Cjrocn '/wartrjexels in het hartL, Nieuwe duinvallei bij Korverskooi Uitvaartcentrum op de lange baan iebruikers sportpark iraten met Sportraad T E X E LS E™COURANT rrt/Voor) „Stembusfraude" geen gevolg voor uitslag F „Eerst plan uitwerken aareepe cial Vak anfctekrai vrijdag 3 april a.s. Rust Kortsluiting zet jacht in rook Wapenverzamelaar krijgt vrijspraak VINRDITRNUmmer Nestbeschermer vindt eerste kievitsei 5 Johan Meeldijk kocht Stappelandhal 5 Kanariefokker derde bij wereldkampioenschap 7 •o- Muzikale keurmeester 9 Lichtere straf geweldpleger TEXELSE'^COURANT UUim fTlets drogisterij Band lek com bineenle VRIJDAG 20 MAART 1998 RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11266 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv lijnbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG InNEMENTSPRUS 156,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Texelse politie heett een ge- van stembusfraude in on- zoek. Een Texelaar heeft per Imacht twee stemmen uitge- icht in een ander kieslokaal het zijne. Dat mag. mits raf een kiezerspas is aange- iagd. Dat was in dit geval niet ieurd. De leden van het ibureau grepen ten on- [hte niet in. Omdat alle be- ikenen te goeder trouw heb- gehandeld en het aantal men geen gevolgen heeft de verkiezingsuitslag, ipt de zaak waarschijnlijk |at een sisser af. de dag van de verkiezingen im de Texelaar een kennis te- Die verklaarde wegens tijd- id geen stem te kunnen uit- gen, waarop de man ibood even langs het kies- ial in het Rode Kruis gebouw de Jonkerstraat te gaan De epkaart werd getekend om 6 als volmacht te dienen. De kennis had nog een volmacht bij zich, die hij ook meegaf Op de kaart staat omschreven dat als iemand een volmacht krijgt voor een ander kieslokaal er een kiezerspas moet worden aange vraagd. Dat kan echter niet meer op de dag zelf De betrokkenen zagen deze passage over het hoofd, waardoor de Texelaar nietsvermoedend naar het Rode Kruis gebouw ging. De leden van het stembureau hebben in het verleden een cur sus gehad waarin de regels zijn behandeld. Voor de verkiezingen krijgt de voorzitter bovendien een boekje waarin alles kan worden nagelezen In verband met de nieuwe, elektronische stern- machines is een extra cursus ge geven, waarin de reglementen nog eens extra zijn doorgeno men. Toen de Texelaar zich meldde hadden de leden moeten ingrij pen. Omdat hij keurig twee vol machten overlegde waarop het Rode Kruisgebouw als kieslokatie stond aangegeven, is waarschijn lijk geen lichtje opgegaan Pas nadat de man was verdwenen, besefte één van de leden dat er iets niet klopte. De zaak kwam aan het rollen en zoals de Kieswet vereist werd de politie door de gemeente inge licht. Alle betrokkenen worden momenteel gevraagd wat precies is gebeurd. Omdat al wel duidelijk is dat geen opzet in het spel is, is de kans klein dat dit geval leidt tot een officiële aangifte Gebeurt dit wel en oordeelt de officier van Justitie dat er wèl opzet in het spel is. dan kan de zaak als mis drijf worden aangemerkt, waarop een maximum straf van twee jaar gevangenis staat. Voor de verkiezingsuitslag maken de twee stemmen geen verschil Geen van de partijen heeft met zo'n klem verschil een zetel ge wonnen of verloren De gemeente wil geen commen taar verlenen op de kwestie. er'WéïïlWhW****?' iitty'SS Het zand dat bij het graven van de natte duinvallei vrijkomt, wordt gebruikt voor ophoging van de tweede waterkering (Foto Gerard Timmerman t Sportraad heeft van de ge- •ente opdracht gekregen om pffldvies op te stellen over de rdere invulling van het Sport- |mplex Den Burg-Zuid. Uit- Rngspunt is dat alle gebruikers in sport optimaal moeten kun- ;n beoefenen en dat de clubs el- lajjiniet tot last mogen zijn. Om irschillende wensen te inven ted, zaten vertegenwoordi- van alle gebruikers woens- ivond om de tafel met de raad. Unaniem is de intentie proken om gezamenlijk tot loede invulling te komen. club respecteert eikaars plan- f, concludeert woordvoerder Hoven uit de eerste inventari- B Bij de verdere uitwerking, die ■men met Henk de Vries uit- rj onderscheidt hij twee groe- gebruikers van de Ferrever, ie nieuw onderdak inmiddels igeld, en buitensporters. Voor laatste groep moet worden ge- hoe deze clubs op een relatief t terrein toch naast elkaar in leven. ,,Op bepaalde punten ippen ze elkaar. Daarvoor in oplossingen worden gevon- bmnen het beschikbare ge lijk werd dat met alle gebrui- even blij zijn met het voor- lingsbesluit dat de raad vorige over de schiethal heeft geno- ï/let name de onzekerheid over oei opdraaien voor de kosten een veilige passage van de nners over de schiettunnel. De ^s ben je zo bezig met je ei- besognes, dat je vrijwel geen hebt om deze en andere kran- goed te lezen. Je snelt langs pen, die nauwlijks inspireren geestige of venijnige Hor- Isteken De collegevorming t soepel", niks aan de hand, mer Momberg en Visser wer- weer samen. Prachtig! Voor leek blijft de bouwwereld oorgrondelijk Visserij wil la- eisen aan scholing. Nou En met de horeca kun je kanten op. Dat wisten we ig Dames verliezen van kop- ir. Waar slaat dat nou weer Texelpop nog steeds kweek- 'r talent, met een hoog )elligheidsgehalte. Sorry, 'sen, maar ik kan er deze helemaal niets mee. "laarsmoeheid, dat zat het Daarom houden we twee fen rust. Horszei wielerclub is tevreden over de hui dige baan, maar vreest de extra drukte, met name bij de toegang van het complex. Er wordt aan gedacht om hier een tunneltje te maken. De wielerclub heeft verder behoefte aan een vangnet van circa 250 me ter lengte, om te voorkomen dat de rijders een voetbal voor hun wiel krij gen. Over de bekostiging hiervan bestaat nog geen duidelijkheid. Atletiekbaan De atletiekclub maakte onlangs al bekend graag een nieuwe, kunst- stofbaan te willen, liefst rond het meest westelijke C-veld. De hond enclub wil graag blijven zitten, maar net als Texel'94 vraagt de club zich af in hoeverre voetballers en honden elkaar verdragen. Niet de reddingboot, maar de brandweer kwam eraan te pas om schipper Jaap Barendregt woens dag uit de brand te helpen. Kort voor de tewaterlating van zijn motorjacht Axis veroorzaakte kortsluiting een enorme rook ontwikkeling in het polyester schip. Barendregt had zijn 11 meter lange jacht opgeslagen in de schuur van hoeve Vruchtbaaroord aan de Hoofdweg. Om zijn schip klaar te maken voor het vaarseizoen, had Barendregt het stroomcircuit aan boord via een verlengsnoer op het lichtnet aangesloten. Blijkbaar was er iets mis mee, want de rook sloeg er binnen de kortste keren aan alle kanten uit. Barendregt waar schuwde de brandweer, die snel ter plaatse was om grotere schade te voorkomen. De clubs hebben tot dé volgende bij eenkomst op 8 april de tijd om over de inrichting na te denken. Texel'94 werkt al aan een voorstel over de verhuizing naar de overzijde van de Haffelderweg De gemeente stelde hiervoor onlangs een bedrag van ƒ1.1 miljoen beschikbaar Er zal een herschikking van (trainings)velden nodig zijn en de accommodatie zal worden uitgebreid. Geld Duidelijk is dat voor een her inrichting van het totale sport complex meer geld nodig is Vol gens de Sportraad zou het niet onlogisch zijn als het geld dat de vrij komende Texel-velden opleveren, in de herinrichting kan worden gesto ken. „Van de sport, voor de sport", vindt Hoven Volgens de Sportraad voorzitter is met het advies aan de gemeente nog wel enige tijd ge moeid Mocht de polder Eierland ooit on der water lopen, dan houdt de rest van het eiland droge voeten. Uit- waterende Sluizen brengt name lijk de oude noordelijke zeedijk bij De Koog op hoogte. De beno digde grond wordt in overleg met Staatsbosbeheer uit natuurge bied Het Grietje gegraven. Ont trokken aan het zicht ontstaat bij de Korverskooi, vlak naast de Ruigendijk, een nieuwe natte duinvallei. Door de ophoging wordt de stuifdijk verbonden met de oude Koger zee dijk. Dit traject maakt deel uit van de tweede waterkering, die loopt vanaf de Noorderdijk aan de Waddenzee tot aan De Koog. US is wettelijk ver plicht deze binnendijk op hoogte te brengen De 3.000 kubieke meter grond die nodig is. komt uit een perceel dat ooit in gebruik was als bollengrond, maar inmiddels is verruigd. Doordat de boderh vroeger al is beïnvloed, zodat geen waardevolle natuur wordt overhoop gehaald, redeneert SBB De grond hoort echter wel thuis in het terrein en bevat dus geen gebiedsvreemde zaden. Vol gens SBB. die bij de voorbereiding en uitvoering samenwerkt met US, keert de oorspronkelijke begroeiing weer terug. Door de afgraving ontstaat een natte duinvallei van circa een halve hec tare. Natte duinvalleien zijn op zich geen bijzonderheid. Het bijzondere van deze is, dat de vallei aan de binnenduinrand een stuk verder van zee ligt dan de bestaande De ontwatering verloopt hierdoor an ders dan elders. „Op deze wijze wordt de veiligheid vergroot en krijgt de natuur meer kans", aldus US. die het karwei betaalt. Om de aangrenzende eendenkooi met te verstoren, zijn de werkzaam heden uitgesteld tot dit voorjaar. Dankzij de vroege lente zijn de trek vogels vertrokken en vertoeven de eenden elders De machinisten van aannemers Tatenhove en Dros, die in opdracht werken van Daalder Alkmaar BV, ontzien de natuur zo veel mogelijk. Haast is er volgens het merendeel van de raadscommissie ruimte- lijk- en huisvestingsbeleid niet bij. Daarom werd dinsdag niet inge stemd met een artikel-19 proce dure voor een uitvaartcentrum an nex reclamebureau aan de Hollewal. Eerst maar eens een plan uitwerken voor Den Burg west, zo meende de commissie. Er is wel een idee over de invulling van het gebied. Maar er is geen vorm van inspraak met de bevolking geweest over die structuurgedachte. „We vullen keer op keer stukjes in. maar we moeten eigenlijk éérst pra ten over het totale verhaal", aldus Dirk Terpstra van de PvdA Hij had op zich geen problemen met het plan van het echtpaar Koopman- Roeper, maar zag de spoed eisendheid -nodig voor artikel-19- niet in. „De volkstuinvereniging zit namelijk nog op die plek. Er bestaat een afspraak dat zij verschuiven, maar de nieuwe jaarcontracten zijn net 1 maart afgesloten. Dus het wordt toch pas voorjaar '99 voor je daar iets kan Erna Eelman van de VVD vond een reclamebureau met zo passend op die plek en merkte op dat er al een uitvaartcentrum is op het eiland. „Er staat in een contract dat anderen daar ook gebruik van kunnen ma ken, dus er is geen spoed." Ook zij wil eerst de structuurgedachte uitge werkt zien Volgens Jan Koolhof van het CDA zijn omwonenden niet blij met het initiatief van Koopman „Maat heeft indertijd een haal- baarheidsonderzoek moeten doen Die zelfde voorwaarde zou nu moe ten gelden." Wethouder Schilling achtte dat niet nodig, omdat me vrouw Roeper een bestaand be drijfje -dat van Biem Vlaming uit Oosterend- overneemt. Texels belang was de enige partij die bij monde van Dick Drijver gelijk instemde met het voorbereidings- besluit „Vrij ondernemerschap pre valeert bij ons. Het past daar en het ontwikkelen van een bestemmings plan duurt veel te lang." Volgens de initiatiefnemers betekent uitstel absoluut geen afstel. „Mijn vrouw begint sowieso per 1 januari", meldt Daan Koopman. Er wordt voor uitvaarten ruimte ingehuurd bij de Doopsgezinde kerk. „Daar hadden we al rekening mee gehouden, want zelfs als de commissie nu wèl toe stemming had gegeven zou het ge bouw er op die datum nog met staan." De al dan niet spoed eisendheid van de zaak vindt Koop man „vaag" „Wanneer heeft iets haast' Was er dan wel spoed bij de gebouwen van Jan Duin en Koorn? Maar ik snap wel dat de gemeente na alle trubbels rond die bouw van Koorn eerst de visie verder wil uit werken om dat soort stuntjes te voorkomen." Tot hun genoegen constateert het echtpaar dat het merendeel van de commissie zich kon vinden in hun plannen. „We hadden verwacht dat ze zouden vallen over een fotostudio op die plek Het is bedoeld voor stille bedrijven. Kennelijk vinden ze naast krassende pennen van boekhou ders een klikkend fototoestel met zo erg." De vertraging door het volkstuin complex zag Koopman aankomen. „Ik heb in januari al gevraagd of het grondbedrijf daar over wilde gaan praten Dat was ze toen nog te vroeg, maar nu zitten we met de ge bakken peren Ach, ons plan gaat gewoon door, alleen ligt de tijds planning een beetje in de war Maar als het meezit blijft de vertraging be perkt tot een half jaar De 51-jarige Texelaar bij wie de politie op 20 november 1995, ge lijktijdig met een FIOD-inval, een groot arsenaal wapentuig aantrof, is gistermiddag door de meervou dige kamer van de Alkmaarse rechtbank vrijgesproken. Volgens de rechtbank is de zaak dusdanig lang blijven liggen, dat hij niet meer kan worden vervolgd. Een automatisch Russisch boord- kanon is één van de wapens die de man bij de huiszoeking in bezit bleek te hebben. Tot zijn arsenaal be hoorde verder een percussiepistool, een revolver, zwartkruitrevolver, vuursteen en/of voorlaadpistool, bulldog-revolver, een onderdeel van een Amerikaanse handgranaat, slaghoedjes en de nodige oefen- en kogelpatronen. De advocaat van de man mr B Fasseur, bepleitte met succes dat zijn cliënt mets ten laste kan worden gelegd Ook de rechtbank oordeelde dat deze betrekkelijk eenvoudige zaak te lang bij het Openbaar Minis terie is blijven liggen Op grond hier van besloot de rechtbank dat de be klaagde niet meer kan worden vervolgd In de zaak tegen de twee 21-jarige Texelaars die caféhouder Piet „Smul" Huizinga zwaar mishan delden heeft de Alkmaarse recht bank dinsdag uitspraak gedaan. De Oosterender werd conform de eis veroordeeld. De man uit Den Burg kreeg minder straf. De rechter achtte bewezen dat de 21-jarige Oosterender medeplichtig is aan zware mishandeling. Onder invloed van alcohol heeft hij grof ge weld toegepast en is daarmee door gegaan toen het slachtoffer willoos op de grond lag. Volgens de rechter is door het incident een 'groot gevoel van onveiligheid" ontstaan op het ei land. De Oosterender heeft zich va ker schuldig gemaakt aan geweld pleging. maar is daar met eerder voor veroordeeld- Hij kreeg 240 uur dienstverlening, waarvan veertig uur wordt afgetrokken omdat hij die tijd in hechtenis heeft gezeten Boven dien werd de Oosterender veroor deeld tot zes maanden voorwaarde lijke celstraf en moet hij zich houden aan de aanwijzingen van de reclas sering. Op last van die instantie volgt hij onder andere een cursus sociale vaardigheid. De 21-jarige uit Den Burg werd vrij gesproken van geweldpleging bij een disco in Hoofddorp Wegens zijn aandeel in de Texelse zaak kreeg hij twaalf maanden cel opgelegd, waar van vier voorwaardelijk De eis van de officier van justitie was vijftien maanden, waarvan vijf voorwaarde lijk. Omdat hij nog in de proeftijd ver keert van een eerdere straf, krijgt hij nog wel drie maanden cel extra. (Advertentie) Cfrrtt 2mirL-Jexell it bet baTL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Jacht-eigenaar Jaap Barendregt kijkt bezorgd, terwijl brandweerlieden de schade aan zijn bezit proberen te beperken. (Foto Gorard Timmerman) Een 49-jarige Oudeschilder trof dinsdagmiddag zijn auto aan met een lekke band. Nadere aanschou wing leerde dat deze was lek- gestoken. Hij had de wagen maan dagmiddag aan de De Ruyter-straat geparkeerd. (jTocn 'kwarts Jexels in het harL, Gratis informatiekrant voor toerist en Texelaar verschijnt Informatie en/of inleveren advertenties: t/m woensdag 25 maart bij de advertentieafdeling van de Texelse Courant, Spinbaan 6, Den Burg. Uitgeverij Langeveld en de Rooy b v Spinbaan 6. Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222-314111

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1