Cjroen '^twrL-Jexels in het harLJ 150 Asielzoekers in de Vogelmient TEXEL "Veel speeltuinen niet meer veilig iMft Nieuwbouw laat op zich wachten Door aangescherpte voorschriften: UR Kantoorvakhandel •v:Wv|- Geld hoeft niet terugbetaald Snip van Zalm via aanslag TOERIST hll '98 MAGAZINE TEXELSE^COURANT VERDER IN DIT J\|ummer Texels Belang komt met kandidatenlijst 5 Dennis weer thuis 5 PvdA kritisch over wethouder Schilling 7 VVD presenteert verkiezingsprogramma 7 Harry werkt traploos 7 Cijfers RST lager door nieuwbouw Waterkwaliteit Molenkoog Militaire kapel trakteert Texel \\orszel Duwers Brokstuk veerboot belandt in museum Bus gaat door Langeveldstraat 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11248 VRIJDAG 16 JANUARI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging, telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG XBONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1.60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) V - Op dit terreintje op 't Horntje staan de speeltoestellen volgens de nieuwe veiligheidsvoorschriften te dicht bij elkaar (Foto Gorard Timmerman) De plannen om nieuwe bungalows te bouwen op vakantie park Vogelmient in De Koog staan even op sterk water. Een jaar lang worden in de 56 huisjes 150 asielzoekers on dergebracht. De eerste vluchtelingen worden vandaag al verwacht. De snelle actie van het COA is een verrassing voor enkele Texelse instanties. Zowel Vluchtelingenwerk als Landal Greenparcs, dat de verhuur van de nieuwe vakantiehuizen voor z'n rekening zou nemen, wisten van niks. Werner van Bastelaar, woordvoer der van het Centraal Orgaan voor opvang Asielzoekers (COA) beves tigt de komst van 150 vluchtelingen. „Alle centra zitten vol. dus we zijn steeds op zoek naar lokaties waar we mensen tijdelijk kunnen onder brengen die helemaal aan het begin van het traject staan Zij staan op een wachtlijst." Volgens Van Bastelaar is de door stroming op de „wachtlijstlokaties" groot. „Zodra duidelijk is dat ze de procedure ingaan, worden de men sen overgeplaatst naar een regu liere opvanginstelling. Gaan ze met verder, dan moeten ze óók weg, want dan gaan ze het land uitNiet vast staat hoe lang de Vogelmient wordt gebruikt als wachtlijstlokatie. „De overeenkomst met de eige naars iè woensdag beklonken, maar de gebruiksduur staat niet exact vast." Hij weet met of het COA de ei genaars van de Vogelmient heeft benaderd of dat deze uit zichzelf de Koger huisjes hebben aangeboden. „Beide komt voor. We hebben men sen in dienst die actief zoeken naar ruimte, maar we worden ook wel ge beld met aanbiedingen De begeleiding van de asielzoekers wordt verzorgd door het regio kantoor Aanvullende Opvang Noord-West en niet door Vluchte lingenwerk Texel. „Vreemd7 Het is nog veel sterker: wij hebben van daag (donderdag-red.) per toeval gehoord dat die mensen komen", al dus een woordvoerder „Heel verve lend allemaal, want wij vinden dat we daar inderdaad een taak in zou den moeten hebben Maar het COA regelt alles rechtstreeks en buiten ons om. Waarom? Waarschijnlijk omdat wij nog wel eens kritische vra gen stellen waar zij met van ge diend zijn De vorige keer. bij de op vang op Dennenoord mochten we de mensen nauwelijks te woord staan Vluchtelingenwerk Texel wordt pas ingeschakeld als het asielzoekers betreft die de procedure zijn inge gaan. Het COA heeft echter een De te hoge bijdrage die de ge meente van het rijk heeft gekre gen om de „inburgering" van asielzoekers die in Nederland mogen blijven te bekostigen, hoeft met te worden terugbe taald. Dat erkent mevrouw K. Donk, woordvoerster van het mi nisterie van binnenlandse za ken „Vóór 1 januari moest geld dat overbleef terug, want dat ging naar gemeenten die te wei nig hadden gekregen. Maar ik heb zojuist vernomen dat het geld met ingang van het nieuwe jaar mag worden gereserveerd. Jaarlijks moet worden gerappor teerd wat ermee is gedaan Texel wil de zes ton die over is graag aan andere zaken beste den, bijvoorbeeld monumenten zorg. „Dat mag niet", zegt me vrouw Donk .Het geld is gelabeld De gemeente hoeft het geld niet aan te wenden voor de nieuwe groep van 150 asielzoekers die op de Vogelmient komt. ,De bij drage is bedoeld voor inburgering van mensen die le gaal in Nederland verblijven en een zodanige status hebben dat ze zich hier mogen vestigen. Deze nieuwe groep is nog in af wachting van de procedure.' overeenkomst met Vluchtelingen werk Den Helder, die doorgaans wél worden ingeschakeld om wachtlijst asielzoekers bij te staan. „Hoeveel zegt u7 En die komen deze week?" Ron Ruiter reageert verbijsterd .Ik was met op de hoogte. Ach, het is met de eerste keer dat het COA ons vergeet te bellen. Inderdaad, wij in ventariseren in zulke gevallen of de mensen nog niet eerder nader zijn gehoord. Is dat wel het geval, dan De busroute van De Cocksdorp zal voortaan via de Langeveldstraat voe ren Dit heeft de AOT aan de ge meente gemeld Er heeft enige tijd onduidelijkheid over bestaan, maar nu er uitsluitsel is, is ook zeker dat de twee abri's op hun huidige plek zul len blijven. Het zijn twee verschillende uitvoeringen De ene is van Dral Re clame en het zou financiële conse quenties voor de gemeente hebben als daar een andere moest komen. De tweede is een ouderwetse ge meentelijke abri. Op die plek is ech ter geen ruimte voor een andere, gro tere abri. De gemeente acht de ongelijkheid niet echt storend, daar de twee op ruime afstand van elkaar staan. De bewoners van de Molenlaan zijn opgetogen dat de bus met langer voor hun deur langs rijdt „We hadden wel begrip voor de omleiding, maar ge zien de kwetsbaarheid van de monu mentale iepen waren we er niet echt blij mee", aldus Henk Maas Hij is nog met de gemeente in overleg over verkeersremmende maatregelen in de Molenlaan. „Bij de ingang zit een soort druppel op de weg. Door die iets te verhogen maak je een visuele ver nauwing die remt. zonder dat ambu lances en dergelijke er last van heb ben. Er schijnt nog een geldpotje voor te zijn Maas heeft ook voorgesteld om met grote letters „50" op het weg dek te schilderen. JAdvertentie) De Vogelmient. vanaf vandaag het tijdelijke thuis van 150 asielzoekers. =otoxrmet tci moeten ze weg. Zo niet, dan wordt verder gekeken of ze de procedure ingaan Weinig begeleiding Ruiter legt uit dat na deze juridische inventarisatie, die wegens taalbar rières met altijd even snel verloopt een 'humanitaire inspectie volgt. „Het grootste deel komt aan in T- Lees verder pagina 3 leder huishouden in Nederland krijgt van het rijk ƒ100 - ter compensatie van de gemeentelijke lasten. Hoe deze wordt gegeven mogen ge meenten zelf uitmaken Er zijn ver schillende ideeën overwogen op Texel, bijvoorbeeld een eenmalige korting op het reinigingsrecht Be zwaar daartegen is dat tweede woningbezitters, die in hun eigen woonplaats ook al een bijdrage ont vangen. dan nog een keer profite ren. Daarom kiest Texel ervoor om iedereen die op 1 januari van dit jaar als permanent woonachtig op Texel staat ingeschreven een korting te geven op de gecombineerde ge meentelijke belastingaanslag Wie geen belasting betaalt krijgt de snip uitbetaald Foto's Dennen De deelnemers aan de SBB/Combi-foto wedstrijd over De Dennen kunnen hun inzen dingen ophalen bij Combi-foto in Den Burg De expositie in EcoMare is namelijk afgelopen. adverteren? eigen opdruk? Texelaartje? Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg Tel.: 362600 fax: 314111 (Advertentie) mirtrjixtil It bef bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd9 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 ïel speeltoestellen op het eiland voldoen niet meer aan i vorig jaar aangescherpte veiligheidseisen. Dat is geble- in uit onderzoek door de firma Speelkeur die alle open- ire speeltuinen heeft onderzocht. De gemeente is er flink in geschrokken en heeft dinsdagavond overleg gevoerd et de vertegenwoordigers van de speeltuinen. Om ze op knappen, moeten de buurten en scholen de handen de >mende tijd flink uit de mouwen steken. Maar ook de ge- eente moet een duit in het zakje doen. meeste speeltuinen zien er goed maar op het gebied van iligheidseisen zoals die vorig jaar in :t Besluit Veiligheid Speel- irktuigen zijn vastgelegd, valt er het •dige op aan te merken. Alle 35 a i openbare speeltuinen in wijken, "urten, bij de scholen of bij het /embad vertonen kleinere en gro- 'e gebreken. Door de zeer streng ingescherpte voorschriften blijken lel speeltoestellen ineens met meer ilig Aansprakelijkheid b tekortkomingen variëren van een Irkeerd handvat op een wip, een Lte breedte van een glijbaan tot Iroudering van het hele speel- prktuig. Versleten verbindingen, uit- bkende delen of andere onveilige luaties zijn het gevolg b zijn er nieuwe bepalingen over de Berlinge afstand van de schom- bls aan een rek. Verder moet elke Ibtel voldoende vrij staan, zodat hderen met tegen elkaar botsen. De Berlinge afstand geeft bijvoorbeeld pblemen op 't Horntje, waar de toe- pllen erg dicht op elkaar staan, ilwel bij de gemeente geen onge- kken bekend zijn die door onveilig fjelgoed zijn veroorzaakt, wil de meente de huidige gebreken toch let netto-resultaat van de RST over et jaar 1996 is fors lager dan het jaar rvoor (ƒ180.745,-tegen ƒ415 727,- Dal komt omdat voor een bedrag an 5,8 miljoen is geïnvesteerd op de Iverse kampeerterreinen. Het posi- eve resultaat is toegevoegd aan het igen vermogen. De stukken worden olgende week behandeld in de ïadscommissie voor financieel, eco- bmisch en technisch beleid. voortvarend aanpakken. De ge meente is namelijk wel aansprakelijk. Controle Om zichtbare gebreken, zoals uitste kende delen of splinterend hout te voorkomen, controleerde de ge meente de speeltuinen tweemaal per laar. De mankementen werden ge meld bij de beheerders van de speel tuinen De buurtbewoners konden materiaal halen bij de gemeente om de werktuigen op te knappen. Deze betrokkenheid van de bewoners heeft afgezien van de kostenbesparing het voordeel dat er toezicht wordt gehou den op de speeltuin en de buurt leef baar blijft. Kosten Mede door de zelfwerkzaamheid van de bewoners bleef het jaarlijkse bud get voor onderhoud en vervanging van speeltuinen beperkt tot 28.000,- Door de nieuwe veiligheidseisen is dit bedrag nu verre van toereikend Om de speeltuinen weer aan de voor- De chloor-pH-regeling van zwem bad Molenkoog wordt vervangen. Dat is een apparaat dat automatisch de chloor- en zuurgraad van het wa ter op peil houdt, zodat er een con stante desinfectie plaatsvindt De 14-jaar oude installatie is afgeschre ven. De Texelse bevolking heeft wel eens te maken met overlast door militaire activiteiten op en om het eiland. Om iets terug te doen voor de bevolking verzorgt defensie op donderdag 5 februari een groot concert in de bur gemeester De Koninghal, aanvang 20 00 uur. Het wordt een optreden van hoog niveau door de militaire kapel van de landmacht, met solis ten van internationale allure. Een nadere aankondiging volgt nog Kaarten voor dit bijzondere muzikale evenement kosten 2,50, inclusief koffie en een programma. Ze zijn in de voorverkoop vanaf maandag ver krijgbaar bij de Welzijnsstichting, de bibliotheek en Nauta Boek. Sinds korf kennen we in de lan- Udelijke politiek naast de tijsttrek- Iwcef het fenomeen van de lijstduwer Bekende Nederlan ders moeten de kiezer motive ren om op een bepaalde partij de stemmen ..Als Willeke Alberti op de lijst staat, zit het wel goed Daarom is 't de hoog ste tijd om ook op ons eiland de lijstduwer te introduceren De aanstaande gemeenteraads verkiezingen zijn dankzij de in middels terecht opgeheven, po litieke poot van de Multifunctionele Ezelvereniging Texel i a E'96, uitgebreid in de publiciteit Dit effect mag niet verloren gaan. VVDCDA. Texels Belang. Groen Links en D66, wie zijn uw lijstduwers7 Grijp die geliefde Tesselaars van oud-bestuurders tot arties ten en sporters. Als de ezels en hun vereniging symbool staan voor onbaatzuchtigheid en eer- lijkheid vindt u bij hen vanzelf- I sprekend de beste duwersi Horszei schriften te laten voldoen, is een be drag van ƒ170.000,- nodig 100.000,- hiervan is bestemd voor de buurtspeeltumen, waarvan de ver tegenwoordigers dinsdagavond bij eenkwamen. De helft betreft materiaalkosten, het andere deel gaat op aan arbeid. „We staan voor een inhaalrace", al dus Piet Bolier van gemeentewerken. „Willen we de speeltuinen in stand houden, dan hebben we de hulp van de ouders nodig", doelt hij op deze voorwaarde van het college. Om de arbeidskosten te drukken, is het no dig dat de buurtbewoners een aantal zaterdagen de handen uit de mouwen steken. Afgekeurd Afgezien van toestellen met gebre ken, zijn een aantal anderen volledig afgekeurd Om ongelukken te voorko men moeten ze zo snel mogelijk door de buurt worden verwijderd. Om de toestellen te vervangen is nog een bedrag van 80 000,- nodig. Dit be drag heeft de gemeente momenteel niet voor dit doel gereserveerd. Ver vanging van de speelwerktuigen lijkt alleen mogelijk in fases Het ziet er gezien de kosten wel naar uit dat een aantal toestellen voorlopig niet wordt vervangen Hoe snel vervanging wel mogelijk is, is een afweging die het college moet maken. Zelfgemaakte toestellen, bijvoorbeeld de boot in de Lieuwstraat, mogen in de toekomst niet meer worden ge plaatst. Ze beschikken niet over het vereiste keuringscertificaat. De zelf- bouwtoestellen die er al staan, mogen blijven. Vervanging mag alleen door goedgekeurd materiaal. Volgens Bolier hebben de vertegen woordigers van de speeltuinen met begrip op de maatregelen gerea geerd en is de bereidheid aanwezig de handen uit de mouwen te steken Willem Keijzer uit Oudeschild en zijn zoon Jacob troffen zaterdag op het strandje bij Ceres een brokstuk van de catamaran Discovery. Dit schip van de Stena Line (veerdienst Hoek van Holland-Harwich) liep tij dens de felle storm op zondag 4 januari forse averij op. Op de Noordzee brak een boegfront af Inmiddels zijn verschillende de len hiervan op de Nederlandse kust aangespoeld. Keijzer. me dewerker van het Maritiem en Jutters Museum (MJM). zorgde dal de vondst naar het museum werd overgebracht. Waarschijn lijk krijgt het een plekje in de jutterij-exposilie. die momenteel opnieuw wordt ingericht. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1