Cjroen ^warLrJexels in het harL, rrN— s (iezer brengt raad weer in evenwicht De zetelverdeling: Onderonsje nieuw college? Groen Zwart 0.I 0SG ontsnapt in theaterweek 2 Gedeputeerde schenkt natuurboeren ƒ430.000,- 5 GTST op Texel 5 Raadsverkiezingen 6/7 - De nieuwe gemeenteraad - Van Rappard schittert bij bekendmaking uitslagen Officier mild voor mishandelaars „Smul" 9 Logopedistes slaan handen ineen 9 Nieuwe tuinwallen rond De Waal PvdA 2 Nepwapen zorgt voor opschudding TEX ELSE'® COURANT 't Stappeland Eierlandsche Huis: zwembad slopen Voorbode ?r//es Texels Belang, winst GroenLinks en VVD t Leuk (4) JKiezersopkomst u'oven gemiddeld \\orszel 1 Kleuters nemen kijkje in keuken ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11262 VRIJDAG 6 MAART 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv |inbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. DNNEMENTSPRIJS /56,90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1.60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref nl Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Twee jaar geleden vroeg de dorps- commissie van De Waal om nieuwe stukken tumwal. Omdat eerst overleg moest worden gevoerd met grond eigenaren van aanliggende percelen, duurde het even, maar nu is het rond. De gemeente trekt ruim ƒ15 000.- uit voor de karakteristieke afscheiding langs de Langwaal, het Groene- weggetje en de Sommeltjesweg sloten en gesloopt, waarna het dorpshuisbeheer moet worden ver nieuwd en de beheerdersovereen komst omgezet. Het bureau staat ook een verbouwing en renovatie van het Eierlandsche Huis voor, met 'ade quaat gebruik van de vrijkomende ruimten'. Na sanering van alle be staande schulden, leningen en reste rende boekwaarden zou dan de over dracht van eigendom aan de VGE kunnen plaatsvinden Het onderzoeksbureau vindt dat al deze voorstellen onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden ..Als er geen maatregelen worden genomen, of ons plan slechts in onderdelen wordt uitgevoerd, zal een goede dorpshuis voorziening in De Cocksdorp onder druk komen te staan", klonk het drei gend. De gemeente en de VGE zullen zich over de rapportage en met name de financiële consequenties beraden en vervolgens hun mening erover geven. terkant zou ze de collegekar de ko mende vier jaar op een comfortabele plek vanuit het midden kunnen bestu ren Met de keus voor GL voorkomt het CDA dat haar wethouder opnieuw in een kwetsbare positie aan de zij kant van het college komt te balance ren. Want dat wacht Eelman wellicht als TB en het CDA met de VVD een rechts blok vormen. Een liberale om mezwaai. die na de verbeten tegen stelling van de afgelopen vier jaar, vnend en vijand zou verbazen. En die ook niet in de geest van de verkiezingsuitslag zou zijn Gebrek aan bestuurlijke ervaring zou Maria van der Spek. die de portefeuille van toerisme aan financiën wil koppelen, als wethouder kunnen opbreken. Gezien de stemming die woensdag avond in Question Plaza heerste, hoeven CDA en TB niet beducht te zijn voor samenwerking met links. De PvdA bleef op twee zetels staan en moet daar blij mee zijn. gezien de zure manier van oppositie voeren en de kleurloze lijst. Maar misschien kan Hans Roeper, nu hij eindelijk eerste man is. voor nieuw elan zorgen D66 heeft, tegen de landelijke stroming in. een plek op het politieke veld afge dwongen. En dat is toch de verdien ste van Pieter de Grootdie de partij hier gezicht heeft gegeven Een man die nog moet waarmaken dat hij méér dan alleen een vlotte babbel in huis heeft, is Martin Trap. Terwijl de nieuwkomer zich in de campagne-debatten nauwelijks heeft laten horen, passeerde hij met glans tweede man Albert Jo Kortenhoeven. Ook in de andere kampen is het aan de nieuwe gezichten om te bewijzen dat ze het vertrouwen van de kiezers waard zijn Zij kunnen met een schone lei begin nen. terwijl de bli/vende politici de sfeer van de afgelopen vier jaar be ter maar zo snel mogelijk moeten vergeten Wie weet is de genoeglijke verkiezingsavond een voorbode ge weest voor een vruchtbare en boeiende samenwerking in de ge meenteraad. College-onderhandelingen? Nee, we hebben alleen wat gebrainstormd", doelde wethouder Nel Eelman (CDA) op het uitgebreide onderonsje dat ze had met Daan Schilling (TB) en Peter Bakker (GL) Dat vond plaats kort nadat burgemeester Van Rappard in Question Plaza op de verkiezingsavond van de Texelse Courant de uitslag had bekend gemaakt. Eelman: We gaan terug naar normale proporties. Natuurlijk moet er nu een andere wethouder bij in het college. CDA en TB hebben niet automatisch de meerderheid Voor de evenwichtigheid is het goed dat er een derde partij bijkomt Ik heb de afge lopen vier jaar met iedere partii goed kunnen samenwerken. Er zijn tal van combinaties mogelijk", liet ze zich nog niet uit over haar voorkeur. Corrie Heijne-Dros (TB) toonde zich met echt teleurgesteld. ..Al vind ik het jammer voor Paul (Kikkert, red.). Maar ik denk dat deze uitslag voor de politiek als geheel niet verkeerd is. Het is een goede basis om met elkaar verder te gaan en het zal de sfeer in de raad ten goede komen Voor zo ver ze de inhoud van de verschillende partijprogramma's kent. ziet Heijne Lees verder pagina 7 Een Texelse politieman, die op zijn vri/e dag even naar het post kantoor ging. schrok zich een ongeluk toen hij in de hal bij de postkluisjes drie jongens met een pistool zag. Hij bedacht zich geen moment en griste het wapen weg ..Ze zagen er niet uit als dikke criminelen", was zijn verkla ring voor de snelle, doortastende actie Het pistool bleek een le vensechte plastic kopie. Maar ook die vallen in Nederland onder de wapenwet, omdat er menig overval mee is gepleegd De jongeren bleken mee te doen aan de theaterweek van de OSG. Ze hadden het wapen gebruikt voor een project waarin een over val werd nagespeeld. Eén van hen had het wapen recent ge kocht in Tsjechiè. tijdens een schoolbezoek aan Praag Hij kreeg een proces verbaal we gens verboden wapenbezit. Het vermoeden bestaat dat meer leerlingen in Praag een dergelijk ..speeltje' hebben gekocht Zij worden opgeroepen hel nep- pistool in te leveren bij de politie. ,Je bent hartstikke strafbaar als je zo n ding hebt", aldus de poli tie Volgens de OSG heeft echter maar eén scholier zo'n wapen aangeschaft. .Het is in Tsjechië speelgoed. We hebben nooit be seft dat het hier verboden zou zijn", aldus een docent. (Advertentie) iff ut jjnrLjttill i» btt hurt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: sport en evenomentoncentrum NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Een nieuwe school bouwen in De Cocksdorp en het zwembad van het Eierlandsche Huis slopen. Dat zijn enkele aanbevelingen uit het rapport dat directeur De Vries van Ipa-Acon Accountants gisteravond in het raadhuis presenteerde. Dit bureau heeft in opdracht van de gemeente en de Vereniging Ge meenschap Eierland (VGE) een oplossing bedacht voor de proble men rond het multifunctionele ge bruik van het gebouw. Bij de pre sentatie waren alle betrokkenen aanwezig. Volgens Ipa-Acon is het het beste als er een nieuwe openbare basisschool wordt gebouwd. Het zwembad in het Eierlandsche Huis moet worden ge- Redactioneel commentaar Hoezo bestaat er geen interesse voor politiek? Het grote aantal bezoekers van de TC-verkiezmgsavond in Question Plaza (360) bewijst het te gendeel. om nog maar niet te spre ken van het hoge opkomst percentage van 73.3% van de Texelse kiezers De computer wees uit dat hun stem gedrag allerminst een automatisme is. Na de spectaculaire aanmoediging van vier jaar geleden kreeg Texels Belang ditmaal een fikse uitbrander Ook al was het succes van TB vorige keer extreem, nu bijna 1000 stemmen verlies is een duidelijke uitspraak van de kiezers. De stemmen verdwenen vooral naar Groenlinks en de VVD Ook het CDA. dat met samengekne pen billen de uitslag afwachtte, ging vooruit Blijkbaar werd TB zwaarder afgerekend op de afgelopen regeer periode dan coalitiepartner CDA Of liftten de christen-democraten mee met het landelijke herstel van hun partij7 Nu de verhoudingen binnen de raad realistische proporties hebben aan genomen. is het aan de politici om de signalen van de kiezers juist te inter preteren. Dat velen Peter Bakker als wethouder aanwijzen, ligt voor de hand Met de steun van alle linkse fracties - samen goed voor zes zetels - lijkt voorde gelouterde politicus een rit in het wethouderszadel wegge legd. Als wethouder zal Bakker moe ten bewijzen dat besturen méér is dan alleen het bedenken van crea tieve nota 's. De kritiek op welzijnswethouder Eelman-van 't Veer verstomde dank zij de sympathiebetuigingen van de kiezers Met een GL-wethouder links van haar en Schilling aan haar rech- Horszei we dus houden. De onderhandelin gen zullen wel uitwijzen of dat realis tisch is. Het nieuwe college moet stre ven naar een evenwichtig college programma waarin iedere coalitie partner zich volmondig kan vinden Als je zó graag in het college wil, dat je dingen slikt waarmee je het niet eens bent, kom je elkaar na een paar jaar geheid tegen." Twijfel Drie zetels voor het CDA en 781 per soonlijke stemmen waren voor wet houder Nel Eelman-van 't Veer reden voor ..buitengewone tevredenheid" ,,lk heb best wel enige twijfel gehad. Dat het CDA landelijk zo goed uit de bus kwam, was voor mij ook een ver rassing. Maar gezien het aantal voorkeursstemmen heeft de kiezer duidelijk het vertrouwen in mij uitge sproken Het geeft mij het gevoel dat ik het goed heb gedaan. Als je kijkt wat er in het onderwijs op de rails is gezet, ook voor volwassenen Het geeft mij voldoende motivatie om weer door te gaan. Mijn plannen zijn nog niet allemaal voltooid. Ik zou het graag willen afmaken." Gewicht In het GL-kamp werd het kiezers oordeel mef blijdschap ontvangen. Peter Bakker draaide er niet omheen in de markt te zijn voor een wethouderszetel ..We leggen met deze uitslag genoeg gewicht in de schaal om serieus mee te onderhan delen." Bakker weet zich gesteund door de PvdA en D66, die GL woensdagavond onvoorwaardelijke steun toezegden. „Het is voor het eerst dat links in totaal zes zetels heeft", bepleitte Hans Roeper, de nieuwe fractievoorzitter van de PvdA. een wethouderszetel voor Bakker. In de wandelgangen liet Roeper zelfs doorschemeren een samenwerking met de VVD niet uit de weg te gaan, om zo CDA en Texels Belang buiten spel te zetten. VVD Weliswaar opgetogen over de extra zetel, heerste er binnen VVD-gelede- ren toch enige teleurstelling over het nét met halen van de derde. „Helaas kwamen we 45 stemmen tekort", rea geerde lijsttrekker Maria van der Spek. „Zonde Je kunt er op rekenen Het was me het avondje weI af- jelopen woensdag tijdens de Ipéstelijke verkiezmgsbijeen- tomst georganiseerd door deze irant. En ook nu weer ludiek tpgeleukt met muziek en humor. \lsol de sprekers met boeiend 1enoeg zouden zijn. Er is wel wat lebeurd in ons Tesselse politieke yereldje. Geen aardverschui ving. maar wel een duidelijk sig- laal Hoe je het ook wendt of teert en toch nog in je voordeel Vpbeert uit te leggen. Texels Be- Sjtg is de grote verliezer De machtsverhoudingen zijn tot hun vare proporties teruggebracht en 1at is noodzakelijk voor een wenwichtiger bestuur Texel boet weer mooi worden", zei een ijpvers raadslid van woenLinks Ongelukkig gefor- vuleerd, maar de boodschap is zuidelijk. Hoe het college er gaat 'Jitzien. blijft voorlopig een groot vraagteken Peter Bakker als wethouder voor ruimtelijke orde ning'' Geef die club een kans. Oppositie voeren lijkt leuk, maar besturen is nog veel leuker! dat zoiets bij de verdeling van rest zetels gebeurt. Toch ben iktevreden. We hebben 100% winst behaald en dan mag je zeker niet klagen", legde ze zich bij de uitslag neer Het missen van de derde zetel pakte negatief uit voor Albert Jo Korten hoeven, die door de populaire Martin Trap was voorbij gestreefd en nu bui ten de boot valt. „Martin zit overal in, hij heeft een grote aanhang", ver klaarde Van der Spek het succes van haar broer. Mariniers Trap.,We hebben het er van tevoren met Albert Jo over gehad, dat het zo kon uitpakken." Van der Spek weer sprak dat Kortenhoeven na de verkie zingen niet inzetbaar zou zijn ge weest wegens verplichtingen jegens zijn werkgever, het korps der mari niers. „Het werk speelt hem nu nog parten. Maar als raadslid heeft hij wettelijk het recht om vrij te krijgen. Het zou dus geen probleem zijn ge weest." Overigens ontbrak Korten hoeven woensdag in De Lindeboom op het appel, omdat hij in allerijl naar Noorwegen was opgeroepen. Bekomen van de verrassing over zijn verkiezing, liet Trap weten het bestuurswerk met uit de weg te gaan. „De mensen kennen me nu nog als de getapte jongen achter de bar Maar ik ben wat serieuzer geworden. Ik ben gestopt met de presentatie van de autocross en heb het de laatste maanden razend druk gehad met het bezoeken van vergaderingen en voe ren van campagne. Ik ben er klaar voor. Met het verkiezingsprogramma op schoot ga ik de raad in, zodat ze over vier jaar kunnen zeggen: je hebt het goed gedaan (Fclo Gorsrd Timmorman) tels Belang is met 1.813 stemmen weliswaar de groot- o Pr partij gebleven, met het verlies van twee zetels heeft de svereniging een flinke veer gelaten. Winnaar is ]7 renLinks, dat naar drie zetels oprukte, net zoveel als het >otA. Tweeslachtigheid heerste bij de VVD, dat naar twee eg, maar de derde nèt niet haalde. De verkiezingsuitslag le'lde in brede kring tot positieve geluiden. Zelfs binnen de D dige coalitie kon men leven met de doorbraak van het Dichtsblok. Het opkomstpercentage van 73,3 procent - ter, m boven het landelijk gemiddelde - gaf eveneens reden lid. tevredenheid. pril 3 de uitslag is het evenwicht binnen 515raad weer terug. De 9:6-verhou- ij waarmee de coalitie de raad ir haar hand kon zetten, is verle- i tijd TB en het CDA raakten de ^^rderheid kwijt. De linkse partijen overden samen zes zetels, meer i ooit te voren. Met de steun van 3vdA, dat op twee zetels bleef ste- i en D66. dat zich met de hakken ir de sloot kon handhaven, lijkt er Bakker (GL) aanspraak te kun- t maken op een wethouderszetel, is als grootste partij echter aan zet zal met het CDA een derde part benaderen voor de vorming van i nieuw college nïleUrgesteld? Ach, we hebben in- zCeverd en dat valt niet mee. Zes gis) is natuurlijk ook wel erg veel ar we zijn wel de grootste partij tleven. En ik denk dat de verhou- gen nu wat genormaliseerd zijn", jpwerkte TB-voorzitter Jos Timmer zetelverlies. an Schilling: „Ik had gerekend op en gehoopt op vijf. De kiezer ift gesproken. De vluchtstemmen we bij de vorige verkiezingen kre- t, zijn weer terug op het oude it", doelde de wethouder met ne op het Teso-effect, waarvan de D de vorige keer te lijden had Collegeprogramma swel Schilling zich nog niet tot uit- aken over een wethouderszetel verleiden, deed fractievoorzitter k Drijver (TB) dat wel. „Ruimtelijke ening is voor ons altijd een belang- 3 portefeuille geweest. Die willen Met ontzag bekijkt een groep kleuters van de Jozefschool hoe chef-kok Ron Braaksma van restaurant Loods manswelvaren in Den Hoorn met een pannekoek jongleert. Het gastronomi sche uitstapje Den Hoorn maakte onderdeel uit van een lesprogramma over kokkerellen Om zich de bijpas sende outfit aan te meten, maakte de klas van juf Femmie van der Schrier zelf een koksmuts en een schort. De kleuters lieten zich de pannekoeken in Den Hoorn goed smaken. Dat de twee kersverse VVD-politici in de raad over geen enkele bestuurs- ervaring beschikken, leverde de libe ralen een ongevraagd advies op van Peter Bakker. „Bij de VVD zitten ze met een hele nieuwe ploeg. Het is beter om eerst wat politieke ervaring op te doen in de raad, dan om gelijk een coalitiezetel na te streven Want dan loop je de kans dat je over vier jaar weer terug bij af bent." „Daar kunnen wij best andere gedachten over hebben. We hebben met Erna Eelman veel ervaring op de achter grond Als er goed onderling overleg is. gaat dat best", sloot Maria van der Spek een wethouderszetel met bij voorbaat uit.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1