Cjroen kwartsJexeh in het hart. Boer beloond voor oed natuurbeheer Vertrek „vrolijk hervormde" predikant schokt gemeente 51 TdTN— Wij wensen u Hendrik Betting naar Winterswijk Planologische procedure hotel bij Calluna gestart ExraiDD®! Agrarische Natuurvereniging van de grond Biebtarieven Itoch omhoog Verhuur grond aan Mieland mmm Videocamera buit inbraak -föorszel Feest!! Tuincentrum Eureka in teken van kerst 2 Morgen besluit over spelers Oosterend 3 Ouwe Sunderklaas in „Van alle kanten" 5 Zandwinning Waddenzee omstreden kwestie 5 Suikergehalte bieten hoogste van Nederland 7 Visserman (93) reed nog achter Gouden Koets 9 Harry over creativiteit 9 D66 en VVD stemmen tegen Gemeente zet kap bomen Koorn door texelse'^courant UeWeuer De TEXELS E^COURANT van 24 december wordt weer een sfeervolle en gezellige Kerstkrant. de TEXELSEÜCOURANT lever vóór donderdag 18 december a.s. uw tekst in bij onze advertentieafdeling Spinbaan 6 - Den Burg Telefoon 362600 Fax 314111 VRIJDAG 12 DECEMBER 1997 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11240 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ABONNEMENTSPRIJS 55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) Beheerders van natuur en landschap krijgen er een ,,con- ^irrent" bij: de Agrarische Natuurvereniging. Dat is het twoord van de boeren op landschapsbeleid dat jarenlang »er hun hoofden is gevoerd. „We kennen het landschap ïmers beter dan geen ander en hebben er grote betrok- nheid bij", aldus de initiatiefnemers. Doelstelling is be- nud, herstel en ontwikkeling van natuur- en landschaps aarden op basis van een duurzame, economisch gezonde nd- en tuinbouw. Het rijk en de provincie zijn enthousiast stellen aantrekkelijke subsidies in het vooruitzicht. ïtwikkeling van natuur In het Ituurlandschap is door de boeren- ind vanouds als zeer bedreigend varen. Het woord Landschapspark nkt nog steeds beladen. Niet in de itste plaats omdat besluiten over il landschap over de hoofden van boeren werden genomen Land- uwers zijn echter gaandeweg gaan tien dat ze met meer om de vraag nuit de maatschappij naar meer tuur heen kunnen, knop ging definitief om toen minis- Van Aartsen van Landbouw, Ondanks subsidie: idanks de toekenning van extra meentelijke subsidie verhoogt bibliotheek met ingang van het luwe jaar de tarieven. „We moe- ii wel", vertelt bibliothecaris Jan erk. „Afgelopen jaar is de 36- ige werkweek ingevoerd en de lanciële gevolgen daarvan moe it we zelf dragen. Met de op- engst van de tariefsverhoging dden we dat net." tarieven stijgen met vijf gulden lor lezers van 21 t/m 64 jaar kost lidmaatschap voortaan ƒ40.-. tor jeugd van 13 t/m 17 jaar en ideren bedragen de kosten 30,- tor jongere jeugd blijft een kaart atis Het te laat terugbrengen van ateriaal gaat van vijftien naar twin- cent per dag en reserveren kost - in plaats van 1.50. Het is dus -|adzaam voor het einde van het jaar ete laat teruggebrachte materialen retourneren isubsidie van de gemeente is aan wend om de bezuinigingen op de bliobus ongedaan te maken, onder- eunende werkzaamheden te be- istigen en wettelijke maatregelen op vangen. Dat betreft bijvoorbeeld de rdubbeling van de leenvergoeding ide afschaffing van de ziektewet Natuurbeheer en Visserij (LNV) par ticulier natuurbeheer is gaan stimule ren. Deze omslag gaf boeren de mo gelijkheid om natuur- en land schapsbeheer zelf ter hand te nemen. Mes Het mes snijdt aan meerdere kanten. De natuur komt tot grotere ont plooiing, terwijl boeren die door mi lieu-maatregelen en andere zaken in de knel komen een extra bestaans mogelijkheid krijgen Daarnaast kun nen agrariërs de buitenwacht tonen dat landbouw en natuur samen kun nen gaan. De Texelse agrariërs kunnen een voorbeeld nemen aan collega's in de Alblasserwaard, Waterland en de Eilandsepolder, waar agrarische natuurbeheer al eerder van de grond kwam. Koppen bij elkaar Een jaar geleden staken landbouwers van de WLTO op het eiland de kop pen bij elkaar. Belangrijkste drijfveer is de wens om de ontwikkelingen in het agrarisch gebied in de hand te houden. Andere reden is de vergoe ding die de boeren voor natuurbeheer kunnen krijgen Bijkomend voordeel is dat deze subsidie op het eiland blijft en niet in de kas van een natuur organisatie aan de vastewal belandt. Lage drempel Na overleg met de agrarische achter ban vormde de WLTO afdeling Texel een werkgroep waarin vertegenwoor digers uit de verschillende bedrijfstak ken (akkerbouw, veehouderij, bloem bollenteelt, etc) zijn vertegen woordigd. De werkgroep, onder voor zitterschap van Dick Drijver, kan voor vragen terugvallen op de WLTO. De natuurvereniging heeft de drempel voor het lidmaatschap (kosten 50,- plus eventuele toeslag op vergoedin gen) bewust laag gehouden. Grond bezitters die een formulier voor de meitelling ontvangen, kunnen zich aanmelden. De werkgroep heeft le den van de WLTO en Bloembollen cultuur een aanmeldingsformulier gestuurd. Niet-leden die mets hebben ontvangen kunnen er een opvragen Bij Jos Timmer, Dick van Heer waarden of Klaas Eelman. Pakketten Leden van de vereniging kunnen ko mend jaar op vijf verschillende manie ren agrarisch natuurbeheer op hun bedrijven toepassen. Dit beheer staat omschreven in zogenaamde pakket- Landbouwers die in aanmerking willen komen voor de huur van tien hectare grond bij Oudeschild die de gemeente onlangs overnam van Koorn, kunnen zich schriftelijk melden. Volgens Jan Koolhof (CDA) bestaat flinke belangstel ling. B en w kochten de landerijen aan het Mieland om ongewenste ontwikkelin gen te voorkomen en om als even tueel ruilobject te dienen bij de uit koop van Jaap Zuidewmd. Nu de gemeente daarvan heeft afgezien, vroeg Koolhof zich dinsdagavond af welke agrariërs voor het land in aan merking kunnen komen. Momenteel is de grond op basis van losse ver huur in gebruik bij Zuidewind. Het college heeft nog geen besluit geno men over toekomstige gebruikers Agrarisch natuurbeheer kan tot een aardige bijverdienste voor de Texelse boeren uitgroeien. ten. In ruil krijgen de boeren een ver goeding. Om een optimaal beheer te bereiken is de hoogte van de vergoe ding gekoppeld aan de kwaliteit van de geleverde natuur Een pakket waarmee afgelopen jaar ervaring is opgedaan is de .natuur- produktiebetalingvoor weidevogels. Per nest met eieren krijgen de boe ren een vergoeding. Voor dat van een scholekster 25,-. oplopend naar 250,- voor dat van een watersnip Omdat greppels een vluchtplaats zijn voor weidevogels, krijgt een boer voor elke honderd meter greppel in z'n land 53.-. Uit een woning aan de Burdetstraat is in de nacht van woensdag op donderdag een videocamera ge stolen. De inbrekers zijn vermoe delijk met een valse sleutel binnen gekomen. Plantenrijkdom Grote plantenrijkdom langs de sloot kanten van de akkers kan boeren ook een aardig centje opleveren. Bij twee verschillende van de gewenste soor ten geldt een vergoeding van vijftien cent per strekkende meter slootkant en bij negen of meer soorten 0,50. Bij het randenbeheer kan de landbou wer kiezen uit drie mogelijkheden Bij onbespoten graanranden geldt bij zes meter een vergoeding van maximaal ƒ2 600,- per hectare. Doel is het ont staan van een overwinteringsplaats en voedselbron voor insecten en een leefplaats voor akkerkruiden en een Lees verder pagina 3 De 46-|arige bewoonster werd die nacht tweemaal wakker van enig ge rucht in de huiskamer Zij ging naar beneden, maar zag mets verdachts. Toen zij later opnieuw geluiden waar nam, hoorde ze de voordeur dicht- Texel 12 december In een volge lopen Slufter rijst het Koninklijke Karlas Kasteel boven de kol kende watermassa uit Over de Irans op de kolossale muren ren nen vertwijfelde ambtenaren en raadsleden naarstig op zoek naar verloren rijkssubsidies. Zinloos natuurlijk. Via de antenne op hun hoofd worden zij door de over heid heen en weergejaagd In de zee rond hel kasteel zwemmen uitgeputte zeehonden met op hun kop ook een antenne. Waar is dat nou weer goed voor7 Binnenin het reusachtige, eeuwenoude bouwwerk wordt uitbundig üefeest, getennist, geskelterd, geskated, gezopen en gehost door Tesselaars en toeristen. Wat een uitkomst, zo 'n multifunc tionele -alle weer- het hele jaar door bruiloften- en partijen- accomodatie. Wat doet u nog op straat? Spoed u naar de Slufter. In het Ouwe Sunderklaas Kasteel is het altijd feest1 Horszei ,,lk begrijp best dat de mensen verbaasd zijn, maar dit was een kans die ik niet kon laten lopen". Dominee Hendrik Betting (37) van de hervormde gemeente Waal-Koog-Den Hoorn vertrekt in maart naar Winterswijk. Zondag kregen de kerkgangers te horen dat de kerkenraad van de Hervormde gemeente Winterswijk een beroep op hem had uitgebracht en dat hij het ook al had aangenomen. Hendrik Betting: „Deze kans kon Ik niet laten lopen". (Foto Harry de Graaf) Dat bericht kwam voor velen als een schok, hoewel de predikant nooit de indruk heeft gewekt dat Texel voor hem een eindstation was Sommi gen waren zelfs boos en hadden er weinig begrip voor dat Betting „nu al" opstapt. Waaronder mensen die vroeger geen binding hadden met de kerk, maar door Betting zodanig werden geïnspireerd dat zij zich lie ten dopen, nogal opmerkelijk in deze tijd van ontkerkelijking De manier waarop hij zijn ambt opvatte was dan ook weinig traditioneel. Hij heeft heel wat overhoop gehaald om de betrok kenheid van zijn mensen te vergro ten. „Ik ben er dankbaar voor dat de kerkenraad én de gemeente mij daarbij altijd alle vrijheid hebben ge geven Het zijn deels oudere, maar plooibare mensen. Het is niet slecht als er nu een wat rustiger voorgan ger komt" Gewild Bij de hervormde kerk is een predi kant automatisch beroepbaar als hij vier jaar aan een gemeente verbon den is geweest Dat moment was voor Betting in november, maar twee maanden eerder werd hij al ge polst door gemeenten die hem wil den hebben. Uiteindelijk werd door acht gemeenten contact gelegd. In zes daarvan had Betting geen inte resse en van de twee resterende was Winterswijk het meest begerenswaard Bij de informele contacten vóór het uitbrengen van het beroep was direct duidelijk dat de genegenheid wederzijds was De gemeente op Texel merkte niet veel van de op handen zijnde trans fer. De beroepingscommissies van de geïnteresseerde gemeenten kwamen namelijk niet naar zijn preek luisteren op het eiland, maar in Halle in de Achterhoek, de vorige standplaats van Betting waar hij toe vallig als gastprediker moest optre den. „Dat kwam me goed uit. Ik wilde geen onrust zolang met vast stond dat het echt doorging" Kans Maar het klikte onmiddellijk met Winterswijk en het ging dus wèl door. „Natuurlijk had ik graag nog wat jaren op Texel gebleven want het is ons hier uitstekend bevallen Maar het was een oude wens van me om ooit te werken in een grote Lees verder pagina 5 „Eerst maar de procedure starten en de discussie komt later wel... ik vind dat de verkeerde volgorde." Erna Eelman van de VVD stemde dinsdag tegen het voorbereidings- besluit voor de bouw van een ho tel bij Calluna. Ze kreeg steun van Pieter de Groot van D66. De rest van de raad was echter vóór. Burgemeester Van Rappard waar schuwde vooraf dat alléén de artikel- 19 procedure aan de orde was. Hij probeerde daarmee te voorkomen dat de raad opnieuw zou verzanden in een ellenlange discussie over juri dische zaken, zoals precedent werking. Dat leek goed te gaan tot de laatste spreker. Pieter de Groot wees erop dat het verplaatsen van slaap plaatsen een planologische zaak is. „Ik kan niet om dit feit heen. Calluna schept precedenten. Stelt u zich eens voor dat ondernemer Blom van De Toekomst in De Koog een willekeu rig hotel koopt en sloopt. Dan kunt u naar mijn idee niet voorkomen dat hij de slaapplaatsen mag verplaatsen De bestemming klopt al, dus als hij binnen de uitbreidingsgrenzen blijft kan het zelfs zonder planologische procedure De Groot haastte zich te zeggen dat zijn partij juist vóór het verplaatsen van slaapplaatsen is Hij werd geïnterrumpeerd door Dick Drijver van Texels Belang, die het (Advertentie) (Foto Gerard Timmerman) slaan. Toen bleek dat was ingebro ken. Enkele kasten in de huiskamer waren doorzocht. Hoe men binnen is gekomen is niet bekend. Er werden geen sporen van inbraak gevonden. Sloop Sint Jan Volgens Dick Drijver van Texels Belang leeft veel onbegrip onder de bevolking over de aanstaande sloop van Sint Jan Hij pleitte voor een duidelijke uitleg, maar dat leek de rest van de raad overbo dig, daar al de nodige publiciteit over de beweegredenen van het Zorg centrum is geweest. onterecht vond dat De Groot over deze kwestie mocht uitwijden. De burgemeester gaf de D66-man ech ter gelijk dat de slaapplaatsen een planologische kwestie zijn Hij bood Drijver ook de gelegenheid erop in te gaan, maar die hield zijn kruit droog Het totale Calluna-overdrachtplan komt namelijk in een later stadium uitgebreid aan bod. Wel of geen haast De burgemeester verklaarde dat het nu nemen van het voorbereidings- besluit te maken heeft met de voort gang van de overdracht. „Onnodige vertraging mag ons met kunnen wor den verweten." Maar daar was Erna Eelman het niet mee eens. „Er is al de nodige vertraging Waarom moet er nu ineens haast gemaakt'" Wet houder Schilling deed nog een poging haar te overtuigen „We hebben als college een principe-overeenkomst getekend met de RMT en de Hoge Raedt Groep Een van de voorwaar den was verplaatsing van de slaap plaatsen van Kogerhoop naar Calluna Zo niet dan gaat het hele feest met door. We zitten er gewoon aan vastSchilling benadrukte te vens dat de gemeente tégen ver plaatsing van slaapplaatsen is „Al leen voor deze ene keer maken we een uitzondering en die zullen we met waarborgen omgeven." Ingrid Koorn mag de boomsingel nabij haar nieuwe woning annex praktijk in Den Burg-west laten verwijderen. B en w hebben deze week besloten de kapvergunning af te geven en begin januari tot uit voering over te gaan. Het college besloot hiertoe nadat de rechtbank de bezwaren van omwo nenden en de werkgroep Landschapszorg had afgewezen. Een verzoek tot schorsing van de bouwvergunning werd vorige week niet ingewilligd. B en w zagen vervol gens geen reden meer om de kap vergunning te weigeren. Formeel moeten de bezwaren nog wel worden behandeld door de gemeentelijke beroeps- en bezwaarschriften commissie Omdat dat pas in februari of maart kan gebeuren, zou Koorn te zeer in haar belang worden ge schaad vindt het college. Om met van onzorgvuldig beleid te worden beticht, wil het college volgende week echter wel alvast een gesprek heb ben met de bezwaarmakers. Daarbij zullen de voorzitter en secretaris van de b&b-commissie aanwezig zijn. (Advertentie) Cf rut i M kjn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van. ;zi_ Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 in

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1