Waarom slaan die paar minkukels verkeerd af?" Funshoppen in nieuw warenhuis Nioz-ers terug met potvismonsters TEXELSE coURANT Potvis „Uitgedaagd door paparazzi-politicus" Remedie tegen kauwgom? Kerstwens Amnesty Kerststukjes in De Wielewaal Eerste tocht van Het Gouden Boltje TX 1 Cornelia vangt oud roer DINSDAG 9 DECEMBER 1997 >pjl< igruiml. ikamer ïlruimte winkelruimte Mfuirnte „Triest? Ja, dat gevoel krijg je wel. Het is heel indrukwek kend, die grote beesten op het strand.De Nioz-medewer- kers Jan Boon, Wilma Lewis, Martine Greve en Kees Camphuizen zijn vrijdag teruggekeerd van een bliksem bezoek aan gestrande potvissen op het Deense Wadden eiland Romo. Ze namen monsters voor een toxicologisch onderzoek. Daarnaast speelt de vraag waarom de potvissen de Noordzee inzwemmen. En hoe komt het toch dat de kud des steeds op dezelfde stranden terecht komen? Er ligt een potvis op het strand De ogen dicht, de bek halfopen De tanden bijtend in het zand Verdwaald, verhongerd en verzopen Een heuvel om omheen te lopen Een eiland op de waterkant Een potvis uit de warme tropen Voor eeuwig in de kou beland Die dode staart, die dode vinnen Er schiet zo n triestheid bij me binnen Wanneer ik naar die foto kijk Wat is t dat me uit het lood slaat? Verdomd, als er een potvis doodgaat Dan sterft er zoveel tegelijk (Gedicht van Ivo do W^s) ..Ik ging eigenlijk mee voor het uitje grapt Kees Camphuizen. De zee- vogeldeskundige houdt zich sinds enkele jaren ook bezig met grote zee- zoogdieren. Er zijn raakvlakken Ik ben één van de weinige biologen die ook de zee op gaat voor veldwerk. Dan kun je de zeezoogdieren eigen lijk in één moeite meenemen Zee vogels en potvissen staan beiden bovenaan in de voedselketen. De meeste biologen wachten tot de die ren op het strand aanspoelen." Jan Boon is als toxicoloog betrokken bi) onderzoek naar de vervuilings graad van de zeeèn. Aan de hand van spekmonsters en stukken van de lever kan hij uitzoeken of bepaalde schadelijke stoffen in de leef omgeving (diepzee) van de potvissen zijn doorgedrongen. Maar dat lukt al leen als de monsters „vers" zijn. Een potvis heeft een dikke speklaag. Als het dier op het strand dood ligt. blijft hij van binnen warm, waardoor de bacteriewerking doorgaat. Als je er met snel bij bent is-ie verrot", aldus Boon, die afgelopen week in Wassen aar goede monsters wist te bemach tigen, maar op Ameland achter het net viste. Lange vlucht Een E-mailtje van een Duitse voge laar, die vijftien potvissen nabij Sylt signaleerde, zette de Nioz-ers in beweging Camphuizen: „Jan had haast, want die zocht verse potvis en mij interesseerde het ook hevig. We hebben dus toestemming gevraagd om erheen te mogen en in een recordtempo alle formaliteiten met Duitsland geregeld En vervolgens zwommen die beesten door naar Denemarken. Konden we opnieuw alles aanvragen Boon vertelt dat het allemaal wel meeviel We hadden contacten met een Nederlandse pro fessor in Kiel en die gaf ons meteen het goede telefoonnummer van een Deense collega Hij is vol lof over de internationale medewerking. Donderdag stond piloot Iwan de Vries van Texel Air klaar om het drietal met analiste Wilma Lewis in tweeënhalf uur over te brengen naar Esbjerg. „Het was best spannend. Het toestel zat echt volgepropt met ons en al onze spullen', aldus Greve. Tijdens de vlucht werden twee zwemmende potvissen gezien. „Op het Deense strand zagen we er met één, maar er stonden wel veel auto's." Met een gehuurde auto arriveerde het gezel- aan de slag, maar keek hij de kunst goed af. Dat kwam van pas, want het viertal kreeg slechts toestemming om een klein gaatje in één van de pot vissen te snijden om bij de lever te komen Kwestie van goed mikken dus. „Gelukkig heeft Kees veel erva ring met het snijden in dode beesten." Terwijl even verderop met een bulldo zer een tweede exemplaar werd ver schoven maakte Camphuizen een Een dode potvis is een treurig gezicht. schap rond 20.00 uur op het strand van Romo. „Al wat we zagen waren camerateams" lacht Camphuizen. „Geen potvis te bekennen Bij een strandpaviljoenhouder werd nadere informatie gevraagd. Heel behulpzaam, deze Deense Joop Vla ming Hij belde voor ons naar de we tenschapper die de leiding had en vervoerde ons met zijn terreinwagen", verhaalt Boon De ontvangst was hartelijk Veel haast was met nodig: de potvissen lagen nog met op de kant. Vrijdagochtend stonden de Nioz-ers in waadbroeken, gewapend met slagersmessen klaar. Twee potvissen lagen op een bank, een eindje uit de kant. „Die messen hadden we ge leend van Barend Albers van Aurora aan de Pontweg. die is slager van beroep", meldt Boon. Bij eerdere monsternemingen mocht hij met zelf waren bood een Deens team van wetenschappers ons een lang fileermes aan En plop, daar was de lever." Het goed op elkaar ingespeeld team prepareerde de monsters op het strand, onder het oog van de televi siecamera's. „Het ging echt heel snel dunne plakjes maken, spoelen, drogen, inpakken en in een vat met stikstof van minus 196 graden Haast gat van 20 bij 20 cm in het dier „Er is ergens geschreven dat we ook monsters van levende dieren nemen Dat is absoluut niet waar Trouwens, als een potvis eenmaal op de kant ligt is ie zó dood Door z'n gewicht drukt hij z'n longen dicht", vertelt Greve. „Of we nog hebben gecontroleerd of- le echt dood was? Nee, dat zag je wel. Ook aan deze hadden ze al met die bulldozer gescheurd Hard werken Monsters uit de speklaag gingen in dozen met scherfijs Camphuizen en Boon sneden steeds dieper in het dier. „En geen lever te bekennen. Stank? Dat viel wel mee. Hij was echt vers", vertelt Camphuizen. die op gegeven moment bij de darmen te recht kwam. „Net toen we dachten dat we met diep genoeg konden ko men omdat onze armen met langer (Foto Marline Grove) was geboden, want de terugreis moest worden aanvaard Tot een kwartier na zonsondergang mocht worden geland op Texel. Dat lukte nét Vervuiling De monsters werden overgebracht naar het Nioz Stond Boon met te popelen om ermee aan de slag te gaan? „Welnee, ik was bekaf', zucht de toxicoloog „Onderzoeken is geen kwestie van snelle actie Je bereidt van alles voor en dan komen er me tingen uit Het is niet te zeggen wan neer dat gegevens oplevert." Boon gaat kijken welke ver ontreinigende stoffen hij in het potvis- spek kan vinden. De lever wordt on derzocht op concentraties van bepaalde enzymen, die wijzen op een reactie op een vervuilende stof „Kijk, potvissen horen met thuis in de Noordzee, maar in de open oceanen. Ze eten diepzee-inktvis en die komt hier niet of nauwelijks voor. Er is al aangetoond dat er PCB's en DDT- achtige stoffen in het diepzeemilieu zijn doorgedrongen, maar ik zoek ook naar zogenaamde gebromeerde vlamvertragers. Dat zijn stoffen die in electrische huishoudelijke apparatuur worden verwerkt, opdat deze minder brandbaar wordt Het lijkt erop dat dit ook een PCB-achtig effect heeft, bij voorbeeld verminderde vruchtbaar heid en aantasting van het afweer systeem." Ook bepaalde insecticiden, die weliswaar in West-Europa met worden gebruikt maar in het Oosten en in Amerika wél, mogen zich in warme belangstelling van Boon ver heugen. Overeenkomsten Camphuizen stort zich op hele andere zaken. Hij verdiepte zich in alle strandingen die zich afgelopen eeuw voordeden. „Het is altijd een opval lende gebeurtenis, dus meestal goed beschreven Er is zelfs uit de oudheid veel over bekend." Uit de archieven doken twee opvallende aspecten op: in de achttiende eeuw was sprake van massale potvisstrandingen („zo erg zelfs dat de mensen erover be gonnen te klagen"), vervolgens ge beurde er zo'n 150 niks en sinds 1995 sterven weer hele kuddes op de kust. Het tweede merkwaardige is dat de potvissen altijd op dezelfde stranden terecht lijken te komen. Camphuizen. „In de eerste plaats zoek ik uit of er echt meer strandingen plaatsvinden of dat dat een gevoels matig iets is. En of we over de zelfde omstandigheden praten Langs de Noorse kust wordt bijvoorbeeld ook wel eens een kadaver gevonden, maar dat betreft dan solitaire dieren die al heel lang dood zijn. Die spoe len als een bult pindakaas aan, waarna de hele lokale bevolking op z'n kop staat van de stank. De Noordzeestrandingen gaan om hele kuddes levende dieren." Kerngezond Ook intrigeert het de bioloog waarom de potvissen de „verkeerde" afslag nemen en de Noordzee inzwemmen. „Wat zit er fout zodat die paar minkukels in de val lopen? Het gekke is dat ze heel gezond zijn Ze hebben geen honger en zijn niet ziek." Hij spreekt van randgroepjongeren, hoe wel er ook wel eens een oude stier tussen zit. „Als je de Atlantische oceaan bekijkt, dan zwemmen de potvissen verdeeld over de hele breedte in zuidelijke richting De exemplaren die bij Schotland »e keerd gaan zwemmen aan de rai van de kudde. Het is daarom ookl I gisch dat het vooral jonge mannetji zijn. Die zitten meestal aan de buite rand van een groep. Maar slechts klein deel van de totale populai raakt van de wijs. En waarom, dati I ik uitzoeken Potvissen kunnen twee a drie kilom ter diep duiken Ze gebruiken son voor onderlinge communicatie, o 0 objecten te herkennen of prooien c devormvanreuzeninktvissentevi 0 doven. Maar ze navigeren er ni mee De wetenschap gaat ervan i 1 dat de grote zeezoogdieren daarvo gebruik maken van geomagnetiscl1 velden. „Dat zijn zwakke magne 13 sche banen die als een soort snehv 0 gen van noord naar zuid over i aardbol lopen", verklaart Cam 0 huizen. De loop van deze banen is eens in kaart gebracht. Het vermo den bestaat dat deze lijnen kunm verspringen als aardlagen verschi ven. „Je moet het je zo voorstelli dat beest wil naar het zuiden en vo zo'n baan. Als om wat voor redend ook bij de ingang van de Noord» een geomagnetische baan als et wissel van een treinrails is omg11 sprongen, dan zwemt-ie daar arg loos in. Loopt die baan door tot op ei0 strand, dan blijft hij doorzwemmen op het droge En dan heeft het d ook geen enkele zin om 'm terug 1 slepen of om tussen kust en poft nl heen en weer te gaan varen. Hij weir toch al met wat hem overkomt, d 5' dan raakt hij alleen maar meer in pn niek. En van zijn instinct móet hij nas' het zuiden, dus omkeren zal-ie nie1 ic Boortorei e Camphuizen zegt dat hij specule op basis van feiten „Het is vi uitzoekwerk naar overeenkomst! Je zou ook kunnen veronderstell dat hun navigatie in de war raakt do menselijke ingrepen op de natu bijvoorbeeld onderzeese kabels boortorens bij Noorwegt Massastrandingen komt trouwe ook voor bij andere zeezoogdiert maar weer niet bij alle." Hij zoekt niet in de eerste plaats na een methode om de strandingen in toekomst te voorkomen. „Het is vraag of dat ooit lukt. Nee. eraclt komen waaróm dit zo gebeurt c is de kick. Maar het blijft een verdri tig gezicht, zo'n enorm dier levenlo op een plek waar-ie met thuishooi Funshoppen. Met dat vermaak kunnen bezoekers van het te ver nieuwen Stan Stacy op de hoek Weverstraat/Stenenplaats zich wellicht spoedig bezighouden. De familie Mantje diende gisteren een aanvraag in voor de verbouwing bij de gemeente. Doel is een waren huis met meerdere verdiepingen waar van alles en nog wat te koop is. Het bedrijf zal worden gehuurd' door Moniek en Charles Eijkhout. Dat de ondernemersfamilie zelf met het ontwerp naar buiten treedt heeft alles te maken met de brief van Pieter de Groot (D66) aan het college Mantje: „We waren er eigenlijk nog niet aan toe, maar voelen ons nu uit gedaagd door deze paparazzi-politi cus. We spelen open kaart Bedoeling is dat op de eerste verdie ping een warenhuis van circa 500 vierkante meter wordt gevestigd. Het bedrijf wil de ruimte verhuren aan een stuk of tien verschillende winkeltjes „We denken bijvoorbeeld aan plaatstelijke ondernemers, die hier een soort dependance van hun eigen bedrijf kunnen vestigen. De klanten kunnen dan lekker snuffelen of funshoppen zoals dat heet." Coffeecorner Van een tearoom waartegen De Groot bezwaar maakt, is volgens de planmakers geen sprake „Het is een Weggegooide kauwgom is een zeer moeilik te verwijderen soort straatvuil. Dat weten ze onder an dere in De Koog waar het nieuwe plaveisel van de Dorpsstraat door duizenden stukjes kauwgom wordt ontsierd. Schoonmaker John Schlepers demonstreerde vorige week een schoonmaakmethode, waarbij gebruik wordt gemaakt van apparatuur die is gemaakt door Daniel Bonne van het gelijk namige mechanisatiebedri/f in Eierland. Eerst worden de kauwgomplakken losgemaakt met een soort hogedrukremiger, voor zien van „vuillrees". Vervolgens wordt met een reinigingswagen („streetcleaner") een nabehandeling gegeven waarbij het vuile water tevens wordt opgezogen Het resultaat is een egaal schoon wegdek. Men sen van de gemeente woonden de demonstratie belangstellend bij. maar er zijn van die kant nog geen plannen om deze vorm van straat- vuil te lijf te gaan. laat staan dat er geld voor beschikbaar is. Ondanks de mechanische aanpak is het schoonmaken toch nog vrij ar beidsintensief Schlepers schat dat hij een voor een totale reiniging van het betreffende Dorpsstraat gedeelte ongeveer een week no dig heeft en dat daarmee onge veer f8.000.- is gemoeid ling. Als die aansluit bij de huidige winkel/woonbestemming, zal dat met nodig zijn. Of dat het geval is, kon de afdeling ruimtelijke ordening nu nog met zeggen Op de tweede (bovenste verdieping) komt een woning met een dakterras van dertig vierkante meter. coffeecorner. Een hoekje waar de klanten een kopje koffie en zo kunnen drinken. Net als een toilet en enkele telefoons is dat een vanzelfspre kende service aan je gasten. Ze dwa len immers zo een uurtje rond. Op deze lokatie is een warenhuis waar je koffie kunt drinken toch een mooie aanvulling voor het centrum De koffiedrinkers genieten uitzicht op de Stenenplaats. Mantje, die weinig goede woorden voor de brief van De Groot overheeft, benadrukt dat niet achter de rug van de gemeente om is gewerkt. „Sinds maart hebben we geregeld overleg gehad met bouw en woningtoezicht over dit project." In dit totaalplan zit ook een andere opzet voor de huidige betimmering van de gevel. Die is na melijk door de welstandscommissie afgekeurd. In de nieuwe opzet krijgt de winkelzijde aan de Weverstraat een iets „rustiger" aanzicht. De zijge vel wordt bekleed met een golvend soort antraciet. De markante gevel aan de Stenenplaats blijft intact. Volgens bouw- en woningtoezicht is het ontwerp in het voortraject inder daad aan de commissie voorgelegd. Toen die positief reageerde heeft oud-Texelse Lody Trap in opdracht van architect Visser het plan verder uitgewerkt. Of het bouwplan al of met aan de gemeenteraad moet worden voorge legd, hangt af van de precieze invul- Bij deze krant is een folder gevoegd van Amnesty International Texelaars worden opgeroepen een kerstkaart (met extra postzegels) te sturen naar de organisatie, die 'm vervolgens doorstuurt naar een bedreigde mensenrechtenactivist, ergens op de wereld. Post betekent voor deze men sen openlijke en morele steun voor hun werk, dat ze meestal in moeilijke omstandigheden verrichten. De actie loopt tot 31 december. Donateurs van De Wielewaal kunnen onder leiding van Linda Drijver- Betsema zaterdag 20 december een tafelstuk maken Hiervoor zijn in het dorpshuis allerlei materialen te koop. Deelnemers mogen zelf ook spullen meenemen Telefonische opgave tot en met maandag 15 december (31 24 77 of 31 51 67) Doorsnede van het plan voor het warenhuis op de hoek Weverstraat/Stenenplaats. De winterserie wandeltochten van Het Gouden Boltje begint zondag Tussen 13.00 en 14 00 uur kan bij boskiosk Het Turfveld worden gestart voor tochten van 5 en 10 kilometer. De route is uitgezet met oranje en rode paaltjes en loopt via gangbare paden en wegen Inschrijfgeld voor de hele serie is ƒ9 - voor leden en ƒ11.- voor niet-leden. Bij het volbren gen van drie tochten wordt een fraaie herinnering uitgereikt Wie daar geen behoefte aan heeft, betaalt respectie velijk ƒ5,- of ƒ7.- Wie alleen deze ene tocht meeloopt betaalt resp. ƒ4,50 of 6,- (met herinnering) of 3,50. De andere tochten zijn op 11 en 25 januari en 8 februari. De start is steeds bij Het Turfveld. De maritieme verzameling oi hoeve Flora is zaterdag flink n gewicht toegenomen Het 6,', meter hoge roer dat de gebroe ders Uitgeest op de haven vat Oudeschitd op hun aanhange laadden weegt maar liefst 3.00! kilogram. Het roer werd woens dag dicht onder de Engelse kus lt bij North folk opgevist door de T) 1Cornelia". Het betreft een ijze n ren roer waarvan de as met ge weid ijzerdraad aan elkaar is ge smeed.Het moet dus van na hei'y houten tijdperk zijn", concludeer -. schipper Adrie Vonk. ..Geziende 'c omvang zal het van een hoog vaartuig zijn geweest. Ik schat hei zo'n tachtig jaar oud. Vonks besluit om het roer aan de Stichting Juttersmuseum schenken houdt verband met hei kanon dat zijn kotter een paai jaar geleden opviste Het was afkomstig van een onderzeeër Het Maritiem en Juttersmuseunki wilde dat toen niet hebben, om i dat ze er geen plaats voor had den Dat zit me nog niet lekker. Zulke museumstukken moet je koesteren.Vonk zegt de twee spalt tussen de jutters en de -. museumleiding overigens te be- :t treuren ..Want e.genlijk horen alle maritieme spullen op een x plek. (Foto Gorjrd Ttmrnemanl IC

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6