Texelse horeca maakt politieke wensenlijst 1 car ,Met TV O en TVL invloed vergroten" TEXELSE^* couRANT Geldwisselaar vindt euro niet bedreigend Veel wisselingen bestuur Horeca OOH OH! NOG. EEN HELE BERG &OEL,SlN)E KLRRS,£N OB WEET 't HE ,NR DIE r 5 DECEMBER ZON ZE GEEN C 1 KLOOT MEER WRRED Contributie TVO omhoog Monumenten Ruit kapot Sportcentrum Opnieuw damwinst voor Bert Duin 9^0 Van alle kanteift^Q VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 (e hebben regelmatig commen- aren opbouwende kritiek. Het is ■langrijk dat we bijtijds onze andpunten duidelijk maken." ek Nauta, voorzitter van de ixelse afdeling van Horeca Ne- rland, wil méér invloed uitoefe- :n op de plaatselijke politiek. Hij mdigde dinsdagavond aan met m „politieke wensenlijst" te zul- n komen, eventueel in samen- iraak met TVO en TVL. Maar dat rijkelijk laat, volgens in de zaal mwezige politici. ik in de horecasector wordt geha rd op kwaliteit ,,We kunnen zelf- Tioegzaam constateren dat het ei- ilijk best goed gaat Dat is ook zo. mstisch is Texel een topper Maar hebben een gezamenlijke verant- iordelijkheid om dit zo te houden", lus Nauta. Het probleem van ireca Texel is dat de aangesloten len vaak zeer verschillende belan- nhebben. Een logiesverstrekker is bijvoorbeeld bij gebaat dat het 's onds rustig is op straat, terwijl een >egbaas het liefst de hele nacht ge- end wil zijn. lar Nauta wil de nadruk liever op de izamenlijke overeenkomsten leg- dan op de verschillen „Dediver- eit is mede bepalend voor het suc- svan Texel als vakantie-eiland En succes hangt af van de mate lann we ons met z'n allen in Neder- id en omstreken blijven profileren, irst komt Texel, dan de gezamen- le profilering en dan de onderlinge ncurrentie." De wens om gehoord te worden door de politiek ging staande de vergade ring al enigszins in vervulling. Pieter de Groot van D66 en de VVD-ers Maria van der Spek en Martin Trap waren aanwezig. De Groot merkte op dal de horeca rijkelijk laat is met het wensenlijstje. ,,De meeste partij programma's staan al vast. Maar wat mij altijd opvalt is dat veel verdeeld heid heerst in uw branche. Probeert u nu eerst met z'n allen op één lijn te komen en tolereer niet dat weer een aantal een afwijkende mening venti leren." Nauta nam de opmerkingen ter harte ,,We moeten inderdaad meer mét elkaar praten, niet over el kaar Nu krijg je verdeel-en-heers-si- tuaties en staat uiteindeluk iedereen met lege handen." De uitlatingen van een groep Koger logiesverstrekkers in de vorige krant werden door het bestuur van Horeca Texel betreurd. D. Braspenning van hotel Rebecca in De Waal vindt een horeca-beleids- plan alleen niet genoeg voor beïn vloeding van de politiek. „Wij hebben wel verstand van horeca, maar beleidsmakers hebben dat inzicht nodig. Hoe gaat u ze dat bijbrengen?" Nauta denkt dat te doen door de pu bliciteit te zoeken. „En we hebben tweejaarlijks overleg met de ge meente." 1-2-3-regeling Over de 1-2-3-regeling blijven de meningen verdeeld De belangen- Geldwisselaar Hielke Bruining uit De Koog heeft veel moeite moeten doen om een vergunning voor zijn kantoor aan de Brink los te krijgen bij De Nederlandse Bank. Aanvan kelijk werd die geweigerd, omdat hij na de splitsing met z'n broer tijdelijk zonder draaide. Hij legde de zaak daarom voor aan de Raad van Beroep voor het Bedrijfsle ven. Die oordeelde dat de vergun ning hem ten onrechte was ont houden. Omdat Bruining in 1995 zonder ver gunning draaide, veroordeelde de rechter in Alkmaar hem tot een boete van 5.000.- waarvan de helft voorwaardelijk. In hoger beroep bleef het bij een boete van 1.000,- Bruinmg verwacht dat de invoering van de Europese munteenheid voor lopig nog geen invloed zal hebben op de omzet van zijn geldwissel kantoor. „De euro wordt per 1 ja nuari 1999 alleen giraal ingevoerd. Pas in 2002 komt de munt in de rou latie." Volgens de Rabobank ge beurt dat per 1 januari 2002. Zoals het er nu naar uitziet komt er een overgangsperiode van een half jaar, waarin zowel in euro's als met gul dens kan worden afgerekend Daarna verliest de gulden z'n waarde. organisatie vindt dat de 1 er wel af kan. Harry Wuis van hotel Opduin is voorstander van vrije openingstijden tussen 08.00 en 02,00 uur. Nauta smoorde een discussie over het on derwerp in de kiem. „De regeling is gemaakt om geleidelijker afvloei van mensen te krijgen Dat dat in de prak tijk anders uitpakt is een zaak van de gemeente Die is verantwoordelijk voor de openbare orde. De horeca wil de herrie ook liever voorkomen, want dat geeft een ongewenst negatief imago. Het is wel de verantwoorde lijkheid van de horeca dat de be staande regels goed worden nage leefd." Hotelier Dirk Leegwater stelde voor om de muziek voor sluitingstijd al flink te dimmen. „Dan komen ze met zo opgefokt op hun logeeradres." Nauta antwoordde dat de bestaande rege ling daarin voorziet, maar dat een uur rustiger muziek misschien tekort is of dat de etablissementen zich er niet aan houden. Het acht personen tellende bestuur van Horeca Nederland afdeling Texel onderging dinsdag nogal wat wijzigin gen. De opvallendste betreft het tus sentijds aftreden van Frits Langeveld. Dat heeft alles te maken met het in cident van afgelopen zomer. Lange veld werd op heterdaad betrapt toen hij onder een gefingeerde naam een valse melding deed bij de politie. De Horeca-afdeling heeft aangedrongen op zijn aftreden Hij wordt vervangen door Rein Stam. Verder trad Marl Nouwen terug voor het verstrijken van zijn periode, om dat hij niet meer volledig betrokken is bij het strandbedrijf Hij wordt opge volgd door Joop Vlaming van strand paviljoen Paal 9. De aftredende en herkiesbare Willem Brons en Klaas Fris mogen met algemene instem ming een nieuwe termijn volmaken. ■den van het Texels Verbond van idernemers gaan volgend jaar ca 50,- méér contributie betalen, li werd gisteravond besloten tij- ms de najaarsvergadering in hotel eenside in De Koog. De aanwezi- m gingen unaniem met het voor- il akkoord. De verhoging is nodig idat de contributie al jarenlang op tzelfde peil is, terwijl het ledental or verschillende oorzaken terug- ipt. VERVOLG PAGINA 1 elsleutel voor de kerken nog maar 0 000,- resteren. Het andere deel nodig voor het opknappen van anumentale woningen, boerderijen bijvoorbeeld schapenboeten. Hervormde kerk Hervormde kerk staat hoog op de witeitenlijst die door de gemeente- jd is vastgesteld Door de kortings- jatregel is het twijfelachtig gewor- n of ook de binnenkant van de kerk in worden opgeknapt. Volgens Lex mema die als architect en adviseur ilorische bouwkunst betrokken is, nde vloer, het stukwerk en de cen- Je verwarming dringend aan een ilauratie toe. De totale brutokosten het project, waarmee na het op- appen van het orgel en de bmnen- iren van de toren, in 1991 een her- is gemaakt, bedragen 2,7 pen gulden. Daarvan komt het irendeel voor subsidie in aanmer- i. Althans volgens de oude rege- Eén miljoen daarvan is al uitge- rd. Er resteert echter nog een rort van ƒ770.000,- Uitgaande van nieuwe rijksbeleid waarbij Texel srlijks nog maar ééntiende deel van bedrag krijgt, ziet het er somber uit. Schans restauratie van een ander monu- ent dat hoog op de prioriteitenlijst inde gemeente staat, is het Hoorn- ir kerkje. Het opknappen hiervan igt circa een half miljoen gulden, bk dit project is onzeker geworden, sn andere doelstelling, de restaura van de Schans (kosten circa 60.000.-), dreigt door de korting ik op de lange baan te raken. De kling heeft ook kwalijke gevolgen ior het opknappen van schapen- >eten. ornmijs heeft zijn teleurstelling er al 'er uitgesproken bij de RDMZ in ast. Het regende bij de rijksdienst lefoontjes van vele tientallen bena- elde gemeenten Naast het be- <aar dat het college indient bij de DMZ, buigt ook de Vereniging van sderlandse Gemeenten zich over s korting. 36-jarige inwoner van Cuijk trof idagochtend zijn auto aan met een 'Potte achterruit. Hij had zijn 'ageot de avond ervoor onge bonden geparkeerd op De Boks- "9 aan de Wilhelminalaan. De bade bedraagt minstens ƒ1000,-. Onder toeziend oog vanHenk de Vries overhandigt Albert Hoven van de Sportraad het rapport over de vervanging van de Ferrever aan wethouder Betman van sportzaken. <FM° 60,0,0 VERVOLG PAGINA 1 tunnel met een daaraan gekoppelde handboogbaan van 40 bij 10 te bou wen. Om de financiële risico's af te dekken, verwijst het advies naar het Waarborgfonds. Wat betreft de finan ciële haalbaarheid, steun en conse quenties verwijst het rapport de schutters naar de gemeente „Op deze wijze is het voor ons finan cieel met haalbaar", aldus Willem Bakker van de sportschutters. De voorzitter liet zich tijdens een inder haast bijeengeroepen persconferen tie van de schutters gisteravond in De Lindeboom weinig lovend uit over de sportraad. „Van de toezegging om onze voorstellen deels in het advies aan het college mee te nemen, is vrij wel niets terecht gekomen. Alleen het woord „Sportschutters" is overgeno men, meer niet." Rolstoelvriendelijk De schutters zijn niet van plan zich bij het advies neer te leggen Gister morgen bezorgde Bakker al een brief aan de gemeenteraad, waarin zijn vereniging opnieuw pleit voor een multifunctioneel sportcentrum. Daarin zeggen ze tegemoet te zijn gekomen aan enkele belangrijke bezwaren. Het betreft onder meer de stichtingsvorm, die een belangrijke belemmering vormt voor de overige clubs. In plaats daarvan opteren de schutters voor een Publiek Private Samenwerking (PPS) met de gemeente. Andere voordelen zijn: rolstoelvriendelijk. de sportzaal is groter (30 bij 15 i p.v. 20 bij 12), alle voormalige gebruikers hebben onderdak, zodat de zaal be ter wordt benut en de verhuur opbrengst omhoog gaat. Zelfwerkzaamheid De Sportschutters hebben het terrein ten noorden van het C-veld (achter het fanfaregebouw) op het voorma lige Boys-terrein op het oog. De totale bruto-investermg bedraagt ruim 1.5 miljoen De helft van dat bedrag be treft echter zelfwerkzaamheid van de Sporschutters en kan er dus van wor den afgetrokken. Bij een verhuur van 1780 uur per jaar, komen de schut ters bij de exploitatie zelfs op een overdekking van ƒ5.779.- Bij de aan bouw aan Ons Genoegen becijfert de Sportraad een overdekking van 22.223,- Alleen vallen de schutters dan buiten de boot Volgens Hoven is het wellicht mogelijk dat de schutters met dit restant hun accommodatie kunnen realiseren. Een argument dat nieuw is voor de schutters en waarop ze gisteravond nog niet konden en wilden reageren Texel'94 Inzake de verhuizing van Texel'94 naar de overzi|de van de Haffel- derweg adviseert de Sportraad de ge meente tot financiële overeenstem ming met de club te komen. Texel'94 zou de beschikking moeten krijgen over een A-, B- en C-veld plus twee trainingsvelden. Een trainingsveld zal in overleg met de Hondenclub Texel gezamenlijk worden gebruikt. De hui dige „parkeerplaats" wordt bij de trainingsvelden getrokken. Parkeren voor sporters en bezoekers kan plaatsvinden op het grote parkeerter rein tegenover de OSG. Atletiek Vereniging Texel verhuist naar het C-veld Hieromheen wordt een atletiekbaan aangelegd. Om bin nen de huidige grenzen te blijven moeten het B- en C-veld in oostelijke richting worden verplaatst. De voor malige Boys-accommodatie moet worden verbouwd en uitgebreid ten behoeve van alle buitensport verenigingen. De exploitatie komt in handen van Texel'94. De financiering en herinrichting moe ten volgens de Sportraad los worden gezien van de onderhandelingen tus sen de gemeente en Texel'94. Die zit ten volgens wethouder Eelman in een eindfase. „De gemeente heeft voor stellen gedaan. De bal ligt nu bij de voetballers." Financiering van de herinrichting ten behoeve van de buitensporters zou vrijkomen uit de verkoop van het hui dige complex van Texel'94 Dammer Bert Duin scoort er danig op los. Nu werd Cees Vinke het slacht offer. In een hekstellmgspartij wist Duin schijfwinst af te dwingen. Vervol gens wikkelde hij bekwaam af naar de overwinning. Datzelfde deed Jaap van Heenvaarden tegen Frans Bos Na schijfwinst probeerde Bos. zoals gewoonlijk, terug te vechten. Via een centrum-doorstoot ontkrachtte van Heenvaarden het zwarte tegenspel. Frans Kuiper tuinde in de bomzet, hetgeen hem schijfverlies opleverde. Gerrit Vlaming zag echter geen kans dit voordeel in de volle winst om te zetten De uitslagen: Frans Kuiper-Gerrit Vlaming 1-1Piet Bakelaar- Gemt Blom 2-0; Jaap van Heerwaarden-Frans Bos 2-0; Cees Vinke-Bert Duin 0-2 In deze rubriek vragen we verschillende Texelaars om hun mening. Deze keer gaat het over zinloos geweld naar aan leiding van de zware mishandeling van een caféhouder. Norbert Kager is porfier in De Lindeboom. „Of ik na dit voorval anders tegenover mijn werk sta7 Nou, dat is al een tijdje zo. Ik ben alerter, scher per Enige tijd geleden ben ik te grazen genomen door Texelse kotter- vissers. Dat maakt wel dat je anders bent Hoe ik omga met agressieve lui hangt helemaal af van de situatie. Meestal overleg ik met Ed (Stiekema- red.) en weigeren we ze voor een bepaalde tijd de toegang. Deze twee daders mochten er bijvoorbeeld bij ons ook niet in, omdat ze zich al eer der hadden misdragen. Ik vind deze tijd van het jaar duidelijk een moei lijke periode. We denken altijd wel van niet, maar het zijn Texelaars die last bezorgen. Ik sta nu zo'n vijf jaar bij de deur, dus ik weet het nu wel zo'n beetje. Onder invloed van rare pillen? Ach, je weet dat sommige kna pen dagelijks gebruiken, maar in de meeste gevallen hebben ze gewoon geen besef van normen en waarden. Ze gaan al van huis met iets in hun hoofd. Ik zit er vreselijk mee dat ik deze mishandeling met heb gehoord. Het was hier vlakbij, maar ik was binnen aan het schoonmaken. Als ik het had gemerkt was ik er absoluut op afgestapt, al waren ze met z'n tienen geweest Een knokploeg instellen vind ik geen oplossing. Ik snap dat het lastig is, maar de politie zou zich méér moeten laten zien op sluitingstijd. Ze zijn er wel. maar meestal ervoor of erna Een dorpswacht zou misschien helpen, maar dan moeten ze wel van de overkant komen. Texelaars ken nen elkaar te goed. Hans Zijm van Beveiligingsservice Texel werkt 's zomers in dienst van bedrijven als bewaker in De Koog „Texel hoort dus nu in hetzelfde rijtje thuis als Leeuwarden. Heel triest. Het lijkt een tendens dat de mate van het geweld toeneemt. Vroeger kreeg ook wel eens iemand een slag voor zijn hersens, maar dan was het af. Het gebruik van bepaalde middelen heeft er alles mee te maken. Ze worden lomp sterk en voelen zelf niks meer. Er zijn gevallen bekend waarin zo'n gast met een gebroken arm nog rustig stond te meppen. Die zijn met te stoppen. Ikzelf probeer al tijd rustig te blijven, zaken niet te laten escaleren. Maar ik heb meestal te maken met toeristen die hier vreemd zijn en die zijn beter te im poneren. Texelaars laten zich mets zeggen. Dat is te eigen. Mis schien is het een oplossing als politie, gemeente en horeca sa men iets op poten zetten, maar ik ben zo bang dat je dan groepen krijgt die tegenover elkaar komen te staan. Als dat gebeurt val len er echt dooien. Misschien is het nog wel het beste om ge woon foto's van de probleemgevallen te publiceren, want we weten allemaal wie het zijn. Dat zou de ouders ook eens met de neus op de feiten drukken. Er zijn er genoeg die niet we- ten wat hun kroost uitspookt. Dan zeggen ze dat ze zelf vroeger ook geen lieverdjes waren Maar wat tegenwoordig wordt uitgehaald is echt niet meer te vergelijken met wat zij tien of twintig jaar geleden deden Willem ridder Van Rappard is burgemeester van Texel. „Vreselijk. Ik weet er geen woorden voor. Het was altijd ergens anders, maar nu komt het heel dichtbij. Een oplossing? Als die er was hadden we het probleem niet. dan hadden ze dat elders ook wel toegepast. Ik sta erg achter de actie van de horeca, die zulke lui de toegang weiged. Negeer ze maar publie kelijk en laat merken dat je zulk schandalig gedrag niet tolereert. Ik ben diep teleurgesteld. Het is natuurlijk al langer bekend dat het om Texelaars gaat Maar dat je zó weinig respect kunt hebben voor de integriteit van een ander schokt me. Een knokploeg instellen lijkt mij met verstandig Je moet geweld niet met geweld vergelden Dan wordt het recht in eigen hand genomen en hebben we hier straks van die supportersrellen Daar zitten we echt niet op te wachten. Maar een te zachte hand is ook niet goed. Het mag niet zo zijn dat degene met de grootste bek of de sterkste vuist het voor het zeggen heeft. Ik roep de gemeenschap op alert te zijn. want zo iets begint met verbaal geweld. Na schelden volgt een tikkie en dat leidt weer tot dit soort zaken. We moeten dit vanaf het begin met z'n allen met accepteren. Ik doe in die zin ook een oproep aan mensen die zich met opvoeden bezig houden. Drugsgebruik? Dit gebeurt ook met drank in het lijf. Of op voetbalvelden: U kunt ervan op aan dat dit niet onbesproken blijft. Ik kom hierop terug." Carta Schrama is jeugdwerker, viel op het stukje gebruik. Ik „Ik las het in de krant en mijn oog over mogelijk drugs- weet dat de combinatie am fetamine (een soort pepmiddel) met alcohol kan leiden tot agressief ge drag. Dat kan een verklaring zijn, maar het is geen excuus. Ze blijven natuurlijk zelf verantwoordelijk. Wat is gebeurd is verschrikkelijk. Eigenlijk zou de horeca geen drank moeten schenken aan jongeren die drugs heb ben gebruikt. Of ze zouden ze gewoon niet binnen moeten laten. Dan is de lol eraf hebben ze geen leuke avond. Er zijn ook bedrijven die dat doen Maar het is moeilijk, want sommige figuren nemen gewoon zelf een krat bier mee. Of ze laten anderen drank bestellen." Gerrie Grootjen heeft een taxibedrijf in De Koog. „Wij hebben al jaren te maken met toenemende agressie. Met Texelaars hebben we wat minder problemen want die kennen we. Maar voor de rest is het een ramp. Horeca en gemeente werken het in de hand door ons naar een achteraf-plek te verbannen Als de kroegen uitkomen heb je drommen met volk rond de wagen. Je staat alleen tegen een overmacht, ze lopen zó over de taxi heen. Ze slaan je klanten uit de auto want zij willen eerst. Ik denk er maar niet aan wat er mis kan gaan, anders heb je geen leven meer. Vroeger belden we de politie als we wat zagen, maar dat doen we niet meer. Er wordt toch niets mee gedaan. Ach. ik snap dat wel Wat doen twee agenten tegen een groep? Als het te gek wordt rijden wij gewoon hard door. Ik heb van de zomer wel nachten gehad dat ik geen wagens meer naar de standplaats stuurde. Ze komen vol deuken terug en je moet er niet aan denken dat een chauffeur wat oploopt. Vrije sluitingstilden is wat ons betreft de oplos sing. Dan heb je geen problemen in de straat. Wij halen de mensen voor het café op, dat voorkomt geloop De uitgaanders zijn om 03 00 uur nog niet uitgefeest. Wij merken dat ieder weekend, want we moeten ze overal vandaan halen. Je bent de hele nacht in touw. want ze gaan door op een privé-adres. Wat deze mishandeling in Den Burg betreft: mijn chauffeur heeft zich als getuige gemeld. Ik geloof dat hij de enige was." Goos Hageman is regiovoorlichter van de politie „We beseffen wat voor impact dit voorval op Texel heeft, maar het moet niet uit z'n proporties wor den getrokken. Het is een betreurenswaardig incident, maar gelukkig is dit voor het eiland een zeldzaamheid. Het is absoluut niet waar dat er een groot probleem is op Texel. Dit mag niet leiden tot wraak Het is een ern stig misdnjf, maar het is aan de rechter om dit te bestraffen, niet aan de samenleving. De bevolking is slecht in staat om op basis van verhalen en geruchten een juist beeld te vormen van wat er is gebeurd. Ook de ver dachten hebben recht op een zorgvuldige afweging en daarvoor is het van belang dat een rechter alle verklaringen kent. Alle geweld is zin loos. maar dit wijst inderdaad op mishandeling zonder reële aanlei ding Dat doet zich in Nederland steeds vaker voor. Als wij wisten wat we daaraan konden doen, zouden we héél blij zijn. De samen leving moet hierin z'n verantwoordelijkheid zien. We moeten met z'n allen een klimaat scheppen waarin geweld taboe is. En daar mee bedoel ik niet dat een oud vrouwtje zulke knapen te lijf moet gaan, maar we kunnen wèl ieder op ons eigen niveau een bij drage leveren. Kijk, het begint allemaal bij de individuele mens. Als die zich niet aan de elementaire regels van fatsoen wil hou den, dan houdt het op. Vandalisme is bijvoorbeeld zo'n eerste stap. Maar ik kan me voorstellen dal met iedereen de moed heeft om daar iets van te zeggen of om tussen vechtersbazen te sprin gen. Dat kun je ook niet van mensen vragen."

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5