Cjrocn "Zwarts Jexels in het hart N' De Zeester mag niet „educatief vissen" Verwarring rond vergunning "TT orszel Feest Puin- en groenafval Hamster voor HVC Emmalaan moet onder de loep VERDER IN DIT ummer Jan Kager en Ate Rienstra krijgen lintje Piet Zoon klaar voor Tweede Kamer Promotieman Groenen naar de Efteling Texel viert Koninginnedag Harry: reisverhaal... Texelaar naar woeste jungle van Thailand T E X E LS E - 'COU RANT Moerbeek De Texelse Ambassadeur Beklad Problemen rond woningbouw Mars lijken opgelost „Waterloop legaliseren" De Schans schuil achter kleiput Snelheid Mokweg niet te verlagen Verse propeller op monument ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11278 VRIJDAG 1 MEI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv [jnbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG INNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HAI.F JAAR, LOSSE NUMMERS 1.60 Redactie: tel. 0222 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) e invullen AFVAART lO-UBt k'-'UUR inginnedag is voor veel selaars met alleen het feest spelletjes en rommel markten maar vooral de dag de Meierblis. Legaal fikkie- ien voor jong en oud. Heer- Waren het volgens de over ling vroeger voornamelijk leren die het materiaal voor Vuurstapel aanvoerden, te- poordig zijn het meestal vol- jsenen. Op het laatste mo- Jt slepen zij met bakkies en afgeladen kofferbakken idbare rotzooi aan (tuin- a- en grote schoonmaak). Op ipril zie je ook verdomd veel lors met een platte wagen 'hter, al dan met volgeladen uitgelaten kinderen, die op strand balken, takken en pds jutten Als het maar fikt. aas is de Meierblis ook on- ,evi9 geworden aan iuregels. geen geverfd hout, |n plastic enz. Geweldig was j destijds als de afgewerkte [ln de hens ging, of oude au- inden en die fietsband waar- je vervaarlijk kon rondzwa- Dat mag allemaal met Een piepertje poffen, dat n nog. Wat een schijnheili- |'d Het hele jaar lang maken ■ons op veel grotere schaal ■uldig aan milieuvervuiling. blijft de Meierblis een feest X Horszei Enkele activiteiten op het terrein van vuiloverslagstation De Ham ster zijn overgedragen aan de Huisvuilcentrale Noord-Holland (HVC). Tot nu toe deed de ge meente dit werk voor eigen reke ning en verantwoording, terwijl de HVC inzake de wet Milieubeheer sinds 1995 de vergunninghouder is. Dat wekte verwarring, misver standen en dus vertraging in de hand. Doordat de HVC te boek staat als vergunninghouder, wordt deze in stantie door de provincie logischer wijs als aanspreekpunt gezien. De gemeente zorgde tot nu toe echter nog steeds zelf voor op- en overslag Ouders van OSG-leerlmgen maken zich ongerust over de verkeers- onveilige situatie op de Emmalaan Een ongeluk dat eind maart ge beurde. drukte iedereen met de neus op de feiten. De gemeente gaat de zaak voorleggen aan de verkeers- commissie Volgens mevrouw Bakker-Visser, die als verkeerscoördinator van de OSG een brief heeft geschreven aan het college, worden de voetpaden rond de skatebaan door de leerlingen als afsmjroutes gebruikt ,,Vaak steken ze voor automobilisten op onver wachte plaatsen over. soms met onverlichte fietsenZe pleit voor maatregelen Landschapszorg had verzocht de snelheid tussen het boswachters huisje en het kamp van 50 naar 30 of 25 kilometer te verlagen De werkgroep ergerde zich ook aan puin, dat aan beide zijden van de Mokweg was gestort Maar deze vorm van bermverharding past bin nen de bestemming, er is geen aanlegvergunning voor nodig. en bewerking van schoon puin en de compostering van groenafval De provincie heeft al enkele keren laten weten dat op het terrein van De Hamster de voorschriften moeten worden nageleefd. Dat betekent dat een vloeistofdichte vloer voor de compostering van groenafval moet worden aangelegd Een onderzoek naar de kosten wees uit dat het voor deliger is om de activiteiten aan de HVC over te dragen dan het als ge meente zelf in eigen beheer te hou den. Er zijn afspraken gemaakt en de HVC zal de vloer aanleggen met een afvoersysteem voor percolatiewater. De gemeente verplicht zich om jaar lijks een minimale hoeveelheid groen afval en puin aan te bieden De ver wachting is dat daar ruimschoots aan kan worden voldaan, omdat de hoe veelheid plantsoenafval altijd onge veer gelijk is en door het veranderen van de waterschapskeur waarschijn lijk alleen maar méér groenafval zal worden opgehaald. Ook met het aan leveren van puin zit het wel goed. want er staan nog verschillende sloopprojecten op stapel, o.a. de Kogerhoop. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: CiTYncüBEL meubelhandel en interieurverzorging b.v John Smit en Roland Winter NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Foto Goront Timmorman) Eén van de gevels van het haven kantoor in Oudeschild is bewerkt met rode en zilvergrijze verf. Ook een muurtje en enkele verkeersborden werden met de verf bewerkt De schade bedraagt zo'n 500,- aan een hele waslijst voorwaarden voldoen. Garnalen vissen op het wad is aan zeer stringente beperkingen onderhevig. In feite gebeurt het alleen door de beroepsvisserij en personen die op historische gronden over een vergunning beschikken Vergunnin gen zijn schaars en kosten veel geld De toestemming voor Hutjes wekte dan ook verbazing in de Oudeschilder haven. Een advocaat adviseerde de familie Hutjes om toch te beginnen, omdat de afgegeven gemeentelijke vergun ning met was ingetrokken Maar toen vorige week dinsdag de eerste edu catieve vistocht op het programma stond, werd De Zeester buitengaats opgewacht door een rubberboot van de Algemene Inspectie Dienst (AID). De inspecteurs sommeerden de fami lie Hutjes het vistuig (klein sleepnet) van boord te verwijderen. De giek, die speciaal voor deze activiteit was aan geschaft. mocht wel blijven staan Excuusbrief ,.We hebben het de mensen uitge legd en er maar een rondvaart van gemaakt Maar dit is voor ons een lelijke strop De hele investering is voor niets geweest Ook hadden we al afspraken gemaakt met bedrijven. Die krijgen nu een excuusbrief." En, wi|zend op de vrijwel verlaten haven Alle andere rondvaartschepen zijn nu de zee op Wij hebben geen be zoekers Dit slaat een gat in ons pro gramma Overigens hoeft De Zeester nu met werkloos aan de kade te blijven lig gen. Voor o.a waddenexcursies, robbentochten en sportvissen be staat voldoende animo ,.Maar we wilden graag nog wat meer", aldus het echtpaar Hutjes. .Hopelijk kun nen we alsnog een vrijstelling krijgen Voor wetenschappelijk onderzoek mag tenslotte ook op het wad worden gevist Waarom hiervoor dan niet'" Het heeft even geduurd, maar in mei staat de vijver van Kmjnenburg aan de Hoofdweg weer op de raads- agenda. De kwestie deed deze win ter veel stof opwaaien, nadat buur man Sieger tegen de waterpartij ageerde. De vorige raad boog zich in commissieverband over de affaire, maar reageerde verdeeld Het standpunt van het nieuwe college is ongewijzigd aan dat van het oude b en w willen de vijver via een artikel- 19 procedure voorzien van de be stemming ..waterloop". Volgens het college is er sprake van een overgangssituatie en is pas naar aan leiding van dit geval een vijverbeleid ontstaan. Knijnenburg heeft er alles aan gedaan om de juiste procedure te voeren en daarom willen b en w hem met de dupe laten worden. Maar volgens het later opgestelde vijver beleid past de waterplas niet op die plek De gronden hebben een agra rische bestemming Een nieuw conflict over de woning bouw in De Mars is deze week tot een oplossing gebracht. Projectontwikke laar Ed Momberg dreigde met een overkants bouwbedrijf in zee te gaan, omdat hij meende dat de Texelse aannemer Martin Visser zijn toezeg gingen niet nakwam. Momberg schreef dat in een brief aan huizen kopers en onderaannemers. Visser bouwt in De Mars twaalf wo ningen in opdracht van MO Projekt, maar zou zich met hebben gehouden aan de voorwaarden die zijn gesteld De omvangrijke hoop grond nabij gemaal De Schans heeft niets te maken met de restauratie van het oude verdedigingswerk op de achter grond. De 14.000 kubieke meter klei is afkomstig uit de zeedijk van de PH- polder en ligt er tijdelijk in depot De aannemerscombinatie De Vries van de Wiel. Daalder en Fernhout is onlanks in opdracht van Uitwaterende Sluizen gestart met het herstel van het noordelijk deel van de dijk. de tweede fase van dit protect Anders dan bij het tracé ten zuiden van het gemaal, waar veel klei werd ven/an- Graafmachines aan het werk op de kleiput bij De Schans. Hoewel redelijk beschut tegen de gestaag neerdalende motre gen, kijkt deze jonge vrijmarkt- handelaar met echt blij Het weer beïnvloedde de kooplust nega tief En hij wilde de rommeltjes liefst met meer mee terug naar huis nemen De fotoimpressie van koningin nedag elders in deze krant is gemaakt door Gerard Timmer man en Tessa van Daalen De gemeente heeft geen zeggen schap over de maximaal toegestane snelheid op de Mokweg. Deze valt namelijk onder Defensie Werkgroep bij het vorige maand afgesloten con tract. Na intensief overleg waarbij ook andere partijen betrokken waren werd besloten de samenwerking in De Mars toch voort te zetten De be trokkenen willen geen mededelingen doen Specialisten. Een spreekuur op Texel door specialisten van het Gemini Ziekenhuis is onhaalbaar VVD-raadslid Maria van der Spek stelde dat vorige week tijdens de raadsvergadering. Zij beschikte over informatie waaruit dat zou blijken. Een vertegenwoordiger van het zie kenhuis is volgens haar bereid toe lichting te geven Het voornemen is op initiatief van Texels Belang opge nomen in het collegeprogramma (Advertentie) gen door zand. wordt de aanwezige grond nu opnieuw gebruikt. Zand dat uit de kruin van de dijk wordt weg- gegraven. wordt gebruikt als onder grond voor de bekleding aan de bui tenzijde van de dijk. Hierdoor hoeft veel minder zand te worden aange voerd Bijkomend voordeel is dat de aannemerscombinatie hierdoor meer werkruimte heeft De klei bij De Schans wordt na de zomer weer naar de di/k teruggebracht Volgens Ed Neef van US verlopen de werkzaam heden aan de dijk voorspoedig. Ko mende week worden de eerste teen schotten van beton aan de voeting van de dijk geplaatst. Eind mei begint het asfalteren Het monument op de Lancaster- dijk dat de herinnering levend houdt aan geallieerde oorlogs vliegers die op of bij Texel om het leven kwamen, is voorzien van een andere propeller De oude propeller was zodanig door weersinvloeden aangetast dat er weinig van was overge bleven Dat leidde tot klachten bij de gemeente die nu voor restauratie heeft gezorgd Dat was overigens niet vanzelfspre kend want het monument is er destijds op particulier initiatief neergezet zonder dat is afge sproken wie onderhoud en ver vanging voor zijn rekening zou nemen Dat is nu wél geregeld Als er weer iets moet worden vervangen zal het Luchtvaart museum daarvoor zorgen. De nu aangebrachte propeller is afkomstig van een ..Vliegend Fort' dal in de oorlog in de Noordzee is gestort Hij is af komstig uit het museum dat hobbyisten hebben ingericht in fort Veldhuizen le Assendelft. Op Texel waren ook wel propel lers uil oorlogstijd, maar het lukte niet een gaaf drie-bladig exemplaar te vinden Jaap Hoogerheide van de gemeente Texel haalde het ding op en zorgde in de gemeente werkplaats voor opknappen en conserveren met polyester Te vens werden de originele kleu ren aangebracht zwart met gele tips. Ook werd gezorgd voor een zware metalen plaat waarmee de propeller (die veel zwaarder is dan zijn voorgangeraan het houten frame zit De vervanging van de propeller betekent ook correctie van een enigszins gênante situatie De oude pro peller was namelijk niet afkom stig van een geallieerd toestel maar van een Duitse Messerschmitt Alleen kenners hadden dat in de gaten. (Foto Harry do Graat) vanuit gaan dat het goed zit Zij wi|st erop dat in de gemeentelijke vergun ning een passage is opgenomen, waarin het varen met een sleepnet wordt toegestaan. Niet bevoegd Volgens gemeente-jurist Rom van Schaik moet dit anders worden uitge legd. ,Het gaat om de vergunning om met passagiers te mogen varen. Eens in de zoveel tijd moet worden gecontroleerd of het schip nog vol doet aan de veiligheidseisen en der gelijke Dat is onlangs weer gebeurd. Inderdaad is een passage toege voegd met betrekking tot educatieve vaartochten We geven hiermee aan dat het schip ook voor zulke tochten geschikt is, méér met Voor het mo gen houden van de tochten zélf heb ben we géén toestemming verleend, want daartoe is de gemeente met bevoegd. Daan/oor moet de familie Hutjes bij het rijk zijn We hebben daarom een afschrift meegegeven van de rijksregeling, die betrekking heeft op het vissen met sleepnet Voorwaarden Hoe het ook zij, als de familie Hutjes toch met sleepnet wil varen, moet zij het wad rijn populair. De concurrentie op de Oudeschllder haven is groot. (Foto Frans Hopman) IE! milie Hutjes van het schip De Ier mag tijdens rondvaarten frlijl jp garnalen vissen. Volgens -irj milie beschikte zij over een "rating van de gemeente, heeft de directie Visserijen iet ministerie van LNV er een voor gestoken. De ge- ite stelt echter dat uitsluitend nning is verleend voor het en varen met passagiers, nen Anneke Hutjes hopen dat Isnog ontheffing krijgen, om- ij de garnalen alleen aan het ek willen laten zien en vervol- weer in de Waddenzee terug- II. tl kwam aan het rollen na een I m de Texelse Courant waarin iducatieve vistochten" werden ekondigd ,,We kregen iemand le directie Visserijen aan de te- die reageerde naar aanleiding hel stukje dat hem was faxt", aldus Anneke Hutjes, die t concludeert dat het ministerie Texel is getipt. waren ons van geen kwaad be- wanl alles was via de gemeente eld. Allerlei formulieren moes- Dan mag je er toch

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1