Tien jaar theater in Klif 12 VO op weg naar betere structuur r -1 EXELSE^" COURANT- A Texelse Spykerbollen bij Theaterfestival IJ Avondwandeling Schade door losgeraakt wiel DINSDAG 21 APRIL 1998 „Altijd lol, dat is de grootste drijfveer" y Welboren, Margriet de Graatl en Rob Jongejan Immigen zijn het rustiger aan gaan doen, anderen staan nog peds met regelmaat op de Hoornder planken. Maar allemaal ibben ze een band met Klif 12. De lol is de drijfveer en Innneringen aan malle sketches en voorvallen zijn niet van de ttif als je ze spreekt. Cor van Heerwaarden is de spil van het fater, maarzij zijn de dragers: de spelers van het eerste uur. ie het allemaal is begonnen? Ei- ili|k wel achttien jaar terug." rlotte Lorier werd gevraagd om len met Cor van Heerwaarden jeugdclub in Den Hoorn op te |en „Dat was in het kader van jeugdwerk En het was meteen p, want we hadden 45 kinde- Na drie |aar musicals en jubilea de Drjjverschool en het dorps- 'uitgèvoerd met verschillende illigers, werd het tweetal gepolst de presentatie van de Dubbele Sion-avond Dat was het mo lt waarop Margriet de Graaft er- twam. „Ik had ze gezien in het ishuis Nee, voorheen deed ik op toneelgebied. Maar het m zo leuk over, dat ik me heb geboden." griet werkte tot dat moment al jaar in de Texelse Rede en had baan in de hulpverlening in riem achter de rug. ,,lk had het imaal gehad met de hulpverle- De lol die afstraalde van die ig op toneel, dat trok me." Ze Ite zich zonder enige ervaring, ir ook zonder gene op de plan- ,,lk deed het zomaar en de isen vonden me nog leuk ook", lt ze- Nachtenlang rlotte haalt herinneringen op aan de Bonnefooi", een op toeristen :hte serie sketches, die 's zo- s in het dorpshuis werden uitge- rd. waar zij pachter was. ,,Het oen was toen veel korter, dus |e n de winter avond aan avond in roeg, nachtenlang teksten te be ien. In mei repeteerden we wat an stond het." stomme verbazing van echtge- Daan besteeg ook Carry Wel ti het toneel tijdens de Bonne optredens. „Toneelervaring? maal niet Ik was altijd souffleur bij DeVriendenkring. Ik wou ook nooit op de voorgrond. Maar ze vroegen me en het leek me leuk. En het was ook leuk 23 te klein Cor van Heerwaarden stak zijn ver langen naar een eigen theater niet onder stoelen of banken. „Aanvank elijk dacht hi| aan De Grie, de boer derij van zijn ouders We filosofeer den wel eens over een kampeerbednjf met een totaal programma, compleet met speur tochten en eten Een beetje wat het Evenementenburo nu biedt", vertelt Charlotte. In de tussentijd werd het revue menu ingevoerd in Klif 23, waar de Bonnefooi-crew mee naartoe ver- Kaasboerderij Wezenspyk heeft haar werkterrein verbreed. Texelse Spykerbollen is een nieuw produel van de gebroeders Witte dal het midden houdt tus sen gebak en koek. Anton Witte kwam op het idee door een klant die mogelijkheden zag met de wrong, een tussenvorm tussen melk en kaas. Het viel dermate in de smaak, dat Witte het in de productie heeft opgenomen „Het is wel iets anders dan kaas. maar het smaakt héérlijk.Liefhebbers kunnen dit vrijdagavond zelf er varen. Witte presenteert zijn noviteit tijdens het Huiskamer Theater Festival op Klif in Den Hoorn. Als sponsor van de voor stelling in de bollenschuur van Arie Lap. heeft hij z'n stand al daar opgesteld. huisde. Een verhoging was in ge bruik als podium Maar het werd al snel te klein. „Dan hadden we vijftig man binnen en moesten we nog eens honderdvijftig wegsturen." Klif 12 kwam te koop en het theater werd geboren, precies tien jaar gele den. Ouwehoeren Janien de Bruijn werkte aanvankelijk als serveerster in Klif 23. Ze werd door Cor benaderd voor een rol in De Van Tasjes, de kinder toneelgroep. „Tja, en van het een kwam het ander. Via het licht en het geluid raakte ik op het podium. Zo van: jij kan ook wel eens meedoen." „Ik ben er nog steeds", lacht Mar griet. die de lol de belangrijkste drijf veer noemt „Het bijeen zitten tot diep in de nacht. Gek doen veel la chen en er blijft altijd wel wat leuks van over. Dat was zo en dat is nog zo. Anders was ik misschien ook wel gegaan." Carry beaamt dat. „Ge woon een hoop slap ouwehoeren en dat zette Pip Barnard dan fatsoenlijk op papier Rob Jongejan, die als kok in Klif 23 begon, had toneelervaring opge daan bij het ter ziele gegane UDI „Het zat bij de baan in en het leek me wel wat. Zenuwachtig? Nee, dat ben ik eigenlijk nooit zo erg „Oh nee?" roept Margriet verbaasd. „Ik altijd wel Iedere keer heb ik nog de kriebels." Rob ontpopte zich tot de „komische kop" Stil spel is een van zijn sterkste kanten. Overstag Daan Welboren, die wel de nodige toneelervaring had, hield zich aan vankelijk afzijdig. Hij speelde bij De Vriendenkring en vond dat wel ge noeg. Maar hij vond de sfeer rond de Klifcrew wel leuk. „Ik wist hoe laat ze in Klif 23 ongeveer aan de finale toe waren en dan ging ik er snel heen om te kijken hoe de koks krom van de zenuwen nog even gauw werden geschminkt, want die moesten mee zingen. Machtig was dat." Na de verhuizing naar Klif 12 be moeide hij zich aanvankelijk alleen met de techniek, zoals licht en ge luid Tot het Warenar-stuk Cor vroeg hem voor de tweede hoofdrol „Inderdaad, dat waarbij met de han den werd gegeten. Dat heeft twee jaar gedraaid, tot het een keer vre selijk uit de hand liep en de kippepoten in de gordijnen beland den. Toen zijn we er acuut mee qe- stopt." Beroemdheid Bennie den Haan heeft ook menig maal de planken van Klif 12 beklom men. Maar hij wilde meer en kwam via Linda de Mol in Goede Tijden Slechte Tijden. Toch is de acteur zijn Texelse collega's nog niet vergeten Hij presenteert bijvoorbeeld morgen een speciale avond voor genodig den in het theater-restaurant en is een dag later van de partij tijdens het feest voor personeel en omwonen den. Hadden de anderen geen ambitie om door te breken in het Hilver- sumse? Janien erkent bij vlagen be hoefte te voelen om van het eiland af te gaan „Maar dan denk ik toch aan hoe lekker ik het hier heb Oh, wat klinkt dit kneuterig. Net of ik geen ambitie heb. Dit ook heel wat? Dat verlies je uit het oog als je het zelf doet. Voor ons is het gewoon. Ge woon werk." Margriet lacht dat ze eens in de rij voor een Haags museum werd her kend. „Sta je ergens en hoor je in eens 'heee, die van de soeoep' brul len. Of ze kijken je vreemd aan als ze je op de markt tegenkomen." Om de kreet 'fanmail'wordt hartelijk gela chen Janien krijgt wel post naar aanleiding van het kinderstuk, „Maar die is ook wel gericht aan tante Ko en Klojo, de andere typetjes." Het komt wel voor dat be zoekers om handtekeningen vragen „Dat voelt wel een beetje bijzonder", erkennen ze. Niet knoeien De horecakant van het Klifwerk kan Margriet gestolen worden. „Het is dat het erbij hoort, dat de combinatie met het theater de show maakt. Maar ik vind dat het minste. Je zult mij hier overdag ook niet zien, als er geen optreden is." Rob denkt daar als kok uiteraard anders over, terwijl Daan dat deel van het werk is gaan waarderen. „Hel is de charme van Klif dat je staat te zingen en even la ter met borden rondloopt Dat de kok in zijn theaterkostuum achter de pannen kruipt. Maar ik vond het pas leuk nadat ik had geleerd hoe ik met vier borden op m'n arm zonder te Daan Welboren en Pip Barnard. morsen kon lopen Dat heeft Dirk Breedveld me voorgedaan, die heeft hier ook nog een tijdje gewerkt." Volgens Rob zijn er gasten die den ken dat achter het podium een groep medewerkers klaarstaat om te as sisteren, „Die geloven niet dat we dat echt allemaal zelf doen. Ik neem ze wel eens mee naar achteren Zelfspot is de Klif-crew met vreemd. Ze zijn uiterst kritisch naar elkaar, maar de humor staat voorop. „Ik mag bijvoorbeeld niet meedoen met de klompendans", lacht Margriet. „Ik ben altijd een tel te laat en dat is le vensgevaarlijk met die dingen." Anekdotes over vergeten teksten, waarbij lustig improviserend wordt verder gespeeld, vliegen over tafel. Carry herinnert zich een kerst-optre den, waarbij zij en Margriet als en geltjes aan een takel naar beneden zouden zakken, „De ketting sloeg een schakel over, dus we zakten in eens een eind door. We gilden als gekken, was ik toch de volgende dag mijn stem kwijt Pip Barnard is de stille kracht op de achtergrond De begaafde pianist, componist en tekstschrijver heeft mede aan de wieg gestaan van Klif, maar is uiterst zwiigzaam over zijn aandeel. Hoewel hij tegenwoordig Tijdens het huiskamerfestival wordt een stand ingericht met boeken, video's en CD's over cabaret en theater Er zijn spe ciale uitgaves verkrijgbaar. met meer de vaste piano-begelei ding verzorgt, schrijft hij nog steeds regelmatig nummers voor de groep. Zijn John Cleese-achtige uitstraling werd door het publiek altijd zeer ge waardeerd. Slaat de verzadiging na tien jaar nog niet toe7 Margriet aarzelt „Ach. je hebt allemaal wel eens een avond dat je denkt, moeten we weer. Maar sta je eenmaal, dan krijg je er van zelf weer lol in En we maken zulke aparte dingen mee, dat houdt je op de been Wat? Optredens voor spe- Janien de Bruijn en Bennie den Haan ciale gelegenheden of op speciale plaatsen." Janien giechelt: „Soms sta je voor de derde keer op een dag in een sketch in een zelfde jurkje. Dan zie ik hen allemaal staan, ook weer in datzelfde pakkie en dan moet ik lachen. Hoe stom ook, het is altijd leuk. Of als we een saai publiek hebben, dan kankeren we lekker achter het gordijn en worden we hartstikke melig. Dan is dat juist weer leuk." Nieuwe impuls Margriet geeft wel aan dat het ver zinnen van nieuwe dingen soms niet meevalt „Dan komt een nieuweling met een goed idee en roepen wij: hebben we al eens gedaan Ze noemt het binnenhalen van nieuwe creatieve mensen een onmisbare impuls en noemt Wil de Leeuw als voorbeeld. „Die raakte enkele jaren geleden min of meer toevallig bij ons betrokken en bracht de glamour in de shows. Ze kan van niets iets artistieks maken en die aankleding wordt door het publiek zeer gewaar deerd Volgens Daan en Carry gaat ieder publiek plat voor een Klif-optreden. Rob en Margriet beamen dat. Ze komen voor een avondje uit, dus zi|n altijd blij en vrolijk. Dat werkt aanste kelijk." Margriet en Carry zijn iets minder enthousiast over groepen die op personeelsreisjes in sneltrein vaart langs een aantal bezienswaar digheden worden gesleurd en dan ook nog even Klif aandoen. „Van die blabla-lui, die leuker proberen te zijn dan wij op het podium." Carry verze kert dat de groep in de loop der jaren voldoende ervaring heeft opgedaan om met dergelijke „lollige" ooms korte metten te maken Margriet. „Het enige voordeel van de bus waarmee ze komen, is dat ze ook weer allemaal tegelijk weggaanEn wij natuurlijk zwaaaaien!" Wat maakt Klif toch zo uniek? leder een roept hetzelfde de saamhorig heid, het plezier in het werk „Dat straalt eraf. Het is niet zo gelikt Aan de overkant zie je wel tenten waar zoiets is, maar dan koken de koks en spelen de acteurs. Dat is geschei den." Rob vult aan. Bij ons is het met perfect, maar wel dichtbij. Het publiek is betrokken en dat werkt." Charlotte heeft het Klif-podium inge ruild voor een baan bij Rijkswater staat. „Toneel is heerlijk, maar het is geen vak om 65 in te worden. Je hebt geen sociaal leven meer Ik kon nu nog iets anders gaan doen en heb daartoe besloten." Charlotte woont naast het theater en hoort vaak stukken show „Dan lig ik in m'n bedje en denk ik lekker, ik hoef nietToch is ze bepaald nog niet los van Klif. „Ik kom naar alle voorstel lingen en help met het jubileum festival Incidenteel zou ik wel weer iets willen. Maar niet meer zo veel en zo vaak." Ook Daan en Carry besloten er en kele jaren geleden een punt achter te zetten Zij vonden de combinatie werken in hun boekenwinkel en 's avonds en in de weekenden op het toneel lange tijd „verfrissend", maar de toenemende frequentie van de programma's begon z'n tol te eisen. „Ik moest soms iemand voor de win kel inhuren om op het toneel te kun nen. Mede onder druk van onze om geving zijn we gestopt Maar het kriebelt nog steeds. We praten bijna dagelijks over Klif. Misschien, als er nog eens incidenteel iets is..." Margriet doet nog wel mee, maar zoals ze zelf zegt, niet meer in dat hoge tempo van vroeger. „Nu hou ik het leuk. Dat van toen kan ik nu niet meer opbrengen Rob houdt het vol doordat er afwisseling tussen zomer en winter is. „Hoewel het seizoen tegenwoordig tot na de kerst duurt, heb je dan toch drie maanden om weer op te laden. En net als het dan weer begint te kriebelen beginnen we weer." Janien houdt van het afwisselende leven. „Ik zie het niet zo zitten om van 8 tot 5 bij een baas te zitten." Roddelen Tot slot nog even roddelen over de baas Aanvankelijk zijn de „Kliffers" alleen tot positieve geluiden te be wegen over Cor van Heerwaarden. „Hij is de supervisor," „Cor is de spil, die ons motiveert en meetrekt." Rob: „Maar er zijn een aantal din gen waar hij gewoon geen bal over te zeggen heeft. In de keuken, be doel ik. Hij mag vertellen hoe het er uit moet zien en ik ben de smaakma ker." De geest lijkt uit de fles en de andere schapen volgen „Hij kan wel eens humeurig zijn. Niet met opzet, maar zijn stemmingen drukken wel op de groep." „Maar ja. hij denkt ook drie keer sneller dan een ander, dus moeten wij allemaal meerennen als hij iets voor zich ziet„Hij doet alles op het laatste moment. Ach, ook daar wen je aan „Delegeren is niet zijn sterkste punt Op gegeven mo ment moet je gewoon iets pakken Ze zijn het er echter roerend over eens dat Klif is geworden tot wat het is door de persoon van Cor „Hij is baas, commercieel manager en daarnaast een theaterpersoonlijk heid Uniek, net als Klif zelf." Tekst: Tessa van Daalen Foto's: archief TC Het is feest in Klif 12. Morgen zijn er genodigden te gast en donderdag is het de beurt aan personeel, oud-personeel en buurtbewoners Het huiskamer festival barst vrijdag los en duurt tot zondag. lexels Verbond van Onderne- is bezig met een reorganisa tie volgend jaar zijn beslag It krijgen. Er komt een andere "tuur waardoor de vereniging 'aardiger kan opereren met betere interne communicatie leer invloed op de politiek. Te- ||k wil het TVO meer leden wer en de belasting van het be- r anders regelen, omdat nu te veel tijd en energie gaat zit- n het bijeenbrengen van de lotiebijdrage voor de VVV. toekomst zal sprake zijn van viertal min of meer zelfstandig tiende secties: detailhandel, tenten en diensten, bouwnijver- ®n toerisme. Elke sectie krijgt !lQen bestuur en de respectie- 1 Tt/rr k°rZ'"ers daarvan vormen ■yo-bestuur nieuwe stijl fnaast komt er een Texels Over- L a form (topj, waarin naast het 00 de andere ondernemers organisaties van Texel zijn verte genwoordigd zoals WLTO (land bouw), DETV (visserij) Horeca en TVL (logiesverstrekkers). In verband met de op handen zijnde veranderingen werd in de vrijdag avond gehouden TVO-vergadering geen bestuursverkiezing gehouden. Het huidige bestuur blijft nog een jaartje zitten tot de benoeming van het uit sectievertegenwoordigers be staande nieuwe bestuur. In de nieuwe organisatie worden veel ta ken aan het secretariaat gedele geerd zodat dit veel meer krijgt te doen. Dat betekent ontlasting van de bestuurders die het nu met TVO- aangelegenheden soms erg druk hebben maar er geen vergoeding voor krijgen Zorg Het jaarlijks bi|een brengen van f195.000,- als bijdrage van het be drijfsleven voor de Stichting VVV Texelpromotie blijft een moeizaam karwei Het afgelopen jaar is het ter nauwernood gelukt, wat overigens een hele verbetering is in vergelij king met de situatie van 12 jaar gele den. Toen wisten de ondernemers nog met de helft van dit bedrag op te brengen Penningmeester Jaap Drijver legde vri|dag uit dat toen een achterstand is ontstaan die nog steeds met is ingeloplen. Gehoopt was dat het zou lukken om elk jaar drie of vier mille extra op te brengen om deze „schuld" af te lossen, maar dat is tot dusver niet gelukt. „Een vervelend probleem", aldus Drijver, die echter hoopt dat de zaak rond 2010 toch „vlak" is Enige verwach tingen heeft men van de nieuwe TVO-structuur waardoor de vereni ging zoveel beter gaat functioneren, dat bijdragen los komen van onder nemers die tot dusver niet over de brug zijn gekomen Oud-officier van justitie B. van der Lugt uit Leeuwarden („Ik begon in de gevangenis en mijn vrouw ook") is tegenwoordig in particuliere dienst. Hij laat zich gelden als expert op het gebied van bestrijding en voorkoming van (interne) fraude bij bedrijven. Na de pauze hield hij voor de TVO-ers een interessant betoog over dit onderwerp, waarbij hij de nadruk legde op de noodzaak om fraude tegen te gaan door preventie Als ergens wordt gefraudeerd moet het niet zozeer gaan om het pakken en straffen van de dader, maar om de vraag: waarom kon dit gebeuren7 Zonder maatregelen ter voorkoming van het onheil, zal fraude toenemen, een gevolg van een algemeen maat- Het TVO-bestuur mag nog een jaartje verder regeren onder de oude structuur. Vrijdagavond zaten achter de bestuurstafel van links naar rechts Hans de Leeuw. Koos Bremer (voorzitter). Els Whyte, Joke de Boer, Jaap Drijver, Piet Evers, Louis Uriot en Klaas Veenbaas. Jan Jacob Rab, (Foto Harry do Graaf) schappelijk verschijnsel, verminde ring van het sociaal normbesef. Thans wordt zo'n 35% van de bevol king jaarlijks slachtoffer van crimina liteit De schade die het bedrijfsleven ervan ondervindt ligt rond de vier miljard gulden Een kwart van de be drijven krijgt ermee te maken, waar bij het gaat om gevallen van gemid deld f30 000,- Daarbij moet je denken aan gewone diefstal van goederen, knoeien met creditcards, corruptie, werken met valse facturen e d. Mede dank zij de aansprekende voorbeelden en de humor die de spreker in zijn praatje wist te verwer ken, sprak de lezing tot de verbeel ding. Van der Lugt betreurde het dat malversaties binnen de bedrijven vaak niet worden aangegeven. Men wil het graag zelf oplossen uit angst voor negatieve publiciteit, maar ook uit schaamte Al te vaak is een intern misdrijf immers medeveroorzaakt door gebrek aan controle en maatre gelen die op preventie zijn gericht. Spreker zei zelf juist vertrouwen te stellen in bedrijven die in het nieuws komen als ze aangifte doen van malversaties „Dat is immers het be wijs dat ze maatregelen nemen!" Voor de jeugdleden van het Wereld- natuurfonds wordt zaterdag de inmid dels traditionele avondwandeling ge houden Hierbij worden onder leiding van een enthousiaste kenner de pa den van de Geul bewandeld, waarbij ook ouders welkom zijn, zodat ook zij het „Rangerwerk" van dichtbij kun nen meemaken. Tijdstip van verza melen op de parkeerplaats bij de Geul is 20.00 uur; om 22.00 uur is de tocht ten einde. Hiermee vervalt de gebruikelijke Rangermiddag. Voor brandende vragen kan tussen 19.00 en 20.00 uur worden gebeld met Roland Dob, tel 314034 Een geparkeerde auto langs de Westerweg is vrijdag flink beschadigd door een losgeschoten wiel van een aanhanger. Deze behoorde toe aan een 63-jarige man uit Den Hoorn. In het voorbijrijden schoot schoot het achterwiel van de kar door een tech nisch mankement met steekas en al los waarop het tegen de gepar keerde auto aan vloog. De voorruit en linker portierruit sneuvelden.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5