Texelse politici zijn allemaal zakkenwassers... Politiek café: geen referendum toerisme N' Durf Cjrocn rwartrjexels in het hart Verkiezingen Gemeente raad Loslaten 1-2-3 lijkt bespreekbaar Texel test Texels schaap voor „gouden" \/larianne Timmer Derde verdachte in XTC-zaak Provincie geeft boeren vier ton VERDER IN DIT ummer Wolf zoekt ouderen voor onderzoek Verhuizing Texel'94 Eén dag bommen DE PROGNOSE Auto's bij boot opengebroken te kiezen. Kroonprins opent waterzaal Ecomare TEXELSE'ÜCOURANT Vellen, nogmaals tellen en con- 'roleren. Dagenlang is de re dactie van de TC druk bezig ge veest met het verwerken van 1e verkiezingsenquête, die in samenwerking met OSG De Hogeberg is gehouden. Eén van de opmerkelijkste conclu sies is dat de Texelse bevol king uiterst negatief denkt over gemeentepolitiek Met reden imkleed gaven vele onder vraagden aan waaróm zij er zo over denken. We hebben een bloemlezing samengesteld van de opval lendste reacties. Elders in deze krant vindt u de volledige uit slag van de prognose. •rdere eilandbewoners toon- n zich sceptisch over de plaat selijke politici. Een veelgehoorde (reel is dat veel wordt beloofd, vaar slechts weinig wordt nage- (omen ..Ze zip niet zo con sequent.".,Ze doen toch altijd wat re zelf willen. Nou. ze doen maar Mij is de lust tot stemmen daar- ioor vergaan.Het maakt niet uit vat je stemt. Alle partijen drijven 'och hun eigen zin door, ze doen wat ze zelf in hun hoofd hebben. Ik ben zwaar teleurgesteld door de Texelse politiek. Het is een rommeltje. Vorige keer heb ik op een partij gestemd, maar dat is me erg slecht bevallen ..Ze luis teren naar de hardste schreeuw ers ..Iedere politicus zegt altijd 'ik vind', alsof ze er voor hun ei gen belang zitten Ze zijn er toch om te vechten voor wat ik vind7 Ze zouden moeten zeggen 'de mensen die op mij hebben ge stemd vinden'. De naderende verkiezingen heb ben volgens velen effect op de uitlatingen, gedaan door raadsle den of raadsleden in spe ,.Het is raar dat ze, nu de verkiezingen eraan komen, ineens allemaal dingen beloven die niet in het pro gramma staan." ,,Ze doen alle maal aardig rond de verkiezings tijd en later negeren ze je op straat Niet alle geïnterviewden geven een reden op voor hun oordeel ..Ik vind politiek niet zo belang rijk". is een nog tamelijk milde uit lating Krachtige kwamen er ook ..De Texelse politici zijn allemaal zakkenwassers, ze doen het alle maal slecht." ..Je kan er als indi vidu toch niks aan veranderen." .Ze luisteren toch niet. Sommige bellers gaven expliciet een boodschap mee voor de poli tici: ..Texel moet met helemaal worden opgeofferd aan het toe risme. We moeten Texel Texels houden." „Ik ben tegen de 1-2-3- regeling." „Als ze meer voor de jongeren doen vind ik het verder wel goed. Dat de leerlingen de moeite na men om in samenwerking met de krant dit project uit te voeren werd gewaardeerd. „Heel leuk dat scholieren zo'n enquête doen. Sommigen moesten even over de drempel worden geholpen „Een enquête? Nou, vooruit dan maar. Veel bellers waren blij dat het anoniem was. „Stel je voor dat mijn familie zou horen dat ik er zo over denk. Als jullie mijn naam hadden willen weten, had ik niet meegedaan.' Een enkeling die twijfelde aan de anonimiteit wei gerde medewerking „Jullie we ten mijn telefoonnummer toch ook? Hoe weet ik nou dat jullie nergens een naam bij zeilen? Nee hoor. ik begin er met aan De krant blijkt een belangrijke bron bij het verwerven van infor matie over wat er speelt in de gemeentepolitiek. Meerdere Texelaars gaven aan dat de TC voor hen de belangrijkste bron is voor politiek nieuws. De overige media werden niet genoemd „Als ik ze hoor praten snap ik er meestal niks van, maar als ik dan later het stukkie in de krant lees begrijp ik het wél. Sommigen gaven aan weliswaar teleurgesteld te zijn in de Texelse politiekmaar stemmen op zich wél belangrijk te vinden „Het heeft toch te maken met demo cratie. Als niemand gaat krijg ye van die Saddam Hoessein-toe standen Wij hebben het tenmin ste nog een beetje zelf in de hand Daarom ga ik tóch stem men. Anderen toonden zich echter der mate gedesillusioneerd dat ze het 4 maart voor gezien houden „Ik vraag me al jaren af waar al die politieke verkiezingen voor nodig zijn Het maakt me niets uit wie de meeste zetels krijgt, als het maar goed gaat met de welvaart„Po litiek is éen grote grap. daarom stem ik met.„Het maakt mij niet uit wie de meeste stemmen krijgt Eerst moet je ye eigen leven op orde brengen en dan pas kan je je met andere gaan bemoeien. Een veelgehoorde kreet is dat jongeren zich te weinig interesse ren voor politiek. Echter ook meerdere ouderen gaven aan zich „te oud" te voelen of te wei nig te weten van de politiek Ge zien de toenemende vergrijzing zouden partijen er goed aan doen deze groeiende groep met te ver geten. Eén Texelse vond de man vrouw verhouding in de raad niet goed. Om die reden ging ze be slist op een vrouw stemmen. Eén ondervraagde, die Peter Bakker als favoriete politicus aan merkte. had behoefte aan enige nuancering „Dat ik ondanks mijn bewondering voor Bakker niet op hem stem is omdat hij toch wel wordt gekozen. Ik heb minder fi ducie in de andere GroenLinks- kandidaten. CDA zit in de geva renzone, maar moet op Texel een rot blijven spelen, vooral in so ciaal opzicht en als tegenwicht voor de harde verzakelijking. Ook de duidelijke stelling van het CDA tegen toeristische groei is van be- lang." Een enkeling had een advies voor mede-eilanders: ledereen zou GroenLinks moeten stemmen. Anders gaat het hele eiland naar de klote." „Ik hoop dat veel men sen gaan stemmen. Da 's toch be langrijk. Waarom? Nou ge woon..." adpleging van de Texelse bevol- g over de toekomst van het toe- me is niet nodig. De oproep van n voor Texel om een referen- m te houden, vindt geen gehoor de politieke partijen. Dat bleek mgavond tijdens het politiek in „De KuipIn het Koger (Bcabedrijf bleken de meeste idskandidaten wél te voelen jreen versoepeling van de 1-2- egeling. Het ziet er naar uit dat «gen straks na 01.00 uur de jr open mogen houden, mits gezorgd voor een rustige iw van de avond. trisme en horeca stonden centraal tijdens het politiek café, een inititief van de Stichting Koger Horeca- belangen De politiek moest het op nemen tegen een forum, bestaand uit vertegenwoordigers van zes maat schappelijke organisaties. Ook het publiek in de zaal kon een duit in het zakje doen. Vol Gespreksleiders Bart Bosch (Kabel krant) en Frans Hopman (Texelse Courant) openden met de stelling „Texel is al vol genoeg, het mag met drukker worden". Albert Jo Korten- hoeve (VVD) verklaarde waarom voor zijn partij het aantal van 47.000 toeristische slaapplaatsen niet heilig jsltianne Timmer, winnares van vee gouden medailles op de finterspelen in Nagano, krijgt hdaag een echt Texels :haap. Het dier wordt haar aan- sboden tijdens een feestelijke htvangst in haar woonplaats appemeer. De voorzitter van 9t Texels Schapenstamboek in fyprdholland (TSNH). Jan wagerman. zat de drachtige ooi verhandigen. st schaap werd grootgebracht p, het bedrijf van Koos en 3ulme Tjepkema bij De Waal Uit publiciteit over de gouden schaatster bleek dat Timmer haar vader, die schapenfokker is. graag een handje helpt „Hier door kwam Henk van der Star op het idee en namen hel NTS en het TSNH het initiatief om haar een schaap te schenken. Via Piet Kooiman, die bestuurslid is. kwa men ze bij mij terecht", vertelt een trotse Koos Tjepkema Gekozen is voor een modern type Texelaar. „Goed ontwikkeld en waarschijnlijk drachtig van een tweeling, 'n Mooie promotie voor de schapenteelt Vermoedelijk zal Tjepkema zelf niet bij de overhandiging aanwe zig zijn. Uitgerekend deze week begint voor hem de lammerij. is De VVD wil ruimte houden voor mogelijke nieuwe toeristische ontwik kelingen en eventuele knelpunten gezamenlijk oplossen Hans Roeper (PvdA) en Jaap Vlaming (GroenLinks) stelden dat Texel met vol is, maar wel druk Zeker op de wegen Ook Jan Koolhof (CDA) maakt zich zorgen over het auto verkeer, de groei van slaapplaatsen zou daarvan moeten afhangen Pieter de Groot (D66) pleitte voor een duidelijke visie. „Als we het hadden mogen overdoen, hadden we De Krim met in het noorden van het ei land neergelegd maar dichtbij de boot Dat leverde felle reacties op van Koolhof en Daan Schilling. ..Pla nologisch was dat juist een heel goede beslissing", aldus de wethou der van Texels Belang. Referendum De parti|en bleken weinig te voelen voor een referendum of enquête on der de Texelaars. De politiek acht zichzelf mans genoeg om beleid uit te stippelen. De verkiezingen op 4 maart zijn in feite al een referendum, zo werd gezegd. Tien voor Texel had tot vrijdag alleen van GroenLinks een reactie ontvan gen, andere partijen hadden dit toe gezegd. In het politiek café bleek het geen botte afwijzing te betreffen. Schilling wees erop dat dit jaar in spraak mogelijk is via de herziening van het Recreatiebasisplan, dat in 1974 werd vastgesteld en in '90 aan- Politiek en forum pasten nauwelijks op het podium van café De Kuip. Ook in de zaal was c .'s Tjepkema en zijn bijna 2-jarige dochtertje Merel met het schaap, dat vandaag aan Marianne Timmer wordt aangeboden. (Foto Frans Hopman) gepast. De Groot vond dat de mening van de Texelaars al voldoende blijkt uit een rapport, dat in opdracht van Teso is vervaardigd Van de inwoners ervaart 19% het toerisme als negatief. 53% staat achter het maximum van 47.000. Forumlid Menno Stam van TvT toonde zich niet teleurgesteld. Be langrijker vond hij dat de partijen se rieus hebben gereageerd en dat het Teso-rapport nu mogelijk toch uit de la zal worden getrokken Ja of nee „Moeten dagjesmensen toeristen belasting betalen via het boot kaartje7" Over deze stelling bleken de meningen verdeeld. Ter verluchtiging van de discussie moch ten de aanwezigen alleen met ja of nee antwoorden. Grappig was dat coalitiepartners Koolhof (ja) en Schilling (nee) hier over verschillend dachten. Ook het „ik weet 't niet" van forumlid Martin Warnaar (TVL) was opvallend, omdat de stelling positief wordt beantwoord Een derde man is aangehouden in verband met de XTC-pillen, die vo rige week werden aangetroffen in de wagen van een 45-jarige Texelaar en een in Portugal wonende oud- Texelaar Het gaat om een inwoner van Amstelveen, die ervan wordt verdacht het tweetal de 10.000 pillen te hebben geleverd De drugs, met een straatwaarde van zo'n ƒ250.000,- waren bestemd voor Portugal. „Ze hebben verklaard dat het absoluut niet de bedoeling was ze op Texel te verkopen", aldus de politiewoordvoerder, die meldt dat het onderzoek is afgerond. „Er wor den geen andere Texelaars ver dacht." Het drietal blijft voorlopig in hechtenis. in het toeristisch manifest van het bedrijfsleven dat vorige week in deze krant werd gepubliceerd Bedden Verplaatsing van bedden is sinds de overdracht van Calluna een actueel thema, waaraan de meeste politieke partijen aandacht schenken in hun verkiezingsprogramma's Alleen de PvdA liet vrijdagavond een duidelijk nee horen. De anderen lieten openin gen om dit in de praktijk te brengen. Volgens Hans de Leeuw (forumlid TVO) kan dat ook niet anders, omdat sinds Calluna juridisch de weg vrij is voor andere ondernemers Verschillen zitten vooral in de voor waarden die aan verplaatsing worden Wat vorige week bij de uitreiking van de Noordijk-prijs al werd ge zegd, heeft de provincie nu offici eel bekend gemaakt. Gedepu teerde Staten willen ruim vier ton beschikbaar stellen voor agrarisch natuurbeheer op Texel. Om precies te zijn gaat het dit jaar om een be drag van ƒ430.000,-. Als het aan GS ligt. krijgen vier agra rische natuurveremgingen in Noord holland in 1998 samen ruim een mil joen gulden voor hun activiteiten. Texel krijgt de grootste bijdrage. De provincie wil hiermee stimuleren dat boeren projecten opzetten voor de opvang van bepaalde vogelsoorten die niet het hele jaar beschermd zijn maar wel schade veroorzaken, zoals de grauwe gans en de smient Verder reserveren GS geld voor onderzoek naar het „plas/dras" zetten van lan derijen en het organiseren van cur sussen. De provinciale statencommissie NLO behandelt het voorstel van GS op 5 maart Verkiezingen Gemeenteraad Wie na een weekendje Texel terug keert bij zijn in Den Helder gepar keerde auto kan een koude douche te wachten staan. Zaterdagochtend werd ontdekt dat negen wagens wa ren opengebroken. Wat eruit wordt vermist is nog niet bekend, daar de eigenaren zich gisteren nog met bij de politie hadden gemeld (Advertentie) Denk ruim cn kies gericht op 4 maart '98. Gemeenteraadsverkiezingen. het gezellig druk. (Foto Harry oe Gnat) gesteld. Zo wil het CDA alleen ver plaatsing binnen één gebied (bijv. De Kccg) toestaan, terwijl D66 niet hui verig slaat tegenover bedden transport over het hele eiland Handel in beddenquota bleek voor de meesten een stap te ver. Alleen De Groot en Stam beantwoordden deze Lees verder pagina 7 Prins Willem Alexander opent dinsdagmiddag 24 maart de water zaal van EcoMare. De doelstelling van EcoMare. bijdragen aan duur zaam samenleven tussen mens en natuur, vormt het thema van het openingsprogramma. Texel krijgt met de Prins van Oranje het tweede koninklijk bezoek binnen enkele weken Eerder werd bekend dat koningin Beatrix op 7 april naar het eiland komt om twee vakantie huizen te openen. Haar oudste zoon gaat haar dus vooraf. De kroonprins, die tijdens een tv-in- terview vertelde wel geïnteresseerd te zijn in „watermanagement", valt bij EcoMare met zijn neus in de boter De ondergrondse waterzaal toont op speelse wijze wat er allemaal te zien is in Wadden- en Noordzee. Het thema duurzaamheid zal tijdens de opening concreet worden vertaald naar de Texelse situatie. Tevens haakt EcoMare in op het internatio nale Jaar van de Oceanen. Doel daarvan is de bewustwording van het belang van de oceanen te vergroten De beleving en de waarde van de zee is een onderwerp, dat ook uitgebreid aan de orde komt in de waterzaal. De kosten van de nieuwe attractie bedragen bijna zeven miljoen gulden. EcoMare heeft hiervan ruim vier mil joen zelf gefinancierd, de rest is ver kregen uit subsidies van overheden en fondsen. Antwoord vorige vraag: De in woners van Den Hoorn danken de bijnaam „stienenpikkers" aan de agressieve houding die zij in het verleden soms innamen je gens indringers, vooral als dat jongens waren die het hadden voorzien op lokaal vrouwelijk schoon. Die werden met stenen bekogeld Want het Texelse woord „pikken" betekent niet wegnemen of stelen, maar gooien Naast deze meest gangbare blijkt er ook een andere lezing in om loop te zijn. Tijdens de onlangs gehouden extra avond van de cursus „Texel voor beginners' in de openbare bibliotheek vertelde Hoornder Harry Bakker dat de aanduiding stienenpikkers vooral slaat op Hoornders die lang ge leden stenen weghaalden van de in verval zijnde kerk van De Wes ten .Pikken" zou dus wel dege lijk (ook) stelen betekenen. Nieuwe opdracht: in het Zeemanskerkje van Oudeschild hangen drie fraaie koperen kroonluchters. Door wie zijn deze geschonken? (Advertentie) (jrt-t* JjwrLjrKfi i» ltd hurt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11259 DINSDAG 24 FEBRUARI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Ipinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: I telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG BONNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1