1 I fa Raad vaag over Waalder beeld Aangrijpende herinnering aan geallieerde offers and Bakker wellicht ich als bouwterrein ledinginzameling bracht f9.360,- op Durper clubs vieren feest bij supermarkt iJé, o?n ij, fl .TEXELSE^" couRANT- Steunbalie voor studiefinanciering at ik leggen wou... einschaligheid U5 5,5( nei Geëgaliseerde duinen weer deels hersteld 3edrijvi gheid KROG IK STRRK6O0K eêM HOORNOERRIHG?! IjHIjlllll lilt illllllllllllllllllllllllllllS'lllllllilHIIUIIIIIilUllllllillll IKIIIIIillll/ill Een sunig afscheid Groenten uit regio naar Texelse klant Hotel Den Burg wacht nieuwbouw EHBO-diploma voor OSG-leerlingen VRIJDAG 24 APRIL 1998 emeente gaat alsnog kijken of likker van Jos Bakker op de lc Pontweg/Gasthuisstraat ge hikt is als bouwterrein. Veel zal hngen van een nieuw onder- ,k naar vermeende vervuiling jhet terrein dat voor de bollen- I iS gebruikt. Onderzoeks- ultaten spreken elkaar namelijk grondwatermonsters zijn verwisseld en vermoedt dat de vervuiling elders in Den Burg West zit. Hiervan heeft hij de provincie en de gemeente m- mid|dels op de hoogte gesteld Brandweerkazerne Hoewel Bakker juridisch nog eige naar is van de 1,8 hectare grote ak ker, heeft hij over de grond een over eenkomst afgesloten met een ontwikkelaar. Bouwplannen zijn tot dusver door de gemeente afgewe zen. Het perceel valt ook nu buiten de structuurgedachte die het college voor Den Burg West heeft ontworpen. Dinsdagavond werd die aan de raadscommissie RWE voorgelegd. Meerdere politieke fracties pleitten er echter voor het terrein van Bakker aan te kopen, mits er geen ontoelaat bare vervuiling in de bodem zit. Voor de invulling kwamen verschillende suggesties. Bijvoorbeeld een brandweerkazerne Pieter de Groot (D66): „Die zit nu aan zuidkant kant van Den Burg niet op een lekkere plek. Als er geld is. verplaats hem dan Ook Dick Drijver (Texels Be lang) opperde dit Zijn partij ziet in het terrein ook een lokatie voor bedrijven voor bijvoorbeeld maatschappelijke doeleinden of het rouwcentrum. Volkstuinen „We zullen dat land nog hard nodig hebben", vond Hans Roeper (PvdA). Hij vond het land het meest logische alternatief voor de volkstuinders. Ook Jan Koolhof (CDA) pleitte ervoor hen een goede plaats te geven. Volgens Schilling komt er overleg met de volkstuinders Drijvers idee om het bosje van Kortenhoeven in de visie opnemen, stuitte op verzet van Maria van der demonderzoek in Den Burg m eerste instantie aan het grondwater van het betref perceel vervuild zou zijn. Uil tteede onderzoek bleek dat van vaardbare verontreiniging ech en sprake was Reden voor de —Jeigenaar het eerste onderzoek lel Ie trekken. Hij sluit met uit dat jns hel overladen In containers op het terrein van Rab in Oudeschild jsxelse rotaryclub heeft dins- gmiddag 9.360 kg kleding en Tenen ingezameld, wat bij ver- p voor f1,- per kilo een bruto {engst betekent van f9.360,- de bekende plaatselijke e doelen. :ultaat is de helft van de gemid- opbrengst van de inzamelingen de afgelopen jaren steeds in ok- werden gehouden. Dat komt en met de verwachting die de lisatoren hadden. Het was voor irst dat rotary naast de najaars een tweede inzameling hield Ie bedoeling tot een hogere jaar- totaalopbrengst te komen. Of lukken kan dus pas na de ac- iktober worden vastgesteld. Die ïlangrijk méér dan 12 000 kg in opleveren, wil het zinvol zijn ik in volgende jaren twee inza gen te houden. Mensen in nood elang is ook het effect op de 26 e houden inzameling van de rganisatie Mensen in Nood. Als Jat deze er ernstig nadeel van vindt, zal rotary volgend jaar voorjaarsinzameling meer hou- in echter meevallen, omdat het iaat dat nog altijd veel afge- kleding wordt weggegooid. Als het lukt mefer Texelaars ertoe te bewegen deze voortaan te bewaren, zou een meeropbrengst voor alle inzamelaars erin kunnen zitten. Snel De inzameling van dinsdag liep als altijd gesmeerd De rotarians, gehol pen door vrijwilligers waaronder me dewerkers van De Bolder, haalden met bestel- en vrachtauto's de kleding binnen een paar uur op het hele ei land op. Op het overslagterrein van Rab in Oudeschild konden er twee containers mee worden gevuld, die inmiddels onderweg zijn naar de opkoper. De Texelaars hadden de zakken keurig op tijd goed zichtbaar aan de weg gezet. Het enige pro bleem waarmee de ophalers te ma ken kregen was dat vrij veel zakken met waren dichtgebonden, waardoor (Foto Harry do Graal) kleding en schoenen bij het laden en overladen verspreid raakten en op nieuw moesten worden ingepakt. Na afloop van de actie kwamen alle me dewerkers volgens traditie bijeen in hotel De Lindeboom waar deze keer geen snert maar nasi werd gegeten. Voor studenten, scholieren of ouders met vragen over studiefinanciering heeft het Regionaal Onderwijs Cen trum (ROC), dat zich ook op Texel richt, bij wijze van proef een steun balie in Den Helder geopend Het kantoor, waar ook informatie verkrijg baar is over tegemoetkoming in de studiekosten, lesgeld en studie schulden is gevestigd aan de Midden weg 157 R in Den Helder, vlakbij het station. Het kantoor is open van 13.00 tot 17.00 uur op maandag 11 en 25 mei, 8 en 22 juni en 6 juli. Voor tele fonische vragen 050-5997755 krant van 13 maart stond een l over ons bedrijl Texgro Groot- Een aantal mensen heeft zich ird aan een door mij gedane aak Over (nog) met gereali- 3,2; e samenwerking met andere se bedrijven, merkte ik op: lammer, want ik vrees dat de Je kleinschaligheid in de toe- de* veelal met kan blijven be- Dit was geen belerende uit- over de visie van andere emers Texgro behoort name- !|f tot de allerkleinste groothan- n haar branche Wij geloven r dat samenwerking met ande- o BT 3ok graag Texelse) bedrijven bestaansrecht verschaft. Maar seften dat de komende jaren bewijzen of onze zienswijze Over de toekomstgedachte andere Texelse ondernemers B' wil ik mij geen mening aanma- Wel vind ik dat het zeer belang- ■om goede Texelse bedrijven te pn en vooral te behouden. Jaap Boon, Texgro Groothandel. 4,7! De Garantmarkt in De Cocksdorp bestaat tien jaar en laat dit jubi leum niet ongemerkt voorbij gaan. Dinsdagmiddag is op het parkeer terrein achter het bedrijf een kramenmarkt met medewerking van de clubs uit het dorp. Via aller lei attracties kunnen de verenigin gen hun kas spekken. Ook in de winkel is het feest: op diverse arti kelen krijgen klanten (fikse) kor ting. Aan de markt doen zeven clubs en twee scholen uit De Cocksdorp en omgeving mee De peuterklas is pre sent met midgetgolf, de tennisclub met een gatenspel. de jeugdclub Eierland met waarzegsters en suikerspinnen en ook de jeugdclub De Cocksdorp Durperhonk, Strijbosschool en SVC trekken met uiteenlopende spelletjes de aan dacht. „Elke gulden is voor de verenigings kas", zegt Kleis Hooyschuur, eige naar van de supermarkt en organisa tor van het feest. Zelf doet hij ook een duit in het zakje, want de Garantmarkt stelt een deel van de prijzen beschik baar. Verder zorgt een straatbandje voor levende muziek, staat het springkussen van Martien Boon er en vindt omstreeks 15.00 uur een de monstratie schapenscheren plaats. Bij aankoop van een krat Heineken bier kan men op de foto. Gouda's Glorie komt roerbakmixen, groente man Bert Elders frituurt champig nons, er wordt gefiguurzaagd en via een rad van fortuin en een dartspel kan men zelf de prijs van kaas en bananen bepalen. Bezoekers kunnen de activiteiten waaraan zij deelnemen laten afstempelen op een kaart. Wie bij minstens vijf van de zeven club- kramen langs is geweest, maakt kans op twee extra prijzen: een rondvlucht boven Texel en een diner voor twee personen in 't Bikkelement. De trek king is aan het eind van de middag. Dwaas Hooyschuur spreekt van een „dwaze dinsdagmiddag", waarmee hij iets terug wil doen voor de vele klanten van „boven de Rugediek" „De binding met het dorp en de pol der is heel belangrijk", vertelt Hooyschuur „De Garantmarkt is een service-supermarkt die middenin de gemeenschap staat en daar op aller lei manieren uiting aan geeft Dat blijkt ondermeer uit ons spaarprogramma, we steken veel energie in de relatie met de klanten Deze winkel heeft ook een sociale functie. Sommige oude ren komen bijvoorbeeld wel drie keer per dag in de winkel of op vaste mo menten, zodat ze een praatje kunnen maken." In de loop der jaren is de Garantmarkt flink uitgebreid. In 1993 kwam er 100 vierkante meter bij en recentelijk volgde een interne modernisering. Ondanks de aanwezigheid van goede voorzieningen op de grote vakantieparken De Krim en Sluftervallei is de supermarkt ook in trek bij toeristen. Voor hun bood schappen hebben zij ruime keus op 850 m2 vloeroppervlak (inclusief bak ker en slager). Spek (VVD): „Het is nog als kwekerij in gebruik. Dat mag je mensen niet zomaar ontnemen." Volgens de libe raal moet hierover eerst overleg met Kortenhoeven plaatsvinden. Koolhof vond de grote waterpartij naast de Pontweg misplaatst. „We moeten de oude waterlopen, tuunwallen en schapenboet in ere houden. Het is wel de entree van Den Burg. maar men moet met het gevoel hebben dat het platteland wordt verlaten Meer speelsheid bij de invulling, waarbij zelfs een landschapsarchitect mag worden aangetrokken, luidde het ad vies van Arthur Oosterbaan (GroenLinks). Wat hem betreft mag het wandelpad worden doorgetrok ken langs de hele westkant van Den Burg. Meerdere fracties vinden dat er meer duidelijkheid moet komen welke be drijven nu wel en niet gewenst zijn in Den Burg West. „Er moet een lijst komen Het is nu natte vingerwerk", aldus Drijver, die steun kreeg van o.a. D66. Het college had geen genoegen mogen nemen met slechts het ge deeltelijk herstel van een stuk clan destien afgegraven duinterrein. Aldus reageerde Arthur Ooster baan (GroenLinks) op het compro mis dat de gemeente sloot met de gebroeders De Wit. „Dit is een ont zettende slecht signaal. Als je een stuk natuur koopt, mag je er ken nelijk deels landbouwgrond van maken." De gebroeders De Wit handelden volgens de gemeente te goeder trouw, toen ze de nollen langs het fietspad ter hoogte van de Oorsprongweg egaliseerden Vol gens het koopcontract zou het name lijk om landbouwgrond gaan, In het bestemmingsplan staat het echter als duinterrein aangemerkt Nadat de werkgroep Landschapszorg de zaak aanhangig had gemaakt, kreeg het duo van de gemeente een aanschrij ving dat het terrein in de oude staat moest worden hersteld Een groot deel van het terrein is inmiddels weer glooiend, maar een klein deel werd in overleg met de gemeente ongemoeid gelaten Wethouder Schilling „We hebben samen met Staatsbosbeheer bekeken wat er moest gebeuren Uit eindelijk is dit er uit gerold. Helaas was het al te laat om nog helm in te planten." Oosterbaan betreurde het verlies aan natuur Hij deed een oproep aan de wethouder een eventuele claim van de gebroeders De Wit aan de verko pers te ondersteunen „Want hier zijn knollen voor citroenen verkocht." Het nieuwe GL-raadslid kreeg steun van Pieter de Groot (D66). V-Y1 f(A IVV Klanten van natuurvoedingszaak Gimsel in Den Burg kunnen een abonnement nemen op biologische geteelde groente uit Noordholland. Voorheen werden de uit het hele land afkomstige producten op transport gezet in Geldermalsen. Om het milieu te sparen en telers uit de regio te steunen, is sinds kort een verdeel punt geopend in Waarland. Het abon nement bevat o.a. bloemkolen die door oud-Texelaars aan de overkant worden geteeld. Groenten van het eiland worden rechtstreeks bij bedrij ven als Sint Donatus en De Boegert betrokken. Volgens Hannie van Blaaderen, die de Gimsel-winkel sinds een jaar runt, slaat het abonne ment aan „We horen van klanten dat de smaak 'van vroeger' is en dat ze op deze wijze met nieuwe soorten in aanraking komen." Kwaliteitsverbetering, maar met behoud van de gemoedelijkheid die kenmerkend is voor het oude familiehotel aan de Emmalaan. Dat is het doel van het bouwplan dat de familie Eshuys heeft ingediend voor Hotel Den Burg. „Het in de dertiger jaren gestichte pension is als één van de weinigen op Texel nog niet gemoderniseerd", stelt Hans Eshuys. „De laatste renovatie was acht jaar geleden. Het is hier al lemaal heel gemoedelijk en nostal gisch, maar de indeling voldoet met meer De huidige gasten stellen ho gere eisen. Bovendien is het gesjouw met kotters over de smalle trap niet meer van deze tijd. Er is een lift no dig." Kwaliteitsverbetering betekent ook grotere kamers en méér luxe. Omdat dit allemaal niet past binnen de be staande muren, ontwierp architect Louis Uriot een nieuwe hotel, waar van de voorgevel aansluit bij de ove rige bebouwing aan de Emmalaan. De welstandscommissie is hiermee akkoord. De achterzijde bestaat uit laagbouw met een stolpje Het totaal omvat 26 kamers. Dit aantal heeft geen gevolg voor de hoeveelheid bedden Omdat een schuur bij het hotel wordt getrokken, is een bestemmingswijziging nodig. De Waal krijgt het beeld ..opa met kind dammend op een bankje Zoveel werd woensdag wel duide lijk in de vergadering van de com missie welzijn. Het formaat staat echter nog niet vast. Niemand had echt bezwaar tegen de voorgestelde gemeentelijke bij drage (ƒ10 000,-) voor het beeld van kunstenares M. Koenen-Gorter. Een aantal leden vond echter dat goed moet worden geluisterd naar de ad viescommissie kunst- en cultuur beleid Dit gemeentelijk orgaan vindt het geplande formaat (60x40x40 centimeter) aan de kleine kant en raadt aan voor 80x60x60 cm te kie zen Daardoor wordt het beeldje echter tienduizend gulden duurder. Probleem is dat de dorpscommissie van De Waal - die zelf het initiatief voor de aanschaf van de kleine va riant nam - met in staat is méér dan de geraamde 2500 - bij te dragen An|a van der Heide (CDA) stelde voor de raad te vragen het verschil bi| te passen. „Anders wordt het wel heel klein. Je moet niet eerst drie keer De Waal hoeven door te fietsen om het beeld te ontdekken." Klaas Modder (PvdA) zei sterk aan de mening van de adviescommissie te hechten. Extra geld beschikbaar stellen, wilde hij echter met „De dorpscommissie moet zelf maar zien waar ze het geld vandaan halen. Ze kunnen niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten," Wolkers Jaap Vlaming (GroenLinks) veran derde tijdens de discussie van me ning. Eerst meende hij dat moet wor den gekozen voor de kleine variant. Later opperde hij toch de raad maar te vragen een hoger bedrag be schikbaar te stellen. Collega Gerard Weijers (Texels Belang) bleef wel op zijn strepen staan. Hij vond dat moet worden vastgehouden aan het eer ste voorstel. De VVD. bij monde van Martin Trap, en Pieter de Groot van D66 dreven wethouder Eelman tot wanhoop Trap hield een vurig pleidooi voor het opknappen van de eendenvijver in Den Burg. Een beeld van Jan Wol kers zou daar volgens hem mooi toe kunnen bijdragen De Groot stelde vast niet te zijn ingehuurd om een waardeoordeel uit te spreken. „Mooi of niet-mooi. daar gaat het hier niet om. Ik moet beleid maken. En dat kan met op basis van dit voorstel." Hij eiste dat het college in samen spraak met de kunst- en cultuur commissie eerst een plan voor heel Texel maakt. „Dat is beter dan één willekeurige dorpskern te willen op fleuren." Onvrede Een verbaasde Eelman nep daarop uit dat ze te maken had met een „buitengewoon creatieve commis sie." Ze wilde met alle plezier andere plannen uitwerken. „Maar ik wil eerst graag een antwoord op dit voorstel." Trap kon zich uiteindelijk toch vin den in het kleine beeld, maar De Groot hield voet bij stuk. „Andere gemeenten hebben hierover een beleidsnota. Ik ga op deze manier met akkoord." Reden voor Eelman om haar on vrede uit te spreken „Het is een prachtig initiatief van de dorps- commissie, die zelf plannen maakt om hun dorp mooier te maken Ik kan ze toch moeilijk zeggen dat ze nog maar even moeten wachten om dat er eerst een totaal-plan moet ko men?" 33 Leerlingen van vier havo van OSG De Hogeberg hebben examen ge daan voor het EHBO b-diploma De praktijkopleiding werd verzorgd door Geeske Zijm en Wil Bonne van het Rode Kruis. De theoriestudie werd begeleid door Marijke Bakker De examens zijn afgenomen door de art sen van Hattem en Hoekstra Geslaagden: Daisy Daalder. Nathalie Doornik. Chiel Dreesens Anne Marie Dros, Esther Dros, Evelien Duin. Melanie Eelman, Danielle Floor. Kelly Geus, Mirella Gouwens, Rhoda Hillen. Robert Hin, Marleen Hoogenbosch. Merlin Huisman, Kim Kooger. Silke Kruk. Danielle van Leersum. Jacquelien Leijen. Gea de Ridder, Debby Sangers. Denise Schraag. Mattanja Schuijl, Daan van der Slikke. Esperanza Smidt, Lida Smidt. Fija van der Spek, Marjan van der Star. Nellie Visser. Nona Westerlaken en Josien Wolf. Dne leerlingen zijn afgewezen Bram van Dijk uit Oosterend heeft vanmorgen het informatiegebouw tje op de geallieerde begraafplaats in Den Burg in gebruik gesteld. De opening was onderdeel van de jaarlijkse plechtigheid voor scho lieren in het kader van de actie „Adopteer een monument Het stijlvolle eikenhouten gebouwtje, ontworpen door de gemeentelijke af deling bouwzaken en gebouwd door Gemeentewerken, staat aan de rand van het ereveld waar gesneuvelden van het Britse gemenebest hun laat ste rustplaats hebben gevonden. Het zijn merendeels inzittenden van bom menwerpers die op of bij Texel neer stortten Bram van Dijk was jaren bezig met het verzamelen van familie- en an dere gegevens over deze jongens, wat resulteerde in een lijvig boek werk. Vanmorgen werd dit boek ge plaatst op een sokkel in het gebouw tje Bezoekers van de begraafplaats kunnen aan de hand van de graf nummers de gegevens, in veel geval len voorzien van een portret van de betrokken militair, raadplegen. Het herdenken krijgt daardoor veel meer inhoud. Van Dijk legde vanmorgen aan de scholieren uit dat Texel op de route lag van veel bombardementsvlucht- en In de oorlog vlogen vrijwel elke nacht grote aantallen twee- en viermotorige toestellen over het ei land richting Duitsland of terug. Tien tallen werden er tijdens lucht gevechten of door afweergeschut vanaf de grond neergeschoten Nabestaanden Van Dijk vertelde hel levensverhaal van vliegeniers van Engeland, Nieuw- Zeeland, Australië en Canada die op de geallieerde begraafplaats begra ven liggen Regelmatig komen nabe staanden naar Texel om graven te bezoeken, zoals op 9 april j.l toen familie van de hier begraven Engelse vlieger Geoff Deckett hier was Van Dijk sprak namens alle nabestaanden een dankwoord tot de gemeente Texel voor de zorg die aan de graven wordt besteed Vertraagd Door allerlei omstandigheden is de bouw en inrichting van het informatie gebouwtje vertraagd waardoor het vanmorgen bij de ingebruikname nog niet volgens plan was ingericht De achterwand moet nog worden aange bracht, de sokkel met het boek moet zijn definitieve vorm nog krijgen en ook een groot tekstbord met uitleg over wat er in de Tweede Wereldoor log op Texel is gebeurd, is nog in de maak Er worden pogingen gedaan om alles vóór de herdenking van 4 mei alsnog gereed te krijgen, maar het is twijfelachtig of dat lukt Stijlvol De plechtigheid in het kader van „Adopteer een monument" had ver der het gebruikelijke verloop. In de raadszaal werd gesproken door bur gemeester Van Rappard Leerlingen van de Thijsseschool. De Fontein en de Jozefschool leverden bijdragen op het gebied van muziek, poëzie en proza. Op de begraafplaats werden op alle geallieerde graven bloemen gelegd De plechtigheid krijgt een vervolg tijdens de algemene herden king op de avond van 4 mei Verte genwoordigingen van de genoemde scholen leggen dan bloemen bij de geadopteerde monumenten De Goede Herder, de levensboom van de Georgiërs en het kruis op het ge allieerde gedeelte van de begraaf plaats. Mannen van Gemeentewerken woensdag bezig met het informatiegebouwt/e. Het is opge trokken uit zwaar eikenhout en staat op een betonnen voetstuk. De dakbedekking bestaat uit een soort gebakken tegels. tsoto Hany oe Gnat)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5