„Mijn hart ligt in de Koger horeca" J^erkdiensten Sieb Keijser 30 jaar in Capri E Agenda E teso 4' VAN At* Nil OVERALVERKRUGB Vogelexcursie Waalenburg Duits koor geeft concert in kerk Lammetjestocht Het Gouden Boltje OVD: winkels dicht tijdens feestdagen Ouderen lezen voor op school Explosieve chemie zet Ecokar vol rook 9 en 10 april 1998 Kerkdiensten Witte Donderdag en Goede Vrijdag Afscheid leden raad op radio Historisch blad in teken Keijser Strender verloting voor speeltuintje Simavi-collecte Bonanza! niet naam Poundc Nauta Boek ademt Texelse sfeer Nieuwe raad komt 14 april bijeen Y^edrijvigheid Parkeerverb genegeerd lÜBEESSESÜ TEXELSE^? couRANT DINSDAG 7 APRIL 1998 Beginnende vogelaars kunnen maandag mee met Hans en Giel Witte van de Vogelwerkgroep, die om 10.00 uur een wandeling door Waalenburg beginnen Het terrein is rijk aan weide- en watervogels, zo als kievieten, grutto's, tureluurs en diverse soorten eenden en ganzen Soms kunnen ook kemphanen en snippen worden waargenomen De excursie start aan de Westerboers- weg, nabij boerderij De Reiger, Deelname kost niets Tweemaal per jaar treedt het koor Collegium Musicale uit Göttingen tegenwoordig nog op. Éénmaal voor het thuispubliek in Duitsland, en éénmaal op Texel. Donderdag avond is het weer zover. Het koor geeft dan een concert in de Her vormde kerk van De Koog, aan vang 20.00 uur. De twintig koorleden (dairies en he ren) zijn deze week druk bezig om de liederen te oefenen Zij verblijven op vakantiecentrum Dennenoord en re peteren dagelijks in herberg Pano rama. Alle leden zijn afkomstig uit Göttingen, een plaats ten zuiden van Hannover Het koor werd daar twaalf jaar geleden opgericht, maar viel la ter uiteen Inmiddels is het weekje Texel uitgegroeid tot een jaarlijkse reünie. Het gezelschap komt hier nu al voor de vierde maal Donderdag brengt het koor onder lei ding van dirigent Rolf-D. Bartels mu ziek van Henry Purcell, Anton Bruckner, Felix Mendelssohn- Bartholdy, Hemrich Kaminski en Rudolf Mauersberger ten gehore. Ook worden stukken uit Monteverdi's „Lamento d'Ariana" en Hassler's Missa Brevis" ten gehore gebracht. De toegang is gratis, na afloop wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Maandag 13 april (Tweede Paas dag) wordt voor de achtste keer de lammetjestocht van WSV Het Gouden Boltje gehouden. Deze tocht staat in het teken van het voorjaar, met al zijn ontluikende schoonheid. Of het nu de knop pen aan de bomen zijn, de bedrij vigheid van de vogels of het dartel springen van het jonge vee, dit deel van het jaar maakt van een wandeling een excursie langs de ongekende schoonheid van het Texelse landschap. De af te leggen afstanden zi|n vijf, tien, vijftien, twintig en veertig kilo meter Voor deze tocht is een spe ciale herinnering ontworpen.; het inschrijfgeld bedraagt ƒ6.- mét en ƒ3,50 zónder herinnering, leden krij gen een korting van 1,50. De tocht begint aan de Emmalaan, bij de kantine van het LBO. Voor de 40 km wordt tussen 9 00 en 10.00 uur gestart, voor de 25 km tussen 9.00 en 11.00, voor de 15, de 10 en de 5 km van 9.00 tot 14.00 uur. De volgende wandeltocht is de Vogel wandeltocht op Hemelvaartsdag 21 mei. Voor nadere informatie. B. Roest, tel. 314451. Het ziet er niet naar uit dat er in Den Burg op Tweede Paasdag veel win kels open zullen gaan. De Onder nemersvereniging Den Burg (OVD) geeft de leden het advies tijdens de feestdagen dicht te blijven. De OVD baseert het advies met name op de enquête onder winkelend publiek, dat er geen prijs op stelt B en w ver leende vorige week vrijstelling op drie feestdagen (Tweede Paasdag. Hemelvaart en Tweede Pinkster dag) open te gaan. Jubilaris Sieb kei/ser op de schouders bij zijn personeel. Met zijn paardestaartje en felrode colbert is Sieb Keijser een opval lend figuur. Toch speelt hij in zijn café-restaurant Capri niet de rol van gastheer. „Af en toe sta ik ach ter de bar en spring bij waar het no dig is. Ik ben zowel vóór als achter de schermen te vinden", vertelt Keijser, die precies 30 jaar geleden met de zaak aan de Koger Dorps straat begon. „Op m'n vijftiende leerde ik het horecavak bij Bill Visser in het Witte Huis Later werkte ik in Amsterdam en in mijn diensttijd zat ik in Nieuw Guinea. Daarna ben ik nog vier jaar chauffeur geweest, maar mijn hart lag in de Koger horeca. In 1968 heb ik Capri overgenomen van de oude Mantje. Eigenlijk was het de bedoe ling dat zijn zoon Adrie erin zou ko men, maar dat ging met door." Capri was indertijd een broodjeszaak. Het bedrijf was gevestigd in één der lokalen van de vroegere school. De Op initiatief van de Stichting Wel zijn Ouderen Texel en de Open bare Bibliotheek gaan Texelse 50- plussers drie maanden lang een keer per week voorlezen op de Lubertischool, De Fontein,, de Jozefschool en de Bruinvis- school. Het gaat hierbij om een proef die bij goed resultaat zal worden voortgezet en uitgebreid. Nederlandse kinderen lezen steeds minder vaak en ook minder goed dan zo'n twintig jaar geleden. Biblio theken en scholen steken daarom veel energie in het bevorderen van het lezen, waarbij zeker ook het ple zier in het lezen niet wordt vergeten. Uiteraard kunnen zij daarbij wel een beetje steun gebruiken en zo ontwik kelden de bibliotheek en de SWOT het plan een beroep te doen op 50- plussers omdat uit onderzoek blijkt dat in die leeftijdscategorie het meest wordt gelezen Inmiddels heeft zich een groep van achttien gegadigden aangemeld, die na een grondige voorbereiding eind maart met voorlezen is begonnen In andere gemeenten werd afgelo pen jaar positieve ervaringen opge daan met een dergelijk project en in middels loopt bij de gemeente een aanvraag voor subsidie om dit expe riment op grotere schaal te kunnen voortzetten. naam van het huidige café-gedeelte herinnert daaraan: De Ouwe Skool. „Eigenlijk zou dat een betere naam zijn voor de hele zaak Maar toen ik het overnam, heette het al Capri Nu is dat een begrip, dus laat ik het maar zo." In de loop der jaren is het bedrijf flink uitgebreid Al na het eerste seizoen vernieuwde Keijser de keuken. Later volgden nog vier of vijf verbouwingen De onderwijzerswoning werd bij de zaak getrokken en ingericht als bar. De broodjeszaak werd restaurant „Hoe ik mijn bedrijf zou willen om schrijven? Gericht op een breed pu bliek, jong en oud. Oud-hollands in gericht en met een uitgebreide keuze aan visgerechten En de bar is voor mensen die gezellig een borrel willen drinken bij met te harde muziek." Tot zijn vaste klanten rekent Keijser de reddingsbrigade, die 's zomers bijna elke avond te gast is en met voor enen vertrekt Zijn eigen functie is enigszins veran derd.Eerst stond ik 1 00% in de keu ken. Nu heb ik een coördinerende rol. Ook werk ik geen 15,16 uur, maar 12 uur op een dag. Een beetje afbouwen dus Keijser kan dat mede doen omdat hij kan bouwen op een vaste De chauffeur van de Ecokar die maandag een onschuldig ogende tweeliter bus open schroefde, kreeg de schrik van z'n leven. De inhoud begon vervaarlijk te sis sen en de autobus om chemica liën op te halen stond in mum van tijd vol rook. Het ging om een legergroene bus met Russisch opschrift en het jaartal 1975. De bus is waarschijnlijk aan gespoeld en werd binnengebracht door een vrouw uit Den Hoorn. „Het zou best eens om een explosief kun nen gaan", vermoedt Hans Bakker van gemeentewerken. Hij waar schuwt mensen die explosieven vin den of voorwerpen die ze met thuis kunnen brengen, met naar de Ecokar te brengen, maar de politie of de strandvonder in te seinen of ze desnoods bij gemeentewerken af te leveren. Afgezien van de schrik, hield de chauffeur uit Hilversum geen nadelige gevolgen aan het avontuur over. De totale opbrengst aan chemicaliën was met 1250 kilo boven gemiddeld HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: do 19.00 uur Heilig Avondmaal, ds J. ter Haar. uitz via De Lichtboei: vr. 10 00 uur morgengebed o I v. ds. J ter Haar. uitz via De Lichtboei en Radio Texel, 19.00 uur Kruiswegstatie o.l.v ds. J. ter Haar De Waal: do. en vr dienst in Den Hoorn De Koog: do. en vr. dienst in Den Hoorn Den Hoorn: do. 19.30 uur ds. J Vonk, dienst van Schrift en Tafel; vr 19 30 uur leken- en gedachtemsdienst Oosterend: do. 19.30 uur SOW-dienst in Herv. kerk, Heilig Avondmaal, ds. E.J. Vledder; vr. 19.30 uur SOW- dienst in Geref. kerk o.l.v. ds J. Vonk Oudeschild: vr. 19 00 uur Heilig Avondmaal, ds E.J Vledder De Cocksdorp: vr. 20 30 uur Heilig Avondmaal, ds. E J. Vledder GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: do 19.30 uurds. A. van Bergen uit Vianen, dienst van Schrift en Tafel m.m.v. de cantorij; vr 19.30 uur ds A van Bergen, m.m.v de cantorij Oosterend: do. 19.30 uur SOW-dienst in Herv kerk, ds E.J. Vledder; vr 19.30 uur SOW-dienst in Geref. kerk, ds. J. Vonk GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend vr. 19.00 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg vr. 19.30 uur Avondmaalsviering, uitz. via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg vr 19.00 uur ds. G. Sipkema ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: do. 20.00 uur dameskoor; vr. 15.00 uur Kruis weg, dameskoor; 20.00 uur Plechtigheden, herenkoor De Cocksdorp: vr. 15 00 uur Kruisweg; 19 30 uur rozenkransgebed (Foto Frans Hopman) kern van personeel. „De meesten werken al jaren bij me Er is weinig verloop. Waarom? Omdat de werk sfeer goed is. denk ik." Dat de waar dering wederzijds is. bleek woensdag 1 april, toen het personeel de jubilaris een vakantiecheque ter waarde van 450,- overhandigde. In de afgelopen drie decennia heeft hij het toerisme in De Koog zien ver anderen „In het begin waren er meer kampeerders en was het seizoen korter. Toen waren we maar vijf maanden open, nu van 1 april tot half november en daarbuiten in de week enden. Het begint al aardig op een jaarbedrijf te lijken. Dat vind ik wel leuk. En voor Texel in totaliteit is het niet verkeerd dat er 's winters ook wat te doen is. Gelukkig zijn steeds meer zaken in De Koog in de winter open. Toeristen hebben het recht om met alleen tegen lege ramen aan te kij ken." Tijdens een buitengewone open bare raadsvergadering wordt donderdag afscheid genomen van de raadsleden die in de nieuwe periode niet terugkeren. Dit betreft Erna Eelman-van der Kooi (VVD), Kees Hin (CDA), Paul Kikkert (Texels Belang), Gerbrand Poster (Texels Belang) en Dirk Terpstra (PvdA). Voordat zij worden uitgezwaaid, wordt een korte vergadering gehou den. Op de agenda staan de besluitenlijst van de vorige raads vergadering (10 maart) en het on derzoek van de geloofsbrieven van de nieuwe raad, die dinsdag 14 april aantreedt. Alle belangstellenden zijn donder dag welkom bij de bijeenkomst, aan vang 15.30 uur in het gemeentehuis. De toespraken zijn ook rechtstreeks te beluisteren via Radio Texel. Na afloop is er een receptie. De jongste uitgave van het blad van de Historische Vereniging sluit naadloos aan op de sloop van het complex van Keijser Co in De Waal. „De man die de hand had in het veranderen van het silhouet van De Waal, was zelf ook beeld bepalend voor het leven op Texel", schijft de redactie. Zowel zakelijk als politiek drukte grondlegger R P. Keijser Czn. zijn stempel op het le ven op Texel tussen de beide we reldoorlogen Nan Huijsman heeft het leven van Reijer Keijser gedocu menteerd in woord en beeld Naast dit thema, bevat het blad de vaste rubrieken. De speeltuin bij De Bijenkorf in Oosterend is populair bij de Strender peuters. Er staan echter te kort toestellen en dus is uitbreiding nodig. Omdat het geld ontbreekt houdt het bestuur van de peuter speelzaal een verloting, waaraan vijftig fraaie prijzen zijn verbonden. Zoals een weekend in een zespersoons huisje op Landal Greenparc ..Sluftervallei" of een dinerbon voor vier personen in 't Cafeetje De opbrengst komt ten goede aan de speeltuin. De loten a ƒ5,- per stuk (1500 stuks) worden door de ouders verkocht. De trek king is op 24 april om 20.30 uur. De jaarlijkse Simavi-collecte, die werd gehouden in de week van 22 tot en met 28 maart, heeft in Oosterend ƒ813,55 opgebracht en in Eierland ƒ405,25 Voor zover bekend is elders op Texel geen inzameling gehouden. De opbrengst komt ten goede aan de bestrijding van blindheid in ontwikke lingslanden. Dinsdag 7 april: Vanaf 13.00 uur worden in De Lindeboom de Texelse biertap wedstrijd-en gehouden. Aanmel den is mogelijk vanaf 13.00 uur De prijsuitreiking is tussen 17.30 en 19.00 uur. Koningin Beatrix opent vanmid dag om circa 15.30 uur de twee nieuwe vakantiehuizen van het Beatrixfonds in Den Burg In Cinema Texel draait om 19 00 uur „As good as it gets" en om 21.30 uur „Sphere". Vanaf 20.00 uur houdt Tien voor Texel laarvergadering in d'Ouwe Ulo Woensdag 8 april: EcoMare-kinderprogramma „zeehond binnenstebuiten" (9-12 jaar), ƒ10,- p p Vooraf opgeven bij de balie of via tel. 317741. EcoMare: wadexcursies voor vol wassenen en kinderen. Deel name 7,50 Voor opgave en in lichtingen over vertrektijd tel, 317 741. In Calluna wordt vanaf 14.00 uur wederom een jungleday gehou den, met slingeren, klauteren en stuiteren. Entree ƒ5,-. (Per kind mag voor ƒ5,- extra eén volwas sene mee naar binnen). Cinema Texel vertoont om 14 00 uur de Nederlands gesproken tekenfilm „Anestasia". Daarna volgt om 16.00 en 21.30 uur „Sphere" en om 19.00 uur „As good as it gets". Donderdag 9 april: EcoMare: kinderprogramma „Schol en Co" (9-12 jaar), ƒ10,- p.p. Vooraf opgeven bij de balie of via tel. 317 741. EcoMare: wadexcursies voor vol wassenen en kinderen. Deel name ƒ7.50. Voor opgave en in lichtingen over vertrektijd: tel 317 741. Ti|dens een buitengewone open bare raadsvergadering wordt af scheid genomen van de raadsle den die niet zijn herkozen Aanvang 15 30 uur in het ge meentehuis. Radio Texel verzorgt een rechtstreekse uitzending. In de kantine van de voormalige LBO verzorgt verloskundige Theda Niehoff een informatie avond voor zwangeren en belangstellenden. Gastspreker, dr. Ph. Engelen, gynaecoloog te Amsterdam. In Cinema Texel begint om 19.00 uur Sphere en om 21.30 uur Goodwill Hunting Het Duitse koor „Collegium musicale" uit Göttingen geeft een gratis concert in de Ned Her vormde kerk van De Koog, aan vang 20 00 uur Vrijdag 10 april: In Cinema Texel begint om 14.00 uur Anestasia, om 19.00 uur Spehere en om 21.30 uur Good will Hunting. Zaterdag 11 april: De Tesselse Bierbrouwerij houdt vanaf 10.00 uur open brouwdag. Bezoekers kunnen zowel „live" als op video de productie van bier volgen. h Cinema Texel begir 14 00 uur Anestasia. om uur Spehere en om 21.; Goodwill Hunting. Toneelclub 't Amateurtjr in theater De Kiekend vakantiecentrum De Krim Cocksdorp het stuk „De taalbare loodgieter" op Aa 20.00 uur. Halfuursdienst. Teso extra afvaarten op vrijdi ir*'i april van 8.35 (van Texel) met 15.05 uur (van Den Voorts op maandag 13 en dag 14 april van 9.35 (van tot en met 16.05 uur (vai n Helder) Wachttijden. Vrijdag 10 wordt in Den Helder tussen en 18.00 uur een wachtti| wacht van een half uur maandag 13 april moet op tussen 15.00 en 18 00 uur den gerekend op een wa van een half uur. Hoogwater te Oudes£n hei Di. Wo Do. Vr. Za. Zo. 12 Ma. 13 Di. 14 7.16 en 8.06 en 8.15 en 20. 8.50 en 20 9.05 en 21 9.50 en 22. Zomertijd is niet verwerkt! Aan het strand is het ongeveer eerder hoogwater. De zon komtl op om 06.51 uur en gaat 01 20.29 uur. 12 april volle maan, springtij- II ,v id, vai B len wat qisc ijke ritet in h r zi n ei iter }lini ge Nauta Boek opende na een verbouwing van een week de deuren. Een vloedlijn in het tapijt is één van de Texelse elementen die de basis vormen van de nieuwe in richting van Nauta Boek. Zand, zee en blauwe lucht weerspiege len de kleuren en vorm van het nieuwe interieur van de boekhan del aan de Parkstraat. Nauta Boek nieuwe stijl opende na een week van verbouwen en inrichten maandag de poorten. „We hebben de zaak een beetje sjieker gemaakt, maar niet te mo dieus", doelt Daan Welboren op de stijlvernieuwing waarbij veel gebo gen vormen zqn gebruikt. Zonder de optimale verkoop-en werkformule uit het oog te verliezen, heeft de familie Welboren in samenwerking met Nauta de eigen ideeën in de zaak verwerkt. Mede dankzij een uitbrei ding van de oppervlakte met dertig procent, oogt de winkel veel ruimer, lichter en overzichtelijker. Het assor timent is bewust niet veel breder ge maakt, de spullen komen wel beter tot hun recht Voor de 800 titels aan tijdschriften is bijvoorbeeld de nodige extra plaats ingeruimd. Datzelfde geldt voor de nieuwe serie wens- en ansichtkaar ten Bij de vele leesboeken achterin de zaak zijn de verschillende genres overzichtelijk gerangschikt. Aardig is dat de boekenkasten langs de rechte muur verspringen, zodat de De nieuw gekozen gemeenteraad wordt dinsdag 14 april geïnstal leerd. Alle vijftien volksvertegen woordigers zullen aan het begin van de vergadering, om 19.30 uur in het gemeentehuis, de eed of de verklaring en de belofte afleggen. De agenda vermeldt verder o.a. de vaststelling van het aantal wethou ders, de benoeming van wethou ders. het reglement van orde voor de raadsvergaderingen en het collegeprogramma 1998-2002. Ook wordt gesproken over de vertegen woordiging van de gemeente in commissies, organen en organisa ties. Verder wordt de raad gevraagd een verklaring te onderschrijven, waarin staat dat de gemeente de dienstverlening voor burgers en be drijven verder zal verbeteren. Radio Texel verzorgt een recht streekse uitzending, te beluisteren via FM 106.1 (ether) of 98.5 (kabel). (Foto Gerard Timmorman) winkel diepte krijgt. Achterin is ook een speciaal hoekje ingeruimd voor muziekboeken en accesoires voor instrumenten, die tot dusver alleen van achter de toonbank werden ver kocht. Dankzij brede paden kunnen rolstoelers er ook terecht. Audiovisuele artikelen zijn bewust niet in het pakket opgenomen. Want Nauta Boek blijft een gespeciali seerde algemene boekandel op tra ditionele leest geschoeid. Een fami liebedrijf waarin Daan Welboren de derde generatie is in het boekenvak en dochter Cindy de vierde. De verbouwing is uitgevoerd door de firma Daalder Zn. de inrichting door fa. Harmeling uit Rijssen, het electra door de VEM, Bosman de vloerbedekking en het schilderwerk door Graaf. alc ige e bi slu lis ia: laf ..Bonanza1" In café W'tji zaterdag bekend gemaakt Mrte nieuwe naam is van de po\ tot voor kort Poundcake hi was wikken en wegen voi die een reis naar Londen hi geven. Tientallen namen geleverd, maar niet één bl4 in het gehoor te liggen vondst van gitarist Chris Ri inspanningen van de onbeloond te laten, wen de prijs te verloten onder\ die een suggestie hadde verd. Na de tweede set wa ver Alle inzendingen ware meld in de gitaarkoffer van geblinddoekt een gree\ Winnares werd Anita Kali handen van de bandleden cheque in ontvangst mochM Onder de nieuwe naam v( BonanzaI (Spaans voor ,,gi voelens") daarna een spa derde set, waar de vonkt 'flo sprongen. De politie controleerde vrijd Dorpsstraat te De Koog opr van het parkeerverbod. Zev* mobilisten bleken zich er niei hebben aangetrokken. Zij vc terugkeer een bon ach HC ruitenwissers. (Advertentie)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2