Kunst in Zee is zee van cultuur „Zingen is mijn lust en mijn leven" Nieuwe kunstruimte aan Groeneplaats Hulde voor milieu-expert TEXELSE^" courant- Schilderes kan niet zonder water Jaap Schrama erelid Mannenkoor Vogelmient Historische wandeling door hart Den Burg Wandeling Zandkes Wie vult Texel creatief in? Molens en vee tijdens fietsdag programma van „Kunst in e" is rond. Zowel zaterdag als ndag is van alles te doen, te ,n en te beluisteren op de mani- ïtatie, waaraan meer dan hon- rd fotografen, schrijvers, mu- en andere kunstenaars sewerken. Alles speelt zich af vier lokaties in Den Burg: de derlandse Hervormde kerk, ho pe Lindeboom, Cinema Texel II de Groeneplaats. Ijnsi in zee wordt zaterdag geo- Ind in de NH kerk. VVV-directeur Iromca Bos, voorzitter van de or- Iniserende stichting, begint er om 130 uur een openingswoord voor nodigden, gevolgd door een op- den van het vocaal ensemble ;apabel Vanaf 11.00 uur is de mfestatie openbaar toegankelijk kunnen bezoekers in de kerk te- ht voor verschillende exposities demonstraties, in onder meer lilderen, het maken van een glas- dinsdag 5 MEI 1998 hetzelfde getoond. Grote publieks trekker is de film Karakter, die bij de Oscarverkiezingen vorige maand de prijs kreeg voor de beste buiten landse film van 1998 De vertoning van deze film begint om 19.30 uur. Maar ook overdag zijn er genoeg leuke dingen te zien, waaronder de Claudia Rey en haar collega s van Villa Zeezicht zijn zowel zaterdag als zondag actief tijdens de manifestatie Kunst in Zee. in-lood-raam, het beschilderen van eieren en keramiek. Tot 18 00 uur zijn er bovendien tal van muzikale optredens Ie beluisteren van o.a. zangeres Momek Bruin (die zich laat begeleiden door gitarist Martin Wiggers), Gijs en Dory Verschoor (zang) en Nelleke Schogt (piano) en het jeugdige trio Lotte Bijdelij, Christine Geense en Maya Hooger- heide. die zich De Doos noemen Op de Groeneplaats maken jonge ren tussen 12.00 en 18.00 uur op panelen een enorme collectieve muurschildering. Zij doen dat onder leiding van Dimitri Gazan. De schil ders laten zich inspireren door mu ziek van leeftijdsgenoten van de band Tit-Bits. Het programma op de Groeneplaats van zondag is identiek aan dat van zaterdag. Texelse films Ook in Cinema Texel wordt tussen 12.00 en 22 30 uur twee dagen lang Dros. een van de schrijvers die zater- een voordracht verzorgt op het kenbal in De Lindeboom. Istenaar Mady Welbie, op de foto geassisteerd door Kees Doolaard uit Den Helder, aan het werk bij het waterbassin. is een onderwerp dat voor op haar meeste schilderijen, heb er een sterke binding mee. >en een schippersdochter en oren op het water. Zonder wa- rou ik gek wordenaldus Mady 'hie. Texel kent haar van pavil- De Verrekieker op de jachtha- maar vee! minder bekend is haar schilderstalent. Die toont ze nu aan de buitenwereld. Haar wer ken zijn de komende weken te zien in het ontmoetingscentrum aan de Burgwal. Aan de muur hangen omvangrijke werken ..Het moet groot, niet dat gepriegel Misschien komt hel wel omdat ik zelf zo klein ben "Zodrade collectie is vastgespijkerd, staart ze er met verbazing na.Wal een openba ring om voor hel eerst m 'n eigen wer ken naast elkaar te zien hangen De techniek loopt uiteen van aquarel tot olieverf, waarbij groen domineert ..Je kan wet zien wat m'n lievelingskleur is De composities zijn echter veel zijdig. ..Ik hou van afwisseling De af beeldingen zijn deels realistisch, maar er zit ook de nodige symboliek in verwerkt. .Ik gebruik graag m'n fantasie.Schilderen is een winter- hobby van haar. Ze volgt er een op leiding voor op het kunstschip Kees in Den Helder. die er niet aan toe zijn omen alle kunstenaars op de e'se atelier-route af te rijden, toch een indruk van hun krijgen. In de gemeentelijke ositieruimte die wethouder Nel nan (cultuur) vrijdag officieel nde hangen werken van 28 kunstenaars. De tentoonstelling is gehuisvest op de eerste verdieping van het gebouw aan de Groene plaats, naast de Rabobank. Zonder de sponsoring van de Rabobank, was de ruimte er met ge komen. De bank is eigenaar en ver- e'f van de Rabobank overhandigt de sleutels van de gemeentelijke elllngsruimte aan wethouder Eelman van cultuur (Folo Qorard Timmorman) huurt het ruime pand onder zeer gun stige condities aan de gemeente en de Historische Vereniging (HV), die haar onderkomen in de ruime kelder heeft gevestigd. De huidige bestem ming past goed in het sponsorbeleid van de Rabobank, die kunst van ei gen bodem en de HV een warm hart toedraagt, aldus directeur Leo Timmers. Dat het centrale atelier in een behoefte voorziet, bleek uit de vele bezoekers die zich zaterdag en zondag aan de Groeneplaats meld den. De enorme variatie aan kunst uitingen in de ruimte bewijst dat Texel een grote veelzijdigheid aan kunste naars heeft. Bij de gemeente staan er momenteel zo'n 38 geregistreerd die op professionele wijze bezig zijn. 28 van hen zorgden ervoor dat in alle Texelse dorpen dit weekend ateliers waren geopend „Wie durft er nog te zeggen dat Texel geen kunsteiland is Dit is kunst van een buitengewoon hoog niveau Ik ben er helemaal stil van", stak de wethouder haar bewondering niet onder stoelen of banken. Ze had ook een pluim voor de Cor van Trigt en Herman Bakker, die de ruimte toewij ding en gevoel hadden ingericht Een bloemetje was er ook voor ambtenaar Riekie van Dijk (kunst en cultuur), die zich erg had ingespannen voor de atelier route. Inzake de gemeentelijke expositie ruimte is er nog wel een knelpunt, de bemensing. Openstelling is alleen mogelijk als er iemand toezicht houdt. vreugd. Nico Dros. Theun de Winter en Harry de Graaf voordrachten ver zorgen Zij doen dat in vier blokjes van vier uur. In ieder blok presente ren zich vier schrijvers: enkelen tre den tweemaal op. Tussendoor zijn er muzikale optredens, verzorgd door Villa Zeezicht (van zangeres Claudia Reij) De presentatie is in handen van Pip Barnard en Janien de Bruyn, onder meer bekend van Klif 12. Zij draaiden als duo onlangs proef tijdens de verkiezingsavond. Zondag is er vanaf 12.00 uur we derom markt, verzorgen de zussen Henriëtte en Clementine een de monstratie body-painting en geeft poppentheater De Kleine Zon voor stellingen. geschikt voor kinderen vanaf 2 jaar. Ook zondag zetten de muzikanten van Villa Zeezicht hun beste beentje voor. De manifestatie in De Lindeboom eindigt zondag om 17.45 uur Wie dan nóg niet genoeg kunst heeft genoten, kan 's avonds om half acht terecht in Cinema Texel, waar voor afgaand aan Karakter impressies van het evenement worden ver toond, gemaakt door TV Texel. film De Man op krukken van de Texelse videoclub Take '88. Polygoonbeelden van Texel en Jonge Harten, een film die in 1935 op Texel werd opgenomen Ook wordt een film over de herkomst van het Paaseilandbeeld op Texel ver toond Daarnaast is er een foto-ex positie en worden tussen 16 00 en 17 00 uur collectieve lessen in foto grafie gegeven Ook in De Lindeboom komen lief hebbers van diverse genres aan hun trekken. Zaterdag zijn er vanaf 16.00 uur dans- en theatervoorstellingen en er is een markt met boeken, kunstnijverheid en een demonstratie van glasblazer Mano Guida. Boekenbal De hoofdmoot wordt gevormd door het literatuurfestival. Dit Texelse boekenbal begint om 16.00 uur, waarna schrijvers als Hermine Land kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV, De Lindeboom, Cinema Texel, de Welzijnsstichting (d'Ouwe Ulo) en DBB Administra tieve Ondersteuning (Dorpsstraat 179, De Koog). Een passepartout voor beide dagen kost 20,- voor een volwassene en ƒ10,- voor jon geren van 12 t/m 17 jaar; jongere kinderen mogen gratis overal in. De toegangskaart voor één dag kost ƒ15,- voor volwassenen en 7,50 voor jongeren tussen 12 en 17 jaar. Het boekenbal op zater dag is gratis toegankelijk voor be zitters van een dagkaart of passe partout. Wie alleen het boekenbal wil bezoeken, betaalt 7,50. Wie de film Karakter wil zien, zater dag- en zondagavond, moet vooraf reserveren bij Cinema Texel. Bezitters van een dagkaart of passepartout betalen ƒ5,-. VERVOLG PAGINA 1 Gadegeslagen door andere leden van het Texels Christelijk Mannenkoor overhandigt voorzitter Beijert erelid Jaap Schrama de oorkonde. (Foto Gerard Timmerman) Schouten in handen van Inproject (Marcel Coltof) uit Callantsoog zou zijn. wordt in eigen beheer genomen of op Texel uitbesteed Duidelijk Hoewel de inkt van het contract nog maar net is opgedroogd, treden Rab c.s. met het nieuws naar buiten. ,,De geruchten gaan al gauw rond. Je kunt het beste maar duidelijk zijn. Wij stre ven naar een kwalitatief mooi park, wat gunstig is voor het dorp. Daar naast hebben we ons er sterk voor gemaakt om het zoveel mogelijk in Texelse handen te houden. De ge meente is nog niet geïnformeerd, maar we gaan er vanuit dat er posi tief wordt meegewerkt Hoe het 4V4 hectare grote gebied wordt ingericht en hoe de vakantie huizen eruit zullen zien, is nog niet bekend Architect Louis Uriot heeft opdracht gekregen om hiermee aan de slag te gaan Prediken Volgens Ben Rab is het project geen absolute must voor de Texelse bouw wereld. „De omzet in bouwmateria len op het eiland is al jaren ongeveer gelijk Wat dat betreft ben ik opgehou den met prediken. Wel breekt een keer het moment aan dat er geen grote nieuwbouw meer mogelijk is. Boven m'n bed hangt een bordje met 45 000 (grens van toeristische slaap plaatsen, red Dan wordt renovatie belangrijk. Met kwaliteit moet je je zien te onderscheiden Wie meer wil weten over de geschie denis van Den Burg en enkele mar kante gebouwen in het centrum kan maandagmorgen om 11.00 uur te recht in De Lindeboom. Vanaf dat punt start Gelein Jansen zijn histori sche wandeling door het hart van Den Burg. De excursie duurt een uur. Jan- sens kennis over de historie van Texel heeft nauwelijks nadere toelich ting nodig. Tijdens de rondwandeling, onder andere over de markt, kan hij putten uit de verhalen, anekdotes en dialectkennis die hij in de loop der jaren heeft verzameld. Het uitje wordt in De Lindeboom besloten met koffie en gebak. Deelnamekosten zijn ƒ10.- De IVN-afdeling Texel houdt van avond om 19 30 uur een wandeling door de Zandkespolder onder leiding van Jan van Dijk Er is vooral aan dacht voor planten. De wandeling begint bij de hoek Nieuweschild en Lancasterdijk en is alleen voor leden van de IVN en de Vogelwerkgroep. Vrijwilligers of kunstenaars die op bepaalde tijden suppoost willen zijn, wordt verzocht zich te melden bij de gemeentelijke afdeling welzijn Als vierjarige knaap zong hij op de bruiloft van z'n oom een door zijn vader geschreven bruiloftslied. Ie dereen. ook de kapelaan en de pas toor, waren er stil van. „Een in drukwekkende gebeurtenis. Zo jong als ik was voelde ik me al vrij om te zingen. Dat heb ik altijd ge had. Het is mijn lust en m 'n leven. Na bijna 73 jaar lid te zijn geweest van verschillende koren, waarvan vanaf 1970 bij het Texels Christe lijk Mannenkoor, trad Jaap Schrama (80) onlangs om gezond heidsredenen terug. Vrijdag werd hij als eerste zanger tot erelid van de vereniging benoemd. Een raszanger met een geweldige inzet, zeer betrokken, kritisch en soms een tikkeltje lastig Eigenschap pen die van toepassing zijn op de koorzanger, die gezegend is met een opmerkelijk goede kopstem Bijna geen noot ging hem te hoog. En dat terwijl hij nooit op de muziekschool had gezeten. Een belemmering was dat allerminst Door de tonen via de muzieksleutel om te zetten in cijfer tjes. wist hij feilloos de juiste hoogte vinden. Opgeven was er niet bij ..Ik was echt een beul Schrama erfde het talent van zijn va der en moeder, beiden goede zan gers Datzelfde geldt voor z'n twee broers Ik weet nog dat we 's avonds op onze slaapkamer zongen. We woonden aan de Wilhelminalaan, bij d'Ouwe Ulo, die in de oorlog door de Duitsers werd gebruikt. Er was toen zo'n ouwe wacht Als die z'n ronde deed, bleef hij altijd staan luisteren. Want we hadden het raam altijd op een kier staan Hij vond het prachtig. Singst du heute abend wieder vroeg hij dan." Schrama kan terugkijken op een in drukwekkende zangcarrière. Hij was lid van het kinderkoor, het knapen koor. gemengd koor. het Dubbel Mannen Kwartet, het Rooms Katho lieke kerkkoor, het Gemengd Koor, de Eilandzangers en tenslotte het Christelijk Mannenkoor, bi) elkaar 72 jaar koorlidmaatschap Zingen was niet Schrama's enige ta lent. Vanaf 1980 beheerde hij ook het donateursbestand van het koor. Niet zonder succes, want hij slaagde er tot ieders verbazing zelfs in de vrouwen van de zangers tot donateur te ma ken. „Dat heb ik geleerd bij de Texelse Boys." Zijn inspanning le verde de zangvereniging jaarlijks ƒ3000.- gulden op. „Al die jaren op geteld is dat toch ƒ50 000.- geweest" becijferde voorzitter Jan Beijert. Uit dank hiervoor en voor z'n jaren lange lidmaatschap van het koor, overhandigde hij de feestneus een oorkonde, gemaakt door Jantien Brouwer. Dat gebeurde tijdens een onderbreking van de repetitie van het koor in het muziekcentrum in Ooster end Twee voorbeelden van creatief ingevulde panelen. „Laat je door Texel inspireren en beeldje eilandgevoel uit Deze op roep deed Henk Jaspers, artistiek lei der van hel kunstcollectief Stadskleur Arnhem tijdens het Klif-festival in Den Hoorn. Bedoeling is om iets creatiefs te doen met de vorm van het eiland. De werkstukken zullen later dit jaar op houten panelen worden ten toongesteld Alle technieken zi/n toegestaan, van fotografie tot olieverf, glas of metaal. Een standaardpaneel meet 50 bij 70 centimeter De achterwand is van hout en de uitgezaagde vorm van Texel is daarop vast geli/md. Jaspers, die op Klif ook als wandelend drum stel over straat ging. trachtte in Den Hoorn deelnemers te werven. Jutter Maarten Boon heeft alvast zijn mede werking toegezegd, terwijl de VVV bij de organisatie is betrokken Gezocht wordt nog naar meer lokaties waar de panelen van 1 september tot 18 ok tober kunnen staan Mogelijk vormt de expositie dan een onderdeel van de nieuwe kunst-fietsroute die dit voorjaar in gebruik wordt genomen. Voor het beste ontwerp is een geld prijs van f500.- beschikbaar. Infor matie: VVV Texel, of Stadskleur Arnhem (tel. 026-4450751). Gegevens. Door het koppelen van gegevensbestanden kan de ge meente mensen er wellicht eerder op wijzen dat zij in aanmerking komen voor (financièle) steun Pieter de Groot (D66) deed deze suggestie tij dens de eerste vergadering van de nieuwe raad Wethouder Eelman (welzijn) verklaarde dat er al samen werking is tussen de sociale dienst en het arbeidsbureau, maar dat dit wel licht nog kan worden versterkt. „Het is in elk geval klantvriendelijk Zaterdag is het landelijke fietsdag. Eén van de 230 routes voert over Texel. Er kan een bezoek worden gebracht aan het rundveebedrijf van de gebroeders Hin aan de Nesweg 43 in Oosterend en aan de molens 't Noorden en De Kemphaan in Waalenburg. De fietsdag valt name lijk samen met de Nationale molen dag. De route is zo'n 34 kilometer. De be schrijving is voor ƒ5 - verkrijgbaar bij de VVV Een gedeelte van de op brengst gaat naar de Nederlandse Hartstichting. Wie vóór 17.00 uur een afgestempelde coupon inlevert bij de VVV krijgt een herinneringsmedaille. De 36-jarige André van der Wolk ontstak donderdag plechtig de meierblis aan de bosrandweg in De Koog. De in het Maartenhuis woonachtige André werd vervol gens gehuldigd voor de wijze waarop hij sedert jaren de blis bewaakt en ervoor zorgt dat er geen ..verkeerde" spullen wor den opgegooid. Daarbij kreeg hij uit handen van medewerker Verseput van Euroase een oor konde waarop deze verdienste van de ..milieu-expert" is ver meld. (Foto Harry Oe Graaf)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5