Met horeca kun je veel kanten op Excelsior met 90 jaar nog springlevend teso E Agenda TEXELSE^» C0URANT Woningbouw NCRV-reisje Beurs in Skiltje Armeens concert llda Simonian Ledenvergadering voor bewoners Country-line dance Zwemdiploma's Tónna Teilegen schildert met sluiertechniek Nostalgie troef in drive inn-apotheek MO verhuist ter naar Bernhardt Even een pak SNERT halenI DINSDAG 17 MAART 1998 Ups en downs kenmerken de 90- jarige geschiedenis van Excel sior. De jubileumuitvoering in dorpshuis De Bijenkorf was daar een treffend voorbeeld van. De ril lingen liepen het publiek over de rug. Afwisselend door de kou in de kille gymzaal, dan wel van ge not door de fraaie klanken van het orkest. Zoals een goed fanfare betaamt opende Excelsior onder leiding van Betty Bakker met een pittige mars Meteen werd duidelijk dat de gym zaal niet alleen akelig koud was. ook qua akoestiek is 't er niet ideaal. De muziek klonk droog en hard. terwijl de muziekvereniging juist zo bekend staat om het verfijnde samenspel. Door middel van bloemen was ge probeerd nog niets aan de kaalheid van de ruimte te doen. maar dat was lang met afdoende Wie achterin zat had er bovendien nauwelijks zicht op Geprobeerd was een programma samen te stellen dat paste bij het ju bileum. Zo was in de geschiedenis gespit om te achterhalen welke stuk ken in het verleden werden uitge voerd Andante in G van Batiste was het oudste complete werk dat boven water kon worden gehaald. Dirigente Bakker legde uit dat in het verleden slechts kleine keus aan re pertoire was. Het andante werd vijf tig jaar geleden ten gehore ge bracht. Giebelende majorettes leidden de aandacht enigszins af. wat geïrriteerde blikken opleverde van echte liefhebbers. Slecht geluid Excelsior voelt zich tegenwoordig duidelijk meer thuis in het vlottere werk. Opvallend omdat dat vaak technisch lastiger te spelen is De uitdaging in het Spaans getinte Fandango Fantasie werd aangegre pen, waardoor dit stuk van militaire kapel-speler Hans van der Heide uit Den Helder spetterend werd uitge voerd Een potpourri van bekende Trots houdt jubilaris Enno Medema het tinnen bord omhoog dat hij net uit handen van voorzitter Snijders heeft gekregen. spiritualmelodieën stak daar romme lig bij af. Aparte wendingen worden door de muziekvereniging met geschuwd. Zo werd ooit een stuk met een tap- danser op het programma gezet. Dit keer werd banton Rob Manse ge vraagd voor twee nummers uit Porgy Bess van Gershwin. Prach tige muziek, mooi gespeeld ook. Manse heeft een fraai stemgeluid, maar dat kwam niet tot z'n recht doordat de geluidsinstallatie tekort schoot. In het bekende ..Sailing" van Rod Stewart was de electronische versterking zelfs ronduit storend. Na de pauze werden de toeschou wers afwisselend vermaakt door fanfare, drumband en majorettes. Dyo Wassmk trad twee keer op als gastdirigent, onder andere in het ..Carnival of Venicevan Del Staigers, dat door velen werd her kend als het liedje ..rnijn hoed die heeft vier deuken Supermoeilijke bugelvariaties werden hierop ge speeld door Betty Bakker, die als soliste een luid applaus ontlokte. Het beste nummer van de avond was het bekende Killing me softly" De vertrouwde harmonische samen- VERVOLG PAGINA 1 verzekerd van werk en omzet, en heeft hij de kans om het vertrouwen bij leveranciers, onderaannemers en potentiële klanten terug te winnen. Momberg. „Ik heb op het punt ge staan een andere aannemer te zoe ken. Maar liefst wilde ik toch verder met Visser Ik heb bewondering voor zijn vakmanschap en stijve kop Een ander zou allang net bijltje erbij neer hebben gegooid, maar hij gaat dóór om zijn bedrijf te redden. Daarnaast is dit ook een sociaal probleem. Het gaat niet alleen om geld, ook om werkgelegenheid op Texel." Gevoel Is de onzekerheid nu voorbij? Mom- berg en Visser zeggen beide „een goed gevoel" te hebben over de na bije toekomst Ze baseren zich daar bij mede op een rapport van een Texels accountantskantoor naar de levensvatbaarheid van Vissers Bouwbedrijf in de nieuwe construc tie. „Het bedrijf stond er slecht voor, nu is het redelijk", aldus Visser. „We zijn nu zeven, acht maanden bezig met een doorstart, maar we hebben nog steeds tijd nodig. Als we kunnen bouwen en we krijgen weer goede opdrachten, dan kunnen we verder. Met z'n allen positief vooruit denken dus." Geen v.o.f. Afgelopen najaar was nog sprake van onderhandelingen met de Helderse vestiging van het landelijk opererende bedrijf Van Wijnen Deze aannemer is al op Texel actief. Niet alleen in 't Mieland, maar ook met de nieuwbouw van De Buteriggel in De Koog (in opdracht van MO), waar timmerlieden van Visser aan het werk waren. Bedoe ling was om bij grootschalige projec ten op Texel, zoals De Mars, met Van Wijnen samen te werken. Van Wijnen zou het management doen, Visser de uitvoering. Om dat te be reiken was men bezig met de oprich ting van een vennootschap onder firma (v.o.f.) Deze samenwerking is voorlopig van de baan, want Visser gaat de woningbouw toch zelf doen. Storende tikfout In het ingezon den artikel van Pottenbakker Jaap Jager (TC 13 maart j.l.) staat een 'storende tikfout „Ons werd ge vraagd een AROB-procedure te starten" moet zijn „ons werd ge vraagd geen AROB-procedure te starten." Excuses-red klank van Excelsior kwam hierin het best tot uiting. Kadootjes De tamboers onder leiding van Henk Beijers zorgden met solide slagwerk voor afwisseling. Als altijd aandoen lijk waren de dansjes van de majorettes onder leiding van Annie Dumker en Christine Beuvmg Het blijft leuker om de dames in actie te zien op de muziek van Excelsior dan op een bandje Voor twee orkestleden werd het een extra feestelijke avond Joop Noom kreeg de gouden speld met saffier voor 55 jaar muziekmaken. al was dat niet al die jaren bij Excelsior. Bij zonder was de huldiging van ..ome" Enne Medema (77). die al 65 jaar lid is en nog steeds zijn partijtje mee- blaast. Omdat hij alle te vergeven spelden al heeft, kreeg hij een fraai tinnen bord. Namens KT F gaf Wim van Sambeek het jarige Excelsior een cheque voor een muziekstuk naar keuze, een ori gineel kado dat in goede aarde viel. ..De vroeger nog wel bestaande ri valiteit is gelukkig verdwenen", con stateerde voorzitter Marijcke Snijders. Betty Bakker toonde haar virtuositeit op bugel In een bijzonder lastig muziekstuk. (Foto s Tessa van Dauienl Zaterdag 4 april voert het jaarlijkse NCRV-reisje op een voorjaarstocht langs de Weerribben. Tevens wordt een bezoek gebracht aan het Vlechtdorp in Noordwolde. Daar worden allerlei ambachtelijke producten getoond, zoals rotan meubelen, oosters houtsnijwerk, sieraden en batikkunst De reis be gint op de boot van 07.00 uur. Deel name kost ƒ60,- inclusief koffie, lunch en diner. Inlichtingen en op gave via C. Broekman-Kuiper, tel. 316 362. Oudeschild is rijk aan hobbyisten, verzamelaars en kunstenaars Re den voor de Stichting Gemeenschap Oudeschild om een beurs te houden op zaterdag tussen 12.00 en 18.00 uur in dorpshuis 't Skiltje. Ruim veer tig deelnemers tonen oude films, fo to's, vondsten uit fort De Schans, grammofoonplaten en nog veel meer. Tevens is een aparte kunst- hoek ingericht ledereen is welkom. Liefhebbers van Armeense mu ziek, wacht zondag een verrasing. Oosterender Teun Duinker strikte zangeres llda Simonian voor een concert in de Gereformeerde kerk in Den Burg. Het concert begint om 15.30 uur. De in Istanboel geboren mezzo sopraan begon met zingen in het koor van de Armeense kerk in haar geboorteplaats. Later zong zij, naast liturgische muziek, Armeense volks muziek in het Sayat-Nova-koor te Istanboel. Daarbij deed ze ook solo optredens. Ze zong bij huwelijken, maakte deel uit van het Turkse Ra- De Bewonersvereniging houdt woensdag 25 maart om 20 00 uur ledenvergadering in De Witte Burcht. De leden, huurders van de Woningstichting, worden gepolst over zaken als huurverhoging, on derhoud, renovatie en nieuwbouw. De vereniging heeft een advise rende taak, geen stemrecht. Na het officiële gedeelte verzorgt brandweercommandant Dick Jonge- neel een toelichting over brand bestrijding, brandpreventie en hoe te handelen bij een calamiteit. Hij doet dit aan de hand van een demonstra tie en een videofilm De meeste on gelukken gebeuren nog altijd in en om huis, dus het is met alleen een interessante, maar ook zeker nuttige voorlichting. Dinsdag 17 maart: De reumapatiëntenvereniging Texel houdt om 19.30 uur alge mene ledenvergadering in de voor malige LTS-kantine aan de Emmalaan. Na de pauze foto's en video van de viering van het 10- jarig bestaan. In de voorspeelruimte van de mu ziek en dansschool is om 19.15 uur een voorspeeluur met saxofoon, dwarsfluit, bugelkwartet, werk groep lichte muziek, trompet en fluit-piano-gitaar-bugel. Toegang gratis, iedereen welkom. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid houdt een vergadering in het gemeente huis. aanvang 19 30 uur. Agenda punten o.a plan van aanpak recreatiebasisplan. bestemmings plan Den Burg-west. beëindiging gewestelijke milieusamenwerking, aanvraag uitvaartcentrum en an dere voorbereidingsbesluiten. Bibliotheekavond historische vereniging in d'Ouwe Ulo, aanvang 20 00 uur. In d'Ouwe Ulo begint om 20.00 uur een ruilbeurs van oude ansichten en foto's. In Cinema Texel wordt vanaf 20 30 uur het kassucces Titanic vertoond. Woensdag 18 maart: In Cinema Texel draait om 20.30 uur Titanic. Jeugd van 12 t/m 14 jaar kan tus sen 15.00 en 17.00 uur in Time Out dia-strips tekenen en projecteren Entree is gratis en inclusief een kopje thee, meedoen kost ƒ1,-. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid houdt een vergadering in het gemeentehuis, aanvang 19 30 uur. Agendapunten o.a. jaar verslag Molenkoog, schuld sanering, opheffing Keesomfonds. Om 21 00 uur vergadert aanslui tend de raadcommissie FET Agendapunten o.a. vervanging kolkenzuiger, schuldsanering, af rekening met bijzonder onderwijs, opheffing Keesomfonds en aan koop grond Oosterend. In De Witte Burcht spreekt vanaf 20 00 uur Paul Kikkert van de KNRM voor het Katholiek Vrouwengilde. Om 20 00 uur houdt Wim Smit van het waterschap een lezing over de waterloop in de duinen In de Jozefschool, iedereen welkom. Or ganisatie IVN Texel Toegang gra tis. In dorpshuis De Waldhoorn begint om 20.30 uur de jaarvergadering van de dorpscommissie van Den Hoorn. Een wijziging van de statu ten en bestuursverkiezingen vor men de belangrijkste agendapun ten. Voorzitter Hans Zijm treedt af en is niet-herkiesbaar. In dorpshuis De Waldhoorn sp toneelvereniging De Vriend kring Het Knipperlicht, een blij in twee bedrijven. Aanvang uur, reserveren via tel. 31960 In Question Plaza wordt tijs een feestelijke avond de Dubk Von Sion uitgereikt Aam- 20 00 uur. In Cinema Texel draait om 2 uur Titanic. Vrijdag vaart tussen 09 35 16 05 uur een extra boot. De vaarten van 10 05 van Den Hel en 13.35 uur van Texel zijn doeld voor vervoer van gevai ke stoffen Er worden geen wai tijden verwacht Hoogwater te OudescK Di. 17 10.15 en 22.44 Wo. 18 10.40 en Do. 19 11.05 en Vr. 20 11.20 en 23.50 Za. 21 11 Zo. 22 0.44 en 13.07 Ma. 23 1.45 en Di. 24 4.00 en 1 dio en TV-jongerenkoor en volgde een opleiding aan het conservato rium. Na haar komst naar Nederland in 1992 heeft zij haar studie klas sieke muziek weer opgepakt. Ze zingt tegenwoordig in de Armeense Apostolische kerk in Amsterdam en treedt op als zangeres van Arm eense volksmuziek en klassieke mu ziek, o.a. in radio- en tv-program- ma's Ze wordt op piano begeleid door Ronald van der Valk Simonian zingt werken van Armeense componisten als Komitas, Amirhaman. Avedisian, Balian, Hekimian en Ganantsjian. De toegang is gratis, maar donaties zijn welkom. Bij voldoende deelname start don derdag 26 maart van 20.15 tot 2115 uur in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn een kennismakings cursus country-line dance. Het is geen cowboydansen. Er wordt voor namelijk op een rij gedanst, soms met partner. Voor inlichtingen en op gave kan worden gebeld naar B. Drijver, telefoon 319 411. In Calluna hebben de volgende kin deren hun teddybeer-diploma ge haald: Brons: Wessel Kiltz Chris Hartmg, Renske Evers, Emma Koorn, Mandy Smidt. Lotte de Wit, Tamisha Wetsteen, Sanne Jansen. Rianne Bakker, IJsbrand Benjamin Kikkert. Mike Geus, Yassine Dhouib. Roosmarijn Graaf. Lianne Wetenkamp, Robin Graaf. Joey Mets, Silke Drevel. Chris'.iaan van Tatenhove Zilver: Sheila Scholl, Cindy de Rmder, Mendy Wetsteen, Stefame Hm. Liselotte Zijm. Wouter van Tatenhove Donderdag 19 maart: In Cinema Texel draait om 20.30 uur Titanic. Vrijdag 20 maart: Jeugd van 14 t/m 16 jaar kan tus- sen 15.00 en 17.00 uur in Time Out dia-strips tekenen en projecteren. Entree is gratis en inclusief een kopje thee, meedoen kost ƒ1,-. Aan het strand is het ongeveer eenM eerder hoogwater. De zon kol' 18 maart op om 07.17 uur en onder om 19 47 uur 21 maart la» kwartier. 22 maart doodtij. 77 Door zijn gedrevenheid en amusante manier van vertellen boeide Willem Ham de aankomende consumptlef-scholieren. Ademloos hoorden vijftien jonge as- pirant-horecamensen het levensver haal van Willem Ham aan. Tijdens ..Kijkje in de Horeca" bracht hij zijn toehoorders zaterdag in sneltrein vaart de liefde voor het vak bij. Hij waarschuwde voor een roze bril. ..Het is een hard vak. In een tijd waarin steeds minder wordt ge werkt. moeten wij steeds méér wer ken. Je moet echt van mensen hou- Terwijl In De Worsteltent de laatste hand aan Teilegen twee van haar werken. De oud-Texelse kunstenares Tónna Teilegen keerde zaterdag even naar het eiland terug. Dat was om haar schilderijen op te hangen voor een expositie vanaf donderdag in De Worsteltent. Teilegen hanteert een sluiertechniek, waarbij de verf laagje voer laagje op het doek wordt ge- de verbouwing wordt gelegd, toont Tónna (Foto Gerard Timmerman) veegd „Lukraak wrijvend over het doek ontstaat er een onderwerp, dat ik dan verder uitwerkt. Bijvoorbeeld een gezicht, een persoon of een landschap. Vaak blijkt het dan iets te zijn dat me toch bezighoudt." Het laag voor laag schilderen, vergelijkt ze met het leven zelf. „Je ziet het te rug op het eiland. Dat is ook laag voor laag ontstaan." Naast het schil deren, heeft Teilegen in Almelo een muziekpraktijk Haar werken zijn te zien vanaf donderdag, de dag waarop De Worsteltent na een ingrij pende verbouwing weer open gaat. Een grotere tegenstelling is haast niet denkbaar. Augustmus Petersen, de eerste Texels apotheker die in 1866 het eiland de rug toekeerde, die de eerste Nederlandse drive mn- apotheek in gebruik neemt. Apothe ker Pieter Wi/nand was in de huid gekropen van de historische farmaceut Nadat Arco de Graaf zich via de praatzuil naast de apotheek had gemeld, kreeg de Texelaar zijn ..medicijnen" op een presenteer blaadje aangereikt. De intercom is een service aan mmder-validen, zo dat ze hun medicijnen comfortabel vanuit de auto kunnen ophalen. De ingang van de nieuwe toegangsweg ligt aan het Achterom. Zodra auto mobilisten zich melden, gaat de slagboom open en kunnen ze het terrein op De oprit is tevens een service aan klanten van de apo theek. die hun auto er even kunnen parkeren. Om te kunnen vertrekken, krijgen ze in de apotheek een muntje, waarmee ze de slagboom van de uitrit aan de Weverstraat kunnen openen. Apothekers Wijnand en Klok hebben architect Ronno Honingh in de arm genomen, om het voorheen have loze terreintje ene parkachtig aan zien te geven. Het werk is uitge voerd door Dirk Westerlaken. Het parkje ligt op particulier terrein, en is alleen voor klanten toegankelijk. ..Van een kraampje op de stads- markt in 1866. is dit een service apotheek geworden die de eerste prijs verdient", onthulde wethouder Nel Eelman (welzijn) het naambord van het A S. Petersenplein. den. ze een fijne avond willen bezorgen, anders hou je het niet vol.Uit zijn levensloop viel voor de jongeren meer af te leiden, bijvoor beeld dat je niet aan één werkplek gebonden hoeft te zijn en ook niet alles hoeft te pikken. Eerder al was bij Loodsmans welvaren achter de schermen geke ken en ter afsluiting werd Klif be zocht. waar Cor van Heerwaarden weer een totaal andere kant van het vak liet zien. De diversiteit binnen het vakgebied horeca is enorm Ze ker op Texel en daarom zijn jonge werknemers van het eigen eiland belangrijk. Door de voorlichtingen wordt gepoogd jongeren te interes seren voor de richting consumptief van de OSG. Het aantal deelnemers aan de ..kijk- dag" was met erg hoopgevend zaterdag is niet zo handig", eén van hen. ,.Er is nog m doen. Bovendien zijn voorlichtingsbijeenkomsten onder schooltijd, dus waarom niet?" Op Texel zijn zestien leerbeó waar jongeren ervaring kunne doen. Slechts een paar tee ters waren naar Den Hoorn men om de bijeenkomst wonen. „Ook dat is voor verbe vatbaar", aldus één van hen Het bedrijf MO Projekt verlai nenkort het kantoor aan de minalaan in Den Burg en trekt in bij adviesbureau B&M as Bernhardlaan. Beide bedrijve; eigendom van Eddy Mombers den is dat Momberg méér pr ontwikkeling aan de vaste wal doen, waardoor de financiële mstratie van MO overgaat nail kantoor in De Kwakel. DaaJ verwacht Momberg dat de acl ten van MO op Texel na 2000 cl laag pitje komen te staan. „El hier niet veel meer te ontwikk» is zijn mening. Een secretaress MO blijft op Texel werkzaal Momberg is er zelf twee dagen week. Wel zal B&M als tect' tekenbureau veel overkants drachten van MO uitvoeren. Eé de grote nieuwe projecten t een recreatiepark bij Nijkerk (di uwe), dat Momberg samen mei partners zal ontwikkelen. (ADVERTENTIE) Arco de Graaf krijgt in de drive Inn-apotheek de medicijnen van Pieter Wijnand. alias Augustinus Petersen. (Foto Gorard Timmerman) Telefoon 31 48 90

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2