Cjroen "Zwarts JexeU in het hart omberg en Visser erken weer samen Sluftergeul krijgt een nieuwe loop isserij wil lagere isen aan scholing ToTN— Woningbouw Mars en Mieland: jr; T E X E LS E™COURANT Ter oplossing bemanningsprobleem: Ijzige uitvoering jarig Excelsior 2 Horeca: een hard, maar mooi vak 2 Drive inn-apotheek 2 Texelpop bol van muzikale variatie 5 Looprecords in De Waal bij lange na niet gehaald 7 Jonge spuitgasten „redden" 't Nioz 7 Collegevorming „gaat soepel" >mmissie FET verschuift Fiscaal voordeel opstapper kotter Beenietsel texelse'^courant rwi EU ROM ASTER vrijdag 3 april a.s. DINSDAG 17 MAART 1998 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 11265 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 I Advertenties/abonnernenten/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. NEMENTSPRIJS 56,90 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Brs Bouw- en Timmerbedrijf gaat dit jaar 30 woningen wen in het gebied De Mars in Den Burg. Aannemer jn Visser en projectontwikkelaar Eddy Momberg (MO &kt) zijn dat overeengekomen. Ook willen ze samen de ere invulling van De Mars en 't Mieland (Oudeschild) eren. „Voor ons allebei is dit, na een periode van on- irheid, een opluchting", aldus Momberg en Visser. |anciële problemen bij het childer bouwbedrijf zijn let voorbij. De nieuwbouw Int echter een flinke impuls, |ser in staat kan stellen zijn j weer rendabel te maken en jjeisers te betalen. Momberg t en staat garant voor de aannemers. Hierdoor is het dat de woningen tijdig aan ers worden opgeleverd. omdat kopers van woningen in De Mars er op rekenden dat de bouw uiterlijk per 1 april a.s. van start zou gaan. Intussen waren beiden in een juridi sche strijd verwikkeld over bedragen die ze van elkaar te goed meenden te hebben. De rechter weigerde ech ter uitspraak te doen in de onover zichtelijke zaak en met hun advoca ten en adviseurs kwamen ze niet tot een oplossing. Van verscheidene kanten werden diverse bemidde lingspogingen ondernomen. De doorbraak werd onlangs geforceerd na een poging van twee Texelse onderaannemers, die wilden be werkstelligen dat de bouw van nieuwe woningen in Texelse handen zou blijven. Uiteindelijk resulteerde dat afgelopen vrijdag in een over eenkomst. Daarin zetten beide par tijen een streep onder het verleden en maakten afspraken over de ver dere ontwikkeling van De Mars-lll en 't Mieland. „We hebben allebei water bij de wijn gedaan Het was moeilijk, maar het was belangrijk dat er een oplossing kwam. Anders zou er in december nóg niet worden gebouwd Mars en Mieland In De Mars staan dit jaar 22 koop huizen en acht huurwoningen (HAT- eenheden) op de rol Over dit achttal worden overigens nog prijsonder- handelingen gevoerd met de Woningstichting Texel. In de derde fase van De Mars mogen na 1998 nog 22 a 24 woningen worden ge bouwd. Momberg. „De afspraken met Visser hebben betrekking op dit jaar Als het goed gaat, gaan we ver der." In 't Mieland bouwt aannemings bedrijf Van Wijnen uit Den Helder momenteel zes woningen in samen werking met Visser. Van Wijnen fun geert als aannemer, maar maakt ge bruik van Texelse werklieden. Bedoeling is dat Visser volgend jaar weer zelf het hele werk in handen neemt. In 1999 gaat het in Oude schild om zes nieuwe woningen. Sociaal De woningbouw is volgens Visser essentieel voor zijn bedrijf om er weer bovenop te komen. Zo is hij Lees verder pagina 2 artijen erkennen dat zij min tot elkaar zijn veroordeeld, robeerde het afgelopen half te winnen om een oplossing n voor de crisis, die was ont- adat hij een fors verlies had i op het nieuwe Jan rd in Den Burg en de bouw in rs. Mede dankzij de mede van crediteuren, waaronder onderaannemers, kon het terwijl aan een werd gewerkt. Voor begon de tijd te dringen, Het restant van een wrak is blootgespoeld in de natuurlijke Sluftergeul. Op de achtergrond de afgekalfde duinvoet. (Foto Tessa van Daaien) rustig weer", beaamt Bonne. Met een kraan wordt het nieuwe tracee voor de geul uitgegraven. Dat ge beurt in gedeelten, de tussenstukjes dienen als buffer om te voorkomen dat de natuur weer de overhand neemt als de wind opsteekt. ,,Nu hoeven die dammetjes als laatste al leen weggegraven te worden en dan is het klaar." De verwachting is dat de laatste hand halverwege vol gende week kan worden gelegd. Het g (links) en Visser hielpen elkaar uit de put. Hier staan ze in de (bouw)put in De Mars. waar binnenkort nieuwe huizen zullen (Foto Frans Hopman) Met gemiddeld honderd meter per jaar wandelt de Sluftergeul in noordelijke richting. Dat is op zich niet erg, ware het niet dat op ge geven moment de duinvoet aan de noordzijde wordt bereikt en wordt ondermijnd door het kna gende water. Reden voor Rijkswa terstaat om de geul een nieuwe loop te geven. „Aan het eind van de tweede we reldoorlog liep ie helemaal zuid." Frits Bonne wijst op de restanten van een bunker, half onder het zand bij de zuidrand van de Slufter „Hier kwam het water langs." Verderop in het gebied zijn de restanten van het onderstel van een houten brug te vinden. Van oudher meandert de geul door het gebied Meestal in noordelijke richting, maar ook wel weer eens terug. „Er bestaan onge twijfeld verschillende theorieen hoe dat komt, maar ik denk dat het met de overheersende zuidwesten wind heeft te maken." In 1991 werd de geul voor het laatst verlegd. „De verwachting was dat dat na vijf jaar opnieuw zou moeten, maar dat viel dus mee", aldus Mart Zijm van RWS. „Maar nu is het echt hoog tijd. We hebben weinig storm gehad, maar toch is al een flink stuk van het noordelijke duin verdwe nen." De geul mag met zijn eigen, natuurlijke gang gaan, omdat de monding van de Slufter niet breder mag worden. „Daar zijn afspraken over De kans dat dan teveel golven op de Slufter-zanddijk slaan bij storm wordt te groot." Volgens de RWS-mannen verloopt het werk, uitgevoerd door firma Daalder uit Alkmaar, zeer voorspoe dig. „Het is eindelijk weer een beetje omleggen op zich is geen lastig kar wei. „Heb je eenmaal een begin ge maakt, dan doet het water de rest zelf. Maar je zult zien dat ie toch weer gaat slingeren." In de natuurlijke geul aan de noord zijde is tijdens laagwater een restant van een oud wrak zichtbaar. Bonne: „Een jaar of wat geleden hebben we dat ontdekt. Toen is er al een stuk van geborgen en naar het Jutters- museum gegaan. Hoe oud? Geen idee. maar hij komt niet op de be staande wrakkenkaarten voor." Het werk rond het verleggen van de Sluftergeul verloopt voorspoedig. De onderhandelingen tussen Texels Belang, CDA en GroenLinks over het nieuw te vormen college verlo pen in goede harmonie. „De ge sprekken gaan soepel. Als het zo doorgaat, zijn we er snel uit", aldus TB-voorzitter Jos Timmer. Ike jongen kan schipper Dat hoeft ook niet. Je ets minder als je gewoon voor het vak van visser- Aldus riep DETV-voorzitter Daalder jongelui en vijsgevenden op anders te- t vissersvak aan te kijken, troom van jonge mensen :t visserij-onderwijs is één problemen die zaterdag tij- e DETV- jaarvergadering in e werden aangehaald. i ndia i in genie er met dat mooie vak van lan aan de hand? Wil men er varen, niet meer van huis, Iscommissie voor financieel, nsch en technisch beleid is de gebruikelijke donderdag, 'erschuift naar woensdag |dr, aansluitend op de com- welzijnsbeleid. Wethouder ian zit beide bijeenkomsten is er geen brood meer in te verdie nen'' Of is het soms het negatieve imago? Dat kan niet. De visserij is nog altijd een mooi en eerlijk beroep. En bovendien is er perspectief ge noeg. Of zou het toch aan het onder wijs kunnen liggen?" Daalder wees erop dat jongelui als ze een beetje kunnen leren, het ad vies krijgen om maar door te leren. „Niet onverstandig. Maar met alle jongens zijn hierin even geïnteres seerd. Er is een grote groep die het liever met de handen verdient. Daar is niets mis mee." Handvaardigheid Daalder pleitte voor een aanpassing in de Onderwijswet, waardoor met een beperkte studie, in plaats van een langdurige. Maar waarmee toch op een verantwoorde manier wacht kan worden gelopen. Een aange paste versie van het diploma S7, dat enige jaren geleden is afgeschaft. Ook op het gebied van praktische handvaardigheid, zoals het netten boeten, zou In de opleiding meer aandacht moeten worden besteed. „Het zou een goede bijdrage kun nen leveren aan de oplossing van het aanstaande bemannings probleem." DETV werkt met het Regionaal On derwijs Centrum (ROC) aan een concreet plan van aanpak. Vooruit lopend daarop is oud-visserman Cor de Wolf gestart met een handvaardigheidscursus voor leer lingen van de visserijschool. De zes geslaagden kregen zaterdag de di ploma's uitgereikt. Inkrimping vloot De inkrimping van de vloot is een ander punt van zorg. „De familie Vlaming is gestopt met de TX 49. Jammer voor dit al generaties be staand bedrijf. De garnalenkotter TX 50 is verkocht en de TX 12 staat te koop. Zo wordt het garnalenvlootje toch wel erg klein." Het op een acceptabel niveau hou den van de Texelse vloot is volgens Daalder doel waarin veel tijd en energie moet worden gestoken. „De Texelse visserij staat bekend om haar ondernemerschap en innove rend vermogen. Ze beschikken over een visie en hebben een sterk ont wikkeld coöperatief denken." In dat verband prees de voorzitter de modernisering van de TX 21TX 34, TX 48 en de TX 2. Garnalen Om de prijsproblemen in de garnalensector aan te pakken, heeft deze beroepsgroep oud DETV-voor- zitter Bas van der Beek gevraagd de problemen van de aanvoerders en de handel in kaart te brengen Daal der sprak de hoop uit dat uit het on derzoek aanbevelingen rollen die weer perspectief geven aan deze sector, die kampt met overaanvoer en monopolisme onder de aanvoer ders. De tongvissers wachten een span nend jaar. Aangekondigde rampen door verlaagde quota bleven uit, mede dankzij de goede prijzen voor de platvis. „Dit ondanks de strenge winters, of misschien wel dankzij. Wat gaan de vangsten in de tweede helft van dit jaar doen? Dit ligt in han den van de natuur. Daaraan kunnen wij niets veranderen." Haring Voor de haringvisssers staan de za ken minder gunstig. „Zij moeten voortdurend met contractpartners aan tafel om nog een acceptabele prijs te realiseren Hier is ondanks verlaging van quota's, geen sprake van prijsverhogingen. De beschik bare hoeveelheden moeten op in structie van de venwerkers zo snel mogelijk worden opgevist." De vis sers volgen met belangstelling het experiment van de TX 33 en TX 37 in de Oostzee. Daalder brak een lans voor instandhouding van de vis- afslag en toonde zich geen voor stander van contractafspraken bij de platvis „De prijs moet nog altijd wor den gemaakt op basis van vraag en aanbod Inzake de schelpdierenvisserij, putte Lees verder pagina 5 Opstappers in de visserij hebben onder bepaalde voorwaarden recht op zogenaamde zelfstand igenaftrek. Accountantskantoor NBC Eelman Partners heeft dit belastingvoordeel in opdracht van DETV via de rechter afge dwongen. Door de uitspraak van de meervou dige Kamer van het Gerechtshof in Amsterdam krijgen opstappers het zelfde recht als de maten op een maatschapskotter „Hoewel dat met zonder meer voor iedere opstapper het geval is", concludeert accoun tant Marius Kikkert. De Texelse opstapper werkte eerst als maat op een aantal schepen en vervolgens als opstapper. Het Hof oordeelde dat de visserman ondernemersrisico loopt en dus winst uit de onderne ming heeft genoten De staffel voor zelfstandigenaftrek, een korting op het belastbaar inko men, varieert tussen de 6.550.- en ƒ10.750,- Voor starters kan het be drag oplopen tot zo'n 14.500,-. Het vrijdag gestarte overleg tussen de drie partijen kreeg gisteravond een vervolg Er is hard gewerkt aan de samenstelling van een concept collegeprogramma. Daarin wordt het beleid voor de komende vier jaar vastgelegd. Zodra het concept klaar is, gaat het naar de andere partijen uit de gemeenteraad en de burge meester. Streven is het programma en het nieuwe college uiterlijk 8 april te presenteren, een week vóór de in stallatie van de nieuwe raad. Een 43-jarige Rotterdammer kwam zaterdagmiddag op de Ruyslaan in De Koog met zijn huurfiets ten val. Waardoor dat kwam was niet duide lijk. maar hij liep zodanig letsel op aan zijn been dat hij per ambulance naar het Geminiziekenhuis moest worden gebracht. (Advertentie) (jna ^mirL jïrfit Im (té kjri. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Of EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE-stieker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) roen Twartsjexels in het harL, Gratis informatiekrant voor toerist en Texelaar verschijnt Informatie en/of inleveren advertenties' t/m woensdag 25 maart bij de advertentieafdeling van de Texelse Courant, Spinbaan 6, Den Burg. Uitgeverij Langeveld en de Rooy b v Spinbaan 6. Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222- 314111

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1