c Cjrocn 2 rwartsjexelsin het harL> wanm VD met stip aan leiding op Texel ƒ225.000 subsidie fietspad Ruyslaan Score Piet Zoon valt tegen Gevaarlijke granaat onschadelijk gemaakt SBB voelt niets voor aanleg OSG-leerlingen laten tanden zien 2 •o-Fenomeen „stalking" komt ook voor op Texel 5 Fietsende leraar trotseert Australië 5 Oplossing nodig voor asbestprobleem 5 •«■Veel thuisrijders bij Wielerklassieker 7 Gerrie Mühren haalt trucendoos open 7 Parkeermeter gestolen TEXELSE'^COURANT Moerbeek J\orszel jr vernielingen Uitslag :RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11280 VRIJDAG 8 MEI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy ibaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG INEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) De dief van een dubbele parkeer meter met een betonnen voet uit de Dorpsstraat in De Koog heeft in de nacht van woensdag op donderdag een zware sjouw niet beloond zien worden. De meter was namelijk net geleegd, dus er kan nauwelijks geld in hebben gezeten. De schade voor de gemeente was groot, want derge lijke meters kosten zo'n ƒ2000,-. In het gemeentelijk fietspadenplan is de Ruyslaan na de realisatie van de Limietweg en de Vuurtorenweg bo venaan de lijst gekomen. Overigens wil het nieuwe college dit fietspaden- plan herzien. B en w kennen nu prio riteit toe aan een fietspad langs de Grensweg en Akenbuurt. Hoewel er door De Dennen een fraai fietspad parallel aan De Ruyslaan loopt, vinden veel wielrijders van of naar De Koog dit een te grote omweg Ze gaan op de weg rijden, met alle risico's van dien. Een enkeling pres teert het zelfs om dwars door het bos de tocht te vervolgen. De gemeente had al eerder plannen om er een fietspad aan te leggen, maar kon toen geen overeenstem ming met grondeigenaar Staatsbos beheer krijgen Dat SBB het pad nu nog steeds niet ziet zitten, weerhield de gemeente raad er niet van er ƒ225 000,- voor in de begroting op te nemen en voor het resterende bedrag subsidie bij provin cie aan te vragen. Kwetsbaar bos ,,We staan in principe positief tegen over fietspaden, omdat goede verbin dingen van belang zijn. Maar amper 200 meter naast het beoogde tracée loopt parallel een prima fietsroute aldus SBB-woordvoerder Erik van der Spek. ..Doordat het bos hier nauwe lijks breder is dan 250 meter, is het bijzonder kwetsbaar. Naast het fiets pad lopen er in dezelfde richting nog verschillende wandelpaden. Het kost SBB veel inspanning en geld om het bosje overeind te houden en jonge dennen aan te planten. Als de huizen er niet achter hadden gestaan, had den we ons die moeite waarschijnlijk met getroost." Kappen van bomen voor een fietsroute, is volgens SBB een verdere verzwakking van het bos. De gemeente heeft samen met ver tegenwoordigers van SBB de situatie ter plaatse bekeken. Tot overeen stemming heeft dat nog met geleid. (Advertentie) (jruM "ZmtrL/JtHfit a bd kjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Tbxelse Courant folders van: CITYMEUBEL meubelhandel en interieurverzorging b.v. NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 ;V tieI de VVD op Texel woensdag met voorsprong de iste stemmen heeft gekregen, viel het aantal voorkeur- pmen voor de Texelse kandidaat Piet Zoon enigszins n. Hij kreeg op het eiland slechts 717 van de 2623 VVD- jimers achter zich, maar was daar zelf niet ontevreden Hoeveel Nederlanders in totaal voor hem kozen was |ren nog niet bekend. Het opkomstpercentage van 89,11 ènt lijkt hoog, maar is „vervuild" door het aantal toe- en dat op het eiland een stem uitbracht. Landelijk was jpkomst 73 procent. ar geleden kwam op Texel het liog als grootste partij uit de bus J,2 procent De vrije val die zich tyi|k aftekende kwam ook op het Hinciifers tot uitdrukking: slechts Irocent van de stemmers |de zich achter de christen-de- lten Nel Eelman, de Texelse Jandidaat, kreeg op het eiland «[keurstemmen. A steeg van 23,3 procent naar 25,4 procent, terwijl D66 van 15,2 naar 10,5 procent daalde. De VVD bleef allen met 29,1 procent ruim de baas. Opvallend was verder de terug val van de Centrum Democraten van 83 naar 23 stemmen en de opkomst van de Socialistische Partij („stem tegen") van 35 naar 204 stemmen. De ouderenpartij AOV was in '94 nog goed voor 2.7 procent, maar daalde door onderling gekrakeel naar 0,3 procent. Een vergelijking maken met de gemeenteraadsverkiezing van maart jl. is niet eenvoudig door het „Texels Belang-effect". Deze lokale partij doet uiteraard met mee aan de landelijke verkiezingen en de Texelaars die er normaliter op stemmen, wijken dus uit naar andere partijen. De VVD en het CDA zijn daarbij favoriet Dit keer leek de balans duidelijk ten faveure van de VVD te zijn doorgeslagen. Vóór Jorritsma Piet Zoon, 61ste op de lijst, is ver heugd over de Texelse verkiezings overwinning van zijn partij. „Een eclatant succes." In dezelfde bewoor dingen laat hij zich uit over de 717 voorkeurstemmen die hem ten deel zijn gevallen. „Je moet het wel in Lees verder pagina 3 STEtlV YQPIET ZOON b) Wielrijders langs de Ruyslaan nemen vaak niet de moeite om het fietspad door het bos af te rijden en snijden af via de weg. (Foto Gerard Timmerman) ize/lichtreclame boven Texel op de verkiezingsdag mocht Piet Zoon niet baten. (Folo Frons Hopman) De provincie stelt ƒ225.000,- be schikbaar voor de aanleg van een fietspad langs de Ruyslaan in De Koog. Het gaat om het stuk waar het bestaande fietspad De Dennen ingaat, in totaal een afstand van 900 meter. De subsidie is precies de helft van de aanlegkosten. Voor het resterende deel heeft de ge meente in de begroting geld opge nomen. Er zit echter een kink in de kabel. Staatsbosbeheer voelt er namelijk niets voor grond af te staan. Overleg is gaande. De subsidie komt uit het provinciaal fonds Gebundelde Doel Uitkering (GDU), dat dit jaar 25.5 miljoen be vat De gelden zijn afkomstig van het rijk, om kleinere verkeersprojecten in de provincie mee te financieren Het fietspad langs de Ruyslaan is één van de drie projecten waarvoor Texel be gin dit jaar subsidie heeft aange vraagd. Twee andere verzoeken, de aanleg van de fietsroute Eierland- Oudeschild (kosten ƒ3,8 miljoen) én de reconstructie van de kruising Bernhardlaan/Emmalaan/Schilde- rend 530.000,-), zijn op de reserve lijst geplaatst. Hierover geeft de pro vincie aan het eind van dit jaar of begin 1999 uitsluitsel ieds druppelen bij de politie len binnen van vernielingen lo's, die betrekking hebben op in weekend. Ook van een taxi i de Wilhelminalaan was de lesster afgebroken. parkeerterrein aan de Voge- werd tussen woensdag en donderdagmorgen een krast. De rechterzijde, linker anten de kofferdeksel werden it met een scherp voorwerp. 9 bleken vanmorgen alle rui- een telefooncel vernield. lunning. Wat de gemeente kan het Rondje Texel door- 'Jle vergunningen voor maat- om de zeilwedstrijd ordelijk te erlopen zijn afgegeven. „Kijk eens wat daar ligt. papa." De negenjarige Jan Sierd Wouda uit Den Burg riep maandag zijn vader tijdens een wandeling door De Bollekamer. Vader Wouda wierp één blik op het verroeste voorwerp en besloot subiet de politie te bel len. Een verstandige zet, want gis teren liet de haastig opgetrom melde duik- en demonteergroep van de marine een uiterst gevaar lijke, op scherp staande handgra naat springen... Jan Sierd zag het voorwerp terwijl hij aan het spelen was. „Ik dacht, wat is dat nou?" Hij was zo verstandig zijn vondst niet aan te raken. Zijn vader zag gelijk dat ze met een explosief van doen hadden „Het ding was ver roest en lag half onder het zand. Maar ik herkende het wel van plaatjes uit boeken van m'n diensttijd Hij com plimenteerde zijn zoon uitgebreid. „Je weet net hoe dat is met kinderen. Voor hetzelfde geld komen ze ermee aanlopen." Omdat op Texel wel vaker explosie ven uit de tweede wereldoorlog wor den gevonden en het meestal om niet acuut gevaarlijk materiaal gaat, stond de politie na de melding niet meteen met het zwaailicht aan klaar. Dat ver baasde Wouda aanvankelijk. „Als mijn zoon dat ding kan vinden, kan iedereen het. Hij lag bijna op de route. Ik weet met waarom hij niet eerder is gevonden. Er waren wel veel hoef sporen van die Hooglanders in de buurt. Misschien heeft die granaat al die tijd onder de grond gezeten en heeft zo'n beest 'm omhoog gekrabd." Op scherp Gisteren mochten vader en zoon mee in de politiejeep om hun vondst aan te wijzen aan agenten Jan van der Meer en Johannes Siebinga. „Kijk, daar ligt hij", wees Jan Sierd op een kale plek middenin De Bollekamer. Van der Meer naderde het verroeste ding tot op een paar meter en zag gelijk dat het dit keer menens was. „Dit is een op scherp staande hand granaat. Echt linke soep. Hier moe ten we echt niet dichtbij komen. Zelfs niet voor een foto," loodste hij de meerijders naar een veilige afstand. Met een paaltje werd de plek gemar keerd. waarna snel de marine werd gebeld. Na enig overleg werd beslo ten om meteen een opruimingsteam naar Texel te sturen „In verband met de aard van het explosief, maar ook gezien de drukte op deze route", ver klaarde Van der Meer, wijzend op de vele wandelaars die door De Bolle kamer kuierden. In verband met de veiligheid werden vader en zoon Wouda weggebracht „Ze hebben heel goed gehandeld", aldus de politiemannen. „Nooit gaan slepen met zulk materiaal. Ook als je niet zeker weet wat het is, is het motto blijf eraf en bel ons. Het is een goede zaak dat ouders dat op hun kinderen overbrengen. We zouden ook graag willen dat er op scholen aandacht aan wordt besteed." Op afstand Met het duikvaartuig Cerberus meerde het marineteam om 15 00 uur af inde Niozhaven. Per jeep werd het gezelschap, onder leiding van de Texelaar Cor van Heerwaarden, naar de plek des onheils vervoerd. Er werd een extra politiewagen opgeroepen om toeschouwers uit de buurt te kun nen houden. De explosievendeskundigen beaam den de inschatting van Van der Meer en Siebinga „Dit is inderdaad een hele gevaarlijke jongen Normaal gra ven we een gat waarin we zo'n explo sief tot ontploffing brengen. Maar deze is zó gevaarlijk, daar komen we helemaal met aan. Een trilling kan al genoeg zijn." Een kneedbom ter grootte van een flink ei werd op de granaat gelegd, waarna een draad ontsteking werd aangebracht. Nadat iedereen op veilige afstand bovenwinds was gaan staan en in de omgeving geen wandelaars waren te zien, werd de granaat tot ontploffing gebracht. Een droge knal en een flinke stofwolk betekenden het einde van het potentiële gevaar Verspreid over een flink gebied wer den kleine brokstukjes van de gra naat teruggevonden. Een paar gin gen mee naar het bureau. „Die geven we aan Jan Sierd, omdat hij zo ver standig was eraf te blijven", aldus Siebinga. Op de granaat (midden op de fotois een kneedexplosief aangebracht. Nu nog de ont steking. Veilig achter de duinen aan de bovenwindse kant wordt de explosie afgewacht. Inzet: de verroeste maar nog herkenbare handgranaat. (Foto's Tessa van Daaion) Jan Sierd Wouda bide paal waarmee de politie de granaat markeerde. Hij was zo ver standig om zijn vondst te laten liggen. rexel is ,,het ook weer best met de verkiezingen. Nog zo tang geleden was de Iseli/ke uilslag een vrij nauw- 190 afspiegeling van de lan- e politieke verhoudingen keer wijken we af. Een on hoge opkomst, 89% (in- <1 van toeristische stem- 'V en de VVD de de grootste De overige cijfers zijn min- opvallend. Intrigrerend zijn die twee stemmen voor 1 ?JU. Even dacht ik dat het len ludieke aktie van de be- Iïe meubelgigant ging, maar ■slaaf er met Wal is dat voor I vreemde club en wie stemt f' "1 vredesnaam op? Geen In de publiciteit zijn ze (mij) [eerder opgevallen. Is Paars ed voor ons eiland? Wij dop- loch het liefst onze eigen s) boontjes. Of heb JIJ daar ander ideA over7 Hoed u de uitslag. Horszei

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1