Cjrom c2wartsjexels in het harL, Nieuwe keur kost emeente twee ton Oefeningen Vliehors i seizoen aan banden Strand afgebakend voor sterntjes Huizenbouw Stolpweg stuit op problemen KLIF12 VERDER lVIlimmoi. IN DIT J\|ummer Bomen onderwerp van rondwandeling 2 Henso Oudeschild veilt bouwmateriaal 3 Informatiegebouwtje geallieerde begraafplaats 5 NK Wielrennen op Texel verreden 7 Koger horeca verjongt zich 9 Reanimatie redt leven toerist texelse'^courant westerlaken b.v. 1 yf UUim filets drogisterij VVD-kamerlid Van Den Doel: Vuur op strand blijft verboden Praktijkexamens OSG van start Voorlopig geen dwang bij sloop van Koger Hoop Gemeente onderhoudt parkeerplaatsen bij strandslagen GL populair op De Hogeberg Parkeerterrein als alternatief Eer ■\\orszel :rIOHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11275 VRIJDAG 24 APRIL 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. jNEMENTSPRUS ƒ56,90 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) Een oudere vakantieganger is gisterochtend van de dood gered, nadat hij in Den Hoorn nabij de supermarkt van Goënga onwel was geworden. De man was in zijn geparkeerde auto in elkaar gezakt en vertoonde geen teken van leven meer. Dankzij slagvaardig optre den van twee inwoonsters van Den Hoorn en het ambulance-perso neel kwam zijn hart weer op gang. Eerst werd het slachtoffer geholpen door Marianne Franchimon en Annemarie Bakker. Franchimon is werkzaam in de supermarkt en Bak ker deed er boodschappen op het moment dat de echtgenote van de man om hulp riep. De twee vrouwen pasten mond-op-mond beademing en hartmassage toe. „Twintig ]aar geleden heb ik een reammatiecursus gedaan Hoewel ik sindsdien nooit meer heb geoefend, kwam die ken nis toch van pas. ledereen zou die cursus moeten doen", aldus Annemarie Bakker, die zich absoluut geen held voelt. „We hebben gewoon onze plicht gedaan. De man leek het niet te redden, maar met speciale apparatuur wisten de ambulance-verpleegkundigen hem weer tot leven te brengen. Daarna werd hij overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder, waar hij op de hartbewaking wordt verpleegd (Advertentie) WIJZIGING INZAMELROUTES HUISVUIL zie pag.: 10 (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: rüHjhjjj NEE-sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. ingen door Defensie op de irs moeten gedurende het e toeristenseizoen aan ban- orden gelegd. Die uitspraak yVD-kamerlid Theo van den listermiddag tijdens overleg Ie Commissie Vlieghinder kop (CVN)in vakantiepark De De politicus besprak met drie lenoten uit de Tweede Kamer iblemen rond de vlieghinder. legatie, die per landingsboot it eiland arriveerde, bracht een bezoek aan het isch oefenkamp en besprak et college de overname van isershaven. fD-fractie werd vorig |aar over •oblemen rond de Vliehors und door de CVN en de plaat- partijgenoten. Rigoureus stop van de vliegoefenmgen acht en Doel niet haalbaar, maar de rs moeten zich wat hem betreft Ie voorschriften houden." Hij ateerde dat het steeds buiten landse vliegers zijn. die hun boekje te buiten gaan ,,0f je moet het ze inpeperen En als dat met werkt, dan mogen alleen Nederlanders nog vlie gen Want toerisme en recreatie zijn hier dermate belangrijk, dat de Defen sie aan een oplossing moet werken De Koninklijke Luchtmacht moet met beide benen in de samenleving staan. Dat houdt in dat ook verant woording moet worden afgelegd Geen geheimzinnig gedoe dus, maar openheid", doelde hij op de informatieverstrekking door staatsse cretaris Gmelich Meijling. Diens ge gevens over de vliegbewegingen wij ken namelijk af van de waarnemingen van de Commissie Vlieghinder Noordkop. Verder pleitte hij voor een extra klachtenlijn voor de Landmacht. Want de oefeningen met tanks zijn ook een bron van ergernis. Live weapens De bombardementen met echte bom men (live weapens), kunnen wat de VVD betreft worden stopgezet „Want die kunnen ook op de basis in Canada worden gehouden." Om de overlast aan te pakken wil VVD-kamerlid Van den Doel dat de Vaste Kamercommissie voor Defen sie, waarvan hij lid is, over deze zaak een speciale zitting (briefing) houdt. Hiervoor wil hij zowel een vertegen woordig van Defensie als een lid van het Texelse college uitnodigen Mariniers Politiek getint is het plan van de VVD om mariniers in te zetten voor arres tatie van zware drugscriminelen. De Bijzondere Bijstands Eenheid (BBE) van de Koninklijke Marine zijn qua training en uitrusting sterk vergelijk baar aan de arrestatieteams van de politie, aldus VVD-kamerlid en Justi- tie-woordvoerder Otto Vos. ,,ln de praktijk zijn die schaars inzetbaar, waardoor de veiligheid wordt beperkt. De beperkte inzet kan worden opge heven door de BBEHij pleitte ervoor grenzen en drempels tussen de ver schillende ministeries in dit geval te overschrijden Vos toonde zich een warm voorstan der van een gezonde visserij. De pro blemen rond de overdracht van de haven had zijn belangstelling Hij zegde toe zich te willen in te spannen voor de vissers. issing van de onderhouds- van de bermsloten levert emeente op jaarbasis een kostenpost op van circa Andere wegbeheerders, Rijkswaterstaat, Staatsbos sen de provincie, krijgen ook tosten. De wijziging is opge- in de nieuwe ontwerp-keur igers die Waterschap Hol- Kroon deze week presen- K in het havenrestaurant. Het I n is dat deze met ingang van I ld jaar ingaat. Het college is I emens protest aan te teke- lezwaren kunnen tot uiterlijk lij het waterschap worden in- td. I isver was het gewone onder- iande slootkanten langs wegen |iak die door de aanliggende igenaarwerd gedaan. Buiten- onderhoud, zoals uit- Iren, werd door de weg- Irder gedaan De plichten op (wijken echter af van die in de districten binnen het gefu- waterschap (Texel, de Aan- le Landen en Wienngen en de germeer). In de nieuwe Keur en Leggers, waarin de zorg voor op pervlaktewater en boezemkaden is vastgelegd, streeft Hollands Kroon naar uniformiteit. „Het uitgangspunt is gelijke belangen, gelijke plichten", motiveerde dijkgraaf S. Steltenpool de nieuwe voorschriften Afspraken Daarin krijgen de gemeente en de aanliggende grondeigenaar elk voor de helft de onderhoudsplicht voor de waterloop. De gemeente, die zo n 160 km wegen van het waterschap heeft overgenomen, krijgt hierdoor de zorg over ruwweg een paar honderd kilometer slootkant. De slootruigte die tot dusver bij de boer op het land werd gestort, belandt nu in de wegberm. Wegens de verkeersveiligheid moet dit snel worden afgevoerd naar vuil- overslag De Hamster, met alle kosten van dien. Meer praktisch zou het zijn als de wegbeheerder met de aanliggende grondeigenaars afspraken maakt over de ontvangst van de slootruigte door boeren, tegen een kosten vergoeding Wellicht zouden de WLTO en het waterschap hierin een bemiddelende rol kunnen vervullen. Een andere wijziging in de keur is dat landbouwers langs hoofdwaterlopen de plicht krijgen om het droge talud te onderhouden Het waterschap is er niet in geslaagd het streven naar uni formiteit volledig te realiseren Het onttrekken van oppervlaktewater blijft op Texel taboe, terwijl landbouwers aan de vastewal wel mogen beregenen. Deze regel wordt overi gens al vanouds gehanteerd Het oppompen van dieper grondwater is aan vergunning gebonden Het stoken van open vuur op het strand blijft verboden, zo blijkt uit een aangepast artikel in de Alge mene Plaatselijke Verordening. Vroeger was het verbod mede inge geven door de kans dat de scheep vaart door vuur op het strand wordt misleid Bij de huidige navigatie middelen op de schepen speelt dat echter geen rol meer Belangrijkste argument is nu het gevaar voor het publiek. Op het strand worden nog regelmatig munitieresten uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Als deze met vuur in aanraking komen kan zich een explosie voordoen met fatale gevolgen. Barbecuen op het strand mag wél als Metaaltechniekleerlingen maken voor hun praktijkexamen een grote lijmklem (sergeant). op de OSG dat dit jaar examen doet is dit jaar 215 (99 VBO. 41 mavo. 43 havo en 32 VWO) De theorie-exa mens beginnen voor de VBO 'ers op A- en B-niveau op 11 mei. evenals de examens in de praktijk ondersteu nende theorievakken (vooralle VBO- leerlingen) De overige examens be ginnen op 14 mei. De uitslagen worden verwacht op 16 juni. De diplo ma's worden uitgereikt op 7 ju li (Folo Gerurd Timmerman) Vooruitlopend op de schriftelijke exa mens zijn voor de bouw- en metaal techniekleerlingen van OSG De Hogeberg de praktijkexamens be gonnen Voorde hoogste klassen van de afdeling Verzorging stond deze week huishoudkunde op het pro gramma. Het totaal aantal leerlingen Het college is vooralsnog niet van plan sloop van de Koger Hoop met juridische middelen af te dwingen. Eigenaar de Hoge Raedt Groep (HRG) heeft de afbraak gekoppeld aan toestemming voor de bouw van het hotel bij Calluna. Wethou der Schilling (ruimte, wonen en economie) verwacht dat de provin cie spoedig akkoord zal gaan. Het optimisme van de wethouder wordt met door iedereen gedeeld. De clausule dat de bestemming van Calluna onherroepelijk moet zijn vast- gebruik wcrdt gemaakt van een bar becue op poten. Gevaar voor duin brand moet in elk geval worden ver meden Wie vuur maakt moet dus rekening houden met windkracht, windrichting en afstand tot de be groeiing. gesteld, verontrustte Dick Drijver (Texels Belang). „Dat kan nog wel laren duren. Is het niet mogelijk dat de gemeente de sloop voorfinancied en naderhand verrekent met de HRG?" Volgens Schilling volstaat een verklaring van geen bezwaar door de provincie. „Zonder al te veel gedon der, kan die vrij snel worden ver leend." Het feit dat de Koger Hoop er bijna drie jaar na de brand nog steeds haveloos bij staat, is voor de Koger dorpscommissie reden om aan te dringen op maatregelen. De wethouder ging niet in op een verzoek van Maria van der Spek (VVD) om openheid over de prijs voor de bouwgrond rond Calluna. Gezien het onderhandelingsstadium houdt ook districtshoofd Jaap van Groenigen van Staatsbosbeheer zich op de vlakte. SBB heeft deze week een vraagprijs bij de HRG ingediend Als die akkoord gaat, moeten ook de ministeries van Financiën en Land bouw nog hun goedkeuring verlenen. Staatsbosbeheer (SBB) en de ge meente hebben een akkoord bereikt over het parkeren bij de strandslagen. In de overeenkomst is geregeld dat de gemeente het onderhoud en be heer gaat uitvoeren Afgesproken is dat SBB de parkeerplaatsen netjes zal opleveren. De dienst beschikt zelf niet over een budget om het onder houd ieder jaar te bekostigen Aan vankelijk was het de bedoeling om daarvoor een parkeerheffing in te voeren. Na protesten, onder andere vanuit de raad, besloot het college hiervoor een budget in de gemeente begroting op te nemen. Het bedrag is niet bekend GroenLinks is populair op OSG De Hogeberg Dat blijkt uit een opinie peiling van Coen Zoon onder mede leerlingen en docenten van de scho lengemeenschap. GL kreeg 85 stemmen Tweede partij werd de VVD, die 64 stemmen kreeg. 55 Stemmen gingen naar D66, terwijl de PvdA op 46 uitkwam Wellicht speelde concurrentie van de Socialis tische Padij (24 stemmen) hier een rol lidmaatschap van een stem- fau was tot voor kort een ere- itje, waarvoor hoofdzakelijk Isleden, oud-bestuurders en 'ge plaatselijke notabelen in tterkmg kwamen Men rookte trwijl een stevige sigaar, filo- erde over politieke kwesties, '•side de laatste roddels uit sr het genot van vele kopjes e en kleffe kadetten met ver- 'de kroketten. Zonodig ver- de men assistentie bij het luren van het stembiljet. Aan eind van de zitting was de nhorigheid compleet en met vrijwilligers werden de tmen zo snel mogelijk geteld: bureau meldt zich dit jaar als te op het gemeentehuis? tes. dit alles is voorbij. Het sternpotlood is geschiedenis voor het beheren van een 'bureau heb je minimaal een sre beroepsopleiding in de in takes nodig. De dames en die niet met de moderne Apparatuur kunnen omgaan, 0 den met onmiddellijke ingang 'angen door bekwame 'Pulerprogrammeurs Be kt voor de eer! Horszei Zullen dit voorjaar weer dwergsterntjes broeden nabij De Cocksdorpd Vogelliefhebbers hopen vurig van wel Vorig jaar nestelden aan de wadkant, op een buitendijks stuk strand, zon 40 paar van deze vogels ..Daarmee was dit eén van de succesvolste kolonies van Nederland Best iets om trots en zuinig op te zijn aldus Giel Witte, één van de twaalf vrijwilligers die woensdagavond met touw en palen het broedgebied afbakenden. De 1200 meter touw was aangeschaft voor het bedrag dat George Wintermans onlangs kreeg bij de uitreiking van milieuprijs van GroenLinks Wintermans won de prijs voor de stekelbaarspassage bij het Eierlands gemaal, maar besloot het geld aan een ander doel te schenken. Bescherming van de kwetsbare sterntjes, die gevoelig zijn voor verstoring, stond het hoogst op zijn wensenlijst Natuurmonumenten stelde de palen beschikbaar, evenals nieuwe borden met het opschrift ..broedgebied De Volharding" en informatie over de vogels. Toeval of met. het eerste stel dwergsterntjes arriveerde woensdag en moet goedkeurend vanaf het wad de verrichtingen hebben gadegeslagen Ook wethouder Peter Bakker en GL-bestuurslid Theo van den Berg namen een klikje bij de werkzaamheden. In een uur tijd was de klus geklaard. Half mei zal ook het broedgebied op De Hors worden afgebakend. Daar is de afgelopen jaren gebleken dat de afrastering werkt: wandelaars lopen er keurig omheen, zodat geen verstoring optreedt. Na afloop van de broedtijd, in juli of augustus, worden de palen en touwen weer verwijderd. Kampeerboerderij „Als de kampeerboerderij er met zou Voorop rollen vrijwilligers touw uit, daarachter volgen de palenkloppers. De klus was in een ommezien geklaard. iFotoF,ans Hopmaal Zijn, okéë, maar hij staat er wèl pleitte Dick Drijver (Texels Belang) voor de parkeerplaats als alternatieve bouwlokatie. „Want daarmee onder vang ie de problemen door de kampeerboerderij, waarzo'n 120 jon gelui zich toch uitbundig kunnen ver maken." Exploitant Cees Commandeur rea geerde bevestigend „Den Hoorn is voor ons altijd een héél tolerant dorp geweest. Maar dat kwam mede door de afstand tot onze boerderij. Nu de huizen dichterbij komen, maak ik me grote zorgenvoorde bewoners. Ik ga er per seizoen zeker vijftig keer 's nachts uit om laatkomers van de straat te plukken. Ik denk met dat mijn opvolger daadoe straks ook bereid is." Planschade Bij verplaatsing van (een deel van) de huizen naar het parkeerterrein, snijdt het mes volgens Commandeur aan twee kanten Tijdens Hoornder Don derdag doen zich volgens hem grote parkeerproblemen voor. Met een ter rein langs de weg naast De Stolp, zijn die opgelost. De kampeer/schapen fokker noemde nóg een reden. „Plan- schade Ons bedrijf zou door de hui zen ernaast in de toekomst bij verkoop aan derden wel eens in waarde achteruit kunnen gaan Schilling zal met goede argumenten moeten komen om het bestaande bouwplan te verdedigen. Ook het CDA en de VVD geven de voorkeur aan bouwen op het parkeerterrein GroenLinks pleitte bij mondde van Adhur Oosterbaan voor een fraaie bouwstijl „Want Den Hoorn moet mooi blijven. Bewoners van nog te bouwen hui zen langs de Stolpweg in Den Hoorn zouden wel eens overlast kunnen krijgen van kampeerders op De Stolp. Het huidige parkeer terrein achter het zogeheten leerlingenbouwproject is een beter bouwlokatie. Het terrein naast De Stolp zou als nieuwe parkeerplaats kunnen worden ingericht. Dat ad vies kreeg wethouder Schilling dinsdagavond van de raads commissie Ruimte, Wonen en Eco nomie. Reden voor het college zich opnieuw over het bestemmings plan Den Hoorn Wonen te buigen. Het heeft wethouder Schilling en z'n ambtenaren veel inspanning gekost om elf woningen in Oosterend en twaalf in Den Hoorn los te peuteren Want woningbouw in kleine kernen als deze past eigenlijk met in het pro vinciale beleid. Nu de toestemming er eindelijk is, stuit de lokatie van een rijtje in Den Hoorn op problemen „We zijn het hele dorp rondgeschar reld om een plekkie te vinden", aldus de wethouder. Bouwplannen aan de noordkant, langs Diek en aan de Kerkstraat zijn wegens het be schermd dorpsgezicht door de pro vincie allemaal naar de prullenbak verwezen. En de Raad van State zette een streep door 't Zouteland. „We worden gewoon naar deze plek gedreven", doelde Schilling op de strook tussen de leerlingenbouw- woningen en boerderij De Stolp.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1