Toch vergunning Koger festivals Cello ensemble in Muze-serie Topschapen op winterkeuring Wel strengere eisen aan openbare orde TEXELSE COURANT Toneel in 't Skiltje Turners sterk Koger Klimopprijs voor Anton Kooiman Blaasapparatuur APK gekeurd? Massale deelname aan horrornacht Wat ik zeggen wou.. Horror DINSDAG 20 JANUARI 1998 gespeej Xenakj Demscj sami Toneelvereniging Nieuw Leven speelt zaterdag in dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild de klucht „Gevaarlijk snoepgoed" Een week later wordt het stuk van Max Andrea voor de tweede keer uitgevoerd, wederom vanaf 20.00 uur. De regie is in han den van het duo Emmy Zijerveld en Ria Buisman. Gezien de sterke be zetting belooft het een aangename avond te worden Na afloop is er bal. De Texelse Rocknight en het Seafestival krijgen toch een vervolg. De zomerse festiviteiten in De Koog waren op losse schroeven komen te staan omdat burgemeester Van Rappard ernstige twijfels had over de openbare orde. Tij dens overleg dat gisteren plaatsvond tussen de gemeente, de politie, de stichting Koger Horecabelangen (SKH. dat is de opvolger van de Stichting Tropical Seafestival), de ondernemersvereniging De Koog Badplaats en de dorps commissie deed de burgemeester alsnog de toezegging dat de vergunningen worden verleend. Twijfels over de openbare orde waren ontstaan na het Seafestival. Volgens festival-organisator Rein Stam van de SKH omschreef Van Rappard de sfeer zelfs als „bedreigend De bur gemeester zou zich baseren op de politierapporten van het bewuste weekend. Vraagtekens over de open bare orde in de badplaats werden verder gevoed door de actiegroep Noord, bestaande uit Koger onderne mers die zich kritisch uitlieten over uitwassen tijdens dit festival. Strenge eisen Een eerder gesprek met de burge meester gaf Stam weinig hoop op goed vervolg. Het liet zich héél ern stig aanzien", doelde hij op de mede deling dat een vergunning er dit jaar niet zou inzitten ais niet aan een aan tal strenge eisen inzake handhaving van de openbare orde zou worden voldaan. Van een „bedreigende sfeer" op het Seafestival was volgens Stam overi gens helemaal geen sprake. „Dan ben ik zeker op een héél ander festi val geweest. Ik heb de politie rapporten gezien. Daarin kwam het woord bedreigend met voor." Harry Wuis, voorzitter van De Koog Badplaats, liet zich tijdens de jaarver gadering vrijdag kritisch uit over de Actiegroep Noord Hij verweet de groep gebrek aan solidariteit met de overige ondernemers in het dorp Wuis had ook twijfels over hun ach terban .Ze hadden beter eerst over leg kunnen voeren met de andere ondernemers, alvorens in de publici teit te treden." Overleg met de gemeente en inzage in het politierapport was voor de Stichting Koger Horecabelangen aan leiding de gemeente een brief te schrijven, waarin met name de hand having van de openbare orde aan de orde komt. „De brief heeft kennelijk veel indruk gemaakt", aldus Stam Autoslapers De gemeente verbindt aan de ver gunning voor de festivals wel een aantal voorwaarden Zo moet er een betere coördinatie plaatsvinden van de afvoer van de bezoekers na half vier Er moet een gericht beleid ko men om het slapen in auto's te voor komen Dit is een wens die ook door de Koger dorpscommissie is geuit. Vooral in de preventieve sfeer gaat er het nodige gebeuren. Zo worden de bezoekers vooraf geïnformeerd over de strafmaatregelen en worden ze gesommeerd om vooraf onderdak te regelen Om dit mogelijk te maken zal de Koger horeca in overleg treden met de plaatselijke logiesverstrek- kers. Verder moet er meer toezicht worden gehouden op het stuksmijten van glas op straat, een voorwaarde waarbij de Koger horeca zich volledig kan aansluiten Dorpswachten Daarnaast heeft de organisatie de verplichting op zich genomen tijdens het weekend voldoende dorps- wachten in te zetten. Dit is vooral nodig tijdens het Seafestival Op de zelfde dag wordt namelijk een groot wielerevenement gehouden, waar door de politie dat weekend een dub bele taak heeft. Overigens zullen ge durende het hoogseizoen op elke avond dorpswachten in De Koog pa trouilleren Verder doen ze hun ron den in de weekenden kort vóór en na het hoogseizoen Deze maatregel is mede op aandrang van de Koger ondernemers zelf genomen. Om uitgaanders die een entreekaart te duur vinden op de festivals toch te vermaken, is het de bedoeling ook buiten wat meer festiviteiten te hou den. Overleg over een vergunning voor de Horizontoer waarbij ook na 1 00 uur klanten mogen worden bin nengelaten. is nog gaande. De burgemeester maakte de raads commissie A&O gisteravond deelge noot van zijn voornemen om onder de genoemde voorwaarden de vergun ningen te verlenen. Drie Texelse teams draaien sterk in de competitie van rayon Noord Het jeugdteam t/m 12 |aar (Marijke Blok, Rosa Albers, Nienke Daalder en Anne Marie Schoo) hadden de eerste ronde in december al gewonnen en werden zaterdag in Middenmeer derde Het slechtste resultaat over drie wedstrijden mag worden afge trokken. Het juniorenteam (Monique de Jong, Anna Lisa Albers, Jolanda Breman, Karin Zwaneveld en Sandra Koop- mans) profiteerde van het uitvallen van het sterke team van Middenmeer Met 0,2 punten verschil op de turn- combinatie WAD (Wieringen, Anna Paulowna en Den Helder) werden zij eerste, waardoor de eerder behaalde tweede plaats kon worden geschrapt. De turnsters Marlon Witte, Bettine Schraag, Sanne Vlaming, Esperanza Smidt en Judith van Vliet ondervon den weinig tegenstand. Zij zijn al ze ker van plaatsing voor de derde wed strijd en daarom werd volop geexperimenteerd Dat leverde de nodige mislukking op brug op en dus lage cijfers. Alleen Marlon Witte kwam goed door de test en werd in dividueel tweede De opgedane ken nis en ervaring zal nog twee weken worden gekoesterd om op 1 februari tijdens het individueel rayon kam pioenschap optimaal aan de start te komen. Het ondernemerschap van Anton Kooiman, exploitant van het nieuwe hotel/restaurant Noordzee aan de Badweg. wordt in de badplaats alom gewaardeerd. Leden van ondernemersvereniging De Koog applaudisseerden vrijdagavond tij dens de laarvergadering in Capri uit bundig voor zijn initiatief. Het langdu rige handjeklap leverde Kooiman de Klimopprijs 1997 op, een prijs die jaarlijks wordt uitgereikt aan een be- drilt dat zich op Di)zondere wi/ze derscheidt. „Een fraai gebouw i uitstraling en een gedurfde aant, van een horeca-ondernemer di iets bi/pakt" doelde voorzitter H Wuis op de tien tweepersoons mers in het voormalige restaura Kooiman scoorde van de genomineerde bedrijven het lan applaus De twee andere onde mingen waren Interdecor aan Nikadel en architectenburo Alke Honingh aan de Ruijslaan. Op, foto reikt Wuis de Klimopprijs uit Anton Kooiman. 3135-55312 (gefokt door J. Vaessen) en 4210-3000 (eigen fok). Kampioenen oudere rammen: 1 4030-2134 Fok/Eig. C. Kikkert Kamp., 2. 4210-2800 Fok/Eig F. Verbeme Res. kamp. Ramlam- meren: 1. 3135-5312 Fok: J. Vaessen/Eig P. Verberne Kamp 2. 4169-0181 Fok: J. Scholtens/Eig: K. Tjepkema Res. kamp. Ooien: 1. 4210-3000 Fok/Eig: P. Verberne Kamp.: 2. 4030-2303 Fok/Eig: C. Kikkert Res. kamp. Rubriek 1 (1-9) oudere rammen: 1 Fok/Eig: C. Kikkert; 2. Fok/Eig P. Verberne; 3. Fok/Eig: C Kikkert. Ru briek 2 (10-20) rammen geboren in 1997: 1. Fok/Eig: C. Kikkert, 2 Fok J. Scholtens/Eig J Mantje; 3. Fok Eig: P Verberne Rubriek 3 (21-30) Wordt de blaasapparatuur waarmee de politie de adem van aangehouden automobilisten controleert regelmatig op z'n deugdelijkheid getest? Die vraag stelde Jan Koolhof (CDA) gis teren in de commissievergadering voor algemeen en organisatorisch- beleid. Een kennis van hem had na een controle zi/n weg mogen vervol gen. terwijl hij wel degelijk zes of ze ven biert/es had gedronken. Koolhof stelde daarom vooreen APK-keunng voor de apparatuur in te stellen. Voorzitter Van Rappard reageerde met een glimlach en veronderstelde dat de zegsman van Koolhof zonder het te weten de hele avond alcohol vrije pils had gedronken. De burge meester beloofde navraag te doen bij de politie. rammen geboren in 1997:1 Fok' J Vaessen/Eig' P. Verberne (kamp 2 Fok: J. Scholtens/Eig K Tjepkema (res. kamp.); 3. Fok/Eig: VOF Veeger. Rubriek 4 (31 -40) rammen geboren in 1997: 1. Fok: P Bregman/Eig: K. Tjepkema; 2. Fok: C Kikkert/Eig: C. Kikkert M. J. v. Boekei; 3 Fok: R. Postma/Eig. D Kikkert Rubriek 5 (41-50) rammen geboren in 1997:1 Fok/Eig: D Kikkert; 2. Fok: P. G. Koopman/Eig: K. Tjepkema; 3. Fok Eig: C. Kikkert. Rubriek 6 (51-61) ooien geboren in 1997: 1 Fok/Eig: P. Verberne, 2. Fok/Eig: C. Kikkert; 3 Fok/Eig. D. Kikkert Cello Octet Conjunto Het ensemble Cello Octet Conjunto verzorgt zondag 25 januari om 14.00 uur in theater De Kiekendief het vierde Muze-concert. Kaarten van 22,50 (Vriendenprijs ƒ17,50) zijn verkrijgbaar bij Nauta Boek, Vakantiecentrum De Krim en de Muziek Dansschool. Het professionele octet klinkt als een klein kamerorkest Het ensemble heeft zijn naam te danken aan de Spaanse afkomst van de dirigent en violoncellist Elias Arizcuren. Verder Een spannend momenthet begin van de kampioensrubrieken. Oftewel: hoe stel je je schaap zo voordelig mogelijk voor. verwijst de naam naar het uitgesproken karakter van een deel van het repertoire Met de vijfde CD in 1997 bereikte het octet z'n doel. naast rijke en spectaculaire werken van Villa Lobos, Turina of De Falla het spelen van originele stukken uit deze tijd Om het repertoire te De animo voor de „horrornacht" komend weekend in Calluna is on gekend groot. Bijna honderd kin deren van 8 tot 12 jaar hebben zich aangemeld en dat is ruim tweemaal zoveel dan er maximaal kunnen meedoen. Tijdens de horrornacht beleven de kinderen avonturen in en rond het zwemparadijs. Het programma begint zaterdagavond met een snackdiner, gevolgd door een bosspel en een „enge" speurtocht. Daarna over nachten ze (op een veilige plaats), waarna ze 's morgens nog lekker kunnen zwemmen en een ontbijt krij gen. „Je kunt wel spreken van een storm loop". vertelt badmeester Michel Gomez, éen van de organisatoren. „We waren uitgegaan van een maxi mum van 42 kinderen, maar hadden op niet meer dan 30 gerekend. Per slot van rekening was dit de eerste keer en bovendien is het de bedoe ling dat de kinderen blijven slapen. Maar de belangstelling is enorm Op dit moment (maandagavond, red.) zijn er al 98 aanmeldingen." Naar de reden kan Gomez slechts gissen. „We hebben veel aan p.r. gedaan. Een beetje griezelen spreekt kinderen in die leeftnd aan. En natuur- KIJK en vergeilJK. ue Kampioen en ue re&eivenainpiuen aaiisu/uuitc/i cmaaia nvt*. Winter mag dan niet de beste tijd zijn voor een schapenkeuring, jurylid Jaap Worp uit Beets was zaterdag in manege Akenburg on der de indruk van de kwaliteit van de Texelse dieren. „Hele beste kopnummers", aldus de keur meester, die ervan overtuigd is dat het geen eendagsvliegen zijn. „Ik weet zeker dat ik deze schapen van de zomer terugzie op de Groene- plaats." De kampioenslinten gin gen naar P. Verberne en C. Kikkert. Het was een gezellige keuring. „Het sociale contact is inderdaad een be langrijk aspect van deze winterse evenementen", beaamde Dick Reijne, die als speaker Worp bijstond. ,De kenners spreken elkaar weer even en bekijken hoe rammen zich hebben gehouden na het dek- seizoen." Het was de tweede keer dat in deze stille periode voor de fokkers een keuring werd gehouden op Texel „De mensen hebben er nu meer tijd voor, dus is het leuk dat er zoiets is. Maar je hebt wel duidelijk zomer- en winterdieren Schapen die er nu wat minder bij staan kunnen in de zomer best als eerste eindigen. En omgekeerd." Zowel Reijne als Worp waren onlangs op winterse schapenkeuringen in Ambt Deldenen de Beemster „Voor mij steekt dit evenement er echter met kop en schouders bovenuit", be kent Reijne. „De kwaliteit is hier op vallend best Omdat Texel toch de bakermat is van het ras7 Misschien. Ik denk wel dat het vakmanschap van de fokkers op het eiland erg groot is. Dat zie je toch terug in de dieren." Ook Worp was enthousiast. „Er zit maar heel weinig verschil tussen de eerste drie a vier dieren. Een brede top. hoewel ik de laagst geplaatsten ietsje minder vind dan aan de over kant." Hij wijt de hoge kwaliteit ook aan de kennis en ervaring van de Texelse fokkers. „Je ziet bij de hoog ste klasseringen toch vaak dezelfde namen terug." Bleekneusjes Reijne vond met name de ooilammeren beter ontwikkeld dan aan de overkant. „Ze hebben een mooie lengte, waarbij het rastype behouden is gebleven. Het zijn geen rare langgerekte schapen geworden." Het beenwerk kon hem minder beko ren „De vacht is lastig te beoordelen. Er zijn dieren die buiten lopen en schapen die binnen staan Dat geeft grote verschillen. Ook al voor het oog, want een hokschaap is veel groeze liger." Worp had meer op met de ram men „Dat vind ik makkelijker om te beoordelen. Het is opvallend dat de hokrammen zoveel minder uitstraling hebben. Bleekneusjes zijn het." Bij de mindere dieren miste Worp een goede stapeling van de vacht, kwali teit in het rastype of solide beenwerk. De keuring was geen Texels onder onsje. Onder het publiek was een belangstellende groep Belgen. „Dat zijn echte fans", aldus Reijne. „Niet voor de handel hoor. Ze kijken hoe bepaalde dieren zich houden. Zo'n keuring is toch een vorm van re clame," In de kampioenskeuringen hield Worp goed dezelfde lijn aan „Dat is wel moeilijk, want het blijft toch altijd een momentopname. Het kan zijn dat een dier zich de ene keer iets beter laat zien en dat weegt toch mee." De oudere ram 4030-2134 van C. Kikkert (eigen fok) werd door Worp zonder aarzelen op kop geplaatst. Zowel bij de ramlammeren als bij de ooien ging de rozetten naar P. Verberne voor verrijken werden muziek van De Pablo, Halffer, Boulez, Part, Donatoni, Nobre, Berio en vele anderen wie werd samengewerkt. Het octet werkt regelmatig samr^ ma grote stemmen als Tere® Berganza, Maria Bayo en anderea Naast optredens in vele Europeseel belangrijke festivals werd 0:4 gespeeld in de VS en Canada. Zwemparadijs Calluna houdt zate dag een horrornacht voor kinder: I van 8 tot 12 jaar. Waar zijn we rl helemaal mee bezig? Is dit opvoej kundig? Jonge kinderen eel „nachtje" vermaken met horroijj Tjonge jonge Als ik/wij nog kinderen in die leeltJ zouden hebben, en ze zouden hM aan willen meedoen, dan zouden tl daar écht geen toestemming voor kil gen Dan wist ik (net als nu) dat Ir echt 'n verkeerde zet zou zijn in hi ontwikkeling om ja te zeggen. Va doe maar lekker mee. Kinderen hl ren 's nachts rustig en veilig in hu eigen bed te liggen A. Habraken-de Bok, De Koog. lijk dat ze mogen blijven slapen." Niet alle ouders zijn blij met het imti: tief, zo blijkt uit een brief aan Callun van Antoinette Habraken uit De Kooi die elders in deze krant als ingezoi den stuk is opgenomen. Calluna u daar niet via de krant op reagerei Gomez: „Kern is dat wij goede e veilige dingen kunnen orgamserel Dat hebben we al vaker bewezen e dat blijkt ook uit de reacties van d ouders die hun kinderen hier naar to laten gaan." Zaterdagavond is dus volgeboek maar Calluna overweegt een tweed horrornacht te houden voor alle kir deren die nu met kunnen meedoen Of dat doorgaat, hangt af van hf verloop van de eerste aflevering

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 6