vf Af 1998 Studiedag" op 7 februari Ouders praten mee over onderwijs OSG STexels Belang: mix jeugd en ervaring Drie genomineerden voor GL Milieuprijs Metalenhandel Spigt is nog BTW tegoed car moon p Vijf raadsleden herkiesbaar Verkiezingen Gemeenteraad Dat was niet nix TEXELSE^ couRANT I IKKE KIE6 VOOR DE 1EIEREN _j Dennis Witvliet is ^weer gezond thuis Fraaie winst dammer Vittali Programma van de studiedag Tevoren aanmelden Bakker en Vlaming bovenaan lijst GL Fiscus jaagt gemeente op kosten VRIJDAG 16 JANUARI 1998 ertn mal'exels Belang gaat de verkiezin- in met een alfabetische lijst 'an dertien kandidaten. Vijf van de es zittende TB-raadsleden heb enden zich weer beschikbaar gesteld. arli|dleen wethouder Gerbrand Pos- il er, die komend voorjaar van het oor Hand vertrekt, keert niet terug, bra- 156)e kandidatenlijst kreeg gisteravond e instemming van de leden van -exels Belang tijdens een bijeen- omst in De Lindeboom. Volgens oorzitter Jos Timmer is er flink ge- ocht naar geschikte kandidaten. We hebben er veel werk van ge laakt. Sommigen wilden wel op de ejst, maar met in de raad. Maar bij ons loet iedereen die zich kandidaat telt, bereid zijn raadslid te worden )ns streven was gericht op een rede maatschappelijke samenstel- ng uit alle delen van het eiland Het ïsultaat is een mix van vers bloed en rvarmg." 'exels Belang hecht veel waarde aan e alfabetische volgorde. „Iedere andidaat is ons even lief Het zijn llemaal lijsttrekkers." lat betekent dat de 35-|arige Willem irons uit De Koog bovenaan Lijst 1 ■rijkt Brons is horeca-ondernemer restaurant La Casserole) en zit in het «stuur van de Jonge Ondernemers :n Horeca Texel Hij wil meer aan lacht voor de toeristische sector, echter zonder de belangen van an dere sectoren te schaden. Druk uitgeoefend Op de lijst volgt Dick Drijver (63) uit Den Hoorn, die de afgelopen vier jaar de raadsfractie leidde. Eigenlijk wilde Drijver wegens zijn leeftijd en andere belangstelling stoppen met de gemeentepolitiek, maar zowel door het bestuur als anderen werd druk op hem uitgeoefend om wéér op de lijst te staan Voorzitter Timmer. „Dick heeft veel kennis van zaken. Zijn er varing willen we niet missen, zeker gezien het vertrek van Poster." Drijver zal zich vooral sterk maken voor gebiedsgerichte aanpak („Texelse zeggenschap over Texelse zaken"). Kandidate Janna Dros-Stoepker is 49 jaar en moeder van twee kinderen. Zij doet de administratie in het bouwbe drijf van echtgenoot Kees Voorheen werkte ze elf jaar in de verhuur bemiddeling Haar aandacht gaat uit naar de welzijnssector, vooral bestrij ding van drugsgebruik Een verrassende nieuwkomer is Arco de Graaf (34) uit Den Burg De Texels sportman van het jaar 1996 is lid van de steunfractie Hij heeft sport hoog in het vaandel staan en wil zich sterk maken voor gehandicapten en de minder bedeelden. Corrie Heijne-Dros (43) uit 't Horntje heeft haar eerste raadsperiode bijna achter de rug. Ze maakte deel uit van de commissie welzijn, maar heeft een brede interesse. Ondanks een druk eigen bedrijf bestuurt ze ook nog mee in het waterschap en de jeugdtand- verzorging. Annie Hin-Hin (48) zit al jaren in de steunfractie. maar werd nog nimmer in de raad gekozen. Zij runt met man Jacob Jan een veehouderijbedrijf, grenzend aan het natuurgebied Waalenburg en is o a. bestuurslid van de TOV ,,'n Leefbaar Texel" is haar motto Paul Kikkert (64) was al twee perio den raadslid. De boomlange Cocksdorper heeft belangstelling voor visserij en werkgelegenheid. „De ambtenaar dichterbij de burger brengen" is één van zijn doelen voor de komende vier jaar Terugkeer Rinus Kuiper (53) uit Oosterend stond in 1994 nog op de lijst van de VVD, maar is nu op het oude nest terug. „Eigenlijk is hij altijd TB'er geweest. Maar hij wilde erg graag in de raad en bij de VVD kon hij op de tweede plaats staan, vandaar." Kuiper is be kend als landbouwvoorman en voor ganger tijdens kerkdiensten Daan Schilling (61) is het meest door de wol geverfd. In totaal was hij al twaalf jaar wethouder en acht jaar raadslid. Schilling heeft veel plezier in besturen en steekt er veel tijd in. Ruimtelijke ordening en woningbouw zijn favoriet. Een nieuwe naam is Piet Sloover uit Den Burg, een 48-jarige sergeant majoor van de marine, werkzaam in de Joost Dourleinkazerne (De Mok). Over anderhalf jaar gaat hij in de vut en heeft dan tijd genoeg voor het raadswerk. Ook nieuw is Simon Stark (39) uit De Cocksdorp. De agrariër geniet faam als vernieuwend pionier. Hij stortte zich o.a. op wormen, winterbloemkool en witlof en is be stuurlijk actief in de Oude Trekker en Motoren Vereniging. Vraagteken Afke Steenhuizen-De Boer (53) uit Den Burg stond al eerder op de lijst en is lid van de steunfractie. Haar grootste interesse gaat uit naar toe risme en horeca De deelname van Gerard Weijers was lang een vraagteken De 55-ja- rige Oudeschilder twijfelde hevig omdat hij zijn werk als ondernemer moeilijk kon combineren met het po litieke werk. Volgens Jos Timmer is er geen sprake van interne strubbelin gen rond de persoon van Weijers. „Het raadswerk vergt veel tijd. Daarom bleef zijn beslissing lang uit." Het verkiezingsprogramma van Texels Belang wordt gepubliceerd in de volgende krant. Centraal daarin staat de „groenzwarte draad": Texelse zeggenschap over Texelse zaken. m EIÊCE* ,Je denkt dat je met een griepje laar bed gaat en voor je het wel, lig 3 doodziek in het ziekenhuis." Het iverkwam Dennis Witvliet, die in de lieuwjaarsnacht met hersenvlies- intsteking in allerijl naar het ïemini werd overgebracht. Het liep |oed af. Dennis mocht dinsdag laar huis en zal weer volledig her tellen. n .Het gaat goed, alleen ben ik nog lartstikke stijf. Van het lange liggen, naar volgens de dokter ook door alle intibiotica die me is toegediend. De ilechte bacteriën gaat er dood van, naar ook de goeie 'an de oudejaarsnacht herinnert hij ïch met veel meer. „Door de ziekte lëed ik hele vreemde dingen Ik ben net allerlei spullen gaan slepen, bij voorbeeld de televisie. Door de druk ip m'n hoofd was ik mezelf niet meer." n het ziekenhuis lag hij drie dagen in :oma „Het eerste wat terugkwam Dennis Witvliet...blij met steunbetui gingen... was m'n gehoor Je vangt toch dingen op. Toen ik bijkwam wist ik precies waar ik was en wat er met me aan de hand wasOm weer de oude te wor den doet Dennis momenteel revalida- tie-oefeningen. Het zal echter nog wel enige weken vergen voor hij z'n werk als chauffeur bijTexgro kan hervatten. „Dat steeds in- en uitstappen zou nu nog te zwaar voor me zijn." Dennis is ontzettend blij met de vele steunbetuigingen die hij heeft gekre gen. „Van de meest uiteenlopende mensen. Die hebben me echt héél goed gedaan Hartstikke mooi dat zoiets gebeurt. Zet maar een be dankje in het stukje De mooiste reactie kwam van polder- genoot Piet van Leeuwen. „Dennis. ik ben blij dat ik je gezond weer zie. Want voor hetzelfde geld had je we reld er nu uitgezien als een doedel zak." Jos de Wolf ging er eens goed voor zitten tijdens de wekelijkse bijeenkomst van de damclub. Hij leek steevast van plan Rinus Vittali een punt of wellicht meer af te snoepen. Zodoende ontspon zich een interessante strategi sche partij. Lange tijd was het on duidelijk wie de beste kansen zou krijgen. Heel voorzichtig leidde het tactisch inzicht van Vittali tot toenemende druk op de lange vleugel van De Wolf De lange-termijnverdediging bleek niet solide genoeg, zodat De Wolf, enigszins teleurgesteld, maar sportief, zijn meerdere moest erken nen in de lijstaanvoerder. Gerrit Vla ming moest ook alle zeilen bijzetten. Zijn pogingen leverden een punten- deling met Cees Vinke op. Dat was ook de uitkomst van de partij tussen Jaap van Heerwaarden en Frans Kuiper. Een verrassende actie van Van Heerwaarden leverde uiterst kansrijk spel op, doch in het eindspel kwam de volle winst er net niet uit Frans Bos was tegen Bert Duin op een schijf achterstand gekomen. Bij analyse bleek dat Bos in tijdnood nog net naar remise had kunnen ontsnappen. Harry van de Wetering kwam moeilijk te staan, maar had het Piet Bakelaar toch nog knap las tig maken De uitslagen: Jos de Wolf-Rmus Vittali 0-2. Cees Vinke- Gernt Vlaming 1-1; Frans Bos-Bert Duin 0-2, Frans Kuiper-Jaap van Heerwaarden 1-1. Harry v.d Wetering-Piet Bakelaar 0-2 Burgemeester W. Ridder van Rappard, de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer en George Winter- mans zijn genomineerd voor de GroenLinks Milieuprijs. Donderdag 12 februari maakt de partij om 21.00 uur op een feestelijke bijeen komst in d'Ouwe Ulo bekend wie de prijs krijgt. De winnaar mag 250,- besteden aan eenTexels mi lieu-doel. De burgemeester dankt zijn nomina tie aan zijn idee om op héélTexel gra tis openbaar vervoer aan te bieden. „De heerVan Rappard heeft als bur ger en als burgemeester van onze gemeente getoond de juiste man op de juiste plek te zijn", aldus GL. De partijjury vindt dat zijn voorstel voor Texel méér dan alleen promotionele waarde heeft. Een soortgelijk experi ment in de Belgische stad Hasselt is een succes. Het aantal busreizigers steeg van 20.000 in juli van 1996 tot 171.000 in dezelfde maand van 1997. In september waren dat er al 244.000 Over de afname van het autogebruik zijn de feiten minder stellig. Opvallend is wel dat er meer vrije parkeerplaat sen waren en minder opstoppingen DSG De Hogeberg wil de ouders ran leerlingen meer bij de school aetrekken. Zaterdag 7 februari /indt daarom voor het eerst een .studiedag" plaats. Aan de hand /an praktijkvoorbeelden kunnen ouders dan meedenken en -praten over allerlei onderwerpen die de school betreffen. Ouders én leer lingen die willen deelnemen, moe ten zich uiterlijk maandag bij de OSG aanmelden. Gebrek aan contact met ouders kan leiden tot misverstanden. Zeker nu liet onderwijs flink aan het verande ren is. Leerlingen krijgen meer eigen verantwoordelijkheid. Naast de les sen in de klas kunnen ze in „taak- werkuren" zelf opdrachten uitvoe ren Een voorbeeld: een leerlinge benul haar taakwerkuur op school niet en denkt „ik doe het thuis wel". Vervol gens is zij tot 's avonds laat bezig al les al te krijgen. De ouders verbazen zich hierover en klagen dal de lera ren teveel huiswerk opgeven Dergelijke uit het schoolleven gegre pen voorbeelden zullen op 7 februari ter tafel komen. Schoolleiding, per soneel. ouders en leerlingen zullen dan met elkaar van gedachten wis selen over tal van onderwerpen. Ge dacht wordt aan veiligheid, leerling begeleiding, rapportage aan ouders, advisering, meer cultuur op school, enzovoort In een brief aan de ouders vraagt de schoolleiding om nog méér sugges ties. Bedoeling is dat tijdens de stu diedag een aantal punten in groep jes wordt besproken. Uit de discussie komen dan hopelijk nieuwe gegevens naar voren, waar mee zowel ouders als school hun De studiedag op zaterdag 7 fe bruari is bedoeld voor ouders, leerlingen en personeel. De dag begint om 10.30 uur met een in leiding door mevrouw J C. Vis ser 't Hooft, vice-voorzitter van het Proces Management Voort gezet Onderwijs (PMVO) Daar voor was ze verbonden aan het Roland Holst College in Hilversum, dat onder haar lei ding tot grote bloei kwam. Met succes paste ze vernieuwingen in de praktijk toe Om 1115 uur volgt discussie in kleine groe pen, om 12 30 uur onderbroken door een gezamenlijke lunch, verzorgd door leerlingen van de afdeling consumptief. Een uur later wordt de gedachtenwisse- ling voortgezet. Tot besluit is er vanaf 15.00 uur een forum discussie voor alle deelnemers. tot I li voordeel kunnen doen „Leerlingen vertellen thuis vaak over school aan hun ouders. Dat is een schat aan informatie, die ons maar zelden bereikt. Het is daarom goed eens mét elkaar te praten in plaats van óver elkaar" aldus de ini tiatiefnemer, conrector Henk van Atteveldt Waarom moeien leerlingen eigenlijk zelfstandiger leren werken 7 „Dat is nodig om beter aan te sluiten op de vervolgopleidingen Nage noeg alle leerlingen leren na de OSG verder. Soms komen ze te- Leerlingen aan de slag in het computerlokaal van de OSG. Het is de bedoeling dat zij niet alleen les krijgen, maar ook zelfstandig Ie- ren werken. (Fo'° Frans Hopman) Voor de studiedag moet men zich tevoren bij de OSG aanmel den. Dat kan nog tot en met maandag door inlevering van het inschrijfformulier in de school bij Dilly Duin Bellen kan ook. tel. 31 21 21, tussen 08.00 en 12 00 uur. Leerlingen krijgen geen aparte uitnodiging. Ook zij kunnen zich via het inschrijf formulier opgeven. Er is plaats voor maximaal 200 deelnemers Vol is vol. Aan de deelname zijn geen kosten verbonden. recht op opleidingen met duizenden studenten, die zelf maar moeten zor gen dat ze zich de kennis eigen ma ken. Dat vergt grote zelfstandig heid." Mogen scholen de manier van les geven zelf bepalen? „De vernieuwingen zijn wettelijk ver plicht. Maar als school heb je een bepaalde vrijheid met betrekking tot de uitvoering. Vandaar dat we de ouders vragen om hun mening. Het is niet zo dat alleen wij weten wat goed is." Om welke vernieuwingen gaat het? „Allereerst heb je de basisvorming, die in 1993 is ingevoerd. Deze ver andering heeft betrekking op de klassen 12 en 3. Doel is dat de leer lingen zich actief en zelfstandig op stellen Geen eenrichtingsverkeer van leraar naar leerling dus. Het ac cent wordt meer gelegd op vaardig heden en toepassingen in plaats van alleen het opnemen van kennis. Ook de samenhang tussen de vakken krijgt meer aandacht." „Ten tweede heb je de vernieuwing tweede fase Havo/VWO, die de aansluiting op het hoger onderwijs en de basisvorming moet bevorde ren Dit gaat in 1999 van start in de vierde klassen. Nu al zijn we met projecten bezig om ons voor te be reiden." „De derde stap is de samenvoe ging Mavo/VBO Die treedt in wer king voor leerlingen die in '99 op school komen en zal pas in 2002 operationeel zijn. De scheiding tus sen theorie (Mavo) en praktijk (VBO) komt dan te vervallen Iedere leer ling kiest z'n eigen leerweg Wat moet de studiedag opleveren? „Het idee is om eén keer per jaar op school een dag te hebben met alle bij school betrokken mensen. Het mag geen bijeenkomst zijn waarop allerlei informatie over ouders en leerlingen wordt uitgestort. Het gaat er juist om samen te onderzoeken wat je kunt verbeteren De studiedag moet concrete resultaten opleveren voor het beter functioneren van de school. Door goede communicatie tussen alle partijen kan de betrok kenheid worden vergroot. Op zo'n manier kunnen we ook meer gebruik maken van de in en rond school aan wezige deskundigheid." Hasselt trekt sinds het gratis vervoer meer bezoekers dan ooit. Alleen al door de vele delegaties uit Nederland die het fenomeen met eigen ogen wil len aanschouwen... Agrarisch Natuurbeheer De jury kan zich volledig verenigen met de doelstelling van de Vereniging voor Agrarisch Natuurbeheer, nl be houd, herstel en ontwikkeling van natuur- landschapswaarden op basis van een duurzame, economisch ge zonde land- en tuinbouw. „Betaald natuurbeheer kan een bijdrage leve ren aan instandhouding van een eco nomisch gezonde landbouw. En de agrariërs krijgen dankzij een finan ciële vergoeding de waardering die ze verdienen. Het initiatief van deTexelse agrariérs om natuurbeheer zelf ter hand te nemen, verdient alle waarde ring en draagt bij aan verbetering van het agrarisch imago bij een breed publiek." Stekelbaars passage Bioloog George Wintermans dankt zijn nominatie aan zijn inspanning om de lepelaarsstand op het eiland te verbeteren. „Zijn doorzettingsvermo gen heeft geleid tot realisatie van de vishevelpassage bij De Cocksdorp, waarvan hij zelf mede-uitvinder is." Hierdoor kan de driedoormge stekel baars, waarmee de lepelaars zich voeden, vanuit zee in het Texelse binnenwater verspreiden. „(Overheids)instanties die zich zou den moeten belasten met de realisa tie en het beheer van de hevel-vis- passage waren aanvankelijk zeer sceptisch. Men twijfelde zelfs of er op deze lokatie wel stekelbaars zat. Met inzet van kracht en argumenten heeft George iedereen weten te overtuigen van de waarde van „zijn" project." In 1996, het jaar waarin de vishevel werd gerealiseerd, werden zo'n 225.000 stekelbaarsen overgezet Inmiddels is een andersoortige vist- rap voor stekelbaars aangelegd bij de Mokbaai. In het Groningse Termunter- zeil wordt gewerkt aan een passage volgens het Cocksdorpse principe. Alleen is die acht keer groter. GroenLinks gaat de gemeente raadsverkiezingen in met elf kan didaten. Bovenaan de lijst die de ledenvergadering donderdag heeft vastgesteld staat Peter Bakker. Tweede man is Jaap Vlaming. Nieuw gezicht op drie is Arthur Oosterbaan, werkzaam bij Eco- Mare. De bioloog uit Den Burg heeft nadruk kelijk voor een actieve rol bij GL ge kozen. Mocht dat niet in de raad zijn, dan op de achtergrond als bestuur der. Nieuw gezicht is ook Nel Lanser. die op de vierde plaats staat. Ze is werkzaam in de thuiszorg en bij de bibliotheek. Voorzitter Theo van den Berg is vijfde op de lijst Zesde staat Joke Vlaming-Van Loon. onderwijze res bij De Fontijn (voorheen CVO). Rinus Manuels. werkzaam bij het Nioz, staat op zeven, gevolgd door Bep van der Berg-Huyboom, in dienst bij de gemeente en getrouwd met de voorzitter van GL. March Heijnen. die bij de vorige verkiezingen veel voorkeursstemmen kreeg, staat op 9. Tiende op de lijst staat Hanme Oskam, werkzaam bij de afdeling Welzijn van de gemeente Den Hel der. Oud PvdA-wethouder Frid Blan ken. o.a. voorzitter van de Openbare Bibliotheek, sluit de gelederen op de elfde plaats De gemeente moet Metalenhandel Spigt met terugwerkende kracht ƒ55.201,- betalen. Het betreft de BTW (inclusief rente) over de jaar lijkse vergoeding vanaf 1992 voor het inzamelen van metaal- huishoudelijk afval en voor het ontvangen van autowrakken en oude metalen. Aldus concludeert Adviesbureau Van Montfoort, na dat onderhandelingen tussen de gemeente en Spigt op niets waren uitgelopen. Spigt heeft de BTW al aan de belastingdienst afgedra gen. De raadscommissie FET buigt zich donderdag 22 januari over de kwestie. De gemeente sloot in 1988 een ak koord met Spigt over het inleverter- rein voor autowrakken aan de Ruigendijk. Ter financiering van de mrichtings- en andere kosten ontving Spigt hiervoor jaarlijks een vergoe dingvan ƒ10.000,- In 1992 gingen de metalenhandel en de gemeente een mondelinge overeenkomst aan voor de inzameling van metaal- huishoudelijk afval Dit gebeurt tegen een vergoeding van ƒ10.000.- per kwartaal, tenzij de oud ijzer-prijs stijgt boven de 8 cent per kilo. Dat is overi gens met het geval geweest Bij een BTW-controle bij de metalenhandel bleek dat de fiscus van mening is dat het om een BTW-belaste activiteit gaat „De belastingdienst ziet het als dienstverlening en niet als subsidie", aldus Carla Spigt, die een navordering kreeg opgelegd over de hele periode. De metalenhandel claimde deze BTW op haar beurt bij de gemeente. „Want wij moeten dat geld ook weer afdra gen." Het college voelde er echter niets voor het bedrag te betalen..Wij waren van oordeel dat eventueel verschuldigde BTW bij de vergoeding was inbegre pen." Aansprakelijkheid Adviseur Van Montfoort, die de ge meente ooit advies uitbracht over de lokatie van de metalenhandel gaat er echter vanuit dat de vergoeding aan Spigt exclusief 17,5 procent omzetbe lasting is. Volgens de adviseur is de gemeente aansprakelijk voor de na delige gevolgen. Hoewel er volgens de gemeente op de belastingtechnische conclusie van Van Montfoort wel valt af te dingen, zou de rechter waarschijnlijk toch in het nadeel van de gemeente beslis sen Daarom adviseren ambtenaren van de gemeente de raadscommissie FET de achterstallige BTW alsnog te betalen. Afgezien van de aanslagen van '92 tot en met '97 houdt de gemeente rekening met een extra claim van Spigt voor de kosten van juridische bijstand. Het college wil het bedrag bekostigen uit het egalisatiefonds rei niging. Datzelfde geldt voor de BTW die over dit jaar moet worden betaald. Het gaat om een bedrag van 8.750,- Om de verschuldigde BTW over komend jaar te dekken, wil het col lege de reinigingsrechten iets verho gen Het is aan de raadscommissie FET om ook daarover advies uit te brengen

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5