Drie ton nodig voor koop en opknappen loodsbotter teso Agenda In de kleren voor jazzdans TEXELSE J? COURANT- „Kunst in zee" krijgt gestalte Cursussen in galerie Zeewinde Bijeenkomst van reumapatiënten „Kunst in zee" zoekt talent voor dansvoorstelling Zwembad gaat weer open Bloed-prikploeg eerder naar huis Stichting vrijdag van de grond Veel clubrecords AVT in Leiden Rommeltjesmarkt in Den Hoorn Vergadering ANBO Bomenwandeling door Den Burg Verhoogde zebra's in Wilhelminalaan DINSDAG 21 APRIL Vanmiddag wordt in groothandelsgebouw in Ou schild de Lions-veiling vooii zet. In Cinema Texel draait om en 16 00 uur de tekenfilm P, Langkous, om 19.00 uur G, Will Hunting en om 21.30 uurl Jackal In twintig woningen aan Kil Den Hoorn vinden weer alk voorstellingen plaats ter gelej heid van het tienjarig bestaani Klif 12. het Huiskamer The. Festival. De Rangers van het Wei natuurfonds houden vanal 2| uur een avondwandeling m Geul, waarbij de ouders ooki kom zijn. Verzamelen op het j keerterrein. Informatie: tel. 31 34. Halfuursdienst. Teso rr< extra afvaarten op vrijdag 24 tussen 9 35 uur (van Texel) la] met 20.05 uur (van Den Hela Alle extra afvaarten zijn besd I baar voor passagiers; er zijn: I geen afvaarten uitsluitend I gevaarlijke stoffen. Wachttijden. Op vrijdag 24; I moet tussen 13 00 en 18.00 ir, Den Helder worden gerekent een wachttijd van anderhalf m KI, id ei dt Zomerdienstregeling. Op lie april gaat de zomerdienstrege I in. Dat betekent dat op zon r feestdagen de eerste afvaart Texel is om 7.05 uur en vanf Helder om 7 35 uur. Hoogwater te Oudesckl Di. 21 1.40 en 14.lT Wo. 22 3.30 en 16.2 Do. 23 5.10 en 17.4i Vr. 24 6.25 en 18.4.1 Za. 25 7.24 en 19.:. Zo. 26 8.24 en 20.! Ma. 27 9.15 en 21.2 Di. 28 10.15 en 22.1 Zomeni/ó is met verwerkt Aan het strand is het ongeveer eer eerder hoogwater. De zon komt 21: I op om 06 29 uur en gaat onder 20 46 uur. 26 april nieuwe maa?s april doodtij. Pm Dinsdag 21 april: In het Eierlandsche Huis begint om 15 30 uur een modeshow voor senioren Toegang gratis, bezoekers krijgen koffie. Om 19 30 uur komt de raads commissie voor ruimte, wonen en economie bijeen in het ge meentehuis Onderwerpen, struc tuur-gedachte Den Burg West, volkshuisvestingsplan 1998-2000 en concept bestemmingsplan wo nen Oosterend en Den Hoorn. In Cinema Texel begint om 19.00 uur Sphere en om 21 30 uur Good Will Hunting. Vanaf 20 00 uur is in d'Ouwe Ulo bibliotheekavond voor leden van de Historische Vereniging. Woensdag 22 april: C6 ANBO-afdeling Den Burg houdt om 14.30 in De Buureton de jaarvergadering De agenda vermeldt onder meer bestuurs verkiezing Aftredend zijn J Beumkes en R R. Siebinga. Na de pauze vertelt jutter Maarten Boon over zijn belevenissen In Cinema Texel begint om 14.00 uur Anastasia, om 19.00 uur Sphere en om 21,30 uur Good Will Hunting. Het is Nationale Bioscoopdag, dus iedere bezoe ker mag voor slechts ƒ5,- naar binnen en krijgt bovendien een bioscoopbon ter waarde van 2,50. Bij koffiehuis Burgwal 37 begint om 16.00 uur de eerste bomen- wandeling door Den Burg o.l.v. mensen van de Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie (voor heen IVN). Om 19.15 uur begint in d'Ouwe Ulo het voorspeeluur van de Mu ziek en Dansschool, ledereen is welkom. De raadscommissie welzijn en onderwijs vergadert om 19.30 uur in het gemeentehuis. Onder werpen: het skatepark, kunstwerk De Waal en jaarverslag OSG De Hogeberg De Reformatorische Politieke Fe deratie houdt om 20.00 uur een verkiezingsbijeenkomst in ,,Eben Haezer" aan de Juliana- straat A. Goedhart uit Huizen, voorzitter van de provinciale contactraad, spreekt over „Chris telijke politiek in de praktijk". De manifestatie „Kunst in Zee" die op 9 en 10 mei wordt gehou den, krijgt steeds meer gestalte. Meer dan veertig beroeps- en amateurkunstenaars zijn al bereid gevonden om medewerking te verlenen. De opening wordt ver richt door de bekende Texelse schrijver Nico Dros. „Het is wel duidelijk dat je aan één dag niet genoeg hebt om alles te be kijken", aldus initiatiefnemers Joke de Boer en Martina Jimmink, die veel tijd steken in de organisatie van ■het evenement Ze krijgen steun van een werkgroep. Hoewel nog steeds aanmeldingen binnen komen staat Galerie Zeewinde van Hanneke Smit-Peetoom aan de Kogerstraat heeft verschillende activiteiten op het programma staan. Op 27 en 28 april geeft Astrid Faber uit Amster dam schildercursussen in aquarel en gemengde technieken Tijdens de kunstroute op Texel op 2 en 3 mei demonstreert Hanneke Floor haar aquareltechniek in de galerie, waarna ze aansluiten een vier daagse cursus geeft en een avond- opleiding, waarvoor nog enkele plaatsen beschikbaar zijn. Informa tie is verkrijgbaar bij Hanneke Smit via 323 012 of 310 777. In de galerie is sinds kort keramiek te zien en te koop van verstandelijk gehandicapten uit „Scorlewald" te Schoorl. Vanaf 29 april zal er werk van Inez van Schooneveld uit Oude schans te bewonderen zijn Ze maakt reliëfschilderijen in hout, acryl en glasmozaiken in abstracte vor men. Reumapatiëntenvereniging Texel houdt donderdag om 19.30 uur in de kantine van de voormalige LTS een bijeenkomst. Logopediste J.E A Kooi houdt een lezing, waarbij vragen kun nen worden gesteld. Na de pauze leest Harry de Graaf voor uit eigen werk. Leden en belangstellenden zijn welkom. In De Witte Burcht spreekt vanaf 20.00 uur mevrouw Eigenraam voor het Katholiek Vrouwen gilde. Aan de hand van een videofilm zal zij vertellen over Ma gen David Adom (Rode Kruis Is raël) Donderdag 23 april: Om 19.30 uur komt de raads commissie Financiën, Werken en Milieu bijeen in het gemeente huis. Onderwerpen: vervanging kantonmersauto, verkeersvoor- zieningen Binsbergenstraat en kunstwerk De Waal. In de kantine van de voormalige LTS komt de Reumapatiënten vereniging Texel vanaf 19 30 uur bijeen. Sprekers zijn logopediste J.E.A. Kooi en na de pauze Harry de Graaf. Naast le den zijn ook andere belang stellenden welkom. In Cinema Texel draait om 19 00 uur Good Will Hunting en om 21 30 uur The Jackal Kijkavond Lionsveiling Vrijdag 24 april: Wie bloed wil geven voor het Rode Kruis, kan van 17.00 tot 19 30 uur terecht in de aula van OSG De Hogeberg aan de Haffelderweg in Den Burg. In Cinema Texel draait om 19.00 uur Good Will Hunting en om 21.30 uur The Jackal. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van theater-restaurant Klif 12 wordt in woningen aan het Klif in Den Hoorn vanaf 19.30 uur het Huiskamer Theater Festival gehouden. Opening zwembad Molenkoog. Om 18.45 uur met lampions ver zamelen op de Groeneplaats, waarna in optocht naar het zwem bad wordt gelopen. Na de ope ning onthult wethouder Nel Eelman een kunstwerk. Vanavond begint in het groothandelsgebouw in Oude- schild de Lions-veiling. Zaterdag 25 april: Vanaf 6.00 uur wordt in de Muy een vroege-vogelexcursie ge houden. Deelname kost 7,50, opgave bij EcoMare, tel. 317741 Aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 9.00 tot 14.00 uur rommeltjesmarkt gehouden, ten bate van de restauratie van de NH kerk. het programma al in grote lijnen vast. Zeker is dat in Cinema Texel een boeiend, non-stop film programma draait, onder andere met Texel-items uit oude Polygoon journaals, de Oscarwinnende fiim „Karakter" en de film „Jonge Har ten", die in de dertiger jaren op het eiland werd opgenomen In de hal en de zaal van Cinema Texel is te vens een gevarieerde foto-expositie te zien. De fotoclub maakt hiervoor zelfs een speciale serie over body painting. De zusjes Henriëtte en Clementine de Wit beschilderen hiervoor enkele modellen op kunst zinnige wijze. Zij geven op zondag tevens een demonstratie body- painten. Op het terras voor de bio scoop zal een kunstschilder een ab stract werk maken en er zullen collectieve fotografielessen worden gegeven. Het aantal schrijvers en dichters dat meedoet is zo groot, dat zowel op zaterdag als op zondag wordt voor gedragen uit eigen werk. Het betreft met alleen plaatselijke beroemdhe den, maar ook landelijk bekende schrijvers als Hermine Landvreugd, Theun de Winter en de al eerder ge noemde Nico Dros. De NH kerk van Den Burg wordt om getoverd tot expositieruimte voor Jongeren van 16 tot 20 jaar kun nen zaterdag 9 mei deelnemen aan een theater- en danswork- shop in De Lindeboom. Deze geldt tevens als auditie voor een nieuw theater- en dansstuk, getiteld „Mythen van Liefde". Spelers en dansers moeten zich vóór 26 april aanmelden. De workshop, van 10.30 tot 16.00 uur, is een gratis initiatief van de Texelse stichting „Kunst in Zee", die op 9 mei een manifestatie houdt. Hierbij wordt samengewerkt met de stichting Buitenkunst „Mythen van Liefde" is een voorstel ling, waaraan professionele theater makers komende zomer samen met 30 jongeren zullen werken. De bedenkers zijn op zoek naar jonge ren die graag acteren of dansen en die met veel inzet en enthousiasme twee weken lang -van 20 juli t/m 2 Eva van Zoonen (M13 jaar) beves tigde haar kwaliteiten op de midden afstand met 1 47.21 op de 600m. Bij het discuswerpen verbetert zij zich steeds weer Nu was haar verste af stand 16.42m. Nienke Eilander koos voor de 2000 m en legde deze af stand af in 8.05 45. De veteranen leverden ook goede prestaties, zoals Ingrid Fontijn met 30.75 op de 200 m en 8 10 m bij het Molenkoog wordt vrijdag feestelijk geopend. Het thema is „het feest van de duizend lichtjes", ledereen die mee wil wordt verzocht om 18.45 uur te verzamelen op de Groene plaats voor het raadhuis met een lampion of ander vrolijk lichtje. Om 19 00 uur vertrekt de stoet in optocht naar het zwembad. Na de opening volgt de onthulling van het kunst werk door wethouder Nel Eelman. Wie wil mag dan een verfrissende avondduik nemen De bloedafname-avond van het Rode Kruis, vrijdag in de aula van OSG De Hogeberg, begint een half uur vroeger dan gebruikelijk: om 17.00 uur. Omdat de prikploeg uit Amsterdam vrijdagavond alweer vertrekt, hebben Texelaars slechts tot 19.30 uur de tijd om bloed te geven. Peter Lock (met pet) temidden van stichtingbestuurders en andere betrokkenen. Geheel links voorzitter Jos Engelvaart. Derde van rechts Anne Meskens. de huidige eigenaresse van de ..Texelstroomgeflankeerd door Rob Wortel en Benno van Tilburg. (Foto Harry Oa Graat) Het bijeenbrengen van ongeveer f300.000,-. Dat is de eerste zorg van de „Stichting Behoud Loods- vaartuig Texelstroom" die vrijdag a.s. in het notariskantoor in Den Burg officieel wordt opgericht. Dat bedrag is nodig voor aankoop en opknappen van de in 1906 ge bouwde loodsbotter „Texel stroom". Initiatiefnemer Peter Lock uit Oudeschild is volop be zig mogelijke sponsors te „be werken" en is optimistisch ge stemd na het vernemen van veel positieve reacties. „We hopen volgend jaar met de exploitatie van de Texelstroom te kunnen be ginnen". Het is de bedoeling dat de nieuwe stichting eigenaresse wordt van het historische vaartuig, wat mogelijk is als een behoorlijk deel van het be oogde bedrag op tafel is. Vervolgens zai het schip in exploitatie worden genomen voor educatieve, histori sche, promotionele of gewone vermaaksdoeleinden Als dat lukt zonder in de rode cijfers te komen is het doel bereikt het in de vaart hou den van dit vaartuig dat volgens Lock bij Texel „hoort". De botter was ooit (gedurende 22 jaar) een be kende verschijning in de Texelse wateren, als afhaal- en peilschip en later als boeienlegger. Bestuur Het bestuur van de stichting bestaat uit Jos Engelvaart (voorzitter). Peter Lock (secretaris), Jan Beijert (pen ningmeester) en Benno van Tilburg (commissaris historisch onderzoek) Daarnaast zal een comité van aan beveling in het leven worden geroe pen bestaande uit sympathisanten met een bekende naam die aarze lende sponsors een duwtje in de rug kunnen geven Er komt ook een Raad van Advies waarin technisch deskundigen zit ting hebben. Het initiatief doet sterk denken aan de plannen van de Texelse Onder nemende Vrouwen, die (onder an dere) een nieuw te bouwen loods- vaartuig in de vaart willen brengen, maar staat daar volkomen los van. Beide organisaties zijn wel van el- kaars plannen op de hoogte. Lobby De 17 meter lange „Texelstroom" die thans in de haven van Oude schild ligt is nu nog eigendom van de Belgische Anne Meskens. Zij en andere belanghebbenden en be langstellenden waren zaterdag aan wezig op de oprichtingsvergadering die in het accountantskantoor B B werd gehouden. Peter Lock, die te zijner tijd zelf graag schipper van de „Texelstroom wil worden, deed uitvoerig verslag van zijn po gingen om allerlei mensen die ver ondersteld worden interesse te heb ben bij het project te betrekken. Lock benaderde onder andere mi nister A. Jorritsma tijdens haar jong ste werkbezoek aan Texel. Hij stopte de bewindsvrouw een foto van het schip toe met een schriftelijk verzoek om financiële steun. Helaas was het antwoord dat drie maanden later kwam afwijzend: het rijk draagt niet meer bij aan het onderhoud van afgestoten rijksvaartuigen om de eenvoudige reden dat die vaartuigen nu juist zijn afgestoten om van on derhoudskosten af te zijn Andere reacties waren gunstiger, zoals die van Teso-directeur Rob Wortel die een bijdrage in het voor uitzicht stelde onder voorwaarde dat zich voldoende andere sponsors melden Steun van „mensen met een warm harl voor antiek, scheep vaart, historie en het welzijn van Texel in het algemeen en Oude schild in het bijzonder" is dus zeer welkom Lock wil graag met hen pra ten. Zijn adres: Trompstraat 14a, 1792 BK Oudeschild, telefoon en fax 322328 Het gaat goed met Atletiekver eniging Texel. De instuifwed- strijd in Leiden op zondag bewijst dat. Hoewel vroeg in het atletiek- seizoen werd een handvol club records gebroken. Onder goede weersomstandigheden traden ju nioren en senioren van AV Texel aan. Met name de jonge Texelaars bewezen dat drie trainingen per week al snel tot regionaal sterke prestaties leiden. Een voorbeeld van sterke progres sie is Gijs Waverijn (J16), die in een korte periode ruim een seconde van zijn beste tijd op de 100 m af haalde en zondag eindigde in 12 55 sec. Zijn 5.15 m bij het verspringen was eveneens een clubrecord. Marcel Keijzer deed hetzelfde bij de jongens junioren 18 jaar, hij sprong een clubrecord van 5.34 m. Jan van Rossum (J14 jaar) liep 28.85 over de 200 m. De 100 m legde hij in een tijd van 13 66 af. Jaap Witte (J15 jaar) toont zich steeds meer een midden-afstand specialist. Nauwkeurig volgens schema lopend snelde hij naar een goede tijd op de 2000 m: 6.57.68. Ronny Keijzer (J16) wierp de discus naar 20.58 m, hetgeen zo vroeg in het seizoen zeer goed is. kogelstoten. Eric van Zoonen liep een seconde van zijn 100 m tijd af. Trainer Michel Gomez verbeterde het clubrecord verspringen bij de he ren tot 5.67 m en werd daarmee eer ste. Bij het kogelstoten had hij con currentie van de Nederlands kampioen op de tienkamp Ruben van Balen Gomez kon niet bijblijven maar stootte toch 10.84 De AAC at leet bleef op 2 centimeter van de 16 meter steken. De senioren en veteranen zetten prestaties neer die AV Texel een ge zicht zullen geven bij de eerste KNAU competitie in de geschiedenis van de club De eerste wedstrijd is op 10 mei in Zaandam. In en om de schuur van Axel Lap aan de Witteweg is zaterdag de eer ste Hoornder rommeltjesmarkt van het seizoen Bezoekers kunnen te recht van 9.00 tot 14 00 uur. De op brengst is weer voor de restauratie van het in slechte staat verkerende kerkje van Den Hoorn Na de grote opruiming afgelopen najaar, is een groot deel van de rommeltjes ver nieuwd Zowel voor Texelaars als toeristen valt er dus weer genoeg te snuffelen. Ook kan men smullen van oliebollen en koffie met cake Vrijwilligster Tine van Heerwaarden- Schoorl bezig mei het in kostuum steken van een jeugdige danseres, die in uiterste concentratie verkeert. Een tafereeltje op de zaterdag in de Burgemeester De Koninghal gehou den jazzdansdag. Ook deze keer was het door de jeugdraad van Gymvereniging Texel georgani seerde jaarlijkse evenement een succes Er werd aan meegedaan door 120 kinderen in de basis schoolleeftijd. die tussen 10 00 en 17.00 uur in vier groepen roulerend bezig waren met dansen, schmin ken. kleding maken en decorbouw. De inspanningen mondden uit in een fraaie voorstelling. Deze keer was het thema de ..tijdmachine", wat de mogelijkheid gaf om uitbeeldingen te maken die betrekking hadden op heden (..Grease"), verleden (het oude Egypte en de riddertijd) en de toekomst. Mede dank zij de inzet van vrijwilligers liep alles als een trein IFolo March Heilnon) De afgelopen keren konden donoren nog tot 21 00 uur terecht. De mede werkers van het CLB (Centraal La boratorium Bloedtransfusies) bleven toen op het eiland overnachten. „In het laatste uur was de opkomst meestal laag. ondanks de verschil lende oproepti|den De laatste liters bloed werden dus duur betaald", al dus Marga Loos van het Rode Kruis, afdeling Texel. Hierdoor bespaart de organisatie logeerkosten en ook hoeft men bij het CLB niet op zaterdag over te werken. Het bloed kan nu al vrijdag avond worden bewerkt en bewaard. Het Rode Kruis doet een beroep op jong en oud om een halve liter af te staan Nog steeds is er, zowel bij oorlogen en rampen in het buiten land als bij spoedgevallen in Neder land, veel levensreddend bloed no dig. Inlichtingen Marga Loos, tel 31 57 57. De ANBO-afdeling Den Burg houdt woensdag 22 april om 14.30 in de Buureton de jaarvergadering. Op de agenda staan o.a, bestuurs verkiezingen. Aftredend zijn J. Beumkes en R R Siebinga Nieuwe kandidaten kunnen tot een uur voor de vergadering worden opgegeven bij M. Leegwater, tel 31 54 10 Na de pauze vertelt Maarten Boon over zijn belevenissen als jutter, Bomen geven het straatbeeld vaak een eigen karakter. Zo ook in Den Burg. Om hierop de aandacht te vestigen heeft de Texelse afde ling van de Vereniging voor Na tuur en Milieu-educatie (voorheen IVN) een wandeling uitgezet. Mor genmiddag is de feestelijke pre sentatie. De wandeling, die ongeveer een uur duurt, gaat om 16 00 uur van start bij koffiehuis Burgwal 37 Alle belang stellenden zijn daarbij welkom Doel is mensen bewust te maken van de pracht en praal van de bo men die ons omringen. De meeste voorbijgangers staan daar normali ter met bij stil. Bijna niemand weet dat sommige bomen zelfs voorko men op de monumentenlijst. De wandeling is opgezet door Peter Ampt (IVN) en houtliefhebber Co Koomen. Morgen zullen zij de deel nemers tekst en uitleg geven. De in formatie plus routebeschrijving staat ook in een boekwerkje, dat verkrijg baar is op Burgwal 37. Liefhebbers kunnen het boekje lenen en na af loop van de wandeling weer inleve ren. Toeval of niet, één van de agenda punten die wethouder Peter Bakker als voorzitter van de commissie Fi nanciën, Werken en Milieu (FWM) onder de hamer krijgt, heeft betrek king op z'n eigen straat. Om de verkeersveiligheid in de Binsbergen straat en omgeving te verhogen stelt het college voor om in de Wilhelmina laan twee verhoogde zebra's aan te leggen. Eén ter hoogte van de Binsbergenstraat en één bij de Brouwerstraat. De veiligheid in dit gebied kwam ter sprake tijdens een hoorzitting in 1995 en is vervolgens besproken in de overleggroep verkeerszaken. Met de investering is een bedrag van 20 000,- gemoeid. 9 10 mei 1990 -Oen Rury- Texel augustus- intensief bezig wille Twee regisseurs, een choreo danser, tekstschrijver, dramat costumiere staan hen bij Het raamwerk van het stuk si I grote lijnen vast, maar sot f scènes en choreografieën r pas tijdens het productieproce r staan. De inbreng van de spe l' daarom groot. Het stuk verbet P zoektocht naar de liefde: een; I tocht die start bij de Griekse ir en eindigt in onze tijd. Zappe de liefdesverhalen uit de wen I schiedenis wordt commentaa' I verd op de stereotypen vant» I nu. „Het commentaar I cabaratesk, abstract of asse I zijn. Zowel de acteurs als 4< I sers geven hun mening en f I de liefde van repliek", aldusb I geleidende persbericht. Wie zin heeft, moet zich uiten april aanmelden bij Margot B I fax 31 52 35. of Bart H I (Welzijnsstichting), tel. 31 55! 9 31 43 00. Men kan zich ooi I voor de workshop opgeven, j verdere verplichtingen wal bel f theaterproductie. ruim 45 kunstenaars, die zeer werk zullen aanleveren. Demo I ties worden ook gegeven op b f katie. leder onderdeel van de festatie wordt apart muzikaal ïfl zodat alle lokaties een eigen f krijgen. Op de Groeneplaats zijn jon: welkom voor een graffiti-demo' tie, waarvoor voorbereidingen' plaatsvinden bij Time Out. Wr mee wil doen, kan zich daarvs gen.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2