„Vrijheid in gebondenheid is luisteren naar anderen" de twee liefst Agenda teso TEXELSE^? couRANT' Teso verrast door 'bewegingsexplosie' Opmerkelijke hobby in Duits programma Kunstateliers trekken bekijks Durper zwembad Laatste jungledj Peuterboek overtJ in Kinderdagverk! Primafoon DINSDAG 5 MEI 1998 het graf van Lot adze op de Georgische begraafplaats. (Foto Harry da Graafi Enorme drukte in Den Helder op vrijdag heeft Teso overvallen. „We dachten dat het zwaartepunt van de meivakantie een week eerder lag. Toen was het ook wel druk, maar dit sloeg alles", aldus Jan Bloem. De toeloop begon al rond half 11. „Meestal trekt het op vrij dag pas om 12.00 uur aan, dus dit was op zich al verrassend De stroom auto's groeide gestaag door en de binnenstad van Den Hel der raakte steeds meer verstopt. Te gen half twee was het opstelterrein bij de boot vol en werd een omleidingsroute ingesteld, waarbij •auto's op de weg langs de dijk wer den gezet Teso had tegen die tijd al extra personeel opgeroepen en naar de overkant gestuurd om alles in goede banen te leiden Door een groot hippisch evenement op het eiland, was het aanbod aan trailers en vrachtwagens ook aan zienlijk meer dan normaal. „Maar we wisten daarvan, dus daar hadden we wel rekening mee gehouden Het verraste ons echter dat veel mensen in het tweede deel van de mei vakantie voor een weekendje naar het eiland kwamen Zulke patronen zijn altijd lastig te voorspellen." De wagens met levende have werden uit de rij geplukt en mochten met voor rang op de boot. Dat leverde geen irritatie op bij de andere wachtenden. ..Dat is goed uit te leggen. Het is ook voor ieders eigen veiligheid, want zo'n paard wordt natuurlijk hartstikke onrustig van lang wachten. Ook aan de Texelse zijde was het druk De verwachting is dat dat zich komende dagen voortzet, zodat Teso heeft besloten vandaag en vrijdag opnieuw een extra boot in te zetten. Wie vandaag de overtocht maakt moet in Den Helder rekening houden met een omleiding. De burgemeester Visserbrug bij de ingang van de stad is de hele dag gestremd voor alle gemotoriseerde verkeer. De provincie voert reparatiewerkzaamheden uit. Texelaars met een markante hobby of verzameling maken goede kans om in een programma te komen van de Duitse zender MDR. Van 22 tot 26 mei verblijft een filmploeg op Texel die opnamen gaat maken. Aanleiding is het Texelse echtpaar De Boer, die als fervente Duitsland-fans winnaar werden van een prijsvraag. Het pro gramma is volgens contactman Henk Groenen van de VVV van promo tionele waarde voor het eiland. Afge zien van Texelaars met markante hobby's of collecties, maken ook mensen die een binding hebben met het Duitse Sachsen-Anhalt en Türmgen kans om in beeld te komen Ze kunnen zich melden bij Henk Groenen van de VVV, tel 313 183. De datum van uitzending is nog niet bekend. Het blazen van de Last Post bi) het monument De Goede Herder (Foto s Harry do Graal) „Vrijheid is niet vanzelfsprekend. Vrijheid mag niet het recht van de sterkste mogelijk maken. Vrijheid is alleen mogelijk in gebonden heid, dus als rekening wordt ge houden met de belangen van an deren, waaronder zwakkeren. Vrijheid in gebondenheid houdt in: luisteren naar de ander". dament van alle leven op onze eigen moeder aarde". Ook burgemeester Willem van Rappard legde in zijn toespraak het accent op de noodzaak om de zo vanzelfsprekende grondrechten van onze beschaafde samenleving te „beleven". Aan de herdenking werd muzikaal Tijdens een rondgang over de be graafplaats legde de burgemeester een krans bij de door Georgiers ge schonken „Levensboom" en bij het kruis op het geallieerde gedeelte van de begraafplaats. In het daar onlangs neergezette informatie gebouwtje is inmiddels ook de kope ren plaquette aangebracht waarop in Nederlands en Engels is vermeld wat er in de Tweede Wereldoorlog op Texel is gebeurd De plechtigheid had verder het ge bruikelijke verloop Bij het monu- Dinsdag 5 mei: Bevrijdingsdag EcoMare wadexcursies voor volwassenen en kinderen Deel name 7.50. Voor opgave en in lichtingen oververtrekti|d: tel. 317 741. In Cinema Texel draait om 14.00 uur Pippi Langkous, om 16.00 en 21.30 uur The man in the iron mask en om 19.00 uur The Jackal. Om 19 30 uur start de IVN-afde- ling Texel een rondwandeling door polder De Zandkes. Alleen voor leden van het IVN en de Vogelwerkgroep SBB-excursie „Schemeren in De Slufter' Aanmelding en inlichtin gen via EcoMare, telefoon 317 741. Om 19.00 uur begint op de wielerbaan aan de Haffelderweg in Den Burg een criterium. Deel name voor gastrenners kost ƒ5.-. De jeugd start om 18.00 uur. Woensdag 6 mei: In Calluna wordt vanaf 14 00 uur wederom een /ungleday gehou den, met veel slingeren, klauteren en stuiteren. Entree ƒ5,- (Per kind mag voor ƒ5,- extra één vol wassene mee naar binnen). Oud-profvoetballer Gerrie Mühren geeft een demonstratie voor de jeugd van VV Texel '94, aanvang 14.00 uur. In Cinema Texel draait om 14 00 uur Pippi Langkous, om 16 00 en 21 30 uur The man in the iron mask en om 19 00 uur The Jackal. Donderdag 7 mei: In Cinema Texel draait om 20.30 uur Man in the Iron Mask Vrijdag 8 mei: Om 20.00 uur begint in de NH- kerk van Oosterend het jubileum concert van Soli Deo Gloria, waarbij de „Messe Brève nr 7" ten gehore wordt gebracht In Cinema Texel draait om 20.30 uur Man in the Iron Mask. Zaterdag 9 mei: EcoMare: wadexcursies voor vol wassenen en kinderen. Deel name 7,50. Voor opgave en in lichtingen over vertrektijd tel 317 741. Eén van de landelijke fietsdag routes voert over Texel. Het is te vens nationale molendag en er is open huis bij rundveebedrijf Hm, Nesweg 43. Routebeschrijvingen a 5,- zijn verkrijgbaar bij de VVV. Van 14 00 tot 16.00 uur worden op het terrein van Cavo Latuco aan de Bernhardlaan skelter races gehouden voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Verder trekker- trek en een demonstratie van oude voertuigen. Vandaag wordt in het centrum van Den Burg de manifestatie „Kunst in zee" gehouden Er zijn kunstexposities, o.a in de NH kerk. In de Lindeboom is een literatuurfestival met boeken markt en in Cinema Texel is een film- en videofestival Van 10.30 tot 16.00 uur kunnen jongeren van 16-20 jaar in De Lindeboom auditie doen voor een theater- en dansstuk. In het kader van het Kunst in Zee festival draait om 20.00 uur in Ci nema Texel de film Karaktei it SBB-thema-excursie lopers" in de Mokbaai en Pompevlak Inlichtingen en a melding via EcoMare, telel- 317741. Om 13 45 uur start op Emmalaan in Den Burg hel Noordhollands kampioenscl wielrennen voor recreanten een race over het hele wordt omstreeks 15.40 uur winnaar aan de finish verwacfj Tussen 15 00 tot 16 00 signeren Jolet Leenhouts Marianne Witte bij Het OpenBs hun kinderboek Dag kinderda verblijf. Halfuursdienst. Teso ms extra afvaarten op dinsdag 5 vrijdag 8 mei van 9.35 uur (vert Texel) tot en met 16.05 uur (v trek Den Helder) Wachttijden. Dinsdag 5 wordt tussen 10.00 en 15 00 op Texel een wachttijd ven»: van een half tot éen uur Hoogwater te Oudesch! j Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. Aan het strand is het ongeveer een, eerder hoogwater. De zon komt 11 r op om 05.51 uur en gaat onden 21.20 uur 11 mei volle maan, 13r springtij. 5 2.10 en 14.35 6 3.20 en 16.00 7 5.20 en 17.27 8 6.15 en 18.36 9 7.05 en 19.15 10 7.55 en 19.56 11 8.15 en 20.14 12 9.06 en 20.54 Zomerti/d is nier verwerkt! Sjd Ge De burgemeester legt namens de gemeente een krans bij het herinneringskruls op de geallieerde begraafplaats. Aldus de kern van de toespraak van pastor Ed Moltzer, gisteravond bij de herdenkingsbijeenkomst in de NH kerk in Den Burg. Moltzer bena drukte dat aller inzet nodig is om vrij heid in gebondenheid in de praktijk waar te maken „want het is het fun- De atelier-route waarbij men afgelo pen weekend bt] 28 Texelse kunste naars thuis een kijkje kon nemen mag een jaarlijks terugkerende festiviteit worden. Zo denken de meeste artiesten erover en ook wet houder Eelman. die zondag met Niek Welboren per tandem de wind trot seerde Welborens Eilandgalerii was éen van de ateliers langs de route met een open deur Hoewel het weer voorat zaterdag niet optimaal was vooreen fietstocht, waren de kunste naars goed te spreken over de aan loop. Zelfs Marian Smit. wierateherin het noordelijkste punt/e onder aan de vuurtoren is gevestigd, had over be langstelling niet te klagen De reacties op haar driedimensionale papierkunst die ze zelf heeft ontwikkeld noemde zestimulerendOnder haar bezoe kers waren Wies en Wim Beens. die speciaal uit Amsterdam waren geko men om de kunstroute te wandelen .Het gure weer nemen we maar op de koop toe Smit liet zich positief uit over het ini tiatief. Het zou wat mij betreft elk jaar kunnen, op een herkenbare datum, bijvoorbeeld Hemelvaart of Pinkste ren Ook Henk Noorlander. die in 't Schildertje in Den Hoorn onderdak verschafte aan meerdere kunste naars. hoopt op een vervolg. ..Het lijkt wel alsof de tijd er nu rijp voor is Een nieuwe generatie artiesten, vol en thousiasme. ledereen stimuleert el kaar. Noorlander. lid van de advies commissie voor kunst en cultuur, laat zich lovend uit over de cultuur wethouder. ..Ze heeft zich erg inge spannen om dit van de grond te krij gen Mevrouw Eelman liet weten erg te hebben genoten van de atelier- route. ..Er waren deze eerste keer nog wat schoonheidsfoutjes, maar wat mij betreft krijgt het een vervolg bijgedragen door het speelorkest van de muziekschool en door de Georgische pianiste Nino Khutsish- vili. Laatstgenoemde had voor deze gelegenheid een compilatie ge maakt van fragmenten uit werken van Beethoven en Schumann. De bekende tonen van de vijfde (noodlots)symfonie van Beethoven die in de oorlog de herkennings melodie was van Radio Oranje ging via de romantische klanken van Schumann over in Beethovens ne gende symfonie „Alle Menschen werden Bruder" Sharon Daalder en Mira de Steur van basisschool De Fontein droegen het gedicht „oorlog" voor, wat zij ook deden bij de herdenkingsbijeen komst in het kader van „Adopteer een monument" Anna Albers en Eva van der Linden lazen fragmenten voor uit het dag boek van Zlata Filipovic. Aangevoerd door het Koninklijk Texels Fanfare werd vervolgens de stille tocht gemaakt naar de begraaf plaats aan de Kogerstraat Onder weg sloten zich nog velen aan, zo dat het aantal mensen dat uiteindelijk deelnam aan de herden king bij het monument weinig minder was dan in de afgelopen jaren. ment De Goede Herder werd een krans gelegd door de burgemeester. Anderen volgden, waaronder de Georgische ambassaderaad Kacha Gogolashvili. Laatstgenoemde had 's middags deelgenomen aan de door particu lieren georganiseerde herdenking op de Georgische begraafplaats. Hij sprak daar zijn waardering uit voor de hulp die de Texelaars in de oor log aan de Georgische opstandelin gen hebben geboden en toonde zich ook onder de indruk van de zorg die aan het massagraf wordt besteed. Gogolashvili had tevoren een korte rondrit over Texel gemaakt en daar bij onder andere het luchtvaart museum bezocht. Gelein Jansen leidde hem daar rond in het gedeelte met informatie over de „Russen- oorlog" VERVOLG PAGINA 1 Marian Smit geeft in haar atelier onder aan de vuurtoren tekst en uitleg over haar papierkunst. haal ontkracht dat het bad is ,,verdiend"door de durpers met de feestelijkheden rond 150 jaar Polder Eierland. Ooijevaar benadrukt het sociale ka raktervan het zwembad. „Het is een feit dat het aantal bezoekers is terug gelopen." Hij wijst de komst van Calluna en de zwembaden van De Krim en De Sluftervallei als oorzaak aan. „Er zijn toch durpers naar die voorzieningen uitgeweken, maar wij hebben toch nog steeds een vaste groep gebruikers.' Omdat groot onderhoud aan het bad moet worden verricht, maar er geen geld is, staat de zorg voor de condi tie van de voorziening al anderhalf jaar op een laag pitje. Ooijevaar vindt het schrijnend dat de gemeente wel geld uittrekt voor andere soortgelijke voorzieningen, maar het Durper bad wil sluiten. „Calluna krijgt nog drie jaar lang anderhalf miljoen toeristen belasting. En dan lees ik over een beeldje van ƒ30.000,- Heel leuk hoor, maar met zo'n bedrag zouden we het hier toch weer een tijdje mee kunnen uitzingen." Ooijevaar denkt dat veel Cocks- dorpers afwachten wat voor beslis sing de gemeente neemt over het bad, alvorens een geluid te laten ho ren. „Ik had eerlijk gezegd nu al meer respons verwacht, maar misschien komt het nog." Hijzelf vindt zich teveel betrokken om op de barricaden te gaan. Erwin van der Linde van de Vereni ging Gemeenschap Eierland waar- iFotc.GeroraTimmomtini schuwt dat de soep misschien niet zo heet wordt gegeten „Laten we niet op beslissingen vooruit lopenHij noemt de mogelijke sluiting van het bad 'wisselgeld in een onderhande ling'. „We hebben weliswaar het rap port van het bureau overgenomen, maar alles ligt nog open. Alleen mag de renovatie van het bad niet ten koste gaan van de rest van de plan nen. Natuurlijk zullen we proberen het bad open te houden Maar we moe ten wel reëel blijven, het moet ook kunnen," Van der Linde wijst erop dat de 50 000,- per jaar waarschijnlijk nog een lage schatting is „Er zijn tal van onzekere factoren. Wat voor energie- en milieu-eisen krijgen we nog op ons dak7 Er dat verplichte toezicht hou den hebben we nog niet eens mee gerekend." Er zijn drie groepen gebruikers van het Eierlandsche Huis-bad1 toeristen, durpers en gasten van enkele logies- verstrekkers die daarvoor een con tract hebben afgesloten Van der Linde is daar zelf een van. „Ik vind het dus ook jammer als het bad dicht moet, maar misschien kan het niet anders Dan moet ik maar een deal met Calluna sluiten." Hij noemt de eigen inwoners de grootste zorg. „Als het met anders kan, zal de VGE be middelen tussen deze groep en De Krim of De Sluftervallei Dat is ook nog mogelijk." Verhoging van het abonnementsgeld is volgens Van der Linde geen oplos sing. „Het kan nooit zo hoog worden dat daarmee alle kosten kunnen wor den afgedekt Je kunt niet teveel vra gen, want dit bad is met vergelijkbaar met iets als Calluna. Maar voor we op de zaken vooruit lopen, laten we eerst de beslissing van de gemeente af wachten. Want voorlopig ligt alles nog open." Voor de laatste keer kan woerj in Calluna worden geslingerd populaire liaan tijdens een junf De hangbrug wordt dit keer rj moeilijk en de ooiemerflip hl weer op het water. Er is limora de foto's van de vorige keerjj 1,- verkrijgbaar. Aanvang 14f entree ƒ5, Dag Kinderdagverblijf is &M van een boekje voor peuters! gemaakt door Jolet Leenhoi Marianne Witte. Het beschrijtl dag uit het leven van een peuj het kinderdagverblijf. De c presenteren het boek zaterdag sen 15.00 en 16.00 uur in Het(| Boek. li Jolet Leenhouts uit OudeschikJsf fessioneel illustratrice. Haanw| opgenomen in meerdere kinc educatieve boeken. Ook mai cartoons, strips en tekeningen volwassenen. Voor dit boekjerra ze twintig levendige en kleuffi)« keningen. Marianne Witte ui Burg is leidster op het kinderda» blijf en freelance schrijfster. Ze^ voor kinderbladen als Bobo.O» de kinderpagina van het Noor<: lands Dagblad. Ook publiceer een verhaal in de bundel .,0e1. Verwaait". Met Dag Kinderdag^ debuteert ze als boekenschrl Het 44 pagina's tellende boe'I ƒ19,90. Kopers krijgen er zalf gratis een klein boekje bij. Mflriunric Witte Dag kindcrdagvciblij! (Advertentie) Wie nu bij Primafoon voor moederdag een Orlando 90 koopt, krijgt nog een extra cadeautje. Want bij deze tijdelijk zeer voordelige draadloze telefoon, voor in en om het huis, ontvangt u een gratis VoiceMail-meldcr ter waarde van f 24,95. Zo hebt u in een keer twee cadeautjes en kunt u dus twee moeders een plezier doen. Primafoon maakt het de mannen dus wel heel gemakkelijk dit jaar. Kom daarom vóór 10 mei naar Primafoon ot bel gratis 0800-0402 Bestellen via Internet kan ook: www primafoon.nl ng J

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2