Live kerstmuziek Iwinkels Den Burg Meer inbreng clubs bij sportverkiezing m Weldershop ter aarde Kaal gezicht in Oudeschild TEXELSE^ couRANT )pen dag EcoMare toor alle Texelaars Haai in net van Cornelia Maria Hoon en respect bij klucht ZDH Schuilhut komt golfers van pas Positief gesprek samenwerking met duikers Asielzoekers Texelse draver wint interland Pechwedstrijd voor De Koog Jeugdbowlers klaar voor het grote werk Inschrijven voor biljarttitelstrijd DINSDAG 9 DECEMBER 1997 verschillende winkels in het art van Den Burg klinkt maandag- (ond 22 december van 19.00 tot .00 uur live gespeelde kerst- iuziek. De muzikale koopavond is «n initiatief van de ondernemers- areniging in samenwerking met i muziekschool. Deelnemende iiizikanten maken kans op een uke prijs. Opgave kan tot 20 de- ■mber bij Peter Bakker (Hema), •I. 31 45 95. 8 organisatie mikt op muziek- oepjes van hooguit vier personen ikelmgen zijn echter ook van harte ilkom Ze hoeven met op straat te leien, want dat is gezien de koude len pretje De muzikanten zoeken i warmte op van de verschillende winkels in Den Burg. Ze verhuizen geregeld naar een andere lokatie, waar ze optredens van hooguit een kwartier geven Korter is echter geen probleem. Voor de benodigde kerst muziek, begeleiding of andere tips kunnen de muzikanten terecht in de muziekschool De muzikale prestaties worden be oordeeld door een deskundige jury Enkelingen maken net zoveel kans als groepen. Winnaars van de prijzen die door de ondernemers beschik baar zijn gesteld, worden na afloop in de koffieshop van Mans Seegers op de Stenenplaats bekend gemaakt De organisatie vraagt muzikanten zich om 18 45 uur te verzamelen in de koffieshop van de Hema. joMare houdt zondag 14 decem- ir de jaarlijkse open dag van I.00 tot 17.00 uur. ledereen is slkom, de toegang is gratis. De Euwe expositie in de waterzaal lat centraal. Deze is groten- iels klaar. jewel de waterzaal al vanaf 1 juli sgankelijk is voor publiek, is de in- Ming en de informatievoorziening ipas volledig. Tijdens de open dag illen EcoMaremedewerkers in de mte alle vragen beantwoorden die izoekers hebben. In het restaurant innen kinderen zich laten schmin- iii of zelf buttons maken Wie een sse neus wil halen kan om 12.00 of n 13 30 uur een rondleiding in het impark meemaken onder leiding in Kees Lemstra. Wie onbekende et een ruim vijf meter lange haai eeg de TX 49 Cornelia Maria" mderdag een behoorlijke zwaarge- icht aan boord. Het honderden kilo vare dier zwom op zo'n twintig mijl tde kust van Ameland in het net van Texelse kotter Biem Vlaming ver- loedt dat het om een reuzenhaai aat Het dier ziet er gevaarlijk uit. aar is eigenlijk onschuldig. De •uzenhaai voedt zich via euwborstels met plankton e reuzenhaai, die wel tien meter ng kan worden komt voor in het jordelijk deel van de Atlantische ceaan en ook in de Middellandse ee In november 1977 spoelde een ng exemplaar aan bij Oudeschild. e haai die nu werd gevangen, is Tkocht aan een Urker handelaar. rehieffoto van de reuzenhaai die in novem- 1977 aanspoelde bij Oudeschild. De factie kon de naam van de dame op de fo met meer achterhalen. VERVOLG PAGINA 1 objecten van Texel, uit de Wadden zee of de Noordzee heeft, kan deze voorleggen aan Arthur Oosterbaan. Om 14.00 uur is de prijsuitreiking van de fotowedstrijd van Staatsbos beheer in het kader van 100 jaar Dennen. Dat gebeurt door burge meester Van Rappard. Bezoekers kunnen tevens hun kennis van het eiland testen in een kwis die als voorproefje dient van de cursus .Texel voor beginners". Een des kundige jury zal de antwoorden van commentaar voorzien en er zijn bij zondere prijzen te winnen. Radio Texel verzorgt vanaf 12.00 uur een live-uitzending van het programma Natuurwijzer. Een beetje lacherig aanschouw den de ZDH-aanhangers in Petten de verrichtingen van hun favorie ten. Al na twintig seconden stond het 1-0, een minuut later 2-0 en nog voor er drie minuten voorbij waren, gaapte een kloof van drie doelpunten. Pas toen keeper Christiaan Stolk na zeven minu ten voor de vierde keer had moe ten vissen, besloten de Hoornders dat ze genoeg verne derd waren. Met de moed der wan hoop vochten ze zich terug, maar genoeg was het niet, want de wed strijd ging met 5-4 verloren. Wedstrijden tegen Petten verlopen zelden gewoon Curieuze climax was die van afgelopen voorjaar, toen ZDH in de slotfase een 3-0 voorsprong verspeelde. Geen won der dat coach Hans van der Park zijn mannen op het hart had gedrukt dit maal bij de les te blijven. Aanvanke lijk lukte echter helemaal niets. Bal bezit duurde nooit langer dan enkele seconden en wanneer een tegen stander de middenlijn overstak, kon hij direct scoren. De enorme achter stand was een even treurig als lo gisch gevolg. Na een kwartier waagde Bernard Ipenburg een schot op doel. Een goed idee, gezien de harde wind die de Hoornders in de rug blies. De bal verdween in de kruising en plots werd beseft dat er misschien nog wel iets te redden viel. Weldra ont stonden andere kansen om de ach terstand te verkleinen. Dat lukte Jelte van der Kooi, die een goede aanval knap afrondde (4-2). Helaas ontbeerde de Hoornder spits de echte scherpte, want twee andere keren faalde hij. Vijf minuten na rust leek Petten de genadeklap uit te delen, toen een nieuwe fout in de verdediging gena deloos werd afgestraft (5-2) Toen Ipenburg ook nog eens geblesseerd het veld moest verlaten, zag het er Henk Hennink (37) uit De Koog staande op de restanten van zijn Weldershopaan de Bos- randweg. Het bedrijfs- gebouwtje (groothandel in me talen, laswerken, sierhekwerk etc.) ging de afgelopen week te gen de grond. Het 400 m2 grote terrein is inmiddels verkocht aan Jan Koorn die er in eigen beheer twee geschakelde recreatiebungalows zal bou wen Koorn gaat die bungalows zelf ex ploiteren, Het bouwplan heeft nogal wat voeten in aarde gehad omdat het terrein feitetijk te klem was. De zaak kwam rond door het overnemen van een strook grond van het GAK, dat op het aangren zende terrein aan de Pelikaan- weg een klein bungalowpark ex ploiteert. Hennink sticht een nieuwe Wel dershop op een 1300 m2 groot gedeelte van het bedrijventerrein van Oudeschild, naast de slagerij van Aad van Heerwaarden. Hier wordt volgende maand begonnen met de bouw van een loods met een oppervlakte van 300 m2 en een hoogte van tien meter, die in maart of april in gebruik wordt ge nomen. De bedoeling is dat Hennink daar te zijner tijd ook gaat wonen De komende drie maanden geniet de Weldershop tijdelijk onderdak in het gebouw van Sierbestrating Schraag op hetzelfde bedrijventerrein, Vlieg wiel 20. Niet alleen Hennink is blij dat hij straks in een behoorlijk gebouw zijn vleugels kan uitslaan, maar de gemeente Texel ook. De oude vestigingsplaats temidden van recreatiebungalows was strijdig met de bestemming, maar was krachtens het overgangsrecht mogelijk Het betrof namelijk de werkplaats van zijn vader Jan Hennink die in deze omgeving het bungalowpark El Dorado stichtte. Henk Hennink had in de werk plaats sinds april 1994 zijn be drijfje. Hij werkte er soms op .on mogelijke" tijden, wat storend was voor de omgeving zodat er klach ten kwamen. Bedrijven die zich bezig houden met metaalconstructies zijn er meer op Texel. Menigeen vraagt Hennink waaraan hij eigenlijk be gint. Hij denkt zich echter een plaats te kunnen veroveren, met name door het offreren van con currerende prijzen ,,We gaan er hard tegenaan' Voordat hij zijn eigen bedrijf startte was Hennink vijf jaar werk zaam in de offshore Hij werkte onder meer als lasser (..weider") op het Amerikaanse boorplatform Ensco-70. Zijn werkplaats aan boord werd „weldershop" ge noemd, wat later .dus de naam van zijn bedrijf op het land werd (Foto Harry de Graolj Zondag werd door 28 golfers van de Texelse Golfclub voor het eerst gestreden om de Schuijl-wissel- trofee: een fraai bronzen beeldje, beschikbaar gesteld door de fami lie Schuijl. Maar deze sponsor deed meer: niet alleen alle prijzen maar ook het gastheerschap tij dens en na de wedstrijd werd door hem verzorgd. Het hoogtepunt van de dag was de inwijding van de „Schuijlhut". Een schuilhut is verplicht voor alle golf banen als onderkomen bij onweer Voor aanvang van de wedstrijd werd door de golfbaan-exploitant een naambord met de tekst „Schuijlhut" onthuld Tijdens de wedstrijd werden de spelers in deze hut onthaald op ter plekke gebakken sliptongetjes. Ge zien de snerpende kou op de baan werd deze onderbreking halverwege erg gewaardeerd De wedstrijdvorm was ditmaal greensome: de spelers spelen hierbij paarsgewijs en om de beurt met eén bal. Voor het winnende koppel, Sidney van Zon en Erna Dam was het dubbel feest. Van Zon was ja- "9- Uitslagen Neary dames, met geslagen. Neary heren. Pieter de Boer Longest drive dames Jeanette Zijm Longest drive heren Reyn de Graaff 1 Erna Dam/Sidney van Zon 26 stabelford- punten. 2 Mare Schuijl/Arnold Wesselman, 23 stablefordpunten; 3 Pieter Wavenjrt/Stefan van Maldegem (jeugdleden), 19 stablefordpunten. somber uit. Dat vond kennelijk ook de scheidsrechter, want prompt schonk hij de gasten een strafschop. Het cadeau was aan Van der Kooi niet besteed. Hij plaatste de bal recht op de keeper. Invaller Joop Rommets schoot zijn teamgenoot echter te hulp. door de wegsprin gende bal vanuit een lastige hoek alsnog in te tikken Vanaf het moment dat Erik Wuis in de zeventigste minuut de achter stand tot één treffer terugbracht, was de geest uit de fles. Verbeten en met alle risico's van dien joegen de Zwaluwen op de gelijkmaker. Rommets werd in kansrijke positie teruggefloten wegens buitenspel. De scheidsrechter zag daarbij een op de achterlijn staande speler van Petten over het hoofd En even daarna stak de keeper van Petten in een reflex een arm uit toen Van der Kooi de bal van dichtbij op doel schoot. Ook de gasten waren dicht bij een treffer, maar slordig afronden en resoluut optreden van keeper Stolk voorkwamen erger. „Het klinkt goed, maar het gaat niet snel." Zo omschrijft een woord voerder van de gemeente het ge sprek dat vorige week is gehouden over samenwerking tussen ama teurduikers en archeologen. De neuzen staan weliswaar dezelfde kant op, maar nu moet in een rege ling worden vastgesteld hoe de verantwoordelijkheden liggen. In het raadhuis werd vorige week gesproken met twee mensen van de Afdeling Archeologisch Onderzoek van het ministerie, een provinciale afgevaardigde en MJM-directeur Benno van Tilburg „Het was een vorm van aftasten", aldus de woord voerder „We hebben in 1993 al eens een nota gemaakt voor samen werking. Die nemen de mannen van de AAO mee en half januari gaan we opnieuw praten over aanvullingen op dat verhaal." eert vrijwilligster Tilly Witte teleurge- leld. bb Lutke Schipholt uit De Waal, estuurslid van Vluchtelingenwerk exel, meent dat het COA óók is 'ervallen door de grote stroom luchtelingen die men plotseling west herbergen „Het is niet voor- felbaar. Via allerlei routes kan zo- raar een groot aantal mensen aan k grens staan. Jammer dat het nu zo aat. want tot nog toe was sprake van en prettige samenwerking Texelse hulp 'i Dennenoord klinken positieve ge iden „Het zijn heel aardige men en. Over asielzoekers hoor je vaak 'toroordelen, maar wij hebben hier i'een maar goede ervaringen", ver til receptioniste Monique Visch 5j wijst erop dat er wel degelijk hulp ■verleend door diverse bedrijven en «rsonen „Van de mensen die hier in ondergebracht kregen we vragen ■an de balie. Toen hebben wij gepro- tord ze te helpenNiet alleen lelde het vakantiepark zelf fietsen tochikbaar. ook kon men terecht bij bn en Paula Brouwer voor extra kle- ng, deelden winkels als Hema, "okker en Intertoys speelgoed uit en toden de asielzoekers gratis een Vje nemen bij EcoMare. Alsof er een bom is gevallen De Heemskerckstraal in Oudeschild vertoont momenteel een groot gaf Het gebouwencomplex van Rab is vrijwel geheel tegen de vlakte gegaan om plaats te maken voor nieuwbouw. De aannemersbedrijven Frans Zegel en Meijerl Boon zijn bezig met het leggen van een fundering Zegel neemt het voorste deel (kantoor en showroom) voor z'n rekening. Boon het achterste deel (magazijnen) Ze hopen direct na nieuwjaar le staalconstructie te laten verrijzen, zodat de contouren van het nieuwe bedrijfspand dan al zichtbaar worden F,„„s Hopman) De gemeente is warm voorstander van een overeenkomst tussen de ar cheologen en de Texelse duikers „Het is duidelijk dat de mensen van het ministerie het met aan kunnen. Er ligt zoveel. Maak er dan een win- win situatie van. vinden wij." Het streven is om de hobby-duikers te interesseren voor de archeologie en ze bijvoorbeeld via cursussen te le ren hoe ze moeten omgaan met wrakken op de zeebodem. „Als je het interessant maakt voor de dui kers. voorkom je dat ze spullen van de zeebodem halen en die stiekum thuis op de schoorsteenmantel zet ten, Daarom zijn we ook nog over een kostenvergoeding begonnen, maar dat is een moeilijk verhaal. Dat hebben we dus nog maar even laten rusten." Een Texelaar als „matchwinner'' van de interland Nederland-Duits- land. Dat gebeurde zaterdag op de drafbaan van Wolvega, waar de door Nico van Heerwaarden ge fokte ruin Harald Haven het hele veld royaal op achterstand zette. Het 7-jarige paard won de koers voor dravers met een winstsom tot 35.000.- Aan de start verschenen zes amateurrijders uit Nederland en zes uit Duitsland. Op de sulky achter Harald zat de pas 22-jarige Martijn Gruppe uit het Noordhollandse Jisp Deze talentvolle pikeur kwam, toen hij in Wolvega was gearriveerd, tot de ontdekking dat hij het tuig thuis had laten liggen De oude crack Jan van Dooyeweerd, die al talloze overwin ningen heeft behaald, hielp hem uit de puree De combinatie lootte het slechtste startnummer (12), maar wist telkens een plaatsje op te schuiven. Op de door regenval loodzware baan kwam Harald in de laatste bocht aan kop. „Daarna ging hij superieur op de fi nish af Hij won met wel 15 meter voorsprong", geniet Van Heer waarden nog na. Na afloop werd hij aangesproken door Duitse kenners, die het dier wel wilden kopen „Das ist nicht im Frage", reageerde Van Heer waarden De overwinning betekende ook een succes voor zijn schoonva der, de 81 -jarige Jaap Schoorl uit Hippolytushoef, die het paard in trai ning heeft. De verkiezing van de Texelse sportman, -vrouw en -ploeg krijgt een andere opzet. De gala-avond in de kerstperiode maakt plaats voor een gezellig sportcafé in het nieuwe jaar. Op zaterdag 24 januari worden de winnaars bekend ge maakt in Question Plaza. Nieuw is ook dat sportverenigingen uit ei gen gelederen kandidaten voor elke categorie mogen voordragen. De organisatie vraagt de clubs om niet alleen te kijken naar top prestaties. Ook punten als doorzet tingsvermogen. voorbeeldfunctie, het boeken van grote vooruitgang of een opmerkelijke trainingsaanpak tellen in de beoordeling mee. Verder mag Na enkele weken van magere re sultaten kwam zondag de rode lan taarn-drager Vesdo in De Koog op bezoek. Tegen dit team moest de thuisploeg de vorm, die al enkele weken zoek is, proberen te hervin den. Vanaf het eerste fluitsignaal bleek dat de Kogers er weer 'zin' in hadden. Vesdo werd direct in de verdediging gedrukt en De Koog creëerde kansen. Na tien minuten kwam de verdiende 1-0 op het scorebord. Martijn de Vey tikte op de 16-meter lijn de bal breed. De uit de verdediging mee opgeko men Kees van Beek nam de bal in eens op de pantoffel en schoot deze- hard in de benedenhoek Hierna kende De Koog een mindere fase. Vesdo kreeg even de ruimte om de aanval te zoeken. Door middel van een snelle combinatie werd de Koger verdediging gepasseerd en pro beerde de aanvaller om keeper Jan Plaatsman met een lob te verrassen. Plaatsman ging achter deze bal aan, ving hem boven de doellijn op en drukte hem een stukje voor de lijn op de grond. De scheidsrechter kwam van ver aansnellen en kende Vesdo een doelpunt toe Na afloop ver klaarde de scheidsrechter dat hij niet had geconstateerd dat de bal over de lijn was. maar dat hij af ging op zijn intuïtie In het resterende deel van de eerste helft pakte De Koog het weer op en ging verder met het creëren van mo gelijkheden en kansen. John Eelman was twee maal vanuit de verdediging op snelheid doorgebroken maar wist dit oog in oog met de keeper niet in een treffer om te zetten. Ook werd de Vesdo keeper nog een keer geassis teerd door de paal Na de pauze was het drie kwartier lang eenrichtingverkeer richting het Vesdo doel. De Koog deed alles dat in haar macht lag om de bevrijdende treffer aan te tekenen, maar de bal wilde er gewoon niet in. Het aantal bijna-doelpunten was gewoon om op te noemen. Het dichtst bij een treffer waren Maurice de Groot, die zijn in zet met kunst en vliegwerk van de lijn gekeerd zag, en Martijn de Vey die van zo'n tien meter snoeihard tegen de lat schoot. Ondanks veel inzet bleef het 1-1 „ploeg" breder worden opgevat: be halve een team kan dit ook een groep sporters, een organisatie of vereni ging zijn. De verkiezing geldt voor het jaar 1997 Gehoopt wordt dat deze aanpak leidt tot méér kandidaten en dus een span nender verkiezing. Vorig jaar werd wegens gebrek aan goede kandida ten geen sportploeg genomineerd. Sportman en sportvrouw waren toen Arco de Graaf en Ingrid van Lubek Verder mogen de clubs jeugdige sporttalenten voordragen voor de Jan Knippenberg-prijs. Jongens en meis jes tot 16 jaar komen hiervoor in aan merking Eind 1996 werd de prijs voor de eerste maal uitgereikt aan turner Boy van der Vis Ook wordt weer een vrijwilliger in het zonnetje gezet. Deze persoon zal het sportcafé als eregast meemaken. Verenigingen dienen tips vóór 20 december door te geven aan de organisatie Dat kan door de, in middels verstuurde, formulieren te zenden naar de Stichting Texelse Sportraad, per adres Groeneplaats 1 1791 CC Den Burg. In de jeugd-bedrijvencompetitie bowling kunnen sommige spelers zich al aardig meten met de vol wassenen. Zo gooiden Eelco Buis en Eddy Witte van Hotel de Bran ding series van respectievelijk 365 en 354 waardoor ze vrij gemakke lijk wonnen van Taxi Grootjen 2. Discodansers Peter Stiggelbout en Bas Hoep hadden méér moeite met hun tegenstander. Het verschil per game bedroeg vaak niet meer dan twintig punten, maar ze pakten toch de winst. Ook bij de volwassenen ging het er spannend aan toe. Koploper Paal 12 moest het opnemen tegen Primera Mets Ton Witte en Aad Stiggelbout van eerstgenoemd team gooiden beiden goede series en lieten zich niet van hun stuk brengen door de 187-game van Janny Mets. Hans Zegers had het zwaar die avond Met zijn eigen team verloor hij van Le Berry en later -als invaller bij Hotel Noordzee - nog eens van Hotel Tatenhove, hetgeen natuurlijk tijdens het nazitten nog even moest worden doorgenomen. Linda Eelman van Land en Zeezicht begon met een sterke 176 game en eindigde met een serie van 564, wat een gemiddelde is van 141 punten over vier games. Toch gingen drie van de vijf punten naar Alkema Honingh waar Marcel Witte zijn draai heeft gevonden Verder gooide Pietje Kager nog een mooie 184 game, wat al weer even geleden was. Hij geeft nog steeds de bowlingbal de schuld van zijn mindere prestaties dit jaar, maar is op de goede weg. Uitslagen: Land en Zeezicht-Alkema en Honingh 2-3, Hotel Noordzee-Hotel Tatenhove 2-3; Café Le Berry-Op de Steenenplaats 4-1. Pnmera Mets-Paal 12 2-3, De Zeester-Windkracht 12 3-2, IBS Oele Schoo-Vliegveldrest Texel 3- 2 Jeugd De Bloopers-Disco Dancing Team 1-3; Taxi Grootjen 1-Verseput Verzekenngen 0-4; Hotel De Branding-Taxi Grootjen 2 4-0 Begin volgend jaar worden voor de tiende keer de Texelse biljart kampioenschappen „Libre" en „Driebanden" gehouden, op nieuw in dorpshuis De Hof in De Koog. Inschrijven voor de titel strijd die van 10 tot 15 februari wordt gehouden kan vanaf maan dag. De organisatie is in handen van biljartvereniging DVO. De opzet van het toernooi blijft vrij wel gelijk, daar dat goed beviel. Naast de drie bestaande tafels van De Hof worden drie tafels bij geplaatst door de firma Feller. Tij dens het hele toernooi is publiek welkom. De uitslagen van de par tijen worden direct per computer ver werkt. Het libre wordt in de vrije klasse ge speeld in vier moyenne-klasse Voor de 55 plussers zijn er drie klassen Deelnemers mogen zich voor meer dere onderdelen opgeven, het inschrijfgeld bedraagt ƒ12.50 per onderdeel. De 55 plussers kunnen op hun speeldagen gebruik maken van een Alsof het al diep in de nacht was. zo vol en zo gezellig was het za terdag rond 18.00 uur in café de Grooten Slock Gelegenheids- pretband Vazen Vier liet de pre sentatie van hun CD samenval len met een optreden, waarbij fun vóór muzikaliteit ging Het enige serieuze intermezzo was de overhandiging van het eerste exemplaar aan Jan Koomen, die zijn 23-jang kroegbaas-jubileum vierde Koomen fungeert menig maal als gastheer voor Texelse bands van zeer divers pluimage Maar daarna was het al snel weer lang leve de lol. (Foto Tessa van Daaien) gratis busje dat vanaf de Elemert naar De Koog rijdt (alleen bij vol doende belangstelling). Wie hiervan gebruik wil maken, moet dat op het inschrijfformulier vermelden Inschrijfformulieren, die verkrijgbaar zijn op de clubavonden van DVO. moeten met gepast inschrijfgeld ui terlijk maandag 5 januari zijn ingele verd bij Cees Bonne, Haffelderweg 1 in Den Burg Dit kan ook op de club avonden maandag en dinsdag vanaf 19.30 uur in De Witte Burcht.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5