Jeugd niet erg te torren voor politiek Historische vereniging in nieuw home spoedig Texels Belang nu toch voor koffieshop? Onbekende rijdt tegen auto Gewichtige-loosheid Mieland „Militairen kruipen niet door nesten" TB niet vóór Verkeerd begrepen? TEXELSE couRANT TVO onderzoekt animo cursussen IK MOD WTOCW i£T6 bnders fi VOORGESTELD Het Texels Verbond voor Onderne mers onderzoekt of animo bestaat voor bedrijfsgerichte cursussen. Het gaat om laagdrempelige oplei dingen die geschikt zijn voor on dernemers en/of hun medewer kers. De cursussen starten in het najaar. Ondernemers wordt ge vraagd een antwoordstrook in te vullen en vóór 9 maart op te sturen. Hef aanbod van curssussen is welis waar overvloedig, vaak zijn ze gericht op particulieren en niet geschikt voor het bedrijfsleven. Om toch in deze behoefte te voorzien, onderzoekt TVO of het gewenst is om hierin een coördinerende rol te spelen Het pak ket omvat lesmateriaal over voor schriften en wetten, telefoneren (klan ten te woord staan), computer, workshop beoordelings- en functioneringsgesprekken, bedrijfs hulpverlening en heftruck. Een autobezitter uit Oudeschild is op zoek naar degene die zijn gepar keerde auto woensdag rond de mid dag heeft beschadigd. De wagen stond geparkeerd op de oprit van zijn woning aan de Houtmanstraat. Ter wijl de man in huis zat, hoorde hij om 12.45 uur buiten gerinkel. Toen hij poolshoogte nam, ontdekte hij een behoorlijke kras aan de voorzijde Vermoedelijk is een fietser die in de richting van de vissershaven reed er tegenaan geknald. De politie verzoekt of de brokkenpiloot of de ouders daarvan zich willen melden De schade bedraagt circa 600.-. behoud van het Koger kerkhof, steunde de actie van Siem Hemelrijk tegen het vestigen van een infopost bij de molen van Het Noorden en kon antwoord geven op vragen uit het publiek over tal van historische onderwerpen Een verzoek van de vereniging aan Staatsbosbeheer om het Doolhof van de Hogeberg op te knappen had als resultaat de toe zegging dat in elk geval de Zeven Pannenkoeken zal worden hersteld, waarbij de legendarische Engelse Steen zal worden ontzien. Dinsdag werden de bestuursleden Gerard van der Kooi en Maatje Kikkert-Kuiper bij acclamatie her kozen. De avond werd afgesloten met liederen door de zanggroep van de vereniging. [HOOG GEEERD POBL/EKMET TR0T6 PRESENTEER IK UI 1EEN WQPIGSTOK VBN DE B.OUEN6TE PLPNK [NRZWBETOeMD^CT RIS DIRK IS ONZE M6LO |NüBE2l& RL 5 ONGELE 10 PROJECTIEL DAMES EN HEREN IK VRORfc OU) RRNDfiCWTj FLITS DEN BEER VERVOLG PAGINA 1 De familie Van der Star stelt dat Ed pas naar een andere woning is gaan uitkijken, toen bleek dat hij pas in 2001 in 't Mieland zou kunnen wonen. Bovendien heeft Momberg nooit ge reageerd op hun brief van november ,.Dat is inderdaad fout Wij hadden intussen contact opgenomen met de makelaar, gezien de woning die Van der Star op het oog had We dachten dat Eelman die zaak zou afhande len", aldus Momberg. Eelman ging er echter vanuit dat MO een voorstel op papier zou zetten. ,,Dat is duidelijk gezegd. Vervelend dat nu een andere suggestie wordt gewekt", reageert Hans Eelman. Volgens Momberg is sprake van een communicatiefout, die mede wegens vakantie van een medewerkster on opgemerkt bleef. Besloten is nu een voorstel te doen om de grond terug te kopen. Dat er nog méér ontevre den kopers zouden zijn, is Momberg niet bekend. ,,Dan hadden die zich moeten melden." Momberg wijst erop dat vooral jon- De nieuwe zone voor militair mede gebruik van de Texelse zuidpunt, waarbij slechts het strandgedeelte is aangegeven voor aanlandingsoefe ningen, stelt nog met alle fracties In de gemeenteraad gerust. De PvdA en GroenLinks vinden het bijvoorbeeld niet nodig dat tot aan paal 9 van het strand gebruik wordt gemaakt ,,Trek de streep halverwege, dan hebben ze nog ruimte zat", aldus Dirk Terpstra in de vergadering van commissie ROH Hij heeft er ook weinig fiducie in dat de rust voor de broedende sterns is gewaarborgd. ,,U heeft wel- gere kopers ongeduldig worden als er zoveel tijd verstrijkt tussen grond aankoop en bouw. Voor hem is dat zelts reden om voorzichtig te zijn. ,,lk verkoop liever niet aan jongens die grond kopen om hun geld weg te zetten. Als ze een tijdje later een meisje krijgen en opeens willen bou wen, heb je een probleem Trouwens, wie vijf jaar geleden grond heeft ge kocht, heeft dik geld verdiend De grondprijs is over de kop gegaan.'' iswaar een broedgebied aangegeven waar de mariniers niet mogen komen, maar die vogels hebben de vervelen de gewoonte verspreid te nestelen. Zij houden zich niet aan dat gebied je." Terpstra pleitte voor signalering door de Vogelwerkgroep, die de om vang van het broedgebied jaarlijks zou moeten bepalen. Dat laatste leek wethouder Schilling een beetje overdreven. „Natuurlijk houden vogels zich niet aan een kaart, maar we hebben uitgebreid overleg gehad met de mensen van de Mok. Die militairen zeiden dat ze in broedtijd echt niet dwars door nesten zullen kruipen Daar zijn goede af spraken over te maken." Hij merkte op dat tot nu toe nauwelijks gebruik wordt gemaakt van het strandgedeel te bij paal 9. „En als ze het wel doen. kunnen ze daar weinig schade aan richten. Afschrikwekkend voor toeris ten? Sommigen vinden het juist een attractie." Pieter de Groot van D66 wilde de „jaarlijkse oefenbehoefte" van de Mok vastleggen op een aantal. Vol gens Schilling kan dat niet. „Als er gens spanningen in de wereld zijn, wordt meer geoefend," Hij wilde dit soort zaken regelen in het convenant. De bijeenkomst was klassikaal voor bereid en daar waren enkele vragen bedacht voor de politici, Eén leerlinge vond dat er de laatste tijd zoveel agressie in het uitgaansleven is. Ze wilde meer blauw op straat. „Dat wil len wij ook wel, maar dat kost geld", repliceerde Kortenhoeven. „Boven dien helpt het niet, want vechtpartij en breken bij voorkeur uit op plaatsen waar de politie net met is," Hij deed een beroep op de eigen verantwoor delijkheid van burgers. Pieter de Groot legde uit dat meer blauw een zaak van het rijk is. „Ik kan geen blik agenten opentrekken." Hij zat op dezelfde lijn als de VVD-er, maar wees ook op de verantwoorde lijkheid van de horeca „Er zijn kroeg bazen die rustig doorschenken, ook als ze zien dat mensen al stomdron ken zijn Zijn „zuip zelf met door als je lam ben", klonk iets te opvoedkun dig. Volgens Vlaming regelden mensen problemen vroeger veel meer onder ling. „Mensen keren zich tegenwoor dig van veel zaken af. Samenleven is met de verantwoordelijkheid van de politie. Als je je er niet mee bemoeit, ben je deel van het probleem", haak te hij zijdelings in op de bekende MTV-kreet. Maria van der Spek vul de aan dat met het signaal van de jeugd wel iets moet worden gedaan. „Bijvoorbeeld door met de politie te praten Met pootjes... „Hoe gaan jullie de jeugd bezig hou den?" Na deze vraag van een VBO- er bleef het stil in de politieke hoek „Euh, bezig houden?" Na enige aar zeling kwam Cees Hin van het CDA met het skatepark De leerlingen wa- Volgens fractievoorzitter Dick Drijver is er geen sprake van dat het Texels Belang-standpunt ten aanzien van koffieshops is gewij zigd „Koffieshops vinden wij voor Texel een gevaarlijke ont wikkeling waar je met aan moet beginnen. Het heeft een aanzui gende werking, de kans bestaat dat anderen daar óók in aanra king komen met drugs Wij willen het met, punt uit." Drijver was gistermiddag nog met op de hoogte van de uitlatingen die zijn partijgenoot Sloover 's ochtends had gedaan „Ik hoor ervan op, het is niet het standpunt van Texels Belang. Ik zal contact met hem opnemen en dan zullen we bekijken hoe we hier verder mee om moeten gaan." ..Ik ben bang dat men mij ver keerd heeft begrepen", reageert Piet Sloover donderdagmiddag op de bijeenkomst die eerder die dag in de OSG is gehouden ,,Wat die koffieshops betreft is het eigenlijk ja en nee Ik ben in principe tegen maar als het er komt stem ik vóór, mits de be heerder garandeert dat het geen rotzooitje wordt. Ik bedoel dat je met stil moet blijven staan, we moeten met de tijd meegaan. Als de politiek wil dat er een koffie shop komt, dan zal ik met tegens temmen." ren het er roerend over eens dat de omwonenden met zo moeten zeuren over die voorziening. .,Of hebben ze liever dat we met z'n allen door Den Burg gaan lopen?" De Groot voegde sport en poponder- wijs aan de bezigheden toe. Jaap Vlaming hoorde het met stijgende verbazing aan.Moeten wij de jéügd bezig houden9 Er zitten toch pootjes onder9 Als je wat wilt, loop dan naar ons toe en vraag erom." Applaus Het onderwerp koffieshop leverde een jolig applausje op. Zeker na de verklaring van De Groot dat hij en PvdA-er Roeper indertijd vóór had den gestemd. Hij herhaalde de argu menten „Alcohol en sigaretten mag óók. Bovendien kun je er dan op toe zien dat er goed spul wordt verkocht en geen rotzooi. En je brengt schei ding aan tussen soft- en harddrugs, want laat ik duidelijk wezen, dat laat ste wil ik niet." Vlaming twijfelde. „Je houdt toch een grijs circuit Scholie ren zullen niet happig zijn op een bezoekje aan een koffieshop, uit angst dat ouders ervan horen." „We kunnen het spul toch overal krijgen als we willen", bevestigde een leer ling. Sloover verbaasde vriend en vijand met de opmerking dat Texels Belang vóór is, mits er een goede beheerder is die randcriminaliteit tegengaat. „Hoe kan je 't zeggen", barstte De Groot uit „In de raad was jullie héle partij tegen." Sloover bleef echter bij zijn woorden. Hans Roeper trok de vergelijking met koffie, die 300 |aar geleden verboden was en als gevaar werd gezien „On zin", vond Hin. „Opium snuiven was toen ook al een ramp en dat is het nogDe VVD is tegen een koffie shop, maar vóór een uithangplek voor de jeugd. Zo wil de partij Time Out weer openstellen voor scholierenop- vang. Dat viel In goede aarde Met een pakje sigaretten op de rug wordt een vraag gelanceerd. Jongerenhuisvesting blijft een heet hangijzer. De door een docent aangezwengelde discussie leverde geen nieuwe stellingen op. Alle par tijen vinden het belangrijk Volgens De Groot is met de import van overkanters het probleem De groep die naar Texel komt is meestal rijk en koopt een duur huis, waar een jonge re toch geen geld voor heeft Er zijn te weinig betaalbare kleine huizen „Investeringen voor de toekomst" was een vage vraag waar de politici veel kanten mee op konden. Het le verde zulke eensgezinde reacties op dat Vlaming zich met de meeste leer lingen afvroeg waarom er eigenlijk zes verschillende partijen zijn. „We willen allemaal hetzelfde. Maar er is slechts een beperkt bedrag beschik baar, dus het gaat om een keuze tus sen meerdere plannen Daarin zit het 'm." Het bracht het gesprek op de hoge kosten voor onderwijs. Zo krijgen leerlingen van onder de18dieaande overkant studeren geen OV-kaart. Hin en Sloover betoogden dat in Ne derland iedereen kan studeren die dat wil „Ik heb zelf twee studerende kinderen en een gewoon salaris. Het is geen vetpot en ik moet een boter ham wel eens in zes stukjes snijden, maar het kan", aldus de Texels Be- lang-afgevaardigde De jeugd morde. „Het is toch belachelijk dat dat zo moeilijk gaat?" Het deels autovrij maken van Texel zorgde voor een zelfde tweedeling onder de leerlingen als onder de po litici. Het was de laatste vraag van de bijeenkomst, die door de politici po sitiever werd ervaren dan door de meeste leerlingen Maria van der Spek vond het een goed idee om vaker met de leerlingen te praten. Eén of twee keer per jaar bijvoor beeld „Mogen we nu weg?", interrumpeerde een gabbermeisje. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1998 Niemand van ons zal je wegwimpelen." Jaap Vlaming van GroenLinks viel hem bij ,Zo'n twaalf jaar geleden vond ik politiek óók niks. Maar toen niemand deed wat ik in m'n hoofd had heb ik zelf m'n nek uitge stoken Kijk, de meerderheid beslist in een democratie, maar voor het nemen van die besluiten hebben we wel informatie nodig. Bijvoorbeeld van jullie Meer blauw? Hans Roeper van de PvdA kon zich met voorstellen dat de jeugd zo wei nig is geïnteresseerd in politiek Hij refereerde aan de Niet Nix-bijeen- komst onlangs op Texel. „Daar zijn vier toekomstvisies uitgerold voor 2020, dan zijn jullie oud genoeg om te stemmen„Dan bestaat Texel misschien niet eens meer", klonk het zwartgallig. De woorden „oorlog" en „natuurramp" gonsden rond. „Iede re oorlog begint met politiek", haakte Albert Jo Kortenhoeven van de VVD in. „Jullie moeten beseffen dat alles politiek is, bijvoorbeeld ook deze school en waarom die hier staat op deze plek en niet in De Koog of op 't Horntje." ienedenverdieping van het gebouw, die beschikbaar Is voor de vereniging. Mensen van de gemeente zijn bezig een glazen at- tiding te maken, zodat publiek dat een tentoonstelling op de middenverdieping bezoekt, niet de verenigingsruimte in kan (Foto Harry de Gra, Historische vereniging Texel definitief beschikken over het irmalige Shoemax-gebouw de Rabobank aan de Groene- ats. Overeengekomen wordt i huurtermijn van vijf jaar met i optie voor nog eens vijf jaar. contract ligt klaar om onderte- d te worden. De vereniging irt het hele gebouw van de >0. Als onderhuurder neemt de gieente Texel de middelste van Jrle bouwlagen in gebruik voor "ositiedoeleinden. benedenverdieping en het ap- :emenl in de nok staan ter be- ikking van de Historische Verem- FB/rijwel alle bijeenkomsten en rere activiteiten kunnen hier te lt. Gebleken is dat de ventilatie anig is dat het klimaat voor het j/aren van de vaak kostbare his- »iche stukken gunstig is Het ap- ement in de nok zal waarschijn- het domein worden van de ïeologische afdeling, oftewel de ïfiervenclub". Alleen voor grote 'rjvergadermgen moet de vereni ging uitwijken naar hotel De Linde boom of een ander établissement. Dragelijk Blijkens de begroting 1998 betekent de exploitatie van het nieuwe onder komen een jaarlijkse last van hoog stens f7.000.-, wat door de nog steeds groeiende vereniging (thans 858 leden!) goed is op te brengen. Voor de inrichting van het gebouw heeft de vereniging bij twee „cultu rele" fondsen een subsidieaanvraag ingediend. Voorzitter Gerard van der Kooi Fzn maakte van het een en ander met veel voldoening melding in de dins dag in d'Ouwe ULO gehouden jaar vergadering van de vereniging Het vinden van een eigen onderkomen betekent het eind van een zoektocht van jaren, waarbij telkens nieuwe panden op praktische en financiële haalbaarheid zijn bekeken. Bruisend Het gaat de vereniging ook in an dere opzichten goed Er is volop ac tiviteit van de verschillende afdelin gen en het publiek weet de vereni ging te vinden als „ergens" iets wordt ontdekt dat belangwekkend is voor de Texelse historie. Zo kwa men onlangs enkele interessante stukken aan het licht uit het archief van schout Balthasar Huydecooper. In het Catharijnen-convent in Utrecht bleek „Texels" materiaal te liggen uit 1480. Ook op schrift ge stelde gegevens over Texelaars die in het huwelijk traden op Ter schelling en Buiksloot horen tot de recente aanwinsten. Soms is de ge ver onbekend, zoals de man die een rol tekeningen met profielschetsen bij de voordeur van de voorzitter zette .Wie is de gever? We willen hem graag danken", aldus Van der Kooi. Een greep uit de activiteiten van het afgelopen Jaar de Historische Vere niging bemoeide zich met de „kaal slag" in de Dennen, bouwde een plaggenhut op het terrein bij EcoMare, deed mee aan de milieu markt, was vertegenwoordigd bij di verse exposities, excursies en ope ningen, spande zich in voor het iholieren moesten even wennen aan de 'nieuwe gezichten1 voor de klas. laten er omdat het moest, maar veel belangstelling voor Jexelse politieke fracties toonde de schooljeugd giste- -niet. In de kantine van het voormalige LBO-gebouw werd 1 debat gehouden met leerlingen uit 2, 3 en 4 VBO. Re- matig moest een leerkracht ingrijpen om geroezemoes .nderdrukken. Aten toe waren echter toch opmerkelijke •praken te horen. Zo gaf Piet Sloover van Texels Belang dat het standpunt van zijn partij ten aanzien van koffie- 'ps is gewijzigd. jWikelijk verliep de ontmoeting De leerlingen toonden nauwe- )p8langstelling voor de politici die ^voor eén werden voorgesteld J Maria van der Spek, lijsttrekker irte VVD en initiatiefneemster van ^jeenkomst. Op de open vragen fejstelde kwam nauwelijks ant- d, alleen gegiechel. Als de leer- hieen graadmeter zijn, is het it gesteld met de politieke he rtelling op het eiland.'Want op de of thuis wel eens over politiek t gepraat, steeg slechts een ge- op- olitici gooiden het over een an- boeg Ze poogden de jeugd er- e overtuigen dat politiek belang- i voor iedereen. „Jullie hebben _niet zo'n houding van: laat een ander maar voor mij besluiten wat goed voor me is?" probeerde Pieter de Groot van D66. Piet Sloover be toogde dat de politiek openstaat voor ieders wensen, ook die van de jeugd. „Wat hebben wij hier nou aan? Wij mogen pas over een paar jaar naar de stembus, dus wat maakt het uit wat wij zeggen", trok een leerlinge de stoute schoenen aan. Het schrok Sloover met af „Je praat toch ook met je ouders over wat je wilt? Dus oefen je invloed uit via hen." „Zij kie zen heus met wat ik wil", was het ant woord. Nek uitsteken De Groot zag het anders. „Wat houdt je tegen om op ons af te stappen als je een wens of een voorstel hebt?

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5