Stropende huisarts doet boekje open Burgemeester wil blijven nadenken li" Tesselse avonden" vooral voor Texelaars leuk ÉT <3(3 TEXELSE f COURANT Te laag water: >oot uit de vaart Overtuigende winst dammer Frans Bos Accommodatiegids in januari klaar T'''k Gemeente wil inzage vergunning Vliehors Van alle kanten VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 :e tijd dat ik op Texel woonde en irkte was de belangrijkste en pest ingrijpende periode van jn leven". Jan B. Seegers uit esterbork was van 1970 tot 1980 usarts in Den Burg en heeft zijn irinneringen uit die tijd op pa- Jer gezet. Het is een 120 pagina's ■lend boek geworden dat vanaf Borgen te koop is in de Texelse ^ekhandels. il zou wel eens snel uitverkocht rinen zijn want Jan Seegers stak urrijk af bij de vele geneesheren i in de loop der tijden hun praktijk het waddeneiland uitoefenden deed van zich spreken en niet al- (i in gunstig opzicht. Seegers ,g de geschiedenis in als de .stro- sde huisarts". De titel dankt hij journalisten die hem zo noem- ntoen hij voor de Alkmaarse rech- stond wegens het uitoefenen van jacht zonder jachtakte en wegens gaal wapenbezit. Hij was op 14 iober 1972 op heterdaad betrapt v jachtopzichter „Leo" toen hij in Dennen op konijnen schoot en irbij de koplampen van zijn Ci- jn DS als lichtbak gebruikte. Leuk schandaal gebeurtenis kreeg destijds veel iliciteit. Dat zat 'm met zozeer in aard van het misdrijf maar vooral iet feit dat het was gepleegd door eerzaam huisarts. Zo'n man be erde immers tot de élite binnen de neenschap, die geacht werd zich irbeeldig te gedragen, ook in za- oi i die niets met zijn beroep hadden maken. De kwestie werd zelfs ir Radio Nederland Wereldom- p rondgebazuind. Dat het dat jaar Texel een veelgespeeld onder op met Ouwe Sunderklaas was, voor de hand. Curieus was dat verbaliserende jachtopziener een lênt van hem was. De maat- iappelijke acceptatie van de dok leed er blijkbaar niet onder. Seegers meent zelfs dat het tegen deel het geval was. „Ik heb van de Texelaars nooit enige kritiek ontvan gen over de geschoten konijntjes. In tegendeel, het leek wel ot ik door deze affaire was gepromoveerd tot een echte Texelaar" zo schrijft hij Echte jager Seegers beterde zijn leven, be haalde alsnog zijn jachtakte en maakte jaren lang enthousiast deel uit van het legale jagersgilde van Texel. Het beschrijven van zijn avonturen en ervaringen als zodanig vormen overigens maar een klein deel van zijn geboekstaafde Texelse herinneringen. Vrijwel alle aspecten van het leven van een huisarts op Texel passeren de revue. Na zijn Texelse periode is Seegers 16 jaar lang als psychiater werk zaam geweest. Hij is thans rustend Texel bleef in zijn leven een rol spe len en niet alleen omdat zijn dochter Irmgard er nog altijd woont „Ik dacht en denk nog dagelijks aan het eiland. Naar aanleiding van de sterke verhalen die ik over het eiland vertelde, gaf een collega me de raad ze op te schrijven. Zo ontstond het idee om een boek te maken". Schulden Seegers, die in 1969 afstudeerde aan de Rijksuniversiteit Utrecht, nam destijds de praktijk over van dokter Elias die er na 25 jaar mee wilde stoppen Hij was aanvankelijk niet van plan geweest huisarts te worden Zijn belangstelling ging meer uit naar anatomie, chirurgie en psychiatrie. Maar Jan Seegers had nogal wat studieschuld, was ge trouwd en had drie kinderen Het werd hoog tijd om wat te verdienen. Tijdens een korte periode als waar nemer in Benschop en Doorn kreeg hij de smaak te pakken en ging op zoek naar een praktijk. Met het ge noemde gevolg Uitvoerig beschrijft hij zijn eerste kennismaking met 1 Seegers nu. In zijn woning in Westerbork. Texel op een sombere dag in fe bruari 1970 en de gesprekken met dokter Elias. Diens vrouw was blij van Texel weg te kunnen omdat ze de bootverbinding een handicap vond en geen hoge pet op had van de Texelaars De schuldenlast van de nieuwe dok ter werd nog aanzienlijk groter door de overname van de praktijk en het opknappen van het praktijkgebouw met woning aan de Julianastraat. Spannend De aard van zijn beroep brengt met zich mee dat een huisarts veel mee maakt en nauw betrokken is bij blijde en droeve zaken van zijn patiënten. Uitvoerig en niet zonder gevoel voor humor schrijft Seegers over enkele van de ongeveer vijfhonderd beval lingen die hij in zijn Texelse periode heeft „gedaan", over talloze consul ten en over avonturen die hij be leefde tijdens de ongevallendienst De eigenaardigheden van veel van zijn patiënten worden daarbij breed uitgemeten Hij noemt nogal wat na men die Texelse lezers bekend in de oren zullen klinken Soms ook laat hij het bij andere verwijzingen, die soms echter zó duidelijk zijn dat het niet moeilijk is te raden wie er wordt bedoeld Wie was die kweker van keizerskroon-lelies in de PH-polder die in de openlucht vlak bij de Pont- weg zijn broek placht te laten zakken om van de dokter zijn maandelijkse B12-injectie te ontvangen? En wie waren de drie gezusters met wie Seegers problemen kreeg nadat ze hadden ontdekt dat hij een hartstochtelijk jager was? Om maar met te spreken van die 16-jarige schone uit De Koog die ernstig haar zitvlak verwondde toen zij door de po zakte Seegers zegt alle mensen die hij in zijn boek met name ten tonele voert, om toestemming te hebben gevraagd. Slechts in eén geval werd dat geweigerd. Heli's Angels De Texelse periode van Seegers viel samen met een explosieve toe ristische ontwikkeling en de daar mee gepaard gaande aantasting van de leefbaarheid. Seegers be schrijft zijn aanvankelijk niet erg po sitieve gevoelens jegens Duitse toe risten en de daaruit voortvloeiende irritaties. Echt spannend werd het met een invasie van Heli's Angels die hevig de beest uithingen en de dokter bedreigden toen hij weigerde om hen van een doos spuiten te voorzien. In afwachting van de aan gekondigde wraak van de Angels bleef Seegers waken met een gela den geweer voor het grijpen, als mede een lijstje telefoonnummers van de „knokploeg" die hij snel bij elkaar had getrommeld. Die ploeg kon worden ontbonden toen de bange Texelse politie versterking had gekregen van Alkmaarse colle ga's. Tussendoor moést hij ook nog een Angel behandelen die bij een val van zijn motor gewond was ge raakt „Mijn behandeling overtrof in een te lage waterstand kte de boot dinsdag rond 15.00 uit de vaart. Passagiers kon- op Texel aan boord gaan, ar pas tegen 16.45 uur werd de 'rtocht aanvaard. Woensdag ten zich geen problemen voor, ar donderdag was volgens Jan em van Teso een'grensgeval', wind draait komende dagen ir het zuidwesten, zodat geen imming meer wordt verwacht. is vroeg in het seizoen voor lage erstand. De straffe zuidoosten- 1 gecombineerd met springtij op andag, deed de waterlijn dinsdag onder 1.50 minus NAP zakken, haven van Den Helder geeft als ste problemen voor Teso. „Die is tig centimeter ondieper dan die Texel", vertelt Bloem „Uitdie- i? Dat is niet zomaar te doen." am verklaart dat in de jaren zes de haven op de goede diepte maar dat de enkeldekkers veel ne aan de bodem veroorzaakten iet in- en uitvaren. „Er is toen bij el een bitumenplaat gelegd en in Helder zinkstukken met stenen p. Maar dat scheelde gelijk veer- i vijftig centimeter." denkt dat de kleine enkel kers minder diep staken dan de e boten van tegenwoordig komt 'ogen uit. „Die oudjes kwamen 120, terwijl de Molengat gemid- vier meter haalt en de Schul- 9at zelfs nog minder: 3,80. Maar Voigt-Schneiders zitten onge- op gelijke hoogte met de kiel en daar moet jé geen steen in krijgen." De stremming bij Teso was op de radio niet te beluisteren bij de verkeersinformatie na het NOS-jour- naal, „We hebben het wel doorge geven aan Driebergen, maar hun fax bleef in gesprek. Radio Noord holland heeft het wel uitgezonden. We dachten aanvankelijk dat het met een uurtje bekeken zou zijn Dat werden er twéé. Naar aanleiding van klachten hebben we besloten om voortaan bij stremming automatisch allerlei instanties in kennis te stellen, bijvoorbeeld ook NOS Teletekst." Zodra de wind weer naar het zuid oosten draait, bestaat altijd weer de kans dat het water te laag komt. Bij twijfel doen reizigers er goed aan te bellen naar Teso via 369600 of 369690 Al in de opening gaf dammer Frans Bos er deze week blijk van op verwik kelingen uit te zijn Met 33-29 plaatste hij Harry v.d Wetering meteen voor een probleem. Geleidelijk aan voerde Bos de druk op Van de Wetering kon zich tenslotte alleen via een schijfoffer uit de wurggreep bevrijden, maar dat bleek slechts uitstel van executie De partij tussen Rmus Vitalli en Frans Kuiper ging lange tijd gelijk op, maar in de slotfase wist Vitalli toch nog voldoende positioneel voordeel op te bouwen. André Brouwer hield ge ruime tijd gelijke tred met Jaap van Heerwaarden. De nestor bracht met succes een valstrik in het spel, zodat Brouwer toch nog in het zand moest bijten. Bert Duin boekte een gemak kelijke zege en blijft in de top mee draaien. Zo n honderd logiesverstrekkers hebben zich tot dusver opgege ven voor een vermelding in de Accommodatiegids van Texel Info Service. En dat is méér dan initia tiefnemer Ray Girbes had ver wacht, nadat TVL en de VVV zich uiterst kritisch uitlieten over de brochure. Verhuurders die voor een vermelding in aanmelding wil len komen kunnen zich nog tot en met 30 november opgeven. De veronderstelling dat alle logies verstrekkers automatisch in de Accommodatiegids worden opgeno men, berust op een misverstand. Girbes: „Aanvankelijk was dat wel de bedoeling, maar uit oogpunt van de kosten hebben we dat moeten schrappen. Alleen verhuurders die een advertentie opgeven, worden opgenomen." Vermelding in de gids kost 35,-. De bedrijven kunnen te gen meerkosten een grotere adver tentie plaatsen. Dat „slechts" zo'n twintig procent van alle verhuurders op het eiland worden vermeld in de gids, is vol gens Girbes geen nadeel. „Die heb ben juist een streepje voor op dege nen die er met in staan." Dat de gids daadwerkelijk in brochurevorm verschijnt (via Inter net is dat al het geval), staat voor Girbes met ter discussie „Ik heb de drukkerij opdracht gegeven ruimte te reserveren." Het is de bedoeling dat de gids in de tweede week van ja nuari verschijnt. Het overzicht is dan tegen betaling verkrijgbaar envoor ƒ1,95. Seegers (links) in 1975 toen hij op de Hoge Veluwe deelnam aan een (legale) drijfjacht op zwijnen. „Ik heb niet alleen het recht om met Ideeën te komen, gezien het geld dat ik de gemeente kost ben ik daartoe zelfs verplicht. Moet ik dan vooraf aan de raad vragen of ik mag nadenken? Ammehoela." De laatste term van de voorzitter, dinsdag geuit in de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid, was weinig „des burgemees ters" Maar Van Rappard was dan ook flink gepikeerd Aanleiding vormden de kritische vragen van raadslid Corry Heijne (Texels Be lang), die Van Rappard ter verantwoording riep voor zijn uitla tingen in een vorige maand gehou den ontmoeting in Leeuwarden tus sen de burgemeesters van de verschillende Waddeneilanden en vertegenwoordigers van de provin cies Friesland en Noordholland Texels burgervader had er uitleg verschaft over „prille ideeën op Texel betreffende mogelijkheden voor gratis vervoer", zoals het vergaderverslag meldt. De prille ideeën zijn afkomstig van Van Rappard zelf, die steeds heeft ge zegd ze in de openbaarheid te heb ben gebracht als „burger" Van Rappard en met als burgemeester Desondanks heeft collegepartij Texels Belang zich al vanaf het be gin legen verklaard Toen Heijne hem vroeg in welke hoedanigheid hij ditmaal had ge sproken, reageerde Van Rappard boos „Ik vind het jammer dat een rem op mijn creativiteit wordt gezet en dat ik bij voorbaat word afgescho ten." Hij vervolgde met een betoog dat zijn ideeën weliswaar nog lang niet uitgekristalliseerd zijn. maar dat hij mooie kansen ziet voor Texel en ook voldoende mogelijkheden voor fi nanciële onderbouwing „Het is jam mer dat de grootste partij alle ideeën bij voorbaat heeft afgewezen." De burgemeester kreeg steun van de andere commissieleden. Er werd onder meer op gewezen dat het ge drag van Texels Belang strijdig is met het collegeprogram, waarin wordt gestreefd naar het terugdrin gen van de automobiliteit. Peter Bakker (GroenLinks). „De wethou der van verkeer laat het nu al afwe ten Onderzoek en behoud hel goede, daar houd ik me aan." Heijne werd op een gegeven mo ment ook kriegel en zette uiteen dat het haar partij er om ging de burge meester aan zijn eigen woorden te houden „Misschien is de start niet zo gelukkig geweest. Hij heeft het steeds over 'gratis' gehad, nu pro beert hij zich daaruit te redden." En even later „Laten we er maar over ophouden, mijn opmerking wordt uit z'n verband gerukt." Waarop Peter Bakker besloot met: „Vind je het gek, Corry? Dat krijg je met zo'n vooringenomen standpunt, dat wekt reactie." sterke mate de strikt medische noodzakelijkheid Ik vertelde de pa tiënt dat zijn been moest worden ingegipst, wilde alles goed genezen. Het werd een totaal-gips, tot even onder zijn lies. Van hem zouden we niet veel meer te duchten hebben Citrofiel Overigens placht ook Seegers zich vaak per motor over het eiland te bewegen. Maar nog meer bezeten was (en is) hij van auto's, als het ten minste een Citroen is. In een hoofd stuk („De dokter is Citrofiel") legt hij uit waarom Ook zijn passie voor de jacht, klassieke muziek en lekker eten en andere meer persoonlijke zaken komen aan bod Over een heel andere passie gaat de beschrij ving van die ene keer dat hij door een vrouwelijke patiënt werd bena derd die van hem iets heel anders verlangde dan een medische behan deling. Het zou met misstaan in een fel realistisch doktersromannetje, „Haar ogen begonnen te glimmen Zoveel uitstraling aan seksuele be geerte had ik niet eerder gezien". In dit geval is het echter onmogelijk om na te gaan om wie het gaat. Helaas. „Tesselse Avonden" had nog wat vlotter geschreven kunnen worden. Er zitten nogal wat passages in die eigenlijk te wijdlopig zijn De her kenbaarheid van de beschreven si tuaties maakt dat echter meer dan goed, althans voor niet al te jonge Texelse lezers. Ook de hier en daar zelfgenoegzame toon moet even wennen, maar is wellicht juist leuk voor de mensen die Seegers per soonlijk hebben gekend. Die hóren hem praten. De belangrijkste charme van het boek schuilt echter in de amusante beschrijving van een stukje eilandelijke cultuur die 25 jaar later met eens zo veel is veranderd. Seegers zegt zelf door Texel diep te zijn geraakt Hij en vooral ook zijn toenmalige vrouw hebben er twee diepe en gekleurde kerven in hun ziel aan overgehouden, een groene en een zwarte ..Tesselse avonden - memorabele opstellen door dokier Jan Bernard Seegers" ISBN 907013330X Uitgave Langeveld 4 de Rooi BV Den Burg 120 pagina s Pnjs 139.- Het militair oefenkamp op De Vliehors baseert zich nog steeds op hinderwetvergunningen uit 1957 (voor oefeningen met tanks) en 1960 (luchtmacht en marine). De gemeente Texel vindt het vreemd dat er nog geen milieu vergunning is die is aangepast aan de huidige tijd. B en w schrij ven hierover een brief aan staats secretaris Gmelich Meijling van Defensie. Het college wil inzage hebben in de huidige, verouderde vergunningen „In beide bejaarde vergunningen worden beschrijvingen gegeven van doelen maximale kalibers, etc die - naar wij mogen aannemen- met meer bij de tijd zijn. Als er werke lijk naar de letter en geest van die vergunningen zou worden geoe fend, zouden de Nederlandse leger en luchtmachtmusea moeten wor den gemobiliseerd", stellen b en w enigszins zuur vast. Het Texelse gemeentebestuur rea geert op een brief van Gmelich Meijling. Daarin beantwoordt de staatssecretaris een aantal vragen die de gemeente heeft gesteld in eerder verzonden brieven. De be windsman schrijft onder meer dat de voor- en najaarsvakanties ,zo mo gelijk schietvrij zullen worden ge houden" Volgens de gemeente kan dit 'n succesje worden genoemd, al houdt Defensie nog een grote slag om de arm. Doel van de gemeente is dat tijdens alle Nederlandse en Duitse vakanties niet wordt gescho ten op de Vliehors. Minder gunstig is de opmerking van Gmelich Meijling dat er „een perma nente behoefte" is om op de Vliehors tot de laatste dag van de oefenperiode (15 april) te schieten. Ook is het intussen blijkbaar meer regel dan uitzondering dat buiten de vergunningperiode met echte bom men wordt geoefend, in het kader van bepaalde samenwerkings programma's. De gemeente wil pro beren bestaande „herenafspraken" zwart op wit vast te leggen in de nieuwe milieuvergunning, om zo de hinder voor Texel te beperken In deze rubriek vragen we enkele Texelaars om hun mening over een bepaald onderwerp. Deze keer gaat het over: alter natieve trouwlocaties Edo Kooiman heeft samen met Ray Girbes het bedrijfje „Trouwen op Texel" Ze organiseren eilandbruiloften voor overkanters „Het loopt als een trein. Maar dat raadhuis is niks. De binnenkant valt wel mee, maar de bui tenkant is zo saai Er is veel vraag naar alternatieve locaties. Met name naar hetjuttersmuseum Vindt men leuk. echt Texels Welk juttersmuseum? Vol gens mij is er nog steeds maar één, in Oudeschild Er staat weliswaar wat minder sinds vorige maand, maar dat is juist handig. Heb je meer ruimte We hebben al goede afspraken kunnen maken met directeur Benno van Tilburg over fotosessies, dus ik denk dat de samenwerking ook vlot loopt als daar echt mag worden getrouwd De ex-Texelse vuurtorenwachter Piet Stam zetelt tegenwoordig op de Brandaris. „Ik hoef er niet lang over na te denken de vuurtoren natuurlijk. Daar hebben we op Terschelling ervaring mee, want sinds dit voorjaar is het mogelijk om in de Brandaris te trouwen. En het loopt stórm We hebben zeker al veertig bruiloften gehad, bijna allemaal overkanters trouwens. Toen het idee opkwam waren veel van mijn collega's hier tegen. Maar op de eer ste etage is een ruimte ingericht met oude kerkbanken, erg sfeervol. Daar heb je absoluut geen last van als je boven zit. Het enige nadeel is dat er niet zoveel mensen in passen. Dat probleem zou |e op Texet ook hebben. Er worden flinke bedragen voor gevraagd, een leuke binnenkomer voor de ge meente Nee. wij zien daar geen cent van. Hier staat de toren midden in het dorp De Cocksdorp is wel een uithoek. Ach, voor mensen die iets aparts willen blijft het een aardige locatie En als tweede alternatief zou ik De Schans willen noemen Hang wat kaarsen aan de muur. schep een histo risch sfeertjeik zie het voor me." Bode Piet Roeper „doet" zo'n vijftig trouwerijen per jaar in het raadhuis „Tja, je moet met de mode mee. De gemeente wil meer mensen trekken en dan moet je wat bieden Wi| krijgen evengoed al een boel trouwerijen van de overkant. Vrijdag hadden we er drie allemaal van de vaste wal Bij een alternatieve locatie denk ik met aan een kerk. Dat moet je gescheiden hou den. Voor kleine groepen zou de Oudheidkamer leuk zijn Die plek hééft iets, het brengt iets terug van vroeger, het is ouderwets Maar is het huwelijk dat niet ook? Het wagenmuseum vind ik ook een aardige, met die koetsen en zo Of de Rovershut Een oude schapenboet is typisch Texels De ge meente heeft er zelf nog één in de Mars Met wat kleine aanpassingen kun |e daar zo in." Dominee Hendrik Betting uit Den Hoorn wil geen burgerlijk huwelijk laten voltrekken in een kerk. „Dat geeft verwarring. Er is een scheiding tussen kerk en staat en dat moet zo blijven. Als iemand in de kerk trouwt is dat met om het gebouw, maar om de zegen van de Almachtige. In Huisduinen wordt wel in een kerkje getrouwd, maar dat is niet meer in gebruik voor diensten. Wij krijgen wel regelmatig verzoeken van overkanters die hier hun huwelijk willen laten inzegenen We hebben in Den Hoorn natuurlijk een sfeervol kerkje, maar ik voel me met de dag ongelukkiger met dat trouwtoerisme. Ik heb tot nu toe niemand geweigerd en ik weet ook met of ik dat ga doen. maar het is gewoon beter dat mensen zoiets in hun eigen kerkelijke ge meente doen. Waarom? Omdat je daar een pastorale band mee hebt Laatst belde een vrouw van de overkant. Relatieproblemen. Ik had hun huwelijk ingezegend Tja, daar kan ik toch niks mee? Steeds minder Texelaars laten hun huwelijk in de kerk inzegenen. Jammer? Ach ik weet het met. Wat betekent het huwelijk tegenwoordig nog? Het is steeds meer een dag van show. mensen willen steeds gekkere dingen. Per para chute naast de kerk landen of een hondje dat de ringen de kerk indraagt Is echt gebeurd hoor. Een kerkelijk huwelijk is het mooist op zondag in de eigen gemeente, met weinig opsmuk, maar met veel overtuiging. Hou het sober." Tim Wismeijer treedt vandaag in het huwelijk met Karin van Dompselaar „Het raadhuis hoort er gewoon bij. Ik wist niet eens dat het nergens anders op Texel mocht. Voor mij zou dat ook met hoeven maar ik heb er wel begrip voor dat anderen daar anders over denken, ik kan me voorstellen dat er mensen onder de vuurtoren of op de haven zouden willen trouwen. Als ik een plek mocht aanwijzen? Goh, moeilijk. Midden in De Dennen lijkt me wel wat voor in de zomer. Maar verder weet ik het niet. Zenuwachtig voor mijn trouwerij? Hartstikke!' Mevrouw F. Vlaming voltrekt als ambtenaar van de burgerlijke stand huwe lijken in het raadhuis. „Och. het Zeemanskerkje in Oudeschild heeft wel wat. Maar hoe lang zou zoiets duren? Straks is weer wat anders in trek Wat dat betreft kun je het net zo goed op het raadhuis houden. De toto s worden toch wel gemaakt op al die favoriete plekjes. Ik probeer wel altijd zo goed mogelijk te voldoen aan de wensen van een bruidspaar. Maar als ze aange ven dat ze liever op het strand hadden willen trouwen en het weer is op de dag zelf met zo best, dan denk ik vaak: toch wel fijn dat we hier nu binnen staan.. Er is in het raadhuis ook wel wat leuks van te maken hoor. Laatst had familie een enorme foto van het strand als decor meegenomen En binnenkort krijgen wij een toga, dat heeft toch iets officiëlers Bovendien ben je dan niet aan mode onderhevig. Stel je voor dat ze zeggen: het was een mooie plechtigheid, maar wat zag die ambtenaar er raar uit Theaterexploitant Cor van Heerwaarden van Klif 12 organiseerde en speelde mee in het komische stuk 'De Bruiloft van Biem en Babette'. „Een alternatieve locatie is natuurlijk een goed plan. want dat raadhuis is een hartstikke saaie plek Maar waar dan? In een theaterha.ha Zonder gek heid" bovenop de nieuwe Fontemsnol Wel wat koud, misschien Wij doen wel wat bruiloften voor het Evenementenburo en dan gaan we vanaf het raadhuis snel naar een leukere plek voor een borrel of een bruidstaart. De juttersschuur van Maarten Boon bijvoorbeeld. De Bruiloft van Biem en Babette speelde in de katholieke kerk op Diek hier in Den Hoorn. Hé, da s trouwens een idee' de Vermaning waar Henk Noorlander z'n expositieruimte heeft. Dat zou een aardige plaats zijn." (Foto Edo Kooman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7