste gewoon op Texel aan het werk konden blijven", aldus Van Rappard die bekend maakte lelijke dingen" te zullen zeggen tijdens de evaluatie vergadering Leerlingen van klas 5 VWO van OSG De Hogeberg zijn maandag 15 december te gast in het ge meentehuis. Zij kruipen die dag in de huid van de gemeenteraad. De scholieren proberen de fijne kneepjes van de lokale politiek tij dens een heuse raadsvergadering in de praktijk te brengen. De ..jongerenraad" duurt een volle dag: van 9 00 uur tot 21 00 uur. Pu bliek is driemaal welkom. Eerst van 14.00 tot 14.30 uur tijdens de pers conferentie, daarna van 19.00 tot 19 30 voor een gesprek met de raadsleden en aansluitend voor de vergadering van de jongerenraad. Overdag bereiden de scholieren het debat van 's avonds voor. Zij doen dit aan de hand van een aantal the ma's en spelvormen. Zaken als on derhandelen, lobbyen, argumente ren, mediatraining en fractievergaderingen komen daarbij aan de orde. De regeling die aan een legale zomerwoning meer rechten toekent dan aan een clandestien gebouwd vakantiehuis, is niet goedgekeurd door de provincie In de herziening van het bestemmingsplan buiten gebied blijft nog slechts één soort recreatief opstal over. Gevolg is dat deze huisjes aan een maximale grootte van 55 vierkante meter zijn gebonden, in plaats van de voorge stelde 70. ,,Dat is ongunstig en sluit met aan bij de ontwikkelingen in de markt", pleitte raadslid Dick Drijver ervoor de grens naar boven op te schroeven De PvdA vindt dit niet nodig Volgens Dirk Terpstra is Texel gebaat bij een verscheiden heid in aanbod, dus ook in grootte. Recreatieve eenheden in kleinscha lige vakantieparken mogen maxi maal 70 vierkante meter groot zijn. Oud-Hoomder Fred Arnout (24) heeft de titel Master of Art in Interna tional Business Administration be haald. Hij volgde zijn opleiding aan de University of Plymouth en de Amster dam School of Business. Voor zijn afstudeerscriptie aan de HEAO werd Arnout vorig jaar beloond met de prof. Jan Tinbergen-prijs. (Advertentie) ^.ten Daar kun je mee lezen en schrijven! Weverstraat 17a. Den Burg

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5