Cjroen c2wartsjexels in het harL. Geweldplegers mogen geen kroeg meer in Ongenuanceerde kreet Stiekema" „Zorg monumenten niet beloond, maar bestraft Sportraad pleit voor aanbouw Ons Genoegen Horeca geschokt door mishandeling V,EnRdD,EtRN— Taxibedrijven boos: Rijkssubsidie restauratie fors omlaag Géért multifunctioneel sportcomplex Texel test Texelse dood na aanrijding aan overkant Zegels sint-actie vliegen weg Geldprijs voor Hoornder speelplaats 2 Teso wijzigt voorrangsregeling 2 •o- Oudeschild moppert over actie jutters 3 TV0 gaat leden meer informeren 3 •o- Horeca komt met politiek verlanglijstje 5 Zinloos geweld in „Van alle kanten" 5 Homo-,.huwelijk" nieuw fenomeen 7 Haantje terug op Hervormde kerk "Tl orszel Woede Schutters houden vast aan eigen plan Poster vertrekt van het eiland T E X E LS E® COU RANT Hotel Café Restaurant PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11236 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ABONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd Harry de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) ieestachtig. Dit kan en mag nooit meer gebeuren. Onder >en enkele omstandigheid." Jook Nauta, voorzitter van oreca Nederland afdeling Texel verwoordde dinsdag- lond tijdens een vergadering de gevoelens van velen. De we mishandeling van de 51-jarige Piet „Smul" Huizinga »eft iedereen geschokt. Alle etablissementen in Den Burg bben een petitie ondertekend waardoor de twee daders toegang tot de bedrijven voor onbepaalde tijd wordt itzegd. Tijdens de vergadering schaarde het bestuur van belangenorganisatie zich achter de actie en riep ande- n op ook te tekenen. zelfde niveau, dan ben je geen haar beter", hoofdschudde een derde Het Texelse horecabestuur gaat zich be raden over hoe onoernemers moeten Lees verder pagina 3 Ie denken dat we ons op Texel silief onderscheiden van de over- nt En dan gebeurt er zoiets ilgelijks." Met een diepe stilte mde de volle zaal in De Linde- om in met de horeca-voorzitter. Inze Texelse idealen zijn vaak iet en betrekkelijk", concludeerde luta. die collectieve verontwaardi- Kj en protest ziet als het middel om i< absurd en zinloos geweld aan de ik te stellen. Maar die mening is met unaniem Sommigen willen wraak. Tijdens de pauze was de mishande ling een 'heet' onderwerp Veel horeca-ondernemers vroegen zich af hoe ze zich teweer moeten stellen tegen agressief gedrag .Als ik lui zie met zulke rare ogen stap ik er ook met zo op af", aldus één van hen. Een ander zag een stevig pak slaag voor de twee daders als een goede oplos sing. „Maar dan verlaag je je tot het- Alle Texelse horecabedrijven hebben inmiddels toegezegd het toegangsverbod voor de twee geweldplegers te zullen steunen, zo meldt Jook Nauta. „Ook de Koger bedrijven doen mee", aldus Rein Stam, die daarmee geruchten ontzenuwt als zou dit dorp de actie niet steunen. Via Horeca Nederland is uitgezocht hoe deze maatre gel juridisch kan worden on dersteund. „Dat is allemaal ge regeld. Bovendien zullen we bij nieuwe uitwassen van geweld deze lijn doortrekken en ook aan die daders de toegang ont zeggen", aldus Jook Nauta. It slaat nergens op. Laat hij eerst ns navragen of het klopt voor hij s roept." Woordvoerders van de «else taxibedrijven reageren tstemd op de uitroep van Ed ekema, dat zeker vijf taxichauf- urs getuige zouden zijn geweest n de mishandeling van Piet lizinga. me Grootjen zegt dat zijn chauf- ir zich als getuige heeft gemeld bij politie. „Ik geloof dat hij daarmee enige was." Een woordvoerder n taxi Van de Wetering verklaart hun chauffeurs helemaal niet op Groeneplaats waren ten tijde van worsteling. „Een was in De Koog de ander reed pas om kwart over het plein op Die zag gelijk alle- lal politie staan. Wij hebben de af raak dat chauffeurs het aan de cen- ie melden als ze wat zien Het igt helemaal van de situatie af of er wat mee doen." Hij geeft als orbeeld twee dronken vrienden die lags raken „Daar hoef je echt de litie met voor te bellen Maar bij ind bellen de jongens rechtstreeks de brandweer Dat is sneller. Uit de auto stappen bij een vechtpartij? Dat doe je echt niet als een groep aan het knokken slaat. Trouwens, ik heb een tamelijk ongenuanceerde mening over het doen van meldingen bij de politie, maar die hou ik liever voor me." Ook de twee chauffeurs van taxi Toon Smidt verkeerden elders ten tijde van het voorval. „Ze hadden beiden een rit en zijn daarna hier om de koffie qe- gaan Ze keken verbaasd op toen de ambulance terug kwam", vertelt Paul Smidt. Hij heeft gehoord van de 'aan val' van Stiekema. „Taxichauffeurs die het vertikt zouden hebben om zelfs maar 1 -1 -2 te bellen? Dat kan ik me niet voorstellen. Zeker met die van ons. gezien onze ambulance-achter grond. Bovendien is het voor chauf feurs een kwestie van één roepie. Ik zit hier toch." Smidt heeft een soort stilzwijgende afspraak met zijn personeel „Ze heb ben de opdracht om niet bij ongere geldheden betrokken te raken. Wij hebben dure wagens en ze trappen er zó een deuk In. Het is misschien maar blik, maar het is wel mijn eten." Bij ongevallen wordt volgens Smidt gelijk naar de mobilofoon gegrepen „Als ergens iemand zou liggen hoor ik dat gelijk. Maar vechtpartijen gaan wij met melden Als lui elkaar willen afrossen dan moeten zij dat weten Soms zijn er wel drie vechtpartijen op één avond. We gaan niet voor iedere scheet de politie bellen." Paul Smidt vindt dat door de uitlatin gen van Stiekema een verkeerd beeld ontstaat, „Het geval leeft hevig De indruk is gewekt dat dit niet zou zijn gebeurd als de taxi s tijdig zouden hebben ingegrepen Dat is natuurlijk niet zo." Dat Horeca Texel over de zaak met de taxibedrijven wil praten vindt Smidt een goede zaak .Het is best goed om hierover eens van ge dachten te wisselen om te zien wat we kunnen doen met z'n allen, maar ik ben nog niet benaderd. Meer blauw op straat lijkt mij in dit verband echter de beste kreet." Het haantje is weer terug op de toren van de Hervormde kerk in Den Burg Wethouder Schilling beklom woensdagmorgen de 34 meter hoge spits om de vergulde windwijzer eigenhandig op het vernieuwde kruis te plaatsen. Hij deed dat samen met Andrè Smit. die het gietijzeren kruis met oog voor detail samen met Hanno Kortman had gesmeed De ver vanging van het 300 jaar oude kruis en het vergulde haantje zijn onderdeel van een grote restau ratie waarmee aannemer Daal der in augustus is gestart Daar bij zijn het oude voegwerk en de afgebrokkelde stenen in de zuid en de westgevel van de eeuwen oude kerk vervangen Ter repa ratie van vermolmd houtwerk en het trappenhuis verwerkten tim merlieden twee kubieke meter eikenhout in de toren Verder zijn muurankers vernieuwd en werd het radarwerk van de klok onder handen genomen Binnenkort worden de vergulde cijfers, de wijzers en de wijzerplaat aange bracht. Als dat allemaal is ge beurd, kunnen de steigers wor den ingepakt en krijgt de toren z'n karakteristieke uiterlijk weer te rug. (Foto Gerard Timmerman) De restauratie van monumenten op het eiland is op losse schroeven komen te staan. Oorzaak is het be sluit van de overheid de jaarlijkse subsidie van ƒ265.000,- terug te brengen tot ƒ75.000,-. Wrang is dat de korting juist verband houdt met de redelijke staat van onderhoud van het Texelse bestand. „Dus ie mand die goed voor z'n gebouwen zorgt wordt niet beloond, maar bestraft reageerde wethouder Schilling (monumentenzorg) te leurgesteld. De korting is een dom per op de feestelijkheden rond het bereiken van het hoogste punt van de restauratie van de Hervormde kerk. Het bericht over de korting is bij de gemeente ingeslagen als een bom. De verwachting was namelijk dat Texel juist extra geld voor de restau ratie zou krijgen Het rijk stelde hier voor namelijk 150 miljoen gulden extra beschikbaar. Het geld stroomt echter vooral naar de nadeel-gemeenten die in het ver leden minder werk èn geld in hun erf goed hebben gestoken. Middelen naar behoefte, is de nieuwe verdeel sleutel die het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschappen vanaf 1998 hanteert. Terugbetalen Om die restauratiebehoefte op Texel te bepalen, moest de gemeente de staat van onderhoud van alle rijks monumenten in een paar maanden tijd in kaart brengen. Omdat de beno digde capaciteit en kwaliteit met in het raadhuis aanwezig waren, heeft het college hiervoor een bureau inge- Ze moesten ze' Je zou ze toch! Waarom heeft niemand ingegre- >en? Opsluiten1 Maakt 't uit, norgen lopen ze weer vrij rond Het zal je kind maar wezen. Toegangsverbod7 Te laat. Hoe s het nou met Piet Smul? Dat Jen je toch niemand Een mach teloze woede hangt over Texel Zulke misselijke dingen gebeu ren hier toch niet Die rotzooi Ireb je alleen maar aan de over kant Mis. We horen er helemaal bij, je kunt je ogen er met -meer- roor sluiten Namen wil je we ten Wie is er mishandeld? Vol sta ie met een neutrale omschrij ving van het slachtoffer en de initialen van de daders? Het is een gebruik dat door sommige kranten al is losgelaten. Op Texel zou het veel misverstan den en roddels kunnen voorko men Nog veel belangrijker is bet om de oorzaken van derge lijk ontspoord gedrag weg te ne- Hnen Dat is onze gezamenlijke ■verantwoording. Zo kunnen we H|tichting geven aan onze woede. W Horszei De bouw van een multifunctioneel sportcentrum Den Burg Zuid waar binnen- èn buitensporters mee uit de voeten kunnen, is geen haalbare kaart. Dat concludeert de Texelse Sportraad in het rapport dat wethouder Nel Eelman (sport zaken) gistermiddag kreeg aangeboden. De raad adviseert een aanbouw aan „Ons Genoegen" van 21 bij 12 meter. De sportschutters krijgen de gelegenheid om een schiethal te bouwen, maar moeten hierover zelf met de gemeente gaan onderhandelen. Met het rapport geeft de Sportraad gehoor aan de opdracht die het col lege eind juli gaf om de mogelijkhe den te onderzoeken voor vervan gende ruimte voor de Ferrever en realisatie van een multifunctioneel sportcentrum. De sportraad sprak met de verschillende verenigingen over de individuele wensen Eensge zind streven de binnensporters naar een goed alternatief voor de Ferrever. De Sportschutters willen als enige een grotere zaal en schiettunnel van 115 meter lengte De schutters traden onlangs naar buiten met een ambiti eus plan voor een multifunctioneel centrum, waarbij dankzij veel zelf werkzaamheid de exploitatiekosten worden beperkt. Gezien de wensen en uitlatingen van de verschillende verenigingen con cludeert de sportraad dat het met mogelijk is tot een samenwerkings verband te komen Er zou sprake zijn van een „scheiding der geesten". Dit getuigt volgens de sportraad niet van een beperkte visie, maar van „ge zonde Texelse realiteitszin". „Een multifuntioneel sportcomplex voor binnen- en buitensporters brengt fi nanciële, organisatorische, beheers matige en sporthyglenische proble men met zich mee." Antwoord op de vraag in de vo rige krant: de vuurtoren van Eierland is 34 meter en 70 cen timeter hoog „De radar bo venop niet meegerekend", voegt kustwachter Frans Dreessens voor de duidelijkheid toe. Omdat de toren op een duin staat, bevindt de lichtbron zich op liefst 53,20 meter boven NAP De trap telt 153 treden. De volgende vraag staat in de krant van dinsdag. Het is geen geheim dat de verhou ding tussen Sportschutters en de overige Ferrever-gebruikers te wen sen over laat „Tijdens de vergade ringen kwamen de schutters steeds op het laatste moment met nieuwe plannen op de proppen, die ze dan toevallig met bij zich hadden", aldus Hoven. De Sportraad-voorzitter beti telt de schutters als „het lastigste jon getje van de klas' De schutters zeg gen zelf altijd keurig op tijd hun plannen te hebben ingeleverd „Maar in de eerste twee vergaderingen daarna zijn ze zelfs nooit ter sprake gekomen", aldus de schutters. Tekenend voor de onderlinge verhou dingen was de afwezigheid van de meeste clubs bij de presentatie van het plan van de schutters in manege Akenburg De schutters wordt verwe ten de voortgang van het proces te vertragen. De meeste verenigingen zijn ook bang voor de financiële risi co's van het multifunctionele centrum van de schutters. „Als ze eerder met hun herzieningen waren gekomen had er nu misschien een heel ander plan gelegen", aldus Hoven, die in het plan van de schutters teveel risico's ziet. Volgens de schutters zijn de berekeningen juist gebaseerd op een pessimistisch scenario. De sportraad zegt toch een oplossing na te streven en te zien voor alle par tijen. Met de aanbouw aan de sport hal is weliswaar het grootste deel van de Ferrever-gebruikers onder de pan nen, de Sportschutters kunnen er niet terecht kunnen, Dit wordt volgens de Sportraad door „geen van de partijen als bezwaar gezien De sportraad baseert zich op een bijeenkomst die maandagavond is gehouden Vol gens de schutters Is dit een misvat ting. Voorwaarde voor hen is dat er tussen de schutters en de gemeente overeenstemming wordt bereikt Schiettunnel De Sportschutters moeten volgens de Sportraad de gelegenheid krijgen om door zelfwerkzaamheid een schiet- Lees verder pagina 5 De 84-jarige mevrouw A. Lap uit Den Burg is woensdagmiddag om het leven gekomen door een aan rijding. Op de weg tussen Den Hel der en Den Oever kwam ze vlak na de Kooijbrug met haar auto op de verkeerde rijbaan terecht. Een frontale botsing met een vrachtwa gen volgde en de vrouw was op slag dood. De Texelse kwam uit de richting van Den Helder Volgens de politie be staat de kans dat ze onwel is gewor den en dat ze daardoor op de andere weghelft kwam. De vrachtwagen combinatie uit tegenovergestelde richting werd bestuurd door een 33- jarige man uit Garijp Hij probeerde nog de auto te ontwijken door te rem men en naar rechts te sturen, maar dat lukte met De ravage was zo groot dat de N99 enkele uren afgesloten werd. Het slachtoffer bleek ernstig verminkt. Van de auto was bijna mets meer over. Ook de vrachtauto was flink beschadigd, maar de bestuurder bleef ongedeerd. Gerbrand Poster stopt komend voorjaar niet alleen als wethou der, maar vertrekt ook van Texel. Met zijn echtgenote Mia gaat hij wonen in het Drentse dorp Gasselte. Poster heeft inmiddels zijn huis aan de Kogerstraat ver kocht. „We zijn Texel met zat, integendeel Maar we stonden voor de keus' een andere woning op het eiland, of er gens anders iets kopen. We hebben gekozen voor het laatste", verklaart Poster, die een echte liefhebber van het Drentse landschap is Gasselte ligt op ruim een uur rijden van het gebied in Gelderland waar Mia Pos ter vandaan komt en waar haar fami lie nog steeds woont. Bovendien heeft de wethouder, die zelf op groeide in Zandvoort, er een broer in de buurt wonen. De woning die het stel in Gasselte heeft gekocht, wordt nog verbouwd. Als fervent wandelaar verheugt Gerbrand Poster zich al op de toe komst, want er ligt een uitgestrekt natuurgebied voor de deur huurd. Kosten: ƒ33.475,75. Uit een analyse volgens de nieuwe methode van het rijk bleek dat de Texelse monumenten gemiddeld niet hoog op de prioriteitenlijst van het ministerie voorkomen. Reden voor WVC Texel geen extra geld toe te kennen. Sterker nog, de gemeente zou eigenlijk ƒ413.293,08 dat teveel was gereserveerd moeten terugbetalen. Het rijk tornt echter niet aan reeds toegezegde gelden. „Er is gekeken naar restauratie behoefte, maar niet naar het prijs kaartje dat bij één enkel monument kan horen", waarschuwt coördine rend ambtenaar Jan Commijs dat het restauratiebeleid van de gemeente hierdoor op de helling wordt gezet. „Met het huidige budget kan nauwe lijks meer restauratiewerk worden verricht." Het beleid van de kerken op Texel tot 2012 is namelijk gebaseerd op een subsidie van ƒ200 000,-. Van de to tale ƒ75 000,- (of nog minder) die overblijft zal door een verplichte ver- Lees verder pagina 5 (Advertentie) LfTTtt tmirL jirth 1» b*r kjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van Het wapen van Texel NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 De sinterklaas-actie in Den Burg loopt boven verwachting. Gisteren heeft ondernemers vereniging OVD al extra spaar kaarten laten drukken. Het suc ces wordt toegeschreven aan het aantrekkelijke systeem van zegels plakken èn de komst van de Gamma. Klanten krijgen dit jaar één zegel voor elke tien gulden die zij beste den. Een volle spaarkaart van tien zegels vormt één lot, die ze kun nen inleveren in de winkels. Vorig jaar kreeg men bij elke aanschaf van een tientje een lot, waarop naam en adres konden worden ingevuld. Dat was veel omslachti ger, waardoor lang met alle loten retour kwamen „Het publiek heeft de nieuwe op zet positief ontvangen", bevestigt Jeannette van Abs. die de actie namens de OVD coördineert Ook de kleurplaat voor de kinde ren is goed aangeslagen. De run op zegels was dusdanig groot dat enkele grote bedrijven, zoals Albert Heijn, Hema en Blokker al snel door hun voorraden heen- raakten. Gamma, die vorig jaar nog in Oudeschild zat. bleek ook een zeer grote slokop. Zózeer zelfs dat drukkerij L&R geen ze gels, maar complete spaar kaarten bijdrukte. In een afwij kende kleur, zodat ze herkenbaar zijn als loten De trekking Is op donderdag 4 de cember tijdens een feestavond in De Lindeboom. Naast Sinterklaas zal ook de Van Beurden Band present zijn. De toegang is gratis.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1