Cjrocn Thwarts Jex els in het hart-, Conflict over tempo voningbouw Mieland „Elke gulden goed voor f3,50 promotie Snelle en gerichte actie in voorjaar Durf 7 Mom berg: „Jonge kopers ongeduldig" VVV presenteert promotie-activiteiten Nieuwe werkgelegenheid: DE NOORDKROON Helderse politie grijpt Texelse XTC-handelaar f\orszel Grenzen *Smti v Geen parkeermeters op strandslagen Tesostalling mag zo niet yy „Gezamenlijk belang soms boven individu" Roemloos einde voor oude Fonteinsnol VERDER IN DIT ummer Vrijkaartje musea voor VVV-directeur 2 Wil TB nu wél of géén koffieshop? 5 Prijs Noordijkfonds naar agrarisch natuurbeheer 6 Veeverbeteraars gaan fusie aan 6 Inzameling huisvuil voorlopig ongewijzigd 7 Harry gaat de hort op 9 Laura doet verslag vanuit Olympisch dorp Nagano 9 Texel-sticker heeft effect Wegpiraten Volgende week echte bommen te kiezen. TEXELSE ^COURANT Arbeids ^Bureau ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11258 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv linbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: Itelefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ONNEMENTSPRIJS f56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws(5>tref nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) van der Star uit Oudeschild It de gemeenteraad gevraagd emiddelen in een conflict dat leeft met MO Projekt over de van een woning in 't Mieland. _;5-jarige kottervisser heeft eind een kavel grond gekocht in de C inderstelling dat er in 1998 kon den gebouwd. Projectontwik- Sar Ed Momberg hanteert ech- !001 als jaar van oplevering. Hij iempelt de kwestie als „een m in een glas water", maar |ens de familie Van der Star zijn néér ontevreden kopers. Wet- der Daan Schilling deelde deze ik aan verontruste raadsleden dat de gemeente zich er niet ril mengen. at een in november j.l. verstuurde f aan MO Projekt onbeantwoord if en contacten met de gemeente Ëisultaat opleverden, besloot de Van der Star zich tot de poli- wenden. Erna Eelman (VVD) de zaak dinsdagavond aan sns de vergadering van de com- sie voor ruimtelijk en huisvestmgs- lid (ROH). Pieter de Groot (D66) haar bij Wethouder Schilling ver fde dat de twee partijen zélf tot oplossing moeten zien te komen, ren zag het er naar uit dat dit zal n. Naar aanleiding van de publi- it nam Momberg woensdag con- op met de ouders van Ed van der |r, ^fj^je^telanger^arWtur^^ de N9 in Den Helder heeft de litie woensdagmiddag twee innen aangehouden, die met 000 XTC-pillen in de auto weg waren naar Texel. Ver- :ht van het in bezit hebben en handelen van harddrugs zijn ingesloten. t ging om een 45-jarige Texelaar een 60-jarige Nederlandse man woonachtig is in Portugal. De ihouding was het resultaat van V onderzoek dat enkele weken eden begon naar aanleiding van 1 tip. De in de auto aangetroffen en vertegenwoordigen een éfde van een kwart miljoen gul bet elang van het onderzoek wil 'litie geen verdere mededelin- Üoen. Je moet verdomd voorzichtig zijn met klachten over het gedrag van asielzoekers. Wie wil er politiek niet-correct zip? Vooral degenen die zelf geen hinder ondervinden beschuldigen je gemakkelijk van racisme. Aanpassings problemen, het ontbreken van voldoende begeleiding en ade quate opvang leiden tot irritaties. Verbazingwekkend is de ver- Nlchting van sommige Kogers dat ze 's zomers al last van de toeristen hebben en nu hiervan. De onverwachte plaatsing van de buitenlanders is een overrompe ling Duidelijker beleid van de terheid en scherpe politie- mtroles zijn noodzakelijk in het Jang van iedereen. Tesselaars Ih gastvrij en verdraagzaam, 't hoever? Mensen overschrij- §én grenzen om te ontvluchten aan een verwerpelijk politiek be wind. Bij overlast van anderen moet je ook grenzen trekken. Tot hier en niet verder Horszei rende zoon behartigen Momberg bood aan om de grond terug te ko pen Voor Ed van der Star zou dat een uitkomst zijn, omdat hij op zich zelf wil gaan wonen en met nog drie jaar wil wachten. Op het moment heeft hij een bestaande woning el ders in Oudeschild op het oog. Haast Volgens vader C J van der Star be roept zijn zoon zich op een toezeg ging van MO. Eind '95 kocht Ed de grond via makelaardij Eelman van Heerwaarden „Dat moest vlug, want per januari '96 ging de prijs omhoog. Mondeling is toen met MO overeen gekomen dat er in '98 kon worden gebouwd." Momberg ontkent dat dit jaartal is genoemd. „Van der Star had haast ^>m te kopen. Ik heb toen alleen ge zegd dat ik zou proberen de bouwle versnellen. Dat hoefde van hem toen zelfs niet per se." Gefaseerd In de nieuwbouwwijk bij Oudeschild mogen in totaal 53 woningen worden neergezet. Van de provincie mag dat niet in één keer, maar mondjesmaat, verdeeld over tien jaar. Gefaseerd bouwen" heet dit beleid, dat vooral van toepassing is op kleinere dorpen. De provincie wil hiermee bereiken dat er alleen voor de eigen bevolking wordt gebouwd. Als teveel huizen op hetzelfde moment beschikbaar zou den komen, overtreft het aanbod de vraag. Als projectontwikkelaar had Momberg de mogelijkheid om wijzigingen in het bouwschema aan te brengen. Dat is tot driemaal toe gebeurd. Nu is dat niet meer mogelijk, omdat het college van b en w de invulling van 't Mieland in januari 1997 definitief heeft vastge steld. Momberg heeft de kopers van bouwgrond vervolgens ingelicht. Ach ter het kavel van Van der Star prijkte 2000/2001 Aansprakelijk Navraag leerde dat de gemeente de datum niet heeft gewijzigd. Van der Star stelt Momberg daarom aanspra kelijk voor de financiële schade Gemeente-woordvoerder Jan Commijs: „De gemeente heeft met MO een overeenkomst over het aan tal woningen dat per jaar mag worden gebouwd. Op zich hadden we geen problemen met wijzigingen, zolang het gebied niet lukraak wordt inge vuld. Wij streefden naar een logische opzet vanaf de Heemskerckstraat Kavelnummer en bouwjaar zijn daar bij aan elkaar gekoppeld Als Mom berg mondeling anders heeft afge sproken, is dat zijn probleem." Versnellen Volgens Momberg heeft hij „tot vervelens toe" geprobeerd de bouw te versnellen, maar is dat niet gelukt. De wijzigingen hadden o.a. betrek king op het aantal woningen, dat hij per jaar mocht realiseren en de wijze van invullen. Door in de loop van dit jaar een tweede bouwstraat vanaf de Puzzelweg aan te leggen, kan ach terin 't Mieland worden gestart met de bouw van vrijstaande woningen. „Zo wordt meteen voorkomen dat de eer ste kopers het langst in de rommel zitten." Het bevreemdt hem dat Van der Star pas op 3 november met een brief rea geerde op het definitieve bouwjaar. ,,Als hij in '98 wilde bouwen, zou hij direct boos in de pen zijn geklom men Momberg meent daarom dat er een andere reden is: Van der Star wil van de grond af. omdat hij een andere woning op het oog heeft Lees verder pagina 5 Er komen geen slagbomen of par keermeters op de strandslagen paal 9,12, 15, 17, 28 en 31Die afspraak heeft het college gemaakt met Staatsbosbeheer Deze instantie is verantwoordelijk voor het onderhoud van de parkeerterreinen, maar komt geld tekort. Meerdere partijen hebben in hun ver kiezingsprogramma opgenomen dat het niet wenselijk is om de strandsla gen af te sluiten of voor parkeren bij de stranden te laten betalen Het col lege deelt die mening en is daarom in overleg getreden met SBB. Nog met duidelijk is of de gemeente het onder houd zelf ter hand gaat nemen of dat SBB een bijdrage krijgt. Teso wil de fietsenstalling op 't Horntje uitbreiden in de richting van de duinen Het zelfde voorstel is drie jaar geleden ook al eens gedaan en toen afgewezen door de gemeente Uitbreiding is namelijk ook mogelijk in de richting van de boot Vandaar dat de gemeente geen duingebied wil opofferen voor dit doel. Het antwoord was nee en dat blijft zo. VVV-directrice Veronica Bos. „De VVV is er voor het gezamenlijk belang en dat gaat soms boven het individueel belang." Aldus verde digde directeur Veronica Bos maandag tijdens de promotie avond van de Stichting VVV Texelpromotie in Vakantiecentrum De Krim de werving van adverteer ders voor de nieuwe folder. „Het is absoluut nodig dat de VVV zelf geld blijft genereren. Dit gebeurt trouwens al honderd jaar", ver wees ze naar het allereerste Texelsgidsje dat een eeuw geleden mede dankzij adverteerders kon verschijnen. De topvrouw van de VVV trof in De Cocksdorp een groot gehoor. De ge nodigde ondernemers werden via een kolossaal diascherm op het po dium op de hoogte gebracht van de laatste ontwikkelingen op toeristisch- en promofiegebied. De directrice nam de kans waar om haar visie te geven op de recente discussie over het acquisitie-beleid van de VVV „Elke gulden die u in de VVV inves teert wordt omgezet in ƒ3,50 aan Texel promotie", richtte ze zich tot de Texelse ondernemers (TVL en TVO) die samen vier ton bijdragen. Teso en gemeente doen daar nog ruim zes ton bij, wat samen neerkomt op een miljoen. De VVV genereert zelf via de reserveringen 2,5 miljoen. „Daar door kan 3,5 miljoen worden be steed aan reclame, promotie en infor matie over Texel. De VVV is uw eigen reclame- en PR-bureau. Door de krachtenbundeling kan veel geld aan promotie worden uitgegeven. Al uw geld komt volledig ten goede aan het bevorderen van toerisme op Texel Goedkoper „Uit onderzoek van TVO blijkt dat de Texelse ondernemers gemiddeld minder uitgeven aan reclame dan bedrijven in de rest van Nederland. Uiteindelijk bent u dus veel goedko per uit dankzij de krachtenbundeling binnen de VVV. Uw geld wordt zo efficiënt mogelijk besteed. We doen heel veel in eigen beheer. Dat is goedkoper en daardoor wordt de bij drage optimaal benut. We zullen steeds creatief moeten blijven, ver- Meijert Boon uit De Cocksdorp heeft dinsdag de uitkijktoren van de Fontemsno! gesloopt. Het in slechte staat verkerende houten gevaarte moest plaatsmaken voor een nieuwe toren van heel ander model, waarvan de bouw vandaag is be gonnen Nadat de vierpoten elk op drie plaat sen waren doorgezaagd werden met de telekraan de drie verdiepingen meuwend en vooral moeten samen werken." ..De wijze waarop het bedrijfsleven en de gemeente door de VVV inhoud geven aan de promotie roept elders jaloerse blik op. Het is wel zaak die voorsprong vast te houdensprak VVV-voorzitter Leo Timmers. Openingstijden De avond maakte duidelijk dat de VVV een aparte positie inneemt „Het lijkt erop dat we veel vaker worden gebeld dan VVV s elders.' In '97 be antwoordde de VVV in totaal 140.000 telefoontjes en waren er bijna 40.000 baliehandelingen De openingstijden van de VVV worden verder verruimd Was de VVV iedere zaterdag en in de zomer op zondagmorgen open, van april tot november komt daar de vrijdagavond bij Dankzij het voice respons-systeem waarover de VVV sinds een jaar beschikt, kunnen bellers door eén druk op de toets aan informatie komen Vooral 's avonds en in het weekend wordt er druk ge bruik van gemaakt. Veel herhalingsbezoek De eerste cijfers van de enquête die Bureau Bartels BV uit Amersfoort houdt komend voorjaar een ge richte actie om nieuwe, hoogwaar dige werkgelegenheid op Texel te creeren. De raadscommissie finan ciën ging hiermee gisteravond ak koord. De kosten van het onder zoek bedragen ruim 30.000,-. De provincie heeft ƒ10.000,- subsidie toegezegd. De Texelse politiek maakt zich al ja renlang zorgen over de eenzijdige werkgelegenheid op het eiland. Het afgelopen decennium gingen ar beidsplaatsen verloren door o.a de sluiting van de melkfabriek, de PEN- central en waterfabriek. Steeds meer leunt de economie op het toerisme. Vóór de zomer Gisteravond gaf H A. Tissing van het Amersfoortse bureau een toelichting op de opzet van het onderzoek. „Het moet vóór de zomer klaar zijn. Kort en krachtig", verklaarde hij. Bureau Bartels zal voortborduren op de uitkomsten van het Sociaal Eco nomisch Structuuronderzoek (SES), dat de gemeente in 1994 voor veel geld liet uitvoeren. Ook zal overleg worden gepleegd met Texelse ondernemersorganisaties. De actie richt zich o.a. op nieuwe activiteiten die kunnen voortkomen uit reeds aan wezige bedrijvigheid op Texel („spin off"). Ook worden ondernemers in Noordholland, die een binding met Texel hebben, benaderd. Het bureau koppelt er een direct mailing aan: sleutelpersonen en -organisaties, potentiële ondernemers, leerlingen en anderen worden gericht met infor matie bestookt de VVV in samenwerking met Teso onder bootreizigers houdt, wijzen op een groot herhalingsbezoek. Van alle ondervraagden was 83 procent al eerder op Texel geweest Van deze ouwe gasten zegt tweederde dat ze bijna ieder jaar naar Texel komen. Natuur en schoonheid van het eiland, de rust, zee en strand, de bereikbaarheid en gezelligheid zijn in volgorde van belangrijkheid de motie ven voor het herhalingsbezoek. Op vallend was verder dat de geenquèteerden zeer hoog zijn opge leid. Liefst de helft had een HBO- of universitaire opleiding Enige voorbe houd moet wel worden gemaakt. Er zijn namelijk nog maar 123 formulie ren verwerkt en bovendien besloeg de periode de feestmaand december. De enquête wordt dit jaar voortgezet. stuk voor stuk (foto) opgetakeld en op rollend materieel gezet, zodat ze konden worden afgevoerd. De kraan kon naar de top van de nol rijden over de betonnen trap die met zand en rijplaten was afgedekt. Slechts enkele dennen moesten worden ge kapt om voldoende doorgang te krij gen. Van dezelfde route maken van daag de betonmixers gebruik voor het storten van een fundering van bijna 19 m3. waarop de nieuwe geïmpregneerd houten toren wordt gebouwd. Deze toren reikt één me ter hoger dan de oude (Foto Biem Lap) „Ik kan u geen enkele arbeidsplaats beloven", bleef Tissing realistisch. Wethouder Poster eveneens: „Als we er de komende jaren twee bedrijven bij krijgen, ben ik al blij." Op vragen van commissieleden zei Tissing kansen te zien in o a de bio- logisch-dynamische teelt, het Nioz en gezondheidstoerisme Het is de be doeling zoveel mogelijk gebruik te maken van op Texel woonachtig per soneel. De werkgelegenheid moet aanvullend zijn, dus niet concurre rend voor bestaande bedrijven. Alle raadsfracties gingen akkoord met het voorstel, zij het dat Pieter de Groot (D66) nog enige bedenkingen had. Hij miste o a. een duidelijke vi sie op het type bedrijvigheid dat Texel moet binnenhalen. De naar verhou ding lage kosten van de actie trokken hem echter over de streep. Steeds meer Nederlanders weten uit welke havenplaats de veerboot naar Texel vertrekt. 57,3 Procent van de mensen noemen Den Hel der, zo blijkt uit een enquete door Studenten van de Nationale Hoge school voorToerisme. In 1994 wist 51,4 procent van de ondervraag den het goede antwoord. Velen denken dat Texel te ver weg is voor een weekenduitje Het vooroor deel over wachttijden bestaat nog en de overtocht zou enkele uren duren, denkt een deel van de Nederlanders Om dit probleem aan te pakken ont wierp de VVV het verkeersbord met de slogan „Texel, helemaal weg en toch dichtbij". Het blijkt te werken ,Een stijging van bijna zes procent, terwijl ons doel maar een paar pro cent was'aldus Henk Groenen van de VVV. „We zijn zeer verheugd maar nog met helemaal tevreden. We blijven aandacht vragen en hopen dat u met ons mee blijft doen", riep hij de ondernemers op de stickers te ge bruiken. Op de Bernhardlaan is donderdag op verschillende tijden snelheidscontrole gehouden. Van de 460 voorbijgan gers waren 28 automobilisten in over treding De snelste reed 77 in plaats van de maximaal toegestane 50 kilo meter. De luchtmacht gaat weer met ech te bommen op de Vliehors oefe nen. De commissie Vlieghinder Noordkop Texel is daar uiterst ver bolgen over. In een fax aan de vas te Kamercommissie van Defensie wordt de belofte van de staatsse cretaris aangehaald dat met vakan tieperiodes rekening zal worden gehouden. Volgende week is het voorjaarsvakantie... Maandag worden de eerste explosie- ven gegooid tussen 14.00 en 14.30 uur. Dinsdag en woensdag tussen 10 00 en 10.30 uur en van 14.00 tot 14.30 uur wordt opnieuw geoefend. Als de omstandigheden goed zijn is donderdag de laatste dag. Dan wordt tussen 11.30 en 12.00 uur en van 14.30 tot 15 00 uur geoefend. Vrij dagochtend is reservedag Tijdens het afwerpen is op Texel een meetpost ingericht. Mocht de overlast te hevig worden, dan worden de vluchten gestaakt. Een wassen neus, zo vindt de commissie. ..De geluidhin der wordt weliswaar gemeten, maar allerminst voorkomen." Gezien de drastisch afgenomen tolerantie van de Texelaars ten aanzien van de overlast, verwacht de commissie dat massaal zal worden gebeld naar het nummer van de luchtmacht Klachten kunnen worden doorgebeld via het gratis nummer 0800-022 6033. (Advertentie) Denk ruim cn kies gericht op 4 maart Gemeenteraadsverkiezingen. (Advertentie) yrttM "Vj/t. J,t,h bd burL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: SCHAPENBOERDERIJ TEXEL 7 NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1