(eurmeester speelt graag een deuntje w& Amsterdammertje bleef hangen in PH-polder ■m,- Herziening recreatieplan steekt niet op half jaar Jan Bakker inspecteert 25 jaar bollen gespoeld TEXELSEi? COURANT' Toekomstvisie erbij betrekken" Poundcake zoekt nieuwe bandnaam Zwemclub tweede in Volendam Mareis staken ia „bloedbad" Veel vis Jordy Vinke start seizoen met zege Kaartduo rukt op naar de top landcompetitie volleybal VRIJDAG 20 MAART 1998 'VVV. ibollen keurmeester Jan Bakker uit De Waal draait zijn hand niet om voor een stukje muziek. Foto Gorard Timmerman) •t werk houdt niet op bij het nalopen van een veld bollen. Ik met de kwekers mee.Zijn warme persoonlijkheid maakt goedgemutste rayon-keurmeester Jan Bakker (58) uit De al tot een geziene Texelaar. Een man die het beste met de rs voor heeft en die ook als hij een partij afkeurt, op ipathie kan rekenen. In z'n vrije uurtjes pakt hij het liefst de vomca. Omdat hij inmiddels een kwart eeuw bollen keurt, Ie de Bloembollenkeuringsdienst hem zaterdag tijdens een j,„ <ke receptie in De Lindeboom een gouden speld op de •rs. Jan Bakker kent, weet dat een rek met hem vele wendingen it alvorens de keuring in beeld Het getuigt van een brede in- ;e „Ik praat echt niet alleen bollen. Ik voel me erg betrok- ii| bedrijven en de mensen die er werken. Er zijn zoveel leuke on derwerpen 1 Het vak van keurmeester houdt voor Bakker beslist met op bij de inspectie van de bloembollen. „Als er bij een kweker een kind wordt geboren, ga ik even langs. Als iemand iets heeft te vieren, loop ik even binnen. Bij een sterfgeval, ga ik naar de begra fenis. Het heeft niets met het werk te maken, maar het hoort er toch bij." Zelf boer Bakker weet wat het is om boer te zijn „25 Jaar geleden molk ik zelf 17 koeien, had schapen en bollen. Op een dag werd ik gevraagd of ik de opvolger van keurmeester Bram Lagerveld wilde worden Daar moest ik natuurlijk wel even over naden ken. Want ik was het boerenbedrijf aan het opbouwen. Het was toen een tijd van schaalvergroting Als ik verder wilde boeren, moest flink worden geïnvesteerd. De keus was eigenlijk niet zo moeilijk Ik had zelf krokussen en tijgerlelies Bollen keu ren, dat lag me wel." De Texelaar keurt de bollen in het veld op virus- en aaltjesziekte. „Op Texel stonden in het begin nog met zo bar veel bollen en bovendien liep collega Cees Blom er ook nog. Voorjaars liep ik op Texel in de voorjaarsbollen en in de Wieringer- meer en De Zijpe keurde ik daarna lelies. De oppervlakte bollen groeide hier snelTegenwoordig wordt de rayon-keurmeester in de drukke tijd bijgestaan door Ron Blankevoort en Simon van der Geest. Zondag Naast de inspectie te velde, keurt Bakker de droge bollen ook in de schuur In de topdrukte van het sei zoen, als de bollen maandagmorgen met de eerste boot op transport gaan, is Bakker niet te beroerd om op zondag bij een bollenteler langs te gaan „Ik begrijp wel dat die vrachtauto zondag moet worden ge laden, om maandag weg te kunnen Als daarvoor een vervoersbewijs no dig is, verzorg ik dat Zonodig zeven dagen per week." Die service is een andere reden waarom Bakker in een goed blaadje staat bij de Texelse bollentelers. Soms zijn er gevoelige kwesties. Japanners Bijvoorbeeld het exportverbod voor Texelse tulpen naar Japan. Texel mocht als enige gebied van Neder land geen tulpen aan dit land leve ren, omdat de bollen besmet zouden zijh met grijsmus Japan wilde de in voer pas weer hervatten, als uit een inspectie door hun eigen keurmees ters zou blijken dat de bollen gezond waren. Alles werd in het werk ge steld om de tulpen te zuiveren Tulpentelend Texel wachtte met kromme tenen de komst van de Ja panners af De inspecteurs uit het Verre Oosten bezweken voor Bak kers joviale ontvangst. „Je kan wel heel gestressd doen, maar ik zeg te gen ze: laten we eerst koffie doen. Dus gingen we naar Theo Bakker op de haven En tussen de middag lek ker eten natuurlijk. Eén Japanner vroeg aan mij of ze Texel in eén dag konden bekijken Ik zeg: wel in een half uur. En toen beklommen we de kerktoren van Den Burg. Later had ik nog eens een Japanner, die wou óók de toren beklimmen." „Wat betreft de bollen, kun je de Ja panners goeie en minder goeie laten zien. Ik liet ze natuurlijk het beste zien wat er was. Ze waren dik tevre den. Toen de keuring af was, wilde ze allemaal nog eens een dag naar het eiland, maar dan voor hun ple zier. Het is maar net hoe je met ze omgaat." Respect Zijn omgang met de bollentelers, le vert hem veel waardering op. „Ik heb respect voor bloembollentelers. Je streeft in overleg met de kweker naar een hoge kwaliteit. Als er eens wat is, moet dat zo min mogelijk pro blemen geven." Toch moet er wel eens worden op getreden „Enkele |aren geleden was er een uitbraak van stengelaatje in krokussen. Partijen die van de overkant kwamen. Vele tonnen plantgoed moest worden vernietigd- Een pijnlijk verhaal, want de telers kregen slechts de helft vergoed Toch moest het gebeuren Proble men of ruzie met telers heb ik nooit gehad. Wel begrip." Het aaltjesprobleem speelt ook in de narcissen, doelt Bakker op de bollen die twee jaar achtereen op hetzelfde veld staan. „Op een paar bedrijven zijn nog problemen. Als het te erg is, worden de bollen vernietigd. De be smette grond is een ander pro bleem. Hygiënisch werken is erg be langrijk. Knoop dat maar in je oren." Muziek Zijn populariteit bleek uit de grote drukte tijdens de receptie. Speciaal voor die gelegenheid zong Arie Lap, op piano begeleid door Hanme Roos, een lied dat Bakker op het lijf was geschreven Gerhard Smeenk en Hans Kieviet zorgden voor muzi kale afleiding. „Muziek is voor mij heel belangrijk Ik speel alle genres en ben heel wat avondjes van huis. Op feestjes, par tijen en noem maar op Het geeft mij voldoening." Zelfs op de avond voorafgaand aan de receptie, ver maakte Bakker tot in de kleine uur tjes het publiek in café De Karseboom Als begeleider van de Dansgroep Oude Dansen, speelde hij onlangs nog tussen de bloemen pracht op de Keukenhof. Ook in het verzorgingstehuis, waar hij regelma tig voor de oudjes speelt, is Bakker een geziene gast. Met collega-keurmeester, muzikant én buurman Simon van der Geest, praat hij met alleen over bollen. „Met Simon op de gitaar en ik op de piano, spelen we samen een eind weg Ik kan uren muziek maken. Wat er zo leuk aan is? Ach, de harmonica is als een asperientje. Het is een goede remedie tegen van alles Na het bestemmingsplan buiten gebied is het recreatiebasisplan nu toe aan herziening. Begin dit jaar wordt de stand van zaken In recreatie en toerisme op een rij gezet, evenals de ontwikkelingen die spelen in deze sector. In het najaar volgt discussie met alle be langhebbenden. Het eerste recreatiebasisplan van de gemeente is in 1974 gemaakt. Het spitste zich toe op kwalitatieve gegevens zoals het aantal slaap plaatsen. Dat werd gebaseerd op de hoeveelheid toeristen die een ge bied (bos, strand enz.) aan kan. In 1990 vond evaluatie plaats, waarbij de discussie veel meer kwalitatief werd: niet het aantal slaapplaatsen, maar de verdeling over de sectoren Seizoensverbreding en doelgroep enbeleid werden speerpunten Er wordt tegenwoordig steeds meer op langere termijn gedacht Er moet op ontwikkelingen worden inge speeld zondat dat dat ten koste gaat van landschap of lokale bevolking. Tegelijk is de concurrentie tussen toeristische bestemmingen toege nomen Niet alleen in de rest van Nederland wordt naar de gunst van de vakantievierder gedongen, ook elders in Europa gebeurt dat. Dat vereist een nog betere afstemming van zaken. Zelf doen Werkzaamheden ten aanzien van de plannen voor '74 en '9C werden door de gemeente uitbesteed De herziening van '98799 wordt door de sector Ruimte en Wonen zelf ge daan. Om de stand van zaken en de ontwikkelingen op een rij te zetten, zullen door de ambtenaren onder andere gesprekken worden gevoerd met vertegenwoordigers van groe pen in de recreatiesector. In augus tus wordt een stuk met bevindingen gepresenteerd, waarna de maat schappelijke discussie kan losbar sten. Pieter de Groot van D66 pleitte er dinsdag in de commissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid voor dat te vens een toekomstvisie in beeld wordt gebracht. Hij stelde voor om geld dat opzij is gelegd in het kader van het sociaal economisch structuuronderzoek daarvoor aan te wenden. Dat daardoor meer tijd no dig is voor de totale planherziening vond hij niet erg Hij kreeg bijval van de andere commissieleden. Erna Eelman van de VVD wees erop dat niet alleen verenigingen als TVL en TVO moeten worden gevraagd om een mening, maar óók bewoners van Texel die met worden vertegen woordigd door één of andere organi satie. Jan Koolhof van het CDA voegde Teso toe als gesprekspartner „We moeten dit zo breed mogelijk aan pakken, maar wel de leefbaarheid hoog in het vaandel houden." Poundcake betrekt de fans op lu dieke wijze bij het verzinnen van een nieuwe naam. De band nodigt ieder een met een suggestie uit zaterdag avond naar café W'tjewel te komen De band, die zonder gitarist Sil van Dijk verder gaat, heeft mèt Elles Kaercher nieuwe impulsen gekre gen. Bij dit nieuwe gezicht, geluid en repertoire, hoort een nieuwe naam Degene die de meest originele ver zint, wordt beloond met een reis naar London voor twee personen. De aanstormende band Freakwave, die het visitekaartje afgaf op Texelpop. verzorgt met een geheel eigen repertoire het voor programma Tijdens het jaarlijkse kikkertoernooi in Volendam hebben de zwemmers van ZPC TX'71 zich flink geweerd. Er werden tien medailles gehaald. Van de vier deelnemende clubs werd Texel tweede Tweede prijzen werden behaald door Anna Lisa Albers, Remond van der Zwaag (2x) en Lea van der Zee. Bronzen me dailles waren er voor Marlijn Brou wer, Lea van der Zee, Eline Zijm (2x), Imme Wassmk en Anna Lisa Albers iollfopper in de tweede klasse ;etbal van het rayon Noord- nd Noord, tussen Rebound lit Schagen en het herenteam )e Mareis, kende een bloedig Nadat eerst Albert ten liei Po ine grif iaat ■ti|: de tegen zijn kin werd geraakt een elleboog, was het vijf 9 G ten later Paul Inpijn die vol, la?londer zijn rechteroog, werd iffen. j bloedend verliet Ten Wolde eld Voor De Mareis was dit de iel die de emmer deed overlo- Gezamenlijk werd besloten het veld te verlaten, Rebound ver- ereerd achterlatend. De stand op dat moment 47-53 voor und, met nog vijf minuten op de edstrijd begon rustig, zoals het upper betaamt. De Mareis wis- oor goede doorloopacties ti en door het veld breed te hou den, vooral op de achterlijn, regelmatig scores te pakken. Rebound stelde daar aanvankelijk veel driepunters van de nummer 10 tegenover en normale scores van de goed spelende nummer 9. Bij de rust lagen de twee ploegen dicht bij el kaar: 23-27 voor Rebound '84. In de tweede helft bleven De Mareis in hetzelfde stramien doorspelen. Naarmate de wedstrijd vorderde, be gon de frustratie bij het met slim spe lende Rebound, dat gewend is aan overwinningen met minimaal twintig punten verschil, toe te nemen. Zij zochten de oplossing in fysiek ge weld. Het ellebogenwerk had een bloedbad tot gevolg, voor De Mareis reden de wedstrijd te staken. „Geen idee of dit nog een staartje krijgt", al dus Jos Witte, die een akelig gevoel aan de confrontatie heeft overge houden. Scores: Eric Venneker 15 punten. Albert ten Wolde 11. Paul Inpijn 10 Ene Heijenk 9. Jos Witte 2 Programma: Zaterdag 21 maart Sportlaan. Den Helder 18.00 u Mareis (D)-Hoppers jun B Zondag 22 maart Sportlaan Den Helder 17 00 u HBC 3-Marels (H) Tijdens de tweede wedstrijd om het sportviskampioenschap werd op het strand bij het reddingboothuis van De Cocksdorp veel gevangen. Vijf tien visjes waren kleiner dan tien centimeter, maar er werden ook vijf grotere exemplaren aan de haak ge slagen Johan Hopman ging als win naar naar huis met tien vissen en een totale lengte van 91 cm. Tweede werd Poul Verhagen (vier vissen-29 cm) en derde Cor Huis man (drie vissen-29 cm). De deelnemers staat op zondag een wedstrijd aan boord van de „Rival" te wachten. Om 10.00 uur wordt ver trokken vanuit Oudeschild Wielrenner Jordy Vinke is het weg- seizoen goed begonnen. De kop man van de Rab-ploeg won in Den Helder een wedstrijd op het par cours van vereniging DOK. Vinke versloeg in de eindsprint zijn Helderse medevluchter. Ploegmaat Gonda Kiewiet en Roel de Zwart hebben goede zaken gedaan in kaartronde 23 van de klaverjas- club. Zij behaalden 7453 punten en verstevigden hun leidende po sitie in de derde periode. In het al gemeen klassement stijgen zij van vijf naar drie. Als zij deze vorm vast weten te houden kun nen zij nog een serieuze gooi doen naar het clubkam pioenschap, zij staan in de totale Roel Bakker ging verrassend als vijfde over de meet, nog vóór de Texelse junioren Ivo Witte en Joost Bakker. ranglijst een kleine 1500 punten achter op nummer 1. De tweede plaats van de avond was verrassend voor Mia en Piet Flick, die naar eigen zeggen met 7426 punten een persoonlijk record scoor den. Vorig jaar wist dit duo op de laatste avond aan de rode lantaarn te ontsnappen maar dit jaar gaat het een stuk beter. Zij stijgen vier plaat sen en staan nu 25e in het alge meen klassement. De derde plaats was voor Jean Zee man en Wiggert Haring met 7294 punten. Zij stijgen van 31 naar 29 in het klassement. In de derde periode staan zij nu elfde Door Witte en Janny Kiewiet werden vierde met 7072 punten. De vijfde plaats werd ingenomen door Arend Dijker en Piet Moree met 7056 punten. Truus Witte en Janny Wonder (waarbij de laatste voorbeeldig werd vervangen door echtgenoot Frans) kwamen met 7011 punten nog juist boven de magische 7000 grens. Het avond gemiddelde was met 6289 punten goed te noemen, er werden 52 mar sen gespeeld. Met nog drie avonden te spelen blijft het in het algemeen klassement ra zend spannend. De eerste plaats wordt nu weer ingenomen door Lieuwe van der Veen en Hans West dorp, met bijna 400 punten voor sprong op Fenny en Rob Caspers. Het "koppel in vorm", Gonda Kiewiet en Roel de Zwart, staat derde en is zeker nog met kansloos. Ook Gerda en Freek Veeger mogen nog een beetje hopen. famma dinsdag 24 maart: BA mannen 'IS Sportshop-De Waal Super ;,aal5 Super-Graaf Spuiterij De Waal 'enÏKobeko-Paal 9 0SG en f5 Maarcobouw-OSG Tatenhove 1 3 1 Copy's -Tatenhove 1 Balcken 1 f2 Balcken-Paal 28/Krim Cocky's led'B laa"j B dames I Smash'68-Gimsel ABN AMRO 5 Gr.Slock 1-ABN AMRO Videolux J Zeilmakerij-Videolux Wiersma J Wiersma-Jozelschool De Rival ünrr Keursl Dros-De Rival Top Tien 5 Top Tien-Cinema Texel Dros Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texelaar zijn te onderschei den. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te vestigen? In de rubriek Aan gespoeld deze week: Theo Franchimon htig: C dames: I Klif 12-Timmers Bakkerij Nioz I Question-Nioz Leydekkers 1 Haarstudio-Leydekkers Waayer 2 J Westerlaken-Waayer 2 Durper Dr. I Durper Drup-lepe de BoerNokanto Nokanto-Eierl. Huis lepe de Boer itrijdleiding: Frans en Guus, loon 314171. 9en 17 maart: Teso-Kees de Waal 1-2: Graal mj-Sportshop 0-3; MaarcoBouw-Tatenhovel DGM-0SG 3-0; Cocky's Kapsalon-Paal 28/De 1-2; 12 Balcken-Kobeko 2-1; EcoMare- hove 2 2-1; Euroase-Fitt 0-3; Ass kant. ekur ■Oenneoord 2-1, L&R-Cavo Latuco 3-0: Gr. lOOtriï .Au,ocenl,ale M: Handicap'94-Super2- makerij-ABN/AMRO 3-0: Top Tien-Videolux 3- .5 ock vr-Smasti'68 3-0; Wiersma Meubelen- F" 1-2; Gimsel-Jozelschool 2-1; Keurslagerij ^^rvlnema Tercel 2-1. Theo Franchimon (66) kwam als Amsterdammertje in de honger winter naar Texel. Hij is hier nooit meer vandaan gegaan. „Het was het laatste jaar van de oor log. Ik was een jochie en alleen met m'n moeder achtergebleven, We kre gen het steeds slechter. We hoorden dat er een boot kwam van Texel om uitgehongerde kinderen te laten aan sterken en zijn we naar de haven gegaan. Er was echter één probleem: mijn naam stond niet op de lijst Moe der zette me toch maar op de boot, want dan bleef er tenminste nog eén van ons over." „Op Texel werd ik met nog een paar andere kinderen die ook niet op de lijst stonden naar een huis aan de Stenenplaats gebracht. .En jij gaat maar met mij mee.' Zo kwam ik in de praktijk van een mijnheer Koens te recht Toen ik boven in dat huis kwam liep ik tegen een kadaver aan. Ik dacht dat ik in een lijkenhuis was te recht gekomen. De man bleek ech ter veearts en was een konijn aan het ontleden. Wist ik veel Na een week werd ik meegenomen naar een pleeghuis in de PH-polder Achterop de fiets tussen de tuunwallen door en de dijk over had ik weinig vertrouwen in een goede afloop. Ik kwam ik bij ome Jan Spoelstra en tante Heintje Zegel. Bovenop de keukentafel zat met gekruiste benen een blond ventje, dat was Edo Spoelstra. „Hèèwwe jullie ok skéépe deero?", vroeg hij „En irrepels, butter en peerde?." Wist ik veel wat hij be doelde, oorlogsschepen of zo: dat is hier met goed, dacht ik Toen me vrouw Zegel binnenkwam, heeft zij het één en ander rechtgezet. Ik heb een hele pcos bij hen gezeten. Het waren doodgoeie mensen." „Ome Jan slachtte zelf varkens in de oorlog. Hij bewaarde het vlees diep in een oude waterput. Toen er eens een patrouille kwam, wees een Duitser op de kelder. .Daarin is niks', zei ome Jan. Hij geloofde het niet en stuurde een Georgiër (het was nog vóór de opstand) naar beneden. .Nein, Nein'. riep die Rus vanuit de put. Ome Jan schrok zich wild, want het hing er vól met ham en spek. De volgende dag meldde die Georgiër zich weer. Hij kreeg van Ome Jan wel een lap spek mee." De Russenoorlog maakte grote in druk dp de jonge Franchimon. „Op een dag zei Ome Jan: ga even een fiets halen bij buurman Van der Geest van Annie Hoeve. Ik passeerde het huisje van Bram van Lenten en was er bijna, toen twee mannen in burger me tegemoet kwamen. Het bleken later Georgiers te zijn, maar dat wist ik niet. Zo'n zestig meter erachter fiet sen twee moffen, met het geweer op de rug. Toen ze elkaar in de gaten kregen, smeten de moffen de fietsen neer en trokken hun geweren. Ik dacht dat ze het op mij hadden voor zien. Eerlijk waar, je hebt nog nooit iemand zó hard zien lopen. Wat ik toen zag, zal ik nooit vergeten. De Georgiérs draaiden elkaar tegelijk om en schoten de Duitsers morsdood Binnen een half uur krioelde het van de moffen „Ik ben na de oorlog nog wel eens terug geweest naar Amsterdam. Maar eigenlijk had ik er niets te zoe ken Ik ben in de polder blijven han gen, Ik had m'n vrienden daar, bij voorbeeld Hein Tjepkema, en werkte graag op het land. Het was er goed en ik raakte bij verschillende boeren aan het werk. Bij Van Rossum, Piet Koopman op Johanneshoeve. Daar zat ik wat ze toen intern noemden. Toen ik in dienst zat, meldde ik me eens ziek, om bij de oogst te helpen. Ineens kwam de dokter te controle ren. Ik sprong als de sodemieter met kleren en al te bed. Toen legde Van Loon z'n hand op de matras. .Nou. dat voelt nog koud Theo. jij ligt hier nog niet langIk zei maar dat ik net naar de wc was geweest en liep er door „Ik werkte bij Adriaan de Visser van Mariahoeve en op hoeve Katwijk We woonden in het huisje op de dijk bij de sluis, dat er met meer staat Ik kreeg zelfs de kans om bedrijfsleider te worden, maar durfde dat met aan. Daar heb ik achteraf nog wel spijt van gehad." „In die tijd vestigde Dirk Timmerman uit Lutjebroek z'n bedrijf bij de sluis Zo ben ik van het boerenwerk in de bollen terecht gekomen Die West friezen waren gewend om op de ver jaardag de fles naast het glas neer te zetten, want dat was makkelijk. Na zestien cb'tjes stapte ik met Bep ach terop de brommer om naar ons huis op 't Horntje te tuften. Door dat Theo Franchimon heeft bijna op elke boerderij ir de Prins Hendrikpolder gewerkt. (Foto Gerard Timmerman) geslinger duurde het een eeuwigse tijd voor we thuis waren. Toen we 's zomers de tulpen machinaal ging rooien, wat nog met de hand ge beurde, zeiden ze: Timmerman gaat failliet. Want die kwetsbare bollen moest je behandelen als een jonge meid Maar zelfs de eieren die we met de machine oprooiden bleven heel. Niks failliet dus. Nadien verhuisden we naar Den Hoorn en raakte ik bij Bert Bruijn aan het werk. Op een keer bleef de beddenrooier in het Hoorn der Nieuwland steken Wij aan het graven. Toen bleek dat we op een mitrailleur van een neergestorte bom menwerper waren gestuit. Het ding was wel anderhalve meter lang. Van de bollen verzeilde ik in de bouw, toen ik bij aannemer Drijver aan de slag kon." In Den Hoorn ontmoette ik Bep Dijker, met wie ik later trouwde Ik liep eens met Bep langs het voetbalveld Ze waren aan het trainen en de bal kwam bij mij terecht. Toen ik hem terug schopte, riep Dick Drijver (het huidige raadslid, red .Theo. je kan wel bij ZDH komen voetbalten'. Dat ge beurde Ik voetbalde met Kees de Bruijn. Piet de Wit, Kees Kok en noem maar op. Het bleef niet bij voetballen alleen Ik was op het laatst alleen maandagavond nog thuis, Bep vond het niet erg, omdat ze zelf op hand bal heeft gezeten. Ik ging naar elftal besprekingen, twee keer per week trainen, zondag voetballen en zater dag coach van de junioren. Het elftal van toen werd kampioen. Prachtig was dat. Nu ik in Den Burg woon heb ik niets meer met de club Ik heb al in geen tijden langs de lijn gestaan." „Ik denk dat ik op het eiland zo'n beetje nog de enige van de toenma lige Mokummers ben Toen er laatst eens een reünie was, vroeg Harry de Graaf waarom ik niet present was. Ik zeg' Harry, ik voel me een Texelaar en geen Amsterdammer. Ik heb het verschrikkelijk getroffen op het eiland en wil hier nooit meer vandaan. Ze zullen me hier moeten begraven

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 9