Cjroen Ttvartsjexeh in het harL, AV Texel vreest /oor atletiekbaan Durf Boze fax had effect Lijst 1 2) Texel tes t Ondernemers Den Burg bezorgd over leegstand Clubs bezorgd over verhuizing Texel'94 HVielerclub bang __voor veiligheid Politiek: soepele bestemming winkels Vroege lentebode Verkeerscontrole Funshoppen Geen bommen: TEXELSE ^COURANT Appelvrouwtje doet haar intrede 2 Nieuwe inspiratie voor leerkrachten 2 Jordy Vinke wint met overmacht 3 Weinig jongeren feesten met politiek 5 •fr Gymvereniging Texel bestaat 75 jaar 7 Texel'94 aan kop van ranglijst 7 Schoorsteenbrand snel geblust te kiezen. MIDDENSTANDER zie pagina 6 Kies morgen uit onderstaande lijst de kandidaat van uw keuze. De kandidaat met de meeste stemmen komt bij Texels Belang in de gemeenteraad. leuwe ijde v< laan e omen, ouw a ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11261 TEXELSE DINSDAG 3 MAART 1998 COURANT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: [telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG &EMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) tn lOv clot, IdetJ "^verhuizing van Texel'94 naar de overzijde van de rstvifelderweg baart overige gebruikers van het sport- citeiiplex zorgen. Atletiekvereniging Texel vreest dat de tiekbaan, die toch al te wensen over laat, verder wordt rapt. Voorzitter Andri Binsbergen vindt dat de gemeente >licht is te zorgen voor een nieuwe, vervangende tiekvoorziening. De vereniging werkt inmiddels zelf aan plan. De kosten belopen volgens een ruwe schatting imaal ƒ700.000,-. Ook Wielervereniging Texel bekijkt de ist van de voetballers met argusogen. tletiekveremging heeft zich in de 00rakmakende ontwikkelingen over portaccommodaties tot dusver met laten horen. „Bewust", aldus bergen ,,De Sportraad heeft al er voorgesteld de atlekiekbaan en het sportpark Den Burg Zuid 'Xferplaatsen naar het achterste C- Dat voorstel is in het advies over ervangmg van de Ferrever her- d. Het was conform onze wen sen, dus er was voor ons geen reden aan de bel te trekken." Verdiend „Het is prachtig dat er nu een vervan ging voor de Ferrever komt, dat de Sportschutters geld krijgen voor een eigen accommodatie en dat de ge meente eindelijk overeenstemming heeft bereikt met Texel'94 ledereen z'n zin zou je zeggen. Maar wat moet de atletiekvereniging? We vinden dat onze vereniging met 125 leden en die nog steeds groeit, wel een nieuwe atletiekbaan heeft verdiend." Van de bestaande grasbaan, rond het B-veld op het Boys-complex, zal bij een intensief voetbalgebruik, wei nig overblijven, vreest Binsbergen. De baan is toch al met zonder gebre ken. Ondanks pogingen tot herstel van de afwatering door de gemeente, verkeert de baan volgens de voorzit ter in zorgelijke conditie. „De drai nage is slecht Vaak kan er met wor den getraind." Hij verwijst naar een uitspraak van Texel'94-voorzitter Rob Dapper, die zei dat vaak over de atletiekbaan zal worden gelopen en dat die zal worden kapotgetrapt Volgens Binsbergen voldoen ook de huidige voorzieningen voor het discuswerpen, ver- en hoogspringen, kogelstoten en de sprint niet Kunststofbaan Op het ogenblik onderzoekt AV Texel de mogelijkheid om een eenvoudige kunststofbaan en andere voorzienin gen aan te leggen Zaterdag komt een deskundige van de Koninklijke Nederlandse Atletiekunie (KNAU) naar Texel om de mogelijkheden te tv i Binsbergen, voorzitter van A V Texel, bij de haveloze atietiekaccommodatie op het oude Boys-complex. Zijn vereniging wil dat emeente de kosten betaalt voor een nieuwe kunststofbaan. bekijken. Daarna stelt de vereniging een plan op. dat aan het gemeente bestuur en de politieke partijen wordt aangeboden. AV Texel stelt dat een kunststofbaan niet te hoog is gegre pen. ,.De atletieksport zit in de lift. Het ledental van 125 stijgt nog steeds. Vooral onder de jeugdatleten zit ta lent, bijvoorbeeld Eva van Zoonen die op de 800 meter met de Nederlandse top kan wedijveren Zulk talent kan echter alleen tot bloei komen, als er een goeie accommodatie is Daarvan zullen ook de Texelse scholen profi teren. Evenals de verenigingen van elders, die op Texel trainingsstages houden Het geeft ons de mogelijkheid zelf wedstrijden te organiseren, in plaats van steeds naar de overkant te moe ten Onze vereniging verdient een volwaardige accommodatie. Oversteken Wielervereniging Texel heeft al meer dere malen bij de gemeente haar verontrusting uitgesproken over de verhuizing. De rijders zijn bang dat weggeschoten voetballen voor de wielen belanden en vrezen voor pro blemen bij de ingang van het com plex, waar de wielerbaan moet wor den overgestoken. „Mede door de komst van de Sportschutters, zal de drukte verder toenemen Wij zijn geen wandelvereniging. Er wordt ste vig doorgereden. Afgelopen compe titie hadden we toch gemiddeld een stuk of 25 renners op de baan Het rijdt voor hen niet prettig als ze zich op de baan niet veilig voelen", aldus woordvoerder Benno Bakker „Telkens hebben we de gemeente aangegeven hetgeen wij dachten dat Jiudste kroonluchter in het nanskerkje dateert uit 1677 B geschonken door Cornells Jip, de zoon van admiraal jrten Harpenszoon Tromp. In 678 gaf de beroemde Michiel prfaanzoon De Ruyter op zijn ^t óók een exemplaar. Verder pt er nog een kleinere, afkom- jjigk/an de weduwe van Tromp. ieuwe opgave: i de raadsvergadering van 6 no- 't amber 1962 gaf professor /ieger Bruin toelichting op zijn ntwerp voor een nieuw te bou- en raadhuis, tussen de Groene- .jtlaats en de Wezentum. Het iauwe gebouw zou de hele oost- ijde van de Groeneplaats be- laan en op een nieuwe rooilijn omen, iets achter het voor de ouw af te breken Raaksie. Met e bouwkosten was twee miljoen emoeid en voor realisering werd rie jaar uitgetrokken Alleraads- sden waren enthousiast over het loderne ontwerp, met één uit- ondering. Wie was dit raadslid, lie het ontwerp „geheel niet 'exels" vond? Ondernemers in Den Burg maken zich zorgen over de leegstand van een aantal winkelpanden in het centrum. Hun wens voor een meer flexibele toepassing van de be stemming van deze panden kan op een politieke meerderheid reke nen, zo bleek gisteravond tijdens een forum in Theodorahoeve. Uit zonderingen daargelaten, verna men de ondernemers geen ex treme tegenstellingen uit de monden van de politici. De leegstand van winkels is welis waar met alarmerend, aftredend voor zitter en forumleider Kees Jaap van der Kooi wist er in het centrum zo een stuk of vier te noemen Bijvoorbeeld het voormalige ING-kantoor. Volgens Van der Kooi zou het pand met een horeca-bestemming in mum van tijd zijn ingevuld. „Leegstand is dodelijk", stelde wet houder Nel Eelman (CDA) „We moe ten streven naar een goed ingevuld winkelcentrum, waarin een goed evenwicht is tussen wonen en wer ken. Beiden moeten geen overlast van elkaar hebben „Streven naar concentratie van winkels.maar daar binnen wél flexiblititeit". vond Dick Drijver (Texels Belang). Maria van der Spek (VVD) toonde zich een voor stander van een snelle invulling „Leegstand mogen we met tolere ren „Een soepele toepassing van be stemmingen moet met leiden tot uit breiding van verkoopvloeroppervlak", verwees Pieter de Groot (D66) naar het Distributie Planologisch Onder zoek (DPO). dat mede in opdracht van de ondernemers is gemaakt, maar nog niet uitbundig is gebruikt. „Niet alleen flexibiliseren, ook een stuk harmonie", doelde Jaap Vlaming op verfraaiing van het uiterlijk van veel winkels. „Het mooie van de bo venkant van de gevel wordt weer teniet gedaan door de pui Trespacultuur „Geen trespacultuur", waarschuwde Hans Roeper (PvdA) voor de gevol gen van schaalvergroting van win kels Wat Drijver betreft mogen win kels in sommige gevallen best een stukje uitbreiden. „Maar dan alleen, de bestaande bedrijven, om die ruimte te geven zich te handhaven." Nel Eelman had wel oren naar een soort welstandcommissie, die zich alleen over Den Burg Centrum buigt. „Je moet heel kritisch kijken naar een prettige sfeer." Makelaar Paul Kuip, die een groeiende vraag naar grotere winkel ruimte met parkeergelegenheid sig naleert. vroeg hoe de politici dachten over vestiging van detailhandel aan bijvoorbeeld de Maricoweg Van der Spek: „Als je grote bedrijven naar het indrustrieterrein trekt, krijg je leeg stand in het centrum van DerrBurg. Supermarkten horen met buiten het centrum, maar bedrijven met volumineuze producten, bijvoorbeeld Stomverbaasd keek familie Albers van ..Aurora"aan de Pont- weg op. toen ze na een dag/e uit bij eén van hun Texelse schapen twee tammet/e aantroffen. Waar schijnlijk is een losgebroken ram de „dader" De vroege lente bodes waren zwak Ondanks pogingen om het dier in leven te houden overleed één van de twee De ander haalde het wel. mede door de goede zorgen van eén van de dochters Albers. Voor veel agrariërs (en de dieren artsen) breken binnenkort drukke tijden aan. De lammerij staat voor de deur en dat gaat ten koste van vele uurt/es nachtrust Nog een maandje en dan zijn de Texelse weiden weer bevolkt met huppe lende jonge aanwas (Foto March Hcqncn) er moest gebeuren. Vooruitlopend op de verhuizing is er een plan ingediend waarin de veiligheidsvoorzieningen uitgebreid aan bod kwamen Als huurder van een deel van het com plex neem ik aan dat de gemeente nu met ons contact zal opnemen. Van rechtstreeks contact tussen de ge meente en de wielervereniging over het vervolg is er nog niet geweest Overlappen Dat Texel'94 zegt wij hebben dit be- Lees verder pagina 3 De politie is de laatste dagen streng aan het controleren Zondagmiddag waren de Weverstraat en de Schilder- weg aan de beurt. Tien automobilis ten gingen op de bon omdat ze geen gordel om hadden. Tevens werden zes bekeuringen uitgedeeld wegens parkeren in voetgangersgebied. een meubelzaak, wel, nuanceerde Nel Eelman. ..Groot en klein vormen één geheel", vond Drijver dat ook de meubelhallen niet aan de Maricoweg thuis horen. De Groot is de enige voorstander van een eventuele verhuizing van een supermarkt naar het bedrijventerrein. „Daarmee komt in het centrum ruimte vrij voor anderen die willen uitbrei den." Hij was niet bang dat het ver trek van bijvoorbeeld Albert Heijn, ten koste zou gaan van de winkeliers in de Waalderstraat „Wie gaat er nu zuchtend onder z'n volle boodschappentassen funshoppen „Die leggen ze eerst in de auto en dan gaan ze winkelen", aldus Eelman. Vlaming wilde dit vraagstuk eerst onderzoeken. „Bekijk wat de knelpunten zijn en waar de voor- en nadelen liggen." Volgens Roeper wordt onder het mom van bedrijfs- verwante verkoop, op het bedrijven terrein al behoorlijk aan detailhandel gedaan. Verkeer De parkeer- en verkeersproblematiek in het centrum is een heet hangijzer. De PvdA en GroenLinks willen „het rondje" Parkstraat, Weverstraat, Binnenburg in principe autovrij ma ken, uitgezonderd verzorgend ver keer. Zóver wilden de overige partijen niet gaan, mede omdat de Groene plaats en het Postkantoor ook voor minder-validen goed bereikbaar moe ten zijn. Of er in de Weverstraat alleen gewandeld of gefiets mag worden, verschilden de meningen „Maak het zo mooi, dat de mensen vanzelf gaan wandelen", adviseerde Vlaming. Om de Groeneplaats te verfraaien, kreeg Van der Kooi het forum zo ver, dat alle De boze fax van de gemeente aan de luchtmacht heeft effect gehad. Althans, zo lijkt het. Volgens de defensievoorlichter in Den Haag was het de aanleiding om de extra oefening met echte bommen op vrijdag te schrappen. Volgens de voorlichters van de vliegbasis in Leeuwarden ging het feest echter niet door wegens het slechte weer... Grote commotie ontstond vorige week, toen de luchtmacht aankon digde nog een dag te willen oefenen met explosieven op de Vliehors. Dins dag was de gemeente al overspoeld met klachten naar aanleiding van het Cavalerie Schietkamp en nadat woensdag twee echte bommen wa ren afgeworpen uit straaljagers meld den drie Texelaars schade aan hun woning Het bericht dat vrijdag óók nog zou worden gegooid met 500 ponders, deed de emmer overlopen. Defensie heeft ooit de afspraak ge maakt met in de vakantie te zullen oefenen Door een 'communicatief out' werd de krokusvakantie toch op genomen in de planning. Aanvanke lijk waren daarin meerdere oefendagen opgenomen Dat werd teruggebracht tot één dag. Over de redenen daarvoor waren de geluiden ook niet eensluidend Den Haag meldde dat dat kwam door de hevige protesten van Texel. Volgens partijen instemden met het voorstel van Martin Tromp eén een sfeervol muziekpodium op de Groeneplaats te maken In verband met de geluids overlast voor het raadhuis, advi seerde ondernemer Arie van der Vis er wel wielen onder te maken... Leeuwarden had het echter te maken met een bepaald systeem dat getest moest worden en begin van de week nog niet operationeel was De extra oefendag op vrijdag was nodig omdat woensdag slechts twee bommen warén gegooid Dat was te weinig vooreen goede test Verschui ven naar een later datum dan vrijdag kon volgens de luchtmacht niet want op 1 maart begint het seizoen en dan mag niet meer worden geschoten op de Vliehors Hoe moet dat nu, nu de oefeningen toch niet doorzijn gegaan? „Uitwijken naar een buitenlandse range", aldus een Haagse voorlichter. „Of dat voor de hele week dan niet had gekund? Euh, nou, als wij naar het buitenland gaan. komen zij een andere keer hier. Het is een kwestie van ruilen. Het kan dus wel Alleen weet ik met of die optie is overwogen (Advertentie) C/rut Kirt Jitili btl hjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Ondanks een riskante rit naar De Cocksdorp over gladgehagelde we gen was de brandweer zaterdaga vond weer gauw thuis Een 59-jarige bewoner van een huis aan de Klimpstraat had rond 22.50 uur een sissend geluid gehoord uit de schouw en was - na alarm te hebben gesla gen - zelf met een poederblusser in de weer gegaan. Met effect, want de brandweer hoefde na aankomst al leen nog wat brandend hout uit de schouw te verwijderen. De beschadigingen vielen mee Vast gesteld werd dat een gat was ont staan in de pijp tussen de kachel en de schoorsteen. Ook liep de houten constructie van de schouw enige brandschade op. De troep, als gevolg van het leegspuiten van de poeder blusser, was echter groot. Denk ruim cn kies gericht op 4 maart '9l Gemeenteraadsverkiezingen. (Advertentie) (Advertentie) Brons, WA (Willem) Drijver, DJ iDifi) Dros- Stoepker, de Graaf, AC (Arco) Heijne- Dros, C (Conv) Den Hoo Kikkert, P (Paul) Kuiper, M D (Rmuo Schilling, D F C. (Dun) Sloover, PJ.M.(Pki) Stark, Steenhuizen de Boer, ACT (Alkci Weijers, G.JJ (Gerard)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1