P Wetenschappelijk onderzoek door Texelse therapeut Afrikaanse ritmes veroveren publiek E Agenda teso Wolf zoekt 100 Texelse 75-plussers l COURANT Wittes en Blonk slaan het hardst Jeugd actief bij EcoMare Dominee Van Wijk bevestigd bij Doopsgezinden Jeugdtennistoernooi Verkoopmiddag van Duinroos Klein succesje in monumentenzorg Toneel De Waal Radio 5 ook op de kabel Even een pak SNERT halen" The Tannahill Weavers in Klif 12 Vrouwenvereniging De Duinroos uit Eierland houdt van 13 30 tot 17 00 uur in Bethel verkoop middag en spelletjes Vanaf 20,00 uur begint een bingo. Donderdag 26 februari: De waddenvereniging houdt bi) De Cocksdorp een wadden natuurexcursie, aanvang 11 00 uur. Opgave en info via de Waddenwinkel aan de Wilhel- minalaan. telefoon 315 466 In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur Flubber en om 20.30 uur Titanic. Duitse kinderen kunnen in EcoMare deelnemen aan een kinderprogramma van 13.30 tot 16 00 uur. Kosten ƒ10,- per kind, tevoren aanmelden nodig, tel 317 741 Van 14,00 tot ongeveer 22.00 uur houden de vijf Texelse tennis verenigingen een onderling toer nooi op de banen van Deuce Sjoelwedstrijd 15.00-17.15 uur en 20 00-21 30 uur) en gyminstuif (15 00-16 30 uur) in 't Skiltje te Oudeschild Texels Belang houdt in dorps huis De Bijenkorf in Oosterend een verkiezingsavond, aanvang 20 00 uur Vrijdag 27 februari: Evangelisch Kindertheater „Kom en zie" van 10.00 tot 12 00 uur in de Gereformeerde kerk van Oosterend In de Witte Burcht start om 20.00 de vijfde en laatste ronde van het Texelse klaverjaskampioen- schap In Cinema Texel draait om 14 00 en 16.00 uur Flubber en om 20.30 uur Titanic Vogelwerkgroep Texel houdt de jaarlijkse ledenvergadering, aan vang 20.00 uur in het Texel Birdwatching Center aan de Vuurlorenweg 94 nabij De Cocksdorp De VVD houdt vanaf 21 00 uur in Question Plaza The Night of the Proms. Het avondvullende pro gramma van muziek en show wordt aan elkaar gepraat door VVD-kandidaat Martin Trap. le dereen is welkom, de toegang is gratis. ri. Marjorie Schreuder, umveri medewerker aan de T.U. hoven spreekt op uitnodiging de Bahaïs om 20.00 ui' dorpshuis De Hof over „Ni en waarden, waarom?" ledej is welkom. Zaterdag 28 februari: Tussen 9.00 en 18 00 uuitor garagehouder Marlien de fltet zijn nieuwe bedrijf aanSte' Wezenland 7 in Den Burg vat voor publiek. K. nv: Mountainbikers strijden op 9C parcours aan de Biesbosv, nt De Dennen (zijweg WesteiJif'i om het Open Texels CiB kampioenschap Junioren, Izij ranen en dames starten om i; uur, heren-senioren om ijpl uur tsti ïaa In Cinema Texel draait om i et en 16.00 uur Flubber en om 0 uur Titanic. n. led< De Rangers van het WaBk natuurfonds komen van iffljT tot 16 00 uur bijeen in de scde' van Staatsbosbeheer aannei Ploegelanderweg. Vandaag het over ganzen. Halfuursdienst Teso im B extra afvaarten op vrijdag 2;[J| bruari van 9.35 (vertrek Text en met 16.05 uur (vertrek Pc Helder). Er zijn géén afvaal bestemd voor het vervoer va« vaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden wacht. ine Hoogwater te Oudeschaa Di. 24 6.06 en 18.4' Wo. 25 7.16 en 19.4!°, Do. 26 8.10 en 202! Vr. 27 9 15 en 21.35™ Za. 28 8.10 en 20 2? Zo. 29 9.15 en 21.35 Ma. 30 9.55 en 22.25 Di. 1 10.50 en 23.0!.. Je Aan het strand is het ongeveer ett® eerder hoogwater De zon am 20 februari op om 07 44 uur en, 'I onder om 18 01 uur 26 februari nF.jgy' maan, 28 februari springtij- DINSDAG 24 FEBRUAR11998 TÏZYTTT CT7 O Dinsdag 24 februari: De jaarlijkse boerderijentocht van de landbouwvoorlichting start om 10 00 uur op het bedrijf van Dirk en Erik Bakker aan de Pont- weg. 's Morgens volgen De Noordkroon (Nieuwlanderweg) en Don Bosco (De Zeshonderd), 's middags vanaf 13.30 uur Labora (Hollandscheweg), de fa milie Smit (Oostkaap) en Marcel Hin (Spangerweg). Iedere be langstellende kan aansluiten. De waddenvereniging houdt bij De Cocksdoip een wadden natuurexcursie, aanvang 11 00 uur. Opgave en info via de Waddenwinkel aan de Wilhel- minalaan, telefoon 315 466. In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur Flubber en om 20.30 uur Titanic Om 20.00 uur vergadert wandel sportvereniging Het Gouden Boltje in De Schakel. De ledenvergadering van de reuma patiëntenvereniging Texel is we gens omstandigheden uitgesteld tot 17 maart De afdeling dialect van de histori sche vereniging houdt een bijeen komst om 20.00 uur in d'Ouwe Ulo. Woensdag 25 februari: In Cinema Texel draait om 14 00 en 16.00 uur Flubber en om 20.30 uur Titanic. Tussen 14 00 en 16.00 uur wordt op de Vliehors met echte bom men geoefend door de lucht macht. Van 10.00-12.00 uur kinderbij belochtend in het Jeugdhuis te Oosterend. Bij voldoende deelname verzorgt EcoMare een kinderprogramma van 13.30 tot 16.00 uur (Neder lands) Kosten 10,- per kind. Te voren aanmelden nodig, tel. 317 741. De bijeenkomst over ouderen en politiek in De Buureton gaat niet door. Om 14 00 uur begint de SBB-ex- cursie ..bekijk eens een duin bos" Start en opgave bij EcoMare effect. Voor de deelnemers is het daarna afgelopen Veel steun Wolf krijgt het dan echter nog drukker, want hij moet alle gegevens verwer ken tot een rapport, dat het eind dit jaar hoopt te presenteren Hij krijgt bij alle onderzoeken en metingen hulp van alle Verpleeghuis-therapeuten. Ook de wijkverpleegkundigen en de huisartsen hebben hun medewerking toegezegd. Het totale onderzoek kost zo'n ƒ40 000,- Dat bedrag wordt opge bracht door verschillende instanties Ook de gemeente, de steunstichting van het zorgcentrum en Umvé heb ben bijdragen verleend. Blij verrast was Wolf met de subsidie van Taxi 312000 en Taxi Toon Smidt. Wie mee wil werken aan het onder zoek of eerst meer informatie wil kan zich vervoegen bij Bernard Wolf via 312 342 (overdag) of 318 633 ('s avonds). komst waarop de staatssecretaris uitleg had gegeven. „Er zijn namelijk ook gemeenten die jarenlang weinig geld hebben gekregen en die gaan er nu op vooruit Dus die zeggen mets..." Wat betreft de inventarisatie meldde Schilling dat die door de gemeente globaal was gecontroleerd Hij be loofde in commissieverband nog eens in detail op dit onderwerp terug te komen. Pieter de Groot van D66 infor meerde of voor een monument als De Schans nog andere subsidie kan worden verwon/en, bijvoorbeeld via Economische Zaken, De gemeente zoekt inderdaad actief naar moge lijkheden, ook in samenhang met het cultuurhistorisch erfgoed op alle Waddeneilanden. De Texelse badmintonkampioen schappen waren deze editie feeste lijk getint, wegens het dertigjarig be staan van de club. In sporthal Ons Genoegen werden zondagmiddag de degens gekruist. Dat leverde span nende partijen en gedoodverfde kam pioenen op. Uitslagen: Dames. 1 Nellie Witte 2 Christa van Heer waarden, 3 Margriet Rei). Heren A: 1 Marius Witte 2. Ruud de Vries, 3 Anne van der Velde, 4 Leo Maas Heren B 1 Nico Blonk, 2 Ruud Verstraete, 3 Theo van Maanen. 4 Jaap Kooger Kinderen kunnen deze vakantieweek deelnemen aan een speciaal pro gramma bij EcoMare Woensdag middag van 13.30 tot 16 00 uur is de Nederlandse jeugd aan de beurt, donderdag de Duitse De activiteiten gaan alleen door bij voldoende deel name Reserveren is noodzakelijk, tel. 317 741 De kosten bedragen ƒ10,- per kind. Tijdens een speciale dienst wordt Lysbeth van Wijk-Hoekstra zondag bevestigd als nieuwe predikante van de Doopsgezinde kerk. De 46-jange Van Wijk is de opvolger van dominee L. Knipscheer. die onlangs vertrok naar Damwoude. De dienst in de kerk aan het Vermaningsglop in Den Burg begint om 14 30 uur De vijf Texelse tennisverenigingen Deuce. Heri Hodie, Hoornderslag, De Koogerslag en Oosterend houden donderdag een onderling toernooi op de banen van Deuce Ruim zeventig jeugdleden van 8 tot en met 18 jaar zullen het tegen elkaar opnemen, Hoewel wel eens onderlinge uitwisse lingen worden gehouden, is dit de eerste keer dat met alle tennis verenigingen een toernooi wordt ge houden. Leden van Deuce die met aan het toernooi meedoen, moeten er rekening mee houden dat de banen donderdag van 14.00 uur tot onge veer 22.00 uur bezet zullen zijn. Vrouwenvereniging De Duinroos houdt woensdag verkoopmiddag van handwerken in kapel Bethel Van 13.30 tot 17 00 uur is iedereen wel kom Er kunnen tevens spelletjes worden gedaan Om 20 00 uur begint een bingo-avond. Bernard Wolf:vallen is het risico bij een balansprobleem... (Foio Tessa van Oaaiem Dit is nog maar het beginlachte de voorman van Africa Soli na het uiterst swingende openingsnummer, zondagmiddag in theater De Kieken dief Hi/ daagde het 170-koppige pu bliek uit om er een dansfeest van te maken. Al gaven niel alle aanwezigen aan die oproep gehoortoch sloeg de vonk over. Bii de opzwepende ritmes, fraaie zang, kleurrijke kleding en wilde bewegingen kon niemand echt stil blijven zitten Vooral de twee zang- en danseres sen deden hun best de zaal te bespe len Kinderen en volwassenen wer den op het podium getrokken om met de groep mee te swingen, ook de fo tograaf van deze krant ontkwam daar mei aan. Een hoogtepunt voor de pauze vormde het optreden van Abdou Karim Camaroi. net als de trommelaars afkomstig uit Guinee Deze in Duitsland wonende zanger behoort tol één van de populairste bands uit dat land. Les Etoiles de Boulbiuet. Met zijn Duitse vrouw en een Nederlandse vriendin was hij naar Texel gereisd en deed spontaan een nummer mee. In het tweede gedeelte deed Africa Soli er nog een schepje bovenop en kreeg tijdens de toegift iedereen op de banken. Zo kwam aan het minst klassieke concert van serie De Muze een feestelijk slot. dat smaakt naar méér. Cursus Liefhebbers van Afrikaans trommelen konden even later hun hart nogmaals ophalen Ter afsluiting van de cursus Westafrikaanse percussie lieten circa 20 Texelse deelnemers zondag avond horen wat ze hadden geteerd. Met docent Victor Sams uit Amster dam als inspirerend middelpunt brachten de cursisten in het KTF-ge- bouw in Den Burg enkele nummers ten gehore. Een aantal speelde op djembe's (Afrikaanse drums), die ze tijdens de cursus zelf hadden ge maakt Aan hel eind van het korte optreden kregen belangstellenden de kans om óók even mee te trommelen. Sommigen waren zó enthousiast, dat ze zich meteen opgaven voor de vol gende cursus, die op 8 maart begint. Informatie hierover is verkrijgbaar bij Paul van Mierlo. tel 319 708 Weinig bekend Wolf zoekt voor zijn onderzoek Texelaars van 75 jaar of ouder. Waarom die groep? ..Omdat er wei nig over bekend is. De meeste onder zoeken gaan over jongere ouderen. Maar juist deze groep in de zoge naamde vierde levensfase is van be lang voor de gezondheidszorg." Mensen die mee willen doen worden eerst geïnterviewd door Wolf. Vervol gens worden verschillende tests ge daan om uit te vinden welke balans problemen iemand heeft en in welke mate De huisarts wordt gevraagd of bepaalde medische bezwaren be staan tegen deelname Zo met, dan wordt de betrokkenen ingedeeld. Een groep gaat vier weken lang intensieve fysiotherapie volgen (drie keer per week) en één groep krijgt intensieve bezigheidstherapie. Dan volgt een nieuwe meting, waarna de deelne mers vier weken geen therapie krij gen Een meting moet vervolgens aantonen of er sprake is van een na- kinderen uit de zaal doen op het podium mee met de zangeressen van percussiegroep Africa Soli. Foto Frans Hopman Tot 2003 kan het plan van de ge meente voor restauratie van en kele monumenten worden uitge voerd. Wat daarna gebeurt is nog een vraagteken. Het rijk heeft een drastische korting aangekondigd, maar er is een bezwaarschrift in gediend. De gemeente kreeg tot eind '96 jaar lijks gemiddeld ƒ265.000,- Vorig jaar werd een nieuwe regel inge steld, waardoor het rijk geld geeft op basis van de restauratiebehoefte Om die vast te stellen is door een bureau een onderzoek uitgevoerd. Dat leverde een aanmerkelijk lagere bijdrage op. Er zijn gemeenten die het onderzoek naar de restauratiebehoefte zelf hebben uitgevoerd Tijdens de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid werd gesugge reerd dat de uitkomsten van eigen expertise opvallend gunstig uitpak ken voor de betreffende gemeenten. De gemeente diende in november een bezwaarschrift in en kreeg on langs antwoord dat het budget van ƒ265.000,- tot 2003 in ieder geval is gewaarborgd. In de raad ant woordde wethouder Schilling dins dag op vragen dat de actie- bereidheid onder andere gemeenten met zo groot lijkt Dat was gebleken tijdens een bijeen- Fysiotherapeut Bernard Wolf zoekt voor een wetenschappelijk onder zoek honderd Texelaars van 75 jaar of ouder. Het gaat hem om mensen met een gestoorde balans functie. „Velen denken nu vast dat ze dat niet hebben, maar er be staan vergaande testen, waaruit blijkt dat heel veel mensen van die leeftijd zo'n storing hebben." Hij wil meerdere zaken aantonen, waaronder het nut van fysiothera pie voor mensen die een balans stoornis hebben. Er zijn geen kos ten verbonden aan deelname. Vorig jaar besloot Wolf zijn vakkennis te verdiepen Hij zit reeds twintig jaar in het vak De Hogeschool van Utrecht, faculteit gezondheidszorg en de katholieke universiteit van het Belgische Leuven verzorgen geza menlijk een opleiding tot Master of Physiotherapy". Reden voor Wolf om terug te keren in de collegebanken. ,,Het viel me aanvankelijk zwaar te gen. Twee dagen per week moest ik naar Utrecht Ik moest echt weer le ren om te leren." Hij wendde zich tot dit Nederlands-Belgische samenwer kingsverband omdat geen enkele Ne derlandse universiteit een weten schappelijke opleiding fysiotherapie heeft. Leren leren Na de colleges en de tentamens volgde de studie-opdracht. ,,Op één of andere manier gaat mijn belang stelling toch altijd uit naar ouderen", ontdekte de Verpleeghuis-fysiothera peut Wolf besloot zijn onderzoek te richten op ouderen met een balans- probleem „Ik heb dat met zelf ver zonnen. Het is al eens gedaan in Amerika in een kleiner verband. Ik wil de conclusies ervan bevestigd zien in een gecontroleerd, groter onder zoek." Veel ouderen kunnen als gevolg van balansstoornissen sommige activitei ten in het dagelijkse leven niet meer goed uitvoeren. Bijvoorbeeld uit een stoel opstaan, traplopen, iets van de vloer oprapen of omdraaien levert problemen op. Ook kunnen ouderen last hebben van duizeligheid of bang zijn om te vallen. Mensen met een balansprobleem hebben een grotere kans om te vallen En dat is bij de leef tijdsgroep waar Wolf zich op richt een groot risico. ,,De door een val ont stane verwondingen vormen de be langrijkste oorzaak van overlijden bin nen de categorie 'dood door letsel' Vam alle mensen die in verband met vallen in een ziekenhuis worden op genomen, heeft ongeveer de helft na ontslag een indicatie voor een ver- pleehuis of verzorgingstehuis." In dorpshuis De Wielewaal speelt 't Amateurtje op zaterdag 7 maart om 20 00 uur „De onbetaalbare loodgie ter". Het blijspel van Hans van Wijn gaarden wordt geregisseerd door Hetty Beijert. Radio 5 is sinds zondag stereo te beluisteren via de kabel. De zender is door abonnees te ontvangen op 97.60 Mhz. Via de ether is alleen AM- mono ontvangst mogelijk. ritmische begeleiding en goeiefal men, die en/oor zorgen dat ii_ optreden van hen niet gauw ve; Ze zijn altijd geprezen om hun li tische meerstemmige zang gedrevenheid waarmee ze hu'' ziek ten gehore brengen. Een tijdschrift: "The Tat Weavers produceerden alleen hun optreden van gisteravori noeg energie om een flinke sla durende een jaar van stroom te4i zien. Het mag dan wel oude Kei* muziek zijn, het wordt gebracf een inspanning en enthousiast sterk verwant is aan de Rock S Vorig jaar al verrasten The Tanrió het Texelse publiek tijdens hmj ste optreden op het eiland mi programma vol afwisseling I' vurige dansmelodieën (jigs en waarbij het haast onmogelijk*5 stil te blijven zitten en melanchj Keltische ballades, waarbij je«. het weet met je gedachten inSbi land zit. Bij dit alles speelt de 4® zak uiteraard ook een rol Zondag 1 maart, 20.30 uur,':\ ter-restaurant Klif 12, Den Entree ƒ17,50, vriendi ƒ15,00. Reserveren tel.nr. 3fl (ADVERTENTIE) (S Telefoon 31 48 90 The Tannahill Weavers is één van Schotland's belangrijkste folk- bands. Hun gevarieerde repertoire overspant de eeuwen met hun vu rige instrumentale stukken, heden daagse en traditionele songs en liefdesliedjes. Hun muziek laat jong en oud zien hoe rijk en afwis selend het muzikale erfgoed van de Kelten is. De Tannahills hebben door de jaren heen over de hele wereld veel lof geoogst met hun uitbundige optredens en uitste kende muziekopnames, die nau welijks beter kunnen omdat ze op hoog niveau blijven spelen. Met een opzwepend en inspirerend effect laten ze hun akoestische op winding los op het publiek. Zij hebben die bijzondere combinatie van tradi tionele melodieën met opzwepende

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2