Cjroen cZwartsJexeh in het L, -yü Asielzoekers direct van grens naar Texel Volgelopen Slufter aderlating gemeente Stichting Kringloop loopt als een trein igl DAttance Tijdelijke opvang op Dennenoord Texel tes t TEXELSE'^COURANT AMNESTY INTERNATIONAL VERDER IN DIT J\ummer Programma Ouwe Sunderklaas 2 Ria is niet meer... 2 Live kerstmuziek 5 Potvisraadsels 6 Paparazzi-politicus daagt Mantje uit 6 Haker smeekt om genade in de Andes 7 Indere Sola Gratia /oor firma Daalder Anne Kemper: hulp aan vluchtelingen „aparte ervaring" Jeep na botsing trekker in sloot Prut op de weg Drankrijder Drie Texelse doelen krijgen f1.000,- PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11239 DINSDAG 9 DECEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij LangevelÖ en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS .BONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 Ib.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) (jna W kjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 ikantiecentrum Dennenoord biedt momenteel onderdak n bijna 60 asielzoekers uit diverse landen. Zij zijn kort na nkomst in Nederland naar Texel doorgestuurd, omdat de staande opvangcentra vol zitten. De mensen krijgen op t eiland medische zorg en worden onderzocht op aanwe- jheid van ziekten zoals TBC. Er zijn geen gevallen van smetting geconstateerd. opvang is slechts zeer tijdelijk, ld oktober meldde deze krant al I een groep van 59 vluchtelin- n, voornamelijk uit Irak, op nnenoord was ondergebracht, zouden tot 2 november blijven, lar hun verblijf werd nog een ek verlengd. Daarna arriveerde t tweede groep, afkomstig uit ormalig Joegoslavië, Algerije, gola, Azerbeidjan, Irak, Iran, kistan. Rusland, Soedan, malie, Tsjechië en Turkije. Aan- ikelijk waren dat er 60, nu zijn I er nog 57. Deze mensen ver- kken aanstaande maandag naar ander opvangadres, omdat nnenoord de vakantiehuizen in derij Daalder uit Oosterend is het I de familie Tams in Goedereede is geworden over aankoop van kotter GO 28 „Op Hoop van Ze- T. Het schip wordt 16 januari (als overdracht wordt getekend) de folger van Daalders vorige schip TX 34 „Sola Gratia" die het afge- en voorjaar werd verkocht en bin- ïkort naar Afrika gaat. k het „nieuwe" schip gaat TX 34 Dia Gratia" („door genade al- n") heten. De 42,40 meter lange 8,50 meter brede kotter werd in !6 gebouwd op de werf van Vis- in Den Helder. Het schip is voor- n van een Stork-hoofdmotor van type 8 SWD 280 met een vermo- i van 2700 pk. Die motor krijgt j een uitgebreide onderhouds- »rt, waarbij het vermogen wordt uggebracht tot omstreeks 2200 wat volgens de huidige bepalin- i een meer efficiente visserij mo- ijk maakt Het schip zal verder mg worden veranderd, maar rdt wel voorzien van andere net- i, afgestemd op het verlaagde lorvermogen (Foto Flying Focus~) Werkzaam als uitzendkracht bij het bureau Zorg Interim werd Anne Kemper uit De Cocksdorp ingehuurd om de vluchtelingen op Dennenoord te begeleiden. Wekelijks houdt ze op dinsdag en vrijdagmiddag spreekuur en bezoekt ze „haar" patiënten. „Ik had nog niet eerder gewerkt met asielzoekers, 'n Heel aparte er varing." „De medische zorg bestaat voor een groot deel uit dagelijkse din gen. ledereen die naar Nederland gaat, wordt verkouden Ik sleep daarom heel wat af met hoest- drankjes, paracetamol, neusdrup pels en vitaminen voor de kinde ren", vertelt de Texelse verpleeg kundige. De afgelopen periode kreeg ze echter ook met ernstiger zaken te maken, zoals het behandelen van de kerstperiode heeft verhuurd aan toeristen. Enerzijds klagen ver schillende instanties over de wijze waarop de asielzoekers op het ei land zijn gedropt, anderzijds verle nen Texelse bedrijven en personen hartelijke medewerking om de pro blemen te verzachten. Het onderbrengen van de asiel zoekers is een actie van het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) te Rijswijk. Het COA wordt geconfron teerd met een flinke toevloed van vluchtelingen aan de grens en op Schiphol Wie geldige identiteitspa pieren kan tonen, wordt in de wacht kamer gezet. De opvangcentra waar het eerste onderzoek normaliter plaatsvindt, kampen echter met wachtlijsten. Het COA ziet zich daarom gedwongen elders in den lande accommodatie te huren Zo kwam men onder meer terecht bij Dennenoord In vergelijking met degenen die de afgelopen jaren waren gehuisvest in Motel Texel in De Koog, betreft het ditmaal een duidelijk andere groep. In De Koog zaten mensen van wie de schotwonden die men in het land van herkomst had opgelopen Ook psychische nood kwam -juist door dat mensen aan de rand van het Texelse bos tot rust kwamen- vaak in alle hevigheid opzetten. Zelf heeft ze geen TBC-mjecties gegeven. „Die controles zijn uitge voerd door de GGD Beide groe pen asielzoekers zijn zo spoedig mogelijk na aankomst op het ei land onderzocht Volgens de richt lijnen moet dat binnen veertien dagen gebeuren. Er is geen TBC geconstateerd." Kemper verwees indien nodig door naar de huisartsen, maar ook naar tandartsen en apotheek. De com municatie met de patiënten verliep volgens haar prima „Sommigen spreken Engels en als het te moei lijk wordt, kan ik bellen met de tolkencentrale. Je krijgt dan een tolk aan de lijn, die het gesprek vertaalt. Dat werkt best goed. Al leen bij een Chinees lukte het niet. Toen heb ik het Chinees restau rant in Den Burg gebeld en kwa men we er toch nog uit!" asielaanvraag in behandeling was genomen. Nu gaat het om „verse" binnenkomers, waarvan het nog on duidelijk is of zij voor een procedure in aanmerking komen. „Pré-asielzoekers", noemt woord voerder Ger Praamstra van de ge meente hen. „Voor de gemeente is dit nieuw, zo'n overbruggingsverbhif" Niet geïnformeerd Het COA heeft de gemeente met geïnformeerd. Pas toen de eerste groep vluchtelingen al op Dennen oord was gearriveerd, kreeg de ge meente dat via-via te horen Praamstra „Hoe gek het ook klinkt het COA huurt accommodatie huren, stopt daar mensen in en haalt ze er weer uit, zonder overleg te plegen. Toen wij het hoorden, hebben we meteen contact opgenomen. We maakten ons zorgen over de ziekten die deze mensen eventueel meene men. Daarom hebben we bij het COA expliciet aangedrongen op een goede medische begeleiding." Huisartsen Het COA heeft een Texelse verpleeg kundige in de arm genomen, die tweemaal per week haar ronde doet: Anne Kemper uit De Cocksdorp (zie aparte reactie). Daarnaast kan be roep worden gedaan op de huisart sen. Ook die waren verrast door de komst van de groep. „We zijn niet tevoren door het COA op de hoogte intwoord op de vorige vraag: De nolen van Het Noorden is 119 jaar ud „De eerste steen is gelegd op 2 augustus 1878", weet vrijwillig lolenaar Willem Keijzer. De oor- fironkelijke functie van de molen »as het droogmalen van polder fet Noorden. )e volgende vraag gaat over 3uwe Sunderklaas Nu vieren we lil op 12 december, maar vroeger <as er op een andere datum nog ien Sunderklaas-feest Welke da- iim? Oplossing in de krant van dinsdag december. reparaties en het sorteren van de spullen Hoe beter we het kunnen verwerken, hoe méér we de mensen kunnen bieden en hoe beter de kring loop functioneert (Advertentie) Bij een aanrijding tussen twee Texelaars op de kruising Waalder- weg/Marsweg raakten donderdag middag een trekker en een jeep zwaar beschadigd. Een 50-jarige Oosterendse die met haar auto de sloot in raakte, hield er lichte ver wondingen aan over. De vrouw reed rond 17.00 uur vanuit de richting De Waal achter de trekker, die een zwaailicht voerde en een loof- klapper in de hefmrichting had. De vrouw haalde in op het moment dat de trekker linksaf de Marsweg in draaide. Toen ze dat in de gaten kreeg, kon ze de landbouwer uit Den Burg met meer ontwijken Ze reed met flinke vaart het voorwiel onder de trekker vandaan en belandde met haar auto in de sloot. Nadat ze even buiten kennis was geweest, werd ze door hulpvaardige handen uil het wrak geholpen Een arts consta teerde een lichte hersenschudding en diverse kneuzingen. Verder hield ze er nekklachten aan over. Haar auto raakte onherstelbaar beschadigd Kinderen van asielzoekers vermaken zich met een fiets op vakantiepark Dennenoord gesteld. Pas toen de mensen er al waren, kregen wij het te horen. Keer op keer gebeurt het zo. Altijd wordt maar weer verwacht dat onze hulp vanzelfsprekend is", verwoordt huis arts Jan Hoekstra de irritatie die de handelwijze van het COA bij hem en zijn collega's heeft opgewekt. De huisartsen waren wel bereid om medewerking te verlenen en maakten hierover onderling afspraken Op grond van zijn eigen ervaringen meent Hoekstra dat het geen makke lijke opgave is. „Je moet werken met gebrekkige gegevens, de mensen spreken vaak geen woord over de grens Omdat het om een kortdurend verblijf gaat, kom je alleen aan spoed eisende hulp toe." (Foto Frans Hopman) Een 30-jarige inwoner van Den Burg stapte in de nacht van zaterdag op zondag met drank op achter het stuur. Op de Pontweg bij De Koog werd hij aangehouden voor een blaasproef. Hij scoorde ruim twee maal de toege stane hoeveelheid. Pantoffels Ook Vluchtelingenwerk Texel is niet over de houding van het COA te spre ken. „Van het COA mógen we er niks mee te maken hebben. We hoorden dat er mensen op pantoffels waren aangekomen. Ook hadden ze geen vervoer terwijl ze zelf boodschappen moesten doen Maar wij mogen pas hulp geven als het om mensen gaat die in de asielprocedure zitten", rea- Een luchtfoto met daarop De Slufter vol zeewater is er mede de oorzaak van dat de gemeente dit jaar ƒ42.000,- dreigt mis te lopen. Het rijk is van plan dit bedrag te korten op de algemene uitkering (totaal ƒ18 miljoen), omdat Texel ineens 210 hectare kleiner zou zijn. Het college heeft bezwaar aange tekend. De opmerkelijke korting heeft de aandacht getrokken van de landelijke media. Om de algemene uitkering vast te stellen hanteert het rijk een reken systeem waarbij verschillende facto ren meetellen. Bijvoorbeeld de opper vlakte land. binnen- en buitenwater. Het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) baseerde zich tot dusver op een luchtfoto die in 1989 was ge nomen Daarop had Texel een opper vlakte van 16.420 hectare. Volgens een nieuwere foto. die overigens al in 1993 is genomen, meet Texel nog maar 16.210 hectare Volgens de nieuwe gegevens heeft het eiland 60 hectare minder land en de rest is een verschuiving van binnen- naar buiten water. Zo vallen de havens van Oudeschild, het NIOZ en de Teso met langer onder het binnen-, maar onder buitenwater. Er is namelijk een open verbinding naar zee Datzelfde geldt voor de Mokbaai Ook De Slufter, die tot dusver als land werd aangemerkt, staat nu als buiten water te boek. Die verschuiving brengt geen geld in het laatje. Voor buitenwater stijgt de vergoeding na melijk maximaal tot 30.000 hectare. Texel zit echter al op 40.000. zodat dit geen cent extra oplevert. Het college beschouwt de korting als een onrechtvaardigheid die op een vergissing moet berusten. „De Slufter staat hooguit een paar keer per jaar onder water en moet dus als land worden aangemerkt", aldus een me dewerker van de afdeling financiën. Door de korting kampt de gemeente met een onverwacht tekort op de be groting. Lees verder pagina 5 De bietencampagne is bijna af Het was tot nu toe steeds droog, dus er was weinig last van natte modder op de weg. Maar nu Pluvius toch nog van zich laat horen, is gladheid door prut niet ondenkbaar. De politie wijst erop dat de veroorzakers de rommel horen op te ruimen Zo met, dan kunnen ze op een bekeuring rekenen. Automo bilisten worden evengoed verzocht rekening te houden met deze glad heid De gemeente loopt een flink geldbedrag mis, doordat De Slufter door het rijk nu als buitenwater wordt aangemerkt in plaats van land. De kringloopwinkel in de voorma lige zuivelfabriek aan de Schilder- weg is een succes. Jos en Marian Slikker kunnen het enorme aanbod maar nauwelijks verwerken en vele Texelaars komen er elke vrijdag en zaterdag snuffelen tussen de ge bruikte spullen. Problemen zijn er echter ook: het echtpaar kampt met een tekort aan medewerkers en de opslagruimte is inmiddels te klein. De Slikkers hebben hun hoop gevestigd op het huidige ge bouw van De Bolder, dat straks vrij komt. „Het zou mooi zijn als we daarin kunnen trekken." gebeuren. Het is allemaal guldens- werk. Het duurste spul kost 150 piek. Daarom moet het ook vrijwilligers werk zijn. Maar het is wel levensvat baar Dat blijkt uif de animo. Ik rijd me tebarst om alle spullen op te halen De opbrengst investeren ze in de aanschaf van nieuwe apparatuur of reserveren ze voor de vervanging van kapotte spullen Volgens Slikker draagt de stichting duidelijk een steentje bij aan het milieu. „Op Texel besparen we zo 120 ton afval per jaar waarvoor de gemeenschap met hoeft te betalen Anders zou een groot deel naar De Hamster worden afgevoerd." In de ogen van Slikker kan hef ech ter nog beter. Zijn ideaal is dat hij ook de recycling van papier en glas erbij zou mogen doen. Bij de gemeente heeft hij een aanvraag ingediend voor de oude Bolder Ook hoopt hij met medewerking van de gemeente WAO'ers of langdurig werklozen in dienst te mogen nemen. De stichting startte drie jaar geleden met zes vrij willigers, waarvan er nu nog drie over zijn. „We hebben mensen nodig niet alleen tijdens de openingsuren, maar ook voor het verrichten van kleine Tien procent van de nefto opbrengst wordt geschonken aan goede doelen op Texel. Vrijdagmiddag namen ver tegenwoordigers van de paarden sport voor gehandicapten, Zorg centrum Texel en de reuma patiëntenvereniging ieder ƒ1.000,- in ontvangst De ruiters besteden het geld aan een opstapbrug om het paard te kunnen bestijgen. Het zorg centrum wil er groot-letterboeken mee aanschaffen en bij de reuma vereniging staat een kopieerapparaat of printer hoog op de verlanglijst. „De Stichting Kringloop heeft een ideële doelstelling", verklaart Jos Slikker. „Bovendien is het een sociaal Jos en Marian Slikker laden een vrachtwagen vol gebruikte meubels uit. De opslag in de oude zuivelfabriek is nu al te krap. (Toto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1