„Nagano: niet over l rozenwel tulpen „Zandwinning sloopt wrakken" „.aura Commandeur: oranje en champagne Noodkreet van Eelman: Vlucht TEXELSEg COURANT GroenLinks: I „referendum liet het middel" ^Archeologische kansen benutten Rotonde was snelle actie Mannenkoor gast bij kerkdienst Museum koopt woning De Graaf Geen supermarkt bij tankstations Drukknop voor plattegrond Martine Jimmink in kunstcommissie Molenstichting wil restauratie Traanroeier ]_,angs de weg VRIJDAG 20 FEBRUARI 1998 1ANDA-WA DOO DESU-KA? ICHIBAN! Een slogan die je r veel voorbij hoort komen. Het betekent vrij vertaald zoiets Wat is Nederland?? De beste! En zoals sommigen van jullie ièchien al op tv hebben gezien, heb ook ik deze slogan al in M-Wave kunnen uitschreeuwen. Ik heb het hier ontzettend 3r m'n zin. De sfeer die hier hangt is met geen pen te schrijven. Toch zal ik een poging wagen. Vrijwel dagelijks was het te zien op televisie: het Holland Heineken House, het Nederlandse bolwerk in het Olympische dorp Nagano. Waar de champagne- kurken knalden en vaderlandse bobo's de schaatsers om de met goud, zilver en brons behangen nek vlogen. Temidden van hen was ook Laura Commandeur. Hieronder vertelt de Texelse studente over haar Olympische belevenissen. andere rolletje van ons vol. rerlrek zal ik op Schiphol meteen issen de Nederlandse delegatie nen met de short-trackers werd ik ^checkt. Niet dat ik ze verder nog gezien. Zij moesten zo nodig ste klas vliegen In het toestel was flJléén en al feest. Ik vond al snel de o|#'van het Holland Heineken 'ise (HHH) die met hun gezang ,r d was te herkennen. Ik paste er ;ies tussen Er heerste op 10 000 t al een opperste stemming. En H'. Hoezo is de wijn op?? xelj Skiën ";Narita Airport (Tokio) werden we Jrvankelijk aangezien voor de ttierlandse delegatie ski-dames. Jr-sr werden we opeens de Neder- acfjse afvaardiging van het ijshock- ;am dames En toen we op het gveld werden opgewacht door and met een officieel bordje elcome Ms L. Commandeur NOC fflSF". voelde ik me helemaal 'iciaal en begon de adrenaline it te stromen. Er stond een gids ar die ons wat uitleg over de nen gaf >- hebben onze treinkaartjes laten anderen, zodat we meer tijd in iJjo city zouden hebben. Daar fden we van toerist zélf een actie. Want als je denkt dat je zelf il foto's schiet, dan heb je het ,'d mis De plaatselijke bevolking Tokio schoot het ene na het II een open brief reageert jenLinks (GL) op het voorstel i Tien voor Texel om een refe- idum over de toekomst van het irisme t? houden. De partij looft n| initiatief, al vindt men het mid- niet zo geschikt. „Dan moet je inen kiezen uit twee mogelijkhe- i. Dit ligt ingewikkelder. Boven- n zou het geen andere gege- qis opleveren dan bijvoorbeeld Teso-enquète." -ritten voors en tegens aan de groei i toerisme op Texel. Dat de natuur waar wordt belast, er problemen nen omdat de infrastructuur niet méér is berekend, dorpsgezichten cultuurlandschap wordt aangetast het woongenot van de Texelaars Ie knel komt is bepaald geen voor- et)l.j Volgens GL bestaat zelfs de S.is dat het eiland door teveel groei Aantrekkelijk wordt voor toeristen, 'l^ardoor ze wegblijven „Je hebt dan >keen dure voorzieningen gemaakt (i">rlniks". aldus Peter Bakker en hur Oosterbaan, die namens GL brief ondedekenden. .,)ei heeft ook voordelen, bevorde- ;ig van werkgelegenheid, verrijking e; wil de boeren absoluut niet dwars nSit. maar als er bij de provincie gdivoor is, dan moeten we de ar- ,3'iologische waarden van Texel be- jr-ten Pieter de Groot (D66) hield sdag een pleidooi voor bescher- ig van historische restanten in de (else bodem Menig agrariër is niet met het predikaat „archeologische arde" op z'n land. Het levert extra els en vergunningen op als hij iets met de grond. De Groot besefte de es. „Maar als er nou geld voor is iemand schadeloos te stellen, dan iet toch een fraaie kans voor ver- j e,ontwikkeling van het cultuur-his- «■he toerisme?" j! kreeg bijval van Dirk Terpstra c dA), die aangaf dat ook bij som- inM bouwplaatsen belangrijke vond- lefflverloren gaan. „Er werd ook ;tkS0er al gebouwd op de hoogste inkken in het land, dus daar is veel ■denTerpstra herinnerde aan 't nfjsrom „Ik ontdekte daar, samen li De Groot, in de bouwput sporen lei Oude bewoning. We hebben ge- pGovert van Noort gebeld die daar i>-d regen met een zaklantaarn aan rdjpag is gegaan en bijzondere din- i vond De volgende dag werd er 3n gestort. Hij pleitte en/oor in l geval de plek een week aan ar- ologen over te laten. „Daarna kan heus weer verder worden ge- iwd, maar in die tijd kan een schat jra informatie worden verzameld. Zo idin ze het in de grote steden óók i Koolhof (CDA) schaarde zich -iter dit voorstel. Achteruit Wie in de trein niet tegen achteruit reizen kan, hoeft niet bang te zijn: hier draaien ze gewoon de stoelen om. Een beetje high-tech kan nooit kwaad. Bijvoorbeeld mobiele tele foons: die hebben ze echt allemaal, soms zelfs meer dan één. Overal waar |e komt hoor je er elke vijf van het sociaal-culturele klimaat (denk aan Klif 12, Rondje Texel en bijvoorbeeld concertserie De Muze), een uitgebreid aanbod van diensten waar ook de Texelaars zelf van pro fiteren en op wereldschaal gezien is het beter dat iemand uit west Europa naar Texel reist dan met een milieu verpestend vliegtuig naar de tropen gaat Bakker en Oosterbaan erken nen dat de seizoensuitbreiding de eilander economie geen windeieren heeft gelegd. „Maar er zijn óók nade len." GL vindt dat een referendum niets toevoegt en raadt Tien voor Texel aan de komende gemeenteraads verkiezingen als zodanig te beschou wen. „Wij hebben namelijk duidelijke standpunten ten aanzien van het toe risme: het maximum aantal bedden terug van 47 000 tot 45.000, auto gebruik terugdringen, sociaal-cultu rele voorzieningen verbeteren, na tuurgebieden adequaat beschermen en contacten leggen met de regio voor verbetering van het toeristisch aanbod. Laat de kiezer het maar zeg- gen..." Het plan voor een rotonde op de ge vaarlijke kruising Schilderend/Bern- hardlaan/Emmalaan is aangemeld bij de provincie. Erna Eelman van de VVD verbaasde zich er dinsdagavond over dat het met éérst was besproken in de commissie ruimtelijk en huisves tingsbeleid. Het zelfde verhaal ging wat haar betreft op voor het tracé van een fietspad langs de Laagwaalder- weg. Wethouder Schilling verklaarde dat alle details uiteraard in commissiever band zullen worden doorgenomen. „Maar we moesten de plannen vóór 1 maart indienen om aanspraak te kunnen maken op een bepaalde pro vinciale geldpot. Dus hebben we de grote lijnen ingestuurd en doen we de rest later." Volgens Eelman is grondverwerving voor het bewuste fietspad een pro bleem, „Ik weet dat Tjepkema niet wil. Maar als we het geld krijgen, kun nen we dat eventueel overhevelen naar een pad voor de Westerweg?" De wethouder ging daar niet op in „De Laagwaalderweg was een raadsbesluit, dus dat zijn we aan het uitwerken Het Texels Christelijk Mannenkoor o.l.v. Martin de Visser verleent zondagavond medewerking aan een „uur voor iedereen". Deze dienst in de Gereformeerde kerk van Den Burg staat open voor elke belangstellende. Het thema luidt „Zit u ook achter de geraniums?" Voorganger is dominee R.J. Blaauw uit Wierden, organist is Kees Prins. De aanvang is 19.00 uur. minuten wel één afgaan Op het station werd duidelijk dat de Japan ners eerbied hebben voor een heleboel dingen. Er stonden namelijk drie Japanners in uniform langs de trein Ze maakten een diepe buiging toen wij vertrokken. Feest In Nagano werden we opgewacht door de andere helft van de HHH- crew. Die had de hele tent al opgebouwd Na een rondleiding door ons Ihuisstallon. volgde de eerste Japanse maaltijd. De koks probeer den westerse menu's te maken. Het is ze goed gelukt mag ik wel zeggen Sinds de WK schaatsen van vorig jaar, hebben ze het hier volledig volgebouwd rond de M-Wave. Res taurants en zelfs een kleine Spar. Het appartement waar ik slaap ligt op zo'n drie kilometer afstand, die we elke ochtend op de fiets afleggen. De eerste nacht was afzien. De kachels deden het met en de temperatuur in de slaapkamer was 's nachts gedaald tot rond het vriespunt. Het ijs stond 's ochtends op de ramen, aan de binnenkant! Ik slaap met op een fouton, maar op een echt bed waarvan de matras maar liefst 4 1/2 cm hoog is Het is even wennen De eerste paar dagen heb ik geprobeerd om van verschillende kanten input voor het onderzoek te krijgen Daar iedereen nog erg druk was met de voorbereiding voor de opening en de deadline daarvoor, besloot ik om ook even mee te helpen aan de finishing touch. Het werd een geweldige opening met onze Erica Terpstra, die het doek onthulde van Nocki, de Nederlandse Olympische mascotte Intussen had den de vaste supporters van sprinter Erben Wennemars het HHH ook gevonden. Zij komen alle vijf ook uit Dalfsen, de geboorte- en woonplaats van Erben. Volledig in stijl mét oranje geverfd haar Heel trouw volgen ze hun maat overal op de wereld Zij zijn onze eerste enige echte stamgasten Gewéldig dat volk uüt Dalfsuh. Stofzuigend Zaterdag de zevende hebben we met z'n allen de openingsceremonie gevolgd op het grote scherm. Erben en Jacco Jan Leeuwangh waren er met heen. In plaats daarvan waren zij bij ons in het HHH en gingen er als een wervelwind doorheen, stofzui gend! Kijk daar heb |e wat aan En zo komt het dus ook wel voor dat je even héél relaxed en gezellig staat te kletsen met Erben. Tussendoor was de tv ploeg van de Nationale Japanse TV gearriveerd En ook ik kwam met onder een interview uit Wie, wat. hoe en waarom, ze wilden echt alles weten. Het is 's avonds rond 23 00 uur uitgezonden, helaas heb ik het zelf net gemist. Intussen was ik tussen de feesten door druk bezig met het onderzoek Van verschillende kanten heb ik al gegevens gekregen voor vragen en aspecten die erin moeten worden verwerkt Ik heb de vragenlijst al verschillende malen herschreven, maar perfect is ie nog steeds niet Verder gaat het héél goed met m'n stage lange dagen maar goed wat geeft het. Druk Op de eerste de beste schaatsdag raakte ik onverwacht naar het stadion. Veel supporters kwamen nog even in het HHH langs voordat ze naar de M-Wave gingen. De rest ging het op het grote scherm bekijken in de feesttent Ik dus ook. dacht ik. Toen was er plotseling nog een kaartje over. Nr 19. Ik zal het moment dat het winnende nummer werd bekendgemaakt nooit ver geten Helemaal sprakeloos rende ik naar m'n oranje jas, pakte mijn camera en vloog de deur uit naar de 5000 meter heren Al snel had ik de afvaardiging van het HHH gevonden. Die zaten op een paar meter afstand van de ploeg uit Dalfsen. Maar binnen enkele minuten vertrokken we naar die oranje massa een stukje verderop Dweilpauze In de daarop volgende dweilpauze heb ik Dalfsuh nog even uitgelegd hoe je er het snelste kwam. Echte Hollandse gezelligheid met zo'n ploeg En dan heb ik het nog niet eens gehad over de wedstrijd zelf. Het éne na het andere record sneuvelde en wat gingen we uit ons dak. Tussen alle oranje petjes, tulpen, klompjes en andere kaaskop pen door kon ik de baan nog precies zien Een waanzinnige wedstrijd met topprestaties van onze Nederlandse mannen Ongelooflijk hoe Gianni Romme dat record met zo'n groot verschil wist te verbreken. Nadat mijn adrenalinepeil was gezakt tot nog steeds abnormaal hoog niveau, kwamen onze helden binnen voor de huldiging, met natuurlijk prins Willem Alexander: veel oranje en champag ne dus Een dag later was het weer raak Terwijl ik helemaal verdiept in mijn onderzoek af en toe een blik op de tv wierp om te zien of de 500m al was begonnen, werden velen met onverkochte kaartjes naar de M- Wave gestuurd. De ene groep naar de eerste 500m, de andere naar de tweede. Nét nadat ik het drama van Ids Postma had kunnen zien kwam een NOC NSF-lid aan met nog een stuk of zes kaartjes Jas pakken en zoefff de deur weer uit om ons alsnog bij de oranje menigte te voegen. Helaas ging onze favoriet Erben onderuit. Tja. het leven hier in Nagano gaat met over rozen, maar wél over tulpen.. Hans Eelman. de makelaar annex duiker die graag naar oude scheepswrakken speurt, heeft aan de bel getrokken. Per brief waarschuwt hij Rijkswaterstaat voor nieuwe zandwinnings activiteiten in de Waddenzee. Uit eigen waarneming weet hij wat voor gevolgen de ontzanding heeft. Belangrijke historische scheepsrestanten dreigen erdoor verloren te gaan. RWS kondigde onlangs aan een vergunning te gaan verlenen voor zandwinning in de Westelijke Wad denzee. Een noodoplossing, daar alternatieven ontbreken Zienswij zen konden nog worden ingediend en op die uitnodiging is Hans Eelman ingegaan De Texelse duiker doet al enige de cennia onderzoek naar scheeps restanten in het gebied rond de Rede van Texel. Meer dan vijftig wrakken werden door Eelman ge vonden, in kaart gebracht en vol gens de vereiste manier aangemeld bij de overheid. Hij heeft geconsta teerd dat sommige scheeps restanten in de loop der jaren onder het zand verdwijnen Anderen ko men daarentegen tevoorschijn. Eelman heeft speciaal bedenkingen tegen de zandwinning in het weste- omgebouwd, in eigendom te verwer ven Een doel dat al in 1996 al werd vastgelegd in de intentieverklaring die werd getekend door ENW en het museum. De restauratiesubsidie waarvoor men in aanmerking wilde komen, kwam echter met beschik baar Monumentenzorg verleent de bijdrage volgens Van Tilburg niet omdat in de jaren zestig al een restaurantie-subsidie is verleend De nieuwe stichting, een vervolg op de succesvolle handtekeningenactie van Bert Koning, wil proberen nu bij ENW geld los te krijgen om de molen op te knappen. Omdat het de enige traditonele mo len in Nederland is die voor de op wekking van energie werd gebruikt, wil de stichting deze functie aan het publiek laten zien Op de eerste ver dieping zou het malen van het koren in beeld kunnen worden gebracht. Al met al een investering die vele tonnen vergt lijke deel van de Waddenzee. „Na de laatste winning ter hoogte van De Bollen is een gebied ter hoogte van de oostelijke wrakboei bij het Burg- zand aanwijsbaar ontzand. De zand- rug 'Burgzand' is doorgebroken door stroomrichtingsveranderingen en ontzanding, als gevolg van eerdere zandwinning." Verloren Hans Eelman heeft op het Burgzand ongeveer tien wrakken aangetrof fen. waaronder de twee bijzondere VOC schepen „De Rob" en „De Le lie" Maar de Waddenzeebodem is op die plek allerminst stabiel. Vol gens Eelman neemt de ontzanding nog steeds toe „Het laat zich raden dat wanneer binnenkort in de rich ting van de vloedstroom een aan zienlijke hoeveelheid zand zou wor den gewonnen, dit de ontzanding versnelt, waardoor de restanten van ons maritiem erfgoed geheel verlo ren zullen gaan." Om RWS niet voor het blok te zetten komt Eelman met alternatieven. Hij heeft geen moeite met zandwinning op lokaties die minder bedreigend zijn voor de Rede van Texel. Een ander voorstel van zijn kant is het versneld opgraven van de gemelde scheepsrestanten. De Stichting Texels Museum heeft de woning en schuur Barendszstraat 15 aan het bezit toegevoegd Het huis is gekocht van havenmeester Cees de Graaf, die is verhuisd naar Den Burg. De woning wordt voorlopig nog ver huurd. Het is de bedoeling dat het pand in de toekomst bij het Maritiem en Juttersmuseum wordt getrokken De schuur van De Graaf wordt aan de werkplaats toegevoegd. De lange schuur ernaast is al eigendom van het museum en is als werkplaats in ge bruik. Tussen deze schuur en het museum is nu alleen het huis van Siem Hemelrijk geen bezit van de stichting De leiding hoopt ook dit pand in te toekomst te kunnen ver werven Het is de enige kant die we nog uit kunnen", aldus Benno van Tilburg, die het MJM-museum nog verder wil uitdraaien Verschillende concerns ontwikkelen plannen voor supermarkten bij tank stations. Erna Eelman (VVD) en Pieter de Groot (D66) maken zich daar zorgen over Ze vinden het voor Texel een ongewenste ontwikkeling die op planologische wijze moet wor den afgegrendeld Volgens wethou der Schilling is dat in het buitengebied al geregeld, doordat de maximale oppervlakte van een pompstation slechts dertig vierkante meter mag zijn. De afdeling ruimtelijke ordening beraadt zich nog op verdere stappen. Wethouder Schilling zei het uit de grond van zijn hart: „Ik ga niet wéér met dat bord aan de sleep". De plat tegrond van Den Burg aan het Schil derend blijft staan waar-ie staat Er is een oplossing gevonden voor de ver lichting, waar de omwonenden last van hadden. De lampen zijn voortaan te bedienen met een drukknop. „Het is mogelijk om binnen de be stemming 'garagebedrijf' detailhandel te verbieden aldus een woordvoer der. „Er zijn tot nu toe op Texel regels gesteld zodat enkele tankstations waren mogen verkopen die in de lijn van het garagebedrijf liggen Mevrouw Martine Jimmink uit Den Burg is door b en w benoemd tot lid van de gemeentelijke advies commissie voor kunst- en cultuurbeleid. Zij geldt daar als vertegenwoordigster van de „geïnteresseerde burgerij". Voor de vacature in de commissie hadden zich totaal acht kandidaten gemeld. Bij de keus liet de commis sie zich vooral leiden door de wens om een vrouw te benoemen van be trekkelijk jonge leeftijd Want nu zijn zes van de acht leden van de com missie mannen die bovendien ge middeld met erg jong zijn Een van de kandidaten werd afgewezen om dat zij zelf beeldend kunstenaar is. Dat is ongewenst om dat de com missie onder andere advies uit- Bestuursleden van de pas opge richte molenstichting De Traanroe ier willen binnenkort om de tafel met Energie Noord West (ENW). De stichting, onder voorzitterschap van Benno van Tilburg, wil met ENW praten over restauratie, finan ciering, beheer en onderhoud van de monumentale molen in Oude- schild. De negen bestuursleden van de stichting zijn op 12 februari geïnstalleerd. De molen moet weer draaien Met dat doel werkt de stichting aan een plan van aanpak om de molen in ere te herstellen. Streven is de voormalige korenmolen, die dertig jaar geleden voor de winning van elektriciteit werd brengt over aankoop van kunstwer ken en dan objectief en vrij moet kunnen handelen. Naast de gewenste leeftijd en sexe heeft Martine Jimmink ook blijk ge geven van grote interesse voor de Texelse kunst en cultuur. Voor een suunige Texelaar Is het heerlijk dat de Indonesische munt zo is gekelderd Voor één Nederlandse florijn krijg ik nu 4500 roepia. Dat is vier keer zo veel als een jaar geleden. De prijzen in Indonesië zijn inmid dels ook gestegen, maar lang niet zoveel. Dat wordt straks dus smikkelen en smullen en kopen wat los en vast zit. Jammer dat je in een vliegtuig maar zo weinig kunt meenemen. Anders zou ik na terugkeer de Texelse markt kunnen overvoeren met koste lijke tropische producten en goede zaken doen. De VOC-tijd zou herleven. Ik reis volgende week vrijdag voor de twaalfde keer naar Indo- nesié, maar gewoon vind ik het nog steeds met. Het is altijd weer spannend, al stelt het in vergelij king met die ruimtevlucht van Frits Langeveld natuurlijk niets voor. Maar dat kosmisch avon tuur telt hij dan ook twee ton neer. Mijn reis kost met meer dan een korte wintersportvakantie, zodat het niet nodig is mijn be drijf te verkopen. Dat komt dan goed uit, want ik heb helemaal geen bedrijf Bijna vijf weken blijf ik weg en in die tijd bezoek ik twaalf plaatsen waarbij ik vlie gend zo'n 10.000 kilometer afleg Op 30 maart ben ik terug en haal ik de boot van 10.35 uur naar Texel, Deo Volente, want je weet het nooit in de afgelegen delen van Indonesië met al die enge ziektes, aardbevingen, bosbran den, politieke onrust, vliegtuigen van een onbekend merk en nu ook nog voedselrellen waar je zomaar bij betrokken kunt raken Het zou niet de eerste keer zijn dat al tijdens de langdurige heen reis een golfoorlog uitbreekt, pre cies op het moment dat we bo ven Irak vliegen Hoe hoog komt zo'n schud-raket? In Indonesië ben ik driekwad van de tijd bezig met het opzoeken van Papoea's die op kosten van onze Stichting Nieuw-Guinea naar school gaan Controleren of het allemaal wel goed gaat. Dank zij de vrije val van de roepia heb ben we wat extra leerlingen kun nen ondersteunen. Deze keer zijn ze merendeels voorgedragen door missie en zending die goed kunnen bepalen wat de echte krepeergevallen zijn en ook een handje helpen bij de controle Nog altijd is meer dan driekwart van het geld dat we daar uitge ven afkomstig van Texelaars, wat mij doet gloeien van trots Ik zou het zo ver van huis net zo goed kunnen uitgeven aan drank en vrouwen, maar daar wordt blijkbaar niet van uit gegaan Het is heerlijk om vertrouwd te wor den. Elk jaar knijp ik 'm of het geld dat we nodig hebben wel bij elkaar komt Maar steeds lukt het, soms.op het laatste moment. Eind vorig jaar spande het er nogal om, maar een serie Texelaartjes in dit veelgelezen blad had snel het gewenste re sultaat. Dat is mede te danken aan de EO. Dat klinkt gek, maar die omroep heeft het bekende Foster Parents Plan in een nogal kwaad daglicht gesteld. Twee succesvolle Texelse onderne mers (die dit soort giften voor de belasting kunnen aftrekken) heb ben nu geld gegeven voor mijn papoeaatjes en de Foster Parents-kindjes hebben het na kijken Terwijl die ondernemers helemaal met weten hoe het zou aflopen als de EO óns eens zou doorlichten Wat meer controle op al die inza melende instellingen zou trou wens geen kwaad kunnen Onze stichting heeft inmiddels contact met het Centraal Bureau Fondsenwerving met de bedoe ling een Verklaring van Steun- waardigheidte krijgen. Er wordt dan een onderzoek ingesteld, waarbij onder meer wordt be paald of met teveel geld er aan de beruchte strijkstok blijft han gen en of wel echt gebeurt wat in onze foldertjes wordt beweerd Dat onderzoek kost een hoop geld dat de aanvrager zelf moet betalen, maar als het leidt tot de begeerde verklaring trekken we daarmee misschien nieuwe sponsors over de streep Nog liever dan één groot bedrag ineens, ontvangen we regelma tige kleine bijdragen. Meerdere Texelaars maken automatisch elke maand f5,- over. Dat lijkt niks en die donateurs merken er ook niks van, maar het komt wel neer op f60,- per jaar. Sinds de devaluatie is dat in Indonesië on geveer 300 000.- roepia, bijna genoeg om een kind een jaar lang naar een zendingsinternaat te sturen. Wat een feest. Vaak vragen mensen waarom ik me al die sores aanhaal Die ver onderstellen zelfs idealisme. Nou, vergeet het maar. Het is niets meer dan een uit de hand gelopen hobby, echt leuk om te doen zolang er meer voldoening dan teleurstelling is En zeg nou zelf, wat is er mooier dan met an dermans geld voor Sinterklaas spelen? De gemeenteraadsverkiezingen maak ik dus niet mee. Mijn stem gaat echter niet verloren want ik heb iemand gemachtigd. Aan de hand van de verkiezings programma's heb ik geprobeerd al vergelijkend een keus te ma ken. Dat lukte met, want de on derwerpen die ik belangrijk vind, worden in lang niet alle program ma's aan de orde gesteld Stel: In het D66-programma staat dat Texelse brandweer de beschik king moet krijgen over een hoog werker. Wat denken andere par tijen daarvan? Geen idee, want die andere parrijen hebben het in hun progrmma helemaal niet over een hoogwerker. Die heb ben weer andere wensen, waar D66 zich niet over uitlaat Nu is een hoogwerker met het allerbelangrijkste op een eiland zonder hoogbouw, maar ook op hoofdthema's is het moeilijk ver gelijken. Het kan me met zoveel schelen wat mijn gemachtigde doet, als ze maar met stemt op een partij die nog meer toeris tische slaapplaatsen wil. Maar zelfs op dit belangrijke punt spreekt met iedereen zich duide lijk uit. Mijn gemachtigde zal dus naar het politiek café moeten om daarover opheldering te krijgen Ik denk niet dat ze daaraan be gint en straks gewoon stemt op iemand die ze kent en waar ze op grond van intuïtie en ervaring vertrouwen in heeft. Ze zal met de enige zijn. Dat van die toeristische bedden, méén ik. Je moet wel lef hebben om nu nog groei te willen. Ik kom zulke mensen met groeistuipen wel eens tegen. Die zeggen dan: er is nog zóveel ruimte op Texel. Dat is nog waar ook en dat moet dus zo blijven, want dat is kwali teit Ruimte, in combinatie met rust, veiligheid, vrijheid, eigen heid, variatie en een onbedorven milieu. Daar valt economisch mee te scoren, dat kunnen de meeste concurrenten met bieden en daar hebben we zelf ook een hoop plezier van Er is jaarlijks één moment dat dit nogal voor de hand liggende feit extra tot me doordringt: als ik te rugkom van een langdurige verre reis en voor het eerst na vijf we ken weer door Zuidhaffel rijd. Dat is dus op 30 maart als er niks tussen komt Heerlijk, heerlijk, laat dat toch zo blijven, denk ik dan, met tranen in de ogen. Zou Frits Beer dat ook zo voelen als hij straks na een periode van gewichtloosheid in de ruimte weer met beide benen op het nieuwe plaveisel van de Dorps straat staat? Het is te hopen, want dan is die twee ton goed besteed Harry

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 9