2 Promotieman VVV naar De Efteling V Kijkje in keuken bij kunstenaars Texelse liberaal vil naar Den Haag k cara oon mmi Texelse atelier-route: iet Zoon mikt op 15.000 stemmen EXELSE^" COURANT- Op op neer neer Texel '94 thuis tegen Uitgeest Ook Nel Eelman staat kandidaat Consul Georgië bij herdenking Excursies met de boswachter Fonteinsnol officieel open ruckchauffeurs u pizzabakkers VRIJDAG 1 MEI 1998 Stefan During (Blazerstraal 4), Kers- tin Edelmann en Niek Welboren (Postweg 72, Eiland Galerl|), Ton van Hllten (Achtertune 13), Ricky Jansen (Kerkstraat 1. Galerie Poeh), Els Kingma (Van der Sterrweg 9). Lenie van 't Noordende (Noordwester 110), Caroline Serton (Stoompoorl 5 hs), Marian Smit (Vuurtorenweg 182), Anna de Visser (Peperstraat 30) en Ellen de Vries (Oost 90). Bi] Frans Voskuil (Pontweg 118) kunnen be zoekers alleen zondag terecht. Recent werk van deze kunstenaars is tevens te bezichtigen op de eerste tentoonstelling op Groeneplaats 10. Deze expositie is van zaterdag 2 tot en met vrijdag 15 mei dagelijks van 10 00 tot 16.00 voor publiek geopend een kado voor de wethouder: een foto uit de oude doos. msbh Wethouder Schilling door het lint bij de opening van de Fonteinsnol. iFolo Tessa van Dajlenl In de eerste wedstrijd van de nacompetitie ontvangt Texel 94 zon dag Uitgeest. De aftrap is om 14 00 uur op het hoofdveld' aan de Haffelderweg. Bij winst spelen de Texelaars op 17 mei een uitwedstrijd tegen Zeevogels in Egmond a/d Hoef Verliest de ploeg of speelt zij gelijk, dan wordt op 10 mei gespeeld in Egmond Bij een gunstig verloop van deze duels speelt Texel '94 op neutraal terrein een beslissingswedstrijd tegen de winnaar van de nacompetitie 4e klasse B Hierin nemen Spirit De Rijp en Zilvermeeuwen het tegen elkaar op. Zelfs als Texel '94 ook dat duel winnend afsluit, is promotie nog geen feit Pas in een rechtstreekse confron tatie met derdeklasser SEW uit Nibbixwoud zal -wederom op neutraal terrein- worden beslist welke club volgend seizoen in de 3e klasse speelt den en andere voorzieningen op het eiland. Doelstellingen In de Staten beheert hij voor de VVD de portefeuille financiën en middelen en is hij voorzitter van de hoor- en adviescommissie ,.ln alle beschei denheid denk ik dat ik na zeven jaar bij de provincie voldoende kennis en ervaring heb opgedaan voor de Ka mer. Eén van mijn doelstellingen is het beleid vanuit De Haag beter af te stemmen op de gemeenten Want mi|n hart ligt toch op het platteland Eilandpositie ,.Het rijk hanteert voor bepaalde voor zieningen een minimum inwonertal dat kleine gemeenten bij lange met halen. Of men houdt geen rekening met de eilandpnsitie, bijvoorbeeld bij hulpverlening, verkeer- en vervoer en gezondheidszorg Daarbij wordt uit gegaan van grotere samenwerkings verbanden, wat voor Texel met op gaat. Voorbeeld van een maatregel die landelijk hout snijdt, maar hier verkeerd uitpakt, is de ammomak- wetgevmg In de Provinciale Staten hebben we toen de aanzet gegeven voor een gebiedsgerichte aanpak. In dat soort geva|len zal ik ook in Den Haag m'n vinger opsteken Voor het Waddenzeebeleid zou ik graag een duidige regelgeving zien in plaats van de vele nota's die er nu zijn.' Ondervertegenwoordigd .Het platteland is momenteel onder vertegenwoordigd in de Kamer Via mij kun je een lijn openhouden naar Den Haag. Bereikbaar zijn als politi cus is voor mij een basisvoorwaarde. Stel dat ik in Den Haag kom dan denk ik aan een soort telefonisch spreekuur. Met de moderne commu nicatiemiddelen is dat geen pro bleem. Want ik zal en ik moet contact hebben met groeperingen en indivi duen Zonder input kan ik met Ook van iemand met een individueel pro bleem. Want als er daar meerdere van zijn, is er al een groeps- probleem Programma Het VVD-programma „Investeren in de toekomstdraagt hij nadrukkelijk uit „Ook de VVD heeft een sociaal gezicht. Maar je zult eerst een goede economische basis moeten leggen het financieringstekort moet dus naar nul. Liever de warmte van werk, dan de kilte van een uitkering. Citerend uit het programma schudt hij de ene na de andere maatregel uit z'n mouw Bijvoorbeeld over de ouderen voorziening, lastenverlichting, volks gezondheid, politie en justitie, infra structuur en natuur en scholing. Zoon heeft een broertje dood aan Piet Zoon is niet de enige Texelaar die kandidaat staat voor de Tweede Kamerverkiezingen. Ook op nummer 61maar dan op de lijst van het CDA. prijkt de naam van wethouder Nel Eelman-van 't Veer. „In de staart van de lijst is gezocht naar men sen verspreid uit de provincie. Daarom werd ik gevraagd Maar ik heb met de illusie dat ik als 61ste op de lijst wordt gekozen Hoewel het me wel aardig lijkt om op het landelijke politieke front bezig te zijn, ligt mijn priorite't nu bij het wethouderschap Daarop heb ik me de laatste maanden geconcentreerd, met op de Kamerverkiezingen Adjunct-directeur Henk Groenen verlaat de VVV. Per 1 juni treedt hij in dienst bij attractiepark De Efteling in Kaatsheuvel. Voor Groenen, die ruim zeven jaar op Texel werkte, gaat hiermee een droomwens in vervulling. ,,De Efteling is een fenomeen, daar heb ik altijd graag voor willen werken.'' Groenen (35) begon op 1 januari 1991 bij de VVV Texel als promotie medewerker. Al hetzelfde jaar werd hij gevraagd adjunct-directeur te wor den en het kantoor tijdens de afwe zigheid van Jaap Dekker te leiden. Als hoofd van de afdeling promotie/ marketing was hij vooral verantwoor- bureaucratie ,,Het is kosten- verslindend en wordt zo langzamer hand een ramp voor dit land. Ontbureaucratisering dus. Bijvoor beeld in de gezondheidszorg Stemmen Gelooft hij werkelijk in zijn eigen ver kiezing'' .Bij de Statenverkiezingen drie jaar geleden haalde ik enkele duizenden stemmen, waarvan 1250 op Texel. Toen voerde ik echter geen campagne. Nu is dat anders Ik houd spreekbeurten in de noordkop, was voorzitter in een forum en er zijn veel mensen die zich voor mijn verkiezing inzetten, met name de lokale afdeling van de VVD Er zijn alleen al 1750 brieven verstuurd met een stem advies. Besturen van lokale VVD-af- delingen roepen hun leden op mij te kiezen. Dat het werkt, merk ik nu al. Waar ik ook kom. word ik door ontzet tend veel mensen aangesproken. Ik krijg reacties uit onverwachte hoek De steun is fantastisch Steeds liberaler Mocht Zoon het met halen, dan is de noordkop met VVD-kandidaat Henk van Hooff - nummer 15 op de lijst - zeker van een vertegenwoordiger in de kamer De 15.000 voorkeur stemmen die Zoon nodig heeft, zijn gebaseerd op een opkomst van ze ventig procent Volgens Zoon zal zijn partij op 6 mei goed scoren .De mensen realiseren het zich met altijd, maar de samenle ving gedraagt zich steeds liberaler Er is een steeds grotere geldingsdrang, de mensen zoeken naar vrijheid, zijn wars van betutteling door de overheid en willen steeds meer hun zaakjes zelf regelen Dat heeft natuurlijk z'n grenzen, maar je kunt het met ontken nen." «w Henk Groenen..droomwens... delijk voor de communicatie over toe ristisch Texel. Promotieman Groenen kijkt tevreden terug op de afgelopen jaren. ..Er is méér beleid in de promotie gebracht. We werken nu met concepten, met de nadruk op begrippen als eiland gevoel, veelzijdigheid en bereikbaar heid. De fase van naamsbekendheid verkrijgen is nu wel voorbii Als je voor jezelf een duidelijke lijn hebt, wordt het maken van keuzes makkelijker Voorts noemt hij de thematische aan pak (o.a het Thijssejaar) en het ge bruik van nieuwe media (o.a inter net). Hij vond het echter tijd voor verande ring. De gedachten van hem en zijn vrouw Anita gingen richting geboor tegrond Brabant. ..Het is sneller ge gaan dan gedacht De Efteling is een schitterende uitdaging. Met drie mil joen bezoekers het tweede attractie park van Europa, na EuroDisney. Bovendien wordt er jaarlijks vernieu wing doorgevoerd In de functie van ..senior commu nication manager" wordt Groenen verantwoordelijk voor de public relations (richting publiek) en public affairs (richting o a. overheden) van De Efteling. In juni werkt hij drie da gen per week in Brabant en de laat ste twee dagen van de week op Texel om werkzaamheden af te ronden en over te dragen. Over een eventuele opvolger bij de VVV is nog niets be kend Consul Kaha Gogolashvili van Georgië zal maandag 4 mei deel nemen aan de herdenking op Texel. Hij is aanwezig bij de plech tigheid op de begraafplaats van de Georgiërs op de Hogeberg. aanvang 16.30 uur en bij de alge mene herdenking in Den Burg die om 19.00 uur begint in de Neder lands Hervormde kerk. De ceremonie op begraafplaats „Loladze" heeft het gebruikelijke stille karakter en is met medewer king van de gemeente georgani seerd door particulieren leder die er zich bij betrokken voelt is welkom De consul is al om 14.00 uur op Texel waar hij onder andere een rondrit maakt, met bezoek aan plaat sen die een rol hebben gespeeld bij de Russenoorlog" van april 1945 De algemene herdenking in de NH kerk wordt om 19.00 uur geopend door burgemeester Van Rappard. De Georgische pianiste Nino Khutsishvili speelt op de vleugel het concert voor piano in d-mineur deel II van Marchello en Bach Vervolgens spreekt pastor Ed Moltzer over „Vrijheid in gebondenheid' waarna het speel- orkest van de muziekschool een mu zikaal intermezzo vertolkt onder lei ding van Dyo Wassink. Sharon Daalder en Mira de Steur leerlingen van basisschool De Fon tein dragen het gedicht Oorlog" voor en Anna Albers en Eva van der Linden van OSG De Hogeberg ver tolken fragmenten uit het dagboek van Zlata Filipovic Na een tweede intermezzo van het Muziekschool orkest spreekt pastor Moltzer een slotoverweging. waarna Nino Khutsishvili muzikaal afsluit met een compilatie uit werken van Beet hoven en Schumann. De stille tocht naar de begraafplaats begint om 19.30 uur. aangevoerd door het koninklijk Texels Fanfare. Op de begraafplaats heeft de plech tigheid het gebruikelijke verloop Na de kranslegging bij het Georgische kunstwerk De Levensboom en het hermneringskruis op de geallieerde begraafplaats is de samenkomst rond het monument De Goede Her der Daar speelt het fanfare enkele koralen en de Last Post Vanaf 20.00 uur worden twee minuten stilte in acht genomen. Leden van het fanfare blazen de reveille en le den van Scouting Texel hijsen de vlag. De burgemeester en anderen leggen kransen en bloemstukken bij het monument Staatsbosbeheer houdf komende tijd verschillende interessante excursies in de Texelse natuur Zo kan er bij voorbeeld langs de baai van De Mok en in het Pompevlak worden gekeken naar steltlopers Deze vogels passe ren Texel op reis naar hun noord- Europese broedgebieden en doen op het Wad nieuwe krachten op voor het volgende traject van hun reis Tijdens hoogwater zoeken ze vluchtplaatsen, onder andere op de kwelder van De Mok. Behalve de rosse grutto, zilverplevier en zwarte ruiter zullen ook broedvo- gels als de lepelaar en de bruine en blauwe kiekendief worden aangewe zen. De excursie duurt zo n twee uur en is op 1, 9 en 17 mei Een andere tocht voert bij scheme ring door De Slufter. Dit is één van de meest bijzondere gebieden in Neder land, omdat het Noordzeewater er vrij spel heeft. Er leven bijzondere, zout- verdragende planten en er broeden eidereenden Deze excursie wordt gehouden op 5 en 31 mei. 6. 20 en 30jum. 14 en 28 juli, 11 en 25 augus tus. Inlichtingen over de excursies en aanmelding: EcoMare, telefoon 317 741. iijker (l/nksj nummer vil weten wat er op het eiland 3an kunst wordt gemaakt, kan dag en zondag de „atelier- i" rijden. Bijna 30 Texelse kun- sars laten op diverse lokaties werk zien. Een lijst met deel- jrs is af te halen in de nieuwe ientelijke expositieruimte aan de Groeneplaats, die vandaag is geopend. Een groot deel van de Texel woon achtige kunstenaars houdt dit week end open huis. Niet alle deelnemers beschikken over een eigen expositie ruimte, zodat ook naar andere gebou wen wordt uitgeweken Zo toont Pieternel Geurtz haar foto-expositie „Beugelbekkies" in OSG De Hoge berg en valt werk van fotograaf Joost van der Hoek te bezichtigen in café De Twaalf Balcken. Atelier De Verma ning in Den Hoorn biedt onderdak aan zes exposanten: naast Henk Noorlander ook Deet Kraay, Sahi Kuiper, Patrick Tanghe en de bodypaintsters Clementine en Henriètte de Wit De anderen tonen hun werk in de ei gen galerie of aan huis. Mien van As (De Ruyterstraat 34), Peter 8 Wieneke Boon (Molenstraat 61), Cobie Bremer (Driehuizen 12), Jan Jacob Bruin (Gasthuisstraat 68), Inge Buijs (Ruyslaan 5), Jaap Kees Drijver (Oosterenderweg 36), Nesrin en Oei. hij schudt wel erg.Wethouder Nel Eelman pakte dinsdag stevig de houten reling vast toen een gezel schap hoogwaardigheidsbekleders de Fonteinsnol besteeg voor de offi ciële opening van de nieuwe uitkijk toren. Aan wethouder Daan Schilling viel de eer te beurt het lint door te knippen, wat hij met zichtbaar genoe gen deed Niet geplaagd door hoogtevrees haal de Schilling bovenop de toren jeugd herinneringen op. Als kind was hij rond de toren verwikkeld in dennen- appel-gevechten ..Dat kwam hard aan. zo'n groen ding op je knar." Sinds wanneer het hoge duin is voor zien van een uitkijktoren wist de wet houder niet precies. Voor mensen jonger dan zestig is het sinds men senheugenis". merkte hij gevat op. Hij wist nog van een tafel met windroos, die er eerder stond. ..We moeten nog maar eens kijken of daar nog geld voor is. want ik vond dat toch altijd wel erg leuk. De nieuwe toren, een ontwerp van Mei/ert Boon en Louis Uriot. kon de goedkeuring van de ..bobo's" weg dragen ..Mooier nog dan op teke ning". was de reactie. Boon verzeker de dat het ..uitzwaaien" van de toren geen gevaar oplevert ..Hij blijft keu rig binnen de marges die ervoor staan. Erik van der Spek van Staatsbosbe heer kon iets meer duidelijkheid over de geschiedenis verschaffen Hij was in de archieven een brief tegengeko men uit 1936 waarin de VVV een plei dooi hield vooreen uitkijkpost ..Maar ik heb geen idee hoe dat bij de ge meente terecht is gekomen in plaats van bij ons Hoe ook. we zijn er wel blij mee Hij onderstreepte dat met ekers van het Klif-festival en 'm al gezien en woensdag j-ie voor het eerst op de neplaats: de pizzakar van Dijker en Marcel van Bent- Een jaar geleden reden ze samen als vrachtwagen- ffeur op Italië, nu verkopen ze >xel één van de bekendste lek- ijen uit dat land. taelse tweetal stopte vorig |aar haufleur, omdat het werk te on- werd en het thuisfront met wist waar het aan toe was. Van jum werkte afgelopen jaar in de Dijker in de bouw. On naam „Pizza Monde" begin- je nu een bedrijfje voor zichzelf. Ehteneenverkoopkar, knapten ben zorgden eigenhandig voor Voor velen zal het nog even wennen zi|n. maar met hun rode schorten en zwartwit geblokte broe ken ogen Dijker en Van Benthum als echte pizzabakkers. Woensdags tot en met zondags hebben ze hun vaste standplaats op de Groeneplaats in Den Burg Tijdens het seizoen staat de kar donderdagavond op de Durper Markt en dinsdag op de Koger Braderie. Op maandagen willen ze de bungalowparken aan de Califorméweg voorzien. „Zo proberen we de hele week te vullen Verder hopen we op evenementen aanwezig te zijn", aldus het ondernemende duo. Pizza's en warme broodies worden ook vanuit de standplaats bezorgd. Klanten hebben keus uit twee maten pizza's met allerlei ingrediënten die men zelf kan bepalen. Aan de kar kunnen liefhebbers een punt (slice) laten opwarmen en als snack veror beren. Bestellingen kunnen telefo nisch aan de kar worden doorgege ven via nummer 315 990. en Marcel van Benthum in hun zelf gebouwde pizzakar. (Foto Frans Hopman) betreft over een enorm netwerk. Dat moet ook als politicus De beslissin gen vallen in de wandelgangen, tij dens voorbesprekingen en commis sies Daarom zijn contacten zo belangrijk Politieke ambitie motiveerde de Texelaar zich kandidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Nadat hij in anderhalf jaar tijd de eén na de an dere selectie binnen de VVD doorliep, veroverde hij als voorlaatste een plaatsje op de kandidatenlijst Besturen ..Besturen heeft mij altijd getrokken, zelfs nog iets meer dan het politieke spel Maar ik heb in de loop der jaren precies geleerd wat je in gang moet zetten om bepaalde processen in werking te zetten. Dat heb ik meege kregen van burgemeester Swaan in mijn vorige standplaats Koudekerk a/ d Rijn In Haarlem heb ik op bepaalde zaken best invloed kunnen uitoefe nen". doelt Zoon bijvoorbeeld op forse subsidiebedragen voor fietspa- )ver het eiland toert kan niet om hem heen. De afbeel- van Piet Zoon -„zóón kandidaat"- is te zien op enkele lerden verkiezingsborden op Texel en in de kop van dholland. 15.000 Voorkeurstemmen scheiden kandi- 61 van de VVD van een zetel in de Tweede er. Het zijn drukke tijden voor de liberaal, die op 6 mei loop heeft gevestigd op de kiezers uit de regio. „Texel Noordkop kunnen nu een sterkere vertegenwoordi- in het parlement krijgen." Zoon wil onder meer dat het Beleid beter wordt afgestemd op het platteland. imeentesecretaris en lid van ciale Staten weet Zoon (47) dat sgere overheden zich uiteinde- n het beleid van de overheid n onderwerpen. „Maarvanon- Haagse stolp houdt men on- inde rekening met de belangen einere gemeenten als Texel ledoelde wetgeving pakt voor Uteland in de praktijk niet altijd it." ondervond dat al op z'n de toen z'n toenmalige woon- Sommelsdijk tegen zijn zin werd ingedeeld bij twee andere dor pen „Dat vond ik toen heel onrecht vaardig Ik raakte bij de politiek be trokken In die tijd werd ook mijn belangstelling voor andere zaken gewekt Netwerk Zijn politieke hobby vergt het maken van keuzes. „Bruiloften en recepties laat ik bijvoorbeeld schieten Mi|n sociale contacten lijden er met onder. Informele contacten doe ik op een andere manier op. Ik beschik wat dat

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5