Moltzer trekt bolderkar met geloof, hoop, liefde Aanpassing haven Mok zo summier mogelijk Verzamelaars tonen hobby in Lindeboom Oosterend Present E2i/7 vliegshow kunnen *\e!kaar versterken" Ruimte nodig voor vijf LCU's Wellicht goed dat er nieuw bloed komt" Massale belangstelling voor installatie TEXELSE COURANT- Ed de Bruijn wil geen ruzie Kampeerboeren in vergadering Texels Museum-voorzitter Ten Have: „Jutterskwestie geen aanleiding aftreden" =- Mensen -S PvdA-Kamerlid nu wèl naar Texel DINSDAG 3 FEBRUARI 1998 Naaimachines, ouwe singles en Ip's, brommers en alle 101 Dalmatièrs. Je kunt het zo gek niet bedenken ot er is wel iemand die het verzamelt. Texelaars met bij zondere collecties houden ko mend weekend een tentoonstel ling in De Lindeboom. Zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Bijna twintig verzamelaars zorgen dat de marmeren zaal van De Linde boom twee dagen lang goed gevuld is. De initiatiefnemers Jan Veenend- aal en Co Koomen zijn blij met deze grote animo „Mensen hebben veel mooie dingen en kunnen er vaak in teressant over vertellen Een goede reden om er eens mee naar buiten te treden", aldus Koomen. Het verzamelweekend wordt georga niseerd in samenwerking met de Stichting „Hart van Texel". De opzet is niet-commercieel; het is dus niet de bedoeling overal prijskaartjes aan te hangen. Als bezoekers toch iets wil len kopen of ruilen, kan men buiten de tentoonstelling om afspraken ma ken. De organisatie hoopt dat de ex positie in de eerste plaats een feest der herkenning zal zijn. Veenendaal en Koomen zijn zelf pre sent met respectievelijk tinnen sol daatjes en houtsoorten. André Eelman, uitbater van De Lindeboom, toont zijn padvinderij-attributen. Tot de uitschieters behoort de jutter- verzameling van hoeve Flora, met o.a „rubberen Annie", een houten penis en onlangs aangespoelde on derdelen van de catamaran Dis covery. De overige deelnemers. Cees de Porto (oude gereedschappen), Adrie Vonk (walvissen), Maarten Stoepker (o a Blok van de Velden te keningen), Jan Uitgeest (koperen naamborden). Jeannette Lap (singles en Ip's), Petra Vlaming (brandweer auto's). Riet Veenendaal (101 Dalmatièrs MacDonalds), Marco Veenendaal (Star Wars speelgoed). Aad van Heerwaarden (bekende schil derijen postzegels). Niels Smit en Kees Maas (vlinders), Theo Franchimon jr. (bieren), Kees Jaap Harting (miniatuur- en kinder naaimachines), Betty Banda (telefoon kaarten). Bart Boon (brommers) en George Eelman (bankbiljetten). Op) kunt wel zeggen dat ik behoor- verbaasd was toen ik in de at de reactie van Jan Bloem las. hebben in december gespro- over deze kwestie en gingen in ICE ide harmonie uit elkaar." Ed de i' lijn van Vliegveld Texel is niet -met de boze woorden van de sterend Present-organisatie, -jens het samenvallen van het mement met de vliegshow. „Als ets aan de datum had kunnen anderen, dan had ik dat gedaan. kan niet, dus laten we dan lie- -v proberen elkaar te versterken." '■■ïyankelijk zou de vliegshow op tel. die eens in de drie jaar wordt touden, plaatsvinden op 25 juni 7I/arover had Ed de Bruijn contact '-*M Bloem. In oktober kwam hem iter ter ore dat op die datum de otste vliegshow van Europa in 7ïg|geland wordt gehouden „Wijkon- t kiezen: óf we verplaatsten ons "Tllinement een week of we schrap- het Een jaar doorschuiven kan t als je werkt met een stramien van de drie jaar. Daar wordt door tal t 'mensen rekening mee gehou- i.| De Bruijn geeft eerlijk toe dat hij aft verzuimd de organisatie van I sterend Present van de wijziging tennis te stellen. Texelse vliegshow zit min of meer koppeld aan een gelijksoortig eve- ment in België. „Wi| kopen geza- inlijk zaken in. Zijn bepaalde acts terdag op Texel en zondag in Bel- Dat is goedkoper. Die Belgen len niet anders dan 2 augustus, is zaten wij aan 1 augustus vast." f\ Afspraken gemaakt i Bruijn geeft aan dat hij het ook rvelend vindt dat beide Texelse ^isïjementen gelijk vallen. „Maar y.,r\ de andere kant- wat maakt het *7 In het verleden is Oosterend Pre- l nt drie keer gecombineerd met een Ifegshow, die vanaf de dijk was te *\n Die hebben wij toen nog voor ■aan geregeld En als je zoiets negen "Standen van tevoren weet, dan ga toch kijken waar je elkaar mee kunt slpen en versterken?" De Bruijn 3 inkt daarbij aan gezamenlijk re clame maken of verkoop van gecom bineerde toegangskaarten. „Er is zoveel mogelijk. Ze moeten niet ver geten dat de vliegshow héél veel mensen trekt Ik denk dat het na het Rondje Texel het grootste evenement is. We krijgen nu al dagelijks telefoon tjes wanneer het is." Tijdens het gesprek in december zijn tal van afspraken gemaakt om elkaar met in het vaarwater te zitten. „Het Visserskoor zingt om half vijf. Dus regelen wij het zo dat het programma van de vliegshow voor die tijd af is. Verder zullen we speciale kaartjes van een aanvliegroute maken zodat de toestellen niet over Oosterend komen. En we hebben geregeld dat een helikopter van de luchtmacht ter bezichtiging op het terrein van Oosterend Present komt te staan." De Bruijn vertelt dat Bloem om een afkoopsom heeft gevraagd „Dat von den wij wat prematuur. We gaan toch ook niet andersom om een bijdrage vragen als er toevallig meer publiek is dan verwacht?" Hij wil in goede harmonie samenwerken met Ooster end Present en vindt de toon die is gezet door de uitlatingen van Bloem niet prettig. „Nu lijkt het alsof ik de boeman ben en wordt een bepaalde stemming gekweekt Jammer. Ik wil helemaal geen ruzie Kampanje. In Theater De Kampanje te Den Helder is op zater dag 7 februari om 14 30 uur de kindermatinee „Zwanendons". Het is een voorstelling met acteurs en poppen De Vereniging van Texelse Kampeerboeren (VTKB) houdt don derdag in De Lindeboom een alge mene ledenvergadering. Na het af ronden van de eigenlijke vergadering verzorgt VVV-directeur Veronica Bos een lezing. Samen zullen de aanwezigen tenslotte on derzoeken wat Texelpromotie voor de kampeerboeren kan betekenen. De avond begint om 20.00 uur. De nieuwe pastor en de andere zielzorgers van het dekenaat Den Helder tijdens de Eucharistieviering. Links de opgetuigde bolder wagen. fFoto s Harry óq Graat) Namens bisschop H. Bomers heeft deken P. Loos uit Den Helder zondagmiddag pastor Ed Moltzer geïnstalleerd als „moderator voor het dekenaat Den Helder met spe ciale zorg voor de parochie van Texel". Morgen arriveert de ver huiswagen en vestigt de aanvoer der van de Texelse katholieken zich met zijn moeder in de bunga low „Aggiornamento" aan de Beatrixlaan in Den Burg. Daarna kan het „trekken van de kar" daad werkelijk beginnen. Die kar bleek tijdens de druk bezochte installatiedienst tot sym bool te zijn verheven Op het altaar stond een bolderwagen vol bloemen in de kleuren van geloof, hoop en liefde. De figuurlijke kar is het afge lopen jaar voor een groot deel ge trokken door vrijwillige vrouwen van de pastoraatsgroep onder leiding van Toos Witte. Hen werd zondag veel lof toegezwaaid voor de inspan ningen. De installatie van een nieuwe pastor is op Texel geen alledaagse gebeur tenis Deken Loos herinnerde eraan dat het 25 jaar geleden voor het laatst gebeurde, toen de vorig jaar overleden Piet Kolkman zijn ambt aanvaardde De installatieplechtigheid die aan de Eucharistieviering vooraf ging, be stond uit het voorlezen van de bis schoppelijke benoemingsbrief door Ben Brom, voorzitter van het deken aal bestuur Den Helder Antwoord gevend op vragen van de deken ver klaarde de nieuwe pastor daarop dat hij de opdracht aanvaardde en zich maximaal zou inzetten Loos over handigde vervolgens het evangelie boek (een Luteraanse bijbel) en no digde Moltzer uit de Blijde Boodschap voor te lezen. Godswonder De organisatoren van de installatie plechtigheid hadden maar één per soon de gelegenheid gegeven het woord te voeren. Dat was dominee Hendrik Betting namens het Texels Theologen Convent. Hij vond dat het TTC het afgelopen jaar een reforma torisch onderonsje was geweest „We voelden ons verweesd, zo los van ons aller moeder, de rooms- katholieke kerk". De predikanten hadden de benoeming van een op volger van pastor Piet Kolkman wel met enige zorg tegemoet gezien want de ene priester is de andere niet. Toen het Moltzer met zijn „hoge oecumenische gehalte" bleek te zijn, was de opluchting groot „Ziet, een Godswonder is ge schied". lig gevoel voor show kan de mannen van De Mok niet orden ontzegd. Terwijl „I am sailing", gespeeld door de arinierskapel uit de luidsprekers schalde, voer gister- orgen op majestueuze wijze de eerste Landing Craft Utility .CU) een lint doormidden in de haven van de Joost ourleinkazerne. Voor het vaartuig (ruim 27 meter lang en jna 7 meter breed) was een flinke plek vrijgemaakt. Aan- issing van de haven is onvermijdelijk, daar de mariniers i beschikking krijgen over vijf LCU's. Gekozen is voor een glossing die de omgeving het minst aantast. perste LCU is in opdracht van de Brie vervaardigd door scheeps- Jl Visser in Den Helder. Het betreft I prototype, dat vaart onder num- f L 9525. „Aan het uiterlijk van de lende vier zal weinig veranderen, fr naar aanleiding van de testen Ne deze weken doen zal de inde- J nog wel wat wijzigen", aldus di- aeur W. Visser, die de intocht mee maakte aan boord. De LCU wordt pas in april officieel overgedragen aan het Korps Mariniers. Tot die tijd worden proefvaarten gemaakt om alle onder delen grondig te beproeven. Was in het licht daarvan het binnenvaren van de Mok-haven niet wat voorbarig? „Nee hoor. Dit moet worden gezien als een officieuze kennismaking. We willen de mariniers die met deze LCU varen laten merken dat ze bij deze kazerne horen. Dit is de thuishaven. Bovendien was de bemanning van de Mok reuze nieuwsgierig en dit kijkje in de keuken werkt motiverend", al dus overste Kerssemeijer. comman dant van de Joost Dourleinkazerne. Nadat de trossen voor de eerste keer waren vastgelegd op de Mok, over handigde de overste een taart in de vorm van de LCU aan luitenant R. Schepel, pelotonscommandant van de LCU's en een nog maagdelijk log boek aan eerste bestuurder sergeant M van Daalen. Reusachtig De boot, die in vergelijking met de overige landingsboten van de typen LCVP Mark II en III reusachtig is, is gemaakt volgens het ..drive through- concept'. dus met aan de voor- én achterzijde een klep. De brug is aan Uit handen van overste Kerssemeijer ontvangt sergeant Van Daalen een logboek. Op de achtergrond staat pelotonscommandant luitenant Schepel met de taart in de vorm van de nieuwe boot. de zijkant gesitueerd, wat ruimtewinst aan dek betekent. Er kunnen meer dere landrovers of vrachtwagens aan boord mee. Tevens kunnen 130 ma riniers met bepakking worden ver voerd met de LCU Speciaal daarvoor is een opblaasbare tent ontwikkeld die over het open hoofddek kan wor den gezet De LCU heeft een topsnelheid van tien mijl. De diepgang varieert naar gelang de lading tussen 1 20 en 1.55. Voortstuwing geschiedt volgens een revolutionair systeem met twee pumpjets. waarvan één voor in de boot en één achter „Het is met ver gelijkbaar met de voortstuwing van Teso. Er zijn geen roerbladen of propellors en er steekt bijvoorbeeld ook mets onder het schip uit Kan ook niet, anders kan je niet landen op het strand", aldus één van de vijf mari niers, die het schip bemannen De komst van de LCU hangt samen met de Hr.Ms. Rotterdam, het grote amfibische transportschip met inwen dig dok, dat op vrijdag 13 februari voor het eerst op de rede van Texel wordt verwacht, in de Rotterdam kun nen vier LCU's (twee naast en twee achter elkaar) tegelijk worden ver voerd. Nadat het in- en uitvaren is uitgeprobeerd wordt koers gezet naar het Engelse Instow, waar de LCU landingsproeven zal doen. I I V n m 7nder de klanken van de marinierskapel vaart de LCU. vergezeld door rubberboten, een Mark II en een Lynx-helikopter het lint door bli vnnenkomst van de Mok-haven. (Fotos t0s&van Daaiem Verlengde dijk Zodra de LCU officieel is overgedra gen gaan de overige vier exemplaren in productie Dan komt het ruimtege brek in de Mokhaven dus in beeld. Vage plannen voor uitbreiding door het uitgraven van het parkeerterrein bij het wachtgebouw zijn de revue gepasseerd. Geruchten over verleg ging van de entree van het kamp hiel den daarmee verband. „Veel te duur, veel te ingrijpend en niet nodig", veegt Kerssemeijer deze verhalen van ta fel. „In de praktijk zullen nooit alle vijf de LCU's tegelijk op Texel liggen Er zullen altijd een paar aan boord van de Rotterdam zijn." De Mokhaven moet echter ook nog plaats bieden aan de landingsboten Mark II en Mark III (twaalf exemplaren totaal) „Een Mark II wordt overgedragen aan de marinebrandweer in Den Helder En wat de rest betreft: er liggen altijd boten op de werf voor onderhoud", pareert de overste. Na verschillende studies is vergun ning aangevraagd voor aanleg van een oostelijke havenpier en een ver lenging van de westelijke. „Het krijgt het uiterlijk van een stukje dijk, met basaltblokken en begroeiing, zodat het in het landschap past We wilden niet dat zomaar wat palen werden gezet." Door deze aanpassing zal de verzanding van de haven verminde ren en aan de verlengde arm is plaats voor de LCU's „Het wordt voor het oog eigenlijk mooier, want straks is vanaf de Tesohaven mets anders te zien dan die dijk, die bij de rest van het landschap past". aldus Kerssemeijer. Wanneer de werkzaamheden begin nen hangt af van het verloop van de vergunningprocedure. Wie het gaat doen is ook nog niet bekend. „Maar Defensie werkt altijd met openbare aanbesteding, dus de kans dat een plaatselijke aannemer ervan mee profiteert kan bestaan. Maar het is natuurlijk wel specialistisch werk." Behalve uitbreiding van de haven heeft de Joost Dourleinkazerne ook magazijnruimte nodig voor opslag en onderhoud van de LCU-spullen. „We zijn gebonden aan een maximaal aantal vierkante meters bebouwing, qua bestemmingsplan. Daar zullen we binnen blijven." Ed Moltzer (links) en deken Piet Loos tijdens de installatie. Het bestuur van de Stichting Texels Museum bespreekt tijdens het eerstkomende bestuurs- over leg in maart of het gewenst is dat voorzitter Wim ten Have al dan niet aanblijft. „Na een periode van een jaar of vier is het wellicht goed dat er nieuw bloed komt", aldus Ten Have, die na vijf jaar voorzitter schap zijn positie zelf ter discus sie stelt. Het geschil met de jutters heeft daar volgens hem niets mee te maken. „Onder geen voorwaarde zou de jutterskwestie voor mij aanleiding zijn af te treden. Als dat het probleem zou zijn, zou dat juist reden zijn om aan te blijven." Andere mensen en andere denkbeel den op z'n tijd nodig in het bestuur, om de stichting levensvatbaar te hou den, drong Ten Have er zelf op aan dat een tweede periode in het bestuur met vanzelfsprekend moet zijn. Dat hij zijn positie pas een jaar na zijn herbenoeming op de agenda zet, heeft een goede reden Bij zo'n gi gantische klus als de waterzaal. ga jé halverwege de rit met weg. Dat zou niet verstandig zijn. Ik ben toen voor zitter gebleven om die periode volle dig af te maken." Volgens STM-directeur Jan Kuiper zijn zowel het bestuur als de mede werkers van de musea zeer tevreden over hun huidige voorzitter. Ten Have heeft alle vertrouwen in een goede afloop van het geschil met de jutters „Er is een juridisch procedure gestart. We wachten nu heel netjes hoe dat afloopt. Dat komt allemaal wel goed Al of niet onder mijn voor zitterschap. Daarover zijn binnen het bestuur nog geen standpunten inge nomen Hobbels Mocht Ten Have aanblijven als voor zitter, dan wachten hem nog enkele behoorlijke hobbels. Na het gereed komen van de waterzaal zijn straks de tweede en derde fase van de ver nieuwing van de expositie van EcoMare aan de beurt „Die zijn be langrijk voor de continuïteit en toe komst van EcoMare. Niet alleen voor de werkgelegenheid, maar ook voor het ideaal dat we als stichting willen uitdragen." Danny Welbie (25) uit Oudeschild mag zich voortaan ing. noemen Hij is na het uitvoeren van een opdracht bij automatiseringsbureau Quality Results afgestudeerd aan de Haagse Hogeschool sector informatica en informatiekunde. Beter laat dan nooit. Onder dat motto brengt Tweede-Ka merlid Rick van der Ploeg van de PvdA vrijdag 13 februari een bezoek aan Texel. In café De Pilaar wordt 's avonds een openbare discussie gehou den. Oorspronkelijk was de bedoe ling dat Van der Ploeg aanwezig zou zijn tijdens het politiek-café dat de vernieuwingsbeweging Niet Nix 10 januari in Den Burg hield Idee was dat de promi nente politicus zou reageren op de uitkomsten van het onder zoek dat die dag was gedaan onder de Texelse bevolking Van der Ploeg slaagde er echter niet in op tijd terug zijn van een vakantie in Zwitserland Hij doet zijn belofte echter ge stand en komt alsnog Vanaf 20 00 uur treedt Van der Ploeg in De Pilaar in discussie met ie dereen die dat wil. Onder an dere zal worden gesproken over de invloed van landelijk beleid op lokale aangelegenheden. Ook komt het dan afgeronde rapport over het onderzoek op Texel aan de orde. De PvdA-po- liticus wordt ontvangen door Texelse partijgenoten en zal zich laten vergezellen door men sen van Niet Nix.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5