Gymvereniging Texel viert 75ste jubileum Pieter Daalder:Turnen is geen meidensport" Aja Coutinho: ,,Het [lijft altijd mijn duppie" Texel '94 lijstaanvoerder in vierde klasse Voetbaluitslagen Gevaarlijk vandalisme Zwemster te hard van stapel Anjercollecte spekt clubkas TEXELSE p couRANT Na zwaar bevochten zege: oetbalprogramma Gebroeders Witte klaverjaskampioen Mini-toernooi tennisjeugd Zaalvoetbalprogramma De GVT-heren in vroeger tijden. Hij was de eerste jongen die deel uitmaakte van de jeugdraad van GVT. En hij is bepaald geen watje! „Turnen is heus niet al leen een meidensport. Er is een grote groep jongens die eraan meedoet", aldus Pieter Daalder (16). Op achtjarige leeftijd ging Pieter mei zijn moeder naar een gymmstuif. Hij vond het leuk ..Het is individueel, maar je bent toch ook weer in groepsverband bezig. En je leert steeds nieuwe onderde len. Kijk. als je zwemt ga je hoog uit steeds sneller Als wij iets be heersen komt er steeds weer iets nieuws bij Pieter heeft al aan veel wedstrijden meegedaan.Testen hoe je slaat, da'sleuk". vindt hij. De vraag of hij niet vaak wordt aangekeken op zijn sport bevreemd hem. ..Hoezo? Turnen wordt heus wel serieus ge nomen hoor. Op school moet je hooguit met gym wel eens iels voordoen, maar dat is toch niet zo erg?" Volgens Pieter is turnen op Texel populair. ..Er doet een grote groep jongens aan mee. Als daar eentje bij zit die door de anderen tof wordt gevonden, dan vindt men zijn sport óok tof Trainer Nico Stoter wordt door Pieter omschreven als 'redelijk fa natiek' ..Meestal is de sfeer ont spannen, maar als we naar een wedstrijd toewerken wil hij graag de puntjes op de i zetten Hij heeft het de laatste tijd een beetje rus tig aan gedaan wegens rugklach ten. „Ik weet niet of dat door tur nen komt Maar ik doe verder geen andere sport." Hij herinnert zich nog hoe hij van gym over ging op turnen. „Ik mocht naar de extra trainingen en was helemaal opge wonden. Ik dacht dat vanaf dat moment wel alles vanzelf zou gaan en dat ik zo Nederlands kampioen kon worden. Nou. mooi niet dus Je moet het nog steeds zelf doen Het is hard werken, maar dan komt het ook wel. Vier jaar geleden sloot Pieter zich aan bij de jeugdraad van GVT In middels heeft hij versterking gekre gen van drie andere jongens. „Hel leuke is dat je leert om activiteiten te organiseren. We doen alles zelf. Begin van het jaar maken we een programma Aan de hand van een standaard draaiboek wordt alles uitgewerkt Het bestuur van GVT houdt slechts op de achtergrond een oogje in het zeil. Directe leiding in de jeugdraad heeft trainster Yvonne Bruming. Maar het werk wordt door de der tig leden zelf verdeeld en uitge voerd. Eén van de leukste dingen vindt hij het kampeerweekend. „Het meeste is een middagje, maar dit duurt drie dagen. Je moet goed samenwerken om die jonge kinde ren te blijven vermaken. Het is gezellig en je krijgt hele positieve reacties. Pieter zit in de vierde klas Havo. Na zijn examen wil hij 'in de com puters'. Als hij naar de overkant raakt, zal het turnen in de knel ko men. „Die kans bestaat, ja. Maar de studie gaat voor Er zijn trou wens nu ook twee die aan de over kant studeren, maar in het week end met ons meetrainen Dat lijkt mij ook wel wat. Blijf ik toch een beetje betrokken DINSDAG 3 MAART 1998 Zaterdag 28 februari HCSC B1 -Texel'94 B1 7-1 Texel'94 C1-LSVVC1 5-3 VZV Cl-Oosterend C1 5-4 ZDH/SVC C1 -Texel C3 9-1 De Koog C1-Succes C1 5-3 Texel'94 C2-Geelzwart C2 n.o g JVC D2-Texel'94 D1 2-7 Zondag 1 maart Wieringerw. -Texel'94 1-3 WGW 3-Texel'94 2 4-2 Texel'94 3- ConZelo 3 4-4 Texel'94 4-Callantsoog 3 3-5 Hollandia T. A1-Texel'94 A1 6-0 G-voetbal Argon-Texel'94 n.o.g. Dames: HOSV-Texel'94 afgelast Recreanten: Oosterend 1-Texel afgelast Tex. Boys-Oosterend 5-4 Cocksdorp-ZDH 0-5 Pupillen AC Mllan-Real Madrid 7-2 ZDH E1-SVC E1 13-0 Texel'94 E2-Texel'94 E4 1-7 ZDH D1-SVC D1 3-0 In de Plevierstraat in De Koog is in de nacht van donderdag op vrijdag een putdeksel weggehaald van een oprit bij een woning Het werd ontdekt voor er iemand in kon vallen. Bij het huis werd tevens een gietijzeren groen blauwe tuinstoel weggenomen, die deel uitmaakte van een set. De waarde is zo'n 300.-. werd Maurits Lap van Hoornderslag, gevolgd door Bernard van Hattum van Deuce met zeven punten Bij de spelers van 11 tot en met 14 jaar werden Arjen Gieze en Thijs Bol winnaars winnaar van de halve com petitie dubbelspel. Tweede werden Boy en Joey van der Vis en derde Frank Gieze en Hendrik Arendsen. Nina Willemse was zondag in Zaandam vast van plan een start bewijs te veroveren voor de Neder landse kampioenschappen 400 me ter vrije slag Ze startte veel te voortvarend op de eerste 100 meter en moest dat zwaar bezuren in het resterende deel Ze eindigde als derde in 5.50.9, wat nog wel een per soonlijk record betekende. Simone de Wit zwom een sterke 100 meter vlinderslag, waarbij ze haar record aanzienlijke verscherpte. Ze kwam tweetiende van een seconde tekort voor de derde plaats leder jaar houdt de Welzijnsstichtmg de Anjercollecte. Voor dit fonds gaan plaatselijke verenigingen de deuren langs. Zelf mogen de clubs eenderde van het opgehaalde bedrag houden. Texelse verenigingen die hun clubkas op deze manier willen spekken wor den verzocht zich vóór 10 april te melden via telefoon 31 55 82. De collecte, een initiatief van de Anjerfondsen en het Prins Bernhard- fonds. is van 24 tot 30 mei. De op brengst is voor culturele instellingen en natuurbehoud in Nederland. Onder moeizame omstandigheden werden in de oorlogsjaren enkele uit voeringen op kleine schaal verzorgd. Overkantse contacten, die in de loop der jaren heel hecht waren geworden, werden zo goed en zo kwaad als het ging onderhouden. De Duitsers za gen weinig gevaar in een gym vereniging en lieten de uitwisselingen en demonstraties toe Tegen het einde van de oorlog werd de situatie nijpender, met als negatief dieptepunt de Russenoorlog, waarbij toenmalige voorzitter Joh. Moerbeek het leven liet. Na de bevrijding krabbelde GVT lang zaam op uit een diep dal Opnieuw door uitvoeringen en uitwisselingen met de overkant kwam de club tot 'wedergeboorte' Maar pas in '54 ging een lang gekoesterde wens in vervul ling: een nieuw gymlokaal bij de Jac P Thijsseschool kwam ter beschik king. Eind jaren zestig werd de over stap naar de Beatrixzaal gemaakt, waar de club nu nog zetelt. van de oudgedienden die actief meedoet bij GVT is Coutinho (68). In het jaar dat •thai Ons Genoegen open- Startte de jazzdansafdeling l de vereniging. Aja ging er- I en blééf gaan. Pas als ze en dal ik te oud word en me Chelijk maak zal ik overwe- 0m te stoppen..." ~~3 Coutinho zat op volksdansen Teel leuk vond ik dal Maar ik heb I In die lange armen. Die hingen IIpar wal bij dat volksdansen. Ik cht. ik wil er iets mee doen "Ze is gelijk enthousiast over het '.z-initiatief. ..YvonneKeunmger. 3n beheerder van De Brem- ker. gaf de lessen Het was wel iders dan nu hoor. Je moet reke- m dat het 23 jaar geleden was. te anders? Tja, kijk maar naar ide televisiebeelden Hoe heette alweer? Penny de Jager mei die draaiende hand- interessante houdinkjes. "Ze moet lachen bij de herinnering, maar doet nog vlot enkele bewe gingen na. De jazz ging steeds meer richting ballet. Ina Platte nam de groepen over. Aja praat vol lof over haar. „Gewéldig. Het was genieten Spannen en ontspannen, haast ongemerkt werkten je spieren zich suf. We deden meer zoals in show balletten. Maar daarin is ook veel veranderd in de loop van de tijd Er werd door de dames veel gela chen, maar ook hard getraind Was het wel vol te houden? „Ach. ik ben altijd een gymmer geweest, maar daar had ik op gegeven mo ment geen tijd meer voor. Jazz was één avond, dat ging net. Ik heb in de begintijd het volksdan sen ernaast gedaan Ik ben gek op volksdansmuziek. Maar op gege ven moment heb ik een keuze ge maakt. Yvonne Bruming heeft de groepen inmiddels onder haar hoede. Zij schuwt moderne muziek, compleet i zwaar gehavende Texelse :g toog zondag min of meer met i in de schoenen naar Wie- lerwaard. Wegens blessures de gebroeders Koning en ko van Putten en een discipli ne straf van coach Cees de Wit jns Sander Buitenweg, moes- de eilanders met een gewij- Je opstelling aantreden. Het ultaat was verrassend. thuisclub nam vanaf het begin- laal ogenblikkelijk het initiatief en e Texel direct onder druk. De de- sie van de bezoekers moest alle en bijzetten om de fel en bij vla- goed spelende poldervoorwaart- erdag 7 maart 1998 tel'94 C1-SRC C1 13.30 u. lagen C2-Texel'94 C2 12.15 u H/SVCC1-Wieringerw C113.30 u. tel'94 C3-ZAP C3 13.30 u. tel'94 D1-WGW D3 10.30 u. C El-Texel'94 E1 10.00 u. 2 C1 -Oosterend B1 14 00u. Sterend C1-Winkel C1 13 30u. Koog C1-Dirkshorn C1 13.30 u. celse pupillen x-De Koog F1 10.00 u. 'entus-ZDH F1 10 00 u telona-O'end F2 10.00 u. ndF1-AC Milan 10.00 u. 3-Real Madrid 10.00 u. nd E1-De Koog E1 1100u. 2 El-Texel'94 D3 11.00 u. tèl'94 E3-ZDH E1 11.00u. tel'94 E5-Texel'94 E4 11.00 u. 2 D1 -Oosterend D1 12.00 u. tel'94 D2-ZDH D1 12 00u. tel'94 E2 en De Koog D1 vrij I ldag 8 maart 1998 mlngo's-Texer94 14.00 u. tervogels-ZDH 14.00 u. minigo's 2-Texel'94 2 11.30 u iter 3-Texel'94 3 12.00 u. tel'94 4-Winkel 4 14.00 u. IV D2-Texel'94 A1 14.30 u. Blzwart B1-Texel'94 B1 12.00 u Koog-Oosterend 14.00 u. roetbal tel'94-HIS 2 13 30 u. mes xel'94-Winkel 2 14.00 u. creanten sterend 1-SV Texel 10.30 u. H-Texelse Boys 10.30 u. Cocksdorp-Oosterend 210 30 u. sen het scoren te beletten. Met name de vleugelspitsen van Wieringer- waard waren de Texelse achter hoede vaak te snel af De Texelaars konden niet in hun spel komen, ver loren talloze duels en vele passes waren onzuiver. Het team van Wie- ringerwaard-trainer Klaas Bijl leek er alles aan te willen doen de winstpun ten thuis te houden en zo de kop positie te verstevigen. Na onvol doende ingrijpen van de Texelse defensie kwam de thuisclub op voor sprong (1-0). In de 13de minuut schoot Paul van Exel buiten bereik van de keeper ra kelings over. Direct daarop behoedde Bart Heerschap zijn team voor een grotere achterstand door een gevaar lijke schuiver met de punt van zijn schoen onschadelijk te maken. De thuisploeg was en bleef gevaarlijker dan de Texelaars. Door onzuiver en vaak te gehaast schieten lukte het Wieringerwaard echter niet de ver diende voorsprong uit te bouwen. Een drietal aan Texel toegekende hoekschoppen vormden het enige gevaar voor de gastheer. Op slag van rust onderschepte de doelman van Texel nog een gevaarlijke „directe" van zo'n dertig meter afstand. Bij het begin van de tweede helft kwam Wim van Veen binnen de lijnen voor Mare Keijzer. Hans Boswijk kon meer „voorin" spelen en daardoor kwam er meer druk op de ketel. Texel nam duidelijk het heft in handen en drukte Wieringerwaard op eigen helft terug Het tempo werd opgevoerd en de eilanders creëerden enkele kan sen. Paul van Exel zag een inzet van binnenkant doelpaal voor langs het doel naast gaan. De opgestoken „Texelse noord wester" leek niet tot stilstand te bren gen, want de groen-wit-zwarten ble ven komen. In de 65ste minuut bezweek de verdediging van de Wieringerwaarders. De bal werd door paniek in eigen doel gewerkt (1-1). Vanaf dat moment had Texel de wed strijd volledig in handen. Het team ging op volle toeren draaien en wat in de eerste helft niet lukte, lukte nu wel. De eilanders speelden een leuke partij voetbal en dicteerden de wed strijd. In de 75ste minuut zorgde de wederom attente Hans Boswijk voor 1-2. De gastheren raakten door deze ach terstand enigszins geïrriteerd, wat een aantal gele kaarten opleverde Twee minuten voor het eindsignaal zorgde aanvoerder John List voor de genadeslag: zijn team had de drie Uniek is het niet, maar bijzonder wel. Gymvereniging Texel bestaat sinds maart 1923. De club viert de 75-ste verjaardag op zondag met een gezellige middag in sporthal Ons Genoegen. De opening is om 14.00 uur. ledereen is welkom, ook de niet-leden. Donderdag 5 maart 18 30 Oosterend 2-Texel'94 6 19.20 Rab Bouw.-Texel'94 7 20 15 Klif 4-Jelleboog 3 21.05 Koog 2-ZDH 1 22.00 Texel '94 4-Casino 2 Vrijdag 6 maart 16.45 De Koog C1-Texel'94 C2 17.30 Casino C1-Oosterend C1 18.15 Texel'94 9-Texel'94 8 19.05 Klif 1-Casino 1 20 00 Koog 1-Mantje 1 20.50 Texel'94 1-Jelleboog 1 21.45 Krim 1-Jelleboog 2 22.35 Oosterend 1-Klif 3 De winnende koppels van het Texels kampioenschap klaverjassen. Vlnr. Theo Witte Nico Barhorst, Jaap Witte. Chris Schraag. Gerda Veeger en Fenny Caspers. Foto Joop Rommots) Woensdag 11 maart 18.30 Texel'94 5-Texel'94 4 19.25 Klif 1 -Dansschool Biersteker 2 waar nu Time Out zit in d'Ouwe Ulo. Niet alleen liet die plek qua hygiëne te wensen over, ook werden de oefenavonden lange tijd geschrapt omdat een oudere buurtbewoonster op sterven lag en last had van de lawaaiige gymmers. Ze bleek echter bijzonder veerkrachtig, want nadat het de GVT-ers te gortig werd en ze het lokaal weer in gebruik namen, kwam ze ze hoogstpersoonlijk uitfoeteren. Later werd getramd in het „Glazen Paleis" tegen het kerk hof van de Hervormde kerk. In '31 verhuisde GVT naar de voor malige R K. lagere school aan de Molenstraat. De ruimte voldeed tot de mobilisatie in '39 toen het pand werd gevorderd om als slaapgelegenheid voor militairen te dienen. De toestel len werden opgeslagen en enkele leden werden onder de wapenen ge roepen. Dat was ook het geval met muzikanten van KTF. Maar daardoor kon van de nood een deugd worden gemaakt' er kon, zij het beperkt, wor den gegymd in het kleine KTF-ge- bouw aan de Witte Kruislaan. GVT is heden ten dagen een bloeiende club met verschillende af delingen Ook nu nog schommelt het ledental, maar wordt nieuwe aanwas geprikkeld door gymmstuiven en an dere kennismakingen, waarbij de jeugdraad een belangrijke rol speelt. Er is ruimte voor topsport, maar ook de recreatieve gymmers beleven ple zier aan de club Omdat bijna iedereen op het eiland wel iets met GVT 'heeft gehad' wordt zondag tijdens de jubileumviering een grote opkomst verwacht. Voorzitter P.J. Geus spreekt om 14 00 uur het welkomswoord, waarna het feest los barst met muziek, video's, spelinstuif, foto-expositie, schminken, spring kussen enz. Om 15.30 uur is een demonstratie tumblingspringen onder leiding van Nico Stoter en om 16.45 uur verzor gen de jazzdansers een demonstra tie onder leiding van Yvonne Bruining. De trekking van de loterij is om 17 15 uur. waarna de middag om 18.00 uur wordt besloten met house, niet De voorliefde van Aja Coutinho gaat uit naar langza mere nummers, bijvoorbeeld van Lennart Cohen of Chris de Burgh Uitvoeringen hoeven van haar met zo nodig, maar ze doet wél mee. „Ik vind hel kinderachtig om dan met thuis te geven Spijbelen7 Van de lessen bijna niet In de les laat ik het grondwerk wel eens aan me voorbij gaan Ik kan het wel, maar met te vaak achter elkaar. Is jazzdansen een geschikte sport voor ouderen7 „Dat hangt er van af Ik doe zelf nog van alles. Door mijn volksdansachtergrond ben ik gewend om bepaalde bewegingen makkelijk op te pikken en te ont houden Ben je niet zo actief, dan zal het niet meevallen Aja Coutinho is streng voor zich zelf. „Ik wil de baas zijn over mijn lichaam Ik zorg er goed voor, maar dan moet het me ook ge hoorzamen Ik ben koppig en doorzetteng genoeg om niet voor die jonge meiden onder te willen doen. Geen zin komt niet in mijn woordenboek voor.Oefent ze wel eens thuis? „Soms. stiekem, als niemand kijkt en met de gordijnen dicht jazzdemonstratie in de Koninghal In 1986. punten in de tas. Doordat de concur rentie, DTS en Zeevogels, verlies leed, neemt de Texelse selectie de koppositie in. Zondag speelt Texel '94 een uitwedstrijd tegen Flamingo's uit Alkmaar. Texel staat bekend om de vele vere nigingen In de wintermaanden, als het stiller wordt op het eiland, wordt veel energie gestoken in gezamen lijke activiteiten Rond 1890 werd volop gegymd op Texel. De club heette Sparta" en de leiding was in handen van meester Schaap uit Oudeschild. Maar het initiatief verwa terde, mede door de „Spartaanse" oefenlokatie een schapenboet. In de winter van '22-'23 sprak Arie de Wilt, voorzitter van Sportvereniging Texel, met Gerrit Michels ëh Jan Kiljan Meester Schaap werd erbij gehaald Want het was toch zonde dat de gym in het slop was geraakt? Door doortastend optreden van bo vengenoemde heren werd GVT op gericht. Het ledental steeg en daalde. In de eerste jaren had dat sterk te maken met het weer. Eén hittegolf en hef was stil bij de rekstok en ringen. Door uitvoeringen te verzorgen, bracht de club zichzelf onder de aan dacht en kwam er geld in het laatje Er konden echte turnattributen wor den aangeschaft. Na een spannende laatste ronde zijn met een uiterst klein verschil - van slechts 43 punten - Jaap en Theo Witte vrijdagavond Texels kampioen klaverjassen geworden. Zij behaalden 6909 punten, juist voldoende om het koppel Gerda Veeger/Fenny Caspers in de eind rangschikking van de eerste plaats te verdringen. De finaleronde begon in mineur, aan gezien veel klaverjassers pas bij aan vang hoorden dat hun clubgenoot Jaap van Heerwaarden afgelopen week is overleden. Een nare verras sing, want Van Heenvaarden was dan wel al geruime tijd ziek, hij bleef de clubavonden trouw bezoeken. Van Heerwaarden was in denksport kringen een bekende figuur. Naast het klaverjassen beoefende hij met veel enthousiasme de damsport. Ge durende een groot aantal laren ver tegenwoordigde hij in de Texelse Sportraad de denksportverenigingen. Van Heerwaarden werd door zijn klaverjas-vrienden herdacht tijdens een minuut stilte. Met gemengde gevoelens werd ver volgens toch aan de beslissende strijd begonnen. Voor het koppel Arend Dijker/Nel Koomen werd het een goede ronde. Zij wonnen en ver overden dankzij de 7315 punten die ze in deze laatste ronde scoorden de vierde plaats in het klassement. Job en Annie Vermuê deden het even eens prima. Met 7194 punten werden ze tweede van de avond en deden ze de laatste plaats in het klassement over aan Jan VonkAWillem Wiering. Hondekar Ook In die beginjaren bleek de sterke verbondenheid tussen sport en poli tiek. GVT wilde dolgraag een beter oefenlokaal Daarover waren kenne lijk toezeggingen gedaan in de raads vergadering. Maar die werden niet waargemaakt, wat toenmalige voor zitter Kiljan deed verzuchten „Het betere lokaal is gelijk de worst voor de hondekar..." Er werd door de gymnasten geoefend in de oude bewaarschool, op de plek Het koppel Jo van Beek/Riet van Heerwaarden, dat voor de eerste keer aan het kampioenschap mee deed, behaalde 7127 punten en ein digde daarmee op de derde plaats in de ronde en de twintigste plaats in het klassement. De dames Door Witte en Jo Keyzer werden met 7111 punten vierde van de avond Als vijfde van de finaleronde kwamen Debbie van der Slikke en Carlo Bos (6923 punten) op de zesde plaats in de eindstand. Het koppel Chris Schraag/Nico Bar horst deed het met 6906 punten niet buitengewoon goed, maar de score was wel genoeg om Gerrie Grbotjen en Astrid Hennmk op de valreep van het erepodium te stoten Eindstand Uaap en Theo Witte 34926 punten, 2.Gerda Veeger/Fenny Caspers 34883. 3 Chns Schraag/Nico Barhorst 34143. 4 Arend Dijker/ Nel Koomen 33777 5.Gerrie Grootjen/Astrid Hennmk 33722. 6 Debbie van der Slikke/Carlo Bos 33192. 7 Hetty Westermk/Rosa Harbers 33128; 8 Jannie en Gonda Kiewiet 32933; 9 Nel van der Veen/Anme Bakker 32772, 10 Martha en Piet Bekker 32488 Tennisduo Sander Koomen en Alfons van Heerwaarden is don derdagavond winnaar geworden van het dubbeltoernooi voor de Texelse jeugd. In de categorie tot en met 18 jaar versloeg het twee tal in de finale Lennart Witte en Koen van der Slikke. Op de tennisbanen van Deuce kwa men ook leden van de tennisclubs uit De Koog. Den Hoorn én Oosterend aan het net. Er deden in totaal 72 kin deren mee. Bij de jongsten tot en met tien jaar kwam David Stark van Heri Hodi met tien punten als winnaar uit de bus Tweede met negen punten Woensdag 4 maart 17.45 Oosterend D1-Texel D1 18 30 Texel'94 5-Nioz 1 19.25 Krim 4-Mantje 3

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7