Cjroen rwartjJ~exeUin het Beatrixfonds hoopt op komst koningin ÏOIOCÜ BUL Politieke ezelpartij vindt snel Waterloo N— Dros start sloop van Keijser Co. Project Niet Nix slaagt goeddeels Leden blazen initiatief af Texel test Opening vakantiehuizen: Harde verwijten aan Texeis bestuur TEXELSE'^COURANT AAGAZIN! Redactie van krap hok tot ruim kantoor 2 Vernietigend oordeel jury kleinkunst 2 Uitstel sloop St. Jan? 5 Vijver wordt stap voor stap mooier 5 Toploper thuis bij Texelse familie 6 Jas gestolen ƒ50.000,- herstel Koger Dorpsstraat nog niet betaald Lasten op Texel nog altijd laag «^OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11247 DINSDAG 13 JANUARI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Antwoord op de vorige vraag- behalve het Nioz bevindt zich in 't Horntje ook het IBN, het Insti tuut voor Bos- en Natuur onderzoek. Voordien heette het RIN. Het instituut begon als on derdeel van het RIVO (Rijks In stituut voor Visserij Onderzoek), speciaal gericht op de schelp diercultuur. Cte nieuwe opgave heeft be trekking op de sloop van de voormalige gebouwen van Keyser Co in De Waal. Wie was Keyser? De oplossing staat in de krant van dinsdag 20 januari. De bouw van de twee vakantiehuizen met de boerderij-achtige uitstraling schiet dankzij de zachte winter hard op. (Fm Fr»^ Hopman) Het Prinses Beatrixfonds heeft koningin Beatrix uitgenodigd om op 7 april de opening te verrichten van de twee vakantiewoningen voor gehandicapten, die momen teel in Den Burg-west in aanbouw zijn. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) wil de komst van de vorstin nog niet officieel bevestigen. De betrokken instanties stellen zich terughoudend op. Van de zijde van de gemeente, die het verzoek van het Beatrixlonds ondersteunt, wor den geen mededelingen gedaan. Volgens de RVD is een koninklijk bezoek aan Texel in voorbereiding Pas als alles definitief vast staat, zal de RVD met informatie naar buiten treden Als het doorgaat, zou het de tweede keer zijn dat koningin Beatrix te gast is op het eiland. De vorige keer was in 1988. Bij het Beatrixfonds wacht men dus nog even in spanning af In de tus sentijd wordt hard gewerkt aan het afbouwen van de twee vakantie verblijven Het fonds beschikt in Ne derland over negen aangepaste hui zen, waar gezinnen met één of meerdere gehandicapte kinderen vakantie kunnen vieren. Momenteel worden er vijf bijgebouwd waarvan twee op Texel Het fonds richt zich op de bestrijding van spierziekten, maar ook op aan doeningen als multiple sclerose (MS) en de ziekte van Parkinson De vakantieverblijven zijn aangepast voor zwaar gehandicapten Alleen gezinnen kunnen er terecht, ze zijn niet bedoeld voor groepen gehandi capten. ,,De behoefte is groot We kampen met een wachtlijst van anderhalf jaar", verklaart directeur R H. Gerschtanowitz van het Beatrixfonds de bouwdrift. Wethou der Gerbrand Poster zette hem op het spoor van Texel. „Die had ge hoord dat wij lokaties zochten voor onze vakantiehuizen en belde ons op. Toen is het balletje gaan rollen. Dit is een te gekke plek mooi gele gen op korte afstand van het cen trum. Met rolstoelen moet je met te lang onderweg zijn We konden zelfs zo'n ruim stuk grond kopen, dat we hebben besloten er niet één, maar twee huizen neer te zetten Voorbijgangers reageren positief op de boerderij-achtige vorm. „Daar is bewust voor gekozen', aldus Gerschtanowitz. „We proberen zo veel mogelijk te bouwen in de stijl van de omgeving In dit geval naar een type dat aansluit bij de oor spronkelijke Texelse boerderij. Na tuurlijk houden we daarbij rekening met het comfort voor de gebruikers. Het ontwerp is gemaakt door Architectenburo Jan Visser uit Den Burg. Ook de hoofdaannemer. Duin, komt van Texel. „Samenwerken met lokale bedrijven heeft onze voor keur. Dat geeft meteen al binding met de omgeving en zorgt voor méér draagvlak. Op onze vakantiehuizen wordt overal heel positief gerea geerd, we hebben nog nooit een klacht gehad (Advertentie) t-fiit ZmjrL jirrlt la bal bart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 adverteren? eigen opdruk? Texelaartje? Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg Tel.: 362600 fax: 314111 „Als we overal een beetje goed bij kunnen, hebben we het complex zo plat." Aannemer Werner Dros ver wacht ongeveer zes weken nodig te hebben voor de sloop van Keijser Co. waarmee het bedrijf in opdracht van Mantje maandag is begonnen. De schoorsteen wordt met de hand gesloopt om elders weer te worden opgebouwd. De naam van degene die dit gaat doen, willen Dros en Mantje nog niet bekend maken. De afbraak van Keijser Co behoort tot de grootste sloopklussen uit de Texelse geschiedenis Dros zal het slopen zoveel mogelijk met eigen Schapenboer Piet Bakker (links) vertelt zijn verhaal aan twee jonge detectivesvan Niet Nix, onder wie oud-Texelaar Martin Mevius (midden). (Foto Joop Romrnets) Uit een disco in de Kantoorstraat is in het weekend een leren jas van ƒ400.- gestolen. Een 25-jarige Wormen/eer der deed aangifte bij de politie. Hij had het kledingstuk opgehangen. Toen hij weg wilde bleek de jas hem al voor gegaan. (Advertentie) Medewerkers van Werner Dros bezig met de sloop van de voormalige graanopslagplaats van Keijser Co. materiaal klaren. Alleen voor het ste vige werk huurt hij een draadkraan met kogel aan de vastewal. Slechte weersomstandigheden of andere te genvallers, bijvoorbeeld een onver wacht solide fundering, kunnen de sloop nog vertragen. Werner Dros verwacht dat er zo'n 2 500 a 3 000 ton puin uit vandaan komt, afgezien van de honderden tonnen overig bouw- en sloopafval. Het materiaal wordt ter plaatse zoveel mogelijk gescheiden en overgebracht naar sorteer- en afvalverbrandings- bedrijven aan de vastewal. „Alles wordt op verantwoorde wijze afge voerd", aldus Sandor Mantje, die zich twee jaar op de sloop heeft voorbe reid. Dat de dakplaten van asbest zouden zijn. berust op een misver stand. „Het is een soort karton ge drenkt in teer De paar asbest- voorzienmgen die wel in het gebouw Lees verder pagina 5 Dat het avondprogramma weinig op leverde was maar ten dele te wijten aan de Niet Nixers. Tussen het af ronden van de gesprekken 's mid dags en het wat verlate beginsignaal van het politiek café hadden zij een huzarenstukje verricht. Uit gedach- tenwisselingen met bijna veertig Texelse delegaties hadden ze con clusies getrokken over het reilen en zeilen binnen landbouw, visserij, toerisme, onderzoek onderwijs en dienstverlening. En vervolgens was ook nog een waslijst met aanbeve lingen opgesteld, die in hun ogen tot verbeteringen kunnen leiden. En dat alles binnen slechts enkele uren. Met name de enorme hoeveelheid De Texelse politiek kan opgelucht ademhalen: Ezelbeweging '96 doet niet mee aan de ge- -p meenteraadsverkiezingen. Ster ker nog: E'96 bestaat niet meer. De leden van de Ezelvereniging ~(MET i.a.) spraken gisteravond _hun veto over het initiatief uit. Wel —gingen stemmen op om ook in de toekomst de politiek met (ludieke) facties te blijven prikkelen. Zo is al een maand na de officiële aanmelding bij de gemeente een voortijdig eind gekomen aan E'96. De bestuursleden Henk Jan Klok, Jaap de Wijk en Theun de Winter die het voortouw hadden genomen, wa ren opmerkelijk snel over de klap heen. „We zijn toch wel blij dat het zo is gelopen. Via de kranten, radio en tv heeft de ezelgedachte zelfs landelijk publiciteit gekregen. Dat is toch een positief bij-effect Daar naast had bijna heel Texel de afge lopen weken al aandacht voor de komende verkiezingen. Misschien hebben we zo een steentje bijgedra gen aan de verkleining van de af stand tussen politiek en burgers." Te weinig tijd Het drietal zag de bui aan het begin ®van de vergadering al hangen „Het is de taak van het bestuur om de ?ezelgedachte zo breed mogelijk te verkondigen. Maar de tijd dringt. Als je zoiets doet, moet je het goed doen sprak De Wijk Het ezelbestuur was tot de conclusie gekomen dat deelname aan de ko mende verkiezingen geen haalbare kaart zou zijn. Volgens het bestuur was de tijd te kort en waren ze door alle media-aandacht overvallen. Ge legenheid om in alle rust kandidaten te zoeken en een organisatie op po ten te zetten, ontbrak daardoor. „Maar we denken niet dat het resul taat anders zou zijn geweest." Lage opkomst Het ging echter met alleen om deel- 9 name aan de verkiezingen. Nog be- Van de ruim drie ton die ondernemers uit De Koog zouden opbrengen voor de herinrichting van de Dorpsstraat, is circa ƒ50.000,- met steeds niet vol daan. Om de wanbetalers onder druk te zetten zal De Koog Badplaats (DKB) de namen van degenen die wél hebben betaald openbaar maken. Dat gebeurt tijdens de leden vergadering van DKB die vrijdag om 20.00 uur wordt gehouden in Capri aan de Dorpsstraat. Ander agenda punt is het aftreden van bestuursle den Frits Langeveld en Jan Hennink (volgens rooster) Verkiesbaar zijn Cor Kuip en Rein Stam. Aan het slot van de vergadering wordt de film „De Koog een jaar in beeld" vertoond, een produkt van Jan Hennink en Jaap Eelman. langrijker was of de politieke vleugel wel voldoende steun genoot van de leden van de Ezelvereniging De op komst van de oprichtingsvergade ring, gisteravond in Texel '94-kan- tine De Kletskeet, beloofde weinig goeds. Slechts 23 van de 500 a 600 Texelse leden waren present Na een geanimeerde discussie be sloot de grote meerderheid van de aanwezigen om af te zien van een politieke tak. „De ezelgedachte is een levensvisie, die moeilijk valt te concretiseren in één politieke partij", verwoordde één der aanwezigen „Is het niet beter om de raadsleden van de ezelgedachte te overtuigen, in plaats van zelf in de politiek te gaan7", stelde een ander. Ook werd gewaarschuwd voor het gevaar dat negatieve perikelen rond E'96 ten koste zullen gaan van de ezelclub. Net als 472 andere gemeenten heeft Texel meegedaan aan een onder zoek naar de hoogte van de gemeen telijke belastingen en heffingen voor burgers tussen 1995 en 1997. De deelnemende gemeenten werden in klassen ingedeeld. Texel werd verge leken met 99 andere gemeenten in Utrecht, Noordholland en Zuid- holland Dat pakte gunstig uit. Qua OZB scoort het eiland 60 tot 95 pro cent lager. De rioolrechten waren aanvankelijk nagenoeg gelijk, maar lagen vorig jaar zo'n tien procent la ger dan in de referentiegemeenten. Bij de reinigingsrechten zitten de eensgezinshuishoudingen bijna ƒ40,- lager en de meerpersoonshuis- houdens zo'n 20.- hoger. Het voortbestaan van de „sociaal- culturele gezelligheidsveremging" (De Winter) zou daarmee op het spel worden gezet. Waakezelin Na de stemming filosofeerden de aanwezigen enige tijd over een mo gelijk vervolg Voorgesteld werd om zich wel „buitenparlementair" met de politiek te bemoeien De drie be stuursleden benadrukten dat het niet de bedoeling is om gemeenteraad belachelijk te maken „Integendeel, we hebben respect voor degenen die wekelijks vele uren aan het raadswerk besteden. We dragen de politiek een warm hart toe Maar af en toe de partijen op speelse wijze tot de orde roepen kan geen kwaad", aldus De Wijk. Ideeen hiervoor zijn het instellen van een „politieke waakezelin" en het al eerder voorgestelde vragen- en klachtenformulier. Tijdens de rond vraag werd aangedrongen snel werk te maken van dit laatste, bijvoor beeld door in winkels bakjes op te hangen waarin men klachten, vra gen en opmerkingen kan depone ren. Die hoeven niet allemaal bij de politiek terecht te komen, als er maar iets mee wordt gedaan „Je kunt problemen ook doorspelen naar deskundige leden van de Ezel vereniging", droeg Bart Heerschap alvast een simpele oplossing aan. Het bestuur kondigde aan de raads fracties per brief van het heengaan van E'96 op de hoogte te stellen. Voorzitter De Winter riep op om woensdag 4 maart in elk geval te gaan stemmen en gaf meteen een advies „Stem op de partij van uw tweede keus..." Niet Nix, de vernieuwings beweging uit de PvdA, is ingeno men met het bezoek dat zo'n veer tig van hun detectives afgelopen weekeinde aan het eiland brach ten. De gesprekken met de ver schillende vertegenwoordigers uit de Texelse samenleving wor den als voor herhaling vatbaar be schouwd. Alleen het politiek café in De Pilaar was een kleine teleur stelling. Van een vruchtbare dis cussie was nauwelijks sprake en Tweede-Kamerlid Rick van der Ploeg bleek ter elfder ure verhin derd. Hij zal echter nog vóór de verkiezingen zijn belofte alsnog nakomen. adviezen vormde echter een sta-in- de-weg voor een vruchtbare discus sie Tijdens het oplezen ervan ver slapte de aandacht van de aanwezigen regelmatig. Soms ge beurde het ook dat onder tijdsdruk werd overgestapt op een ander on derwerp, juist op een moment dat sprake was van enig debat. De samenstelling van het publiek was echter de grootste belemme ring Naast Niet Nixers en weinig geïnteresseerde stamgasten gaven vooral Texelse hoogwaardigheids bekleders acte de presence Zij ble ken niet bereid fel met elkaar in duel te gaan. Dat gebeurde zelfs niet Lees verder pagina 2

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1