DUIN De bouwers wensen u een prettige kerst c en een steengoed 1998 i±t= Bewoners Jan Dirksoord willen niet meer terug -^^ivobS ^Vi5ser% f Laatste vleugel onlangs opgeleverd daar bouw beter BOUWBEDRIJF mee Van alle kanteiT*^~)f) Firma van Heerwaarden £AV7Frans ÊTaBsF Bo.uw [bouw- en timmerbedrijf bvj TEXELSE ƒ7 CouRANT Winterbosloop met klassieke afstanden Uitslagen Markttarieven 's winters lager? In deze rubriek vragen we Texelaars naar hun me ning over een bepaald onderwerp. Ditmaal is dat de mogelijke deelname van de Ezelvereniging aan de gemeenteraadsverkiezingen van komend voorjaar. Is dat een positief voornemen? Is er inderdaad een schrijnend gebrek aan humor in de raad? En zo ja, is humor vereist bij het bedrijven van politiek? 0222 - 312386 0222 - 313945 0222 - 315351 0222 -312488 WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 In De Dennen wordt zondag de 24ste editie van de traditionele Winterbosloop gehouden. Het par cours is ten opzichte van vorig jaar iets gewijzigd, zodat de originele af standen van 4 en 8 kilometer weer terug zijn. Voor de jeugd worden twee kortere parcoursen uitgezet (t/ m 9 jaar 1250 meter, t/m 12 jaar 2500 meter) Er wordt gestreden in diverse categorieën. De jeugd kan eremetaal winnen, voor de andere prijswinnaars zijn er waardebonnen, beschikbaar gesteld door Sportshop Texel Deelnemers kunnen zich vanaf 10.00 uur inschrijven in hotel Bos en Duin, de start is om 11.00 uur nabij de kruising Koekoeksweg naar de speelweide De jeugd start één minuut later De Winterbosloop wordt georgani seerd door Atletiekvereniging Texel. Leden lopen gratis, anderen betalen ƒ5,- (jeugd t/m 16 jaar ƒ2,50). Ver dere info bij de Sportshop. tel. 31 31 45 of Piet Bakelaar, tel 31 38 43 ven voor de jaarplaatshouders met 20% te verlagen. Omdat de gemeente de totale opbrengst van 'de markt op peil wil houden zou den daarentegen de tarieven voor seizoenplaatshouders met 20% moeten worden verhoogd. De seizoenplaatshouders zullen van het voornemen op de hoogte wor den gesteld, zodat ze via hun verte genwoordiger in de gemeentelijke marktcommissie hun mening kun nen geven Pas nadat dit is gebeurd zal een voorstel aan de gemeente raad worden gedaan. Als gebaar krijgen de jaarplaats houders en wintermarktkooplieden een jaarbonus van f 78,40 per jaar- plaatshouder Door een en ander ontstaat een blijvend voordeel van f200,- per jaar per jaarplaatshouder. Een financiële prikkel voor de win terse markt wordt nodig gevonden omdat de animo van de kooplieden anders zou afnemen waardoor de wintermarkt zijn aantrekkelijkheid verliest, ook voor de consument. Steeds meer marktkooplieden zijn met meer geïnteresseerd in de winterperiode en nemen daarom een seizoenplaats in plaats van een jaarplaats. Immers, de kosten van boot, kraam e.d. zijn 's zomers en 's winters gelijk terwijl er 's winters veel minder nering is omdat er haast geen toeristen zijn. De marktcommissie heeft ook so ciale werkplaats De Bolder bena derd om te zien of de kraamhuur 's winters lager kan. De directeur van De Bolder voelt daar alleen voor als tegelijk de zomertarieven worden vergoed. Want in de winter heeft De Bolder aan het plaatsen van de kra men meer kosten dan opbrengsten. Een andere klacht van de markt kooplieden betreft de stroom voorziening: er moeten meer aansluitpunten komen en bepaalde onveilige situaties moeten worden opgeheven. B en w zijn van plan hieraan tegemoet te komen. Zaterdag 20 december ZAP C3-ZDH/SVC C1 WGW C3-De Koog C1 Pupillencompetitie De Koog F1-Barcelona De Koog E1-Texel'94 E2 Zondag 21 december De Koog - ADO'20 (1' klas, beker) Texel'94 2 - LSVV 3 Texel'94 3 - ZAP 4 Winkel 4 - Texel'94 4 Texel'94 A1 - HollandiaT A1 0-8 2-3 7-2 1-5 1-3 Medio november namen de laatste bewoners hun intrek in de onlangs opgeleverde vierde en laatste vleugel van het woon zorgcomplex wozocoaan de Jonkerstraat. In totaal herbergt de nieuwbouw 68 woningen. Voor velen is het nog wat wen- l nen, maar het comfort, de nabijheid van het dorpscentrum en de aanwezigheid van centrale voorzieningen willen ze nu al niet meer missen. Van de 68 woningen verhuurt de Woningstichting er 53 en zijn er vijf tien koopwoningen, „ledereen met een zorgindicatie (boven de 55) die een woning zocht hebben we kunnen helpen. Er bestaat op het moment bij ons geen wachtlijst meer", aldus di recteur Jan van Andel van de Woningstichting „Op den duur zal die lijst door het natuurlijke verloop beslist wel weer aangroeien, maar een soortgelijk project zou nu teveel van het goede zijn Torenwoningen De drie torenwoningen bij de huur- woningen zijn als enige met beschik- I baar voor zorgbehoevenden. In ver band met de trappen worden die verhuurd aan mensen van boven de 45 jaar „We hebben ze gebouwd in verband met de vormgeving." De verdiepingen van de verschil lende vleugels zijn met loopbruggen met elkaar verbonden. Bewoners die wat slecht ter been zijn, kunnen gebruik maken van een lift. Verder staat hen de zorg vanuit het tegenoverliggende Samen Eén Gollardscomplex ter beschikking. Kerstvieren in een gemeenschappe lijke ruimte is er nog niet bij Komend voorjaar zal de aanbouw achter De Gollards worden gerealiseerd. Van Andel is goed te spreken over de oplevering van het geheel. „Aanne mer Visser en de onderaannemers hebben zich keurig aan de afspraken gehouden. Ze verdienen toch een compliment dat Jan Dirksoord on danks de problemen netjes is opge leverd Een mening die wordt gedeeld door de bewoners „Het is hier erg mooi, goed gebouwd en geïsoleerd Overal is aan gedacht", aldus mevrouw Willemien Vlaming-Drost (80). De al leenstaande vrouw woont op de be nedenverdieping van de in november opgeleverde vleugel met koophuizen. „Ik ben wat slecht ter been en kon in mijn grote huis in Oosterend met meer uit de voeten Hier is alles ge lijkvloers. De doorgangen zijn ruim, zodat ik me er met de rolleerder mak kelijk kan verplaatsen Kasteel Hoewel er afgezien van het gras bui ten nog weinig groens valt te zien, is ze erg tevreden met het uitzicht. ..Het is net alsof ik uitkijk op de binnen plaats van een kasteel Al die toren tjes en bogen doet me aan een burcht denken Dat er eigenlijk wat tekort licht naar binnenvalt noemt ze als enige nadeel van haar nieuwe behui zing. ..Maar het is nu natuurlijk de donkerste tijd van het jaar Hoewel ze nog niet echt de tijd heeft gehad om zich in de zorg- mogelijkheden te verdiepen, nuttigt ze vier keer per week een warme maaltijd van Tafeltje Dekje. Ook heeft ze aansluiting gezocht bij de vereni ging van huiseigenaren In materieel opzicht mag het haar aan mets ontbreken, toch moet ze nog wennen ..Oosterend was altijd erg gezellig Dat mis ik wel. Maar ook hier zal ik het wel naar m'n zin krijgen. De aanloop komt evengoed wel En ik denk dat ik maar lid word van de Gereformeerde vrouwenvereniging hier," De binnenplaats van Jan Dirksoord, met op de achtergrond de laatste vleugel met koopwoningen die onlangs is opgeleverd. (Foto Gerard Timmerman) Wennen moet ook mevrouw Koorn nog, die onlangs haar huis aan de Sluyscoog verruilde voor een koop woning in Jan Dirksoord ..We gingen omdat mijn man (Jan Koorn, red.) een gelijkvloerse woning nodig heeft Hij is hier zo thuis als wat. Ik mis hier wel een beetje de reuring om de deur. De kinderen en zo Maar spijt heb ik er niet van Men zegt dat het hier heel gezellig is, dus het zal wel goed ko men ,,Het is hartstikke leuk hier", weet mevrouw Goeman, die alweer wat langer geleden haar intrek in een huurwoning op de benedenverdie ping heeft genomen ..Kijk eens wat een uitzicht. Als je wil kun je iedereen door de Jonkerstraat voorbij zien ko men En het centrum is lekker dicht bij Goed geïsoleerd? Als je niet op past is het hier te warm. En niet gehorig, al hoor je natuurlijk altijd wel eens wat Nadeel is alleen dat als je een praatje wil maken, je de straat op moet. Want binnen kom je elkaar met tegen Wellicht is dat één van de redenen dat ze drie keer per dag haar hondje Porky uitlaat Geen spijt Een verdieping hoger, in hetzelfde gebouw huist Corrie van Wijngaar den ,,lk heb er nooit geen spijt van gekregen En als ik in de toekomst wat kom te mankeren kan ik van alle voorzieningen gebruik maken. Nu red ik mezelf nog prima Ik kom vier uur per dag tekort." Temidden van al deze positieve reac ties is het zoeken naar een kritisch geluid. Mevrouw Goeman ,,lk ken hier iemand die het beslist niet bevalt. Maar die voelt zich nu eenmaal ner gens thuis..." Om te stimuleren dat de maan dagse markt in Den Burg ook 's winters aantrekkelijk blijft, willen b en w het tarief dat de markt kooplieden betalen voor de winterperiode verlagen. Dit zou moeten gebeuren door de tarie- Cor Dros, mede-oprichter van Texels Belang en oud-raadslid voor die kiesvereniging: „Ik zie het niet zo zitten. Ik heb gehoord dat er enorm veel drank wordt gebruikt bij de Ezelvereniging. Wat dat moet wor den in de raad...? Volgens mij is het niet een groepering die er thuis hoort. Trouwens, er is humor zat in de raad. Luister maar eens naar Daan Schilling. Die heeft een zekere manier van antwoorden, die vind ik nogal humoristisch Maar ze moeten het zelf weten, iedereen is vrij om zich kandidaat te stellen. Wij hebben 35 jaar geleden Texels Belang opgericht en die vereniging voldoet aardig, gezien het aantal zetels Alleen hadden ze niet met twee wethouders in het college moeten plaatsnemen. Dat gaat ze een paar plaatsen kosten..." Pieter de Groot, raadslid voor D66 en verklaard voorstander van een andere politiek: ..Ze zijn erg welkom. Ik vind het leuk als de politiek wat wordt opgeschud. Dat heb ik zelf de afgelopen vier jaar met D66 ook geprobeerd. Met een andere mentaliteit politiek bedrijven. Met humor in derdaad, een kwinkslag helpt soms om een zaak iets minder loodzwaar te maken. Maar ook met respect voor een anders mening en met de in tentie op eikaars argumenten in te gaan. Het is natuurlijk nog afwachten of ze ook vakinhoudelijke kennis meebrengen, maar met de mentaliteit van de Ezelvereniging voel ik me in ieder geval verwant. Je weet dat wij in de wandelgangen de Democraten worden genoemd. De Democratische Partij in Amerika voert als symbool een ezel Dat is toch leuk?" Daan Schilling, raadslid voor Texels Belang en voor de tweede maal wethouder: „Als ze voldoen aan alle voorwaarden, dan kunnen ze zich aanmelden. Zo werkt dat. Een mening heb ik er niet over, een ander heeft weer een mening over mij. Dat zie ik niet zo zitten. Maar als ze gekozen worden, dan moeten ze serieus aan de slag. Besturen is een serieuze zaak. Natuurlijk, ik houd ook wel van een grapje En als ik er geen plezier in had, zou ik me voor geen prijs weer op de lijst laten zetten. Maar poli tiek gaaHwel wat dieper Marten Visser, als verslaggever van de Helderse Courant een vaste getuige van het politieke spel en lid van de Ezelvereniging: „Het is op zich wel aardig. Misschien kunnen ze net het zetje geven om de vast geroeste verhoudingen weer wat vlot te trekken. Politiek gezien zit er nu natuurlijk weinig beweging in, met de meerderheid die Texels Belang en CDA samen hebben. Grappig is ook dat ze in de zelfde hoek zitten te roeren als de VVD met de kandidaatstelling van Martin Trap doet. Ze spelen daarmee in op het vermeende gebrek aan humor in de raad. Ik vind humor in de politiek mooi meegenomen, maar geen vereiste. Ik hoop daarom dat ze de zaak bij de Ezelvereniging goed hebben overdacht, ze kunnen het zich niet veroorloven een flater te slaan." Martin Trap, kandidaat-raadslid voor de WD: „Ik heb Henk-Jan Klok toevallig van de week gevraagd of hij weet waaraan hij begint. Commissievergaderingen, raadsvergaderingen, fractievergaderingen, ze vragen een hoop tijd. Vraag is ook hoe serieus je de Ezels moet ne men. Als je dan leest dat er meer vrouwen moeten komen, omdat mer ries de baas in de kudde zijn. Tja... En ze zeggen voor eerlijkheid in de politiek te zijn. Dat proberen we toch allemaalt Met andere woorden: waar stéan ze voor? Ik denk wel dat ze de nodige stemmen zullen trek ken. Ze hebben een hoop leden en veel jonge jongens vinden het vast leuk, Klok in de raad Daar wordt nu te vaak op de man gespeeld. Dat zouden ze niet moeten doen. Maar in hoeverre humor in de politiek noodzakelijk is? Het is wel belangrijk, maar het gaat er toch om dat je de zaken van alle kanten bekijkt, achter je program staat, opkomt voor je kiezers, dat soort dingen." Cor van Heerwaarden, theater-maker (misschien ook wel „produ cent van humor"): „Ik vind het een hartstikke leuk initiatief om de boel eens flink op z'n kop te zetten Maar volgens mij moet je een behoorlijke ezel zijn om ook echt op zo n partij te stemmen. Inderdaad, het is leuk, maar wat moet je er mee? Politiek is zakelijk, vergaderingen moeten kort en bondig zijn Daarvoor worden ze betaald. Met humor heeft politiek helemaal mets te maken." Bouk Vredevoort, initiatiefnemer van de vereniging van niet-leden van de Ezelvereniging (in oprichting): „Nee hoor. wij zijn niet tegen de Ezelvereniging. Ik vind het juist een goede zaak, ik sta er wel open voor. De Ezelvereniging is een soort Texels Belang, ze willen zich ook bezig houden met lokale belangen en kleinere zaken. Want Texels Belang is natuurlijk ook niet alles. Volgens mij zou het goed zijn voor de raad wan neer er een paar van de Ezelvereniging worden gekozen Nu wordt er alleen maar gemuggezift. misschien brengen zij er weer wat sjeu in Peter Bakker, raadslid voor GroenLinks: „Hoe moet ik in objectiviteit iets zeggen over hun kandidaatstelling? Het zijn eigenlijk concurrenten, maar ik moet ze misschien wel te vriend te houden. Bovendien voorziet de kieswet gewoon in de mogelijkheid dat een groepering zich kandidaat kan stellen. Ik vind wel dat je over politiek niet te lichtvaardig moet den ken. Politiek is méér dan de individuele belangenbehartiging die ze willen voeren. Je moet een brede visie hebben op alles wat op Texel gebeurt op ruimtelijke ordening, toenstische zaken, etcetera Wat ze op die terrei nen willen, heb ik nog met kunnen ontdekken. En over de sfeer in de raad: ik zal de laatste zijn om te zeggen dat ieder een de laatste vier jaar steeds even goed met elkaar is omgegaan. Maar je moet wel constateren dat er desondanks heel wat van de grond is gekomen. Bovendien weet ik niet of een gezelligheidsvereniging de op lossing biedt voor een beter functioneren van de raad. Nee, dat zeg ik met goed. Dat weet ik wel: die oplossing bieden ze niet." Een redacteur van SBS 6, de omroeporganisatie die gisteravond een item aan de Ezelvereniging wijdde: Dit onderwerp vinden wij zo interessant omdat die Ezelvereniging een nieuwe dimensie geeft aan de verkiezingen op Texel. Natuurlijk, ook in andere gemeenten zijn opmer kelijke lokale partijen actief. Maar om de ezels als uitgangspunt punt te nemen en hun eerlijkheid voorop te stellen, dat is apart en zelfs uniek te noemen." Marga Koomen, mede-eigenaar van café In den Grooten Slock, waar de Ezelvereniging werd geboren-, uiteraard ook lid: „Ik heb er ge mengde gevoelens over. Aan de ene kant is het heel leuk dat ze de ezel gedachte ook via de politiek proberen uit te dragen. Aan de andere kant heb ik veel respect voor de mensen in de politiek. De aankondiging dat ze de raad wel even een poepie zullen laten ruiken, vind ik daarom moei lijk. Aan de andere kant, respect hebben voor anderen is een belangrijk onderdeel van de ezelgedachte. Dus als ze die op de juiste manier uit dragen, moet het goed komen. We moeten het afwachten. Ik zal het een beetje vanaf de zijlijn bekijken." LIJST 7: E'96

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7