at ik zeggen wou... Toerisme in 6 jaar tij na kwart omhoog el meer scheiding fvalcomponenten Westerweg in nieuw fietspadenplan? Raad uw raad. .en win een vakantie! TEXELSE 7 COURANT oorlopig geen tariefdifferentiatie bedrijvigheid Accommodatiegids Girbes een feit VVV-nummer op ansichtkaart Positieve cijfers voor de radio oeristisch manifest Kledingactie Pluim Belang Mensen in Nood zamelt ook in Systeem ophalen huisvuil blijft voorlopig intact VVV scoort op Internet Dwangsom bij leegstand Wandelaars en ruiters via pad? VRIJDAG 20 FEBRUARI 1998 iristen op Texel vieren gemid- langer vakantie dan elders in 'n lerland en geven ook meer geld akfDat blijkt uit cijfers die de VVV "'Hnteerde op de promotie- 5pind Het aantal toeristische 'elimachtingen is in zes jaar met arocent gestegen. aaiH ®V kijkt terug op een goed |aar. boekingen bij de reservermgs- lustrale laten een flinke groei zien. ilreflpname zit voor een groot deel n de vakantiehuizen Met name in rs i hoogseizoen is deze categorie rnsulair VVV-directeur Veronica Bos :i|«akt uit het aantal reserveringen op isr. de perspectieven ook voor dit |aar pitief zijn. Met een groei van het aantal over nachtingen van 26 procent overtreft Texel de landelijke cijfers aanzienlijk Verblijft een toerist op Texel gemid deld zes tot zeven nachten, in de rest van Nederland is dat drie a vier nach ten. Uitgaven Uit onderzoek blijkt dat de buiten landse toeristen vier keer zoveel geld uitgeven dan Nederlandse Op het eiland bestaan de buitenlandse gas ten voor 93 procent uit Duitsers Op Texel besteedt de toerist gemiddeld méér dan die elders in Nederland. In '96 was dat landelijk per dag ƒ35.-. terwijl Texel een tientje hoger kwam. Hoe dat komt en waaraan men het uitgeeft, moet nog worden onder zocht. Ander feit is dat de toerist op Texel veel actiever is. Strandbezoek (85 procent), wandelen (82), recreatief winkelen (72), bezoek natuurgebied (71), uit eten (64), bezoek musea (53) en cafe of disco (29) behoren tot de favoriete bezigheden. Men maakt dus volop gebruik van de veelzijdigheid van het eiland Toekomstvisie Meer toeristische overnachtingen en per saldo hogere bestedingen dan in de rest vam Nederland Het lijkt alle maal prachtig", aldus Bos „Maar houdt deze groei aan' In deze verdringingsmarkt blijven de gasten met vanzelf komen. Hoeveel groei in aantallen is nog nodig? De boven grens van het aantal bedden is in zicht en seizoensverbreding is ook niet eindeloos op te krikken. Hoe ziet onze visie op de toekomst eruit?" ,,Méér hebben we nu allemaal wel kosten voor het invoeren van efdifferentiatie voor afval zijn trTexel zo hoog dat de voorde- Kbij verbleken. Tot die slot- is de gemeente gekomen na tudering van overkantse voor- Iden Het lijkt wel haalbaar om leiding van zogenaamde oge componenten" zoals glas, lier en ijzer meer te stimuleren. ".iel GroenUnks als Texels Belang pen nota's geschreven over de talproblematiek Het college is P'ir enthousiast over Niet dat de '®3ud geheel aansluit bij de denk- i'ilden van het college, maar het ®dt gezien als een positieve be- 'f'tkenheid. ar is voorstander van tariefs- Bflntiatie via een weegsysteem gemeente vindt dat de partij te itig voorbij gaat aan een aantal scktische problemen. Het wegen ktgt een aanzienlijke investering Ji| electronica en die kan alleen iserden terugverdiend als er in een mp gebied gebruik van wordt ge makt, waarbij de hoeveelheid aan boden afval spectaculair moet da- ei. Texel is daarvoor te klein eiyendien hebben proeven in het eedji uitgewezen dat er negatief Wijkgedrag optreedt Daarbij et worden gedacht aan illegale tttpingen. verbranden van vuil of if het riool doorspoelen. Ook is het 'Meekomen dat afval op het werk d nj buren in de container werd ge- enjid Aangezien het ,,over de diek zetten" op Texel nog met eens zo heel lang geleden is, wordt dit door de gemeente als serieus gevaar ge zien. Recyclen Restmateriaal dat kan worden her gebruikt heeft volgens GL een ze kere economische waarde. Volgens de gemeente is die nihil. ..Inzamel- De Info- en Accommodatiegids Texel is een feit De 24 pagina's tellende kleurenbrochure van Texel Info Ser vice (TIS) is gedrukt in een oplage van 50.000 exemplaren, waarvan een deel in het Duits De gids kost 2,50 Naast beknopte informatie over Texel staan er zo'n zeventig logiesverstrekkers in genoemd Ech ter alleen de bedrijven die advertentieruimte hebben gekocht. Initiatiefnemer Ray Girbes is ondanks de kritiek van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers en de VVV „héél tevreden" over de respons De informatie in het blad staat ook op Internet. Door als adres het telefoon nummer in te toetsen, is meer infor matie over de betreffende accommo datie beschikbaar. Via Girbes' Texel Reservering Centrale kan de gast via internet boeken TIS is permanent be reikbaar. en transportkosten zijn vaak zo hoog dat de waarde negatief uitvalt", luidt de conclusie Texels Belang pleit in haar nota voor een voorlichtingsloket. Volgens de gemeente is dal er al, in de vorm van de buitendienst van gemeente werken. Het idee dat het huidige afvalinzamelingssysteem beter kan worden verfijnd dan gewijzigd wordt gesteund. Er is namelijk al veel in positieve zin veranderd Zo bestaat een kwart van de Texelse afvalberg (1500 ton) uit GFT, dat naar composteringsfabrieken gaat Zo'n 600 ton glas en 1000 ton papier wor den gerecycled. Voor oud ijzer en non-ferrometalen is inzameling via een particulier bedrijf opgezet. Dat gebeurt uit economisch oogpunt, voor het milieu is het met nodig, want in de verbrandingsover van Alkmaar wordt toch alle metaal uit het afval gehaald. De gemeente streeft ernaar deze percentages restafval te verhogen. Naar differentiatie van tarieven wordt verder geen onderzoek inge steld Ontvangers van een ansichtkaart die door de mooie plaatjes in de verlei ding komen ook naar Texel te komen, hoeven binnenkort met meer te zoe ken naar het adres van de VVV De promotor heeft overeenstemming bereikt met twee kaarten-leveranciers om op de achterzijde het telefoon nummer van de VVV te vermelden. De VVV maakte dit bekend op de pro motie-avond maandagavond in vakantiepark De Krim. Verder gaat de promotor inspelen op het groeiend aantal dagjesmensen. In samenwer king met Teso en enkele overkantse gehad. Het gaat er nu om: wat willen we nu eigenlijk echt' Kwaliteit' Maar wat betekent kwaliteit", aldus Marinus Knoope. ontdekker van De Creatie- spiraal. Met zijn uitleg hoe een wens in twaalf stappen tot werkelijkheid kan worden, hield hij de bezoekers van de promotieavond in de ban. Vakantie- vieren is volgens hem nagenieten van het werk. Zijn visie oVer de toekomst van toeristisch Texel was even ver rassend als eenvoudig „Als je weet wat je zelf wilt, weet je ook wat de klant wil. Zoek de klanten die bij je horen." Voor een openlijke discussie over wat de Texelse ondernemers nu werkelijk willen, liet de promotie agenda echter geen ruimte meervrij. Het luisteronderzoek voor Radio Texel heeft redelijk positieve cij fers opgeleverd. Negentig procent van de ondervraagden kent de lo kale omroep en door de week luis tert 14 procent minstens éénmaal naar een uitzending. De kwaliteit van presentatie scoort laag, maar het overgrote merendeel vindt wel dat de radio moet blijven bestaan. Het luisteronderzoek is gedaan door bureau Market Scan uit Eindhoven. Er werden 400 Texelaars telefonisch benaderd. De noordpunt van het ei land werd buiten beschouwing gela ten, wegens de slechte ontvangst. De cijfers tonen aan dat per werkdag en op zaterdag 4 procent van de on dervraagden op de programma's af stemt. Op zondag is dat 9 procent Qua leeftijd scoort de rubriek 50 jaar en ouder iets hoger, maar mannen en vrouwen stemmen in gelijke mate af op de zender. Er wordt het minst ge luisterd in Oudeschild. In Den Burg, Den Hoorn en De Koog wonen de meeste luisteraars Sportbokaal, het zondagmiddag pro gramma, krijgt de meeste stemmen, gevolgd door Goud van Noud. De kerkdiensten nemen de derde plaats in. Ook de vrijdageditie van Radio Texel Actueel onderscheidt zich in positieve zin Volgens het onderzoek van Market Scan luistert 6 procent van de ondervraagden naar de raadsvergadering via de radio Dat zou om zo'n 650 Texelaars gaan. Voor de voortzetting van de lokale omroep is geld nodig Zestien procent van de ondervraagden is bereid tot een bijdrage, zeven procent is dat met. Omgerekend zou Radio Texel jaarlijks op ƒ12.000,- kunnen reke nen, zo denken de onderzoekers. Aan 69 procent is de vraag met ge steld omdat deze mensen niet naar de lokale omroep zeggen te luisteren. VVV's gaat de Texelse promotor dag trips samenstellen Daarbij wordt be nadrukt dat Texel méér dan een dagje waard is. IT Cet Texelse bedrijfsleven" presen- di rde in de Texelse Courant van 17 nerciari haar visie op gewenst toe- mfilstig gemeentelijk beleid.- Wat ,T ik blij dat wij met zijn gezwicht ir de bedenkelijke praktijken van eC) om contributie binnen te halen «zodoende deze nachtmerrie mee i financieren De club die het dl nsenlijstje publiceerde, heeft igstvallig de primaire sector, nl. de vsdbouw en de visserij, buiten de jr gehouden Wel bemoeit men nadrukkelijk met het jjeriStieke Texel$e land$chap. e toeristische voorzieningen n daar vooral zorgvuldig wor- ingepast. Men vindt kennelijk ér nog onvoldoende toeristische fzienmgen zijn r de zekerheid staat in de kleine Jffitjes onderaan nog even uitge- *|hoe geweldig veel mensen 'rkzaam zijn in de recreatieve inche minder dan de helft van de itelse beroepsbevolking. Vergele- 1 met de andere waddeneilanden lit peanuts. De landbouw en de serij scoren vergeleken met an- e waddeneilanden zeer hoog. én keer dan: Texel heeft niet maar drie pijlers onder haar .pnomie1 Landbouw, Visserij en jiCreatie «gens mij is agrarisch bedrijfsle- 1 ook bedrijfsleven, en nu moeten [i:,j|Deleidsmakers" mij maar eens sggen waarom de landbouw er in toekomstvisie zo bekaaid van bipt. Boeren mogen alleen in ludschappelijk verantwoorde ka- niteristieke bedrijfsgebouwen hun d Srtechalige bedrijvigheid uitoefe- «W waarbij eventuele kampeer- Idelen onzichtbaar dienen te zijn. Tijaandacht wordt gevraagd voor uiuürontwikkeling (Golfbaan), 5fdSchapsbouw (Stappeland) en voor karakteristieke natuur- lenten (Buteriggel). De boer als achter in de achtertuin van tieparadijs Texel, u het plan goed door gekend? Als dit doorgaat, ver- itijnt de landbouw en gaat de ge- jflfnte failliet. Gelukkig is uw ligèliaanse wensenlijstje niet haal- lar. (Prijsvraag: wie vindt de yeste tegenstrijdigheden in het i|,n? Een voorbeeld om u op weg te npen. enerzijds vermindering van ji:ogebruik, anderzijds kosteloos 'keren als uitgangspunt.) Bneven van lezers Buiten vcrantvroorde'ijkheid van de redactie e w gjéé jilm, Het bericht (vorige krant, pagina 2) over de tweede inzameling van kle ding die de Rotaryclub Texel dit voorjaar gaat houden, kwam bij ons zeer vreemd over. Zouden wij min der goed voor de binnengekomen kleding zorgen dan de zusters? Wat bedoelt Rotary met een „markt- verschuiving"? Zó goed als de zusters het hebben gedaan is voor ons niet mogelijk om dat we nog andere dingen om han den hebben. Als je bijvoorbeeld kle ding naar asielzoekers brengt omdat je dat is gevraagd, dan kun je met sorteren, wassen of strijken Maar Ik, Lida Vernout, heb veel ervaringen met oneerlijke mensen Zondag 15 februari ging mijn hart echter weer open: er zijn nog eerlijke mensen. En daar is Marius Witte van het Tesobuffet er eén van. Na een heerlijk weekend Texel (we hebben een appartement in De Peli kaan), moesten we weer op huis aan. We doen altijd op de boot pen bak kie, gezellig. Toen we thuiskwamen, ging de telefoon. We hadden de jas sen nog aan. Marius hing aan de lijn. Of we niets misten. Wij dachten van niet. Maar nadere inspectie leerde dat ik mijn tas was vergeten. Hij had hem gevonden. De volgende morgen ben ik 'm gaan halen. Alles zat er nog keurig op en in. Eerlijke mensen, ze bestaan dus nog Een hele dikke pluim voor Marius Witte! Lida van der Hoorn-Vernout Heemstede Het zou een club die pretendeert het Texelse bedrijfsleven te vertegen woordigen, beter staan als zij hun terrein behoorlijk afbakenden en eerlijk zouden zeggen dat zij een Club tot Bevordering van Toerisme op Texel zijn. Dat is een legale acti viteit en laat ruimte voor al die an dere ondernemers die geen toeris tische oogkleppen hebben Lia Duinker, Nieuweschild dat is geen probleem. Een week ge leden heeft iemand een bus vol ongesorteerde kleding gehaald om deze zelf naar de voormalige oost- bloklanden te brengen. En deze week een bus vol met „Dorkas", die werd meteen in een vrachtwagen overgeladen om naar Roemenië te worden gebracht Daar zorgen ze er verder zelf voor onder toezicht van Dorkas. Rotary geeft het geld van de door haar opgehaalde kleding aan goede doelen op Texel. Leuk om te krijgen Maar is het echt nódig' Ik denk dat de vreugde die wordt be leefd aan onze warme kleren door duizenden mensen die anders geen enkel uitzicht hebben, méér waard is dan die éne gulden per kilo kleren die de aangekondigde actie ople vert Al dat liefdewerk vraagt kracht maar geeft ook veel Vreugde. Zoals de contacten met de asielzoekers We begrijpen heel goed dat ze er in De Koog problemen mee hebben maarmisschien kun je er eens een paar om de koffie vragenl Gelukkig zijn er veel Texelaars die met plezier hun kleren hier brengen in de wetenschap dat ze goed te recht komen. Paula Brouwer-Terpstra, Den Burg. Voor je persoonlijke belangen kun je een belangenbehartiger inhuren, ie mand die jouw strikt persoonlijke be langen verdedigt of behartigt Niets mis met zo'n constructie Anders wordt het als je veronderstelt dat politiek beleid met meer is dan een optelsom van persoonlijke belan gen. Wie „Belang" met een hoofdlet ter schrijft en denkt dat „Belang" de basis kan zijn voor politiek beleid, maakt een historische vergissing. De afgelopen vier jaar heeft een ie der kunnen zien waartoe „Belang" aan de macht leidt. De ene ad hocbeslissmg na de andere, zonder toetsing aan een goed onderbouwd programma. Goed onderbouwde ambtelijke rapporten en rapporten van instanties die op deelgebieden bij uitstek deskundig zijn (Teso bijvoor- In de Texelse Courant van dinsdag 17 februari jl las ik dat de Rotaryclub Texel een voorjaarsinzameling van gebruikte kleding op ons eiland gaat verzorgen, mede doordat de zusters van Sint Jan met hun inzameling zijn gestopt De kleding wordt verkocht aan een handelaar. Verleden jaar bracht dit ƒ21.700,- voor 23,6 ton kle ding op (dat is 92 cent per kilo) Met dit geld worden plaatselijke goede doelen gesteund. Een mooi initiatief van deze club. Bij navraag blijkt echter dat naast de kledinginzameling van Jan en Paula Brouwer, de stichting Mensen in Nood (waarvoor de zusters inzamel den) nog steeds kleding ophaalt op Texel. Het enige dat is veranderd, is dat de zusters van Sint Jan met meer zoals voorheen het héle jaar inzame len, sorteren en opslaan Texelaars kunnen dus -net als de afgelopen 30 jaar- nog bruikbare kleding doorge ven voor „Mensen in Nood" Deze organisatie zorgt en/oor dat de spul len terechtkomen bij mensen die het echt nodig hebben Alleen het met- draagbare verdwijnt voor de vodden- prijs naar een opkoper Op 26 mei kunnen we de vrachtwa gens van Mensen in Nood op ons ei land verwachten. Het inleverings- schema wordt bekendgemaakt via de media. R. Bakker-van Leeuwen (mede namens zusters St Jan), Den Burg beeld) worden achteloos terzijde ge schoven Bezwijkend onder de druk van een paar handige lobbyisten wordt - in het zicht van de verkiezin gen -1,4 miljoen gulden uitgetrokken om van het gekrakeel af te zijn of om je „kluppie" niet af te vallen Opeens is er haast na eindeloos getouwtrek. Opeens is er geen tijd meer te beslissen op basis van goed overwogen pre-adviezen. Dit is beleid van willekeur op basis van „dat moet toch kunnen". Eén voorbeeld uit een lange reeks Politiek bedrijven zonder brede visie op mens en maatschappij leidt, on danks alle goede bedoelingen, tot een zwalkende koers Fridtjof Blanken, Den Burg. Henk Groenen van de VVV demonstreert vla het grote scherm de homepage van de VVV op Internet De gemeenteraad zal het fiets padenplan herzien en daarbij uit spreken in welke volgorde de nog aan te leggen paden moeten wor den gerealiseerd. De kans is groot dat de Westerweg hoog op dit lijstje komt. Twee jaar geleden werd het ge meentelijke fietspadenplan aange past. De gemeenteraad sprak toen uit dat achtereenvolgens paden zou den worden gelegd naast de Vuurtorenweg. Limietweg, Ruys- laan, Zaandammerdijk, Akenbuurt en Grensweg De twee eerstge noemde paden zijn inmiddels vol- Het wegen van groene en grijze containers wordt voorlopig op Texel niet ingevoerd. Ook het be lonen van degenen die hun huis vuil minder vaak aan de weg zettten, zit er (nog) niet in. Een meerderheid van de gemeenteraad vindt dat aan beide systemen van tariefdifferentiatie („diftar") nog teveel haken en ogen kleven. Vooral de extra kosten die de ge meente moet maken, vormen een belemmering. Dat bleek gisteravond tijdens een commissievergadering. De meeste fracties steunden het college, dat wegens de kosten afziet van diftar. B en w willen het huidige inzamel systeem handhaven en nog verbete ren, bijvoorbeeld door bevordering van afvalscheiding en het zelf composteren. ,,Over het huidige systeem hoor ik geen klachten. Maar als je verder wilt gaan, kost dat méér moeite, stijgen de transportkosten en gaan de tarie ven omhoog. Het draagvlak bij de bevolking zal hierdoor afnemen. Dan zijn we bezig met een kwartje achter een dubbeltje aan te rennen", meende Erna Eelman (VVD). Vol gens haar zal diftar bovendien leiden tot het dumpen van afval. PvdA en GroenLmks wilden als enige fracties wél naar een nieuw systeem. Peter Bakker (GL) verweet het col lege gebrek aan durf en creativiteit. Als mensen worden beloond als ze minder afval aanleveren, is dat een stimulans om wél mee te werken Over de overschakeling van vuilnis zak op container was ook een hoop te doen. De ontwikkelingen gaan ra zendsnel. Ik ben ervan overtuigd dat in de volgende collegeperiode een gedifferentieerd systeem op Texel wordt ingevoerd Bakker zei dat er enkele minder kost bare tussenoplossingen zijn te be denken. Voorts vroeg hij om een nauwkeurig overzicht van de extra kosten tooid, de procedure voor het pad Ruyslaan is vergevorderd en de Zaandammerdijk maakt deel uit van de fietsroute Eierland-Oudeschild waarover b en w juist een besluit hebben genomen Er is dus alle aanleiding om een nieuw rijtje op te stellen. Dat wordt mede ingegeven door actie van de werkgroep .Westerweg" die vorige maand bij de gemeenteraad aan drong op snelle aanleg van een pad langs de Westerweg. Argumenten waren dat over de Westerweg meer verkeer gaat dan over de Laagwaal- derweg en dat aanwonenden en re gelmatige gebruikers de Westerweg thans onveilig vinden. Verkeerde dieplader. De dieplader die in de vrijdageditie stond afge beeld, betrof de verkeerde De aan hanger waar raadslid Dirk Terpstra op doelde, staat niet op het erf van hoeve Zeewijk, maar is naar aanne mer Willem Bakker aan de Maricoweg versleept. Foto Gerard Timmerman/ De VVV-pagma op internet scoort boven verwachting De elektronische snelweg levert dagelijks 25 tot 30 aanvragen voor gidsen op Om het internet-gebruik aan te moedigen plaatst de VVV in elke advertentie het internet-adres (www.texel.net). De gebruikers wordt een rondleiding over het eiland geboden en kunnen hun accommodatie boeken via Internet. De Texel-site is gekoppeld aan ver schillende toeristische en andere pa gina's en nu ook zonder abonnement via Het Net van PTT te ontvangen Leegstand van woonruimte op Texel, waar de huizen schaars zijn. moet keihard worden aangepakt. Dat vindt Jaap Vlaming van GroenLinks. Hij sprak dinsdag in de commissie ROH z'n waardering uit voor het gemeen telijke plan eigenaren van leegstaan de panden een dwangsom op te leg gen. Zoiets moet je hard en goed aanpakken. Ben je te voorzichtig, dan gebeurt er te weinig." De hele com missie kon zich vinden in de nota die over dit onderwerp is verschenen. Texels Belang Groen Links Uitslag 1994 D66 Ujst 7 °Pkoms1 75,06 I Prognose 1998 Postcode/Plaats Telefoon:Leeftijd: Een wandelpad langs de westrand van Den Burg is geen nieuw plan. Wel nieuw is het idee van Jaap Vla ming (GroenLinks) om dat ook open te stellen voor ruiters. „Kan het mooi worden aangesloten op die oversteek bij Akenbuurt, die wij onlangs hebben voorgesteld." Het pad is ooit bedacht tijdens de ontwikkeling van .structuurgedachte Den Burg-west Volgens het college verkeert dit nog in een planfase; mets is concreet, dus ook het pad niet. De oorspronkelijke bedoeling was, in aansluiting op het tumwallenpad dat vanaf de Hogeberg naar Den Burg loopt een zijtak te maken langs het LBO-gebouw Daar is ook de schiet sporthal gepland, maar hoe dat zich verhoudt werd dinsdag in de commis sie ROH niet duidelijk. Vervolgens zou de route aan de andere kant van de Emmalaan verder lopen tussen de VVV en de nieuwe huizen die daar staan richting Keesomlaan. Tussen de weilanden door en om het braak liggende perceel naast de Vrije School komen de wandelaars vervol gens uit op de Gasthuisstraat De commissie vond het een leuk idee. mits het invalidenplatform bij de ont wikkeling wordt betrokken. Als het doorgaat gebeurt dat Jaap Vlaming wees meteen op een risico. „Maak je het geschikt voor rolstoelen, dan ko men er ook fietsers en die vormen weer een gevaar voor de wande laars..." Jan Koolhof (CDA) vroeg of rekening is gehouden met de invulling van plan-west, zodat het pad met na aan leg in een later stadium moet worden verkast. Schilling bevestigde dat overal rekening mee is gehouden. Tussen de VVV en deze woning zou het wandelpad Den Burg-west moeten lopen. tFoto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7