Honderden eieren onklaar gemaakt Cjrocn ^warLr Jexels in het harL, rrN— VVV Texel Promotie ran stichting naar NV Intekening op aandelen start morgen Texel test m*® Caravan brandt helemaal uit Om gewasschade te beperken: Eierzoekers vinden kalfje TEXELSE-^ COURANT Meer ruimte voor kunst in De Koog 2 Ook op Texel een vogelaar-invasie 2 Sport: Texel verspeelt kansen, ZDH in nacompetitie 3 Zandzakken voor rotonde Eierland 5 Bedrijvigheid: computers en extra kassa's 5 Kuiper: „WLTO op zijspoor gezet" Twintig gratis ootovertochten N.V. VVV TEXEL PROMOTIE Maatschappelijk Kapitaal: ƒ2.500.000,- BEWIJS VAN AANDEEL No. 1. Steun voor de bouwdorpen Politie verhoort Texelaars in zaak drugsdealer foor de rechter gemeente strijdig met het bestem mingsplan. Het betreft namelijk agra- v- W'V' .I— De caravan stond In lichter laaie en was niet meer te redden. /Foto Frans Hopman i Een caravan op het parkeerterrein naast Garage Grismgt aan de Bern- hardlaan in Den Burg is vrijdag middag door brand verwoest. Brand weerman Marius Banda zag, toen hij toevallig langs fietste, rook uit de ca ravan opstijgen en alarmeerde zelf de brandweer. Volgens omstanders verstreek er vrij veel tijd voordat de eerste bluswagen arriveerde, maar Banda weerspreekt dat. Omdat de vlammen om snel zich heen grepen, zagen de mensen het vuur groter worden. Daardoor leek het lang te duren", verklaart hij. De caravan stond in lichter laaie en was niet meer te redden. De brandweer had de vlammen gauw gedoofd, maar er resteerde slechts een rokende puin hoop. Tot voor kort werd de caravan be woond door een man, die nu elders in Den Burg woonruimte heeft Waarschijnlijk is de brand veroor zaakt door vier jongens, die kort na het uitbreken van de brand bij de ca ravan werden gezien. In het duingebied tussen De Geul en paal 12 is zaterdag een grote hoeveelheid ganzeneieren be werkt, zodat ze niet meer kunnen worden uitgebroed. Dat gebeurde op initiatief van Staatsbosbeheer, in samenwerking met de jacht- combinatie die het gebied van SBB pacht. De maatregel is geno men om de schade aan landbouw gewassen in de omgeving te be perken. Het betrof een legale actie, waaraan echter geen ruchtbaarheid was ge geven Via de provincie was officieel toestemming verleend door het mi nisterie. Normaliter mag van 1 sep tember tot en met 31 januari op de grauwe gans worden gejaagd. Voor aanvullende maatregelen buiten deze periode is ontheffing nodig. Aanleiding vormde in dit geval het aantal klachten van agrariërs over schade aan gras en pas ingezaaide akkers. Zouden SBB en de jachtcombinatie niet in actie komen, dan lopen zij de kans schadeclaims van boeren aan hun broek te krijgen. De actie werd zaterdag uitgevoerd door een groep jagers en helpers onder leiding van Aris van der Slikke. de jachthouder van het betreffende gebied. Namens Staatsbosbeheer hield Maarten Stoepker een oogje in het zeil. De grauwe gans is de afgelopen ja ren enorm in aantal toegenomen. Van oorsprong is deze soort een drugs wilde kopen, maar dat wordt door hem ontkend. Na verhoor zijn beide mannen weer op vrije voeten gesteld In de duinen ten zuiden van Den Hoorn is het eerste Hooglander kalfje geboren. Deze ontdekking werd gedaan door de groep die zaterdag in het gebied naar ganzeneieren speurde. Het dier was net ter wereld gekomen, want het was nog nat en de na velstreng hing er nog aan. Het moederdier trok zich niets aan van de nieuwsgierige blikken en bleef rustig bij haar kroost. trekvogel, die in onze streken over winterde Inmiddels verblijft de grauwe gans hier het hele jaar. Van der Slikke schat dat de populatie op zuidelijk Texel nu 300 a 400 exem plaren groot is. Ten noorden van De Koog, bij De Muy, broedt een kleiner aantal. Wegens de toenemende klachten over gewasschade is vorig jaar voor het eerst een actie gehouden in de Texelse duinen. Toen werden de ei eren van ganzen geschud. Omdat deze werkwijze nogal intensief is en het resultaat onzeker, werd ditmaal een alternatieve methode toege past. De eieren werden gedompeld in plantaardige olie, waardoor de po reuze schaal verstopt raakt. ,,De vogels broeden wel, maar er komt niks uit. Het bestand ganzen wordt hierdoor in elk geval niet gro ter", aldus Van der Slikke. Afschie ten in de toegestane periode is vol gens hem met afdoende „Deze ganzen zijn erg intelligent. Ze gaan gewoon naar de buren. Nu trekken ze de duinen in om te broeden en halen hun voedsel van het pas ingezaaide land Vanaf half februari heeft dat al veel klachten gegeven Hoeveel eieren er onklaar zijn ge maakt, kan Van der Slikke met zeg gen. „Ik heb wel de indruk dat het er minder waren dan vorig jaar. Wel vonden we een nest met liefst twaalf eieren. Waarschijnlijk zaten daar twee wijfjes te broeden." Omdat zaterdag met het hele gebied werd uitgekamd, wordt deze week nogmaals actie ondernomen (Advertentie) yrffj *-"J- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. •RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11269 DINSDAG 31 MAART 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. NNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) Rmus Kuiper, voorzitter van WLTO- afdeling Texel, is teleurgesteld dat deze agrarische standsorganisatie vorige week niet is uitgenodigd voor de bijeenkomst in EcoMare. Rond het bezoek van prins Willem Alexander werd daar o a. een dis cussie gehouden over de toekomst van de drie economische sectoren toerisme, visserij en landbouw. Vol gens Kuiper had de WLTO daarbij betrokken moeten worden, aange zien deze organisatie de landbouw op Texel vertegenwoordigt en als eerste aanspreekpunt voor o.a. de gemeente fungeert „Dat EcoMare Jan Koolhof als spreker heeft ge vraagd, is hun goed recht. Maar zo is de WLTO op een zijspoor gezet. Omdat we met bij de voorbereidin gen betrokken waren, willen we geen verantwoording dragen voor wat over de landbouw is gezegd", aldus Kuiper. Zijn naamgenoot Jan Kuiper, direc teur van EcoMare, betreurt dat de WLTO niet van de partij was „Een fout van ons. De WLTO had op de lijst moeten staan, gezien het discussieprogramma 's middags Het was in elk geval geen bewuste keus van om de WLTO niet uit te no digen, laat dat duidelijk zijn. Ik zal het nog wel opnemen met Rinus Kui per." wordt op het aandeel geen dividend uitgekeerd. De winst kan zodoende maximaal ten goede komen aan de promotie. Dat de omvorming een dag voor de mteking pas wordt bekendge maakt, ontneemt veel overkanters de mogelijkheid hierbij aanwezig te zijn Invloed op het beleid hebben de be leggers op de jaarlijkse aandeel houdersvergadering Die komt in plaats van de huidige VVV-promotie avond. Qua aantrekkingskracht zal die bijeenkomst volgens Timmers met onderdoen voor de Teso-bijeenkom- sten De aandeelhouders worden in de watten gelegd." Bijkomend voor deel is dat de bezoekers na afloop informele contacten kunnen leggen. Prijs De prijs van een aandeel is op 1.000,- gesteld. De totale opbrengst van 2,5 miljoen levert volgens Timmers voldoende startkapitaal voor een gedegen promotie in de toe komst Elke aandeelhouder heeft recht op één stem Mensen met méér exem plaren, mogen dus ook maar één stem uitbrengen. Gezien de aantrek kelijkheid van het aandeel, verwacht Timmers morgen snel te zijn uitver kocht Intekenaars moeten ter identi ficatie hun paspoort of rijbewijs mee nemen. De Rabobank, die de emissie verzorgt, is bereid kopers tegen een schappelijke rente een lening te ver strekken waarmee ze het aandeel kunnen financieren Telefonische aanvragen worden niet in behandeling genomen. Texel Promotie zegt de stichtingsvorm vaarwel. De ndpromotor gaat verder als Naamloze Vennootschap Die constructie maakt de weg vrij om commerciëler unnen werken, waardoor geld vrijkomt voor duurdere mi amecampage's. De opbrengst van de verkoop van 2.500 delen komt geheel ten goede aan de promotie. Om de rdebewijzen op het eiland te houden, verbindt Teso er is overtochten aan. De intekening is morgenochtend 9.00 tot 11.00 uur in de Rabobank in Den Burg. mvofming tot NV komt als een lerslag bij heldere hemel. Binnen [estuur werd er echter al langer nagedacht. „De huidige con- dljctie past niet meer bij veranderin- Aie zich in het toerisme hebben feïjedaan", constateert VVV-voor- Leo Timmers „Texel moet kei- concurreren met andere be hingen Ook in de promotie- pr wordt de strijd steeds feller, ijven pompen grotere bedragen advertentiecampagnes om va- egangers te lokken. Als Texel Leedoet, raken we achterop Dat lel schadelijk voor de economie. [W ontkomt niet aan een meer pnerciële aanpak." Kritiek Rge kritiek van ondernemers on- 4 op de acquisitie van adverten- jiooreen nieuwe VVV-brochure, Ven de plannen in een stroom- lellmg „Voorde bekostiging van omolie kunnen we met zonder eun van de bedrijven, die jaar- 200 000,- bijdragen. Deze folder roor ons een testcase. We we ll dat de ondernemers een ver commercialisering van de stich- die ten koste gaat van Texelse ven, met pikken. Toch is dat anders kunnen we in de toe- I de concurrentie met andere rtiebestemmingen niet aan We en geen keus." Slagvaardiger aagkracht van de ondernemers un bijdrage - geldt ook als voor- Je voor de jaarlijkse subsidie Ie gemeente aan de VVV. Bur- ester Van Rappard, die namens meente zitting heeft in het VVV- ur, slaat volmondig achter de olgens hem staat de gemeente- i aan de VVV inderdaad op schroeven. Girbes Invorming is koren op de molen van VVV-criticaster Ray Girbes. Hij ging met de Accommodatiegids en een kantoor in De Koog de concur rentie aan met de eilandpromotor. „Nu moet de VVV laten zien dat het op eigen kracht kan bestaan Dit had al veel eerder moeten gebeuren." Girbes verwacht dat de VVV ook niet ontkomt aan andere, interne maatre gelen „Wil de instelling efficiënt gaan draaien, zal het mes in de organisa tie moeten. Misschien gaan er wel koppen rollen De twee ton die Teso jaarlijks bij draagt, wordt straks in een andere vorm beschikbaar gesteld „De veer dienst heeft belang heeft bij een ge zond toerisme, dus blijven we de pro motie steunen", aldus Teso-directeur Rob Wortel. Het koppelen van twin tig gratis personenovertochten aan het aandeelhoudersschap, heeft bij Teso z'n waarde al bewezen. De aan delen komen weer terug naar het ei land." Omdat een deel van de potentiële kopers dankzij het Teso-aandeel al gratis overtochten heeft, kunnen de VVV-aandeelhouders ook kiezen voor tien gratis overtochten per auto Overkantse beleggers Alle aandelen van de NV VVV Texel Promotie in handen van Texelaars, is een belangrijke doelstelling binnen het stichtingsbestuur. Uitsluiting van overkantse beleggers is echter strij dig met de wet Om ze toch te weren. Gevestigd te Texel Opgericht bij acte 1 april 1998 door notarissen DOGGER EN KOOI verdeeld in 2500 Aandelen elk groot DUIZEND Gulden, zijnde de Aandelen Nos. 1 t/m 2500 GROOT DUIZEND GULDEN Te Texel Het aandeel van de NV VVV Texel Promotie Antwoord vorige vraag: De Fonteinsnol dankt z'n naam aan de natuurlijke bron, die er vóór de aanleg van De Dennen was De omgeving van de hoge nol (Texels voor duin) moet bijzon der fraai zijn geweest met een weelderige flora en fauna. In zijn Verkade-album „Texel" geeft Jac. P Thijsse hiervan een be schrijving. Nieuwe ojxjave: Volgende week, op 6 april om precies te zijn. is het 53 jaar geleden dat de op Texel gelegerde Geor- giërs in opstand kwamen en in één nacht circa 400 Duitse sol daten om het leven brachten. Hoe luidde de codenaam van de opstand' te i f 01 ii* ne on 50 i? ie be re 1997 de tijd om te verhuizen, zodat er gelegenheid was iets anders te zoe ken Toen bijeen controle kort na die datum bleek dat ze er toch nog woon den, startte de gemeente een aanschrijvingsprocedure. Daarmee kan eventueel bestuursdwang of een dwangsombepaling worden toege past. De advocaat die De Vries in de arm had genomen, reageerde met een bezwaar tegen de procedure en liet het op een rechtszaak aankomen. Als de rechter het verzoek tot schor sing naast zich neerlegt, zal het col lege zich op een nieuwe termijn be raden. De familie De Vries was gisteren met bereikbaar voor commentaar. Het Juliana Welzijn fonds geeft ƒ10.000,- als bijdrage voor de Texelse bouwdorpen Dit jaar wordt deze vakantieactiviteit voor Texelse jeugd voor de 22e keer gehouden. „De spel- en keukenspullen zijn zo langzamerhand wel aan vervanging toe", aldus Bart Heijnen van de Welzijnstichting, die de organisatie jaarlijks verzorgd. Hij noemt de bouwdorpen een „blijvende hit" en is, erg blij met de financiële ondersteu ning. „We hadden ook nog ge vraagd om een bijdrage voor aanleg van water en elektra, maar daar trapte het fonds nief in. Dat vonden ze een zaak voor de gemeente die terreineigenaar is." Twee Texelaars zijn vorige week door de politie verhoord in ver band met de arrestatie van een drugsdealer in Den Helder. Een 32-jarige man bekende dat hij ver dovende middelen heeft gekocht. Zijn 28-jarige maat verklaarde dat hij slechts mee was als chauffeur, maar ook hij kreeg een proces verbaal. Volgens de politie waren de drugs niet bestemd voor han del, maar voor eigen gebruik in beperkte kring. Op 20 maart arresteerde de politie een 38-jarige man uit Den Helder. Die verkocht op grote schaal hard drugs en ruilde deze ook tegen ge stolen goederen Bij een huiszoe king werden onder meer kleding, fietsen en audio- en video-appara- tuur aangetroffen. Een deel was ver pakt in dozen, klaar om te worden opgestuurd naar relaties in Suri name. Tijdens het onderzoek bleek dat de man ook Texelse klanten had Afge lopen donderdag ging de politie over tot aanhouding van de 32-jarige Texelaar. Deze bekende een aantal keren bij de Helderse dealer langs te zijn geweest om drugs te kopen. Dit gebeurde echter met in ruil voor ge stolen spullen. Bij enkele bezoeken werd hij weggebracht door een Texelse kennis, die hem ook geld leende. De politie heeft aanwijzin gen dat deze persoon eveneens !K '.ei stipkpm junnpn plaatste De Vries na de verkoop van jucivcill VVUIICII manege Bornrif in 1996 zonder ver- ?nterqlOP Gindiqt gunning twee wooncontainers aan j het Mienterglop. Dit was volgens de •ontainerwoningen aan het rjsch gebied waarjn geen terglop waarin Dirk de Vries bebouwingsvlak aanwezig is. Aan 11996 met zijn gezin woont, nieuwe bebouwing stelt de gemeente idaar volgens het college van strikte voorwaarden, eisen waaraan w clandestien. Ondanks aan- v0|gens de afdeling ruimtelijke orde- jvingen door de gemeente, njng ,n dlt deva| njet werd voldaan. De Vries niet verhuizen. De ie vroeg via de rechtbank in Bestuursdwang laar schorsing van de eis de Toen de gemeente begin september liners te verwijderen. De rech- 1996 constateerde dat De Vries er -slist vrijdag hierover. toch zonder vergunning woonde, heeft het college de familie gemaand 3l aan het oog onttrokken te verdwijnen. Ze kregen tot 1 juni loncontalners aan het Mienterglop staan er volgens de gemeente clandestien. (Foto Gornrd Timmorman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1