Texelse zeggenschap over Texelse zaken" 1998 teso a C.R. Keyser, koopman in graan en kunstmest exel test Groen-zwarte draad in programma TB: Verkiezingen Gemeenteraad Agenda E Van alle kanten J£0 .TEXELSECOURANT- TB streeft weer naar vestiging van polikliniek Vakantiereizen Rode Kruis Even een pak SNERT halen V( Zorg over muur l Hervormd kerkhof DINSDAG 20 JANUARI 1998 „Texel moet herkenbaar blijven voor zowel bewoners als toeristen. Met behulp van een krachtig eigen bestuur pleiten we daarom voor gebiedsgericht beleid, passend bij Texel en de Texelaars." Aldus Texels Belang in het verkiezings programma. waarmee de partij op 4 maart de huidige zes zetels hoopt de consolideren. Enkele speerpun ten zijn: een Texelse welstand commissie die nieuwbouw beoor deelt. een poliklinisch spreekuur, meer privacy aan de balies van het gemeentehuis en betere samen werking tussen de economische sectoren. het z'n plicht om de burger te helpen We proberen eruit te halen wat er in zit. Iemand als Daan Schilling vindt het leuk om zich daarvoor in te zet ten." Machtsblok Verder verweert Timmer zich tegen de opvatting dat TB zich de afgelopen periode heeft gedragen als een machtsblok, dat zich weinig van an dere raadsfracties aantrok. .We had den natuurlijk zes van de vijftien ze tels. Maar dat brengt ook een grote verantwoordelijkheid met zich mee. Niet naar de oppositie geluisterd? houden blijven ..Het mag geen stukje Nederland zoals elders worden. Door inmenging van met name hogere overheden verlies je een deel van je identiteit", aldus voorzitter Timmer, Uitgangspunt is het behoud van het Texet-produkt. Naast herkenbaarheid is de leefbaarheid op Texel voor be woners en toeristen een speerpunt TB wil o a meer aandacht voor de preventie en bestrijding van drugs verslaving De scholen zouden daar bij een belangrijke rol kunnen spelen Daarnaast moet de overlast van clan destiene slapers worden aangepakt. Ook opruimen van zwerfvuil in vervoer en fietspaden „Maar", zo stelt TB, „aan gratis openbaar ver voer kleven vooralsnog meer nadelen dan voordelen Meer heil ziet men in het stimuleren van andere vormen van vervoer, die een aanvulling zijn op de bus. Verplaatsing van VV Texel '94 naar de oude Boysvelden moet voortva rend worden aangepakt, onder voor waarde dat een haalbare exploitatie op de nieuwe lokatie mogelijk is. De schutters moeten de kans krijgen een eigen onderkomen te realiseren TB waardeert de zelfwerkzaamheid die de schutters willen ontplooien Toerisme TB ziet toekomst in meer „gezond- heidstoerisme". Stimulering van in stellingen om zich op het eiland te vestigen, kan daaraan een bijdrage leveren. Kwaliteitsverbetering van toeristische accommodatie blijft no dig maar de omzetting van kampeer plaatsen in zomerhuizen moet afge- Texels Belang is momenteel verre weg de grootste fractie in de gemeen teraad. De in 1966 opgerichte kies vereniging levert twee wethouders en vier raadsleden. Met het CDA. goed voor drie zetels, vormt TB een meerderheidscoalitie. Dit tot frustra tie van de andere vier partijen die zich telkens met een 9-6 stem verhouding zien geconfronteerd. Mede hierdoor was de sfeer in de af gelopen vier jaar vaak beneden peil. Het laatste jaar is dit verbeterd, maar de kritiek op met name TB is geble ven. Vorige week bleek dat weer eens uit de opmerkingen van PvdA- lijsttrekker Hans Roeper aan het adres van wethouder Daan Schilling Klantgericht Schilling zou het niet zo nauw nemen met regels en beleid om burgers die bij hem op spreekuur komen hun zin te geven. TB-voorzitter Jos Timmer weerspreekt de kritiek op deze klant gerichte handelwijze van zijn wethou der ,,'t Is maar net hoe je het bekijkt. Je wordt tegenwoordig begraven on der regelgeving Texels Belang vindt k. Texels Belang haalt in het verkie zingsprogramma een oud plan uit de la. een polikliniek op Texel, waar specialisten spreekuur hou den In het begin van de jaren '90 spande TB-wethouder Tine Krijnen-Bays zich al in om dit op Texel van de grond te krijgen, bijvoorbeeld in samenwerking met het Verpleeghuis. Een neu roloog hield daar vroeger regel matig controles. Volgens de oud wethouder stond de directeur van het Medisch Centrum Alkmaar positief tegenover het initiatief, maar blies het Gemini Ziekenhuis hef af omdat het financieel niet haalbaar zou zijn. TB wil nu een nieuwe poging wagen. Gedacht wordt ook aan het plaatsen van merdialyse-apparatuur op T exei Willem Brons en Corry Heijne. Dan moeten ze wel punten aandra gen waarmee wij iets kunnen. We hebben in elk geval altijd voor ogen gehouden dat minderheidsgroepen met de dupe mochten worden van ons beleid. Ik kan me met voorstellen dat dit toch is gebeurd Neem maar het kwijtscheldingsbeleid. dat is nog nooit zo ruimhartig geweest Ook zijn er nog nooit zoveel natuurwensen in vervulling gegaan als de afgelopen vier jaar Gebiedsgericht Door het verkiezingsprogramma loopt weer een groen-zwarte draad: bewo ners moeten zoveel als mogeli|k zelf zeggenschap hebben over de ontwik kelingen op hun eiland. „Texelse zeg genschap over Texelse zaken." Eén van de middelen om dat te be reiken is volgens TB „gebiedsgericht beleid" Een voorbeeld uit de bijna afgelopen regeerperiode was de stuifdekbestrijding, waarbii voorTexel een uitzondering werd gemaakt op het landelijk beleid. Het is niet de bedoeling om op Texel alles zelf te regelen: „Samenwerking met anderen kan nodig en nuttig zijn. Het overlegovergaan van de Neder landse Waddeneilanden (OOW) en de vorming van een internationale Euregio van het totale waddengebied kunnen een goede bijdrage leveren Het totaal van wat Texel is. moet be- toeristencentra staat hoog op het verlanglijstje. Daarnaast moet de plaats van de boer in het landschap behouden blij ven en moet er in de natuur plaats zijn voor menselijke activiteiten. Geen 1-2-3 De 1-2-3 regeling mag van TB wor den afgeschaft In plaats daarvan wil de partij terug naar een vast sluitings uur voor horecabedrijven. Voorge steld wordt dat de zaken voortaan om 02 00 uur dicht gaan. TB blijft kritisch ten opzichte van re gelgeving en overheden. De functie van het gewest Kop van Noord holland, waarbij Texel is aangesloten, zal nauwlettend in de gaten worden gehouden. Verder moet de dienstver lening van de gemeente aan burgers en bedrijven beter. Afhandeling van brieven, verzoeken en procedures moet binnen drie maanden rond zijn. TB stelt voor een (onafhankelijk) meldpunt voor met-klantgericht han delen in te stellen. Verkeer Rotondes zijn volgens TB een goede oplossing om gevaarlijke kruispunten te verbeteren Verkeersremmers daarentegen moeten tot een mini mum worden beperkt. TB wil het autogebruik terugdringen door het aanbieden van goede voor zieningen voor parkeren, openbaar Dinsdag 20 januari: In Cinema Texel draait om 19 00 uur Tomorrow Never Dies en om 21.30 uur Seven years in Tibet Om 19.30 uur vergadert de raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid in het raadhuis. Op de agenda staat o.a vierde wijziging bouw verordening, gemeentelijk restau ratie uitvoeringsprogramma en enkele voorbereidingsbesluiten Publiek is welkom. De bibliotheekavond van de Historische Vereniging is om 20.00 uur in d'Ouwe Ulo Tevens is in d'Ouwe Ulo ruil beurs voor verzamelaars van oude foto's en ansichten, aan vang 20.00 uur. Om 20.00 uur houdt mevrouw C. van der Geer van het Moerman Patiënten Platform in de Vrije School een informatie-avond over de Moerman-therapie. Entree 2.50 Om 20 00 uur verzorgt George Wintermans in de Jozefschool voor het IVN een lezing over de stekelbaarspassage. Ook niet- leden zijn welkom, toegang gratis. Woensdag 21 januari: In Cinema Texel draait om 14.00 uur George uit de jungle en om 21 30 uur Seven years in Tibet. Het Katholiek Vrouwengilde houdt vanaf 20.00 uur jaarverga dering in De Witte Burcht. Om 19.30 uur vergadert de raadscommissie voor welzijns beleid in het raadhuis. Aan de orde komen onder andere: ant woorden op vragen uit de ge meenteraad, de vervanging van de Ferrever-zaal en de leugdwerkprojecten waarbij ge bruik wordt gemaakt van de zg. Kohnstam-gelden. Publiek is wel kom Donderdag 22 januari: De overkoepeling van vrouwen organisaties houdt om 9.45 uur voor leden van aangesloten vere nigingen een koffieochtend in De Bijenkorf te Oosterend Kees Hoogerheide vertelt over Texelse boerderijen en stambomen. En tree ƒ5.-. Om 19.30 uur vergadert de raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid in het raadhuis. Op de agenda staat o.a. de vervanging van De Ferrever, RST gelden, Kohnstammgelden, exploitatie- opzet De Waal Publiek is welkom In Cinema Texel draait om 20 00 uur Seven Years in Tibet. Vrijdag 23 januari: Psychiater Wout Bos uit Franeker spreekt op uitnodiging van de Baha'is om 20.00 uur in dorps huis De Hof in De Koog over „Consultatie, een nieuwe vorm van vergaderen en overleg gen". In Cinema Texel draait om 19 00 en 21 30 uur Seven Years in Ti bet. Zaterdag 24 januari: De verkiezing van de sportman, - vrouw, -ploeg en -talent van het jaar 1997 vindt plaats tijdens een ongedwongen sportcafé Question Plaza, aanvang 20,tk uur. In zwemparadijs Calluna bej1'35' om 19.00 uur de eerste Horrc'a,le nacht Kinderen van 8 t/m 12 |i3'a' kunnen ontdekken dat spolKnel echt bestaan. Het evenem$Jsc duurt tot zondagochtend 10)Or uur. fild' een In Cinema Texel draait om 14 ihef uur George uit de jungle en :3'n 19 00 en 21 30 uur Seven Ye;J^e in Tibet m z< 1 a Toneelvereniging Nieuw Lev?^6 uit Oudeschild speelt om 20?'as uur „Gevaarlijk Snoepgoed" e'd dorpshuis 't Skiltje ete :roc 3 té itev eist >gei sno itaa in. Tot 20 februari maakt Teso get'n.'c extra afvaarten en er words111 geen wachttijden verwacht. ®g ote ;n Hoogwater te Oudeschiltagi ide ast l Di. 20 0.05 en Wo 21 0.40 en Do. 22 1.05 en Vr. 23 2.10 en Za. 24 3.50 en Zo. 25 5.25 en Ma. 26 6.15 en Di. 27 7.24 en 11.27 u, 12.20 u; 13.05 14.20 u 16.50 u, 18.16 u 19.04 20.15 ui 3dri it d De kandidaten van Texels Belang bijeen Voorgrond v.l.n.r. Arco de Graat, Piet Sloover, Simon Stark en Janna Dros. Tweede rij Daan Schilling. Annie Hin. Gerard Wei/ers en Atke Steenhuizen. Daarachter Rinus Kuiper, Dick Drijver en Paul Kikkert. Helemaal achteraan (Foto Frans Hopman) 12. Aan het strand is het ongeveer een utA*^ eerder hoogwater De zon komOrc 21 ianuari op om 08.34 uur en gasyee onder om 17 06 uur. 20 januari laatstvj|g kwartier, 22 januari doodtij. f n n (ADVERTENTIE) lopen zijn. Ook het aantal stacaravans mag niet kleiner worden TB wil 2000 slaapplaatsen voorlopig in reserve houden. Wel staat de par tij open voor het verplaatsen van slaapplaatsen binnen een bepaalde recreatie-regio Handel in bedden moet echter worden voorkomen. Voor mensen die met zelfstandig op vakantie kunnen, een handicap hebben of chronisch ziek zijn, organiseert het Nederlandse Rode Kruis vakanties in binnen- en buitenland. De accommodaties zijn aangepast, evenals het vakanties chip de J Henry Dunant. Tientallen vrijwilligers, waaronder verpleegkun digen, reizen als verzorgers mee. Voor informatie en aanmeldingsfor mulieren kan tot 14 februari worden gebeld naar Nel Vermeulen-Mens, telefoon 318 656 Ook worden nieuwe vrijwilligers gezocht, met name verpleegkundigen en zieken verzorgenden, voor het begeleiden van de vakanties Belangstellenden kunnen eveneens bellen met me vrouw Vermeulen Wie vrijwilliger wil worden bij het Rode Kruis afdeling Texel kan voor inlichtingen of aanmelding terecht bij mevrouw Rood, telefoon 319 714. Antwoord vorige Texeltest- De oprichter van Keyser Co Cornells Reijerz Keyser, stamde uit een welgestelde Doopsgezinde agrarische familie. Hij werd geboren in Den Burg op 28 april 1844, trouwde in 1868 met Marretje Leijen en overleed 23 december 1916. Vol gens de stukken was hij „koopman in graan en kunstmest" en als zoda nig oprichter van het bedrijf C.R. Keyser Co C.R. Keyser werd ook wel de Huider genoemd, wat hommel of horzel betekent. Het huis aan het Meiertebos dat hij in 1872 kocht, werd daarom wel het Hulders- huussie genoemd. C.R Keyser moet niet worden ver ward met zijn op 31 juli 1868 gebo ren en op 12 mei 1939 overleden zoon Reijer Pieter Keyser, die be kend werd als wethouder en als op richter van de NV. Texelsche Electriciteits Maatschappij (TEM) in 1927. Het bedrijf Keyser Co kocht de voormalige zuivelfabriek aan de Dorpsstraat (nu Hogereind) in De Waal en kreeg in 1933 vergunning voor uitbreiding van het gebouw, waardoor de belangrijkste activitei ten van het bedrijf naar hier konden worden overgebracht. Lezer Peter van der Gracht uit De Cocksdorp hoorde in zijn jeugd een versje dat betrekking had op C.R. Keyser en waarvan hij zich alleen de &ctc*\c Telefoon 31 48 90 eerste regels herinnert tra in ate ■KC )os Dh >e I _roi ■ex int N.V. „De Texelsohe Graan- en KunstmestJiandeC' v.h. C. R. KEIJSER Co. - DE WAAL CTEXED - Telefoon 3441 NETTO INHOUD 50 KG CO O O co Herinneringen aan het bedrijf Keyser Co liggen letterlijk voor het oprapen in de ge bouwen die momenteel worden gesloopt. Zoals dit label, dat bestemd was om aan een zak kippenvoer te worden gebonden. In deze rubriek vragen we verschillende Texelaars om hun me ning. Deze keer gaat het over Sint Jan, dat op de nominatie staat om te worden gesloopt. GroenLinks vindt bijvoorbeeld dat er in het verzorgingstehuis best wel jongeren en starters kunnen wor den gehuisvest. Andere partijen in de Texelse politiek denken ook in deze richting. Jan van Andel, directeur van de Woningstichting: „Ga de woningnood op Texel aanpakken daér waar die het hoogst is. Jongeren en starters zijn oververtegenwoordigd in de groep die op zoek is naar betaalbare huisves ting. Voor hén is het op dit moment veel moeilijker om een woning te vin den, dan voor senioren Het ligt daarom niet voor de hand dat je een be hoorlijk aantal seniorenwoningen gaat bouwen. Ik kan me niet voorstellen dat de gemeenteraad medewerking verleent aan plannen waar we op dit moment niet op zitten te wachten. Op langere termijn over een jaar of vijftien, zal er weer een stijgende behoefte zijn aan woningen voor oude ren. De Woningstichting is bereid te onderzoeken of St. Jan geschikt is voor huisvesting van jongeren en of het financieel haalbaar is." Carla Schrama. actief in het jeugdwerk en kritisch woningzoekende: „We zijn allemaal op kamers begonnen. Als je een kamer krijgt en een keuken tje, is dat voor een alleenstaande jongere helemaal zo gek nog met. Voor startende kamerbewoners kan je kan er ook training aan koppelen, bijvoor beeld voor budgetbeheer, het openen van een girorekening en koken en zo. Maar als je in zo'n groot complex alleen maar jongeren huisvest met weinig woonervaring, moet er wel een beheerder komen. Alleen al om de centrale voorzieningen te runnen. Het is beter om er ook jonge gezinnen en wat ouderen in te huisvesten. Een lage huur kan best een argument zijn om bescheiden te wonen. Maak het geschikt voor alle kleine huishoudens die er in willen." Peter van der Zwart (37), offsetdrukker bij L&R en woningzoekende: „Ik woon nu drie jaar in een stacaravan bij hoeve Vogelvreugd. Acht caravans worden daar permanent bewoond. Vooral als het vriest en er geen stro mend water meer is, is het behelpen. Ik ben al twee jaar vergeefs op zoek naar een woning. Een alleenstaande zoals ik komt nauwelijks voor een huurwoning in aanmerking. Laatst kwam er iets vrij aan de Oorsprongweg. Maar daar kwamen teveel gegadigden op af. En een koopwoning gaat m'n draagkracht met dit prijsniveau te boven. Een kamertje in St. Jan zie ik niet zitten. Te klein. Gezien de ruimte in m'n stacaravan ga ik er dan niet op vooruit. Ik ben op zoek naar een twee- of driekamerwoning. Er moet op Texel véél meer gedaan worden aan huisvesting voor alleenstaanden." Lex Albers. begeleider bewoners Texelse Reede. „De tien mensen van onze stichting die tijdelijk in St Jan zitten zijn hier tevreden Logisch, ge zien de ruimte die ze aan De Zes hadden. Maar toch zullen we blij zijn als we weer terug kunnen. Ik kan me wel voorstellen dat jongeren met een kamer in St. Jan zijn geholpen. Alleen is het keukentje met eén pitje wei erg summier. Wij hebben daar geen last van, omdat onze mensen gemeen schappelijk eten. Ruimte om het keukentje uit te breiden is er eigenlijk niet en bovendien zit je met de afzuiging. Door de verdiepingen is dat niet mak kelijk te maken. Ga maar eens breken in zo'n gebouw. Ik snap wel dat het afbreken van een gebouw dat nog maar zo korf staat, voor velen niet is te bevatten." Kees Boer. lokatiemanager van Zorgcentrum Texel (wil eigenlijk niet aan deze discussie meedoen): „Als je het veel van de huidige bewoners nu vraagt, zitten ze best. Maar op het moment dat ze in een rolstoel terecht komen, hebben ze een probleem. We hebben heel serieus gekeken of aanpassen mogelijk is. Als het ook maar een klein beetje haalbaar was, zouden we het met gaan slopen. Dat is echter geen kapitaalsvernietiging. Dat er geen markt zou zijn voor nieuwe huisvesting voor ouderen is niet waar. In de gemiddelde woningklasse zijn er inderdaad genoeg woningen Maar er zijn ook Texelaars, die wat meer geld te besteden hebben. Die willen graag een mooi appartement met wat meer voorzieningen en gaan liever niet in het nieuwe Jan Dirksoord of het Hof van Geus. Als er jongerenhuisvesting moet plaatsvinden - waarvan ik me afvraag óf het ge bouw zich er wel voor leent - moet er voor ouderenhuisvesting alternatieve ruimte worden geboden op een centrale lokatie. Dat zie ik nog met ge maakt Mevrouw De Wal (82), sinds twee jaar woonachtig in St. Jan. ,,lk zit hier nog prima en wil voor geen prijs weg. Ik heb een fijne kamer en die is groot genoeg. We hebben het met z'n allen reuze gezellig. De sfeer is goed, net als de verzorging. Ik zou het niet erg vinden als er jongeren in het gebouw kwamen wonen. Het wordt er alleen maar gezelliger van. Maar met alleen jongeren, want dan kon het wel eens erg gezellig worden. Ook iels oude ren, of jonge gezinnetjes. Daarvoor zijn de kamertjes natuurlijk wat klein. Maar als je ze aan elkaar verbindt met een opening, heb je het dubbele aan ruimte." De Huider had een auto, at en Rei/er (Zijm) was zijn chaufleu/'lai de Huider die moest Dissen Va maar Rei/er tufte deur)e Wie kent de resterende regels vflai dit rijm? lel 6> Nogmaals: „Meester Kraavc Op het rubriekje Texeltest wordt vge< gereageerd, waarbij soms nieuil wetenswaardigheden aan het lit)ai komen. De 80-jarige Gerard Gie'ei uit Lexmond zat als leerling bij mee ter Hendrik Kraai in de klas en hie mee met het opbouwen van de bi logische collectie. Hij zocht eier»a1 en leerde hoe je die kunt uitblazt)0 door één gat. Ook verzamelde voor de collectie kanonskogels (>q hij vond in de buurt van de fortre. Schans, Lunette en Redoute, d-e: toen geheel of gedeeltelijk werdiy( afgegraven Gielis weet ook te vt tellen over het prilste begin van i>a collectie: wethouder en TEM-opriqe ter R P. Keyser schonk in 1928 ef collectie platen in kleur van allert»0 soorten vogels. -e Gielis ging later naar de zeeva® school aan het Schilderend, mas moest deze voortijdig verlaten t«B de school in 1933 werd gesloten.® vervolgde zijn opleiding in Den Hi der. De Texelse zeevaartschool w; in eerste instantie korte tijd gehui vest in een lokaal op het terrein v< de lagere school aan de Nieuwstra-C (Burgwal) in afwachting van r,p nieuwbouw aan het Schilderen,e Toen deze echte zeevaartschool (rr£ Ouwe ULO) klaar was, kwam h.j( „glazen paleis" vrij, zodat (jy museumcollectie erheen kon. ;c Er wordt te weinig gedaan om #u muur van het kerkhof van de N kerk in Den Burg te beschermen. D" eeuwenoude stenen zijn beklad m:"1 een verf die zich slecht laat verwijd ren en sommige jongeren die zit regelmatig in het park ophouden vii den het kennelijk leuk stenen uit h afbrokkelende muurtje te trekke Dat stelde CDA'er Jan Koolhof gi teravond in de vergadering van raadscommissie voor algemeen e organisatorisch beleid. Burgemeester Van Rappard ar woordde het met Koolhof eens zijn Bedoeling was geweest t voegers die zich met de restaura# van de kerktoren bezighielden I vragen direct ook maar iets aan muur te doen. Het plannetje mislukt echter, omdat de werklieden snel# waren vertrokken dan voorzien. Va Rappard zei toe te blijven streve naar een goede oplossing.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2