Boerderijen zijn voor tarters onbetaalbaar" Derde bij de WK, iat zegt me weinig" !)Tbxeltest Toch huis bij fruitbedrijf? De liefde van een kanariefokker .TEXELSE 7 couRANT Nel Bertrand Wat ik zeggen wou. Tafeltje Dekje nieuwe voorzitter Hoornder dorpscommissie Herstelwerk dijk PH-polder hervat Postbesteller op de bakfiets Tevoko: niet goed maar wel punten Auto aangereden LJ bedrijvigheid Foto op taart Gouwe Boltje VRIJDAG 20 MAART 1998 ingedamd Di|ksen benadrukte sym pathiek te staan tegenover het be- drijf. „Het gaat ons om de planologi sche invulling Het lijkt nu net alsof wij iets tegen de familie hebben." Het echtpaar Boersen nam alle twij fel weg over de volwaardigheid van hun bedrijf door een uitleg over de werkwijze. Er bestond enige twijfel of anderhalve hectare wel genoeg was om van te leven. „Wij hebben geen andere werkkring en ook geen uitkering", aldus Boersen. die op een deel van z'n bedrijf door het gebruik van tafels op intensieve wijze aard beien teelt. Trudy Boersen wees de bezwaar makers erop dat van een open land schap op deze plek toch al geen sprake meer is. Er staan fruitbomen en windsingels. „Of er een huis komt of niet. het bedrijf gaat daar toch niet weg." Logisch Het probleem voor startende agra riërs komt door deze kwestie weer luid en duidelijk in beeld. Boersen gaf het treffend weer: „We zijn in het begin achter een A-blok aan ge weest. Ik zal het bedrag hier met noemen, maar het was niet te doen. Véél te duur. Waar moet je als star ter naartoe9 In onze sector kan je met naar een industrieterrein. Er zouden boerderijen beschikbaar moeten worden gesteld." Meerdere commissieleden verbaas den zich erover dat het bouwplan niet eerder is meegenomen bij de behandeling van het bestemmings plan. Maar men was het ermee eens dat het huis een logisch gevolg is op de schuur. „Anders hadden we ons maar eerder moeten bedenken", al dus Vlaming van GroenLinks De PvdA verklaarde zich bij monde van Dirk Terpstra als enige tegen. „Wij waren indertijd ook tegen de schuur. Lokaties voor starters moe ten zorgvuldiger worden uitgezocht, eventueel met inschakeling van de Stichting Agrarisch Texel." Bujicn vtTOBOcpcdclijfchcid >«n dc rc Mijn man en ik eten al zo'n tien jaar macro-biotisch. Dus geen vlees, geen zuivel, geen suiker, onbespo ten groenten en zeezout Wél vis en zoet uit de producten zelf. Plotseling werd eén van ons beiden ziek. Wij wilden overschakelen op maaltijden van Tafeltje Dekje, maar dachten dat ze zo'n aparte kookkunst wel niet meester zouden zijn. Wie schetst onze verbazing, toen bleek dat de kok van De Gollards deze kunst wel degelijk verstaat. We zijn er héél enthousiast over. Jennie en Co van den Houten, Den Burg. Nel Bertrand wordt de nieuwe voorzitter van de dorpscommis sie van Den Hoorn. Dat werd woensdagavond in dorpshuis De Waldhoorn bekend gemaakt, tij dens de goed bezochte jaarlijkse vergadering van de bewoners van Den Hoorn en wijk H. Bertrand neemt de hamer over van Hans Zijm, die zijn functie zes jaar be kleedde. In totaal had de schei dende voorzitter acht jaar zitting in het bestuur. Ook Bertrand is geen nieuw gezicht. Zij is sinds zes jaar secretaris en vice-voorzitter. Penningmeester is en blijft Joop Groeskamp Onbe kend is nog wie het secretariaat op zich neemt. De 49 aanwezige stemgerechtigden kozen daarnaast Erwin Ebsen en Nenna van der Ster in het bestuur Zij zagen behalve Zijm ook Jeanette ter Steege aftreden. Dennis Witvliet neemt als stagiair de plaats in van Jacob Pieter Duyzer. De vergadering zelf kende weinig vuurwerk. Onder meer werd gespro ken over een wijziging van de statu ten. Deze heeft vooral formele bete kenis. Wél van belang voor de praktijk is dat de zittingsduur van be stuursleden wordt teruggebracht van vier naar drie jaar. „Dat hebben we gedaan omdat veel mensen eventueel wel een bestuursfunctie willen, maar vier jaar te lang vin den", verduidelijkte Nel Bertrand. Aannemerscombinatie De Vries Van de Wiel. Daalder en Fernhout is begonnen met het opknappen van het tweede deel van de dijk van de PH-polder. Door het vrachtverkeer kunnen fietsers het komend half jaar geen gebruik maken van de dijkweg. In totaal wordt zo'n 14.000 kubieke meter kleigrond verplaatst. De grond wordt tijdelijk opgeslagen bij De Schans. Aanvoer van zand, zoals bij de eerste fase werd gedaan, is vol gens opdrachtgever US nu nauwe lijks nodig Zand vanuit de kruin van de dijk, wordt aangebracht onder de werkweg, die aan de buitenzijde van dijk wordt aangelegd. Zodra de werkzaamheden rond oktober zijn afgerond, mogen ook fietsers van deze route langs de zee gebruik ma ken Metingen die US onlangs op de dijk bij Oudeschild heeft uitgevoerd, betreffen controle van het profiel van de zeewering. erg aan de derde prijs op de wereld kampioenschappen. In elk land wor den andere eisen aan de vogels ge steld, zodat de nationaliteit van de jury uiteindelijk bepaalt wie het ere podium mag betreden. „Bij de Noordhollandse kampioenschappen in december behaalde ik de eerste, de tweede en de derde prijs. Én de bondsprijs, het hoogste dat er te ha len valt Dat vond ik wél leuk, omdat iedere deelnemer daar van te voren weet waar de jury op let." Liefhebber De oorspronkelijk uit Den Helder af komstige Hoogendijk is een echte liefhebber. Sinds een kleine twintig jaar fokt hij kanaries. De laatste tien jaar behoort hij bij de Nederlandse top, die niet meer dan een kleine honderd fokkers telt. Die positie is niet uit de lucht komen vallen. „Mijn opa fokte al kanaries. Mijn vader met, maar die had wel allerlei andere beesten. Mijn broer Willem zit er ook middenin. We gaan altijd samen naar tentoonstellingen. Ook om de kosten te drukken." De fokkerij, of kwekerij zoals hij zelf zegt, is niet voor iedereen wegge legd. „Het gaat er om een goeie lijn op te zetten. Maar met alleen een prima stamvader red je het ook niet. De kunst is er de juiste poppen (vrouwtjes) bij te zoeken, want niet alle beesten passen bij elkaar. Ik wil steeds een stapje hoger. Pas wan neer een bepaalde kleur precies is zoals ik wilde, begin ik met een an dere." Daar komt heel wat bij kijken, blijkt uit Hoogendijks verhaal. „In de kop van Noordholland wordt weinig ge kweekt. Dat komt door de zeelucht, hè. Die is zwaarder. Sommige soor ten vallen om die reden helemaal af „Een goede stamboom begin je niet met een vogel die al 93 punten op een tentoonstelling scoort, want dan kan het alleen maar minder worden. Rond de 89 punten, dat is een mooi begin. Alle gegevens houd je bij in een soort boekhouding. Dat doet m'n broer voor me, die voert ze in de computer in. Maar het liefst doe ik het op het oog. Dat vind ik mooi. „Goede vogels zijn duur. Vijfen zeventig gulden is niks. En dan moet je nog oppassen dat je niet wordt geflest. Soms is een vogel behan deld met antibiotica Dan ziet-ie er prachtig uit, maar nakomelingen kun je wel vergeten." Hoewel het houden van kanaries niet goedkoop is, hoeft een goede Antwoord vorige vraag: Op Texel grazen ongeveer 16.000 schapen. In het voorjaar komen daar zo'n 25 000 lammetjes bij. Nieuwe opdracht: Waaraan dankt de Fonteinsnol z'n naam? Postbesteller Piet Knol baart dezer dagen opzien met een fraaie bak fiets. Hij onderwerpt het opmerke lijke vervoermiddel aan een test om te kijken of hij ermee uit de voeten kan Zelf is hij er al uit.Ik wil hem nu al niet meer kwijt Het is een reuze- handig karretje, waarmee ik een hele vracht kan meenemen. Parke ren is een fluitje van een cent. Even óp de handrem en je wandelt zo met de post naar de brievenbus. Steun punten om post bij te laden, is nu niet meer nodig. En het bespaart veel tijd, want je bent in een mum van tijd in elke uithoek Bijkomend voordeel is dat alle post en aangete kende brieven in deze waterdichte bak keurig droog blijven De volleyballers van Tevoko heb ben zaterdag drie punten aan hun totaal toegevoegd, maar de ma nier waarop zal niet lang in het geheugen blijven hangen. In Ons Genoegen ontvingen de Texel aars de routiniers van Madjoe 3, een team waarmee de eiland bewoners in het verleden nog wel eens problemen hebben gehad. Slechts zes Enkhuizenaren had den de oversteek naar Texel ge maakt, waaronder een jeugd speler. De belangrijkste kracht Nico Brandsen ontbrak Tevoko had alle mogelijkheden om de opponent snel de douches op te laten zoeken. Helaas wisten de Texelaars zich naadloos aan te pas sen aan het niveau van Madjoe. waardoor een rommelige partij op de vloer van Ons Genoegen werd gelegd. De uiteindelijke 3-1 winst was echter nooit in gevaar geweest. Reeds in de eerste set maakte Tevoko zich er makkelijk vanaf door alleen via de service punten bijeen te sprokkelen. Tevoko had wel steeds een voordelige marge in de score, maar kon toch niet echt uitlo pen. Met 15-12 eindigden de Texelaars winnend. Ook de tweede set bood Madjoe geen spectaculair weerwerk. Tevoko hoefde gezien het aantal passfouten van de gasten opnieuw niet tot het uiterste te gaan voor de 15-8 setwinst. In de derde set leek de thuisploeg enige inspiratie te vergaren en liep snel uit naar 7-0. De gemakzuchtige houding die de Texelaars echter ten toon spreidden brak hen nog lelijk op De routiniers van Madjoe wisten met een venijnige opslag zowaar te rug te komen in de wedstrijd en via 10-10 moest de thuisploeg met lede ogen de set uit handen geven: 13- 15. Uiteindelijk bracht dit setverlies de ploeg van André van der Vliet weer bij zinnen. Via een goede opslag- beud van Koos Doeven liep het Texelse team uit naar een 5-1 voor sprong. Enkele snelle buiten- aanvallen van Michel Gomez brach ten nog wat kleur aan de wedstrijd, die door Walter Oskam uiteindelijk met een ace werd uitgemaakt: 15-7 kweker er niet op toe leggen. „Ik heb ongeveer honderd vogels. Die kos ten zo'n zestig gulden per maand. Maar na een broedperiode heb je zo'n tweehonderd jongen die je kunt verkopen. Gemiddeld houd je er daarom iets aan over." Geen parkieten Hoogendijk houdt z'n vogels in een aanbouw achter zijn huis. „Alleen kanaries. Parkieten vind ik niks. Die slopen alles." Het zijn kritische beesten, die hoge eisen stellen. „Ze krijgen eén keer per dag eten, altijd op hetzelfde tijd stip. Andere kwekers voeren twee keer Dat kan ook, als het maar re gelmatig gebeurt. Ik kweek bij 15 graden. Is het kouder, dan blijft de moeder te lang op haar jongen zitten en krijgen ze te weinig eten. Is het warmer dan 19 graden, dan gaan ze zweten. Ze moeten bovendien mini maal dertien uur licht hebben." Enige kennis van psychologie is ook nooit weg. „Ik pak ze alleen met een net|e. Anders zouden ze altijd schrikken wanneer ik binnenkom. Nu weten ze dat ze niets te duchten hebben wanneer ik ze zonder net benader." In de broedtijd komt Hoogendijk zo weinig mogelijk bij z'n beesten, om de rust niet te verstoren. „Anders kan ik er uren zitten kijken, om hun gedrag te bestuderen. Ik heb echt een band met ze. Nee, namen geef ik ze niet. Maar ik hou ze wel bijna allemaal uit elkaar." Een 55-|arige vrouw vond dinsdag haar auto terug met deuken in de deur en aan de achterzijde. Ze had de wagen maandag onbeschadigd neergezet op het parkeerterrein aan de Vogelenzang. Aan de lakschade was te zien dat een andere automo bilist er tegenaan is gereden, maar hij of zij heeft zich niet gemeld. Een verjaardagstaart met een foto van de jarige zelf. Dat kan sinds kort bij bakkerij 't Gouwe Boltje. die hiervoor speciale computer apparatuur met eetbare kleurstof heeft aangeschaft. „Je kunt het zo mooi maken als je zelf wilt", vertelt bakker Jillert Blom. „Foto's, bedrijfslogo's en teksten, al les valt te gebruiken De ene dag in leveren, de volgende dag klaar Het idee is afkomstig van een col lega uit Harlingen, die experimen teerde met het bedrukken van ouwel („eetpapier" zoals bij kokosmakro nen). Knelpunt was dat de kleurstof smakelijk èn goed van dikte moest zijn, zodat de printer niet zou vastlo pen De Friese bakker kwam achter de juiste samenstelling. Blom nam het procedée over en schafte een scanner en inktjet-prin- ter met speciale adapters aan. In sa menwerking met de Texelse ontwer per Henk Stark ontwikkelde hij het programma verder. De bakkers, die de apparatuur zelf bedienen, bed rukken niet alleen taarten, maar ook petitfours, gebak, marsepein en bonbons. De extra kosten bedragen telkens een tientje. ledewerking van de gemeente Boersen enige jaren geleden op anderhalve hec- werd toestemming gegeven schuur te bouwen De zelf- loopt als een trein. „We er allebei onze handen aan worden ook nog door verschil- mensen geholpen", aldus de nu een bedrijfswoning wil „Hel is zaak om er dichtbij We werken op biologische maar dat is intensief. Veel on- u kent dat wel." mwonenden, die advocaten- ior Frantzen in de arm hebben men, worden in hun bezwaren fëund door de werkgroep De schuur van familie Boersen op de starterslokatie aan de Middellandse weg. fpluktuin is uitgegroeid tot een bloeiend bedrijf. A zegt moet B zeggen. Dat strekking van de commis- voor ruimtelijk en huis- ingsbeleid ten aanzien van de plannen van het echtpaar sen. Zij willen een huis bij fruitbedrijf aan de Middel weg. De omwonenden zijn n. De oorsprong van het pro nt ligt ergens anders. „Voor ers zouden boerderijen be- kbaar moeten worden ge- dan had je dit niet", ver- W. Boersen zelf. Landschapszorg en Tien voor Texel. Het bedrijf op zich is niet in het ge ding, maar de bouw van een woon huis op die plek wordt gezien als een landschappelijke aantasting. „De provincie had al enige moeite met die schuur indertijd. Wij hebben er spijt van dat we toen met meer be zwaar hebben gemaakt", aldus Adriaan Dijksen van Landschaps zorg, die betoogde dat een schuur niet automatisch mag leiden tot een woning, winkel, parkeerterrein enzo voorts. „Anders moeten we uit voor zorg voortaan overal tegen in het geweer." „ledereen is tegen het dichtslibben van het Texelse land schap, maar als het dan tot daden moet komen schort er het één en ander", voegde Menno Stam na mens Tien voor Texel toe. Ruzieachtig Jan Koolhof van het CDA verklaarde moeite te hebben met de toon van Landschapszorg Het leidde tot een ordinaire kibbelpartij met Dijksen, die door Schilling niet werd Postbesteller Piet Knot Is met z'n rode bakfiets een opvallende verschijning. >gendijk kan uren naar zijn kanaries Kijxen. (Foto Joop Rommols Hoogendijk uit Den Burg is begenadigd kanariefokker. Ie wereldkampioenschappen itphen behaalde hij onlangs in goudsatinet een derde Hij was er niet om de beker (tvangst te nemen. Geen des- isse, maar eerder een getui- i van zijn liefde voor de irij. „Er komen duizenden be ers naar zo'n tentoonstelling, te druk. Je kunt er niet eens naar de vogels kijken, want staan ze al weer in je rug te en." Hoogendijk een regelmatige dergelijke evenementen Noodgedwongen. „Je hoort er wat van een topvogel verwacht wordt. Er zijn steeds weer andere eisen waar aan je moet voldoen om in de prijzen te vallen", legt hij uit. Dat het niet altijd meevalt om in de pas te lopen met de laatste trends, bleek een paar jaar geleden. Hoogendijk had een zilverkleurige kanarie, waarmee hij goed scoorde. De keurmeesters vonden echter dat hij voor de absolute top eigenlijk een bruine vogel had moeten hebben De fokker deed daarop verwoede pogingen om het zilveren vogeltje een bruine nakomeling te bezorgen. Niet helemaal onmogelijk, omdat de broedtijd van een kanarie slechts acht weken bedraagt, zodat je in een jaar tijd al gauw een paar generaties verder bent Maar evengoed was het een lastige opgave. Toen Hoogen dijk een jaar later vol trots een bruine kanarie aan de jury presenteerde, werden wenkbrauwen gefronst. In derdaad. een mooie vogel, met de juiste afmetingen en een stevige borstkas. Maar jammer van de kleur. Want met een zilveren exemplaar had hij vast beter gescoord... „Ik had bovendien de pech dat-ie niet op z'n stok wou springen. Ik werd nu maar tweede. Daar heb je allemaal rekening mee te houden Om vergelijkbare redenen hecht de Texelse fokker eigenlijk niet eens zo Banketbakker Arnold Wesselman met een kersverse „foto-taan'

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7