Cjrocn '^wartrjexels het —N— Jieuwe raad gaat ervoor longeren naar [tarkenburgh en lakkerstichting Geef ons de zak! Dart ook geld steken in Cocksdorper bad" (immer bejaardenzorg stoot 25 woningen af Vraagtekens bij Calluna Texel test Leilinden in de Hof Knipkunst in etalages 2 Museumweekend ook leuk voor Texelaars 3 •o- Nieuwe woningen in Den Burg West 5 Genieten in weer en wind met Pasen 7 Bedrijvigheid: Texel maakt zich op 9 Sport: Vinke fietst naar erepodium 10 Oud-Texelaars vast wegens beursfraude Ai'dio Video Telecom BROUWER TEXELSE-^COURANT Geef ONS de zak EUROMASTER Pony afgemaakt na aanrijding ethouders: drie smmen blanco -j-[orszel Verkalking DONDERDAG 16 APRIL 1998 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11273 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv oaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. gEMENTSPRUS /56.90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Twee Texelaars die sinds enige tijd op het vasteland wonen, zitten in Haarlem in de gevangenis. Kort ge leden zijn de mannen, beide onge veer 30 jaar oud. na onderzoek door de Economische Controle Dienst aangehouden op verdenking van beursfraude Om wat voor zaak het precies gaat, is onduidelijk. Justitie weigert hierover informatie te ver strekken. ,,Over lopende zaken doen wij geen enkele mededeling", aldus de Amsterdamse officier van justitie H. de Graaf. (Advertentie) Om 13.00 uur beginnen we met het ophalen Zet u kleding en schoenen tijdig aan de straat? Natuurlijk in APARTE zakken. Zorg voor een top-opbrengst ten bate van goede doelen het Tesselhuus, Texelse reumapatiënten en straatarme kinderen in Suriname. Afgedankte brillen kunt u nu al inleveren bij de Hema in Den Burg. Goênga in Den Hoorn, Timmers Bakkenj in De Koog, Bouwbedrijf Vermeulen in Oosterend, de Garantmarkt in De Cocksdorp of Rab in Oudeschild. Bij voorbaat: hartelijk dank! Rotaryclub Texel (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Ljrut Z~*rL j,rrti f hd kjrL. I 0f EUROPESE 6 ANDENSPf CIAIIST NEE-stieker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. De woningnood is dus weer wat min der geworden, maar er staan op Texel nog altijd 125 woningzoeken den ingeschreven Niet alleen Texelaars maar ook overkanters zijn geïnteresseerd in vestiging op het eiland. Als het aan Schilling ligt zou den gegadigden van elders met de vrijheid krijgen om hier te komen wo nen, omdat het dan voor de eigen woningzoekenden heel moeilijk wordt. Het landelijk beleid tendeert echter in een andere richting. De wethouder sprak zich uit voor één sterke organisatie die zich op Texel met sociale woningbouw bezig houdt, dus fusie van de beide stich tingen. Door lokale eendracht op dit terrein kan men overkantse woningbouworganisaties mogelijk buiten de deur houden. Een IJslands paardje van een 15-ja- rig meisje uit De Koog is zondag middag op de Ruigendijk door een dierenarts uit zijn lijden verlost Het dier was zwaar gewond geraakt door een aanrijding. Het meisje reed met haar rijdier in de berm. toen hij schrok van aanstormende paarden in een weiland ernaast. De voskleurige IJs lander sprong de weg op. net toen een 45-jarige automobilist uit Den Burg passeerde Ondanks hevig rem men kon die de aanrijding niet voor komen De pony bleef met zwaar letsel op straat liggen, zijn berijdster was on gedeerd In afwachting van de dieren arts verleenden buurtbewoners hulp. Ze zetten de weg af en hielpen het drukke, toeristische verkeer langs de opstopping Later werd ook nog as sistentie verleend bij het schoonma ken van het wegdek. De politie was zeer te spreken over de actie van de omwonenden tijdens dit akeliqe inci dent Als de gemeente bereid is zoveel geld te steken in zwemparadijs Calluna, hoeft ƒ54,000,- per jaar om het zwembad bij het Eierlandsche Huis te behouden geen probleem te zijn. Dat stelde Maria van der Spek (VVD) dinsdag tijdens haar eerste raadsvergadering. Volgens haar zijn vele inwoners van De Cocksdorp niet blij met de plannen om het bad te sluiten. Van der Spek wilde van b en w dui delijkheid over de werkelijke kosten die met de grondverwerving rond Calluna zijn gemoeid In het contract met de nieuwe eigenaar, de Hoge Raedt Groep (EurOase), staat dat de gemeente garant staat indien de grondaankoop duurder dan 314 ton uitvalt. Over de overdracht van het terrein, 't Kerckeland, zijn onderhan delingen gevoerd met Staatsbos beheer. Burgemeester Van Rappard sprak tegen dat er een bedrag van ƒ1,1 miljoen mee gemoeid zou zijn. „Dat klopt niet. We gaan ietsje over de 3Vi ton heen. In de totale deal gezien, is het geen groot bedrag We hoeven dus geen zes ton bij te passen, verre van dat.1' Om welk bedrag het wél ging, zei Van Rappard met Van der Spek vreest dat de gemeente nog jaren veel geld aan Calluna kwijt is, naast de ander hall miljoen gulden aan toeristen belasting die de komende drie jaar nog in het zwemparadijs wordt gesto ken. „Onderwijl dreigt het bad in De Cocksdorp, dat niet meer dan ƒ54.000,- per jaar kost en een groot sociaal belang heeft, te verdwijnen", aldus het VVD-raadslid In een toelichting zei ze dat het bad een belangrijke functie heeft voor met name de ouderen in de noordkop. „Het is een klein bad, lekker warm Men kan er makkelijk terecht. De zwembaden van De Krim en Sluftervallei zijn bedoeld voor de gas ten van deze parken en dus geen al ternatief voor de bewoners." Wethouder Nel Eelman (welzijn en onderwijs) wilde niet op de zaken vooruit lopen. Zij wees erop dat het onderzoeksrapport, waarin sluiting van het bad wordt voorgesteld, nog door het college en de raad moet worden besproken. „Sluiting is inder daad één van de voorstellen. Het is met verstandig om daarover nu uit spraken te doen, maar beter om het straks in z'n geheel te bekijken Antwoord op de vorige vraag: De tien Texelaars en vier Georgiërs die op 8 april 1945 naar Engeland gingen om hulp te halen, maakten de tocht met de Texelse reddingboot „Joan Hodshon" De oversteek duurde 24 uur De Engelandvaarders stapten aan land in Yarmouth, waar later een straat de naam „Texel Way' kreeg. In Engeland werden de Texelaars uitgenodigd bij koningin Wilhelmina. maar het zou tot 20 mei duren voordat de geallieerden Texel bereikten en een eind maakten aan „Europa's laatste slagveld". Nieuwe opgave: Uit welk jaar dateert het kerkje van Den Hoorn? t afleggen van de eed (door :ties van het CDA, Groen en Gerard Weijers van Belang) of de belofte (de politici) werd dinsdag- de nieuwe Texelse gemeen- geïnstalleerd. Een plechtig nt, waarvoor vele familiele- lar de raadzaal waren geko- la de wethoudersverkiezing de politici bedolven onder emen en de felicitaties. er was er één van nieuw elan neester Van Rappard sprak waarschuwende woorden Texelaars zijn naar de stembus en hebben jullie gekozen Dat en zware verantwoording." Hij ip het vierjarige ritme „Tegen id van zo'n periode wordt flink ofilering gedaan, maar na de lingen zoeken we vooral naar nkomsten. Onderlinge ver- n mogen er best zijn, mits ze net al Ie groot worden." appard richtte zich speciaal tot jwe gezichten aan de tafel „U ideeen van hoe het moet. hoe De raadszaal veranderde in een bloemen zee. het beter kan Maar het is realistisch om te stellen dat u een kennis achterstand hebt. Aan de andere kant hebt u geen vooringenomen stand punt en staat u dicht bij de kiezer." De burgemeester liep tevens vooruit op de collegeverkiezing, die even later op de agenda stond. „Ook in b en w hebben we straks twee ervaren wet houders en een nieuwkomer. Welis waar met waanzinnig veel raads- ervarmg, maar hij zal toch snel en/aren dat het totaal anders is om aan deze kant van de tafel te zitten." De gewijzigde verhoudingen in de raad zullen volgens Van Rappard tot een nieuw evenwicht leiden Hij hoopte op een sfeer waarin samen werking voorop staat, maar waar ook ruimte moet zijn voor verschillende meningen. „De burger moet weer trots op z'n gemeentebestuur kunnen zijn", refereerde hij aan de negatieve meningen over de afgelopen periode „Daarbij is het voor u als raadslid belangrijk dat u meer vanuit die bur ger reageert dan vanuit uzelf." Hoewel de toon positief was, werd tij dens de wethoudersverkiezing toch alweer een kleine steek uitgedeeld. Werd de voordracht van Peter Bak ker van GroenLinks unaniem onder steund, bij zowel Nel Eelman (CDA) als Daan Schilling (Texels Belang) bleven drie stembriefjes blanco. Er werd echter niet tegen gestemd, en dat kan misschien als lichtpuntje wor den opgevat Aan het eind van de vergadering rea geerde wethouder Schilling hierop. ,lk hoop dal de blanco-stemmers over vier jaar zullen zeggen 't kon slechter." Evenals de twee andere wethouders dankte Schilling de raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Peter Bakker probeerde de volgens hem hoog gespannen verwachtingen te temperen. Hij trok een vergelijking in de sfeer van Pasen „Tussen 'Ho sanna' en 'Kruisigt hem' zaten maar drie dagen, dat ben ik me bewust." Nel Eelman legt de eed at, geflankeerd door de nieuwkomers Anja van der Heide (CDA) en Martin Trap (VVD). lichting Bejaardenzorg Texel is van plan om 25 van |f woningen in Den Burg te verkopen aan de Woning- ing. De bedoeling is dat ze onder betaalbare condi- er beschikking komen van jonge woningzoekenden, iaat om het drie verdiepingen tellende blok van 10 tgen van Starkenburgh en om de 15 Bakker-wonin- lan de Emmalaan. 'denzorg wil de woningen slechts f75.000,- per stuk ragen waardoor de huur die jongeren in rekening wordt :ht, niet meer dan f500,- per zal bedragen. 5.000,- is echter aanzienlijk dan de boekwaarde van de i. Met de winst die aldus behaald wil Bejaardenzorg tloitatie van haar senioren- dal volgens kenners het tswerk een stuk mgewikkel- is dan vroeger, krijgen schei- de politici als waardering voor zware werk tegenwoordig lintje Wat zuur voor at die egers uit vroeger tijden, el beschikt echter ook over eigen erepenning. Aan wie dt die ooit weer eens toege- dOnlangs zei iemand mij uit grond van z'n hart dat we kien stoppen met dat gezeur jr het zogenaamde Tessel- oel en het Tessels eigen, it dat leidt tot bekrompen den- Eigen, wat nou eigenWe |5en nog wel onze eigen veer- nst, maar allang geen eigen ttrici-teit- en drinkwatervoor- nng meer. Jammer. Wordt uw itair ook zo goor van al die ktroep7 Over een paar jaar lijnt er eindelijk super zacht [er uit de kraan te komen. We iben kalk nodig om ontbotting 'oorkomen. Jawel, maar mis ten ziet ons lichaam er van ien door dat keiharde mgwater net zo uit als de Harmmgselementen van uw machine En onze hersenen? a'e verkalking Horszei woningen steunen, waardoor ook deze betaalbaar blijven. Het geld wordt onder andere gestoken in het project dat na de sloop van het verzorgingstehuis Sint Jan aan de Beatrixlaan wordt gereali seerd. Dit complex zal bestaan uit een wijksteuncentrum met 33 seniorenwoningen. Kettingbeding Waarschijnlijk 18 daarvan zijn koop woningen, die alleen voor Texelaars beschikbaar komen door het toepas sen van een kettingbeding. Eige naars kunnen alleen verkopen aan de Stichting Bejaardenzorg, die ver volgens doorverkoopt aan een Texelse gegadigde De exploitatie- opzet is zodanig dat de 15 huur woningen binnen het complex met meer dan (810,- per maand zullen „doen". Om het plan te verwezenlij ken zal Bejaardenzorg het huidige Sint Jan-gebouw met ondergrond overnemen De sloopplannen staan echter met ter discussie: het hele gebouw gaat onherroepelijk tegen de grond Geleidelijk De „overname" van de complexen Starkenburgh en Bakkerstichting door jongeren is een geleidelijk pro ces, dat feitelijk al is begonnen. Tel kens als een woning door natuurlijk verloop (overlijden, vertrek naar een verzorgings- of verpleeghuis) leeg komt. komt deze voor een jonge huurder beschikbaar Het risico dat de bejaarde huurders last van de nieuwkomers zullen hebben, wordt beperkt door een harde afspraak, jonge huurders die zich niet gedra gen, gaan eruit. Nijpend De plannen werden gistermiddag onthuld door voorzitter Hans de Porto van de Stichting Bejaarden zorg na afloop van de officiële ingebruikneming van de Hof van Geus in Den Burg. Hij legde uit dat zijn stichting op deze manier een nij pend probleem wil helpen oplossen het gebrek aan betaalbare huur woningen voor longeren Dat is mo gelijk nu in de behoefte aan seniorenwomngen op Texel goed deels is voorzien, al waarschuwde directeur Piet Bakelaar dat de ver grijzing van de bevolking voortgaat zodat er behoefte blijft aan hulzen voor ouderen Fusie Tijdens de bijeenkomst kwam ook de mogelijke fusie tussen de Stich ting Bejaardenzorg en de Woning stichting aan de orde Samengaan ligt voor de hand omdat beide orga nisaties zich feitelijk met hetzelfde bezig houden. De Woningstichting voelt er wel voor, maar de Stichting Bejaardenzorg acht de tijd nog met rijp, vooral wegens het cultuur verschil Maar ook Bejaardenzorg ziet wel degelijk het efficiency-voor- deel van tusie in en verwacht dat het er binnen enkele jaren wel van zal komen. Verschillende sprekers uitten gister middag hun voldoening over het succesvolle project Hof van Geus. De 14 huizen zijn nu allemaal be woond. Voor het overgrote deel door ouderen, maar er zitten ook enkele jongere huur ders tussen. Enthousiast Over uiterlijk en kwaliteit van de wo ningen zijn alle betrokkenen enthou siast Er werd dan ook uitbundig lof gebracht aan de „tekenaars, reken aars en regelaars" van de gemeente, aannemer TEBO, installateur IBS/ Oele/Schoo, Verenigde Schilders en andere medewerkenden Dat ge beurde onder meer door wethouder Daan Schilling, die in herinnering bracht dat het project feitelijk al vier jaar geleden begon. Toen bood Loes Geus-Boeijen de werkplaats met het terrein tussen Schilderend en Wilhel- minalaan aan met de wens dat hier woningbouw zou komen. Het werd een zogenaamd saneringsproject, dat mogelijk werd dank zij forse finan ciële bijdragen van provincie en ge meente De woningen van de Hof van Geus in Den Burg werden gistermiddag officieel en feeste lijk in gebruik genomen. Ope ningshandeling was het planten van een leilinde door mevrouw F. de Lugt-Parlevhet. Zij is oud voorzitster van de Stichting Be jaardenzorg, die de 14 huizen heeft laten bouwen Ze werd ge holpen door de huidige voorzit ter Hans de Porto (voorgrond rechts) Er werden in dezelfde rij nog zeven leilmden gezet, onder meer door de bewoners en door Loes Geus-Boeijen en haar dochters Ilse (25) en Kelly (16) (Foto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1