TEXEL Cjroen c2wartrJ~exels in het L, Hoogwerker uit Den Helder nodig Brand na ontploffing jn Waalder graansilo Schietsportcentrum binnen handbereik „Referendum over toerisme nodig" Eensgezind voorstel van college: TvT daagt politiek uit: Gaten kaas TOERIST f J n i'qq AAGAZIN - VERDER 1\T,V,._,. IN DIT l\ummer Militair toporkest verzorgt optreden 2 „Verkiezingsfinale" in De Lindeboom 2 VVV-directies heffen glas op samenwerking 5 Vliegshow hindert Oosterend Present 5 Silobrand al vorig jaar in de krant... 7 Harry pleit voor mikado-centrum 7 „Eerst 'n enorme klap en daarna 'n dot vlammen" Brandstichter gepakt Worszel Klappen Oefening stopt voor koningin D.S. Boon blijft hulpstrandvonder Botsing Nieuw plaveisel bij Thijsseschool adverteren? eigen opdruk? Texelaartje? Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg Tel 362600 fax: 314111 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11252 VRIJDAG 30 JANUARI 1998 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Ipinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 S Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG BONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws(a)tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) (Advertentie) wat moois wordt Zo'n schietcentrum vind je bi|na nergens in Nederland Bakker realiseert zich dat de bouw vergunning voor de schiethal nog moet worden geregeld Datzelfde geldt voor de aanbouw. Als de raad akkoord gaat met het financiële voorstel, is het niet aannemelijk dat er van gemeentelijke zijde bezwaren komen tegen de bouw Daarna moet blijken of ook de provincie zich in de plannen kan vinden Cijferaar Willem Vlas van de schut ters is optimistisch. ,,De Eiland- schutters zijn op 30 maart 1974 op gericht en de Schietsportvereniging Texel op 16 januari van datzelfde jaar. Als het meezit kunnen we het zilveren jubileum in onze eigen ac commodatie vieren in luide knal schudde De Waal gisterochtend om kwart tor zes ruw wakker. Bovenin de oude graansilo aan het }gereind, die momenteel wordt gesloopt, woedde brand laarbij een propaangascilinder was ontploft. De explosie troorzaakte lichte schade aan de daken van twee ernaast ilegen woningen. De brandweer had het vuur snel onder ijintrole, maar kon de brandhaard in de twintig meter hoge lo niet bereiken. Voor het eerst in de historie werd ■arom een speciale hoogwerker van de Helderse brand eer naar Texele gehaald. Daarna was het een koud Winstje de vlammen te doven. het gebouw stond een gewone tan, die werd gebruikt bij de top. Commandant Dick ngeneel vond het echter onver- twoord om zijn manschappen lee omhoog te hijsen. Ge- i de loodzware brandslangen de reactiekracht bij het spui- i, zou de bak met brandweerlie- rervaarlijk kunnen gaan slin- in. De „skylift" uit Den Helder il helemaal ingericht voor het ringen van branden. Het wa- rordt via een metalen leiding igs de uitschuifbare giek estuwd, zodat men veilig met 1 krachtige straal het vuur van enaf kan bestrijden. Sloper Werner Dros zoekt de oor zaak in het werken met een snij brander op woensdag ,.We hebben om veiligheidsredenen bovenin een extra vloer bovenop de bestaande houten vloer gemaakt. De jongens zijn daar de hele dag bezig geweest met de ontmanteling van de staal constructie Ze hadden een poeder blusser bij zich. Waarschijnlijk zijn ongemerkt gloeiende stukjes ijzer tussen de twee vloeren beland en is het daar gaan smeulen, waarna het hout heeft vlam gevat.' Vervolgens moet de gascilinder van de snijbrander oververhit zijn ge raakt en volgde een ontploffing Het betrof een kleine fles propaangas, die explodeerde en vervolgens werd verpletterd Een zuurstofcilmder werd weggeslingerd, maar bleef in tact. Bij de ontploffing ontstonden twee gaten in de buitenmuur van de silo. Schilfers daarvan kwamen terecht op en rond de woningen van de fa milies De Ridder (nr. 45) en Pastoor (nr. 47). Opmerkelijk is dat bij het di rect aangrenzende huis van De Rid der slechts eén dakpan sneuvelde en bij Pastoor een hele reeks De exacte schade was gisteren nog niet bekend. Krater De ontploffing deed De Waal op z n grondvesten schudden ,,Eerst klonk er 'n enorme klap en daarna zag ik een dot vlammen", vertelt dorps bewoner Klaas Hayma Hij was één der vele Waalders die de alarm centrale belde Het echtpaar Buis, dat tegenover de silo woont, dacht eerst aan een blikseminslag, maar toen ze uit het raam keken, zagen ze de toren in brand staan. Buurvrouw Ingrid Pastoor zag het ook „We za ten meteen rechtop in bed De silo leek wel een vuurspuwende krater Later hoorden we van anderen dat die vonkenregen over ons huis trok. Het meest indringend was de klap bij Arie en Marian de Ridder en hun drie kleine kinderen, waaronder een pas twee weken oude baby. ,,We zijn meteen met de kinderen het huis uit gegaan. Op dat moment wisten we met hoe erg het precies was, dus je probeert eerst je gezin in veiligheid te brengen, bij m'n schoonouders aan de overkant van de straat al dus Arie de Ridder Daags ervoor was het gezin ook al tijdelijk geéva- Lees verder pagina 7 |26-jarige Texelaar is woensdag lehouden op verdenking van jdstichting. In de nacht van Indag op dinsdag is door bran- papier schade aangericht aan louten gevel van een bejaarden- ing in de Cocksdorper |pstraat. Een grote schroeiplek in de ochtenduren ontdekt. Bij andere woning in die straat jÖ een brandende vuilniszak te- een hek gelegd, dat daardoor ikerd raakte. De bewoners ver- n dat ze rond 05.00 uur een Idlucht hadden geroken, rt na de branden werd de 26-ja- iman in de omgeving gesigna- rd. Hij werd ook al verdacht van branden in september vorig I waarbij pakken kranten in vuur ■dam opgingen De man is in thtenis genomen. it bericht dat twee Texelse •voscholieres vorige week mderdag werden geslagen en ischopt tijdens een bi/een- imst op een scholengemeen- ihap in Den Helder roept njfelachtige, nostalgische ge- >elens op. Heeft het conflict te )aken met een nog steeds 'staande controverse tussen ieuwediepers en Tesselaars7 Iderse kraaien en Tesselse ihapen. Meer dan veertig iaar ileden emigreerde een jeugdig vszeltje van de marinestad iar 't Gouden Boltje Al snel iam hij er achter, dat ie maar in Helderse kraai was en dat ye let handen en voeten ye plek [oesf veroveren. Je sprak een letje ..aars" en dat viel op. jeding speelde geen rol Klom- in. sandalen of gympies7 Niet flangrijk Volwassenen reage- m ook op kleding en uiterlijk, jaar kinderen veroordelen el- iar tegenwoordig onbarmhar- als ze fout zijn gekleed of de irkeerde sportschoenen dra- in. Dom en bekrompen en dan itien er klappen. Horszei De realisatie van een schietsport centrum lijkt dichterbij dan ooit. Het college is nu unaniem bereid de schutters een subsidie van maximaal ƒ336.000,- te verlenen. Om te voorkomen dat die hun be lofte niet waarmaken, wordt de bijdrage uitbetaald naarmate de bouw vordert. Het voorstel, waarin ook de aanbouw van 21 bij 12 meter aan Ons Genoegen is opgenomen, wordt in de eerstvol gende vergadering aan de raad gepresenteerd. ,,We hebben gezocht naar een com promis. Het is zaak dat de aanbouw zo snel mogelijk wordt gerealiseerd, want de Ferrever moet nu noodge dwongen worden warmgehouden met heaters En ik denk dat de be reidheid van de schutters tot zelf werkzaamheid best met een bij drage mag worden beloond", motiveerde wethouder Nel Eelman (welzijn) het collegevoorstel. ,,We hebben ons gebaseerd op de advie zen van de raadscommissie welzijn en FET van vorige week. Het com promis komt tegemoet aan de be zwaren om de subsidie aan de schutters in één keer te verlenen. Want er bestond binnen een deel van de commissie twijfels of de vere niging de ambitieuze plannen tot een goede afronding kon brengen In dit voorstel bouwen we de garan tie in dat wordt voorkomen dat voor een maximale subsidie een mini male voorziening wordt gebouwd." Opmerkelijk is dat het college, dat enige weken geleden nog zeer ver deeld dacht, het voorstel voor de sportschutters nu unaniem onder steunt De aanbouw aan de sporthal is voor wethouder Poster (financiën) echter met nodig. Zelfwerkzaamheid Het voornemen van de vereniging eerst een hal voor de boogschutters te realiseren - na de sloop van de Ferrever staan die immers op straat - sluit aan op de verantwoordelijk heid van de gemeente om alle hui dige gebruikers van De Ferrever op nieuw onder te brengen. De totale kosten van het schiet centrum zijn geraamd op circa ƒ900.000.- De zelfwerkzaamheid hebben de schutters begroot op circa ƒ400.000,-, een bedrag dat dus in feite met wordt uitgegeven Door de bijdrage van de leden res teert er circa 165.000.-, een bedrag dat de schutters zelf bijeen kunnen brengen. De 33 1/3 procent subsidie is aan zienlijk méér dan de tot voor kort ge bruikelijke 25 procent investerings subsidie, die wegens bezuinigingen overigens met meer bestaat „An dere verenigingen kunnen er geen rechten meer aan ontlenen Maar de raad kan de subsidie op eigen gezag wel verlenen", aldus Eelman „Met de verhoging van 8 1/3 procent ko pen we in feite de jaarlijkse exploitatiesubsidie voor de schiethal af Het is dus een éénmalige uit gave." De subsidie die gefaseerd wordt ver leend is steeds 33 1/3 deel van het geïnvesteerde bedrag. Dus als voor ƒ100 000.- is gebouwd, wat door ambtenaren wordt gecontroleerd, krijgen de schutters ƒ33.333,33. Garantie De vereniging, die blij is met het voorstel, heeft begrip voor de gefaseerde subsidie Willem Bakker. ..Hiermee heeft de gemeente de ze kerheid dat we datgene realiseren waarvoor we ons hard hebben ge maakt." De gefaseerde bouw vindt hij geen probleem. „Want een betonnen schiettunnel kan je met in één keer bouwen. Elke segment moet een tijdje harden. Maar denk erom dat dit Blussen vanuit de hoogwerker van de Helderse brandweer. (Foto Harry de GraalI Tien voor Texel vindt dat er een referendum moet komen over de toekomst van toerisme en recrea tie op het eiland. De belangen groep maakt zich zorgen over de toenemende drukte en de her nieuwde discussie over het aantal slaapplaatsen. Aan de vooravond van de verkiezingen daagt TvT de Texelse politiek uit om zich uit te spreken. Vooral de nieuwe roep om het maxi mum van 47.000 toeristische bed den los te laten, baart TvT zorgen. Jn het verleden is het aantal slaap plaatsen gerelateerd aan de draag kracht van de natuur (de duinen) op Texel Toen ging men uit van ten hoogste 47 000 slaapplaatsen en twee miljoen overnachtingen. In In het zand dat bij de suppleties van de afgelopen jaren op het Texelse strand is gespoten, zitten plaatselijk veel stenen Het zijn zwerfkeien uit de ijstijd van allerlei kleur en vorm. Menige wandelaar verzamelt ze om er thuis een rotspartijtje van te ma ken. Sommige stenen springen wel heel sterk in het oog zoals dit exem plaar. dat aan een gatenkaas doet denken. De gaten zijn veroorzaakt door de Amerikaanse boormossel, een schelpdier dat gewoonlijk gan gen boort in pakketten klei. veen en verrot hout maar blijkbaar ook geen moeite heeft met vrij harde steen. In sommige gaten zie je de schelpen nog zitten De boormossel van deze soort deed rond 1890 vanuit Ame rika zijn intrede in Europa, waar schijnlijk meegekomen met trans porten Amerikaanse oesters Van hieruit verspreidde het schelpdier zich langs de Europese kusten en werd in 1905 voor het eerst in Ne derland waargenomen. Tegenwoor dig is het een hier algemeen voorko mende soort (Foto Harry de Graaf) 1997 hebben we volgens tellingen van de gemeente nog geen 44.000 bedden, maar wél zijn er rond de vier miljoen overnachtingen", schetsen de bestuursleden Fridt Blanken en Menno Stam de situatie .Méér overnachtingsplaatsen bete kent meer verkeer, meer druk op de natuur en een te groot beroep op de tolerantie van de samenleving. Rijd u eens rond op het eiland, dan zult u zien hoeveel wegen er stuk gereden zijn Om het karakter van het eiland te waarborgen, kan het nooit de bedoeling zijn straks alle wegen te verbreden en parkeerter reinen te vergroten." En over gratis openbaar vervoer. „Een mooie oplossing maar stelt u zich eens voor dat er op een maandagmorgen een vijfhonderd mensen staan te wachten bij De Krim en Sluftervallei voor een gratis bus naar de markt. Dan hebben we wel een probleem." TvT Stelt daarom voor de „bron" aan te pakken het aantal slaapplaatsen. Gewezen wordt op argumenten om uit te breiden, zoals de werkgele genheid. kwaliteitsverbetering, con currentie Oostzeekust, etcetera „Zo gaat het steeds maar door en is men nooit tevreden, maar de aftakeling van Texel zet wel door." Volgens TvT is het nu een geschikt moment om de meningen onder de bevolking te peilen. De uitkomst van dit referendum mede worden ge bruikt bij het bepalen van toekomstig beleid. De bevolkingsraadpleging moet worden uitgevoerd door een onafhankelijk bureau in het eerste zittingsjaar van de nieuwe raad ('98/ 99) TvT vraagt de Texelse politieke partijen om nog vóór de verkiezin gen op 4 maart met een reactie te komen. Voor de „kritische kiezer' kan dit een aansporing betekenen. Een avondoefening op de Vliehors, uitgaande van het Cavalerie Schiet kamp op Vlieland, is dinsdag eerder afgebroken Verschillende Texelaars hadden hierom verzocht in verband met de uitzending van het verjaardagsconcert van koningin Beatrix Na contacten tussen de ge meente en het kamp werd besloten de oefening iets eerder te staken. Overdag was meerdere keren een Chinook-helikopter te zien, die van Gilze-Rijen naar Vlieland vloog. De heli met dubbele rotor valt met name op door het bijzondere geluid dat hij maakt. Twee keer werd een groep van dertig man op Vlieland afgezet. Tussen maandag 23 februari en woensdag 25 februari worden op de Vliehors opnieuw echte bommen af geworpen door F16's van vliegbasis Volkel De piloten bereiden zich voor op inzet boven Bosnië Op Texel wordt een meetpost ingericht en bij extreme overlast wordt ingegrepen. Dirk Sieme Boon (69) uit De Koog blijft voorlopig hulpstrandvonder voor het strandgedeelte tussen de palen 14 en 20. Onlangs was er sprake van dat hij deze taak zou neerleggen, maar Boon wilde dat zijn zoon Maarten- Jan hem zou opvolgen. Dat kon strandvonder-burgemeester Van Rappard met bij voorbaat beloven, omdat zich als opvolger ook een an dere Texelaar had aangediend Boon besloot daarop in functie te blijven Hulpstrandvonders worden op voor dracht van de strandvonder (de bur gemeester) benoemd door de com missaris van de koningin. Op Texel functioneren naast D.S. Boon nog vijf hulpstrandvonders, elk met een „eigen" kustrayon: Klaas Uitgeest (paal 20-De Slufter), Jaap Groen (Slufter-Schorren), Pieter Dumker (Schorren-veerhaven), Jaap Duinker (veerhaven-paal 14) en Hans Eelman (Razende Bol) Een 69-jarige Cocksdorper had dinsdag rond 11 00 uur op de Post weg niet in de gaten dat zijn voor ganger, een 35-jarige dorpsgenoot, vaart minderde. Hij knalde er achter op Beide Durpers bleven onge deerd, maar hun wagens raakten beschadigd. Dit gebeurde ter hoogte van het vliegveld Ouders die hun kinderen bij de Thijsseschool staan op te wachten, krijgen meer de ruimte. Het college heeft besloten een kort trottoir aan te leggen naast een bestaand voetpad tussen de school en de dierenartsenpraktijk Het plaveisel maakt onderdeel uit van de betegeling van een pad langs het groentje voor de praktijk. De ge meente verwijderde onlangs het oude plaveisel, omdat de tegels scheef lagen. Kritische opmerkingen hierover zijn voor b en w reden het paadie opnieuw te betegelen

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1