Mensen -E Bedrijvig heid DA Texèle verder als Etos Texel Bezwaar tegen kapvergunning St. Jan geniet van kerstdiner Darter Mischa Witte verlegt grenzen Kinderkerstfeest met blij voorval TEXELSE C0URANT Bonte paardensport in manege Akenburg Bedrijvig heid Kleinveld stopt met Graanzolder Wat ik zeggen wou. Jong talent versterkte Musica Texla Schelpvisserij Langs de weg Gemoedelijk? Parfumerie-drogisterij DA Texèle in de Weverstraat gaat vanaf vrijdag 9 januari verder als Etos Texel. Dank zij de formulewijziging verwacht Dros' Magazijnen BV beter èn goed koper op de vraag te kunnen inspe len. Bij de feestelijke opening lig gen er vanaf 9.00 uur voor de eerste 1.000 klanten presentjes klaar. Elke honderdste klant krijgt handje contantje ƒ100,-. Eigenlijk was het de bedoeling de lormulewijziging al eerder in te voe ren. DA Texèle hield ons echter aan ons contract", aldus directeur Kees Jaap van der Kooi Etos. een onderdeel van het Ahold- roncern dat is gespecialiseerd in par- umerie en drogisterij-artikelen, is een «inkelketen op franchisebasis. Lan- lelijk zijn 350 zaken bij de formule langesloten Volgens Van der Kooi lan deze organisatie door de effi- nente opbouw slagvaardiger optre- len dan DA, dat op coöperatieve jrondslag opereert Het assortiment van Etos omvat prak- isch alle producten op het gebied van losmetica, geuren, huid-, haar-, voet- mond-, en wondverzorging, gezond- reid en geneesmiddelen, waaronder iele homeopatische. /an de Kooi gaat de prijsconcurrentie netuitdeweg .Topgeuren van Etos zijn gemiddeld vijftien procent lager geprgsd, oplopend tot zestig procent." Extra service is het ontwikkelen en af drukken van foto's Voor kopers van laby-artikelen is er een speciale spaaractie De bonnen kunnen ook morden ingeleverd bij enkele andere Texelse zaken Sparen met Airmiles ijl behoort ook tot de mogelijkheden. In verband met de verbouwing is de win kel van 5 tot en met donderdag 8 ja- luari gesloten. 'egenstanders van de bouw van de 'oning annex praktijk van Ingrid ioorn in Den Burg-west, hebben gis- ren bij de rechtbank in Alkmaar lezwaar gemaakt tegen de kap van en nabijgelegen boomsingel De izwaarmakers willen dat de kap- rergunning, die de gemeente aan tichzelf heeft verleend, door de recht bank wordt opgeschort Het college slfi ran b en w is echter niet van plan het verwilderen van de bomen uit te stel en. Het college vindt dat voldoende lorgvuldigheid in acht is genomen. i$Sverklaarde een woordvoerder giste- 'en. Bedoeling is dat de boomsingel ip 6 of 7 januari wordt gekapt. Bewoners van de verschillende Texelse zorgcentra verkeerden giste ren al in de kerstsfeer. In de nabijheid van de kerstboom genoten ze van een uitgebreid kerstdiner dat ze ge- zamenli|k kregen voorgeschoteld Het kerstmaal is een jaarlijks terugkerend onderdeel, dat erg op prijs wordt ge steld door de senioren. Tijdens de kerstdagen zelf krijgen de senioren een kerstontbijt geserveerd Zo- doende kan de rest van de dag met de familie worden doorgebracht. Op de foto genieten bewoners van St. Jan hun kerstmaal Momenteel wo nen er nog 34 personen in he tehuis, terwijl er eigenlijk plaats is voor 48 Met de bouw van de nieuwe vleugel aan De Gollards/Samen Eén in het vooruitzicht, worden de vrijkomende kamers in St. Jan niet meer verhuurd. De voorbereiding voor de nieuw bouw, die eind volgend jaar gereed kan zijn, verloopt volgens de plan ning (Foto Gerard Timmerman) Als invaller van De Zwaan 1 heeft Mischa Witte zich laten gelden, door met een waanzinnig hoge fi nish van 155 punten te eindigen. Menig professioneel darter zou te kenen voor zo n finish. Tegenstander Krim 1 was behoorlijk onder de indruk van deze prestatie. Het wist alleen een punt veilig te stel len door in de 501 doubles met de invallers Marcel Boogaard en John Vlaming te winnen van De Zwaan, zodat de eindstand 7-1 in het voor deel van De Zwaan 1 werd De spannendste partij van deze dartronde was die tussen Zwaan 2 en Cafeetje 2. Zoals gebruikelijk bij spannende partijen moesten de tac tics de beslissing brengen Deze tac-tic was bijzonder ener verend. waarbij slechte beurten wer den afgewisseld met hele goeie (Jan Duinker, driemaal treble 11). Wie had dit durven dromenDat is het thema van het kinderfeest dat vanavond om 19.00 uur begint in de Gereformeerde kerk van Den Burg Uitgangspunt is dat iedereen wel eens over een blijé gebeurtenis droomt. Ongeveer 2000 jaar gele den was er een meisje dat over iets heel moois droomde. Ze heette Maria en was in verwachting van een kindje Het vervolg is bekend: Jezus werd geboren in een stal. waarna herders en wijzen op kraam bezoek gingen De Texelse acteurs - kinderen van de Hervormde en Gereformeerde kerken van Den Burg - brengen dit verhaal op een leuke manier in beeld. Het stuk duurt ongeveer een uur. Na afloop wordt gecollecteerd ter bestrijding van de onkosten. Ondanks een bijzonder steady gooiende Ed Tolboom was het uitein delijk Cafeetje 2 dat de strijd won met 5-3. Dankzij een zeer sterk spelende Wim de Kort (finish 108) en de constante waarden Pieter Mosk en Jan Bloem werd ook het sterke Cafeetje 4 aan de zegekar van Cafeetje 1 gebonden, het werd uiteindelijk 7-1 De double 1 finish was favoriet in de strijd tussen Cafeetje 3 en Slock 1 waarbij er een opvallende rol was weggelegd voor Han Nichols van de Slock Ze won namelijk van Ruud Daalder Een beter spelende Cafeetje 3 won uiteindelijk met 6-2 van de Slock De uitblinker van de avond was met af stand Johan Elderink, die heel con stant gooide. Liefhebbers van de hippische sport komen zaterdag en zondag volop aan hun trekken in manege Akenburg. Tachtig Texelse - over het algemeen jeugdige - deelne mers dingen er mee naar de fel begeerde kerstbokaal. Ook wor den verschillende demonstraties verzorgd. De entree is op beide dagen vrij. De variatie is groot komend week end Wie de kerstbokaal wil winnen, zal zich de beste moeten tonen over drie onderdelen, dressuur, springen en behendigheid. De noodzakelijke strijd staat borg voor het nodige spektakel De prestaties worden op waarde beoordeeld door de strenge doch rechtvaardige juryleden Ria Bakker en Albert Ubbels (dressuur) en Esther Nebbeling (springen) Een mooi schouwspel bieden onge twijfeld ook de onderdelen die rondom de eigenlijke wedstrijd wor den georganiseerd Er staat onder meer voltige en een zogeheten Friese show op het programma Ook aangespannen rijders van men vereniging Tussen Wad en Duin le veren een bijdrage. De activiteiten beginnen op belde dagen rond 8.30 uur; ze duren tot circa 19 00 uur Het evenement wordt georganiseerd door Aad van Heerwaarden en zijn medewerkers Aangezien de drempel laag wordt gehouden door geen entree te hef fen, moeten inkomsten op een an dere manier worden geworven Daarvoor zijn sponsors aangezocht en wordt een grote loterij gehouden. De opbrengst is bestemd voor activi teiten voor de |eugd en voor het on- WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 Ria en Ronald Kleinveld keren na vijf jaar restaurant De Graanzolder in Oudeschild de rug toe Aanleiding voor hun besluit is de bouw van een serre aan het onderliggende vis- derhoud van de manege. De hoofd prijs is een mountainbike. De trekking staat zondag rond 18.00 uur gepland. restaurant. Ze verwachten hierdoor zelf minder klanten in hun zaak te krijgen ..Een stap die we met pijn in het hart nemen, maar we zien geen andere mogelijkheid", aldus Ria Kleinveld. In de vijf jaar dat ze de zaak pachten, hebben ze een flinke klan tenkring opgebouwd. ,,ln de zomer krijgen we veel aanloop uit de jacht haven Overdag voor koffie of de lunch en 's avonds voor een diner. In het najaar zie je weer meer Texelaars." Het tweetal dat zondag 28 december voor het laatst open is. is nog op zoek naar een geschikt ander horecabedrijf. n >ctmi »ourJtli)k>>cidui óc rctfaruc Vrijdagavond was in de schouwburgzaal van De Linde boom een aardig experiment op muzikaal gebied te beleven Het welbekende symfonieorkest Musica Texla verzorgde daar een uitvoering met versterking van leerlingen van de muziek school. Na aanvankelijk in het vertrouwde kleine verband (18 musici) te hebben opgetreden werden vier stukken samen met de leerlingen vertolkt. De leerlin gen had zichzelf voor deze uit voering aangemeld en er zich tij dens zes repetities op voorbereid. De animo was zo groot, dat zich meer aspirant orkestleden meldden dan er konden worden geplaatst. On der leiding van Marieken Stoverinck werd een prima uit voering gegeven. Te verwach ten is dat enkele van de jonge musici zich blijvend zullen aan sluiten bij Musica Texla (Foto Harry do Graaf) Musica Texla in versterkte samenstelling voor een sprookjesachtig decor op het toneel van De Lindeboom. (Foto Harry de Graal) Naar aanleiding van een uitgezonden brief van de Wieringer kokkelvisser de heer Bakker die in een aantal nieuwsbladen (waaronder uw krant) is verschenen, wilde ik graag eén en ander opmerken en hopelijk wat ge nuanceerder informatie verstrekken Evenals Bakker ben ik als toehoorder aanwezig geweest bij het uitreiken van een tweetal rapporten betref fende de schelpdiervisserij in de Waddenzee aan het ministerie van LNV. Ik was er als. naar ik hoop ob jectief. toeschouwer en zal dan ook in dit schrijven geen mening geven over het wel of met schadelijk zijn van de schelpdierenvisserij Mijn eerste bezwaar tegen de brief van Bakker is het uit zijn verband ruk ken van een aantal dia's. De hierbij gegeven uitleg kwam in eerste instan tie echter niet geheel overeen met de illustratie. Voor de essentie van het verhaal, het aantonen van de nega tieve efftecten van schelpdieren visserij, was deze visuele informatie echter van geen belang. Zij dienden alleen als illustratie Bovendien is deze onjuistheid al tijdens het verhaal van Piersma gecorrigeerd, ledereen die 's winters wel eens langs de dijk loopt, zal kunnen vertellen dat het gros van de dode vogels in de winter bestaat uit scholeksters en eidereenden, twee vogelsoorten die voor hun voedsel hoofdzakelijk af hankelijk zijn van schelpdieren Nog maals. ik wil met beweren dat de schelpdiervisserij hiervoor verant woordelijk is - er gaan immers altijd vogels dood - maar het is een voor iedereen zichtbaar teken aan de wand. Bakker stelt dat tijdens de scholekstersterfte ook veel kokkels doodgaan. Dit feit wordt, in tegenstel ling tot wat Bakker zegt, wel degelijk opgemerkt, maar zou het niet kunnen dat de problemen al eerder, dus voor de vorst optreden' Als vogels in de gelegenheid zijn een vetvooraad aan te leggen om barre tijden te overleven of om naar betere streken te vertrek ken, zou er niets aan de hand zijn. Het is echter een feit dat deze winter di rect aan het begin van de vorst periode al massale sterfte optrad on der scholeksters in de Oosterschelde Een kwestie van accuut voedsel gebrek' Ti|dens de uitreiking van de rappor ten zette de heer Revier het stand punt van de Waddenvereniging uit een. de schelpdiersector hoort met thuis in de Waddenzee Nu is het zo dat de Waddenzee onder verschil lende wetgevingen valt (het is een beschermd natuurgebied) en dat ge bruik van dit gebied in principe met is toegestaan, tenzij wordt aangetoond dat het gebruik geen schadelijke ge volgen heeft voor de natuur Dit is het zogenaamde voorzorgsprincipe. Nu is het zo dat de schelpdiersector nooit heeft aangetoond dat visserijeffecten onschadelijk zouden zijn, terwijl dit wettelijk dus verplicht is Moeten zij zich niet aan de wet houden en is dit geen reden om de visserij te stoppen of in ieder geval op te schorten totdat op een wetenschappelijk verant woorde manier onschadelijkheid is aangetoond? De reden om de visse rij te verbieden is dus met wegens de schadelijke effecten, maar wegens de op dit moment onaantoonbaarheid van de onschadelijkheid. Mijn grootste bezwaar tegen de infor matie door Bakker versterkt is echter het niveau. Het publiek, waaarvan een groot deel deze rubrieken leest, wordt door gedeeltelijke of onjuiste informatie op een verkeerd been ge zet. Ik kan best begrijpen dat Bakker als direct betrokkene een duidelijke mening heeft, maar laat de discussie op feiten gebaseerd zijn. Tot slot, dat er weer „veel" zeehonden in de Waddenzee zijn is uitstekend, maar één zwaluw maakt nog geen zomer of anders gezegd. 1000 zee honden bewijzen niet de duurzaamheid van de schelpdier visserij. Pieter Honkoop (onbevooroordeeld natuur liefhebber), Den Helder |Aan de Leidse Hogeschool is lariska Buren (23) uit Oudeschild ifgestudeerd als fysiotherapeut De Hel van haar afstudeerscriptie luidt: [Een inventarisatie van de 'siotherapeutische zorg bij verstan- lelijk gehandicapten. 'vonne Weijers uit Oudeschild stu deerde vrijdag af aan de opleiding leraren Basisonderwijs van de Ho geschool Alkmaar. Als specialisatie had zij voor de bovenbouw gekozen. Haar afstudeerscriptie, met de titel Spreekbeurten in groep 6-7-8. zette zij op tijdens haar stage aan de Oosterender Jacob Daalderschool. Het project werd beoordeeld als een gedegen bijdrage aan het taalonder wijs en kan een waardevolle aanvul- ling opleveren op de bestaande taal methode. Wij Texelaars hebben een benij denswaardig karakter: rustig, eer lijk. informeel, sociaal, meelevend, hulpvaardig, tolerant en vriende lijk We zijn gemoedelijk Dat zeg gen anderen, maar dat zeggen wij vooral zélf. Omdat we het zo vaak zeggen en van anderen horen, kunnen we ons niet voorstellen dat het misschien niet helemaal waar is. Dat geldt dus ook voor mij, want ik ben geboren en geto gen Texelaar en derhalve met het zelfde mooie sop overgoten. Ik hoorde natuurlijk wel eens een minder fraai oordeel over ons volkskarakter, maar dat kwam al tijd van Sudeten-Texelaars of geïmporteerden, dus die wisten met beter of hadden het er zelf naar gemaakt Lazen wij over misstanden op het vasteland dan was ons typisch Texelse commentaar daarop stee vast: zoiets komt bij óns niet voor. Tegelijkertijd ergerden wij ons aan toeristen als ze het over bei uns hadden. Kortom, wij zijn nogal met onszelf ingenomen, daardoor met ontvankelijk voor kritiek op dat punt en dus niet geneigd de hand in eigen boezem te steken. Veel Texelaars vielen meesmui lend over de burgemeester heen toen die undercover terrasjes be zocht en later meldde dat de klant behandeling hier en daar te wen sen overliet Iets dergelijks gebeurde toen enkele weken gele den de Stuurgroep Texelpromotie pleitte voor bewustwordings campagnes en gedragscodes om de toeristvriendelijkheid van de Texelaars op te vijzelen Velen vonden dat te gek om los te lopen, bedacht door een stelletje onte vreden mensen Overigens is het de vraag of het mogeli|k is om mensen vriendelij ker te maken met codes en cam pagnes. Zoiets moet van binnen uit komen als resultaat van opvoe ding, aanleg, plezier in het werk en een sobere levenswandel Wie niet aardig is, kan heel moeilijk aardig dóen. In eerste instantie kun je het beter zoeken in selec tie. Zet de vriendelijke mensen in de winkel, op de boot, achter de kassa en andere kwetsbare plaat sen en houd de anderen buiten beeld. Raadgevingen om het meest schadelijke gedrag de kop in te drukken zijn natuurlijk nooit weg. Eén voorbeeld dat je regelmatig in winkels op Texel kunt meemaken Het meisje (of de jongen) achter de toonbank helpt koeltjes en met een stroef gezicht de ene toerist na de andere. Tot zich een Texelse klant aandient. Dan ver toont de juffrouw ineens een smile van oor tot oor en is het gekakel over allerlei dingen niet van de lucht Ik maakte dat vaak mee maar stoorde me er nooit aan. Sterker nog- ik vond het wel leuk en mengde me soms ook in het gesprek De wachtende andere toeristen krijgen dan echter het gevoel dat ze meer geduld dan gewaardeerd worden. Het is dus gewoon hartstikke fout maar dat besef je pas als je het als toerist zelf elders meemaakt of als je in staat bent klantgericht te denken, dus door de ogen van een ander te kijken. Dat geldt met alleen voor contacten met toeristen. Ook de relatie die veel Texelaars onder houden met mensen die hier nog maar kort wonen, staat soms on der druk van die onbewuste uit sluiting. Je kunt het meemaken op menige verjaardag. De echte Texelaars in het gezelschap voe ren brullend van het lachen het hoogste woord, liefst in plat- Tessels over allerlei personen en toestanden in heden en verleden. Pogingen om de import-Texelaars bij het gesprek te betrekken door te vragen naar wat hen bezig houdt, worden nauwelijks gedaan. Bij onze contacten met toeristen moeten we natuurlijk geen gladde hielenlikkers worden. De toerist verwacht dat ook niet op Texel en is waarschijnlijk meer gesteld op nuchtere hartelijkheid, correctheid en vakkennis Een kort praatje moet er ook af kunnen want het leven op zo'n eiland behoort min der gejaagd te zijn dan in de door dravende buitenwereld Vooral als dat praatje Inhoud heeft, voegt het waarde toe Er ontstaan zelfs per soonlijke banden door, wat nog al tijd de grootste stimulans is om naar een bepaald gebied terug te keren Vooral toeristen die in deze tijd van het jaar naar Texel komen, vinden het enig om van autocht one Texelaars wat over het eiland te horen, hoewel ze die informatie ook uit de Texeltoerist. VVV-fol- ders en Internet kunnen halen Helaas laat de daan/oor beno digde kennis van land, natuur, cul tuur en historie bij veel Texelaars beschamend veel te wensen over. Die inmiddels volgeboekte cursus van EcoMare „Texel voor beginners' is dan ook een uitste kend initiatief, al vrees ik daaraan vooral zal worden meegedaan door mensen voor wie het eigen lijk met zo nodig is. Invoering van het vak eilandkennis" op Texelse scholen zou daarom nog beter zijn Het klinkt bizar, maar het is mis schien wel een zegen dat er de laatste tijd allerlei dingen zijn ge beurd die hier volgens ons niet kónden gebeuren. Zodat het op z'n minst twijfelachtig wordt of bij ons alles wel zoveel beter is dan aan de andere kant van het Mars diep. De walgelijke slaan- en trap- partij waar Piet Smul het slachtof fer van werd ligt het meest vers in het geheugen. Ook een man die al twee weken dood in huis lag von den wij altijd typisch iets voor de anonieme grote stad. Een soort gelijke reactie was op straat te ho ren toen onlangs een complete vrachtwagen werd gestolen en - langer geleden - toen ineens bleek dat op Texel ook incest wordt ge pleegd en met zo n beetje ook. En wat te denken van de cijfers die aangeven dat het drankmisbruik op Texel alles behalve achterblijft bij dat op het vasteland? Ook op het gebied van gewelddadigheid blazen wij steeds beter ons partij tje mee. Waarbij je niet alleen moet denken aan dat Smul-inci- dent en de minder liefdevolle om armingen op het ZDH-veld, maar ook aan vechtpartijen die zich de afgelopen seizoenen in en bij ca- fé's voordeden. In naar verhou ding veel gevallen waren daarbij Texelaars betrokken en niet alleen als slachtoffer. Het drugsgebruik, vertelden wij al tijd tevreden tegen elkaar, stelt bij ons niks voor Maar ook dat is met meer vol te houden. Met softdrugs liggen we ongeveer op het lande lijke peil en de achterstand met harddrugs zijn we aan het inlopen. Zelfs de op Texel onmogelijk ge achte zware criminaliteit bleek niet ver weg toen bij de dijk een groot drugstransport werd onderschept Sindsdien durft niemand meer te beweren dat zoiets met vaker voorkomt, al dan niet met betrok kenheid van Texelaars. Ook op het gebied van burenhulp, vrijwillige inzet voor verenigingen en goede doelen en andere mede menselijkheid is het hier met meer zo goed ais we denken. Er zijn ook op Texel mensen die wegkwij nen in eenzaamheid, terwijl de bu ren via e-mail hartelijke contacten onderhouden met de andere kant van de wereld. Ook in de profes sionele sector gebeuren hier din gen die je met voor mogelijk houdt en waar je alleen achter komt door actief speuren wat haast niemand doet. Zo valt de laatste tijd de ene illusie na de andere in scherven. Nuch ter bekeken is er helemaal geen reden voor verbazing. Het zou veel gekker zijn als deze ven schijnselen achterwege zouden blijven op een goed bereikbaar en welvarend eiland dat in tal van op zichten Holland in een notendop is, inclusief maatschappelijke ont wikkelingen als individualisering, overconsumptie, schaalvergroting, normvervaging, volop aanwezige media-invloed, ontkerkelijking en wat dies meer zij. Texelaars leven op een gezegend eiland met ongekende mogelijkhe den voor een leefbaar leven, maar zelf zijn ze geen haar beter dan andere Nederlanders. Natuurlijk met Ik wens jullie sterkte bij het verwerken van deze boodschap. Ik heb ook een wens voor het nieuwe jaar: dat we worden wat we dachten dat al waren Harry

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 15