Opvoedende" tarieven voor afvoer huisvuil? S^Sp i LmR Kantoorvakhandel KALENDER 1998 met vakantieschema... Oosterend Commissie zag weeg- en telsysteem in praktijk K& - Aanmelding voor Kerstbokaal sluit Programma eilandcompetitie Wiersma/Vinke in goede kaartvorm Lohse snelste in derde trimloop TEXELSE y coURANT Gratis af te halen bij container wordt tijdens het laden twee keer gewogen, vóór en na het kiepen. Het gewichtsverschil wordt door de computer gere geerd. Voor eventueel in de container achtergebleven vuilresten wordt dus niets in rekening gebracht. VERVOLG PAGINA 1 ch, ze zijn ook antiek", pareerde burgemeester gevat. Vandalisme ird door de dorpscommissie uitge- :len. Wethouder Schilling weet n het probleem. „Ik heb de klacht ter gehoord en dacht gelijk: oh irbrand, je hebt je weer wat in |e nden laten drukken. Maar we heb- m het uitgezocht en het bleek qua pnduren wel te kloppen, de lam- waren aan hun eind." Hij be- ifde maatregelen, e dorpscommissie wil, ondanks de tchten, toch nog meer antieke pa ft „We hebben zoveel mooie laatjes, we kunnen er nog zeven- h gebruiken." Bij afwezigheid van tste r (verkouden) mocht Nel ilman voor sinterklaas spelen. „Ik !g u twee toe. Maar misschien krijg •norgen wel op mi|n duvel, want ik ld orders om de hand op de knip te SudenElk jaar een paar nieuwe We palen kan de dorpscommissie led mee leven. Zondebok gezocht ceristen die aan de hand van HWB-bordjes naar Oosterend fiet- [n hebben een probleem. De irpscommissie heeft geconsta- erd dat op tal van plaatsen dorpen orden aangegeven behalve. teterend. De gemeente heeft al '0.000,- uitgetrokken om daar wat In te doen, maar dat betreft de jwegwijzerirtg van één route. „On- frlijk", vindt Kees Aris Trap. „De Here dorpen hebben nergens om leven vragen en staan overal op. jsje zoiets maakt, dan laat je toch 4 zomaar éen dorp weg? Wie be ukt er nou zoiets?" Schilling ■rtte zich in een weinig verhelde- >de uitleg, maar Trap hield koppig tot de wethouder uitriep dat hij zal uitzoeken wie er zo dom heeft gedaan. Zijn toon wekte opnieuw de lachlust op Het opknappen van de muziekms vindt het college een zaak voor het dorp Een aanvraag is daarom vorig jaar al afgewezen. „Dat ding is van u, met van ons. Er is misschien iets mogelijk op gebied van beschikbaar stellen van materiaal." De dorps commissie ziet het niet zitten om zelf aan de slag te gaan. Er is wel een klein bedragje ingezameld maar het college bleef onvermurwbaar. „Als u vindt dat-ie moet blijven moet u zelf de schouders eronder zetten." Ruiters en amazones die graag aan de kerstbokaalwedstrijd willen meedoen en zich nog niet hebben aangemeld, kunnen dit uiterlijk morgen (6 december) doen in de foyer van manege Akenburg. Deel name staat ook open voor mensen die geen wedstrijden rijden of een verzorgpony hebben. De bedoeling van deze wedstrijd is dat de deelnemers sponsorgeld op halen, wat ten goede komt aan de ruitersport op het eiland en manege Akenburg (onderhoud gebouw SOMT en opleiding/voorlichting jeugd). Zo zijn in de afgelopen jaren hindernissen en materiaal in en rond de manege vernieuwd en was er een gastinstructie voor de deelnemers aan de kerstbokaal 1996. De wedstrijd om de kerstbokaal wordt dit jaar gehouden op zaterdag en zondag 27 en 28 december. Vanaf 22 december mogen de deelnemers in de manege oefenen. Deze maandag zal er door Esther Nebbelig instruc tie worden gegeven in het parcours- springen dinsdag 9 december Veld A mannen 19.15 Handicap'94-Super Autocentrale 20 00 OSG -Autocentrale Handicap'94 20.45 Gr Spuiterij-DGM Grote Slock2 21.30 Grote Slock2-Tatenhove1 Paal9 22.15 12Balcken-Paal9 Tatenhovel Veld B gemengd 18 30 Westerlaken-Eierl. Huis Euroase 19 15 Euroase-De Waal Tatenhove2 20 00 EcoMare-Tatenhove2 Waayer 20 45 Waayer-Dennenoord Rabo 21.30 Rabo-Beverdam Dennenoord 22.15 LenR-Cavo Latuco Beverdam Veld C dames 18 30 De Boer-Waayer2 Wiersma 19 15 Wiersma-ABN Amro Nioz 20.00 Nioz-Grote Slock ABN Amro 20 45 Top Tien-Smash'68 Grote Slock 21.30 Jozefschool-Videolux Smash'68 22.15 Cinema-Zeilmakerij Jozefschool Wedstrijdleiding let en Willem (319436) Uitslagen dinsdag 25 november: Waayer-de Waal 1-2, LenR-Dennenoord 1-2, Rabo-Cavo Latuco 3-0, EcoMare- BeverdamO-3, Fitt-Tatenhove2 1-2, Nioz- Smash '68 3-0, Wiersma-Videolux 3-0, Top Tien-ABN Amro 3-0, Zeilmakerij- Grote Slock2 1-2, Paal 28/De Krim- Kobeko 1-2, Nokanto-Durper Drup 3-0, Question-Keurslager 3-0 Westerlaken- Eierlandsche Huis -, Klif 12-Gimsel 3-0, Waayer2-Leydekkers 2-1Haarstudio-De Boer 3-0, Rival-Cmema 1-2.. Eerste periode beslist Het koppel Jelle Wiersma/Johan Vinke heeft de smaak te pakken. In de competitie van klaverjasclub Den Burg wist dit duo voor de tweede achtereenvolgende keer de 7000 punten-grens te doorbre ken. De eerste periodetitel ging naar Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp, die hun kleine voorsprong met succes verdedig den. Jelle Wiersma vertelde aan het be gin van de avond dat „hij in trainingskamp was geweest". Dat was duidelijk merkbaar met Vinke behaalde hij deze avond 7786 pun ten en steeg van 29 naar 25 in het klassement. Marie Timmerman en Annie Vermue behaalden de tweede plaats met een uitstekende score, zij behaalden 7572 punten en stijgen van 21 naar 15 Derde werden Door Witte en Co Koomen, die Janny Kiewiet verving. Zij wisten elkaar, getuige de score van 7313 punten, prima te vinden en staan nu 22e. Op de vierde plaats eindigden Rob en Fenny Caspers met 7186 punten, goed voor twee plaatsen winst (van 5 naar 3) Ook Wil Derksen/Peter van Heer waarden (7117) en Theo Stoelinga/ Frans Witte (7072) scoorden prima. De eerste periode is na harde strijd gewonnen door Lieuwe van der Veen/Hans Westdorp. Zij behaalden 203 punten meer dan Chris Schraag/Nico Barhorst. Wil Maas/ Bertus Witte eindigden op de derde plaats Het avondgemiddelde was 6302 punten (een nieuw seizoensre cord), er werden 70 marsen ge speeld (een evenaring van het seizoensrecord). Eindstand 1e periode: 1 Lieuwe van der Veen/Hans Westdorp 56.048; 2 Chris Schraag/Nico Barhorst 55 845 3. Wil Maas/Berlus Witte 54 311 4 Wil Derksen/Peter van Heerwaarden 54.135; 5 Fenny Caspers/Rob Caspers 54 063; 6 Theo Witte/Jaap Witte 53 853, 7 Arend Dijker/Piet Moree 53 713, 8 Theo Stoel- inga/Frans Witte 53.549. 9 Hetty Weste- rink/Willem Koomen 53 157 10 Cees Vinke/ Gerrit Smit 53 096 Lutz Lohse had zondag tijdens de derde trimloop nog een kleine mi nuut sneller moeten lopen, dan was het parcoursrecord dat al ja ren op naam van Joost Brouwer staat, gesneuveld. Jammer dat concurrent Minne Goënga niet van de partij was. anders hadden de twee lopers elkaar vast naar een nieuw record kunnen trekken. Ruim veertig lopers kwamen naar De Dennen om onder prima weersom standigheden hun ronden te lopen- Bij de jeugd over 1.3 km zijn vier persoonlijke records te melden Priscilla Noorlander werd bij de meis jes keurig eerste in een tijd van 6 14. Wouter Dogger en Bart Riegman le verden strijd om de eerste plaats Ze kwamen beiden tegelijk in een tijd van 5.35 over de meet Wouter liep daar bij 15 sec. van zijn persoonlijke record af Ook Kris Heijnen presteerde prima door 20 sec van zijn p.r af te halen Hij eindigde in 5 37 als derde Gerard Appelman liep over 6,2 km 27 31 min ook een nieuw persoon lijk record op deze afstand Andri Binsbergen leverde ook een goede prestatie, hij wist zijn tijd 15 sec. scherper te stellen en ging in 28.05 over de eindstreep. Dirk Eelman uit het Noorden ging juichend over de finish want hij verbeterde zijn per soonlijke record dat al ruim een jaar stond, met 30 sec naar 28.35 mm. Uitslag 1.3 km Meisies 1 Pnscilla Noorlander 6 14 Jongens 1 Wouter Dogger 5.35. 1 Bart Riegman 5 35 3,1 km dames 1 Nienke Eilander 13 28 min, dames vet. 1 Lida Bakker 15 49 min.heren: 1 Jaap Witte 12 45 6,2 km dames vet 1 Laurien Bakker 31 12 heren 1 Robert Bakker 24.27 heren vet 1 Theo Boom 27 13 9,3 km. he ren 1 Lutz Lohse 33 12. heren vet1 Piet Bakelaar 38 16 VRIJDAG 5 DECEMBER 1997 ie gemeente zal binnenkort kunnen beslissen over een eerlijker" reinigingsrecht: een tarief dat afhankelijk is van e hoeveelheid aangeboden huisvuil. De burgers krijgen r daardoor financieel belang bij om zo weinig mogelijk uisvuil aan te bieden en dus zoveel mogelijk papier, fles- en, gft en andere opnieuw bruikbare stoffen apart te hou- sn. m dergelijk systeem om de hoe- elheid huisvuil, die uiteindelijk ver and of gestort moet worden, aan- mlijk terug te brengen werd niet ng geleden bepleit door de raads- icties van PvdA en Groenlinks Het or b en w toegezegde onderzoek aeg vorige week gestalte toen de adscommissie voor financieel eco- «nisch en technisch beleid een be ek bracht aan twee gemeenten aar al ervaring met een dergelijk steem is opgedaan. Zwolle (met ngeving) en Haren. De commissie, ingevoerd door wethouder rbrand Poster en versterkt met chnische ambtenaren, kwam posi- il gestemd terug. et alleen was men uitstekend :informeerd over de werking van de ervaring met twee verschil- tde systemen van huisvuil- rwerkmg volgens tarief „naar lo", ook het inzicht in de huisvuil- iwerkingsproblematiek in het al- meen was verdiept Twee systemen Texelse delegatie maakte kennis st twee varianten van het zg. ftar-systeem: a. reinigingsrecht af- nkelijk van het aangeboden ge- icht: b reinigingsrecht afhankelijk n het aantal keren („frequentie- lume") dat een (volle) mini- ntainer aan de weg wordt gezet beoogde effect op omvang en aard van de vuilafvoer is bij beide systemen ongeveer hetzelfde. Zoals ze er woensdagavond tegenaan ke ken, voelden de commissieleden het meest voor het frequentie-volume- systeem, al was met maar omdat dit minder kostbaar is en altijd nog in het iets gecompliceerder weeg systeem omgezet kan worden. Dit is echter een zeer voorlopig standpunt Nader onderzoek in nodig, waarbij de specifieke situatie van Texel in aanmerking wordt genomen. Bij beide systemen wordt gewerkt met de minicontainers die ook op Texel in gebruik zijn. Die worden in de rand onder het deksel echter voorzien van een chip waardoor de vuilnisauto „weet" van wie de con tainer is. Elke keer als de container in de auto wordt leeggekiept, wordt dat door de computer aan boord ge registreerd. De eigenaar krijgt later de rekening voor het aantal keren le gen plus vastrecht De eigenaar heeft dus financieel voordeel als hij de container zo weinig mogelijk ke ren aan de straat zet en zal dat dus alleen doen als hij echt vol is met vuil waar hij niet op een andere manier vanaf kan komen. Veelbelovend Het particuliere huisvuilverwerkings- bedrijf Rova heeft drie proef projecten lopen met Diftar volgens het frequentie volumesysteem: in de stad Zwolle met naar verhouding vrij veel hoogbouw, de landelijke ge meente Wijhe en de gemeente Steenwijk met veel buitengebied en dus veel kilometers per klant. Mede dank zij een professioneel opgezette publiciteitscampagne zijn de resulta ten tot dusver zeer bemoedigend Er worden 20% minder containers aan de weg gezet, wat onder andere tot gevolg heeft dat de vuilnisauto eer der terug is van zijn route en dus een efficiëntere inzet mogelijk maakt Volgens verwachting bleek tevens dat de hoeveelheid apart aangebo den recyclebare stoffen aanzienlijk was toegenomen: 25 meer oud papier, 7% meer glas en 30% meer textiel. Verder is de verkoop van melk, vla en sap in kartonverpakking gedaald en is de verkoop van de zelfde producten in statiegeldflessen toegenomen. Collectief Op flats hebben veel mensen geen plaats voor een minicontainer. De bewoners storten daar hun vuil in een collectieve bunker die met be hulp van een chipkaart kan worden geopend en waarbij het aantal aan biedingen ook wordt geteld. Op Texel zou dat systeem kunnen wor den toegepast in de complexen bejaardenwoningen. Enige nadeel is dat het aantal aanbiedingen gelijke lijk over de bewoners van het com plex wordt omgeslagen waardoor deze in totaliteit correct worden be last maar met per persoon. Om die reden blijken veel mensen achteraf toch wel een plaatsje voor een indivi duele minicontainer te kunnen inrui men. Locatiemanager Theo Tijhuis van Rova betoogde dat het tellen van het aantal huisvuilaanbiedingen met eerlijker is dan wegen. Want als het gaat om milieubelasting is het gewicht van het huisvuil maar van betrekkelijke betekenis. Een kilo bat terijen is veel erger dan een kilo kranten Een voordeel van het tel systeem is dat iedereen geneigd is alleen volle containers aan de weg te zetten zodat het nauwelijks moge lijk is dat een ander er wat bijgooit. Maar ook als dat wel zou gebeuren is het niet erg, want het tarief hangt immers niet van het gewicht af. Met een systeem om het afval van toeris ten (vooral in Noordwest Overijssel) in te zamelen is een speciale werk groep nog doende Hier wordt ge dacht aan centrale aanbiedplaatsen op bungalowterreinen e.d met regis tratie op afstand Begeleiding Nadelen van het Diftar-systeem zijn er ook. Openbare papierbakken zijn eerder vol en het is aantrekkelijker geworden om zich van grof afval te ontdoen door het ergens in een bos of berm te gooien, al is dat laatste nog niet gebleken. Aandacht voor handhaving, controle en bewustma king is bij het nieuwe systeem dus gewenst. Een probleem was aan vankelijk ook dat er mensen zijn die zeer weinig huisvuil produceren, zo dat het lang kan duren voordat de container vol is. Dat kan stank overlast geven, zodat voor die ge vallen containers met kleinere in houd beschikbaar werden gesteld door er een kleinere binnenbak in te bevestigen. Van algemeen directeur Hans Groen huis van Rova kreeg de Texelse dele gatie een interessant verhaal te horen over afvalverwijdering in het alge meen. Het was een pleidooi voor grootschaligheid met behoud van concurrentie, met name als het gaat om het inzamelen en verkopen van glas en ander opnieuw te gebruiken materiaal. Per gemeente zijn die hoeveelheden zó klem dat de opko pende industrie weinig is geïnteres seerd en allerlei voorwaarden kan stellen, bijvoorbeeld dat het glas op kleur gesorteerd moet worden aan geleverd Bij intergemeentelijke of zelfs interprovinciale inzameling door een groot bedrijf als Rova blijft deze „regie" in handen van de leve rancier van het materiaal de geza menlijke gemeenten. Zo kunnen de afnemers van de verschillende soor ten afgescheiden afval afhankelijk worden van de vuilleverancier in plaats van andersom, waardoor de kosten van de huisvuilverwijdering beter in de hand kunnen worden ge houden. Voorkómen Afvalverwijdering moet een sterke en efficiënte keten zijn van produ centen en afnemers. Sinds kort valt daarbij ook de term „producenten verantwoordelijkheid", om het ont staan van afval zoveel mogelijk te rug te dringen, de meest funda mentele aanpak van het afval probleem De maker van het product moet opdraaien voor de verwerking van de afval- die ervan afkomt en moet een apparaat terugnemen en recirculeren als het is afgedankt Zo krijgen de leveranciers belang bij een „afvalarm" dan wel zoveel mo gelijk recyclebaar product. Het Diftar-systeem levert dat effect ove rigens ook al op Het wordt aantrek kelijk om bijvoorbeeld koek te kopen Commissieleden bij een inzamelpunt voor melk- en sappakken in Haren. (Foto's Harry de Graaf) op de markt of in een winkel waar de koek in een eenvoudige papieren zak wordt verpakt in plaats van in overdadige plastic doos in de super markt. Want dat plastic maakt de container voller terwijl het papier bij het oud papier terecht komt Welvaart geeft vuilnis In Haren wonen veel mensen met een vér boven modaal inkomen. Wat dat betreft hoort de gemeente tot de top 15 van Nederland Rijke mensen geven veel uit en produceren „dus" veel afval zodat de gemeente ook in minder gunstig opzicht een lande lijke toppositie innam. Bovendien gingen de kosten van huisvuil verwerking met sprongen omhoog. Het Harense gemeentebestuur wilde daar wat aan doen en heeft al geruime tijd ervaring met een Diftar inzamelingssysteem waarbij het huisvuil wordt gewogen. De inwo ners betalen dus reinigingsrecht per kilo aangeleverd huisvuil De Texelse delegatie was niet de eerste die zich hierover liet informe ren De gemeente kreeg al tientallen keren bezoek, ook uit Amerika, Frankrijk, Zweden en ander buiten land. Wethouder Michiel Verbeek en chef Jan Louwers (van wooon- omgeving, reiniging en groen voorziening) vertelden dat voor de invoering een adviesbureau was in geschakeld. Arbo De gemeenteraad voelde voor het telsysteem maar uiteindelijk werd toch voor wegen gekozen. Belang rijkste reden was dat de stampvolle en dus zware containers die ont staan bij het telsysteem, nogal be lastend zijn voor de vuilnismannen die ze bij de 7800 adressen moeten afhalen Dat zou problemen met de Arbo kunnen geven Het werd woensdag met duidelijk waarom dit argument blijkbaar geen rol heeft gespoeld in Zwolle. Door het weeg systeem wordt ook voorkomen dat de groene gft-containers te lang blij ven staan waardoor ze gaan stin ken. Invoering van het systeem had een lieve cent gekost: f1,2 miljoen. Om de exploitatie kostenneutraal te la ten zijn zou de hoeveelheid in te za melen afval met 20% teruggedron gen moeten worden Dat is ongeveer gelukt. Bij het begin van de proef kwamen allerlei kleine en grote problemen aan het licht die tot tévredenheid konden worden opge- De chip wordt in de rand onder het deksel van de mini-container aangebracht. lost, meest door aanpassing van de geavanceerde apparatuur. Er werd gevreesd dat het Diftarsysteem zou uitlokken dat mensen zich van vuil ontdoen door het ergens te dumpen of in een andere gemeente aan de straat te zetten waar het gratis wordt meegenomen. Maar dat bleek erg mee te vallen Toch wordt door con troleurs een oogje in het zeil gehou den een taak die is uitbesteed aan de milieudienst van de stad Gronin gen Ook in Haren wordt bij grotere ge bouwencomplexen huisvuil in een afsluitbare grote wijkcontainer inge zameld. Daarbij worden de kosten hoofdelijk en gelijkelijk omgeslagen over de betrokken bewoners. Wie dat niet wil kan een individuele con tainer nemen die bij het innemen wordt gewogen. Een van de maatregelen om mis bruik te voorkomen, is dat een con tainer wordt geblokkeerd als de ei genaar langdurig weg is. De vuilnisauto weigert zo n container totdat de eigenaar zich weer meldt. Bij de facturering wordt samenge werkt met de nutsbedrijven, waar door eenvoudig is te regelen dat de container wordt geblokkeerd als deze bij verhuizing een tijdje zonder eigenaar is. Ook een eenvoudig slot op een container om te voorkomen dat anderen er iets ingooien is mo gelijk. Inzameling van huisvuil in het recreatiegebied van Haren gebeurt met een ondergrondse bunker die geopend wordt met een munt- automaat Scheiding Het systeem kan alleen optimaal werken als voldoende mogelijkhe den worden geboden om recycle bare stoffen in te leveren De Texelaars bezochten in Haren een winkelcentrum waar via een paaltje met klep diverse kleuren glas, oud papier, kleding maar ook kartonnen melkpakken in ondergrondse contai ners konden worden geworpen. (Advertentie) Sinds jaar en dag voor kantoor en thuis Parkstraat 10 - Den Burg-0222-322422 Uitgevenj/Dmkkenj Langcvcld cn deRooy Spinbaan 6 Telefoon 0222 - 362 600 Fa.\ 0222 - 314 III

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7