Cfroen ^wartsjexels in het hart. Werkgroep pleit voor puntjes op de i in badplaats De Koog Pastor Moltzer van Breezand naar Texel Caféhouder in ziekenhuis na zware mishandeling TnrdTtr Nummer Nieuwe priester voor RK kerk !)Ttxt\test Q Pittance Politie zoekt meer getuigen „Laat badmeesters maar papier prikken" Fietsen weg Getuigen gezocht Fietsers zonder licht bekeurd Aanrijding Toneel: Sterk spel, maar taaie stukken 2 Vakantieburo nu van echtpaar Boersen 2 Belinda schittert naast Texelse Ier 3 Feest: zestig jaar plattelandsvrouwen 3 Veltkamp erelid Kotex 5 Texel'94 ten onder 5 Dode gevonden Goede zaken voor orgelman Kaan Oorkonde voor vrijwilliger Tesselhuus TEXELSE'^COURANT BROUWER DINSDAG 25 NOVEMBER 1997 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ABONNEMENTSPRIJS 55.-65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Een 51-jarige caféhouder uit Den Burg is in de nacht van vrijdag op saterdag in de Kantoorstraat beestachtig mishandeld. Twee 21- jarige Texelaars schopten hem in elkaar nadat hij opmerkingen maakte over hun gedrag. Hij is met ernstig letsel aan zijn oog en an dere verwondingen in het zieken huis opgenomen. Het tweetal is aangehouden en wordt vandaag eoorgeleid. De politie vraagt getui gen van het voorval zich te melden. Zinloos geweld is een heet hangijzer (i Nederland. Wie denkt dat de alandpositie Texel behoedt voor der gelijke excessen komt bedrogen uit De horeca-exploitant werd in de be wuste nacht rond half drie aangespro ken door een 21 -jarige Oosterender, die om een vuurtje vroeg en lastig deed toen hij dat niet kreeg. De uitbater verdween weer naar binnen, maar ontdekte dat de Oosterender met een vriend vuilcontainers voor de uitgang van het bedrijf zette om de doorgang te blokkeren en op het ter rein urineerde Hij sommeerde het tweetal om te verdwijnen Ze kwamen echter op hem af. De man probeerde ze opzij te duwen en er ontstond een worsteling, waarbij de21-jarige inwo ner van Den Burg de man vasthield, met zijn duimen diens ogen weg drukte en de Oosterender hem sla gen en schoppen toediende Toen hij viel bleven de twee hem schoppen, ook nadat de man buiten bewustzijn was geraakt en weerloos op de grond lag. Ze lieten hem zwaar gehavend op straat achter „Zijn hoofd is als voetbal gebruikt", aldus de verklaring van artsen in het ziekenhuis. Bekentenis De caféhouder kwam na enige tijd bij en zag kans zichzelf, met hulp van een onbekende, naar een telefoon te slepen Hij werd badend in het bloed gevonden door politie en ambulance personeel. die waren gealarmeerd door een voorbijganger De Texelaar was bont en blauw over zijn hele lijf, zijn kleren waren van zijn lichaam gescheurd en zijn gezicht bleek on herkenbaar gezwollen. Via een arts werd hij zaterdag naar het Gemim- ziekenhuis gestuurd, waar hij na on derzoek door een oogarts meteen werd opgenomen. Voor éen van zijn ogen wordt gevreesd. „Als ik het met zelf had gezien, had ik niet geloofd dat zoiets met een gezicht kon gebeu ren", aldus eén van de familieleden. „Volgens de doktoren is het een won der dat dit hem niet fataal is gewor den De kans dat je een hersenbloe ding oploopt als ze met legerkisten tegen je hoofd schoppen is erg groot. Hij heeft geluk gehad dat hij nog leeft." De politie hield de Oosterender in de loop van zaterdag op de boot aan en zijn maat werd thuis opgehaald Bei den bekenden de caféhouder te heb ben geslagen. De reden waarom is niet duidelijk Elk motief ontbreekt Het slachtoffer was niet beroofd. De jongen uit Den Burg verklaarde dat zijn vriend was begonnen. Het ver moeden bestaat dat zij onder invloed van drank verkeerden Meerdere ge tuigen hebben geconstateerd dat het tweetal eerder op de avond tevens onder invloed van drugs verkeerde Omdat de mishandeling rond slui tingstijd plaatsvond is het vrijwel ze ker dat meerdere mensen het hebben gezien. Zij worden verzocht de poli tie te bellen, om de exacte toedracht te achterhalen Volgens het slachtof fer heeft iemand hem na de mishan deling naar de telefoon geholpen, maar hij weet niet meer wie dat was. Ook met deze persoon wordt contact gezocht. Het bureau in Den Burg is bereikbaar via 322 188. Het gaat beter maar het moet ög beter. De Koog moet een leer bieden die waarin een breed akantiepubliek met een positieve istelling zich thuisvoelt. Als be- inghebbende bedrijven die dage- jks met de praktijk te maken heb- en willen wij ons af en toe itspreken met op- en aanmerkin- ien richting burgerij en overheid. Hlls het volgens ons fout gaat zeg- - |en we het, maar als het goed aat óók". ian het woord is beheerder-exploi- ant Pieter Thijssen van ppartementenhotel Juliana in De loog Met collega's van andere igiesverstrekkende bedrijven in de adplaats vormt hij een informeel erkgroepje dat een „eigen geluid" «I laten horen als het gaat om open- are orde, verkeersmaatregelen, venementen en andere onderwer- Als het in de zomer eens geen strandweer is. kunnen de bad meesters best een dagje gaan papier prikken. Kees Hm (CDA) lanceerde het voorstel vorige week tijdens de commisie FET, waarin de strandbewaking ter sprake kwam. Uit informatie van de gemeente bleek dat zowel het Utrechtse Studenten Corps als de Texelse Reddings Bri gade voldoen aan de gestelde criteria. Dankzij interne opleidin gen en regelmatige oefeningen, worden de vaardigheden ge tramd en op peil gehouden. ..Ondanks dat beide organisa ties een andere structuur heb ben. kan worden gesteld dat zij alle twee goed zijn toegerust om hun taak naar behoren te vervul len", aldus het college. Gezien de reacties op het voorstel van Hm. blijft het prikken van papier buiten de taakstelling. pen die te maken hebben met het toeristisch imago van De Koog Het is duidelijk dat de heren bezorgd zijn over dat imago. Spreekbuis Het groepie kan worden beschouwd als spreekbuis van bedrijven als Juliana, Villapark Kamperfoelie, camping Coogherveld, Beachpark Livingstone, Greenside-hotel, RST, Vakantieburo Kobeko en diverse, merendeels kleine hotels. Al met al een aanzienlijk potentieel, duizen den toeristische slaapplaatsen Deze bedrijven hebben de afgelo pen jaren veel geïnvesteerd in kwali teit. Het rendement daarvan hangt mede af van de kwaliteit die in infra structuur, festiviteiten en andere as pecten van de Koger toeristenindus trie wordt doorgevoerd. Uit eigen waarneming maar vooral door ge sprekken met hun gasten hebben de ondernemers de conclusie getrok ken dat aan die andere aspecten nog wel wat valt te verbeteren. Het werkgroepje is „zomaar" een contact van collega's. Ze voelen zich gesteund door burgemeester Van Rappard Thijssen „Vorige maand hebben we met hem een gesprek van anderhalf uur ge had waarbij we allerlei zaken die met De Koog hebben te maken, ter sprake brachten. We kregen daarbij de indruk dat hij op dezelfde golf lengte zit". Veel goeds Ook in dat gesprek werd de nadruk gelegd op het positieve dat de laat ste tijd in De Koog tot stand is geko men. De ervaringen met de recon structie van Dorpsstraat en Nikadel zijn gunstig en de gasten reageren er waarderend op. Minder tevreden is men met het feit dat met alle be langhebbenden naar behoren aan de financiering van deze opknap beurt hebben meegewerkt, maar dat aspect raakt de gasten met. Wel vindt men dat ook de Badweg en de Boodtlaan op soortgelijke wijze on der handen genomen moeten wor den. Tevredenheid is er over de toe genomen en rust en veiligheid op de Nu EcoMare komende winter een cursus houdt met de uitdagende ti tel „Texel voor beginners" wil de Texelse Courant daar niet bij ach terblijven. Hoe goed kent u, lezer)es), uw eiland eigenlijk? We kelijks onderwerpen wij uw kennis van Texel aan een kleine test. In tie krant van dinsdag staat de vraag, vrijdag volgt het antwoord. Vandaag de eerste aflevering. VRAAG: Hoe hoog is de Eier- landse vuurtoren? Ruijslaan als gevolg van de parkeer- maatregelen die daar zijn genomen. Ook met kermis van woensdag tot en met zondag („maar dan ook geen dag langer") is volgens de werkgroep „te leven" Maar er moet scherper worden gelet op naleving van het sluitingstijdstip Hetzelfde geldt voor het circus. Wild kamperen en wild parkeren zouden veel harder bestreden moe ten worden. Ook het overnachten in auto's gebeurt nog op vrij grote schaal, maar optreden ertegen is moeilijk omdat het nu eenmaal niet verboden is. De werkgroep zou graag de geparkeerde horeca- bussen e.d uit het straatbeeld ver wijderd zien. Wat hen betreft kan de 1-2-3 rege ling in stand blijven als aan de daarin vervatte tijdstippen ook werkelijk worden nageleefd Daar moet dus op worden gelet. De begeleiding en bewaking van de jeugd die terug keert naar het vakantieadres zou be ter verzorgd moeten worden, liefst met eigen vervoer van de horeca. „De horeca draagt in dat opzicht wel degelijk verantwoordelijkheid Wij hebben immers ook allemaal een nachtwaker. Het zal bijdragen aan rust en veiligheid; het gros van de mensen is daar zeer op gesteld". De werkgroep juicht het lik op stuk beleid toe en is fervent tegenstander Een 15-jarig meisje uit De Cocksdorp mist haar wit met paarse fiets Deze stond donderdag afgesloten tegen de heining van een hotel aan de Vuurtorenweg, maar bleek rond 15 00 uur verdwenen Vanaf het Schilderend in Den Burg is de mountainbike van een 16-jarige jongen gestolen Deze stond niet op slot tegen een huis. Het moet zater dag na 16 00 uur zijn gebeurd Wederom zijn vernielingen gepleegd bi| schoenenzaak Hoogerheide in de Weverstraat. In het weekend sneu velden weer letters op de gevel. De schade beloopt inmiddels ruim ƒ1000,- De politie zoekt getuigen van dit staaltje vandalisme. Telefoonnum mer van het bureau is 322 188. Bij een slagerij in de Dorpsstraat te De Koog werd door onbekenden een deur ingetrapt De politie heeft zondagavond een aantal fietsers bekeurd wegens het rijden zonder (goede) verlichting Ook werden automobilisten om dezelfde reden aangehouden Zij kregen de gelegenheid ter plaatse het defect te repareren Verder hield de politie een bromfietser aan, wiens rijwiel moge lijk is opgevoerd. van een aparte jeugdcamping in De Koog. „Dat is de klok terugdraaien Het wordt een bron van rotzooi". Het meest afkerig toont de werk groep zich het jaarlijkse Tropical Sea Festival, thans Texel Sea Festi val. „Dat geeft totaal geen meer waarde aan De Koog Het is het laat ste waar de gasten die wij vertegenwoordigen op zitten te wachten Van ons mag de burge meester dat festival onmiddellijk ver bieden Het zou beter zijn eens te denken aan een manifestatie van échte cultuur". Het argument dat men door een strenger beleid de jeugd wegjaagt van Texel en dat die jeugd ook op latere leeftijd niet meer naar het ei land zal terugkeren, wordt door de werkgroep allerminst gedeeld. „Het is zomaar een bewering of veronder stelling" Het beleid dat de Recreatiestichting voert ten aanzien van de jeugd, wordt toegejuicht Er wordt op gewe zen dat diverse logiesverstrekkende bedrijven met een soortgelijke aan pak werken en dat de gasten met de daarmee samenhangende regels en afspraken heel goed kunnen leven. „Kritiek daarop vinden we mis plaatst. vooral als die komt van poli tici die zich blijkbaar niet behoorlijk op de hoogte hebben gesteld- Een 23-jarige Oosterender verleende zaterdagmiddag op de kruising Muyweg/Hoofdweg geen voorrang aan een 28-jarige automobilist uit Amersfoort. De schade aan de voer tuigen was aanzienlijk, maar alle in zittenden kwamen met de schrik vrij Pastor E. Moltzer was gisteren alvast even op Texel Begin volgend jaar zal hij samen met zijn moeder gaan wonen m bungalowAggiornamentoaan de Beatrixlaan in Den Burg (Foto Frans Hopmon) Een 48-jarige Texelaar is gisteren om 16.45 uur levenloos in zijn woning aan de Schoorwal aangetroffen De buren hadden de politie gewaar schuwd omdat ze hem al enige tijd niet hadden gezien. Volgens een arts is de man anderhalf a twee weken geleden een natuurlijke dood gestor ven. Het motortje waarmee Peter Kaan sinds het voorjaar zijn orgeltje over Texels wegen rijdt, heeft hem geen windeieren gelegd. Afgelopen sei zoen zamelde de orgelman op mark ten en folkloredagen f2 888,75 in. De opbrengst is als vanouds bestemd voor het reddingswerk van de KNRM De roomskatholieke kerk op Texel heeft weer een pastor. Het is de 47- jarige Eduard Moltzer, die momen teel nog werkzaam is in de paro chies Breezand en 't Zand (inclusief Callantsoog). Moltzer, die begin 1998 officieel wordt geïn stalleerd, is de opvolger van de in april dit jaar overleden pastor Piet Kolkman. De benoeming werd afgelopen week end aan de kerkgangers bekend ge maakt. Voor hen is de nieuwe pries ter geen onbekende want dit jaar trad Enthousiast en bewogen. Loftuitingen gericht aan Mark van Gils (28) uit Raamsdonkveer, die al Hen aar be langeloos in touw is voor het Tesselhuus. Hij is één van de negen tig vrijwilligers die zich inzetten voor de opvang en begeleiding van de li chamelijk gehandicapten waarvoor het Tesselhuus is opgericht. De computertechnicus werd al op z'n tiende met de beperkingen van de spierziekte geconfronteerd door een goede vriend Toen die eraan was overleden, meldde hij zich als vrijwil liger voor het Tesselhuus. Als bege leider steekt hij sindsdien héél wat vrije uurtjes in de adoptieweken en de opvang in het vakantieverblijf aan de Ruijslaan Als blijk van waardering voor zijn jarenlange inzet reikte voor zitter Hans Boswijk de vrijwilliger za terdag een oorkonde uit. Op de foto leest de oud-notaris de tekst vooraan de ontvanger. hij al enkele malen op als vervanger van Kolkman. Aan die gelegenheden hield Moltzer een goed gevoel over. „Een warme, fijne gemeenschap. Ik voelde me direct thuis." Toch duurde het tot augustus voordat Moltzer se rieus begon na te denken over een mogelijk verblijf op Texel. Vervolgens stelde hij het Texelse kerkbestuur en de benoemingscommissie van zijn interesse op de hoogte. Daarop werd enthousiast gereageerd. Een heel prettige verrassing ver telt Toos Witte, lid van de benoem ingscommissie. „Inderdaad klikte het meteen en de kerkgangers waren heel positief over hem. 'Als we die toch eens konden krijgen' kregen we van alle kanten te horen. Toch heb ben we hem met benaderd. De paro chie (RK kerkgemeente, red.) in Breezand en 't Zand is dubbel zo groot als hier op Texel, daarom dach ten we er met aan dat hij belangstel ling zou hebben." Profielschets Moltzer was de enige sollicitant En kelen hadden wel gebeld voor infor matie, maar zagen er toch vanaf. Voor de Texelse katholieken komt (Foto Gerard Timmerman) hiermee een einde aan een lange priesterloze periode. Vanaf het mo ment dat pastor Kolkman zijn eerste hartaanval kreeg, in de nieuwjaars nacht, werden diens taken waargeno men door anderen Omdat Kolkman vorig jaar al mededeelde dat hij per 1 september 1997 wilde stoppen, was in samenspraak met het dekenaat (kerkregio) Den Helder en de perso neelschef van het bisdom Haarlem reeds een profielschets gemaakt voor de nieuwe pastor Afgelopen voorjaar verscheen de eerste advertentie, aan het eind van de zomer gevolgd door een tweede Op die tweede oproep reageerde Moltzer Volgens Toos Witte voldoet hij prima aan de profielschets. „Mensen staan bij hem voorop, niet de wet of de let ter. Dat spreekt ons aan. Ook wil hij graag met anderen samenwerken." Omwegen Opmerkelijk is dat de nieuwe pastor met uit een roomskatholiek nest komt. Hij werd op 15 april 1950 geboren in Heemstede en groeide op in de om geving Haarlem-Overveen. Zijn ouders waren buitenkerkelijk, maar Lees verder pagina 3 (Advertentie) (frttt (fmirE jurh a M kjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant foldeis van: [)IO ^ÏDLO YELECOM NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1