Cjrocn cZwarLrJ~exeh in het harL, kollege: RST móet Kuip nemen als bestuurslid Kerken: extra vangnet voor Texelaars in nood Forse schade bij slaapkamerbrand Texel test Waar RST wil Honingh niet pc inwisselen Stichting Kerken en Minima Texel TEXELSE® COU RANT VERDER iyjummer IN DIT Stark sterk bij Oud-Leerlingen 2 Nieuwe TX 34 voor rederij Daalder 3 Combikaartje voor OP en vliegshow? 5 Langere havenarmen Mok voor LCU's 5 Veel publiek bij installatie pastor 5 Paard voor museum 7 VVD-er Zoon 61e Gegadigde doet bod op Question Niet Amerikaans maar ruw IJs Waalenburg eventjes houwes Politiek krijgt zendtijd radio Schaapskudde aan de wandel 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11253 DINSDAG 3 FEBRUARI 1998 5c Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 ff VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. JONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Het bieden van hulp aan Texelaars die in financiële nood verkeren. Dat is het doel van de onlangs opgerichte Stich ting Kerken en Minima Texel, waarin katholieke, her vormde en gereformeerde kerken van Texel samenwer ken. De hulp is bedoeld voor die gevallen waarin hulp uit andere bron niet mogelijk of toereikend is. Wie voor deze steun in aanmer king wil komen moet op Texel woonachtig zijn, maar hoeft niet bij een kerk te zijn aangesloten. De kerken vinden een dergelijk extra „vangnet" noodzakelijk. „Ér is ook op Texel meer armoede dan wel eens wordt gedacht en er zijn situaties waarin hulp van de ge meentelijke instanties niet moge lijk is.", aldus Marius Smit van Zevenhuizen, die voorzitter is van de stichting. Hij wijst ook op noodsituaties van soms tijdelijke aard. die zijn ontstaan door drank- of drugsgebruik, bijzon dere zakelijke tegenslag en andere rampspoed Financiële hulp kan dan een belangrijke rol spelen bij het maken van een nieuw begin De stichting kan geld schenken, maar ook uitlenen - al dan met rente loos, steeds afhankelijk van de si tuatie Bij het beoordelen van de aanvragen wordt altijd als eerste na gegaan of de gewone sociale ge meentelijke sociale hulp niet kan worden aangesproken. Zo ja, dan wordt daarheen verwezen. Er wordt voor gezorgd dat de hulpverlenende instanties van elkaar afweten, uiter aard met in achtneming van de pri vacy van de hulpvragers. Over deze en andere aspecten van het initiatief had wethouder Nel Eelman gister middag een gesprek met het be stuur Als adviserende en doorverwijzende instantie zou de stichting een be langrijke rol kunnen spelen Er zijn mensen die makkelijker naar de hen bekende mensen van de kerken stappen dan naar de sociale dienst, al komt het omgekeerde ook voor. In elk geval staat vast dat de sociale mogelijkheden die Nederland heeft te bieden te weinig bekend zijn. Ze worden althans te weinig benut Het logo van de stichting een lege porte monnee onder een paraplu. ten tot samenwerking tussen de ker- ken bij de sociale hulpverlening. Caritas zou dan in de nieuwe organi satie opgaan. Dat hing samen met de toen actuele landelijke discussie over het lot van de minima in Neder land en de vraag in hoeverre de ker ken op grond van hun christenplicht aan de oplossing van dit probleem zouden moeten meewerken. In di verse plaatsen in het land zijn dan ook interkerkelijke organisaties (meestal werkgroepen) die zich hier mee bezig houden Op Texel doen de R.K kerk, de drie hervormde gemeenten en de twee gereformeerde kerken mee en zijn in het stichtingsbestuur vertegenwoor digd. Andere kerken zijn (nog) niet ingegaan op het verzoek om zich aan te sluiten, maar als zij alsnog willen toetreden is voor hen een bestuurszetel beschikbaar. De stichting Kerken en Minima Texel beschikt over een fonds dat is bij eengebracht door de deelnemende kerken Om dit werkkapitaal op peil te houden storten de kerken een jaarlijkse bijdrage, die telkens op nieuw wordt vastgesteld en mede af hangt van de mogelijkheden. Daar naast wordt in de betrokken kerken tenminste twee maal per jaar voor hetzelfde doel gecollecteerd, in mei en september. Verder houdt de stichting zich aanbevolen voor giften en legaten Het bankrekening nummer IS 3625.99.343. Het secre tariaat is gevestigd op het adres Ankerstraat 17 in Oosterend. Het bestuur bestaat uit M. Smit (voorzitter), J. Brouwer (secretaris), M Veltkamp-Kalf (penningmeester), R. Boogaard-van Kooten, T. Kuip-de Jong, Ph. Breman en R, Kuiper-de Jong (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Antwoord op vorige vraag: de voormalige vermaning in Den Hoorn is nu de werkruimte van kunstenaar Henk Noorlander. Zijn atelier heet 't Schildertje. Nieuwe opgave: Nog een vraag over kunst. Hoe wordt dit beeld ge noemd, waar staat het op Texel en welk eiland is beroemd om deze beelden? De oplossing volgt in de krant van dinsdag 10 februari Cor Kuip is nog steeds niet aan de slag als RST-bestuurder schiktheid van de kandidaten te kunnen beoordelen. In het onder havige geval is dat niet gebeurd. Ook wijst het RST-bestuur op arti kel 23 van de statuten dat in een situatie als deze het nemen van eigen beslissingen zou wettigen. B en w vinden echter dat zij en de ik de fractievoorzitters gebeld om daar op te wijzen". Erg formeel... Er is echter weinig twijfel dat dit con tact tot gevolg heeft gehad dat de meerderheid van de raad de voor keur gaf aan de tweede kandidaat. Agter „Kuip is gekozen, dus Honingh moet opstappen Dat het RST-bestuur met de gelegenheid heeft gehad om zijn mening te geven over de voordracht, vind ik wel héél erg formeel geredeneerd. Nu Kuip is benoemd, staan we als dorps commissie achter hem en zien een andere kandidaat met zitten De RST is voor De Koog heel belangrijk. We vinden het wenselijk dat daar ie mand inzit die zich sterk maakt voor de belangen van De Koog". Bizar Maar er zijn ook andere geluiden te Lees verder pagina 2 Gemeentesecretaris en statenlid Piet Zoon staat als 61e op de landelijke kieslijst van de VVD Deze is zaterdag tijdens een congres in Papendal vast gesteld De Texelaar zegt content te zijn met deze klassering. „Het is al moeilijk genoeg om überhaupt op die lijst te komen." is nog één gegadigde voor testion over, met wie de ge rente „binnenkort" de onder- 0ndelingen hoopt af te ronden, n andere kandidaat-koper van voormalige horecapand aan Zwaanstraat is inmiddels afge- akt. De uitspraak in de zaak tus- n de gemeente en Meitec laat op zich wachten. ig Question nog niet is ver- it, onthoudt de gemeente zich et verstrekken van veel details. 0f>i is duidelijk dat er een serieus ^"fflis gedaan „We gaan nu na of plannen van deze belangstel de overeenkomen met onze ei- verklaart wethouder Daan hilling. Op het pand ligt een woon- Stemming. De nieuwe eigenaar V er eventueel een kleinschalig Wijfje in mogen beginnen, op drwaarde dat de buurt daarvan en overlast ondervindt. ^geschil tussen de gemeente en :ec is nog met uit de wereld, hior Tijssen, eigenaar van het matiseringsbedrijfje, was lange serieus geïnteresseerd om stion te kopen. Hij zag daar ech- ran af toen hij ontdekte dat er tl wat asbest in het gebouw is ferkt. Tijssen verweet de ge- nte daarop dat deze had ver- id hem van de aanwezigheid asbest op de hoogte te stellen, gezien hij al de nodige kosten gemaakt, bedong de onderne- een schadevergoeding. Dat I afgewezen, waarna hij de ter om een uitspraak vroeg. had ik al verwacht, maar de itbank staat kennelijk boven de Als het daar druk is, wordt een t zomaar uitgesteld, zonder dat sar iets tegen kunt doen", aldus :en iwel wij onze gegevens hadden it uit doorgaans goed ingelichte (het NIOZ) klopte er toch iets m het onderschrift bij de foto itenkaas" op de voorpagina van 'orige krant. de Amerikaanse maar (waar- jnlijk) de ruwe boormossel moet gaten hebben gemaakt in de in. Bioloog Kees Swennen liet weten dat de Amerikaanse rmossel leeft en boort in zacht eriaal. zoals stabiele modder en ibonken. Enkele Europese slpsoorten boren ook in steen, in omgeving is dat meestal de ve Boormossel ve Boormossels waren ook de p- roorzakers van de gaten in de Tufstenen die als ondergrond wer- lesn gebruikt bij de dijkberm bij udeschild en Den Helder, wat bij -S dijkverzwaringswerken goed was zien. gemeenteraad daar geen bood schap aan hebben en dat de RST alsnog Cor Kuip als bestuurder moet toelaten. In die zin zal aan de gemeenteraad advies worden uitgebracht. Wel is het college van mening dat de statu ten van de RST gewijzigd zouden moeten worden. De bemoeienis van de gemeenteraad met de Recreatie stichting moet worden terugge draaid, met name wat betreft het be noemen van bestuursleden In de afgelopen periode is nog wel getracht de kwestie vriendelijk uit de wereld te helpen. Het RST-bestuur verzocht Cor Kuip af te zien van de functie, maar dat heeft hij gewei gerd. Lobby Dat de gemeenteraad in september niet de eerste op de voordracht koos, was een verrassing. Want al tijd wordt in dergelijke gevallen num mer één gekozen, meestal unaniem Dat de meerderheid van de raad op 9 september anders besliste was volgens het RST-bestuur het gevolg van een lobby vanuit de dorps commissie van De Koog. „Voorzitter Frits Agter heeft de fractievoorzitters in de gemeenteraad ertoe overge haald niet Honingh maar Kuip te stemmen". Agter zegt dat het iets anders is ge gaan. „Wij hadden bij de gemeente een voordracht in alfabetische volg orde ingediend, wat betekent dat we geen voorkeur hadden voor degene die bovenaan stond In de stukken aan de raad had het gemeentebe stuur geen melding gemaakt van dat alfabetische karakter en daarom heb Bij een brand in de slaapkamer van een woonhuis aan de Boodtlaan in De Koog is vannacht grote schade onstaan aan de bovenverdieping. De brandweer, die bij het uitrukken werd gehinderd door een verrader lijk laagje sneeuw op de weg, had het vuur rond 1.45 uur onder con trole. Bijna onmogeli/k. maar toch waar. Op Waalenburg zijn de eerste schaatsers gesignaleerd. Jan Haag trok zondag de stoute (schaats)schoenen aan en waagde zich met z'n dochter Camilla op de slee op het onder gelopen land van het natuurge bied. Dat het flinterdunne ijs- laagje bij elke slag kraakte, kon ook Andries Arnout met weerhou den. Om het bewijs te leveren, stond Thomas Haag (8) het door hem gemaakte familiekiekje af aan de Texelse Courant. De bewoners van het huis waren rond 1.15 uur in de woonkamer op de be nedenverdieping toen ze ontdekten dat er iets rookte in huis. Na enig speurwerk vonden ze de brandhaard bij het bed in hun slaapkamer op de bovenverdieping. Snel daarna wek ten ze het 15-jarige dochtertje, dat in de tegenoverliggende slaapkamer lag te slapen, waarna het meisje in veiligheid werd gebracht. In een po ging het vuur te blussen ging de heer des huizes de vlammen te lijf met enkele emmers water die hij van be neden haalde. Toen hij er door de hitte met meer bij kon, werd alarm geslagen. Door de gladdigheid waren de brandweerwagens genoodzaakt behoedzaam naar De Koog te rijden. Ter plaatse gingen spuitgasten met persluchtmaskers de woning binnen om bluswerkzaamheden te verrich ten. Enkele persoonlijke bezittingen konden nog in veiligheid worden ge bracht. Over de oorzaak van de brand was vannacht nog mets bekend. meente en Recreatiestichting Texel zijn onverkwikkelijk aanvaring gekomen over de benoeming van Cor Kuip De Koog als RST-bestuurslid. Hoewel de zittende RST- orzitter Jaap Honingh als eerste op de voordracht »nd, kreeg de tweede kandidaat Cor Kuip in de raads- rgadering van 9 september vorig jaar de meeste stem- >n. Het RST-bestuur nam daar geen genoegen mee en ittmeft Kuip tot dusver buiten de deur gehouden. Niet omdat iniisn iets tegen hem heeft, maar omdat men geen afscheid I nemen van Honingh. Die functioneert namelijk uitste- nd sinds hij bijna een jaar geleden unaniem tot voorzit- werd gekozen als opvolger van de overleden Kees aaf. terr itert RST bestuur beroept er zich va dat bij de voorbereiding van de aaTididatuur de statutaire regels aait zijn nageleefd. Over voor- ichten die namens de verschil- vaide belangengroeperingen bij ven gemeenteraad worden inge- ziiïnd, moeten b en w namelijk rst advies inwinnen bij het zit- ide RST-bestuur om de ge- igff Afgezien van de vorst afgelopen weekend, kent de winter een zacht karakter. Zelfs zodanig dat de gras- groei geen eind leek te kennen Een koppel schapen van Piet Bakker van Westergeest kon veel langer dan normaal blijven grazen in de polder Eierland Nu het weiland is gekort wiekt. vond Bakker het tijd z'n kudde naar De Waddel te halen. Na een tussenstop bij Jo Hopman in Ongeren, lieten de 225 schapen zich via de Marsweg volgzaam naar hun wintervoorraad op de Hogeberg lei- dén :fc!z Gerarg Timmerman) De Texelse politieke partijen krijgen in de aanloop naar de verkiezingen zendtijd ter beschikking op Radio Texel. Elke donderdagavond tussen 19 00 en 20 00 uur mag een partij een uur vullen. Afgelopen week maakte Texels Belang als eerste van deze mogelijkheid gebruik. Diverse nieuwe namen op de kandidatenlijst kregen de kans om zich te presente ren. Partijen die interesse hebben, moeten zich zelf aanmelden. Al jaren functioneerde Caritas op Texel als hulpverleningsmstituut. Dat is een katholieke organisatie waarop jaarlijks in een tiental geval len een beroep wordt gedaan. Ook de diaconieën van de protestantse kerken bieden de mogelijkheid van financiéle hulpverlening, al werd daarop zelden een beroep gedaan Anderhall jaar geleden werd na con tacten met maatschappelijk werker Frank van Lare en met de aan de gemeentelijke sociale dienst verbon den Emmy Bakker-Boerhorst beslo-

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1