Cjrocn "Zwartyjexeh in het hart Ver weg en toch zo dichtbij... mmsi - ■- E'96: Rijdende raad en einde aan 1-2-3 ,;.rv: Duo overvalt Texelse vrouw in Den Helder Ezels lanceren verkiezingprogramma VERDER "\Turnmer IN DIT i\ Vrijwilligers nemen Mientje onder handen 2 CarToon Speciaal 5 Pianiste Nino ontdekt ruïne 5 Piet „Smul" doet zijn relaas 7 Sport: interviews met twee talenten 8 Napraten over de rotonde 9 Oud en nieuw gezicht van Texel 11 Vrouw bezweken aan gevolgen ongeluk Tijdens wandeling naar veerhaven: -Qorszel Deur Hoofdverdachte in Friese moordzaak woonde op Texel Paal 9 serveert Schotse Hooglander Controle vuurwerk CDA-wethouder opent ezelstal Gratis bootreis door storing Bekeuring voor afsteken vuurwerk Boot en bus met oudjaar Meldpunt Zorg niet meer bezet OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11244 WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS/1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) Vervelende, nare, erge dingen gebeuren altijd ver weg. Te levisie, radio, en kranten vertellen ons er dagelijks over, en het lijkt wel of nieuws alleen maar slecht is. Mensen worden voor een paar honderd gulden beroofd en vermoord, voetbalsupporters slaan elkaar letterlijk de hersens in en op zich vreedzame mensen worden al of niet met een borrel op in een auto (potentiële) moordenaars. Actief-gedrag dat op geen enkele manier goed te praten is. ten bemoeien", etc. Wanneer dat te vaak gebeurt, laten wij het ken nelijk gebeuren. Wij staan erbij en kijken ernaar en formuleren een delijkheid van de ouders,. van de school, en bijna altijd ook wel een beetje van de gemeente Wanneer het echt de spuigaten Maar ook passief-gedrag is bijna even verwerpelijk: het laten ge beuren, „je staat erbij en kijkt er naar". Wij zien het, wij horen het en wij lezen erover, schudden ons hoofd en denken: „Toch goed dat wij op het vreedzame Texel wo nen, ver weg van al die rottigheid" Door zo te reageren doen wij alsof het een probleem van iemand an ders is, van die mensen ver weg. En als het ons probleem ook met is, dan behoeven wij er toch niets aan te doen? Wanneer er dan toch iets op Texel gebeurt wat in de categorie slecht nieuws valt, dan is het best prettig om te kunnen zeggen dat de veroorzakers „van de overkant" komen, dan is het weer ons pro bleem niet. Meer en meer kom ik tot de con clusie dat het helemaal niet zo ver weg gebeurt, maar héél dichtbij is. Het zijn echt met alleen de overkanters die rotzooi trappen Op Texel komt agressie ook op vele manieren voor. Een partijtje voetbal is niet altijd „een onver deeld genoegen". Aan een avondje stappen kun ie hier ook ernstig letsel overhouden Wij kennen geen files en overvolle wegen, maar agressief en intole rant verkeersgedrag komt veelvul dig voor, durf er maar eens wat van te zeggen! Op zich best aardige mensen ver anderen onder invloed van drank, drugs, auto's of een groep soort genoten in egoïstische, agres sieve, onverdraagzame lieden. De Texelse media berichten hier over; ver weg komt zo wel heel erg dichtbij1 Dat willen wij niet en de neiging is het te ontkennen of om het te relativeren, „je bent toch ook jong geweest", „de mensen kun nen ook niks meer hebben", „dan had hij er zich maar niet mee moe- J. - - - i s'dt— -> VC-~L/ - w argument waardoor het eigenlijk het probleem van een ander wordt „De politie moet er méér aan doen", het is een verantwoor- uitloopt en het angstig dichtbij komt, ontstaat een collectieve reactie van dat willen wij niet meer. Pas dan maken wij éen front, dan wordt het ook ons pro bleem- Saamhorigheid is in principe in ie dere eilander ingebakken Als het moet ben je op elkaar aangewe zen, en dan help je elkaar omdat je een gezamenlijk probleem hebt Dat doe je en je weet tegelijkertijd dat het straks met meer nodig is als de storm letterlijk of figuurlijk is gaan liggen Dankzij de Delta-hoge dijken en goed kustonderhoud wordt onze primaire eilander-saamhorigheid niet meer op de proef gesteld. Mis schien is het wel zo dat wij die saamhorigheid als idee koesteren, maar het te weinig in de praktijk behoeven te brengen en het daar door inhoudelijk wat verleren. Het gevolg is dan dat wij steeds meer op „de overkant" gaan lijken. Dan komt wat eens ver weg was. angstig dichtbij. Graag wens ik u veel saamhorig heid toe in het nieuwe jaar. Saam horigheid waarin geen plaats en geen aanleiding is voor agressie in welke vorm dan ook, omdat wij (ie der voor zich) dat actief laten zien in ons eigen gedrag: een beter ei land begint bij ons zelf! Dit jaar nog! W.L F C. van Rappard, burgemeester van Texel De 73-jarige mevrouw H. van der Werf-Zwak uit Den Burg is daags voor kerstmis in het Gemini-zieken- huis in Den Helder overleden De vrouw was dinsdagavond 18 novem ber gewond geraakt toen zij met de fiets vanuit de Beatrixlaan linksaf de Keesomlaan wilde inslaan en toen door een tegemoetkomende auto werd aangereden. Haar toestand liet zich aanvankelijk niet levensgevaar lijk aanzien, maar nadien deden zich complicaties voor ■MBH Wandelend in Den Helder van de binnenstad naar de veerhaven is een Texelse vrouw overvallen. Na te zijn achtervolgd werd ze bij het Teso-terrein onder bedreiging van een mes gedwongen haar schou dertasje af te geven. De daders, twee Helderse meisjes van 14 en 17 jaar, werden dezelfde avond nog aangehouden. De vrouw kwam er met de schrik vanaf. Ze waarschuwt de Texelaars dat het blijkbaar niet meer mogelijk is om s avonds in Den Helder veilig naar de boot te lopen. De overval gebeurde maandag avond voor kerst. De 54-jarige vrouw uit Den Burg was na zieken bezoek in het Gemini nog even de stad ingegaan, waar het koopavond was. Ze wandelde onder meer door de winkelpassage en kuierde via de Spoorstraat richting laatste boot Vermoedelijk is ze in het voet- Nog maar enkele uren en we slaan de deur van 1997 met een ferme klap achter ons dicht. Verwachtingsvol en luid knal lend openen we de deur naar het nieuwe jaar. nieuwsgierig naar wat komen gaat. Bah. wat een cliché, wat een waarheid als een koe en wat een open deurl Natuurlijk staat iedere ouwe- jaarscolumn bol van gemeen plaatsen. Van koningin tot bur gemeesters. Toch is het zinvol om in deze tijd van het jaar in het eigen hart te kijken, al dan met uit religieuze overweging. Harry vroeg zich in de vorige krant af. of wij Tessetaars echt wel zo ge moedelijk en verdraagzaam zijn als we zelf denken. Daarom mi nimaal dit ene goede voorne men: in 1998 houden we elkaar op Texel niet alleen met Ouwe Sunderklaas de spiegel voor. Op één ding kunt u daarbij reke nen de Horszelsteken gaan ook dan keihard deur! Horszei gangerscentrum al door de twee meisjes in de gaten gehouden. Langs de Kanaalweg merkte de vrouw dat op korte afstand mensen zwijgend achter haar liepen Ze ver hoogde haar pas. maar de afstand bleef gelijk. Omdat ze het niet ver trouwde, besloot ze via de kaart- hokjes van de auto s te gaan. Op dat moment sprak het duo haar aan Moeten we hier de boot op, of bui ten het hek om'", vroegen ze. De vrouw ademde opgelucht. Niks aan de hand, zo leek het. Halverwege het wandelpad bui tenom het hek hielden de meisjes echter halt en eisten de portemon nee van de vrouw. Die riep hard om hulp en gaf een schop, maar deinsde terug toen het jongste meisje een mes trok. Ze gooide haar De 52-jarige vrouw die wordt ver dacht van tenminste twee moorden in het Friese plaatsje Anjum, heeft een deel van haar jeugd op Texel doorgebracht. Met haar ouders kwam ze halverwege de jaren '50 naar het eiland toen haar vader een betrekking aanvaardde in het onder wijs Het gezin woonde in Den Burg. Ze zat eerst op de Thijsseschool en daarna op de toenmalige HBS (B- richting) In de landelijke media wordt ze beschreven als „zonder ling", maar tijdens haar Texelse schooljaren stond ze met bekend als een buitenbeentje. Na het behalen van het diploma ging ze aan de Uni- Broodje Hooglander hamburger, Hooglander bielstuk, entrecöte en ga zo maar door Het vlees is afkomstig van een Schotse Hooglander die tot voor kort nog rondscharrelde in de duinen langs de Witteweg. Strand paviljoenhouder Joop Vlaming kocht samen met restauranthouder Maar ten Hoogenbosch een exemplaar en scoorde daarmee een Texelse pri meur. De Hooglander behoorde tot eén van de fwee kuddes (totaal 35 dieren) die Staatsbosbeheer in 1995 liet grazen in het duingebied bij Den Hoorn SBB constateert dat de opzet van de begrazmg, het tegengaan van ongewenste verruiging. is geslaagd. Binnen de vruchtbare kudde vond de nodige verjonging plaats. De duinen leveren echter onvoldoende voedsel schoudertasje, waar ze haar porte monnee uit voorzorg al uit had ge haald, op het dijktalud De meisjes waren even afgeleid en de vrouw zette het op een lopen. Ze bereikte het Teso-wachtlokaal en alarmeerde de politie. Die was al na vijf minuten ter plaatse De meisjes waren gevlucht, maar hun signalement kwam de politie be kend voor, o.a wegens winkel diefstal. De politie wachtte beiden bij hun ouderlijk huis op en nam ze mee naar het bureau. Ze legden allebei een bekentenis af. De Texelse vrouw en haar man meldden zich de volgende dag op het bureau. Daar kreeg ze haar tasje terug. De politie toonde zich blij met deze „vangst". De -keurig uitziende- meisjes had den al meer op hun kerfstok en het leek van kwaad tot erger te worden. Het Texelse echtpaar heeft nog geen contact opgenomen met Teso. „Misschien doen we dat nog Als voetganger ben je in die donkere hoek een makkelijke prooi." Op de Pontweg bij de boot is maandagmiddag steekproefsgewijs gecontroleerd op de aanvoer van gevaarlijk vuurwerk. Een tiental au to's werd aan een onderzoek onder worpen. Er werd slechts één vuurpijl aangetroffen. versiteit van Amsterdam biologie studeren. Nadien bleef ze, ook na het overlijden van haar vader, het ei land met enige regelmaat bezoeken Tijdens de kerst werden op het ter rein van de camping en het pension dat zij in Anjum beheerde, twee lij ken opgegraven. Haar arrestatie zette op Texel de tongen flink in be weging en was het gesprek van de dag. Volgens een woordvoerder van Justitie in Leeuwarden strekt het on derzoek zich niet uit tot haar Texelse verleden Met de politie op het eiland is (nog) geen contact geweest. om ook de jonge aanwas van vol doende voedsel te voorzien. Bij de jongste gezondheidskeuring zijn daarom 24 beesten bij de kudde weggegehaatd. Dieren die eigenaar Ecoplan niet kon plaatsen in kuddes elders in het land zijn naar de slachterij gegaan. De smaak van het vlees is met vergelijkbaar met dat van rundvlees uit de reguliere mesterijen Het typische wild-aroma is te danken aan het natuurgebied waarin de Hooglanders hun kostje bij elkaar scharrelen. Klanten die een portie verorberden bij Vlaming waren er goed over te spreken. Het vlees is naar verhouding wel prijzig Hooglanders zijn namelijk met gefokt voor de vleesproduktie De hoeveel heid luxe-vlees per dier is een stuk lager dan bij een gangbaar rund. Momenteel lopen er 33 Hooglanders en 17 Exmore paarden in de duinen. Ezelbeweging '96 heeft twijfelaars over haar politieke ambities zon dag voorlopig de wind uit de zeilen genomen. E'96 presenteerde het verkiezingsprogramma waarmee de partij de boer op gaat. De pre sentatie was gekoppeld aan de lu dieke opening van het nieuwe winteronderkomen „Frida's Hoeve" van de Texelse ezelkudde door CDA-wethouder Nel Eelman in de boerderij van Adrie Zijm. Partijprogramma of met, zekerheid of E'96 werkelijk doorzet, gaf het be stuur nog niet. Die vraag moet eerst nog worden voorgelegd aan de 800 leden van de ezelvereniging, wat in januari zal gebeuren. Zodra de bijzon dere algemene ledenvergadering groen licht geeft, wordt E'96 losge koppeld van de ezelvereniging. De bestuursleden daarvan zullen zich daarna niet meer actief met de poli tieke tak bemoeien Binnenkort maakt de vereniging bekend wie de kandi daat-raadsleden zijn Bestuurslid Jaap de Wijk: „Texelaars kijken vaak naar de personen die op de lijst staan. En dan pas naar het partijprogramma. Maar wij willen eerst de inhoud de kans geven, zon der dat aan mensen te koppelen.Dat vrouwen een prominente rol zullen innemen, staat wél vast „Want in de ezelkudde zijn ook de merries de baas." Het vinden van capabele kandidaten is volgens De Wijk geen probleem. „Er hebben zich al meerdere Texelaars gemeld, alleen zijn die niet allemaal zonder kleerscheuren door de sexetest gekomen.' Niet uitgeslo ten is dat de twee dames die in de reportage van SBS6 wat ongelukkig hun opwachting maakten, op de lijst komen te staan. De Wijk liet zich zon dag ontevreden uit over de televiesiemakers. „De meiden heb ben nog behoorlijk van zich afgebe ten, alleen de regie heeft ervoor ge kozen ze af te schilderen als blond en dus dom." Frisse wind „Ik denk dat het goed is als er eens een frisse wind door de politiek gaat waaiensloot Nel Eelman zich aan bij één van de doelstellingen van de E'96 Ze mocht twee openingen ver richten. Eerst die van de stal waarin T zeven ezels onderdak vinden De stal is vernoemd naar de onlangs aan koliek overleden ezel Frida Balk. Daarnaast onthulde Eelman de naam Frida's Hoeve op het huis van Adrie Zijm op Driehuizen In het hol van de leeuw deinsde de wethouder er niet voor terug enkele bedenkingen bij E'96 te plaatsen. „Als je de kandidatenlijsten van bij voorbeeld het CDA de PvdA en de VVD bekijkt, dan staat daar al heel wat frisse wind op.' De wethouder sprak echter geen oordeel uit over de nieuwe partij „Dat kun je pas doen als het programma en de kandidaten bekend zijn." Keihard werken Wél had ze een waarschuwing voor de kandidaat-raadsleden in petto. „Het is keihard werken. Veel verga deren en stukken bestuderen Wil je goed besturen, dan moet je de grote lijnen goed in de gaten houden Over de kansen van E'96 „Texelaars zijn best in voor een lolletje Maar als het de keus voor de raad aangaat, zullen ze toch een serieus oordeel vellen." Verwijten over kleurloze politici op het eiland, vond ze deels ten onrechte. Lees verder pagina 7 Een storing in de computer van Teso leverde automobilisten met een meerrittenkaart zondag tussen kwart voor twaalf en half twee een gratis overtocht op. Door het man kement aan de apparatuur in de loketten konden de magneet kaarten niet worden afgeboekt. Passagiers die te voet of per fiets kwamen, profiteerden niet van het voordeeltje. De computers in deze loketten functioneerden wél. Het is de tweede keer sinds de ingebruikname van de magneetkaarten, dat zich bij Teso een computerstoring voordoet. Volgens de veerdienst, die het euvel intern kon oplossen, lag de oorzaak nu ergens anders. Maandagmiddag was de drukte in Den Helder groter dan verwacht Omdat Teso met één boot voer, konden tussen half twee en half zes met alle auto's worden mee genomen. Omdat Teso vrijdag vanaf Texel extra toeloop verwacht, worden dan twee boten ingezet. Een 16-jarige jongen uit Den Burg werd maandagmiddag betrapt op het afsteken van vuurwerk. Te vroeg, zo oordeelde de politie, die zijn vuurwerk in beslag nam. De boosdoener kreeg bovendien een boete van honderd gulden. Om de medewerkers ook volop te kunnen laten genieten van cham pagne en oliebollen, stoppen Teso en Aot er op oudejaarsavond een uur mee De laatste boot uit Den Helder vertrekt om 20 35 uur Bij aankomst op 't Horntje kunnen dan per bus nog alle dorpen worden be reikt De bussen die normaal om 22.07 en 22.12 uur vanaf de Elemert vertrekken rijden vanavond niet Het Meldpunt Zorg in verzorgings huis Sint Jan is (voorlopig) onbe mand. Voor aanmeldingen en vra gen over zorg kan men wel telefonisch terecht. Dat kan 24 uur per dag bij het Centraal Meld punt van Thuiszorg Kop van Noordholland: 0223 - 650 222. Het Texelse meldpunt is sinds kort niet meer bezet wegens gebrek aan geld. Het was opgezet en gefinan cierd door vijf instellingen en de ge meente als project voor één jaar. De belangstelling aan de balie viel te gen, wel werd telefonisch informatie gevraagd Toch is het meldpunt niet definitief van de baan. vertelt Kees Boer. lokatiemanager van Zorgstichting Texel. Wellicht wordt het in de nabije toekomst een loket voor zorg wo nen en welzijn. „Of dat lukt. hangt af van de gemeente. De indicaties telling voor zorg. wonen en welzijn wordt geïntegreerd De gemeente hoeft dat niet zelf te doen, maar moet er wel op toezien dat het goed wordt uitgevoerd.' Dat kan bijvoorbeeld via samenwer king in het gewest. De gemeenten in de kop van Noordholland zijn het echter niet eens. De kans is daarom aanwezig dat Texel de uitvoering zelf ter hand neemt. „In dat geval is er een adres nodig. En dat zou weer het Meldpunt Zorg kunnen zijn." Tot zolang wordt verwezen naar het eerder genoemde meidnummer van de Thuiszorg. Zoals we in de vorige krant meldden, zijn drie instellingen een fusie aangegaan, waardoor per 1 januari sprake is van een nieuwe thuiszorg-organisatie in de kop van Noordholland en op Texel. Het tele foonnummer wordt wekelijks ver meld in onze rubriek „Voor het weekend" (Advertentie) WIJZIGING INZAMELROUTES HUISVUIL Wethouder Nel Eelman opent samen met de jeugd het winteronderkomen voor de Texelse ezelkudde in Frida s Hoeve (Foto Gerard Timmerman) zie pag.: 10

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1