Cjroen ^wartsjexeh in het karL, j Ezelbeweging '96 wil frisse wind in raad Meer dan vier uur op de boot naar Texel mzwwimmmi WuTN— NauiA Nieuwe partij op nippertje aangemeld Extreem laag water geeft ongerief Eeuromaster ■J-J orszel Vrouw overlijdt achter het stuur Getuigen gezocht GEZAMENLIJKE KRANT MET KERST texelse'Scourant slijterij-wijnhandel De Wit v.o.f. Zöoe/i Party Service Texel Tariefwijziging abonnement Texelse Courant Honderdduizend Juttertjes in '97 2 Hans Roeper nieuwe lijsttrekker PvdA 3 D66 maakt zich sterk voor welzijn 5 Kerssemeijer neemt commando Mok over 7 Etaleur jubileert 11 Minister laat Texel nameten Antenne Doorrijder gepakt Gemeente steekt ton in zeven woningen in De Waal Alleen 's winters «t J, IwIMumIW1-' De bestuursleden Theun de Winter, Henk Jan Klok en Jaap de Wijk brengen de ezelsgroet voor de raadszaal. „Humor en plezier moe ten weer terug m de gemeenteraadIs hun mening. <Fol° Frans Hopmani groot maatschappelijk belang is het gerechtvaardigd dat de overheid er geld op toelegt. De provincie stak al f110 000,- in het project De 74-jarige Wilma de Beer (74) uit De Koog is dinsdag rond midder nacht achter het stuur van haar auto overleden aan de gevolgen van een hartstilstand De vrouw reed met haar auto op de Pontweg en was op weg naar haar woonplaats. Voorbij gangers zagen de wagen langs de kant van.de vtegjn de greppel liggen en waarschuwden de politie. Uit onderzoek is gebleken dat ze niet aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. Voor de zaak tegen de kerktoren- beklimmers worden getuigen ge zocht. De politie haalde in de nacht van zaterdag op zondag drie Lange- dijkers uit de steigers om de NH-kerk. Zij maakten deel uit van een groep van acht a tien personen die Ouwe Sunderklaas en het naklaasfeest op het eiland vierden. Later bleek dat aanzienlijke schade was aangericht. Het is mogelijk dat meer dan drie personen in de nachtelijke uren de toren hebben beklommen. Ook kan het zijn dat anderen een nacht eer der al in de toren hebben gezeten. ..Het was volle maan, dus het was goed zichtbaar", aldus een politie woordvoerder Getuigen worden ver zocht te bellen naar 322 188 (Advertentie) In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 25 en vrijdag 26 december verschijnt er in de week van kerst een gezamenlijke krant op woensdag 24 december. Advertenties voor deze krant kunnen tot en met maandag 22 december 12.00 uur worden ingeleverd Directie Langeveld de Rooy VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry.de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) (Advertentie) LfTM Ji*rh o b* bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: K -^1 0E EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (ADVERTENTIE) Evenals andere bladen zal ook de Texelse Courant per 1 januari 1998 de abonnementsprijs verhogen. De prijs wordt f56,90 per half jaar. Directie Langeveld en de Rooy LET OP! Vuilnisroutes zie pag.: 9 lexel is een politieke partij rijker: izelbeweging '96. De partij, die loortkomt uit de gelederen van de Multifunctionele Ezelvereniging 'exel interactief (MET i.a.), over- «eegt in 1998 deel te nemen aan Ie gemeenteraadsverkiezingen. "96 wil graag een frisse wind la- en waaien in de raad. Daarnaast al de partij op grond van de ezel- jedachte aandacht vragen voor klein individueel leed". .De politiek mist momenteel de hu- nor en de sieu. Alle partijen lopen bar tegenaan. Kijk maar naar de iijna-chantage die Peter Bakker noet plegen om zich herkiesbaar te tellen en de moeite die anderen lebben om kandidaten te vinden, iet plezier moet weer terug in de ^meenteraad Misschien kunnen Minister Zalm laat Texel opnieuw i meten door het Centraal Plan Bu reau. Onlangs werd bekend dat het eiland wordt gekort op de rijks uitkering omdat het oppervlak was afgenomen. Er was namelijk geme ten op een moment dat de Slufter vol water stond. Naar aanleiding van kamervragen gaat de minister de zaak nog eens bekijken. )e financiële man van de Reforma torische Politieke Federatie (RPF) leeft zich tijdens het debat over de lajaarsnota in de Tweede Kamer sterk gemaakt voor Texel. L.C van Dijke keerde zich tegen de korting van ƒ42.000,- die dreigt doordat de ondergelopen Slufter met langer als land wordt meegerekend. Het kamer lid vindt het met reëel dat de maat staven voor landelijke gemeenten worden gehanteerd voor eilanden, die een geheel eigen karakter heb ben Hij vroeg minister Zalm de onte rechte korting terug te draaien en ei gen richtlijnen voor de Waddeneilanden op te stellen. ,,De minister zal het toch met mij eens zijn dat de kosten voor Texel niet sub stantieel zijn veranderd", aldus Van Dijke. De minister kon zich daar wel wat bij voorstellen en besloot tot een nieuwe meting. Ergens een goede antenne voor hebben Kent u die uitdrukking, dames en heren7 Daaraan moest ik denken bil een bericht in een landelijk dagblad, dat uit gebreid melding maakte van een etentje in Staphorst Wat is daar nou voor byzonders aan. zult u denken. Welnu, genietend van een typisch Staphorster etensmaal met stukjes spek erin bespraken de directrice van de zeehondencrêche uit Pieter- buren en de directeur van het IBN op Texel een nieuw experi menteel onderzoek in opdracht van de NAM naar de route van vijftien zeehonden in de Wad denzee Mevrouw Lente 't Hart die zoals bekend een gevoelige antenne heeft als het de publici teit betreft, is zeer bezorgd over de nadelige gevolgen van de an tenne die op de kop van de die ren wordt aangebracht. Op Texel weten we daar alles van. De bijeenkomst was belegd om een openbare ruzie te voorko men. Jammer. Een publiekelijke discussie kan de inzichten ver ruimen en vooroordelen wegne men Daarvoor ontbreekt blijk baar de goede antenne Horszei Twee weken nadat hij een ANWB- paal aanreed is een Texelaar alsnog aangesproken op de schade die hij veroorzaakte. De automobilist zag op de kruising Waalderweg/Bomendiek te laat dat de wagen voor hem stopte Hij week uit en knalde in de berm te gen de paal, waardoor deze en zijn auto flink beschadigd raakten. De man raapte de losse onderdelen bij elkaar en verdween De politie wist te achterhalen wie hij was en kwam deze week een flinke bekeuring bren gen. De schade aan de paal. ruim ƒ1000,-, wordt ook op de automobi list verhaald. (Advertentie) wij daar een steentje aan bijdragen", verklaart bestuurslid Jaap de Wijk de opmerkelijke stap. ,,Ezel zijn sociaal intelligent en eer lijk", vult voorzitter Theun de Winter aan ,,lk zeg wel eens. een ezel is een voorbeeldig mens. Als je daar aan als politicus een voorbeeld neemt, zou het er in de wereld een stuk beter aan toe gaan." Registratie E'96 heeft zich op de valreep inge schreven Op 8 december, de laat ste dag dat registratie van partijen mogelijk was, meldde de beweging zich verrassend bij de gemeente Ambtelijk werd contact gezocht met de Kiesraad in Den Haag. Geant woord werd dat de gemeente de doelstellingen en statuten van een politieke partij inhoudelijk niet mag beoordelen. Alleen als sprake zou zijn van strijdigheid met de openbare orde, kan registratie worden gewei gerd. ,.Dus zelfs een tennis vereniging zou in de politiek kunnen gaan", aldus ambtenaar Marit de Porto. E'96 bleek haar zaakjes keu rig voor elkaar te hebben Aan alle voorwaarden en de betaling van 250.- borg werd voldaan. Het is nog met zeker of E'96 zich daadwerkelijk in de verkiezingsstrijd zal mengen. Er moet namelijk nóg een stap worden gezet het inleve ren van de kandidatenlijst op 20 ja nuari. Het Centraal Stembureau (on der leiding van de burgemeester) beslist daarna of E'96 op 4 maart aan de verkiezingen mag deelne men. Maar ook de leden van de Ezel vereniging moeten zich nog uitspre ken, vertelt De Wijk (hoofd strek dam). Waarschijnlijk wordt in januari een buitengewone ledenver gadering bijeen geroepen, mogelijk in combinatie met het Ezelfeest op zaterdag de 17de ..Over politieke deelname wordt binnen onze gele deren al lang gesproken. Als bestuur móesten we ons in elk geval op tijd inschrijven om de mogelijkheid open te laten Maar de leden hebben het Lees verder pagina 3 Om de bouw van zeven woningen in De Waal mogelijk te maken op de plaats waar nu nog de graansilo met bijbehorende ge bouwen staat, moet de gemeente bijna f100.000,- toeleggen op de grondexploitatie. De gemeente raad zal worden voorgesteld dit bedrag beschikbaar te stellen. Zou dat met gebeuren, dan zou de straks beschikbare bouwgrond voor de drie koop- en vier huurwoningen hoger uitpakken dan de normen aangeven. De prijs waarvoor de grond straks wordt aangeboden is opgebouwd uit de kosten van sloop van de be staande gebouwen, straatwerk, rio lering en andere kosten die moeten worden gemaakt voor het bouwrijp maken Omdat het hier gaat om een Het probleem wordt gevormd door de havens die feitelijk met diep ge noeg zijn, wat vooral geldt voor die van Den Helder Deze is minder diep dan die van 't Horntje omdat kort na de ingebruikneming de bodem bescherming is aangevuld en ver hoogd Verbetering van de situatie is tech nisch mogelijk, maar buitengewoon kostbaar. Het zou neerkomen op de aanleg van nieuwe havenfuiken met dieper stekende damwanden Voor De passagiers die woensdag tegen half twee met de Schulpengat uit Den Helder vertrokken, kwamen pas tegen zes uur op Texel aan. Oorzaak was de lage waterstand waar door het niet mogelijk was de haven van 't Horntje binnen te varen. Het schip bleef al die tijd op de rede dobberden, terwijl de passagiers het zich gezellig maakten. Het water zakte woensdag sneller dan verwacht Om te voorkomen dat het schip in de haven zou vastraken met kans op schade aan de voort stuwingspropellers, liet kapitein Henk Boon inderhaast het schip ver trekken. Voetgangers en automobi listen werden snel aan boord geroe pen, maar de vrachtauto's bleven staan Op dat moment hoopte men Texel nog te kunnen bereiken zodat in de (iets diepere) thuishaven op hoog water zou kunnen worden ge wacht Maar de harde oostenwind blies zoveel water weg dat het ook in de Texelse haven met diep genoeg meer was. Men was dus gedwongen op zee te wachten Om 17.15 uur was het mogelijk om in Den Helder binnen te lopen, en daarna volgens dienstregeling naar Texel te varen Viel het dus woensdag tegen wat de waterstand betreft, daags tevoren was het meégevallen Toen werd verwacht dat enkele overtochten in de loop van de middag zouden moe ten worden geschrapt, maar het wa ter bleef net hoog genoeg om ge woon te kunnen doorvaren. Gisteren was de wind aanzienlijk af genomen, maar toch moest de veer dienst ook toen gedurende twee uur worden onderbroken Het ziet er naar uit dat er vandaag geen preoblemen meer zijn Bekend probleem Het uitvallen van de veerverbinding als gevolg van extreem laag water komt haast elke winter wel enkele keren voor De boosdoener is de aanhoudend harde oostenwind waardoor het Waddenzeewater rich ting Noordzee wordt opgestuwd. Het Marsdiep heett een zodanige diepte, dat ook de laagste waterstand op de vaarroute geen problemen geeft. zover bekend is zoiets nooit overwo gen In tegenstelling tot wat velen denken is het probleem niet erger geworden door de grote dubbeldekkers die Teso in gebruik heeft genomen, in tegendeel. De Schulpengat heeft een diepgang van ongeveer 3.80 meter en de Molengat 3,90 meter, terwijl de voormalige Marsdiep en Texelstroom elk 4.20 meter diep sta ken. Informatie Teso heeft een uitgebreid en be proefd systeem om het publiek op de hoogte te houden van de stremming van de veerdienst. Dat gebeurt on der andere via de lokale media en de lichtkrant op de haventerreinen maar ook via Radio Noordholland en Voorat In deze tijd van het jaar dragen de lampjes van de lichtkrant van Teso bij aan de kerstsfeer, al ging hel de afgelopen dagen niet om een Bll/de Boodschap. (Foto Harry (to Graaf) Wat sommige mensen zich af vragen is waarom het uitvallen van de boot wegens laag water alleen 's winters voorkomt, ter wijl er ook 's zomers een harde oostenwind kan staan J. Doekes van het Rijks Instituut voor Kust en Zee (RIKZ) legt uit dat dit laatste maar betrekkelijk waar is. Ook 's zomers kan het stevig waaien uit het oosten, maar nooit zo lang achter el kaar En het is juist het aanhou den van de wind die het af waaien" van het water veroorzaakt De winterse stand van zon en maan en het gemid deld lagere tij in de winter periode zijn van minder belang. Uit de statistieken blijkt dat kans op extreem laag water het grootst in de tweede helft van de winter, eind februari NOS Teletekst pagina 723). Verdei wordt het op prijs gesteld dat men sen naar Teso bellen als ze zich af vragen of de boot wel vaart. Dat le verde de afgelopen dagen een stroom van telefoontjes op, waarbij waarmee soms wel drie medewer kers voortdurend in touw zijn. Teso tracht een zo nauwkeurig mogelijk prognose te geven wat de duur van de stremming betreft, mede geba seerd op gegevens die worden inge wonnen bij Hydrometeo in Rijn mond een afdeling van het KNMI Overigens kan het publiek ook aan de hand van zelf ingewonnen gege vens vaststellen of de veerdienst nog functioneert Wie pagina 720 van NOS Teletekst oproept ziet daar de zojuist gemeten waterstanden bii Den Helder. Als daaruit blijkt dat het water gezakt is tot beneden 1.50 min NAP dan kan de boot met meer va ren. Zo maak je van de nood een deugd Door het extreme lage water van de afgelopen da gen was het mogelijk om werk te doen op plekken die gewoonlijk onder water zitten. Gistermiddag was loonbedrijf Dros in opdracht van Rijkswaterstaat bezig met het oprui men van de restanten van het voormalige stenendepot In de haven van t Horntje. De kraan staat op een plaats die doorgaans onder water staat. (F<»° G'mI

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1