Fokko Mulder gaat aardstralen te lijf Van alle kanteift^^Q l^wafiHraia HEB 1ft 60MS BE KRRNT GELEZEN, NEE IK HEB LES GEHRD -)VP>N WETSTEEN r Rotonde Basketbal Goed kaartjaar voor echtpaar Caspers Kinderhulp moet ook leges betalen KORT Texels COURANT Vind je draai in '98 voor mensen VERVOLG PAGINA 1 llnksafslaand verkeer al vóór de ro tonde richting moet aangeven Ge confronteerd met het tegenstrijdige advies van WN, wordt de zaak na der bekeken. Dan blijkt datje toch niet zakt voor je rijexamen als de linker richtingaanwijzer met uitzet. .Er moet onderscheid worden gemaakt tussen (grote) verkeerspleinen en mini-ro tondes. die op gelijkwaardige voet staan met kruisingen. Bij verkeers pleinen (met meerdere rijbanen) moet volgens de rijprocedure op de toe- leidende weg wél richting naar links worden aangegeven. Voor een mim- rotonde, zoals op Texel, geldt dit niet", verwijst het CBR naar artikel 3 4 van de rijprocedure ..Bij het oprijden van een klein verkeersplein behoeft géén richting te worden aangegeven Bij het berijden van het plein evenmin richting aangeven, tenzij dit de duide lijkheid naar andere weggebruikers ten goede komt. Bij het verlaten van het plein tijdig richting aangeven naar rechts Of Wetsteen zijn cursisten foutieve instructies heeft gegeven is nog maar de vraag Nergens in de rijprocedure staat namelijk dat in die situatie géén richting mag worden aangeven. Niet verwarrend „Verwarrend? Het is helemaal niet verwarrend", reageert voorlichter Bert Woudenberg van Veilig Verkeer Nederland. „Wij adviseren de weg gebruikers zich aan de wettelijke regels te houden. In het in 1991 ge wijzigde Reglement voor Verkeersre gels en Verkeerstekens staat dat pas bij het verlaten van de rotonde de juiste richting moet worden aangege ven Ons advies baseren we op de wettelijke voorschriften Gezien de rij richting op de rotonde lijkt het me ook overbodig links richting aan te ge ven." Moeite met regels Wetsteen constateert dat veel auto mobilisten moeite hebben met het toepassen van de juiste verkeersre gels „De rotonde werd wel aange legd. maar correcte voorlichting over het gebruik bleef achterwege Auto mobilisten wisten dus eigenlijk niet goed hoe ze zich op zo'n rotonde moeten gedragen. Datertoch weinig is gebeurd, komt omdat er voorzich tig wordt gereden. Chauffeurs kijken elkaar in ingewikkelde situaties aan en lossen het onderling maar op Het niet leuk, maar hij stond eerst in de Binnenburg en dat werd echt een bottleneck. Het lijkt me geen goede zaak om de markt de hele dag te laten duren. Kijk, mijn werk gaat toch wel door en die jongens van De Bolder maken in de zomer wel meer overuren. Maar toeristen gaan 's ochtends naar de markt en 's middags naar het strand. Dat blijkt wel uit de markten in de buitendorpen, die komen ook pas in de loop van de avond op gang. Op De Krim zetten we al zo'n jaar of vier op maandag rond 17.00 uur een markt op waar kooplieden staan die 's ochtends een kraam in Den Burg hadden. Dat voorziet echt in een behoefte." Een andere dag dan de maandag ben ik uit praktisch oogpunt niet voor. We zetten in het seizoen zo'n 75 80 kramen op. Op andere dagen zijn er markten in de andere dorpen. Alleen de vrijdag is nog vrij, maar dat is wisseldag. En op de zaterdag is over het algemeen toch al veel te doen, dus dat lijkt me niet zo handig. Ach, die maandag is toch juist wel leuk? Beetje reuring na de rustige zondag." Harry de Graaf betreedt iedere maandag, beladen met boodschappen, het TC-redactiekantoor. „Ik ga altijd naar de groenteman en de kaasboer. Bij die laatste haal ik ook worst. Voor de gezelligheid? Helemaal niet. Het is niet gezellig, want het is meestal koud en tochtig en je staat te wachten. Ik ga naar de markt omdat het dichtbij mijn werk is en ik die paar boodschappen moet halen. Als er een supermarkt op dezelfde afstand zou liggen, dan ging ik daarheen. Ik denk dat het goedkoper is op de markt, al heb ik dat nooit serieus vergeleken." „Dat het in de winter zo stil is vind ik fantastisch. Dat wat ik moet hebben is er toch wel. Ik moet er niet aan denken om me door een meute toeristen te moeten wurmen. Ik ga juist liever niet 's zomers. Een hele dag open? Nóóit doen. Je moet de toeloop niet spreiden. Ik ben ook tegenstander van het langer openstellen van winkels Het moet een keér weer ophouden. Bovendien is de markt niet de enige bron van voedselvoorziening. Je kunt nog op tal van andere plaatsen terecht." „Op welke dag de markt wordt gehouden maakt mij geen bal uit. Maar als het een andere dag wordt omdat de winkels dan maandag dicht kunnen, dan ben ikertegen. Je hebt na het weekend toch weer van alles nodig. Eén dag dicht is wel genoeg." Marten Zegel heeft een kledingzaak in de Weverstraat en zit in het bestuurvan Ondernemersvereniging Den Burg. „Ik kom er nóóit. Kan niet, want mijn winkel is op dezelfde tijd open. Dat er 's winters zo weinig animo onder de kooplieden is vind ik halfbakken. Je doet het met z'n allen of je doet het niet. Ik geloof niet in oplossingen als aanpassing van het Tesotarief. Ze maken gewoon een afweging en als het rendabel is komen ze naar Texel. Maar ik vind dat je ervoor moet gaan als je ja zegt tegen een jaarplaats. De mensen rekenen er ook op." „Het zou in mijn ogen een goed idee zijn om de markteen hele dag te laten duren. Beter voor de spreiding. Nu is er af en toe in de Binnenburg geen doorkomen aan. We zijn er met de OVD eens mee bezig geweest, maar de marktmensen wilden niet. Zeiden dat ze 's middags op een andere markt moesten staan. Daar had ik mijn vraagtekens bij. Eert andere dag zou niets uitmaken. Maar dat zou niet meevallen, want woensdag zit je met folklore en op de andere dagen zijn er in buitendorpen markten." Jan Daalder werkt bij De Bolder en helpt wekelijks mee de kramen op te bouwen en af te breken. „Elke maandag kom ik er Niet alleen voor mijn werk, ook voor de boodschappen. Waarom? Omdat het bij sommige kramen goedkoper is. En het is trouwens ook gezelliger.' „Dat het in de winter zo stil is kan ik wel begrijpen Ais het zo hard waait denk je toch 'zouden ze komen?' Ze staan wel de hele dag buiten. Voor de boodschappen maakt het me niet uit, dan ga ik wel naar de supermarkt. Is met dat slechte weer nog prettiger ook." „Als we in de zomer moeten opruimen terwijl het nog zo vreselijk druk is denk je wel eens: 'ga es aan de kant' Maar ja, dat kan je niet zeggen hè? Je moet altijd beleefd blijven. We worden vaak aangesproken, ook door de marktmensen. Gezellig hoor Heel soms kri|gen we wel eens iets, een oliebol of zo. Ik geloof met dat de kooplui willen dat de markt de hele dag duurt. Dat vinden ze te lang Een andere dag? Dat zou voor ons niks uitmaken." is hier een beetje ons-kent-ons." Overigens is Wetsteen, die zo'n twin tig procent van de rijlessen op Texel geeft en de rest in Den Helder, blij met de aanleg van de rotonde Hoorn- derweg-Pontweg. „Dit is de eerste officiële rotonde met vier poten op het eiland," Automatische piloot Als rij-instructeur is Wetsteen regel matig getuige van foutief ver keersgedrag. ,,Het heeft te maken met een stukje onbekendheid met de regels. Lang niet iedereen gaat bij voorbeeld correct met voorrangs situaties om Vaak wordt gedacht dat je op brede wegen waar hard wordt gereden automatisch voorrang hebt. Ik merk dat regelmatig. Als je automo bilisten die vanuit zijwegen van rechts naderen voorrang verleent, vinden ze dat maar vreemd." Wetsteen consta teert dat nogal wat weggebruikers op het eiland ,,op de automatische pi loot" rijden. ..Voorbeeld is de weg gebruiker die op de rotonde rechtdoor reed. Hij ging zonder op te letten nog van de oude situatie uit. Genoeg mensen rijden gewoon vanuit hun geheugen en worden door verande ringen verrast." Onbekendheid met de regels, onze kerheid en angst om de weg kwijt te raken, zijn volgens Wetsteen redenen dat zo'n dertig procent van de Texelse automobilisten niet met de auto aan de overkant durft te rijden. Niet alleen de weggebruikers blijken de verkeersregels met goed te be heersen. ..Ik kom op het eiland regel matig verkeersborden tegen die aan de linkerkant van de weg staan, ter wijl ze rechts horen. Da s ook voor een weggebruiker plezieriger. Verder moet op wegen waar een snelheids beperking geldt, bijvoorbeeld in De Dennen, die na elke zijweg worden herhaald Dat is hier niet het geval." Basketbalvereniging De Mareis houdt woensdag om 20.00 uur in d'Ouwe Ulo de algemene ledenvergadering. Een eerdere bijeenkomst op 17 de cember werd afgelast. Alle leden zijn welkom. De top drie van het klaverjas- klassement kende een uitstekende start in 1998. Fenny en Rob Cas pers openden met een score van 7863 punten. Het duo leek met drie partijen van ruim boven de 2000 op een nieuw seizoensrecord af te gaan, maar moest in de laatste partij gas terugnemen. Door dit resultaat zitten zij de leiders nu op de hielen, de achterstand op num mer één bedraagt nog maar 540 punten. De tweede plaats was voor Chris Schraag en Nico Barhorst. Dit koppel heeft het nieuws een tijdje niet ge haald, maar speelde wel regelmatig de punten bij elkaar. Met een score van 7242 punten behouden zij de derde plaats in de ranglijst. Op de derde plaats eindigden Dini Winters en Hanna Zijm met 7054 punten. Zij blijven daarmee op de 32e plaats staan. De leiders in het algemeen klasse ment, Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp, werden vierde met 6925 punten. De vijfde plaats was voor George Eelman (vervangen door Femmy Schuijl) en Frans Bos Ook dit duo kende een uitstekende opening, maar zij wisten in de laatste zestien beurten slechts 784 punten te halen In het algemeen klassement blijft de top drie ongewijzigd In de tweede periode leiden Fenny Rob Caspers, ruim voor Gerda en Freek Veeger en Lieuwe van der Veen en Hans West dorp. Het gemiddelde was 6236 pun ten, er werden slechts 55 marsen gespeeld. Zijn kinderen waren hyperactief en konden 's nachts niet slapen, zijn computer liet het keer op keer afweten, hij kampte met rugpijn en andere klachten, zijn hond ver tikte het om bij hem op de bank te komen zitten en zijn postduiven vlogen weg en keerden nooit weer. Het was allemaal te wijten aan geheimzinnige aardstralen die op verschillende plekken dwars door zijn huis in Oosterend liepen. Tenminste, dat moet hij aannemen want zelf gelooft hij het nauwelijks. Feit is echter dat de 41-jarige Oost erender en zijn gezin vorige maand in eén keer van alle problemen wa rren verlost. Dat gebeurde toen een .wichelroedeloper te hulp was geroe pen, die snel vaststelde waar de iistralen liepen en ze onschadelijk Smaakte door ze af te leiden met een '.jtweetal bronzen kastjes die op stopcontacten werden aangesloten. [Die wichelroedeloper is Fokko Mul- p der (59) die zich vaker laat inschake- P.llen om aardstraalproblemen op te lossen. Hij bedient zich daarbij van een wichelroede in de vorm van een tot lus verbogen staaldraad en een pendel, een Starwars-achtig instru ment. De in de handen gehouden wichelroede slaat krachtig naar be neden uit zodra een aardstraal wordt gepasseerd, waarna met de pendel kan worden bepaald of het om nega tieve dan wel positieve stralen gaat. Voor negatieve stralen moet je uitkij ken want die bedreigen het mense lijk welzijn, vooral op plaatsen waar meerdere stralen elkaar kruisen en er dus sprake is van concentratie van deze geheimzinnige krachten. De 41 -jarige Oosterender is er zich terdege van bewust dat de meeste mensen mets geloven van aardstra len, Hij wil dan ook met met zijn naam in de krant, bang dat hij en zijn gezinsleden straks lachend worden nagewezen. Lucifers Het onderzoek dat wichelaar Fokko instelde was even simpel als effec tief Hij wandelde een keer of wat door de woning en legde telkens een lucifer op de vloer als de uitslaande roede aangaf dat een straal werd gekruist. Zo kon je later precies zien waar de stralen liepen. Aldus kwam aan het licht dat het bed van de ge plaagde Oosterender zich bevond op het kruispunt van krachten bundels zodat hij de hele nacht in in- In deze rubriek vragen we verschillende Texelaars om hun mening. Deze keer gaat het over de maandag- markt. De aanleiding is de slechte bezetting van de winterse markten en de ideeën om daar verbetering in te brengen. Corrie Heijne heeft met man Jan een fietsenverhuurbedrijf op 't Homtje. „Het grootste deel van het jaar zul je mij er weinig aantreffen. Dan kan ik niet uit ons bedrijf weg. Voorheen wel, maar ons seizoen is veel langer geworden. Dus zie je me alleen op de markt in de echt rustige maanden." „Ik ga dan eigenlijk voor de groenteboer en soms ook de kaaskraam. En ook bij die notenman kun je me wel aantreffen. Waarom naar de markt? Ik denk uit een vorm van traditie. De markt was altijd op maandag. Ik kom dan niet uit de boerenhoek, maar ik had als kind een vriendinnetje van een boerderij en dan ging ik wel mee. Een heel ritueel, bij opa langs, je kent dat wel," „De grote drukte In de zomer schrikt me op zich niet af Maar ik zoek het ook niet op. Ik heb hier in het bedrijf al de hele dag met mensen te maken. Ik probeer op zo'n tijd te gaan dat ik er niette lang mee kwijt ben. Da's meer uit het oogpunt van drukte thuis dan dat ik er een hekel aan heb," „Als de markt de hele dag zou duren zou dat gunstig zijn zoals ik. zodat je een rustiger tijd kan uitkiezen om heen te gaan. Maar ik vraag me af of het voor de marktmensen zelf voordeel oplevert. In dorpen van vergelijkbare grootte aan de overkant is een markt ook een ochtend of een middag. Een andere dag? Nee, dat lijkt me niets. Het is al zolang op maandag. Dat is dan voor verse zaken als kwetsbare groenten misschien met zo handig. Je krijgt wel eens spul van de zaterdag. Maar van mij hoeft de dag niet te veranderen," tense straling verkeerde. Ook twee kinderen van 3 en 6 jaar ondervon den zo de schadelijke invloed. De remedie lag voor de hand: het bed op een andere plek zetten of het kind anders in bed leggen Waar dat bezwaarlijk was, werden de stralen afgevoerd naar het lichtnet door middel van een fraaie bronzen pira mide gevuld met elektronica. Zo he vig was de straling in de betreffende woning dat één piramide met ge noeg was Er hangen er dus fwee, waardoor het hele gebouw min of meer stralingvrij wordt gehouden. „Maar dat is een uitzondering", zegt Mulder die de piramidekastjes ei genhandig heeft gemaakt. „Meestal is één genoeg". Scepsis Het bestaan van aardstralen is we tenschappelijk omstreden en dat is zwak uitgedrukt. De overigens nuch tere Fokko Mulder gelooft er echter heilig in. „Aardstralen zijn op zich zelf onschuldige energiestromen die uit de aarde komen en alom aanwe zig zijn. Meer geconcentreerde en daardoor soms schadelijke stralen ontstaan door scheuren en water aders in de ondergrond. Wichel roedelopers hebben de gave om met behulp van de roede op deze sterke bundels te kunnen reageren. Vooral vroeger werden ze nogal eens ingeschakeld om onder grondse waterbronnen op te sporen Volgens Mulder is hij waarschijnlijk de enige op Texel die regelmatig naar aardstralen speurt, maar hij gaat ervan uit dat veel meer mensen deze gave hebben zonder het te we ten, Fokko Mulder ontdekte het op 11 -ja rige leeftijd toen de in Oost wonende Bram van Houten regelmatig als wichelroedeloper optrad De jonge Fokko deed hem na met een stukje koperdraad en waarachtig, ook bij hem sloeg de roede krachtig neer bij het passeren van stralen. De gave bleek ook andere mogelijkheden te bieden. „Met een wichelroede vond ik geblinddoekt een wybertblikje dat ze onder het grint van de school- speelplaats hadden verstopt" Men sen van ongemakken afhelpen door aardstralen te vermijden of te „neu traliseren" geeft natuurlijk meer vol doening En ook een bescheiden neveninkomen, want na aan vankelijk belangeloos vele aardstra len te lijf te zijn gegaan, vraagt Mul der tegenwoordig een vergoeding. Wie hem te hulp roept moet geen overdreven verwachtingen koeste ren. Als iemand zich geradbraakt voelt als hij ontwaakt, kan dat na tuurlijk ook andere oorzaken heb ben. Mulder .Heel vaak zit er een aardstraal achter, maar ik garandeer natuurlijk niets". De organisatie Europa Kinderhulp maakt bij het selecteren van gast gezinnen voor kinderen die thuis in sociaal moeilijke omstandighe den verkeren, onder andere ge bruik van een „Verklaring omtrent het gedrag". Uit deze door de ge meente af te geven verklaring blijkt in hoeverre aspirant-ouders en andere meerderjarige leden van de betrokken familie in het verleden met de justitie in aanra king zijn geweest. De gemeente (die de benodigde informatie in wint bij de rechtbank) vraagt voor zo'n verklaring leges. Het verzoek van Europa Kinderhulp om vrij stelling van deze leges te krijgen, is door b en w van Texel afgewe zen. Het college vreest voor precedent werking en kan zich niet voorstellen dat het betrekkelijk kleine legesbedrag voor het werk van Kinderhulp problemen zal opleve ren Kinderhulp Europa houdt zich sinds 35 jaar bezig met het onderbrengen van kinderen in gastgezinnen gedu rende drie weken Het afgelopen jaar beleefden daardoor alleen al in Noordholland zo'n 300 kinderen uit Nederland, Duitsland. Frankrijk, En geland, Oostenrijk en Tsjechië een fijne vakantie. Van fundamenteel be lang is dat men in de gastgezinnen vertrouwen moet kunnen hebben Er worden referenties ingewonnen, selectiegesprekken gevoerd en de genoemde verklaring wordt bij de betrokken gemeente opgevraagd. Als een gastgezin die verklaring niet kan tonen, worden daar geen pleeg kinderen geplaatst Volgens Europa Kinderhulp komt het voor dat pleeg ouders twijfelen of afhaken wegens de legeskosten. De leges verschillen sterk per gemeente. Texel vraagt voor een verklaring f 13,60. Jaarlijks worden er op Texel voor de Kinder hulp-vakanties gemiddeld tien afge geven. want het betreft vijf gast gezinnen met elk twee ouders. Kampanje In Theater De Kampanje in Den Helder is zondag 18 januaria een klassiek matinee. Om 14.30 uur treedt het Trio Bonne (zang, fluit en harp) op Donderdag 29 januari is om 19 00 uur een optreden van Introdans met „Beestenboel". Deze voorstelling is om 20 10 uur af, zodat Texelaars nog mef de boot naar huis kunnen Margriet Meyer uit De Cocksdorp heeft twee maanden met decoraties voor in huis op de markt gestaan. „Ik vond het hartstikke leuk, maar een andere standhouder maakte bezwaar uit concurrentie-oogpunt. Ik wilde geen hartkwaal aan m'n hobby overhouden, dus ben ik gestopt. Maar ik kom er alle weken voor kaas en groente en soms voor Vroegop, stoffen of bloemen. Deels omdat het voordeliger is, maar ook omdat Vroegop bijvoorbeeld spullen heeft die op Texel verder niet te krijgen zijn. Bloemen zijn meestal een impulsaankoop." „Ik werk momenteel in Den Burg, dus dan pak Ik de markt mee. Voor levensmiddelen zou ik er niet speciaal vanuit De Cocksdorp naartoe rijden, maar meestal moet ik toch wel naar Vroegop, dus dan pak je de rest mee. Ik vind een beetje drukte wel leuk, maar het moet niet te gek worden. Om half negen vind ik het nog te stil, maar ik zorg wel dat ik vóór half elf weg ben, als de massa komt. Dat is het aardige van de markt: je kunt dat zelf regelen „Het is begrijpelijk dat er nauwelijks standhouders in de winter op Texel willen staan, maar jammer is het wel. Er is gesproken over lagere Tesotarieven, maar misschien zijn er Texelaars die in de stille penode belangstelling hebben voor een kraam. Ik bijvoorbeeld..." „Van mij hoeft de markt niet langer te duren dan een ochtend. Misschien is het een goed Idee in de zomer, want dan barst het rond één uur nog van het volk. Maar dan zou je het puur voor de toeristen doen, want ik betwijfel of het omzetverhoging tot gevolg heeft En het is wel een extra belasting voor de marktkooplui, die dan later thuis zijn en minder tijd hebben om in te laden voor de volgende dag. De markt op een andere dag? Dat zou me niets uitmaken, Ik koop toch in voor een hele week. Ja, zaken als noten en lekkere hapjes haal ik niet op maandag. Da's meer iets voor tegen het weekend Maar voor de rest vind ik elke dag best." Gijs Verschoor is als marktmeester wekelijks op de Groeneplaats te vinden. „Boodschappen? Die haal ik er nóóit. Dory wel, die gaat bijvoorbeeld naar de stoffenboer. Maar ik koop niks. Ik ben er toch al. Het is net als met het strand. Heb je het bij huis dan kom je er bijna nooit. Ik pak wel eens een Vietnamees loempiaatje mee in het seizoen, maar verder ben ik daar ook niet om te kopen Ik loop rond, maak een praatje met de kooplieden en zet de kramen neer met een ploegje mensen." „Het was afgelopen maandag de eerste keer dat het zo stil was. Maar dat had alles te maken met de harde wind. Ik heb wel eens meegemaakt dat de zeilen over het raadhuis het park in woeien. Dat was weliswaar voordat er een derde verdieping op zat, maar toch De planken vlogen tollend over het kerkhof. Nu niet hoor, maar het is wel eens gebeurd. We hebben deze keer gewoon gewacht wie er zou komen „Ik vind het wel jammer dat er in de winter minder animo is onder de kooplieden. Daarom hebben we ook geprobeerd het via de marktgelden aantrekkelijker te maken om een jaarplaats te nemen. Het verhaal dat de boot zo duur is gaat maar ten dele op. Texel is daar tegenover weer één van de goedkoopste gemeen- ten qua marktgeld." „Het is ook stiller in de winter omdat veel marktmensen in die periode metvakan- tie 9aan, We heb- 885' ben rege- met een jaar mogen wegblijven met een ling dat ze, contract, alleen een geldige reden, maar dan moeten ze de week erop er wél zijn. In geval van vakantie doen we niet zo moeilijk. Maar de kooplui letten onderling ook wel op dat iedereen zich aan de afspraak houdt hoor Een goede bezetting houdt de markt aantrekkelijk en dat is in hun belang." „Ik kijk iets anders tegen de grote drukte in de zomer aan dan andere Texelaars. De marktmensen vinden het geweldig: hoe drukker hoe liever En ik? Och, het is niet ongezellig. Je moet soms wat schuiven. Zo hebben we een man met kleding dit seizoen voor de ING gezet. Dat vindt men daar TT7YPT QPT VRIJDAG 9 JANUARI 1998 Fokko Mulder met een door hemzelf vervaardigde kleine bronzen piramide waarmee aardstralen in een woning onschadelijk kunnen worden gemaakt. (Foto Harry do Groot)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5